Sygonix 1428341 Operating instructions [pl]

Instrukcja użytkowania
Termostat wtyczkowy z wyświetlaczem LCD
Nr zam. 1428341
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Produkt służy do automatycznego włączania lub wyłączania elektronicznego urządzenia (np. grzejnika lub klimatyzatora) w przypadku przekroczenia lub nieprzekroczenia określonej tem­peratury.
Produkt należy podłączyć do gniazda wtykowego z uziemieniem. Dane podłączeniowe i maks. dozwolony łączny pobór prądu podłączonych urządzeń można znaleźć w rozdziale „Dane tech­niczne”.
Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub modykacja pro­duktu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować po­wstanie zagrożeń, takich jak zwarcie, pożar, porażenie prądem itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Przedmiot należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejskimi. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
Termostat wtyczkowy
Zestaw naklejek
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie in­ternetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia,
takie jak np. porażenie prądem.
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których
należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazów-
ki i porady dotyczące eksploatacji.
Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji użytkowania!
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
a) Informacje ogólne
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt.
Nie należy pozostawiać opakowania bez nadzoru. Może ono stać się wówczas
niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Należy chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim pro­mieniowaniem słonecznym, silnymi wstrząsami, wysoką wilgotnością, wilgocią, łatwopalnymi gazami, parą i rozpuszczalnikami.
Nie należy wystawiać produktu nie działanie obciążeń mechanicznych.
Jeśli bezpieczna praca produktu nie już jest możliwa, należy wyłączyć go z eks-
ploatacji i zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem. Bezpiecznej pracy nie da się zagwarantować, jeśli produkt:
- ma widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo,
- przez dłuższy okres był przechowywany w niesprzyjających warunkach środo-
wiskowych lub
- doszło do znacznych uszkodzeń podczas transportu.
Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z produktem. Uderzenia,
wstrząsy lub upadki z niewielkiej wysokości mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.
Należy przestrzegać także zasad bezpieczeństwa i instrukcji użytkowania pozo­stałych urządzeń, do których podłącza się niniejszy produkt.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pracy, bez­pieczeństwa lub podłączenia systemu, należy skonsultować się ze specjalistą.
Konserwację, dopasowywania i naprawę należy pozostawić fachowcom lub warsztatom specjalistycznym.
W przypadku pytań, na które nie ma odpowiedzi w tej instrukcji, uprzejmie prosimy o kontakt z naszym serwisantem lub innymi fachowcami.
b) Instalacja i obsługa
Budowa zasilacza odpowiada klasie ochronności I. Jako źródła napięcia dla zasi­lacza należy korzystać z odpowiedniego gniazda sieciowego z uziemieniem.
Gniazdo wtykowe, do którego podłączany jest termostat wtyczkowy, musi być łatwo dostępne.
• Termostat wtyczkowy ma zintegrowane zabezpieczenie przed dziećmi. Mechani­ka zabezpieczenia udostępni gniazdo dopiero wtedy, gdy do obu otworów przed­niego gniazda równocześnie wprowadzone zostaną bolce wtyczki.
Jednak w obecności dzieci należy zachować szczególną ostrożność. Dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, jakie mogą wiązać się z nieodpowiednim użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem!
Produkt przeznaczony jest wyłącznie do użytku w pomieszczeniach zamkniętych i suchych. Produkt nie może zostać zawilgocony ani zamoczony, nigdy nie należy dotykać go mokrymi rękami! Nie należy nigdy ustawiać produktu w pobliżu łazien­ki, wanny, prysznica itp. Istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem!
Produkt należy użytkować wyłącznie w klimacie umiarkowanym, nie zaś w klima­cie tropikalnym.
• Użytkowanie urządzenia w środowisku o wysokiej zawartości pyłu, gazów łatwo­palnych, oparów lub rozpuszczalników jest zabronione. Istnieje niebezpieczeń­stwo wybuchu i pożaru!
Nigdy nie należy użytkować produktu w pojeździe.
Nie należy podłączać do zasilania produktu natychmiast po tym, jak zostało prze-
niesione z pomieszczenia zimnego do ciepłego (np. podczas transportu). Powsta­ła w ten sposób skroplona woda może uszkodzić produkt i prowadzić do poraże­nia prądem! Produktu nie należy włączać do momentu osiągnięcia temperatury pokojowej. Należy odczekać, aż skroplona woda wyschnie, co może zająć kilka godzin. Dopiero wtedy można podłączyć produkt do zasilania i eksploatować.
Nigdy nie należy ciągnąć za kabel termostatu wtyczkowego podłączonego do przedniego gniazda produktu. Należy chwycić wtyczkę za uchwyty boczne i wy­ciągnąć ją z przedniego gniazda.
Nie należy przeciążać termostatu wtyczkowego. Należy przestrzegać mocy przy­łączeniowej opisanej w rozdziale „Dane techniczne”.
Przed czyszczeniem termostatu wtyczkowego lub w przypadku długiego okresu braku użytkowania należy odłączyć go od gniazda.
Nie wolno wylewać płynów na produkt lub w jego pobliżu. Istnieje duże ryzyko pożaru lub poważnego porażenia prądem.
W przypadku dostania się cieczy do wnętrza urządzenia, należy natychmiast odłączyć zasilanie gniazdka sieciowego, do którego podłączony jest termostat wtyczkowy (wyłączyć bezpiecznik/wyłącznik różnicowa-prądowy odpowiedniego obwodu prądu). Dopiero wtedy należy wyjąć termostat wtyczkowy z gniazdka i zgłosić się z produktem do fachowca. Nie należy po tym użytkować produktu.
Nie należy podłączać jednej listwy do drugiej! Może to prowadzić do przeciążenia produktu! Istnieje ryzyko pożaru!
Nie należy przykrywać podczas eksploatacji! W przypadku wyższych mocy przyłą­czeniowych termostat wtyczkowy nagrzewa się, co w przypadku przykrycia może prowadzić do przegrzania i ew. pożaru!
Odcinanie napięcia tylko przy wyjętej wtyczce!
Jeśli termostat wtyczkowy jest uszkodzony, nie należy go dotykać, stwarza to bo-
wiem poważne zagrożenie życia na skutek porażenia prądem!
Najpierw należy odłączyć zasilanie od gniazdka sieciowego, do którego podłączo­ny jest termostat wtyczkowy (wyłączyć połączony z nim wyłącznik bezpieczeń­stwa lub wyjąć bezpiecznik, a następnie wyłączyć wyłącznik różnicowo-prądowy, by gniazdko elektryczne było całkowicie odłączone od zasilania).
Następnie należy odłączyć termostat wtyczkowy od gniazda zasilania. Nie należy dalej użytkować termostatu wtyczkowego, lecz zutylizować go w sposób przyja­zny dla środowiska.
c) Pozycjonowanie załączonego grzejnika/klimatyzatora
Należy przestrzegać instrukcji użytkowania grzejnika/klimatyzatora podłączanego do termostatu wtyczkowego.
Ze względu na zasady bezpieczeństwa, nie należy obsługiwać wielu grzejników/ klimatyzatorów bez nadzoru.
W każdym wypadku należy zachować wystarczający odstęp pomiędzy grzejni­kiem/klimatyzatorem a obiektami łatwopalnymi (np. zasłonami).
Przenośny grzejnik/klimatyzator może być umieszczany jedynie na stabilnej, rów­nej, poziomej powierzchni.
Nigdy nie wolno zakrywać grzejników/klimatyzatorów.
Grzejniki/klimatyzatory należy trzymać z dala od dzieci! Istnieje nie tylko ryzyko
ryzyko urazu bądź oparzenia, lecz również ryzyko zagrażającego życiu porażenia prądem!
Nie należy podłączać większej ilości grzejników/klimatyzatorów do termostatu wtyczkowego.
Należy zwrócić uwagę na to, żeby załączony grzejnik bądź klimatyzator ustawiony i włączony jest w wystarczającej odległości od termostatu wtyczkowego, dzięki czemu wzajemny wpływ jest tak mały, jak to możliwe. W innym wypadku może dojść do niepotrzebnych, częstych zmian przełożeń.
Przygotowanie
Do zestawu dołączone zostały tabliczki znamionowe w różnych językach. Należy nakleić na tabliczkę znamionową w języku niemieckim na tylnej stronie termostatu wtyczkowego tabliczkę w odpowiednim języku.
Pierwsze uruchomienie, ładowanie zintegrowanego akumulatora
W termostat wtyczkowy wbudowany jest akumulator NiMH. Służy on do tego, aby ustawione daty nie zostały utracone w przypadku przerwy w dostawie prądu (Czas przechowywania kopii zapasowej - do 30 dni).
Poza tym termostat wtyczkowy (z naładowanym akumulatorem) może zostać zapro-
gramowany, gdy nie znajduje się w gniazdku.
Akumulator jest w pełni naładowany, jeśli termostat wtyczkowy był podłączony do napięcia sieciowego przez ok. 14 godzin.
Podczas dostawy, akumulator NiMH jest zazwyczaj pusty, wyświetlacz nie wskazuje żadnych wartości. Aby w takim przypadku przeprowadzić programowanie, należy podłączyć termostat wtyczkowy do gniazdka. Krótko potem aktywowany zostanie wyświetlacz i będzie można uru­chomić termostat wtyczkowy.
Elementy wyświetlacza
1 Temperatura otoczenia
2 Funkcja chłodzenia jest aktywowana
3 Funkcja grzania jest aktywowana
4 Tryb „Minutnik” jest aktywowany
5 Ustawiona wartość graniczna
6 Symbol „OFF” - dezaktywowana funkcja urządzenia
7 Czas trwania trybu „Minutnik”
8 Symbol „Pusty akumulator”
Pozycjonowanie termostatu wtyczkowego
Czujnik temperatury jest wbudowany na stałe w termostat wtyczkowy (w dolnej części obudo­wy opatrzonej małym otworem). Z tego powodu termostat wtyczkowy nie uwzględnia tempera­tury w miejscu operacyjnym (np. gdy jest umieszczony w gniazdku na ścianie).
W zamkniętym pomieszczeniu zimne powietrze opada na dół a ciepłe powietrze
unosi się do góry.
Z tego powodu może okazać się konieczne wybranie odpowiedniej wartości gra-
nicznej temperatury, kiedy termostat wtyczkowy powinien włączać grzejnik bądź klimatyzator.
Należy zwrócić uwagę na to, żeby załączony grzejnik bądź klimatyzator ustawiony i
włączony jest w wystarczającej odległości od termostatu wtyczkowego, dzięki cze­mu wzajemny wpływ jest tak mały, jak to możliwe. W innym wypadku może dojść do niepotrzebnych zmian przełożeń.
Termostat wtyczkowy nie powinien z tego powodu być obsługiwany w pobliżu mebli
bądź zasłon, ponieważ mają one wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
Należy umieścić termostat wtyczkowy w gniazdku sieciowym (gniazdku na ścianie) w taki spo­sób, żeby wyświetlacz znajdował się u góry, a przednie gniazdko na dole. W tej pozycji, czujnik temperatury znajduje się na spodzie termostatu wtyczkowego, dzięki czemu zapobiega się wpływowi temperatury własnej termostatu wtyczkowego.
W przypadku innego ułożenia operacyjnego, ogrzewanie się termostatu wtyczkowe-
go ma duży wpływ na czujnik temperatury, co powoduje po części wysokie odstęp­stwa podczas włączania i wyłączania.
d) Wybór trybu pracy i jednostki temperatury °C/°F
Termostat wtyczkowy posiada dwa tryby pracy:
1. Tryb grzania
W tym trybie pracy termostat wtyczkowy uruchamia podłączone urządzenie, jeśli temperatura pomieszczenia spadnie poniżej ustawionej wartości granicznej temperatury. Ten tryb pracy na­daje się do podłączenia grzejnika.
2. Tryb chłodzenia
W tym trybie pracy termostat wtyczkowy uruchamia podłączone urządzenie, jeśli temperatura pomieszczenia wzrośnie powyżej ustawionej wartości granicznej temperatury. Ten tryb pracy nadaje się do podłączenia klimatyzatora (bądź wentylatora).
Należy postępować w następujący sposób:
Należy włączyć termostat wtyczkowy naciskając krótko przycisk „ dolny wiersz wyświetlacza (wartość graniczna i czas trwania).
Należy równocześnie przytrzymać oba przyciski „+” oraz „-” przez 3 sekundy, aż na wyświe­tlaczu pojawi się aktualny tryb pracy.
„COOL” = tryb chłodzenia
„HEAT” = tryb grzania
Następnie należy zwolnić przycisk.
Poprzez krótkie naciskanie przycisku „+” lub „-” można teraz przełączać między dwoma try­bami pracy.
Należy na krótko przytrzymać przycisk „P”, tak aby w górnym wierszu zamigała temperatura.
Za pomocą krótkiego przytrzymania przycisku „+” lub „-” można wybrać jednostkę tempera-
tury: °C (stopnie Celsjusza) lub °F (stopnie Fahrenheita).
Należy krótko przytrzymać przycisk „
”, aby zamknąć tryb regulacji.
“, tak aby pojawił się
Regulowanie wartości granicznej temperatury
Regulacja jest możliwa tylko, jeśli termostat wtyczkowy został włączony za pomocą
przycisku „
Wartość graniczna temperatury może zostać zmieniona za pomocą przycisku „+” lub „-”. Aby dokonać szybkiego przestawienia, należy dłużej przytrzymać odpowiedni przycisk.
”, a w dolnym wierszu pojawił się wskaźnik temperatury.
Przykład dla trybu grzania
Jeśli termostat wtyczkowy ma służyć jako czujnik przeciwzamrożeniowy i utrzymywać tempe­raturę pokojową np. schowka bądź piwnicy powyżej +7 °C, to należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
• Należy podłączyć termostat wtyczkowy do gniazdka (niewymagane w wypadku naładowa­nego akumulatora podczas programowania). Czerwona dioda Power-LED świeci po podłą­czeniu do napięcia sieciowego.
Do przedniego gniazdka termostatu wtyczkowego należy podłączyć grzejnik, ewentualnie konwektor.
Należy włączyć termostat wtyczkowy za pomocą przycisku „ w dolnym wierszu wyświetlacza wartość graniczna temperatury.
Należy wybrać tryb pracy „HEAT” (tryb grzania), jeśli jeszcze nie został wybrany.
Należy ustawić graniczną wartość temperatury za pomocą przycisku „+” lub „-” na tempe-
raturę wynoszącą 7 °C. Aby dokonać szybkiego przestawienia, należy dłużej przytrzymać odpowiedni przycisk.
W ten sposób termostat wtyczkowy jest gotowy do użycia.
Funkcja:
Jeśli temperatura pokojowa spada poniżej +7 °C na dłużej niż 1 minutę, to termostat wtycz­kowy włącza podłączony grzejnik. Zaczyna przy tym świecić na zielono położona w prawym rogu pod wyświetlaczem kontrolka LED, poza tym pojawia się symbol „
Jeśli temperatura pokojowa przekroczy wartość +8 °C na dłużej niż 1 minutę (do ustawionej wartości 7 °C dodawany jest 1 °C), to termostat wtyczkowy ponownie wyłączy podłączony grzejnik. Zielona kontrolka LED wyłącza się i znika symbol „
Czas 1 minuty służy temu, aby podłączony grzejnik nie był za często włączany bądź
wyłączany. To samo dotyczy wartości histerezy wynoszącej 1 °C.
”, tak aby wskazana została
”.
”.
Przykład dla trybu chłodzenia
Jeśli termostat wtyczkowy ma chronić pomieszczenie przed zbyt wysoką temperaturą, to nale­ży do niego podłączyć np. klimatyzator (bądź wentylator). Jeśli np. temperatura w biurze ma być utrzymana poniżej 28 °C, to należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
• Należy podłączyć termostat wtyczkowy do gniazdka (niewymagane w wypadku naładowa­nego akumulatora podczas programowania). Czerwona dioda Power-LED świeci po podłą­czeniu do napięcia sieciowego.
Do przedniego gniazdka termostatu wtyczkowego należy podłączyć klimatyzator, ewentu­alnie wentylator.
Należy włączyć termostat wtyczkowy za pomocą przycisku „ w dolnym wierszu wyświetlacza wartość graniczna temperatury.
Należy wybrać tryb pracy „COOL” (tryb chłodzenia), jeśli jeszcze nie został wybrany.
Należy ustawić graniczną wartość temperatury za pomocą przycisku „+” lub „-” na tempe-
raturę wynoszącą 28 °C. Aby dokonać szybkiego przestawienia, należy dłużej przytrzymać odpowiedni przycisk.
W ten sposób termostat wtyczkowy jest gotowy do użycia.
Funkcja:
Jeśli temperatura pokojowa przekroczy wartość +29 °C na dłużej niż 3 minuty (do ustawionej wartości „28 °C” dodawany jest 1 °C), to termostat wtyczkowy uruchomi podłączony klima­tyzator. Zaczyna przy tym świecić na zielono położona w prawym rogu pod wyświetlaczem kontrolka LED, poza tym pojawia się symbol „
Jeśli temperatura pokojowa spadnie poniżej wartości +27 °C na dłużej niż 3 minuty (od usta­wionej wartości „28 °C” odejmowany jest 1 °C), to termostat wtyczkowy ponownie wyłączy podłączony klimatyzator. Zielona kontrolka LED wyłącza się i znika symbol „
Czas 3 minut i wartość histerezy wynosząca ±1 °C służą temu, aby podłączony
klimatyzator nie był za często włączany bądź wyłączany.
”.
”, tak aby wskazana została
”.
Loading...
+ 1 hidden pages