Techno Line MA 10050 User guide [cs]

Popis jednotlivých částí meteostanice
Internetová meteostanice Mobile Alerts
Obj. č. 139 64 05
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup internetové meteostanice. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
Gateway (stanice)
1 x síťový adaptér (Sek. 20 V DC)
1 x LAN kabel
1x termo / hygro senzor (včetně baterií 2 x AA)
1x srážkoměr (včetně baterií 2 x AA)
Senzor pro měření větru se solárním článkem (vestavěné akumulátory 2 x AAA, RAM)
Spojovací a montážní materiál
Návod k obsluze
Účel použití
Meteostanice se skládá z vysílače, který přijímá a zaznamenává údaje o počasí, jako jsou teplota, vlhkost, rychlost a směr větru a dešťové srážky. Data je možné z meteostanice přenášet prostřednictvím internetu do mobilních zařízení s operačními systémy iOS nebo Android a aplikace Mobile Alerts.
Vysílač (meteostanice)
Vysílač je hlavní jednotkou meteostanice, která shromažďuje všechna data externích senzorů. Data mohou být přístupná prostřednictvím sítě internet ve smartphonu nebo tabletu a aplikace Mobile Alerts v operačním systému iOS nebo Android.
Externí senzory
Senzory přenášejí naměřené údaje pomocí rádiového signálu (868 MHz) v rozsahu až 100 m (ve volném prostoru) do vysílače. Senzory slouží k měření teploty / vlhkosti (MA10200), směru a rychlosti větru (MA10660) a k měření srážek (MA10650). K vysílači je možné bezdrátově připojit i další mobilní zařízení.
Požadavky
Vysílač shromažďuje údaje o počasí a přenáší je na internetový server. K tomuto účelu je nutné připojení k vysokorychlostnímu internetu. Další potřebný hardware: router se síťovou zásuvkou (LAN RJ45).
Pro zobrazení údajů o počasí je zapotřebí zařízení s připojením k internetu (například smartphone) a aplikaci Mobile Alerts.
Instalace
Stažení aplikace Na portále „Apple App Store“ nebo „Google Play“ stáhněte aplikaci MOBILE ALERTS. Připojení vysílače
Vysílač připojte ke zdroji napájení pomocí dodaného síťového adaptéru. Připojte LAN kabel k vysílači a poté do routeru. Po uplynutí přibližně 10 sekund je vysílač uveden v provozu. LED kontrolka se přitom rozsvítí zeleně. Pokud není ve vaší síti k dispozici žádný DHCP server, můžete vysílač nakonfigurovat ručně v nabídce „Settings“ (nastavení).
Důležité: Vysílač by měl být vždy uveden do provozu před samotnou instalací senzorů!
Instalace senzorů
Nastavení termo / hygro senzoru
Otevřete prostor pro baterie teplotního senzoru a vložte 2 ks baterií AAA se správnou polaritou. Uzavřete prostor pro baterie.
Instalace srážkoměru
Opatrně odejměte kryt srážkoměru. Odstraňte přepravní zajištění senzorové membrány. Membrána se musí volně pohybovat (překlápět) v obou směrech. Odstraňte kryt prostoru pro baterie na spodní části senzoru. Vložte 2 ks AA baterie. Dbejte přitom na vložení baterií do správné polohy. Uzavřete kryt bateriového prostoru a zajistěte jej šroubkem.
Nastavení senzoru pro měření větru
Odstraňte ochrannou fólii ze solárního panelu. Na spodní straně senzoru stiskněte tlačítko reset. Použijte k tomu dodávanou plastovou tyčinku.
Instalace senzorů
Nainstalujte a spusťte aplikaci. V úvodu se zobrazí nabídka systémových nástrojů. Senzory s předdefinovanými parametry „Sample“ jsou určeny pouze pro demonstrační účely a mohou být odstraněny. Klikněte na „Add new sensor“ (přidat nový senzor) a naskenujte QR kód ze zadní / spodní části teplotního senzoru. Následně zadejte vlastní název senzoru. Pro nastavení názvu vyberte vysílač a poté klikněte na ikonu tužky v pravém horním rohu. Název potvrďte název stisknutím „Enter“ a poté klikněte na symbol zpět „Back“
Odečet (Readout) naměřených hodnot
Nyní je možné sledovat hodnoty naměřené meteostanicí v mobilním telefonu. Více informací o použití aplikace a nastavení specifikace senzorů naleznete v nabídce „Info“.
Montáž senzorů
Před samotným umístěním senzoru, se ujistěte, že ve vybraném místě je dostatečně kvalitní signál pro přenos naměřených dat senzorem do meteostanice. Kvalitu bezdrátového přenosu mohou negativně narušit například silné stěny, kovové profily coby součásti budov, vegetace nebo například provoz jiných bezdrátových zařízení (například transformátory, reproduktory).
Zkontrolujte, zda jsou senzory neustále snadno přístupné (z důvodů čištění a údržby).
Senzory je třeba pravidelně čistit, vzhledem k tomu, že nánosy nečistot mohou negativně
ovlivnit výsledky měření.
Teplotní senzor / senzor pro měření vlhkosti umístěte vždy ve venkovním prostředí. Nevystavujte je však přímému dopadu slunečních paprsků a stříkající vodě (dešti). Senzory jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům. Nejsou však vodotěsné. Pro zajištění dlouhodobé životnosti senzorů je instalujte do zastřešeného prostoru.
V případě, že hodláte senzor instalovat do vertikální polohy, použijte příslušný držák nebo jiný vhodný způsob montáže.
Senzory nikdy neumisťujte do blízkosti zdrojů tepla, jako je například komín a jiná místa, kde dochází ke kumulaci tepla (kovové části a betonové plochy).
Nejlepších výsledků je možné dosáhnout v případě, kdy je senzor umístěn na přírodní povrch (například na trávě).
Mezinárodní standard pro výšku k měření teploty vzduchu je 1,25 m nad úrovní země.
Umístění srážkoměru
Srážkoměr umístěte na místo přímého dopadu dešťových kapek. Srážkoměr je vybaven sběrným kontejnerem pro záznam úhrnu srážek. Srážkoměr umístěte optimálně do výšky 60 až 90 cm nad úrovní země na malý stojan. Srážkoměr by měl být umístěn v otevřeném prostoru v dostatečné vzdálenosti od okolních stromů a keřů. Srážkoměr umístit do vzdálenosti nejméně 3 m od okolních objektů. Dešťová voda musí neustále volně odtékat ze srážkoměru. Vždy se ujistěte, že se ve spodní části srážkoměru nehromadí voda. Mechanismus srážkoměru je vybaven magnetem. Proto do blízkosti srážkoměru nikdy neumisťujte magnetické předměty.
Umístění senzoru pro měření větru (anemometr)
Ujistěte se, že v okolí senzoru může volně vát vítr a nedochází tak k jakémukoliv omezení například v důsledku přilehlých budov, bujné vegetace a jiných překážek. Pro dosažení co možná nejlepších výsledků umístěte anemometr alespoň 1 m nad úroveň všech okolních překážek. Oblast přímo nad úrovní země není vhodná pro umístění senzoru. Anemometr instalujte tak, aby byl co možná nejvíce vystaven běžným větrným podmínkám. Optimální místo pro instalaci anemometru je 10 m nad úrovní terénu bez jakýchkoliv překážek v jeho blízkosti. Anemometr umístěte do výšky, nejlépe na sloup nebo na jinou svislou plochu. Aby mohla stanice zobrazit správný směr větru, musí být senzor (solární panel) směrován na jih (přímé vystavení solárního panelu slunci). Pro umístění do této pozice použijte například kompas.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likvidujte odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných předpisů.
Šetřete životní prostředí! Přispějte tak k jeho ochraně!
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do meteostanice. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Meteostanice nevyžaduje žádnou údržbu. K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro meteostanice.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Loading...
+ 1 hidden pages