Sygonix SY-3523516-1 User guide [pl]

Instrukcja obsługi
Radiowy przełącznik ścienny RS2W, 2 kanały
Nr zamówienia 1761758 (biały)
Nr zamówienia 1762777 (czarny)
Aktualne instrukcje obsługi
Aktualne instrukcje obsługi można pobrać, klika­jąc link www.conrad.com/downloads lub skanując przedstawiony kod QR. Postępuj zgodnie z instruk­cjami wyświetlanymi na stronie internetowej.
Objaśnienie symboli
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie wskazuje na ważne
wskazówki w tej instrukcji użytkowania, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki można znaleźć przy specjalnych pora-
dach i wskazówkach związanych z obsługą.
Zakres dostawy
Radiowy przełącznik ścienny RS2W
Bateria CR2032
Instrukcja obsługi (Do pobrania)
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Za pomocą radiowego przełącznika ściennego można bezprzewo­dowo włączać/wyłączać odpowiednie odbiorniki radiowego systemu RS2W (lub podłączone do niego urządzenia). Radiowy przełącznik ścienny zasilany jest na baterię typu „CR2032”.
Cechą szczególną produktu jest wskazywanie poprzez diodę LED, czy polecenia wydane za pomocą przycisków dotarły do dostrojonego odbiornika radiowego systemu RS2W (maks. 5 odbiorników na kanał).
Ze względów bezpieczeństwa oraz certykacji produktu nie można go w żaden sposób przebudowywać i/lub zmieniać. W przypadku korzystania z produktu w celach innych niż opisane, może on ulec uszkodzeniu. Niewłaściwe użytkowanie może ponadto spowodować zagrożenia, takie jak zwarcia, oparzenia itp. Dokładnie przeczytaj in­strukcję obsługi i zachowaj ją do późniejszego wykorzystania. Produkt można przekazywać osobom trzecim wyłącznie z załączoną instruk­cją obsługi.
Produkt jest zgodny z obowiązującymi wymogami krajowymi i euro­pejskimi. Wszystkie zawarte tutaj nazwy rm i nazwy produktów są znakami towarowymi należącymi do ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wskazówki bezpieczeństwa
Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i przestrzegaj zawartych w niej wskazówek dotyczących bezpieczeń­stwa. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za obra­żenia oraz szkody spowodowane nieprzestrzeganiem wskazówek bezpieczeństwa i informacji zawartych w niniejszej instrukcji obsługi. Poza tym w takich przy­padkach wygasa rękojmia/gwarancja.
a) Ogólne informacje
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Dopilnuj, aby materiały opakowaniowe nie zostały pozostawione bez nadzoru. Mogą one stać się niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośred­nim światłem słonecznym, silnymi wibracjami, wysoką wilgotnością, wilgocią, palnymi gazami, oparami i rozpuszczalnikami.
Nie narażaj produktu na obciążenia mechaniczne.
Jeśli bezpieczna praca nie jest dłużej możliwa, należy przerwać
użytkowanie i zabezpieczyć produkt przed ponownym użyciem. Bezpieczna praca nie jest zapewniona, jeśli produkt:
- posiada widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo
- był przechowywany przez dłuższy okres czasu w niekorzystnych
warunkach lub
- został nadmiernie obciążony podczas transportu.
Z produktem należy obchodzić się ostrożnie. Wstrząsy, uderzenia
lub upadek produktu nawet z niewielkiej wysokości spowodują jego uszkodzenie.
• Należy przestrzegać również wskazówek bezpieczeństwa i instruk­cji obsługi innych urządzeń, do których produkt zostanie podłączo­ny.
Nie należy używać tego produktu w szpitalach ani w innego rodzaju placówkach medycznych. Chociaż nadajniki systemu radiowego RS2W emitują tylko stosunkowo słabe sygnały radiowe, mogą one doprowadzić do nieprawidłowego działania systemów podtrzymy­wania życia. Tego rodzaju zakłócenia mogą występować również w innych miejscach.
Produkt nie może zostać zawilgocony ani zamoczony!
Jeśli istnieją wątpliwości w kwestii zasady działania, bezpieczeń-
stwa lub podłączania produktu, należy zwrócić się do wykwaliko­wanego specjalisty.
Prace konserwacyjne, regulacje i naprawy mogą być przeprowa­dzane wyłącznie przez specjalistę lub specjalistyczny warsztat.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, na które nie ma odpowiedzi w niniejszej instrukcji, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta lub z innym specjalistą.
b) Akumulatory
Podczas wkładania baterii należy uwzględnić właściwą bieguno­wość.
• Wyjąć baterie, jeżeli urządzenie nie jest użytkowane przez dłuższy czas, aby uniknąć uszkodzenia w wyniku wycieku elektrolitu. Wy­ciek elektrolitu lub uszkodzenie baterii może spowodować obraże­nia w wyniku kontaktu kwasu ze skórą. Dlatego podczas kontaktu z uszkodzonymi bateriami należy nosić rękawice ochronne.
Baterie przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie po­zostawiać baterii w miejscach ogólnodostępnych, ponieważ może dojść do ich połknięcia przez dzieci lub zwierzęta domowe.
Wszystkie baterie należy wymieniać w tym samym czasie. Mie­szanie starych baterii z nowymi w urządzeniu może prowadzić do wycieku elektrolitu z baterii i uszkodzenia urządzenia.
Nie wolno rozbierać baterii, powodować ich zwarcia lub wrzucać ich do ognia. Nigdy nie próbować ładować baterii jednorazowych. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu!
Wkładanie/wymiana baterii
Do zestawu dołączona jest bateria typu „CR2032”. Moż-
liwe, że jest ona od razu włożona do komory baterii. Należy usunąć pasek ochronny z tworzywa sztucznego znajdujący się pomiędzy baterią a kontaktami, który za­pobiega przedwczesnemu wyładowaniu.
Zdejmij oba przełączniki kołyskowe, wkładając płaski śrubokręt pomiędzy ramę a przełącznik i ostrożnie podważając je jeden po drugim.
• Włóż baterię typu „CR2032” zgodnie z polaryzacją (ew. usuń wcze­śniej pasek ochronny z tworzywa sztucznego). Biegun dodatni ba­terii musi wskazywać na zewnątrz.
Zamontuj z powrotem oba przełączniki kołyskowe, zwracając uwa­gę na poprawne ustawienie (półprzezroczysty otwór w przełączniku kołyskowym musi znajdować się na diodzie LED).
Jeśli przełącznik ścienny ma być przyśrubowany, przed
zamocowaniem przełączników kołyskowych należy za­stosować się do instrukcji zawartych w kolejnym rozdziale „Montaż”.
Wymiana baterii jest wymagana, jeśli zasięg radiowego przełączni­ka ściennego jest zauważalnie zmniejszony lub jeśli dioda LED nie świeci się podczas wciśnięcia przycisku.
Montaż
Skontroluj funkcjonowanie radiowego przełącznika ścien-
nego i dostrojonego odbiornika radiowego przed zamon­towaniem przełącznika na stałe.
• Montaż za pomocą taśmy klejącej
Skorzystaj z dwustronnej taśmy klejącej, aby zamocować radiowy przełącznik ścienny w nadającym się do tego miejscu. Wybrana po­wierzchnia powinna być gładka, czysta i odtłuszczona.
• Montaż za pomocą śrub
Zdejmij oba przełączniki kołyskowe, wkładając płaski śrubokręt pomiędzy ramę a przełącznik i ostrożnie podważając je jeden po drugim.
Wyjmij środkową część (z elektroniką) z ramy, odblokowując bocz­ne klipsy.
Następnie można zamontować ramę za pomocą 2 - 4 odpowiednich śrub lub kołków. Podczas wiercenia lub wkręcania śrub należy uwa­żać, aby nie uszkodzić żadnych kabli ani przewodów.
Złóż radiowy przełącznik ścienny z powrotem w odwrotnej kolejno­ści.
Obsługa
Należy zachować odległość pomiędzy przełącznikiem ra-
diowym a używanym odbiornikiem radiowym wynoszącą min. 20 - 30 cm.
a) Reset radiowego przełącznika ściennego
Podczas pierwszego uruchomienia należy najpierw przeprowadzić reset, a następnie zacząć dostrajać odbiorniki radiowe.
Reset kasuje ponadto wszystkie odbiorniki radiowe dostrojone/zapi­sane w danym kanale.
Reset ma zastosowanie tylko do jednego wybranego ka-
nału — drugi kanał pozostaje niezmieniony!
Aby przeprowadzić reset, należy postąpić następująco:
Naciskaj oba przyciski „O” i „I” jednego z dwóch przełączników ko­łyskowych (3 sekundy), aż dioda LED zacznie migać na czerwono (następnie zwolnij przyciski na 1 - 2 sekundy).
Naciskaj jeszcze raz oba przyciski „O” i „I” przez ok. 6 sekund, aż dioda LED zacznie migać na niebiesko. Następnie zwolnij przyciski.
b) Dostrojenie odbiornika radiowego do radiowego przełącznika
ściennego
Do każdego kanału nadajnika radiowego systemu radio-
wego RS2W można dostroić maks. 5 różnych odbiorni­ków radiowych (np. radiowe gniazdo przełączające). Nie można jednak mieszać przełączników radiowych i ściem­niaczy.
Za pomocą przycisku obsługowego wyłącz odbiornik radiowy sys­temu radiowego RS2W, który ma być dostrojony (patrz instrukcja użytkowania używanego odbiornika).
Naciskaj oba przyciski „O” i „I” lewego lub prawego przełącznika kołyskowego tak długo (ok. 3 sekundy), aż dioda LED zacznie mi­gać na czerwono.
Każdy z dwóch przełączników kołyskowych stanowi od-
dzielny kanał. Do jednego kanału można dostroić maksy­malnie 5 odbiorników radiowych.
• Przytrzymaj przycisk obsługowy na odbiorniku radiowym wciśnięty tak długo, aż proces dostrajania na radiowym przełączniku ścien­nym zostanie zakończony. Dioda LED przełącznika radiowego za­świeci się wtedy na chwilę na niebiesko i zaraz zgaśnie.
Odbiornik radiowy włączy się, aby wskazać na zakończenie procesu dostrajania.
Gdy do jednego z dwóch kanałów radiowego przełączni-
ka ściennego zostanie dostrojonych już 5 odbiorników ra­diowych, podczas próby dostrojenia kolejnego odbiornika diody LED zaświecą się w sposób opisany powyżej.
Odbiornik radiowy nie zostanie jednak dostrojony i nie
c) Kasowanie odbiornika radiowego z radiowego przełącznika
d) Włączanie/wyłączanie dostrojonego odbiornika radiowego
Naciśnij krótko przycisk „I” przełącznika kołyskowego, aby włączyć dostrojony odbiornik. Poprzez krótkie naciśnięcie przycisku „O” do­strojony odbiornik radiowy zostanie wyłączony.
będzie reagować na polecenia wydane za pomocą przy­cisku radiowego przełącznika ściennego.
ściennego
Należy postępować tak, jak w przypadku procesu dostra-
jania opisanego wcześniej.
Gdy do radiowego przełącznika ściennego zostanie do-
strojonych kilka odbiorników radiowych (maks. 5 odbior­ników na kanał), wszystkie odbiorniki zostaną włączone/ wyłączone.
Gdy polecenie wydane za pomocą przycisku zostanie rozpoznane przez odbiornik radiowy, prześle on do radiowego przełącznika ścien­nego potwierdzenie — dioda LED zaświeci się na 0,5 sekundy na niebiesko. Jeśli potwierdzenie nie zostanie przesłane, dioda LED przełącznika radiowego zamiga na czerwono.
W ten sposób zawsze wiadomo, czy odbiornik radiowy (np. radiowe gniazdo przełączające) wykonał polecenie wydane za pomocą przy­cisku.
Gdy do radiowego przełącznika ściennego zostanie do-
strojonych kilka odbiorników radiowych (maks. 5 odbiorni­ków na kanał), dioda LED zaświeci się na niebiesko tylko wtedy, gdy wszystkie odbiorniki radiowe wybranego ka­nału rozpoznały polecenie wydane za pomocą przycisku i przełącznik radiowy otrzymał potwierdzenie.
e) Obsługa ściemniaczy
W ramach systemu radiowego RS2W można obsługiwać
także ściemniacze (np. radiowe gniazdo wtyczkowe ze ściemniaczem). Oczywiście można nimi sterować za po­mocą radiowego przełącznika.
Należy w tym celu zastosować się do instrukcji użytkowa-
nia ściemniacza.
f) Kasowanie uszkodzonego/zgubionego odbiornika radiowego i
dostrajanie nowego odbiornika radiowego
W przypadku uszkodzonego lub zgubionego odbiornika radiowego nie jest możliwe wykasowanie go z radiowego przełącznika ścienne­go (patrz akapit c) powyżej). W takim przypadku zastępczy odbiornik radiowy nie mógłby zostać zaprogramowany.
Sposób postępowania 1:
Naciśnij przynajmniej 20 razy pod rząd przycisk „I” (lub „O”) od­powiedniego kanału (lewy lub prawy przełącznik kołyskowy), zachowując przynajmniej sekundową przerwę pomiędzy każdym naciśnięciem.
Przytrzymaj wciśnięte oba przyciski („I” i „O”) lewego lub prawego przełącznika kołyskowego (przełącznika kołyskowego należącego do kanału odbiornika radiowego!) tak długo (ok. 3 sekundy), aż dio­da LED zaświeci się na czerwono (następnie zwolnij oba przyciski).
Przytrzymaj wciśnięty przycisk „I” (lub „O”) odpowiedniego kanału (lewy lub prawy przełącznik kołyskowy) tak długo (około 6 sekund), aż dioda LED zaświeci się na niebiesko. Następnie zwolnij przycisk.
Wadliwy/zagubiony odbiornik radiowy został usunięty.
Sposób postępowania 2:
Przeprowadź reset radiowego przełącznika ściennego (patrz akapit a) powyżej). Jednak podczas tego procesu wszystkie dostrojone odbiorniki radiowe zostaną wykasowane z przełącznika radiowego i koniecznie będzie przeprowadzenie procesu dostrajania od nowa.
Sposób postępowania 3:
W przypadku, gdy radiowy przełącznik ścienny nie otrzyma od odbior­nika radiowego przynajmniej 20 razy żadnego potwierdzenia obioru polecenia wydanego za pomocą przycisku, zwolni on wewnętrzną pamięć.
Pamięć nie zostanie wykasowana, lecz będzie można za-
stąpić ją za pomocą nowego procesu dostrojenia (patrz akapit b) powyżej). Jeśli nowy odbiornik radiowy nie zo­stanie dostrojony, dane zostaną nienaruszone!
Ma to na celu zapobiegnięcie niezamierzonego skasowa-
nia odbiornika, który tymczasowo znajduje się poza za­sięgiem (kiedy to użytkownik naciśnie przycisk „I” lub „O” przełącznika kołyskowego powiązanego kanału ponad 20 razy). Odbiór, który zakończy się powodzeniem, resetuje na nowo tę liczbę.
Aby „skasować” w ten sposób uszkodzony lub zagubiony odbiornik radiowy, należy nacisnąć przynajmniej 20 razy przycisk „I” (lub „O”) przełącznika kołyskowego powiązanego kanału, za każdym razem odczekując przynajmniej sekundę.
Następnie zwolnioną pamięć można wykorzystać do dostrojenia no­wego odbiornika radiowego, patrz akapit b).
Jeśli uszkodzony lub zagubiony odbiornik radiowy nie
zostanie w ten sposób zastąpiony przez nowy odbiornik, należy przeprowadzić reset, tak jak opisano w części „Sposób postępowania 2”.
Dioda LED na przełączniku radiowym nie powinna świe-
cić się na niebiesko, ponieważ wtedy jeden z dostrojo­nych (uszkodzonych/zgubionych) odbiorników radiowych nie prześle do przełącznika radiowego potwierdzenia poprawnego odbioru polecenia wydanego za pomocą przycisku.
Można również postąpić tak, jak zostało opisane powyżej w „Sposób postępowania 1”, aby bezpośrednio wykasować wadliwy/zagubiony odbiornik radiowy.
Zasięg
Zakres transmisji sygnałów radiowych pomiędzy radiowym przełącz­nikiem ściennym a radiowym odbiornikiem wynosi w optymalnych warunkach do 150 m.
Zakres ten to w tym przypadku tak zwany zakres pola
swobodnego (zakres w linii widzenia pomiędzy nadajni­kiem i odbiornikiem, bez zakłóceń).
W praktyce, znajdujące się między nadajnikiem a odbior-
nikiem ściany, suty, itp. ograniczają częściowo zakres działania.
Ze względu na różnego rodzaju wpływy na transmisje ra-
diowe, niestety nie da się zagwarantować pewnego okre­ślonego zakresu. Zazwyczaj jednakże nie ma żadnych problemów z działaniem urządzenia w obrębie domu.
Zasięg może być czasem znacząco zredukowany poprzez:
mury, stalowo-betonowe suty, ściany w systemie suchej zabudowy z metalowymi prętami
powlekane / metalizowane szkło izolacyjne
bliskość metalu i obiektów przewodzących (np. grzejniki)
bliskość ludzkiego ciała
inne urządzenia działające na tej samej częstotliwości (np. słuchaw-
ki radiowe, głośniki radiowe)
bliskość silników/urządzeń elektrycznych, transformatorów, zasila­czy, komputerów
Pielęgnacja i czyszczenie
Produkt nie wymaga konserwacji, za wyjątkiem regularnej wymiany baterii.
Produkt należy czyścić przy użyciu miękkiej, czystej, suchej szmat­ki.
W żadnym wypadku nie należy używać silnie działających detergen­tów ani innych rozpuszczalników chemicznych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie obudowy lub ograniczyć funkcjonowanie urządzenia.
Deklaracja zgodności (DOC)
My, Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Straße 1, D-92240 Hir­schau, deklarujemy, że produkt ten jest zgodny z postanowieniami Dyrektywy 2014/53/UE.
Pełny tekst deklaracji zgodności UE jest dostęp-
ny pod następującym adresem internetowym: www.conrad.com/downloads
Wybierz język, klikając symbol agi, i wprowadź numer
katalogowy produktu w polu wyszukiwania; następnie możesz pobrać deklarację zgodności UE w formacie pdf.
Utylizacja
a) Produkt
Urządzenia elektroniczne mogą być poddane recyklingo-
wi i nie należą do odpadów z gospodarstw domowych. Produkt należy utylizować po zakończeniu jego eksplo­atacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Wyjąć baterie, jeśli znajdują się w produkcie, i zutylizo-
wać je osobno.
b) Akumulatory
Od Ciebie, jako użytkownika końcowego, prawo (rozpo-
rządzenie dotyczące baterii) wymaga zwrócenia wszyst­kich zużytych baterii. Wyrzucanie baterii z odpadami domowymi jest zabronione.
Baterie zawierające substancję szkodliwą są oznaczone
symbolem umieszczonym obok, który informuje o zaka­zie utylizacji wraz ze zwykłymi śmieciami komunalnymi. Oznaczenia dla metali ciężkich: Cd=kadm, Hg=rtęć, Pb=ołów (oznaczenie występuje na bateriach np. pod przedstawionym po lewej stronie symbolem kubła na śmieci).
Zużyte baterie można przekazać nieodpłatnie w gminnych punktach zbiórki, w naszych oddziałach lub wszędzie tam, gdzie odbywa się również sprzedaż baterii.
W ten sposób użytkownik spełnia wymogi prawne i ma swój wkład w ochronę środowiska.
Dane techniczne
Zasilanie ...................................1x bateria typu „CR2032”
Częstotliwość transmisji ...........868,000 – 868,600 MHz
Zasięg łączności ........................... maks. 150 m (na otwartej przestrzeni)
Moc nadawania ........................ 10,84 dBm (Nr zamówienia 1761758)
Kanały .......................................2
Liczba odbiorników ................... maks. 5 na kanał
Warunki otoczenia .................... 0 do +45 °C, 0 - 90 % wilgotności
Wymiary (szer. x wys. x gł.) ......80 x 80 x 11 mm
Waga ........................................ok. 47 g (bez baterii)
To jest publikacja rmy Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Str. 1, D-92240 Hirschau (www.conrad.com).
Wszelkie prawa odnośnie tego tłumaczenia są zastrzeżone. Wszelkiego ro­dzaju reprodukcje, np. kopiowanie, tworzenie mikrolmów lub rejestracja w urządzeniach elektronicznych do przetwarzania danych wymagają pisemnej zgody wydawcy. Powielanie w całości lub w części jest zabronione. Publikacja ta odpowiada stanowi technicznemu urządzeń w chwili druku.
Copyright 2019 by Conrad Electronic SE.
*1761758_2777_V2_0419_02_mxs_m_pl
<14 dBm (Nr zamówienia 1762777)
względnej (bez kondensacji)
Loading...