VOLTCRAFT CT-2 User guide [hu]

VOLTCRAFT CT-2 User guide

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588 Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250

CT-2 típusú kábelvizsgáló

Rendelési szám: 121911

Rendeltetésszerű használat

A CT-2 típusú kábelvizsgáló 4-, 6- és 8-pólusú western-csatlakozós (RJ 11 és RJ 45), valamint BNC-csatlakozós kábelek gyors és problémamentes vizsgálatára szolgál. A készülék kizárólag elemekkel üzemel. Csak száraz, zárt helyiségekben használható, azaz a szabadban nem. Minden esetben kerüljük el azt, hogy nedvesség vagy erős szennyeződés juthasson a készülékre. A készülék nem alkalmas ipari alkalmazásra. A fentiektől eltérő használat a készüléket károsítja, ezen kívül rövidzár, tűz és áramütés veszélyét is magában hordozza. A készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni vagy átalakítani, és a házát sem szabad felnyitni.

Biztonsági előírások

A kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából származó károk esetében érvényét veszíti a garancia. A következményes károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget. A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások be nem tartásából eredő személyi és anyagi károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget. Ezekben az estekben is megszűnik a garancia.

Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) tilos a készülék önkényes átépítése és/vagy módosítása.

Ha kétségünk van a készülék működési módjával, biztonságával vagy csatlakoztatásával kapcsolatban, forduljunk szakemberhez.

Tápfeszültség-forrásul kizárólag csak egy 9 V-os tömbelemet használjunk.

Ne tegyük ki a készüléket erős mechanikai igénybevételnek, valamint magas hőmérsékletnek, erős rezgéseknek, vagy magas páratartalomnak, mert károsíthatják a készüléket.

Ne vegyük azonnal használatba a kábelvizsgálót, amikor hideg helyről hoztuk be éppen meleg helyiségbe, mert az ekkor létrejövő páralecsapódás bizonyos körülmények között tönkreteheti a készüléket. Hagyjuk bekapcsolatlanul a készüléket, amíg fel nem veszi a helyiség hőmérsékletét, és várjuk meg, hogy a kondenzvíz elpárologjon.

A készülék nem gyerek kezébe való.

A kábelvizsgálóval csak feszültségmentes állapotban lévő kábeleket szabad vizsgálni. Ezért minden egyes mérés előtt győződjünk meg arról, hogy a vizsgálandó kábel feszültségmentes (életveszély).

Csatlakozóés kezelőszervek

(Lásd a többnyelvű leírás kihajtható oldalán lévő ábrát.)

1.CT-2 típusú kábelvizsgáló

2.távlezáró (RT = remote terminator)

3.RJ 45 kimeneti hüvely

4.RJ 45 bemeneti hüvely

5.kimenetjelző LED

6.bemenetjelző LED

7.funkciókapcsoló

8.letapogatás (scan) választókapcsolója

9.vizsgálógomb (TEST)

10.RJ 45 bemeneti hüvely (RT)

11.bemenetjelző LED (RT)

12.BNC-összekötődugó

13.RJ 45/BNC adapterkábel

14.2 db RJ 45/RJ 11 csökkentőidom

15.RJ 45 vizsgálókábel

A készülék ismertetése

A CT-2 típusú kábelvizsgáló speciálisan hálózati kábelek gyors helyszíni vizsgálatára való. Ehhez a készüléken van két RJ 45 típusú csatlakozóhüvely, amely segítségével meghatározható és vizsgálható 4-, 6- és 8-pólusú kábelek érintkező-bekötése és ereinek a folytonossága. A két BNC-adapter segítségével BNC-csatlakozós kábelek is vizsgálhatók. A mért vezeték minden egyes erét ekkor a készülék egyenként vizsgálja, és az eredményt a LED-sorokon kijelzi.

Rövid összekötő kábeleket közvetlenül a főkészüléken, míg a már lefektetett kábeleket a távvevő segítségével vizsgálhatjuk. A vizsgálatsorozat kapcsolása történhet kézi úton vagy automatikusan egyaránt.

A szállítás részei

CT-2 típusú kábelvizsgáló

távvevő

RJ 45 vizsgálókábel

2 db RJ 45/BNC adapterkábel

BNC-összekötődugó

2 db RJ 45/RJ 11 csökkentőidom

kezelési utasítás

Üzembeállítás

Üzembeállítás előtt nézzük meg, hogy alkalmas-e a készülék a tervezett használatra.

Az elem berakása/cseréje

Az első üzembeállítás előtt, illetve ha használat közben lecsökken a LED-ek fényereje, egy új 9 V-os tömbelemet (lehetőleg alkáli típust) kell berakni. Nyomjuk be a kábelvizsgáló hátsó oldalán lévő elemtartó fedelének a recézett felületét, és toljuk le lefelé a fedelet. Vegyük ki most az elemkapcsot, ill. a kimerült elemet a kapoccsal együtt. Az új tömbelem csatlakoztatásánál ügyeljünk

az elem kapcsinak a helyes polaritására. Az elem hibás polaritása esetén tönkremehet a készülék, ill. az elem kapcsainak a rövidre zárása esetén az elem. Rakjuk be most az elemet a kapoccsal együtt az elem-tartóba, és zárjuk le a fedelet. Vigyázzunk arra, hogy ne csípjük be közben az elem csatlakozóvezetékeit, vagy ne törjük meg azokat. Ne használjuk a kábelvizsgálót nyitott állapotban, illetve más áramforrás használatával.

Figyelem! Ne hagyjunk kimerült elemet a készülékben, mert még a kifolyásmentes elemek is korrodálhatnak, ami következtében olyan vegyi anyagok szabadulhatnak fel, amelyek károsak az egészségre, illetve tönkreteszik az elemtartót, ill. a készüléket magát is. Vegyük ki az elemet a készülékből, ha hosszabb ideig nem fogjuk használni a kábelvizsgálót. Ne próbáljuk feltölteni az elemet, és ne dobjuk a tűzbe, mert ezek robbanásveszélyt jelentenek.

A mérés folyamata RJ 45 kábel

A nem rögzített kábelek, ill. az együttszállított RJ 45 vizsgálókábel esetében csatlakoztassuk az egyik dugót a baloldali RJ 45 hüvelybe. Ez a kimeneti hüvely a készülék felső oldalán egy piros nyíllal van jelölve. A mérendő vezeték másik dugóját dugjuk be a jobboldali RJ 45 hüvelybe.

Toljuk a funkciókapcsolót az „ON” (be) állásba. A mérés folyamán a készülék egymás után rákapcsol egy vizsgálófeszültséget a kimeneti hüvely minden egyes érintkezőjére, és a felső fényoszlopon (kimenet kijelzése = PIN-OUT INDICATOR) megjeleníti azt. A jobboldali hüvelyen ugyanígy megméri a vizsgáló-feszültséget minden egyes érintkezőn, és az alsó fényoszlopon (bemenet kijelzése) megjeleníti azt. Ha a letapogatás választókapcsolója (scan) kézi üzemmódba van kapcsolva, akkor csak egyegy fénydióda világít a felső és az alsó fényoszlopban. A TEST (vizsgálat) gombbal a vizsgálófeszültséget most továbbkapcsolhatjuk az egyik

érintkezőről a következőre, és így a 8-pólusú mérendő kábel minden egyes erét egyenként megvizsgálhatjuk. Ha a vezeték ép, akkor a kimeneti oldalon történő minden egyes átkapcsolást a bemeneti kijelzésen is azonnal látjuk. A keresztezett csatlakozású kábelt (crossover) gyorsan felismerjük a két fényoszlop eltérő LED-kijelzéseiről.

Ha a letapogatás választókapcsolója az automatikus (auto) üzemmódba van kapcsolva, akkor a vizsgálat-sorozat átkapcsolása automatikusan folyik le.

Figyelem! A G (ground) jelölésű LED csak akkor gyullad ki a bemeneti kijelzésben, ha mindkét RJ 45 elektromos vezető anyagból van, és a kábel belső árnyékolásán keresztül össze van kötve egymással (STP-kábel). Az együttszállított vizsgálóvezeték nem ez az eset.

Ha a mérendő kábel már szerelt kábel, akkor a kábel egyik csatlakozóját kössük össze a kábelvizsgáló baloldali RJ 45 hüvelyével (kimeneti hüvely). A kábel másik végére csatlakoztassuk a távlezárót (remote-terminator). A

távlezáró LED-kijelzője azonos módon működik a kábelvizsgáló bemeneti kijelzőjével.

Lehetséges kábelhibák

Vezetékszakadás: Nem világít a bemenet-kijelzőn a megfelelő LED.

Vezetékzárlat: Ha egy kábel két ere elektromosan össze van kötve egymással, akkor a megfelelő erek mindkét LED-je világít. Ha a kábelen belül több ér van erős zárlatban egymással, sötét marad az érintett erek minden LED-je a bemenetiés a kimeneti kijelzőn.

RJ 11 kábel

Ha RJ 11 csatlakozódugós kábelt akarunk vizsgálni, akkor használjuk mindkét RJ 45/RJ 11 csökkentő-idomot. A csökkentő-idomokat egyszerűen bedugjuk a kábelvizsgáló, ill. a távlezáró RJ 45 hüvelyébe.

A vizsgálat folyamata megfelel az RJ 45 kábelének, azonban most csak a 6, ill. 4 középső LED kap a bemeneti oldalon vezérlést.

BNC-kábel

Ahhoz, hogy BNC-csatlakozóval szerelt koaxiális kábeleket vizsgálhassunk, használnunk kell mindkét együttszállított RJ 45/BNC-adaptert. Az adapterkábeleket egyszerűen bedugjuk a kábelvizsgáló, ill. a távlezáró megfelelő RJ

45 hüvelyébe, és összekötjük a vizsgálat céljából a BNC-csatlakozódugóval.

Mivel ennél a vizsgálatnál a belső eret az 1. LED, míg az árnyékolást a 2. LED jelzi, ajánlható a vizsgálat kézi üzemmódban történő lefolytatása.

Karbantartás és ápolás

Az alkalmi elemcserétől eltekintve a kábelvizsgáló nem igényel karbantartást. A készülék külsejét csak egy puha, száraz ruhával vagy ecsettel tisztítsuk. Semmi esetre se használjunk agresszív tisztítószert vagy oldószert, mert ezek megtámadhatják a ház felületét. Ezen kívül gőzeik ártalmasak az egészségre és robbanékonyak.

Eltávolítás

A kimerült elem eltávolítása

Ne dobjuk a kimerült elemet a háztartási hulladék közé, hanem vigyük speciális gyűjtőhelyre, vagy adjuk le ott, ahol vásároltuk.

A kábelvizsgáló eltávolítása

Ha a CT-2 típusú kábelvizsgáló már nem működne, és javíthatatlanná vált, akkor az érvényben lévő helyi előírásoknak megfelelően távolítsuk el.

Műszaki adatok

 

Tápáramellátás:

9 V=

Elem típusa:

9 V-os tömbelem

Áramfelvétel:

kb. 10 mA

A kábelvizsgáló méretei:

70 x 105 x 25 mm (sz x ma x mé)

A távlezáró méretei:

35 x 105 x 25 mm

Mérhető kábelek:

RJ 11, RJ 45 (UTP/STP) és BNC

 

az alábbi szabványok szerint:

 

IEA/TIA356A, IEA/TIA568 A/B

 

AT&T 258A, és Token Ring

Loading...