Toshiba SATELLITE P500 User Manual [fi]

Käyttöopas

P500/P500D/X500

computers.toshiba-europe.com
Copyright
TOSHIBA P500/P500D/X500
©2009 by TOSHIBA Corporation. Kaikki oikeudet pidätetään. Tämän käyttöoppaan kaikenlainen monistaminen on sallittu vain Toshiban kirjallisella luvalla. Tämän oppaan tietojen oikeellisuutta ei taata.
TOSHIBA P500/P500D/X500 Kannettavan tietokoneen käyttöopas
Ensimmäinen painos, syyskuu 2009 Musiikin, elokuvien, tietokoneohjelmien, tietokantojen ja muun aineettoman
omaisuuden tekijäinoikeudet kuuluvat näiden teosten tekijöille tai tekijänoikeuden omistajille. Tekijänoikeussuojaa nauttivaa aineistoa voi toisintaa vain omaan tai kotikäyttöön. Muu käyttö, kuten muuntaminen digitaaliseen muotoon, muunteleminen tai kopioidun aineiston siirtäminen tai jakeleminen verkossa ilman tekijäinoikeuden omistajan lupaa, rikkoo tekijän tai tekijänoikeuden omistajan oikeuksia ja voi johtaa rikos- tai siviilioikeudellisiin toimiin. Noudata tekijänoikeuslainsäädännön määräyksiä kopioidessasi tätä käyttöopasta.
Huomaa, että voit rikkoa teoksen omistajan oikeuksia suurentamalla näytön tilan vaihtamistoimintojen avulla kuvia tai videokuvaa ja esittämällä niitä esimerkiksi ravintolassa tai hotellissa hyötymis- tai julkistamistarkoituksessa.
Tämä tuote sisältää tekijänoikeussuojatekniikan, joka on suojattu Yhdysvalloissa ja muissa maissa patenteilla ja muilla aineettomilla oikeuksilla. Tämän tekijänoikeuksien suojausmenetelmän käyttäminen edellyttää Macrovisionin lupaa. Se on tarkoitettu koti- ja muuhun vähäiseen käyttöön. Muuhun käyttöön tarvitaan Macrovisionin erillinen lupa. Käänteinen ohjelmointi ja koodin avaaminen on kielletty.
Vastuunpoistolauseke
Tämän käyttöoppaan tiedot on tarkistettu. Käyttöopas on laadittu TOSHIBA P500/P500D/X500 -tietokoneille. Sen ohjeet ja kuvaukset olivat oikein käyttöoppaan tuotantohetkellä. Oikeus muutoksiin pidätetään. Toshiba ei vastaa vahingoista, jotka suorasti tai epäsuorasti johtuvat oppaan tai sen tietosisällön käytöstä tai niiden mahdollisista teknisistä, typografisista tai muista puutteista tai virheistä tai käyttöoppaan ja tuotteen välisistä eroista.
Tavaramerkit
IBM on rekisteröity tavaramerkki. IBM PC International Business Machines Corporationin rekisteröity tavaramerkki.
Windows ja Microsoft ovat Microsoft Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
DirectX, AcriveDesktop, DirectShow ja Windows Media ovat Microsoft Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
Intel, Intel Core, Celeron, Centrino ja Pentium ovat Intel Corporationin tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä.
Käyttöopas ii
TOSHIBA P500/P500D/X500
AMD, AMD-nuolilogo, AMD Athlon, AMD Turion, AMD Sempron, ATI Radeon, ATI Mobility Radeon ja niiden yhdistelmät ovat Advanced Micro Devices, Inc.:in tavaramerkkejä.
Adobe ja Photoshop ovat Adobe Systems Incorporatedin rekisteröityjä tavaramerkkejä tai tavaramerkkejä.
Rekisteröity Bluetooth-tavaramerkki kuuluu sen oikeudenomistajille. TOSHIBA käyttää sitä lisenssin suomin oikeuksin.
ConfigFree on Toshiba Corporationin tavaramerkki. WinDVD on Corel Corporationsin tavaramerkki. DVD MovieFactory on Corel Corporationin rekisteröity tavaramerkki. ExpressCard on PCMCIAn tavaramerkki. HDMI, HDMI-logo ja High-Definition Multimedia Interface ovat HDMI
Licensing LLC:n tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. Blu-ray Disc on Sony Corporationin tavaramerkki. Memory Stick, Memory Stick PRO ja i.LINK ovat Sony Corporationin
rekisteröityjä tavaramerkkejä. MultiMediaCard ja MMC ovat MultiMediaCard Associationin
tavaramerkkejä. Photo CD on Eastman Kodakin tavaramerkki. Secure Digital ja SD ovat SD Card Associationin tavaramerkkejä. xD-Picture Card on Fuji Photo Film, Co., Ltd.:n tavaramerkki. WiMAX, WiMAX Forum, WiMAX Certified, WiMAX Forum Certified, WiMAX
Forum -logo ja WiMAX Forum Certified -logo ovat WiMAX Forumin tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä.
Wi-Fi on Wi-Fi Alliancen tavaramerkki. Käyttöoppaassa voi esiintyä myös sellaisia tavaramerkkejä ja rekisteröityjä
tavaramerkkejä, joita ei ole mainittu tässä luettelossa.
Vakuutus EU-vaatimusten täyttämisestä
Tämä tuote ja sen mahdolliset varusteet ovat saaneet CE-merkinnät. Ne täyttävät matalajännitedirektiivin 2006/95/EEC, sähkömagneettista säteilyä koskevan direktiivin 2004/108/EEC ja direktiivin 1999/5/EEC vaatimukset.
CE-merkinnän hakija: TOSHIBA EUROPE GMBH, Hammfelddamm 8,
41460 Neuss, Saksa.
Valmistaja: Toshiba Corporation, 1-1 Shibaura 1-chome,
Minato-ku, Tokio, 105-8001, Japani
Täydellinen EU:n CE-vaatimustenmukaisuusmerkintä on osoitteessa:
http://epps.toshiba-teg.com.
Käyttöopas iii
CE-vaatimukset
Tässä laitteessa on CE-merkintä, joten se täyttää eurooppalaisten direktiivien vaatimukset, varsinkin kannettavista tietokoneista ja muista sähkölaitteista, kuten muuntajista, annetun direktiivin 2004/108/EY vaatimukset, radio- ja tietoliikennelaitteista annetun direktiivin 1999/5/EY vaatimukset tietoliikennelaitteiden osalta sekä matalajännitedirektiivin 2006/95/EY vaatimukset muuntajan osalta.
Tämä tuote ja sen alkuperäiset lisävarusteet täyttävät sähkömagneettista säteilyä ja turvallisuutta koskevat määräykset. Toshiba ei voi kuitenkaan ottaa vastuuta muiden kuin itse valmistamiensa lisälaitteiden, johtojen tai kaapelien määräystenmukaisuudesta. Niiden valmistajien on vakuutettava, että niiden tietokoneeseen liittämisen jälkeenkin kokonaisuus täyttää kaikki vaatimukset. Sähkömagneettisen säteilyn määrän vähentämiseksi on toimittava seuraavasti:
Käytä vain CE-merkittyjä lisälaitteita
Käytä vain parhaiten suojattuja kaapeleita.
Työympäristö
Tämä tuote on suunniteltu täyttämään sähkömagneettista yhteensopivuutta koskevat vaatimukset (EMC) asuinympäristöissä, kaupallisissa ympäristöissä ja kevyen teollisuuden ympäristöissä.
Tämä tuote on suunniteltu käytettäväksi vain edellä mainituissa ympäristöissä.
Tuotetta ei ole suunniteltu käytettäväksi esimerkiksi seuraavissa ympäristöissä:
Raskas teollisuus (ympäristö, jossa kolmivaiheisen verkkovirran jännite
on 380 volttia)
Lääketieteellinen ympäristö
Autot
Lentokoneet
TOSHIBA ei vastaa seurauksista, jotka syntyvät tuotteen käyttämisestä olosuhteissa, joihin sitä ei ole tarkoitettu.
Niitä voivat olla:
Tämän laitteen muille laitteille aiheuttamat häiriöt
Toimintahäiriöt tai tietojen katoaminen.
Toshiba suosittelee, että tämän tuotteen sähkömagneettiset ominaisuudet testataan ennen sen viemistä uuteen ympäristöön. Autokäytössä tulee selvittää autonvalmistajan ja ilmaliikenteessä lentoyhtiön kanta tämän tuotteen käyttöön kulkuneuvossa.
Turvallisuussyistä tämän tuotteen käyttö on kielletty tiloissa, joissa on kaasumaisia räjähtäviä tai syttyviä aineita.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas iv
TOSHIBA P500/P500D/X500
Tv-virittimellä varustettujen tietokoneiden turvallinen käyttäminen
IEC60950-1/EN60950-1-tietotekniikkalaitteen turvallisuus: Tietokoneeseen saa yhdistää koaksiaalikaapelin vain, jos kaapelin suojus on maadoitettu rakennukseen lähelle kaapelin tulokohtaa, ja jos on noudatettu voimassaolevia paikallisia kaapeliasennusmääräyksiä.
Seuraavat tiedot on tarkoitettu vain EU-jäsenmaiden asukkaille:
Tuotteiden hävittäminen
Rastilla varustetun jäteastiankuva ilmaisee, että tuotteet on toimitettava kierrätykseen. Niitä ei saa hävittää talousjätteen mukana. Tuotteen sisällä olevat akut ja paristot voidaan hävittää tuotteen mukana. Ne irrotetaan tuotteesta sitä kierrätettäessä.
Musta palkki ilmaisee, että tuote on tuotu markkinoille 13.8.2005 jälkeen. Toimittamalla tuotteet ja akut kierrätykseen autat estämään niitä
vaikuttamasta haitallisesti ympäristöön ja ihmisten terveyteen. Lisätietoja kierrättämisestä saat Toshiban internetsivustosta
(http://eu.computers.toshiba-europe.com), paikallisilta viranomaisilta tai liikkeestä, josta tuote ostettiin.
Akkujen hävittäminen
Rastilla varustetun jäteastiankuva ilmaisee, että akut on toimitettava kierrätykseen. Niitä ei saa hävittää talousjätteen mukana.
Jos akku sisältää lyijyä, elohopeaa ja/tai kadmiumia enemmän kuin
3E+J&G
Käyttöopas v
akkudirektiivissä (2006/66/EU) on ilmoitettu, tämän symbolin alla näkyy lyijyn, elohopean tai kadmiumin kemiallinen merkki (Pb, Hg tai Cd).
Toimittamalla akut kierrätykseen autat estämään niitä vaikuttamasta haitallisesti ympäristöön ja ihmisten terveyteen.
Lisätietoja kierrättämisestä saat Toshiban internetsivustosta (http://eu.computers.toshiba-europe.com), paikallisilta viranomaisilta tai liikkeestä, josta tuote ostettiin.
Tätä symbolia ei ole kaikissa tietokoneissa ostopaikan mukaan.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Tietokoneen ja sen akkujen hävittäminen
Hävitä tietokone paikallisten lakien ja säännösten mukaisesti. Kysy
lisätietoja paikallisilta viranomaisilta.
Tietokoneessa käytetään ladattavia akkuja. Toistuvassa käytössä
akkujen kyky säilyttää varauksensa heikkenee ja ne täytyy vaihtaa. Akkujen hävittäminen talousjätteiden mukana voi olla laitonta.
Huolehdi yhteisestä ympäristöstämme. Paikallisilta viranomaisilta saat
lisätietoja akkujen kierrätyksestä ja niiden asianmukaisesta hävittämisestä. Tuote sisältää elohopeaa. Elohopeaa sisältävien tuotteiden hävittämisessä on huomioitava ympäristönäkökohdat. Kysy paikallisilta viranomaisilta lisätietoja tuotteen hävittämisestä, uudelleenkäytöstä tai kierrätyksestä.
ENERGY STAR® -ohjelma
Tietokonemallisi voi olla Energy Star yhteensopiva malli, siinä on ENERGY STAR -logo merkkinä seuraavista tiedoista.
TOSHIBA on suunnitellut tämän tuotteen Energy Star -yhteensopivaksi. Tietokoneeseesi on määritetty valmiiksi vakaat ja mahdollisimman suuren suorituskyvyn tarjoavat sekä virtaa säästävät asetukset sekä käytettäessä tietokonetta akun varassa että kytkettynä verkkovirtaan.
Virran säästämiseksi tietokoneesi siirtyy lepotilaan, jos se on käyttämättä 15 minuuttia. Tällöin tietokoneesta ja näytöstä sammutetaan virta. TOSHIBA suosittelee, että jätät tämän ja muutkin virransäästöominaisuudet käyttöön, jotta tietokone säästää energiaa mahdollisimman tehokkaasti. Voit herättää tietokoneen lepotilasta painamalla virtapainiketta.
ENERGY STAR -merkinnän saaneet tuotteet vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä täyttämällä Yhdysvaltojen ja EU:n ympäristöviranomaisten tiukat vaatimukset. Yhdysvaltojen ympäristöviranomaisten mukaan ENERGY STAR -vaatimukset täyttävä tietokone säästää energiaa 20 - 50 % sen käyttötavasta riippuen.
Lisätietoja ENERGY STAR -ohjelmasta on osoitteissa http://www.eu-energystar.org ja http://www.energystar.gov.
®
-yhteensopiva. Jos sinulla on
REACH-vaatimustenmukaisuusvakuutus
Euroopan unionin (EU) uusi REACH-kemikaaliasetus (lyhenne sanoista Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals) tuli voimaan 1.6.2007. Toshiba täyttää kaikki REACH-vaatimukset ja sitoutuu antamaan asiakkailleen tietoja tuotteissaan käytettävistä kemikaaleista REACH-määräysten mukaisesti.
Osoitteessa http://www.toshiba-europe.com/computers/info/reach on tietoja kandidaattiluettelon sisältämistä tuotteissamme käytettävistä aineista asetuksen (EY) 1907/2006 (REACH) artiklan 59(1) mukaisesti, jos pitoisuus ylittää 0,1 painoprosenttia.
Käyttöopas vi
Seuraavat tiedot koskevat vain Turkkia:
EEE-vaatimustenmukaisuusvakuutus: Toshiba täyttää kaikki
Turkissa voimassaolevien 26891-asetuksen vaatimukset. Asetuksella rajoitetaan tiettyjen vaarallisten aineiden käyttämistä sähkö- ja elektroniikkalaitteissa.
Näytön virheellisten pikselien määrä noudattaa ISO 13406-2 -
standardia. Jos näytön virheellisten pikselien määrä alittaa ISO 13406­2 -standardin vaatimukset, tätä ei pidetä virheenä.
Akku kuluu ajan mittaan sen käyttämisen mukaan. Jos akkua ei voi
ladata ollenkaan, kyse on virheestä tai viasta. Akkukäyttöajan muuttuminen ei ole vika eikä virhe.
GOST
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas vii
Optisen aseman turvaohjeet
Tarkista tämän luvun lopussa mainitut kansainväliset varotoimet.
Panasonic
BD-R/RE UJ240
CD-R- ja RW-asema käyttää lasersädettä. Lue tämä käyttöopas ja
säilytä se. Jos laite tarvitsee huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen.
Asetusten muuttaminen ja ohjeidenvastainen käyttö voivat altistaa
lasersäteelle.
Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas viii
Hitach-LG Data Storage
DVD Super Multi GT20N/GT20F
DVD Super Multi -asema käyttää lasersädettä. Lue tämä käyttöopas ja
säilytä se. Jos laite tarvitsee huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen.
Asetusten muuttaminen ja ohjeidenvastainen käyttö voivat altistaa
lasersäteelle.
Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas ix
TOSHIBA P500/P500D/X500
TOSHIBA SAMSUNG -TALLENNUSTEKNIIKKA
DVD Super Multi TS-L633C/TS-L633Y with Labelflash™
Tämä tallentava DVD-asema käyttää laserjärjestelmää. Lue tämä
käyttöohje huolellisesti ja säilytä se tulevaa tarvetta varten. Jos laite tarvitsee huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen. Lisätietoja on huolto-ohjeissa.
Asetusten muuttaminen ja ohjeidenvastainen käyttö voivat altistaa
lasersäteelle.
Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
Käyttöopas x
TEAC
DVD Super Multi DV-W28S-VTG/DV-W28S-VTH
DVD Super Multi -asema käyttää lasersädettä. Lue tämä käyttöopas ja
säilytä se. Jos laite tarvitsee huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen.
Asetusten muuttaminen ja ohjeidenvastainen käyttö voivat altistaa
lasersäteelle.
Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
TOSHIBA P500/P500D/X500
WinDVD BD for TOSHIBA -ohjelman käyttäminen
Älä siirrä tietokonetta valmius- tai lepotilaan, kun WinDVD BD for TOSHIBA on käynnissä. Sulje tarvittaessa WinDVD BD for TOSHIBA ensin.
Käyttöopas xi
Panasonic
DVD Super Multi UJ890AD/UJ890ED with Labelflash™
DVD Super Multi -asema käyttää lasersädettä. Lue tämä käyttöopas ja
säilytä se. Jos laite tarvitsee huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen.
Asetusten muuttaminen ja ohjeidenvastainen käyttö voivat altistaa
lasersäteelle.
Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas xii
Kansainväliset varotoimet
TOSHIBA P500/P500D/X500
VAROITUS: Tässä laitteessa on lasersädettä käyttävä komponentti, ja se on luokiteltu LUOKAN 1 LASERTUOTTEEKSI. Lue tämän oppaan ohjeet huolellisesti ja säilytä opas myöhempää käyttöä varten. Anna vain valtuutetun huoltopisteen suorittaa mahdolliset huoltotyöt. Älä myöskään yritä purkaa laitetta, jottet altistuisi lasersäteelle.
VORSICHT: Dieses Gerät enthält ein Laser-System und ist als "LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT" klassifiziert. Für den richtigen Gebrauch dieses Modells lesen Sie bitte die Bedienungsanleitung sorgfältig durch und bewahren diese bitte als Referenz auf. Falls Probleme mit diesem Modell auftreten, benachrichtigen Sie bitte die nächste "autorisierte Service-Vertretung". Um einen direkten Kontakt mit dem Laserstrahl zu vermeiden darf das Gerät nicht geöffnet werden.
ADVARSEL: Denne mærking er anbragt udvendigt på apparatet og indikerer, at apparatet arbejder med laserstråler af klasse 1, hviket betyder, at der anvendes laserstrlier af svageste klasse, og at man ikke på apparatets yderside kan bilve udsat for utilladellg kraftig stråling.
APPARATET BOR KUN ÅBNES AF FAGFOLK MED SÆRLIGT KENDSKAB TIL APPARATER MED LASERSTRÅLER!
Indvendigt i apparatet er anbragt den her gengivne advarselsmækning, som advarer imod at foretage sådanne indgreb i apparatet, at man kan komme til at udsatte sig for laserstråling.
Käyttöopas xiii
TOSHIBA P500/P500D/X500
OBS! Apparaten innehåller laserkomponent som avger laserstråining överstigande gränsen för laserklass 1.
VAROITUS. Suojakoteloa si saa avata. Laite sisältää laserdiodin, joka lähetää näkymätöntä silmilie vaarallista lasersäteilyä.
VAROITUS: LAITTEEN OHJEENVASTAINEN KÄYTTÖ SAATTAA ALTISTAA LASERSÄTEELLE.
VORSICHT: DIE VERWENDUNG VON ANDEREN STEUERUNGEN ODER EINSTELLUNGEN ODER DAS DURCHFÜHREN VON ANDEREN VORGÄNGEN ALS IN DER BEDIENUNGSANLEITUNG BESCHRIEBEN KÖNNEN GEFÄHRLICHE STRAHLENEXPOSITIONEN ZUR FOLGE HABEN.
Käyttöopas xiv

Sisällysluettelo

Luku 1 Johdanto
Toimitussisällön tarkistusluettelo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Ominaisuudet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Erikoisominaisuudet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-11
TOSHIBA Value Added Package . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-12
Apuohjelmat ja sovellukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-14
Lisälaitteet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-17
Luku 2 Tutustuminen
Näkymä edestä näyttö suljettuna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1
Vasen puoli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-3
Oikea puoli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Takaosa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6
Pohja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6
Näkymä edestä näyttö avattuna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-8
Muuntaja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-14
TOSHIBA P500/P500D/X500
Luku 3 Aloittaminen
Muuntajan kytkeminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
Näytön avaaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Virran kytkeminen tietokoneeseen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Windowsin asentaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Virran sammuttaminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Tietokoneen käynnistäminen uudelleen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-9
Järjestelmän palautusvaihtoehdot ja esiasennettujen
ohjelmistojen palauttaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-10
Käyttöopas xv
TOSHIBA P500/P500D/X500
Luku 4
Käytön perusteet
Kosketuslevyn käyttäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1
Sormenjälkitunnistimen käyttäminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Lataaminen USB-väylän kautta tietokoneen
ollessa valmiustilassa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-10
Web-kameran käyttäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-12
Mikrofonin käyttäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-14
TOSHIBA Face Recognition -ohjelman käyttäminen. . . . . . . . . . . . 4-15
TV-viritin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-18
Optisen aseman käyttäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19
Tietojen tallentaminen CD-, DVD- ja BD-levylle . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Tietojen tarkistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-30
Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-31
Jos käytössä on Corel DVD MovieFactory® for TOSHIBA . . . . . . . 4-31
TOSHIBA DVD -soitin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-33
WinDVD BD for TOSHIBA -ohjelman käyttäminen . . . . . . . . . . . . . 4-36
Tietovälineistä huolehtiminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-38
Langaton tietoliikennes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-39
Lähiverkko. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-41
Tietokoneen puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-42
Tietokoneen siirtäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-43
Kosketusnäytöllä käytettävät eleet (joissakin malleissa) . . . . . . . . 4-46
Luku 5 Näppäimistö
Kirjoitusnäppäimet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-1
F1 - F12 -toimintonäppäimet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-1
Näppäinyhdistelmät: FN-näppäinyhdistelmät . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Näppäinkomennot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Windowsin erityisnäppäimet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-4
ASCII-merkkien luominen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-4
Luku 6 Virta- ja käynnistystilat
Virransyöttö. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-1
Virran merkkivalot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-2
Akkutyypit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-2
Akun käyttäminen ja akusta huolehtiminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Akun vaihtaminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-8
Tietokoneen käynnistäminen salasanan avulla. . . . . . . . . . . . . . . . . 6-9
Käynnistystilat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-10
Luku 7 HW Setup -ohjelma
Laitteiston asennuksen käyttäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Laitteistoasetusapuohjelman (HW Setup) ikkuna . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Käyttöopas xvi
TOSHIBA P500/P500D/X500
Luku 8
Lisävarusteet
ExpressCard . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
SD-, SDHC-, MMC-, MEMORY STICK-,
MEMORY STICK PRO- ja xD-muistikortit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-3
Muistin laajentaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-6
Lisäakku . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-10
Lisämuuntaja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-10
Ulkoinen näyttö. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-10
HDMI . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-11
Televisio HDMI-liitännän kautta. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-12
i.LINK (IEEE1394) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-16
eSATA (lyhenne sanoista External Serial ATA) . . . . . . . . . . . . . . . . 8-17
Turvavaijeri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-19
Luku 9 Vianmääritys
Ongelmien ratkaiseminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-1
Laitteiston ja järjestelmän tarkistusluettelo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3
TOSHIBA-tuotetuki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-16
Liite A Tekniset tiedot Liite B Näytönohjain Liite C Langaton lähiverkko Liite D Virtajohto ja liittimet Liite E Vastuunpoisto Liite F TOSHIBA PC Health Monitor
Liite G Jos tietokoneesi varastetaan
Sanasto Hakemisto
Käyttöopas xvii
Alkusanat
Onnittelut TOSHIBA P500/P500D/X500 -tietokoneen hankinnan johdosta. Tässä kannettavassa tietokoneessa on loistavat laajennusmahdollisuudet aina multimedialaitteita myöten, ja se on suunniteltu tarjoamaan luotettavaa ja tehokasta käyttöä vuosien ajaksi.
Tässä käyttöoppaassa on tietoja TOSHIBA P500/P500D/X500 ­tietokoneen käyttämisestä. Lisäksi siinä opastetaan tietokoneen asetusten määrittäminen, peruskäyttö, tietokoneesta huolehtiminen, lisälaitteiden käyttö ja ongelmanratkaisu.
Jos et ole kokenut tietokoneiden käyttäjä, perehdy ensin tietokoneen ominaisuuksiin, komponentteihin ja varusteisiin tutustumalla lukuihin
Johdanto ja Tutustuminen. Tutustu sitten lukuun Aloittaminen, jossa
käydään vaihe vaiheelta läpi tietokoneen käyttöönotto. Jos olet kokenut tietokoneen käyttäjä, lue johdannosta, missä
järjestyksessä käyttöopas etenee, ja tutustu sitten käyttöoppaaseen selailemalla sitä. Perehdy luvussa Tekniset tiedot kuvattaviin erikoisominaisuuksiin, sillä ne poikkeavat tavallista tietokoneista. Jos aiot yhdistää tietokoneeseen oheislaitteita, kuten näyttö, lue luku 8,
Lisävarusteet.
TOSHIBA P500/P500D/X500
käyttöoppaan sisältö
Käyttöoppaassa on yhdeksän lukua, seitsemän liitettä, sanasto ja hakemisto.
Luvussa 1 Johdanto, kuvataan tietokoneen ominaisuudet ja erikoispiirteet sekä neuvotaan määrittämään asetukset.
Luvussa 2 Tutustuminen, perehdytään tietokoneen komponentteihin ja selitetään niiden toiminta.
Luvussa 3 Aloittaminen, perehdytään tietokoneen käyttöön ja käydään läpi turvaohjeet sekä työpisteen suunnittelu.
Luvussa 4 Käytön perusteet, on ohjeita seuraavien laitteiden käytöstä: kosketuslevy, sormenjälkitunnistin, Web-kamera, optiset asemat, langaton lähiverkko ja lähiverkko. Lisäksi kerrotaan tietokoneen hoitamisesta sekä CD- ja DVD-levyistä.
Luvussa 5 Näppäimistö, kerrotaan näppäimistön erikoistoiminnoista ja pikanäppäimistä.
Käyttöopas xviii
Luvussa 6 Virta- ja käynnistystilat, käydään läpi tietokoneen virransaanti ja akunsäästötilat.
Luvussa 7 HW Setup -ohjelma kerrotaan tietokoneen asetusten määrittämisestä laitteistoasetusapuohjelman avulla.
Luvussa 8 Lisävarusteet, kerrotaan eri lisälaitteista. Luvussa 9 Vianmääritys, on tietoja itsetestauksen suorittamisesta ja
toimintaohjeita ongelmatilanteisiin. Osassa Liitteet on tietokoneesi tekniset tiedot. Kohdassa Sanasto on yleistä tietoteknistä terminologiaa sekä luettelo
tässä tekstissä käytetyistä lyhenteistä.
Hakemisto vie nopeasti tarvitsemasi tiedon luokse.
Merkintätavat
Käyttöoppaassa käytetään seuraavia merkintätapoja.
Lyhenteet
Kun lyhenne esiintyy tekstissä ensimmäistä kertaa, se kirjoitetaan kokonaan auki. Esimerkki: ROM-muisti (Vain luku -muisti, Read Only Memory). Lyhenteet ovat myös sanastossa.
Kuvakkeet
Kuvakkeet merkitsevät liitäntöjä, säätimiä ja tietokoneen muita rakenneosia. Merkkivalopaneelissakin on kuvakkeita, jotka viittaavat niihin tietokoneen komponentteihin, joista merkkivalot kertovat.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Näppäimet
Käyttöoppaan teksti viittaa monin paikoin näppäimistöön. Silloin käytetään erilaista kirjasintyyppiä. Esimerkiksi Enter merkitsee Enter-näppäimen painallusta.
Näppäintoiminnot
Joissakin tapauksissa on painettava samanaikaisesti kahta tai useampaa näppäintä. Silloin näytetään näppäimet, mutta niiden välissä on +-merkki. Esimerkiksi Ctrl + C merkitsee, että on pidettävä Ctrl-näppäin painettuna ja painettava samanaikaisesti C-näppäintä. Jos näppäinyhdistelmä koostuu kolmesta näppäimestä, pidä ensin kahta ensimmäistä näppäintä painettuna ja paina tämän jälkeen kolmatta näppäintä.
ABC Jos on napsautettava kuvaketta tai kirjoitettava
tekstiä, kuvakkeen nimi tai syötettävä teksti on kuvattu tällä kirjasintyypillä.
Käyttöopas xix
Näyttö
TOSHIBA P500/P500D/X500
ABC
Tietokoneen luomien ikkunoiden tai kuvakkeiden nimet tai teksti kuvataan tällä kirjasintyypillä.
Viestit
Viestit kiinnittävät huomiosi tärkeisiin asioihin. Viestit on kuvattu alla olevilla symboleilla.
Huomio! Varoittaa tietokoneen ohjeiden laiminlyömisestä aiheutuvasta tietojen tai laitteiston vaurioitumisesta.
Lue ohje. Vihje tai neuvo, joka auttaa saamaan tietokoneesta kaiken hyödyn irti.
Osoittaa mahdollisesti vaarallisen tilanteen, joka voi aiheuttaa kuoleman tai vakavia henkilövahinkoja, mikäli ohjeita ei noudateta.
Terminologia
Tämän asiakirjan termeillä on seuraavat merkitykset:
Käynnistä Sana Käynnistä viittaa Microsoft® Windowsin
-painikkeeseen
Käyttöopas xx
Yleiset varotoimet
Toshiba-tietokoneet on suunniteltu turvallisiksi, kannettavien laitteiden vaatimukset täyttäviksi ja mahdollisimman vähän kuormittaviksi laitteiksi. Henkilö- ja omaisuusvahinkojen välttämiseksi on kuitenkin syytä noudattaa seuraavia turvaohjeita.
Lue yleiset turvaohjeet huolellisesti ja huomioi käyttöoppaan tekstissä olevat varoitukset.
Ilmanvaihto
Varmista tietokoneen ja muuntajan riittävä ilmanvaihto sekä ylikuumenemissuojaus, kun tietokoneeseen kytketään virta tai kun verkkolaite kytketään seinäpistorasiaan (vaikka tietokoneesi olisi valmiustilassa). Ota huomioon seuraavat seikat:
Älä peitä tietokonetta tai verkkolaitetta millään esineellä.
Älä aseta tietokonetta tai muuntajaa lämmönlähteen, kuten
sähköhuovan tai lämmittimen lähelle.
Älä tuki tai peitä ilmanvaihtoaukkoja, myöskään tietokoneen pohjassa
sijaitsevia.
Käytä tietokonetta aina kovalla tasaisella alustalla. Jos käytät
tietokonetta matolla tai muun pehmeän materiaalin päällä, tuuletusaukot voivat tukkeutua.
Tietokoneen ympärillä on oltava riittävästi tilaa.
Tietokoneen tai muuntajan ylikuumeneminen voi aiheuttaa
järjestelmävian, tietokone tai muuntaja voi vaurioitua tai voi syttyä tulipalo, mikä voi johtaa vakavaan henkilövahinkoon.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Käyttöopas xxi
Oikean työympäristön luominen
Aseta tietokone tasaiselle alustalle ja varmista, että oheislaitteet, esimerkiksi tulostin, mahtuvat kätevästi tietokoneen lähelle.
Ylikuumenemisen välttämiseksi tietokoneen ympärille on jätettävä tilaa, jotta ilma voi kiertää vapaasti. Riittävä ilmanvaihto estää kuumenemisen.
Varo, ettei tietokone joudu alttiiksi seuraaville tekijöille:
pöly, kosteus ja suora auringonpaiste
laitteet, jotka aiheuttavat voimakkaan magneettikentän, esimerkiksi
stereokaiuttimet (joita ei ole liitetty tietokoneeseen) ja kaiutinpuhelimet
nopeat lämpötilan tai ilmankosteuden vaihtelut sekä näitä aiheuttavat
tekijät, kuten ilmastointilaite tai voimakas lämmönlähde
liiallinen kuumuus, kylmyys tai kosteus
nesteet ja syövyttävät kemikaalit.
Kehon rasittuminen
Perehdy turvaoppaaseen. Siinä neuvotaan, miten käsien ja ranteiden rasittuminen vältetään.
Kuumeneminen
Vältä koskemasta kuumentuneeseen tietokoneeseen. Pohja voi
pitkäaikaisessa käytössä kuumentua haitallisesti. Vaikka sitä voi edelleen koskettaa, lämmin pohja voi aiheuttaa lievän ihovamman pitkäaikaisessa kosketuksessa, esimerkiksi tietokoneen ollessa sylissä tai käsien levätessä kämmentuen päällä.
Jos tietokone on ollut käytössä pitkän yhtäjaksoisen ajan, vältä
koskemasta myös sen liittimien metallilevyihin.
Muuntajan pinta voi kuumentua käytön aikana. Tämä on kuitenkin
täysin normaalia. Jos muuntajaa on siirrettävä, irrota pistoke sähköpistorasiasta ja anna muuntajan ensin jäähtyä.
Älä aseta muuntajaa lämpöherkälle pinnalle. Pinta voi muutoin
vaurioitua.
TOSHIBA P500/P500D/X500
Paino ja iskut
Varo, ettei tietokone joudu raskaan painon alle eikä voimakkaiden iskujen kohteeksi, sillä paino tai isku voivat vaurioittaa tietokonetta tai aiheuttaa toimintahäiriöitä.
Matkapuhelimet
Matkapuhelimen käyttö tietokoneen läheisyydessä voi häiritä sen äänijärjestelmää. Vaikka tietokone ei vaurioidukaan, puhelinta ei pitäisi käyttää 30 cm lähempänä tietokonetta.
Käyttöopas xxii
TOSHIBA P500/P500D/X500
Turvaopas, jossa kerrotaan käyttömukavuudesta ja ­turvallisuudesta
Tämän tietokoneen mukana toimitetaan myös Turvaopas. Lue se ennen tietokoneen käyttämistä.
Käyttöopas xxiii
Johdanto
Tässä luvussa on toimitussisällön tarkistusluettelo. Luvussa kerrotaan myös tietokoneen ominaisuuksista, lisävarusteista ja tarvikkeista.
Jotkin tässä käyttöoppaassa kuvatuista ominaisuuksista eivät toimi kunnolla, jos otat käyttöön jonkin muun kuin Toshiban esiasentaman käyttöjärjestelmän.

Toimitussisällön tarkistusluettelo

Avaa tietokone pakkauksestaan. Säilytä pakkausmateriaali mahdollista myöhempää käyttöä varten.
Laitteisto
Tarkista, että toimitus sisältää nämä:
Kannettava TOSHIBA P500/P500D/X500 -tietokone
Muuntaja ja virtajohto
Täysikokoinen tai ohut kaukosäädin (joissakin malleissa)
Kaksi AA-mangaaniparistoa (täysikokoista kaukosäädintä varten,
joissakin malleissa)
CR2016-akku (ohutta kaukosäädintä varten, joissakin malleissa)
Johdanto
Luku 1
Ohjelmisto
Seuraavat ohjelmistot on esiasennettu tietokoneen kiintolevyyn.
Windows® 7
TOSHIBA Value Added Package
TOSHIBA Hardware Setup
TOSHIBA Supervisor Password
TOSHIBA Assist
TOSHIBA ConfigFree
TOSHIBA HDD Protection
TOSHIBA DVD -soitin
Käyttöopas 1-1
TOSHIBA Fingerprint -apuohjelma (Vain malleissa, joissa on
Fingerprint)
TOSHIBA Disc Creator
TOSHIBA Recovery Media Creator
TOSHIBA Face Recognition
WinDVD BD for TOSHIBA (joissakin malleissa)
Corel DVD MovieFactory
TOSHIBA PC Health Monitor
TOSHIBA USB Sleep and Charge -apuohjelma
TOSHIBA Web Camera -sovellus
TOSHIBA Bulletin Board
TOSHIBA ReelTime
TOSHIBA Service Station
TOSHIBA eco -apuohjelma
Sähköinen käyttöopas
*Joissakin malleissa
®
for TOSHIBA (joissakin malleissa)
Kirjallinen aineisto
P500/P500D/X500 Käyttöopas
P500/P500D/X500 Pikaopas
Turvaopas (sisältyy käyttöohjeeseen)
Ta ku u ti ed ot
Jos jotakin puuttuu, ota yhteys Toshiba-kauppiaaseesi.
Johdanto

Ominaisuudet

Prosessori
Sisäinen Prosessorin tyyppi riippuu mallista. Voit tarkistaa
tietokoneesi prosessorin tyypin avaamalla TOSHIBA PC Diagnostic Tool -apuohjelman. Valitse Start (Käynnistä) All programs (Kaikki ohjelmat) TOSHIBA Utilities (Apuohjelmat) TOSHIBA PC diagnostic Tool.
Piirisarja Määräytyy hankitun mallin mukaan.
Mobile Intel PM45 Express -piirisarja
AMD RS880MC/RS880M/RX881 -piirisarja
Käyttöopas 1-2
®
HM55/HM57/PM55/PM57/GM45/
Johdanto
Prosessorin vastuunpoistolauseke
Katso lisätietoja prosessorista liitteestä E, Vastuunpoistolausekkeet.
Muisti
Korttipaikat Kahteen laajennuspaikkaan voi asentaa 1024:n,
2048:n tai 4096 Mt:n muistimoduulin. Muistia voi olla enintään 8 Gt.
Tietokoneen muistin määrä ja nopeus määräytyy ostamasi mallin mukaan.
Vastuunpoistolauseke (Muisti (pääjärjestelmä))
Muistista on lisätietoja liitteessä E, Vastuunpoistolausekkeet.
Käyttöopas 1-3
Johdanto
Näyttömuisti
Näyttömuisti vaihtelee mallikohtaisesti. Mobile Intel® GM45 Express -piirisarja:
Näyttömuisti käyttää päämuistia, ja osuus riippuu Dynamic Video Memory Technology (DVMT) ­tekniikasta.
Mobile Intel
®
GM45 Express -piirisarjalla
varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® G 210M ­näytönohjain: ulkoiset 512 Mt
Mobile Intel® GM45 Express -piirisarjalla varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® Gt 230M -
näytönohjain: ulkoiset 1 Gt Mobile Intel® HM55 Express -piirisarjalla
varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® Gt 330M ­näytönohjain: ulkoiset 512 Mt
Mobile Intel® HM55 Express -piirisarjalla varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® Gt 330M -
näytönohjain: ulkoiset 1 Gt Mobile Intel® PM55/PM57 Express -piirisarjalla
varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® GTS 250M
-näytönohjain: ulkoiset 1 Gt Mobile Intel® PM55/PM57 Express -piirisarjalla
varustettu malli ja NVIDIA® GeForce® GTS 360M
-näytönohjain: ulkoiset 1 Gt AMD M780G -piirisarjalla varustettu malli /
AMD M780V -piirisarjalla varustettu malli / AMD M880G -piirisarjalla varustettu malli / AMD M860G -piirisarjalla varustettu malli: Päämuistia käytetään näyttömuistina. ATI HyperMemory™ ratkaisee määrän.
AMD M780G -piirisarjalla varustettu malli / AMD M880G -piirisarjalla varustettu malli / AMD M870 -piirisarja ja ATI Mobility Radeon™ HD 4570 -kiihdytin: ulkoiset 512 Mt
AMD M780G -piirisarjalla varustettu malli / AMD M880G -piirisarjalla varustettu malli / AMD M870 -piirisarja ATI Mobility Radeon™ HD 4650 -näytönohjaimessa: ulkoiset 1 Gt
Virta
Akku Tietokone saa virtaa ladattavasta litium-
Käyttöopas 1-4
ioniakusta.
Vastuunpoistolauseke (akun kesto)
Akun kestosta on lisätietoja liitteessä E, Vastuunpoisto.
Johdanto
RTC-paristo Reaaliaikakellon paristo ylläpitää sisäistä kelloa
Muuntaja Muuntaja antaa tietokoneelle virtaa ja lataa akun,
ja kalenteria.
jos sitä on ladattava. Virtajohto voidaan irrottaa. Muuntaja toimii 100 - 240 voltin jännitteellä.
Muista, että erimalliset muuntajat antavat ulos erilaisen jännitteen. Väärä muuntaja voi vaurioittaa tietokonetta. Lisätietoja on kohdassa
Muuntaja luvussa 2, Tutustuminen.
Levyt
Solid State -asema Määräytyy hankitun mallin mukaan.
64 Gt
Kiintolevyasema Määräytyy hankitun mallin mukaan.
160 Gt
200 Gt
250 Gt
320 Gt
400 Gt
500 Gt
640 Gt
Mallistossa voidaan tulevaisuudessa käyttää muitakin kiintolevyjä.
Käyttöopas 1-5
Johdanto
BD-R/RE-asema Joissakin malleissa on täysikokoinen BD-R/RE-
asema, jonka avulla voi tallentaa tietoja uudelleenkirjoitettaville CD-, DVD- ja BD-levyille. BD-ROM-levyjen suurin kirjoitusnopeus on 6x, BD-ROM DL -levyjen 6x, DVD-ROM-levyjen 8x ja CD-ROM-levyjen 24x. CD-R-levyjen suurin kirjoitusnopeus in 24x, CD-RW-levyjen 4x, DVD­R-levyjen 8x, DVD-RW-levyjen 6x, DVD+R­levyjen 8x, DVD+RW-levyjen 8x, DVD+R DL ­levyjen 4x, DVD-R DL -levyjen 4x, DVD-RAM­levyjen 5x, BD-R-levyjen 6x, BD-R DL -levyjen 4x, BD-RE-levyjen 2x ja BD-RE DL -levyjen 2x. Asema tukee seuraavia tallennusmuotoja:
BD-ROM
BD-ROM DL
BD-R
BD-R DL
BD-RE
BD-RE DL
DVD
DVD-Video
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
DVD-RAM
DVD+R DL
DVD-R DL
CD-DA
CD-Text
Photo CD (yksi tai useita istuntoja)
CD-ROM Mode 1, Mode 2
CD-ROM XA Mode 2 (Form1, Form2)
Enhanced CD (CD-EXTRA)
CD-G (vain ääni-CD-levy)
Addressing Method 2 -menetelmä
Käyttöopas 1-6
Johdanto
DVD Super Multi ­asema
Joissakin malleissa on täysikokoinen DVD Super Multi -asema, jonka avulla voi tallentaa tietoja uudelleenkirjoitettaville CD- ja DVD-levyille. Suurin lukunopeus: DVD-ROM 8x, CD-ROM 24x. CD-R-levyjen suurin kirjoitusnopeus on 24x, CD-RW-levyjen 24x, DVD-R-levyjen enintään 8x, DVD-RW-levyjen enintään 6x, DVD+R-levyjen enintään 8x, DVD+RW-levyjen enintään 8x, DVD+R DL -levyjen enintään 6x, DVD-R DL ­levyjen enintään 6x, ja DVD-RAM-levyjen enintään 5x. Asema tukee seuraavia tallennusmuotoja:
DVD
DVD-Video
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
DVD-RAM
DVD+R DL
DVD-R DL
CD-DA
CD-Text
Photo CD (yksi tai useita istuntoja)
CD-ROM Mode 1, Mode 2
CD-ROM XA Mode 2 (Form1, Form2)
Enhanced CD (CD-EXTRA)
CD-G (vain ääni-CD-levy)
Addressing Method 2 -menetelmä
Näyttö
Tietokoneen nestekidenäyttö toistaa grafiikan tarkasti. Näytön voi säätää useisiin eri katselukulmiin parhaan mahdollisen käyttömukavuuden ja luettavuuden saavuttamiseksi.
Sisäinen TFT-näytön kokovaihtoehtoja on kaksi:
46,7 cm / 18,4 tuumaa leveä, 1680 vaakasuuntaista × 945 pystysuuntaista pikseliä
46,7 cm / 18,4 tuumaa leveä, 1920 vaakasuuntaista × 1080 pystysuuntaista pikseliä
Näytön vastuunpoistolauseke
Akun kestosta on lisätietoja liitteessä E, Vastuunpoisto.
Käyttöopas 1-7
Loading...
+ 183 hidden pages