TFA 30.3015 User guide [pl]

BEZPRZEWODOWY HIGROMETR O 433MHZ NUMER KATALOGOWY 30.3015
jak
WSTĘP:
Serdecznie dziękujemy za nabycie tego rewolucyjnego higrometru 433MHz-owego, który daje Ci do dyspozycji zapisywanie oraz funkcje analizowania danych dla aż nadajników temperatury zewnętrznej. Aby umożliwić transfer danych na twojego PC wystarczy, że zostanie on połączony portem COM ze stacją. Przy użyciu dołączonego w dostawie, inteligentnego oprogramowania użytkownik może na swoim PC wygodnie sporządzać analizy i statystyki danych. Ze względu na swoje proste w obsłudze przyciski ten innowacyjny produkt nadaje się do użycia w domu oraz biurze.
WŁAŚNOŚCI: Higrometr
Ekran LCD
Instrukcja obsługi
Ucho do zawieszenia
Pojemnik na baterie
Klawisze funkcyjne
Nie zamykany sto
Przyłącze kablowe (do PC)
sterowany radiowo wyświetlacz czasowy DCF-77 z opcja ręcznego ustawiania
opcja wyboru stref czasowych (± 12 godzin)
wskazanie temperatury w pomieszczeniu oraz na zewnątrz z możliwością zapisu wartości minimalnych i maksymalnych jak i
punktu czasowego, w którym został dokonany zapis
wskazanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz na zewnątrz w RH% z możliwością zapisu wartości minimalnych i
maksymalnych
funkcja gromadzenia danych z nastawnym interwałem gromadzenia: można zapisać do 3000 zdań z danymi na temat
wilgotności oraz temperatury powietrza
daje się podłączyć do PC portem COM, służącym do transferu danych na PC przy pomocy załączonego w dostawie
oprogramowania (na CD-ROM)
może odbierać aż do pięciu nadajników zewnętrznych
wybieralne włączenie lub wyłączenie (ON/OFF) odbioru czasu DCF
wyświetlanie temperatury punktu rosy
funkcja ostrzegania WYSOKO/NISKO (HIGH/LOW) o wartościach temperatury i wilgotności powietrza
12- lub 24- godzinny format wyświetlania czasu
wyświetlanie kalendarza w formacie rok/ miesiąc/ dzień
wyświetlanie temperatury w °C/ °F
nastawialny kontrast LCD
funkcja kalibracji temperatury i wilgotności powietrza
wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii
ustawienie na stole lub montaż na ścianie
Nadajnik temperatury zewnętrznej (do nabycia osobno)
zdalne przekazywanie temperatury zewnętrznej oraz wilgotności powietrza przy pomocy
sygnału o częstotliwości 433MHz
odporna na spryskanie wodą obudowa
nadająca się do zamontowania na ścianie obudowa
montaż w miejscu osłoniętym. Unikaj proszę bezpośredniego kontaktu z deszczem lub
promieniowaniem słonecznym
Uchwyt
Kroki poniżej:

INSTALACJA I WYMIANA BATERII W HIGROMETRZE

Stacja pogodowa jest zasilana trzema bateriami 1,5 V typu Mignon AA, IEC, LR6. W celu instalacji bądź wymiany baterii postępuj według poniższych kroków:
1. Sięgnij palcem lub innym solidnym obiektem w lukę na dolnym środku pojemnika na baterie i podnieś pokrywkę do góry.
2. Włóż baterie, biorąc pod uwagę poprawną biegunowość (oznaczenie).
3. Załóż ponownie pokrywkę pojemnika na baterie.
INSTALACJA I WYMIANA BATERII W ZEWNĘTRZNYM NADAJNIKU TEMPERATURY
Zewnętrzny nadajnik temperatury jest zasilany dwoma bateriami 1,5 V typu Mignon AA, IEC, LR6. W celu instalacji bądź wymiany baterii postępuj według poniższych kroków:
1. Zdejmij pokrywkę pojemnika na baterie, znajdującą się z przodu, przy pomocy odpowiedniego śrubokrętu.
2. Włóż baterie biorąc pod uwagę poprawną biegunowość (patrz oznaczenie).
3. Załóż ponownie pokrywkę pojemnika na baterie.
4. Zwróć uwagę na punkt: „PRZYBLIŻANIE/ ODDALANIE OD NADAJNIKA ZEWNĘTRZNEGO (KANAŁÓW)”, aby zainstalować ewentualnie odinstalować zewnętrzny nadajnik temperatury na higrometrze
WYMIANA BATERII:
Po ukazaniu się wskaźnika niskiego poziomu naładowania baterii na ekranie LCD, użytkownik powinien wymienić baterie najszybciej jak to możliwe. Jeśli baterie nie zostaną wymienione, mogą wyniknąć z tego błędy funkcyjne.
Wskazówka:
Po dokonaniu wymiany baterii higrometru nie jest wymagane jego ponowne nastawienie. Higrometr samoczynnie powróci do
pierwotnie ustawionych informacji na temat nadawania oraz przebiegów. Ustawianie na nowo odpowiedniego kontrastu LCD, włączania i wyłączania funkcji ostrzegania, wartości kalibracji oraz zegara, byłoby w istocie niepotrzebne.
Po wykonaniu wymiany baterii w nadajniku zewnętrznym wymagane jest, aby dla tego specjalnego nadajnika przeprowadzić
funkcje ponownego rozpoznania. W celu zapoznania się z tą procedurą przeczytaj rozdział: „PRZYBLIŻANIE/ ODDALANIE OD NADAJNIKA ZEWNĘTRZNEGO (KANAŁÓW)”
Aby zapewnić optymalną funkcjonalność zaleca się, aby wymienić raz do roku baterie we wszystkich jednostkach.
USTAWIENIE PODSTAWOWE:
1. Włóż baterie do higrometru (patrz „INSTALACJA I WYMIANA BATERII W HIGROMETRZE” powyżej). Jak tylko baterie zostaną włożone, wszystkie segmenty wyświetlania zostaną na krótko podświetlone na ekranie LCD. Następnie zostanie wyświetlona temperatura w pomieszczeniu, wilgotność powietrza w pomieszczeniu, czas zegarowy w formacie 0:00 oraz data 1. 1. 04.
Wskazówka:
Jeśli w przeciągu 15 sekund nie zostanie wyświetlona temperatura w pomieszczeniu oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu, baterie muszą zostać wyjęte na co najmniej 2 minuty i ponownie włożone. Sprawdź przy tym, czy baterie nie są już słabe. W takim przypadku użytkownik jest zobligowany, aby włożyć nowe baterie alkaliczne. Od momentu włożenia baterii do higrometru użytkownik ma do dyspozycji około 4 minuty na to, aby po kolei uruchomić wszystkie nadajniki zewnętrzne. I tak w ciągu tego czterominutowego okresu czasu powinny zostać wykonane opisane poniżej kroki od 2 do 4:
2. Włóż baterie do pierwszego nadajnika zewnętrznego. Higrometr będzie teraz próbował rozpoznać ten nadajnik i „przybliżyć go”. Zostaną pokazane wartości temperatury oraz wilgotności powietrza kanału nr 1 obszaru zewnętrznego (OUT 1). Dla użytkownika wyświetli się tylko wskaźnik symbolu dla tego kanału obszaru zewnętrznego (jeś baterie ze wszystkich części urządzenia muszą zostać wyjęte a urządzenia, począwszy od kroku pierwszego na nowo ustawione).
3. Jeśli wielkości mierzone pierwszego nadajnika zewnętrznego (kanał 1) zostaną prawidłowo wyświetlone na higrometrze, włóż baterie do drugiego nadajnika zewnętrznego. Zostaną pokazane wartości temperatury oraz wilgotności powietrza drugiego kanału obszaru zewnętrznego. Także w tym przypadku użytkownikowi zostanie wyświetlony wskaźnik symbolu dla tego kanału.
4. Uruchom po kolei trzeci, czwarty oraz piąty (a zatem obecny) nadajnik zewnętrzny, tak jak zostało to podane w wyżej opisanych krokach..
5. Po odebraniu sygnału z obszaru zewnętrznego higrometr będzie nadal próbował odebrać sterowany radiowo sygnał czasowy DCF.
6. Jeśli w ciągu 10 minut nie zostanie odebrany sygnał czasowy DCF, naciśnij i przytrzymaj przez około 3 sekundy przycisk OK.
), aby przejść do trybu ręcznego ustawiania czasu. Sterowany radiowo zegar higrometru rozpocznie automatycznie o
( północy próbę uzyskania odbioru sygnału czasowego DCF. Jeśli próba się powiedzie, zostanie tym samym nadpisany czas ustawiony ręcznie. Wraz z odebraną informacją czasową zostanie zaktualizowana data (przeczytaj wskazówkę znajdującą się pod rozdziałem „STEROWANY RADIOWO ODBIÓR SYGNAŁU CZASOWEGO DCF” oraz „USTAWIANIE RĘCZNE”).
STEROWANY RADIOWO ODBIÓR SYGNAŁU CZASOWEGO DCF-77
Bazą czasową dla sterowanego radiowo wyświetlacza czasu jest cezowy zegar atomowy, który został opatentowany przez Fizyczno-Techniczny Urząd federalny w Brunszwiku, a który dysponuje aberracją rzędu wielkości mniejszej od 1 sekundy w ciągu miliona lat. Wartość ta zostaje zakodowana i wyemitowana przez nadajnik w Mainflingen koło Frankfurtu w postaci sygnału DCF77 o częstotliwości 77, 5kHz i zasięgu nadawania około 1.500 km. Twój higrometr odbiera ten sygnał, przetwarza go i wskazuje ci , niezależnie od tego, czy mamy zimę czy lato, zawsze dokładny czas. Jakość odbioru jest zależna od po warunkach, w promieniu 1.500 km od Frankfurtu nie powinny mieć miejsca żadne problemy z odbiorem.
Jak tylko zostanie zakończony cykl testowy dla odbioru nadajnika zewnętrznego, zaczyna migać symbol nadawania DCF w kształcie masztu w górnym środku wyświetlacza czasowego. Wskazuje to, że zegar odbiera sygnał DCF i próbuje go przeanalizować. Po tym jak został odebrany kod czasowy, symbol DCF pozostaje trwale widoczny i zostaje wyświetlony czas zegarowy. Jeśli symbol miga, oznacza to, że nie został ustawiony właściwy czas a jeśli symbol DCF nie jest w ogóle widoczny, zwróć uwage na następujące punkty:
łożenia geograficznego oraz położenia odnoszącego się do budowy terenu. W normalnych
li nie nastąpi to w ciągu 3 minut,
Zaleca się zachować minimalny odstęp 1,5 – 2 metrów od urządzeń takich jak monitory komputerowe, sprzęt telewizyjny itp.,
które mogą wywoływać zakłócenia.
W budynkach żelbetonowych (piwnice, wieżowce, itp.) odbierany sygnał jest dwukrotnie słabszy. W przypadkach
ekstremalnych, ustaw przedmiot w pobliżu okna i/ lub nakieruj stroną przednia lub tylnią w kierunku nadajnika DCF we Frankfurcie.
W ciągu nocy zakłócenia atmosferyczne są zwykle mniejsze, a odbiór w większości przypadków jest możliwy. Pojedynczy
odbiór sygnału w ciągu dnia wystarczy, aby zachować dokładność aberracji poniżej jednej sekundy.
PRZYCISKI FUNKCYJNE Higrometr
Higrometr dysponuje pięcioma przyciskami funkcyjnymi:
Przycisk plus
Przycisk wybierania trybu
Przycisk OK
Przycisk OK. (√)
modus
Przycisk minus
Przycisk ostrzegania
Naciśnij i przytrzymaj przycisk przez około trzy sekundy w normalnym trybie wyświetlania, aby przejść do trybu ręcznego
ustawiania dla następujących funkcji:
a. kontrast LCD b. strefa czasowa c. czas letni/ czas zimowy włącz/ wyłącz (On/ Off) d. sterowany radiowo odbiór sygnału czasowego DCF włącz/ wyłącz (On/ Off) e. 12-/ 24- godzinny format wyświetlania czasu f. ustawianie czasu (godziny i minuty) g. ustawianie kalendarza (rok, miesiąc i dzień) h. ustawianie jednostki temperatury (°C/ °F) i. przedział wartość mierzona – zapamiętywanie godziny: minuty (hr:min) j. przybliżanie/ oddalanie od kanału k. liczba zapisanych kanałów
Naciśnij ten przycisk w trybie podglądu (widoku) lub ostrzegania, aby przywołać normalny tryb wyświetlania.
Przycisk plus (+) i minus (-)
Naciśnij ten przycisk w normalnym trybie wyświetlania aby wybrać kanał (nadajnika pokojowego lub nadajnika
zewnętrznego).
Służy do nastawiania wartości (podnoszenia lub obniżania) w różnych trybach ustawiania ręcznego oraz ostrzegania.

Przycisk wybierania trybu (mode)

Naciśnij ten przycisk w normalnym trybie wyświetlania aby wykonać przełączenie między następującymi trybami podglądu
(widoku):
a. zapisana wartość maksymalne wybranego kanału (nadajnik pokojowy lub zewnętrzny zależnie od wyboru jakiego
b. zapisana wartość minimalna wybranego kanału. c. średnie wartości temperatury oraz wilgotności powietrza dla wybranego kanału. d. temperatura punktu rosy dla wybranego kanału. e. wyświetlanie zapisanych danych n temat historii wybranego kanału. f. tryb kalibracji dla wilgotności powietrza oraz temperatury wybranego kanału.
dokonał użytkownik).
W trybie ustawiania alarmu służy do aktywacji/ dezaktywacji ostrzegania o temperaturze i wilgotności powietrza.
W trybie ustawiania ręcznego służy do powrotu to normalnego trybu wyświetlania.
Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku przez trzy sekundy powoduje powrót to zapisanych wartości minimalnych i
maksymalnych określonego kanału.
Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku przez pięć sekund powoduje powrót to zapisanych wartości minimalnych i
maksymalnych wszystkich kanałów.
Przycisk ostrzegania (al)
Naciśnij i przytrzymaj ten przycisk przez trzy sekundy, aby przejść do trybu ustawiania alarmu.
W trybie nastawiania alarmu służy do przełączania między następującymi ustawieniami:
1. Ostrzeganie o dużej wilgotności powietrza
2. Ostrzeganie o niskiej wilgotności powietrza
3. Ostrzeganie o dużej temperaturze
4. Ostrzeganie o niskiej temperaturze
W trybie ustawiania ręcznego służy do powrotu to normalnego trybu wyświetlania.

Ekran LCD

Ekran LCD jest podzielony na cztery sektory, które służą do wyświetlania informacji o względnej wilgotności powietrza, temperatury, statusu EEPROM (status zapisywania) jak i o czasie i dacie.
y
Wskaźnik odbioru sygnału zewnętrznego
Względna wilgotność
Wskaźnik
powietrza w RH%
nadajnika zewnętrznego
Temperatura w °C/ °F
Przedział zapisywania
ch
dan
Wskaźnik zapisywania danych (pokazuje liczbę nie przeczytanych zdań zawierających dane w pamięci
Czas
Kalendarz
Wskaźnik odbioru sygnału czasowego (dla czasu DCF)

USTAWIENIA RĘCZNE

Naciśnij i przytrzymaj przez trzy sekundy przycisk OK. w normalnym trybie wyświetlania, aby przejść w trybie ustawiania ręcznego do następujących funkcji: a. kontrast LCD b. strefa czasowa c. czas letni/ czas zimowy włącz/ wyłącz (On/ Off) d. sterowany radiowo odbiór sygnału czasowego DCF włącz/ wyłącz (On/ Off) e. 12-/ 24- godzinny format wyświetlania czasu f. ustawianie czasu (godziny i minuty) g. ustawianie kalendarza (rok, miesiąc i dzień) h. ustawianie jednostki temperatury (°C/ °F) i. przedział wartość mierzona – zapamiętywanie godziny: minuty (hr:min) j. przybliżanie/ oddalanie od zewnętrznie nadawanych kanałów k. liczba zapisanych w pamięci higrometru kanałów z obszaru zewnętrznego
USTAWIANIE KONTRASTU LCD
Wskaźnik słabego poziomu naładowania baterii
Wskaźnik włączonego brzęczyka
Wskaźniki migające
Kontrast LCD może zostać ustawiony na ośmiu poziomach od LCD 0 do LCD 7 (wstępne wyznaczenie „LCD 5”):
1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk OK. (√ ), do momentu aż zamiga wskaźnik „Lcd”.
2. Użyj przycisków plus (+) lub minus (-) aby sprawdzić wszystkie poziomy kontrastu.
3. Wybierz kontrast LCD jaki ci odpowiada. Naciśnij w celu potwierdzenia wyboru lub, aby powrócić do normalnego trybu wyświetlania przycisk wyboru trybu lub przycisk ostrzegania.

USTAWIANIE STREF CZASOWYCH

Wskaźniki migające
Wstępne wyznaczenie stref czasowych higrometru to „0”. Ustawianie innej strefy czasowej:
1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk OK. (√ ), do momentu aż zamiga wskaźnik „Lcd”.
2. Naciśnij jeszcze raz na krótko przycisk OK. ( ), aby przejść do trybu ustawiania stref czasowych. Zacznie migać wskaźnik „Zo”.
3. Użyj przycisków plus (+) oraz (-), aby ustawić strefę czasową (-12 do +12 godzin).
4. Naciśnij w celu potwierdzenia wyboru lub, aby powrócić do normalnego trybu wyświetlania przycisk wyboru trybu lub przycisk ostrzegania.
WŁĄCZANIE/ WYŁĄCZANIE (ON/ OFF) CZASU LETNIEGO/ ZIMOWEGO
Loading...
+ 9 hidden pages