Sygonix R01-SY, 75 44 00 User guide [cs]

Detektor kouře R01-SY
Obj. č.: 75 44 00
Vážený zákazníku,
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Doporučená místa instalace detektoru kouře
Detektor kouře instalujte přímo v těsné blízkosti ložnic. Všechny únikové cesty z ložnic nechte
Umístněte detektory kouře k ochraně schodišť. Schodiště mohou snadno sloužit jako komín
Na každém poschodí nainstalujte alespoň jeden detektor.
Instalujte detektory na místa, kde spí kuřáci a do místností s elektrotechnickým vybavením.
Kouř a další zplodiny hoření stoupají ke stropu a tam se šíří horizontálně. Umístněte detektor
Pokud montujete detektor kouře na strop, dávejte pozor, aby byl alespoň 50 cm od bočních
Detektor kouře nefunguje bez baterie. Pokud se ozve signál upozorňující na slabou baterii, je potřebné baterii vyměnit za novou. 1x za týden a po každé výměně baterie detektor zkontrolujte tak, že alespoň 4 sekundy podržíte stisknuté kontrolní tlačítko.
volné, protože to jsou místa, která jsou obvykle nejdále od východů. Pokud je v domě víc než jedno místo, kde se spí, nainstalujte další detektory kouře do všech těchto místností.
pro kouř a oheň.
na strop uprostřed místnosti, protože toto místo je nejblíže ke všem ostatním místům v místnosti. Montáž na strop se doporučuje u většiny standardních rodinných domů. V karavanech, obytných přívěsech apod. se však musí instalovat na stěnu, aby se zabránilo působení termální bariéry na stropu.
stěn a 61 cm od rohů místnosti (viz obrázek A). Detektor kouře se musí instalovat na trámu, který vyčnívá ze stropu, nebo na podobných místech. Vždy zabezpečte dostatečnou vzdálenost od rohů a stěn.
Teplo a kouř z ohně
Typická instalace v jednopodlažním domě Typická instalace ve vícepodlažním domě
Detektor kouře pro posílenou ochranu
Detektor kouře pro minimální ochranu
Vyhněte se instalacím na těchto místech:
Kuchyň - kuchyňský kouř může způsobovat falešný poplach.
Garáž - zplodiny spalování se vytváří i při startování automobilu.
Před nebo v blízkosti topných těles a klimatizace
V nejvyšších bodech střech ve tvaru "A"
V místnostech kde teplota klesá pod 5 ºC, nebo stoupá nad 38 ºC
Neinstalujte detektor kouře na strop obytného přívěsu. Sluneční paprsky zahřívají strop a vzduch
v horní části přívěsu. Horký vzduch tak může zabránit kouři z nebezpečného doutnajícího ohně, aby se dostal k detektoru.
Vytvoření únikového plánu a cvičení pro případ nouze
Principy únikového plánu
Vytvořte si plánek podlaží, na který zakreslete všechny dveře a okna a pro každou místnost určete, pokud to je možné, dvě únikové cesty. U oken v druhém podlaží může být potřebné použít provazový řebřík.
Zorganizujte rodinné setkání, na kterém prodiskutujete únikový plán, přičemž každá osoba dostane pokyny, co musí dělat v případě výskytu kouře a vzniku požáru.
Určete si nějaké místo v okolí domu jako místo setkání.
Zabezpečte, aby každý poznal zvukový signál detektoru kouře a věděl, jak opustit dům okamžitě
když tento signál uslyší.
Dětské pokoje označte červenou nálepkou umístěnou v levém horním rohu okna. Nálepky jsou k dostání na místní hasičské stanici.
Požární poplach procvičujte alespoň jednou za 6 měsíců. Pomůže vám to vyzkoušet si únikový plán pro případ nouze. Je možné, že nebudete schopni dostat se k dětem a pomoct jim. Je důležité, aby děti věděly, co mají dělat a jak se mají chovat.
Obrázek A
Co dělat, pokud zazní signalizace poplachu
Okamžitě opusťte dům podle únikového plánu. Počítá se každá sekunda, a proto nemrhejte časem, abyste se oblékli a posbírali cenné předměty.
Pokud opouštíte dům, neotvírejte žádné dveře, aniž byste se nejdříve dotkli jejich povrchu. Neotvírejte dveře, pokud jsou horké, nebo když pod nimi vychází kouř! Namísto toho použijte náhradní únikovou cestu. Pokud je povrch dveří studený, zapřete se do nich ramenem, trochu je pootevřete a buďte připraveni uskočit, když by z místnosti za dveřmi unikl kouř a teplo.
Je-li vzduch naplněn kouřem, lehněte si na podlahu, a pokud to je možné dýchejte přes kus nějaké navlhčené látky.
Pokud jste venku, jděte na místo setkání a ubezpečte se, že jste tam všichni.
Hasiče volejte z domu v sousedství, ne z vlastního domu!
Nevracejte se do domu, dokud vám to hasiči nedovolí.
Falešný poplach
Falešným poplachům byste se měli vyhnout správnou instalaci detektoru kouře. Kouř z cigaret za normálních okolností poplach nespustí, ledaže by se dým foukal přímo na detektor kouře. Zplodiny hoření, které se vytváří při vaření, mohou spustit poplach, pokud je detektor kouře nainstalován v blízkosti sporáku. Pokud detektor kouře spustí poplach, nejdříve zkontrolujte, jestli skutečně existuje ohnisko požáru. Pokud objevíte oheň, informujte ostatní osoby a opusťte spolu dům. Přivolejte hasiče. Nezjistíte-li žádný oheň, zkontrolujte, jestli poplach nebyl vyvolán některou z výše uvedených příčin.
Výměna baterie
Za normálních okolností vydrží 9 V baterie minimálně jeden rok. V místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu a/nebo vysokou teplotou se však její životnost může zkracovat. Detektor kouře má zobrazení slabé baterie a vydává přitom i zvukovou signalizaci, která se opakuje v intervalu 30 - 40 sekund po dobu 30 dnů. Pokud uslyšíte toto zvukové upozornění, baterii vyměňte. Používejte lithiové baterie 9 V (jsou k dostání ve většině prodejen s elektrickým příslušenstvím).
Za určitých okolností nemusí být detektor kouře účinnou ochranou proti požáru. Například:
Pokud kouříte v posteli
Pokud se děti hrají s pojistkami
Při manipulaci s hořlavými tekutinami (např. čisticím benzínem).
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Používání, zkouška a údržba
Používání: Detektor kouře začne pracovat, jakmile se do něj vloží baterie. Pokud zachytí kouř, ozve se hlasitá signalizace poplachu, která se zastaví, jakmile je vzduch znovu čistý. Zkouška: Vyzkoušejte detektor kouře tak, že alespoň 4 sekundy podržíte stisknuté testovací tlačítko, dokud se nespustí poplach (>85 dB (A)). Detektor se testuje samočinně a automaticky spustí zvukovou signalizaci v případě, že je vadná elektronika, vysílač signálu, nebo je slabá baterie. Důrazně se doporučuje prozkoušet zařízení jednou za týden, aby se zaručila jeho správná funkčnost. Pokud se neozývá žádný zvukový signál, může být špatná baterie. Vyměňte baterii a přístroj znovu zkontrolujte. Údržba: Váš detektor kouře nevyžaduje téměř žádnou údržbu nebo péči. V místnostech, kde se vyskytuje hodně prachu, vyčistěte vnější část detektoru kouře jednou, nebo 2x měčně vysavačem. V ostatních místnostech bude postačovat, když ho vyčistíte jednou za 5 - 6 měsíců.
Instalace a upevně
Detektor kouře je navržen tak, aby se dal snadno namontovat. Součástí dodávky každého detektoru kouře je i kompletní montážní sada. Nejdříve otočte základní desku proti směru hodinových ručiček a odpojte ji. Položte základní desku na požadované místo instalace a označte si perem dva vrtací otvory. Do dřevěného obložení, nebo trámu vyvrtejte 2,5 mm vrtákem přibližně 20 mm hluboké díry a přiloženými šroubky přišroubujte základní desku. V případě betonu, nebo zdiva použijte 5,5 mm vrták a vyvrtejte 25 až 30 mm hluboké díry. Ubezpečte se, že šrouby pevně sedí a pokud ne, namontujte detektor kouře na jiné místo, nebo použijte vhodné hmoždinky, které jsou k dostání v specializovaných obchodech. Baterii zasuňte do držáku a vložte ji do schránky pro baterii. Detektor kouře přiložte na základní desku a upevněte ji otočením ve směru hodinových ručiček. Výrobek je vybaven bezpečnostní funkcí, která nedovoluje, aby byl detektor kouře nainstalován na základnu bez vložené baterie. Pokud detektor kouře nesedí dobře na základní desce, zkontrolujte, jestli je vložena baterie.
Recyklace
Záruka
Na detektor kouře Sygonix R01-SY poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Detektor kouře nenatírejte barvou a nepřikrývejte ho tapetou.
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/5/2014
Loading...