Testboy 70 User guide [cs]

Měřící přístroj tloušťky laků Testboy 70
Obj. č.: 10 11 79
1. Úvod + účel použití měřícího přístroje
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše rozhodnutí zakoupit výrobek naší firmy. Jsme přesvědčeni, že tento měřící přístroj (tloušťkoměr) splní Vaše očekávání a bude Vám k užitku.
Tento měřící přístroj je vhodný pro zjišťování tloušťky vrstev na všech vodivých feromagnetických podkladech (ocel, železo, nikl, kobalt atd.), na kterých změří tloušťku laků, emailů, chromu, mědi, zinku atd. jakož i pro neferomagnetické (neželezné) kovy (hliník, nerezová nemagnetická ocel, mosaz, bronz, měď atd.), které byly opatřeny nemagnetickými nátěry (laky) nebo potaženy fóliemi z umělých hmot (papíru). Tímto tloušťkoměrem se dvěma vyměnitelnými sondami měření tloušťky vrstev typu „Fe“ (feromagnetický podklad) a „NFe“ (neferomagnetický podklad) velice snadno, jednoduše a rychle zjistíte, zda nebyl automobil, který jste si koupili přelakován nebo zda jeho karoserie nevykazuje nějaké závady. Pomocí tohoto měřícího přístroje změříte tloušťku laku (například na karoserii vozu) nebo i tloušťky jiných nátěrů či tenkých vrstev z umělých hmot (například tloušťky fólií). Tímto způsobem spolehlivě zjistíte povedená přelakování a opravy laku.
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Tento výrobek odpovídá současnému stavu techniky a splňuje předpisy evropských norem o elektromagnetické slučitelnosti. U výrobku byla doložena shoda s příslušnými evropskými a národními normami a směrnicemi. Doklady o této shodě jsou uloženy u výrobce.
2. Rozsah dodávky
Měřící přístroj (tloušťkoměr)
Sonda k měření tloušťky vrstev typu „Fe“ – měření na železných (magnetických) kovech
Sonda k měření tloušťky vrstev typu „NFe“ – měření na neželezných (nemagnetických) kovech
Kufřík na uložení měřícího přístroje a jeho příslušenství
3 baterie 1,5 V velikosti AAA
3. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly.
Z bezpečnostní důvodů a z důvodu registrace CE nelze provádět na přístroji žádné změny v jeho vnitřním zapojení.
Tento měřící přístroj a baterie nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí.
Nevystavujte tento přístroj příliš vysokým teplotám, silným vibracím (otřesům) nebo příliš
vysoké vlhkosti. Silné vibrace nebo spadnutí přístroje na podlahu mohou způsobit poškození elektroniky přístroje nebo jeho displeje. Nepracujte s přístrojem v prostorách s nepříznivými okolními podmínkami, ve kterých se nacházejí nebo kde by se mohly vyskytovat hořlavé plyny, výpary chemických rozpouštědel nebo zvířený prach. Nepoužívejte rovněž tento přístroj v prostorách, kde se vyskytují silná elektromagnetická nebo elektrostatická pole (transformátory, vysokonapěťové kabely, reproduktory, radiostanice atd.). Působení těchto polí by mohlo způsobit zobrazení nesprávných naměřených hodnot na displeji přístroje.
Nezapínejte přístroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla tento přístroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho a nepoužívejte jej, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí.
Výrobce, dodavatel a prodejce neručí v žádném případě za škody, které by mohly vzniknout zobrazením nesprávných naměřených hodnot na displeji přístroje.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento měřící přístroj tloušťky vrstev používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete potřebné informace, požádejte o radu zkušeného odborníka naší technické poradny (nebo požádejte o radu jiného kvalifikovaného odborníka).
Manipulace s bateriemi
Nenechávejte baterie volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře!
Pokud nebudete přístroj delší dobu používat, vyndejte z něho baterie. Tyto by mohly vytéci a způsobit poškození přístroje nebo jiných předmětů. Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze!
Vybité baterie jsou zvláštním odpadem a nepatří v žádném případě do normálního domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně! Nebuďte bezohlední!
2
4. Vložení (výměna) baterií
Jestliže se na displeji přístroje zobrazí blikající symbol vybitých baterií (v tomto případě bude moci provést s přístrojem ještě několik měření), nebude-li možné provést zapnutí přístroje nebo jestliže bude zobrazení na displeji přístroje nečitelné (nejasné), proveďte výměnu všech baterií v přístroji najednou. K napájení přístroje slouží 3 baterie 1,5 V velikosti „AAA“.
Otevřete kryt bateriového pouzdra na zadní straně měřícího přístroje. Vyndejte z bateriového pouzdra vybité baterie. Vložte do bateriového pouzdra nové baterie (nejlépe alkalické) správnou polaritou jejich kontaktů a uzavřete opět kryt bateriového pouzdra.
Po výměně baterií proveďte novou kalibraci přístroje.
5. Použití měřících sond tloušťky vrstev
Měřící sonda typu Fe“ se používá k měření tloušťky nemagnetických vrstev na podkladu
z magnetických kovů (ocel, železo, nikl, kobalt atd.). S touto sondou změříte na těchto podkladech tloušťku nátěrů (laků), fólií z umělých hmot, tloušťku papírových vrstev, emailovaného (smaltovaného) porcelánu (skla), glazury, dále tloušťku fólií (tenkých desek) a pokovování z nemagnetických kovů, jako je například chrom, měď, zinek, hliník, stříbro atd.
Měřící sonda typu NFe“ se používá k měření tloušťky nemagnetických vrstev na podkladu z nemagnetických kovů (hliník, nerezová nemagnetická ocel, mosaz, bronz, měď atd.). S touto sondou změříte na těchto podkladech tloušťku nátěrů (laků), fólií z umělých hmot, tloušťku papírových vrstev, emailovaného (smaltovaného) porcelánu (skla), glazury atd.
Tyto měřící sondy jsou vybaveny výřezem (drážkou ve tvaru písmene V), který Vám uscnadní měření na kulatých tyčích nebo trubkách.
6. Ovládací tlačítka měřícího přístroje
1 Tlačítko „ZERO“ (vynulování). Pomocí tohoto tlačítka (po jeho krátkém stisknutí) provedete
kalibraci přístroje. V režimu nastavení přístroje stisknutím tohoto tlačítka zvolíte jednotku měření tloušťky vrstvy v „µµµµm“ nebo v „mil“. Přepínání z režimu jednoduchého měření do režimu nepřetržitého měření.
Tlačítko . Pomocí tohoto tlačítka (jeho postupným tisknutím) při provádění kalibrace
2
přístroje zvýšíte na displeji přístroje zobrazenou naměřenou hodnotu (nastavení hodnoty tloušťky uvedené na kalibrační fólii).
Tlačítko . Pomocí tohoto tlačítka (jeho postupným tisknutím) při provádění kalibrace
3
přístroje snížíte na displeji přístroje zobrazenou naměřenou hodnotu (nastavení hodnoty tloušťky uvedené na kalibrační na kalibrační fólii).
Tlačítko zapnutí a vypnutí přístroje jakož i provedení dalších nastavení přístroje.
4
3
7. Kalibrace přístroje
Před prvním použitím přístroje Vám doporučujeme, abyste provedli jeho kalibraci. Tuto kalibraci přístroje provádějte k zajištění absolutní přesnosti měření před každým měřením (není to však zcela nutné). Kalibraci přístroje ale proveďte vždy po každé výměně baterií.
Připojte k přístroji sondu k měření tloušťky vrstev typu „Fe“. Po zapnutí přístroje by se na jeho displeji měl zobrazit symbol „F“ (měření tloušťky vrstvy na magnetických podkladech).
Připojíte-li k přístroji sondu k měření tloušťky vrstev typu „NFe“, pak po zapnutí přístroje by se na jeho displeji měl zobrazit symbol „Ne“ (měření tloušťky vrstvy na nemagnetických podkladech).
1. Zapněte přístroj krátkým stisknutím tlačítka zapnutí a vypnutí přístroje.
2.
Pokud se na displeji přístroje po jeho zapnutí zobrazí symbol „F“, přiložte měřící sondu k měření tloušťky vrstev těsně ke kalibrační kovové destičce z oceli (ze železa) a měřící sondu nezvedejte.
Pokud se na displeji přístroje po jeho zapnutí zobrazí symbol „Ne“, přiložte měřící sondu k měření tloušťky vrstev těsně ke kalibrační kovové destičce z hliníku a měřící sondu nezvedejte.
Stiskněte na přístroji tlačítko k provedení kalibrace „ZERO“. Na displeji přístroje by se měla zobrazit nulová tloušťka vrstvy (nulová hodnota „0“).
3. Vložte mezi sondu k měření tloušťky vrstev a kalibrační kovovou destičku kalibrační fólii z umělé hmoty a přitlačte k ní opatrně sondu k měření tloušťky vrstev (tato fólie se musí těsně dotýkat kalibrační kovové destičky).
4. Změřte tloušťku kalibrační fólie. Pokud nebude zobrazená hodnota na displeji přístroje souhlasit s tloušťkou použité kalibrační fólie, pak nadzvedněte měřící sondu do výše alespoň 10 cm a pomocí tlačítka „ “ nebo tlačítka „ “ (jeho postupným tisknutím) nastavte na displeji přístroje tloušťku kalibrační fólie, která je na ní vyznačena. Zopakujte tento krok několikrát znovu tak dlouho, dokud se naměřená a na displeji přístroje zobrazená tloušťka použité kalibrační fólie nebude shodovat s tloušťkou kalibrační fólie, která je vyznačena na kalibrační fólii. V tomto případě musíte sondu k měření tloušťky vrstev nadzvednout a znovu ji ke kalibrační fólii z umělé hmoty přiložit (přitisknout).
5. Zopakujte celý výše uvedený postup kalibrace (kroky 2. až 4.) s druhou kalibrační destičkou (z hliníku nebo ze železa). V případě potřeby zopakujte celý postup kalibrace se všemi kalibračními fóliemi z umělé hmoty, které jsou k přístroji přiloženy.
4
Loading...
+ 1 hidden pages