Stihl STIHL MS 170, 180 STIHL MS 170, 180 (pl) [pl]

MS 170, 180
Instrukcja użytkowania2 - 46
polski
Spis treści
1 Wprowadzenie do niniejszej Instrukcji użyt‐
kowania.......................................................2
2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
pracy........................................................... 3
3 Siły reakcji...................................................8
4 Technika pracy..........................................10
5 Zespół tnący..............................................17
(system czołowego napinania piły łańcucho‐
wej)........................................................... 17
7
Montowanie prowadnicy i piły łańcuchowej
(system szybkiego napinania piły łańcucho‐
wej)........................................................... 18
8
Montowanie prowadnicy i piły łańcuchowej
(system bocznego napinania piły łańcucho‐
wej)........................................................... 20
9
Napinanie piły łańcuchowej (system czoło‐
wego napinania piły łańcuchowej)............ 21
10 Napinanie piły łańcuchowej (system szyb‐
kiego napinania piły łańcuchowej)............ 22
11 Napinanie piły łańcuchowej (system bocz‐
nego napinania piły łańcuchowej)............. 22
12 Sprawdzanie napięcia piły łańcuchowej....22
13 Paliwo....................................................... 23
14 Tankowanie paliwa................................... 24
15 Olej do smarowania piły łańcuchowej....... 24
16 Tankowanie oleju do smarowania piły łań‐
cuchowej................................................... 25
17 Sprawdzić układ smarowania piły łańcucho‐
wej.............................................................25
18 Hamulec piły łańcuchowej.........................26
19 Uruchamianie i wyłączanie silnika............ 27
20 Wskazówki dotyczące eksploatacji........... 30
21 Prawidłowa eksploatacja prowadnicy....... 32
22 Pokrywa.................................................... 32
23 Czyszczenie filtra powietrza......................32
24 Regulacja gaźnika.....................................33
25 Świeca zapłonowa.................................... 33
26 Przechowywanie urządzenia.................... 34
27 Badanie stanu technicznego i wymiana koła
napędu piły łańcuchowej...........................34
28 Pielęgnacja i ostrzenie piły łańcuchowej...35 29 Wskazówki dotyczące przeglądów technicz‐
nych i konserwacji.....................................39
30 Ograniczanie zużycia eksploatacyjnego i
unikanie uszkodzeń.................................. 41
31 Zasadnicze podzespoły urządzenia..........42
32 Dane techniczne....................................... 42
33 Organizacja zaopatrzenia w części
zamienne.................................................. 44
34 Wskazówki dotyczące napraw.................. 44
35 Utylizacja...................................................45
36 Deklaracja zgodności UE..........................45
Szanowni Państwo,
2 0458-206-5121-C
uprzejmie dziękujemy za to, że zdecydowaliście się na nabycie najwyższej jakości produktu firmy STIHL.
Niniejszy produkt powstał z zastosowaniem nowoczesnych procesów technologicznych oraz szerokiego spektrum przedsięwzięć mających na celu zapewnienie niezmiennie wysokiego poziomu jakości. Dołożyliśmy wszelkich starań, żebyście byli Państwo zadowoleni z zakupionego urządzenia i mogli nim bez przeszkód pracować.
Jeżeli mielibyście Państwo pytania dotyczące Waszego urządzenia, to prosimy zwracać się z nimi do autoryzowanego dealera lub bezpośred‐ nio do naszego dystrybutora.
Wasz
Dr. Nikolas Stihl
1 Wprowadzenie do niniej‐
szej Instrukcji użytkowania
Niniejsza instrukcja użytkowania dotyczy piły sil‐ nikowej marki STIHL, określanej także mianem narzędzia silnikowego.

1.1 Piktogramy

Wszystkie piktogramy, które zostały zamie‐ szczone na urządzeniu, zostały objaśnione w niniejszej instrukcji użytkowania.
W zależności od modelu urządzenia oraz jego wyposażenia, na urządzeniu mogą zostać umie‐ szczone następujące symbole graficzne.
Zbiornik paliwa; mieszanka paliwowa z benzyny i oleju silnikowego
Zbiornik oleju do smarowania piły łań‐ cuchowej; olej do smarowania piły łańcuchowej
Blokowanie i luzowanie hamulca piły łańcuchowej
Hamulec wybiegu bezwładnościo‐ wego
Kierunek ruchu piły łańcuchowej
Ematic; sterowanie ilością podawa‐ nego oleju do smarowania piły łańcu‐ chowej
Oryginalna Instrukcja Użytkowania
0000006734_014_PL
Wydrukowano na papierze bielonym bez stosowania chloru.
Farby drukarskie zawierają oleje roślinne, papier ulega recyrkulacji.
© ANDREAS STIHL AG & Co. KG 2022
0458-206-5121-C. VA0.L21.

2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy polski

Napinanie piły łańcuchowej
Sterowanie strumieniem zasysanego powietrza: eksploatacja w warunkach zimowych
Sterowanie strumieniem zasysanego powietrza: eksploatacja w warunkach letnich
Ogrzewanie rękojeści
Nacisnąć zawór dekompresyjny
Nacisnąć pompę paliwową

1.2 Oznaczenie akapitów

OSTRZEŻENIE
Ostrzeżenie przed zagrożeniem wypadkiem lub odniesieniem obrażeń przez osoby oraz przed ciężkimi szkodami na rzeczach.
WSKAZÓWKA
Ostrzeżenie przed uszkodzeniem urządzenia lub jego poszczególnych podzespołów.

1.3 Rozwój techniczny

Firma STIHL prowadzi stałe prace nad dalszym rozwojem technicznym wszystkich maszyn i urządzeń; dlatego zastrzega się prawo do wpro‐ wadzania zmian zakresu dostawy w przedmiocie formy, techniki oraz wyposażenia.
W związku z powyższym wyklucza się prawo do zgłaszania roszczeń na podstawie informacji oraz ilustracji zamieszczonych w niniejszej instrukcji użytkowania.
2 Wskazówki dotyczące bez‐
pieczeństwa pracy
Podczas używania pilarki wymagane są specjalne środki ostrożności, ponieważ wykonywana jest praca przy dużej prędkości łańcucha, a zęby tnące są bardzo ostre.
Przed pierwszym użyciem urządzenia mechanicznego należy dokładnie przeczytać całą instrukcję użytkowa‐ nia i starannie przechowywać ją w

2.1 Ogólne wskazówki

Należy przestrzegać lokalnych przepisów doty‐ czących bezpieczeństwa pracy (BHP) opracowa‐ nych przez np. stowarzyszenia branżowe, zakłady ubezpieczeń społecznych, instytucje bezpieczeństwa pracy i inne.
Czas użytkowania urządzeń emitujących hałas może zostać ograniczony przepisami ogólnokra‐ jowymi lub lokalnymi.
Kto zamierza po raz pierwszy podjąć pracę przy użyciu pilarki powinien: poprosić sprzedawcę lub inną osobę umiejącą obsługiwać maszynę o zademonstrowanie bezpiecznego sposobu posługiwania się tym urządzeniem, albo wziąć udział w kursie przygotowawczym.
Osobom niepełnoletnim nie wolno pracować z użyciem piły silnikowej – wyjątek stanowią mło‐ dociani powyżej lat 16, którzy pod nadzorem pobierają naukę zawodu.
Z miejsca pracy urządzenia należy zabrać dzieci, zwierzęta oraz osoby postronne.
Użytkownik urządzenia ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub wywołanie zagro‐ żenia w stosunku do innych osób oraz ich majątku.
Pilarkę spalinową można udostępnić bądź wypo‐ życzyć tylko tym osobom, które są zaznajomione z jego obsługą – należy zawsze wręczyć użyt‐ kownikowi instrukcję użytkowania.
Kto pracuje z użyciem piły silnikowym, musi być wypoczęty, zdrowy i w dobrej kondycji fizycznej. Jeżeli ze względów zdrowotnych osoba, która ma obsługiwać maszynę, nie może wykonywać robót związanych z obciążeniami fizycznymi, to powinna się ona zwrócić do swojego lekarza z pytaniem, czy może wykonywać ten rodzaj pracy.
Nie wolno pracować pilarką po spożyciu alko‐ holu, leków, które osłabiają zdolność reagowania lub narkotyków.
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg, lód, wiatr) należy przełożyć wykonywanie robót na inny termin – zwiększone niebezpieczeństwo wypadku!
Dotyczy wyłącznie osób ze stymulatorami pracy serca: układ zapłonowy tej piły silnikowej wytwa‐
celu późniejszego użycia. Zlekcewa‐ żenie zasad bezpieczeństwa pod‐ anych w instrukcji użytkowania może spowodować utratę życia.
0458-206-5121-C 3
001BA115 KN
polski 2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy
rza pole magnetyczne o niewielkiej intensyw‐ ności. Nie można całkowicie wykluczyć wpływu urządzenia na poszczególne typy rozruszników. W celu uniknięcia ryzyka zdrowotnego firma STIHL zaleca uzyskanie w powyższej spra‐ wie opinii lekarza stosującego terapię oraz pro‐ ducenta rozrusznika.
2.2 Użytkowanie zgodne z prze‐
znaczeniem
Piła silnikowa służy wyłącznie do piłowania drewna i przedmiotów drewnianych.
Nie należy używać piły silnikowej do innych celów – niebezpieczeństwo wypadku!
Nie należy podejmować żadnych zmian kon‐ strukcyjnych piły silnikowej – zmiany takie mogą zagrozić bezpieczeństwu eksploatacyjnemu urządzenia. Firma STIHL wyklucza swoją odpo‐ wiedzialność za szkody na osobach lub na rze‐ czach, które powstaną w wyniku stosowania nie‐ dozwolonych przystawek.

2.3 Odzież i wyposażenie

Należy nosić przepisową odzież i wyposażenie.
Odzież robocza musi spełniać swoją funkcję ochronną, jednakże nie może krępować ruchów. Odzież powinna być dopasowana do sylwetki i posia‐ dać warstwę ochronną zabezpiecza‐ jącą przez przecięciem – nie może być to fartuch roboczy.
Nie wolno stosować odzieży, która mogłaby się zaplątać w drewno, krzewach lub w poruszają‐ cych się elementach pilarki. Nie należy nosić podczas pracy także szali, krawatów ani biżuterii. Długie włosy należy związać i zabezpieczyć (np. chustką, czapką czy hełmem itp.).
Nosić odpowiednie obuwie – wyposa‐ żone w zelówki o dobrej przyczep‐ ności oraz okute blachą noski.
OSTRZEŻENIE
Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń oczu, należy zakładać ciasno przylegające okulary ochronne zgodne z normą EN 166. Zadbać o odpowiednio dopasowane gogle oraz osłonę twarzy.
Należy nosić "osobistą" ochronę narządu słuchu jak np. zatyczki (stopery) chroniące narząd słu‐ chu przed hałasem.
W przypadku zagrożenia ze strony spadających przedmiotów należy nosić kask ochronny.
Zakładać solidne rękawice robocze wykonane z wytrzymałego materiału (np. ze skóry).
Firma STIHL oferuje szeroki program w zakresie osobistego sprzętu ochronnego.

2.4 Transport

Przed rozpoczęciem transportu – nawet na krót‐ kich odcinkach – zawsze wyłączać pilarkę, zablo‐ kować hamulec piły łańcuchowej i założyć osłonę piły łańcuchowej. Ma to na celu uniknięcie nieza‐ mierzonego uruchomienia piły łańcuchowej.
Pilarkę spalinową należy wyłącznie przenosić, trzymając za rurę uchwytu – trzymać z dala od ciała rozgrzany tłumik wydechu spalin, prowad‐ nica skierowana do tyłu. Nie dotykać rozgrza‐ nych elementów urządzenia, w szczególności powierzchni tłumika – niebezpieczeństwo opa‐ rzenia!
Podczas transportu samochodem: zabezpieczyć pilarkę przed przewróceniem, uszkodzeniem oraz przed wylaniem się paliwa i oleju do smaro‐ wania piły łańcuchowej.

2.5 Czyszczenie

Podzespoły wykonane z tworzyw sztucznych należy czyścić stosując do tego ścierkę. Stoso‐ wanie ostrych środków czyszczących może doprowadzić do uszkodzenia tworzywa.
Oczyścić piłę silnikową z kurzu i innych zanie‐ czyszczeń. Do czyszczenia nie używać rozpusz‐ czalników do tłuszczów.
Jeżeli zachodzi potrzeba, oczyścić szczeliny cyr‐ kulacji powietrza chłodzącego.
Do czyszczenia piły silnikowej nie używać myjki wysokociśnieniowej. Mocny strumień wody może uszkodzić elementy piły silnikowej.
4 0458-206-5121-C
2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy polski

2.6 Wyposażenie

Montować tylko narzędzia, szyny prowadzące, łańcuchy piły, koła łańcuchowe, akcesoria lub elementy podobne pod względem technicznym, które zostały dopuszczone przez firmę STIHL dla tej piły silnikowej. W razie wątpliwości prosimy zwracać się z pytaniami do autoryzowanego dealera. Należy stosować wyłącznie kwalifiko‐ wane narzędzia oraz wyposażenie dodatkowe. W przeciwnym razie może wystąpić niebezpie‐ czeństwo wypadków lub uszkodzenia piły silniko‐ wej.
Firma STIHL zaleca stosowanie oryginalnych narzędzi, prowadnic, pił łańcuchowych, kół napę‐ dowych oraz wyposażenia dodatkowego tej firmy. Właściwości powyższych części zostały w optymalny sposób dostosowane do powyższego produktu oraz wymagań określonych przez użyt‐ kownika.

2.7 Tankowanie

Benzyna jest materiałem szczególnie łatwopalnym – należy pozostawać z dala od źródeł otwartego ognia – nie rozlewać paliwa – nie palić tytoniu.
Przed tankowaniem wyłączyć silnik urządzenia. Nie należy tankować urządzenia zanim nie
ostygnie silnik – paliwo może się przelać – nie‐ bezpieczeństwo pożaru!
Zamknięcie zbiornika należy otwierać z najwięk‐ szą ostrożnością tak, żeby powoli zlikwidować ciśnienie panujące w zbiorniku i zapobiec roz‐ pryskaniu paliwa.
Paliwo należy tankować tylko w miejscach o dobrej cyrkulacji powietrza. W przypadku rozla‐ nia paliwa należy natychmiast oczyścić z niego piłę. Unikać rozlania paliwa na odzież – jeżeli to nastąpiło, należy ją natychmiast zmienić.
Piły silnikowe mogą być wyposażone seryjnie w różne zamknięcia zbiornika:
Przykręcane zamknięcie zbiornika
Po zakończeniu tankowania paliwa należy możliwie najmocniej dokręcić zamknięcie zbiornika.
W ten sposób zmniejsza się ryzyko samoczyn‐ nego otwarcia zamknięcia zbiornika wskutek drgań silnika oraz związanego z tym rozlania paliwa.

2.8 Przed rozpoczęciem pracy

Skontrolować stan bezpieczeństwa eksploatacyj‐ nego pilarki spalinowej – należy przy tym stoso‐ wać się do wskazówek zawartych w odpowied‐ nich rozdziałach instrukcji użytkowania – należy stwierdzić czy:
– – –
Pilarkę można eksploatować tylko wtedy, jeżeli znajduje się ono w prawidłowym stanie technicz‐ nym – niebezpieczeństwo wypadku!

2.9 Uruchamianie piły silnikowej

Tylko na równym podłożu. Uważać na stabilne i bezpieczne ustawienie. Mocno trzymać przy tym piłę silnikową – zespół tnący nie może doty‐ kać żadnych przedmiotów ani podłoża – niebez‐
Zwrócić uwagę na nieszczelności. Jeżeli z urządzenia wycieka paliwo nie należy uruchamiać silnika – zagrożenie dla życia wskutek popa‐ rzeń!
Sprawdzić szczelność układu paliwowego, zwłaszcza widocznych elementów, takich jak zamknięcie zbiornika, połączenia węży, pompa paliwa (tylko w urządzeniach z ręczną pompą paliwową). W razie wykrycia nieszczel‐ ności lub uszkodzenia nie uruchamiać silnika – niebezpieczeństwo pożaru! Przed uruchomie‐ niem przekazać pilarkę spalinową do naprawy autoryzowanemu dealerowi. Sprawny technicznie hamulec piły łańcucho‐ wej, przednia osłona dłoni Nastąpiło właściwe zamontowanie prowadnicy Napięcie piły łańcuchowej jest prawidłowe Dźwignia gazu i blokada dźwigni gazu muszą się swobodnie poruszać – po zwolnieniu dźwignia gazu musi wrócić do pozycji wyjścio‐ wej. Dźwignia wielofunkcyjna musi się łatwo poru‐ szać do pozycji STOP, 0 lub Wtyczka przewodu zapłonowego jest mocno osadzona – przy luźno osadzonej wtyczce może wystąpić iskrzenie, które w konsekwen‐ cji może spowodować zapłon ulatniającej się mieszanki paliwowo-powietrznej – niebezpie‐ czeństwo wybuchu pożaru! Nie należy podejmować żadnych zmian kon‐ strukcyjnych przy elementach manipulacyj‐ nych czy urządzeniach zabezpieczających W celu pewnego prowadzenia pilarki, uchwyty muszą być czyste i suche – wolne od oleju i zanieczyszczeń. Wystarczająca ilość paliwa i oleju do smaro‐ wania łańcucha w zbiorniku
0458-206-5121-C 5
001BA087 LÄ
polski 2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy
pieczeństwo zranienia przez obiegający łańcuch piły.
Pilarkę spalinową obsługuje tylko jedna osoba. Nie należy tolerować obecności innych osób w miejscu pracy urządzenia – także podczas uru‐ chamiania.
Nie uruchamiać pilarki spalinowej, której piła łań‐ cuchowa znajduje się w rzazie.
Uruchomienie silnika może nastąpić w odległości minimum 3 metrów od miejsca tankowania. Nie wolno uruchamiać urządzenia w zamkniętych pomieszczeniach.
Przed rozpoczęciem uruchamiania należy uak‐ tywnić hamulec piły łańcuchowej (zablokować piłę łańcuchową) – zagrożenie odniesienia obra‐ żeń ze strony piły łańcuchowej znajdującej się w ruchu!
Nie należy uruchamiać silnika trzymając maszynę w rękach. Uruchamianie należy wyko‐ nać tak, jak to zostało opisane w instrukcji użyt‐ kowania.

2.10 Podczas pracy

Zawsze wybierać do uruchamiania pewne i bez‐ pieczne stanowisko. Uwaga na wilgotną korę drzewa – niebezpieczeństwo poślizgnięcia!
Pilarkę spalinową należy zawsze trzymać obyd‐ woma rękami: prawa dłoń na tylnym uchwycie – także w przypadku osób leworęcznych. W celu pewnego i bezpiecznego prowadzenia maszyny należy objąć kciukami rurę uchwytu i uchwyt.
W razie grożącego niebezpieczeństwa bądź w krytycznej sytuacji natychmiast wyłączyć silnik – dźwignię wielofunkcyjną przesunąć w kie‐ runku STOP, 0 wzgl.
Nigdy nie pozostawiać pracującej pilarki spalino‐ wej bez dozoru.
Ostrożnie na śliskim i mokrym podłożu, śniegu, lodzie, pochyłościach, nierównym terenie oraz na
świeżo okorowanym drewnie (kora) – czeństwo poślizgnięcia!
Zwracać uwagę na przeszkody: pieńki, korzenie, wykroty – niebezpieczeństwo potknięcia!
Nie należy pracować samotnie (w pojedynkę) – należy stale znajdować się w zasięgu głosu w stosunku do innych osób, które posiadają prze‐ szkolenie w zakresie pierwszej pomocy i w kry‐ tycznej sytuacji mogą tej pomocy udzielić. Jeżeli w miejscu wykonywania robót znajdują się pomocnicy, to są oni także zobowiązani do noszenia odzieży ochronnej (hełm!) i nie wolno im przebywać bezpośrednio pod gałęziami, które mają zostać obcięte.
Przy stosowaniu ochronników słuchu zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz orientacji – percepcja sygnałów alarmowych przy wystąpieniu zagrożeń (takich jak okrzyki ostrze‐ gawcze, sygnały alarmowe, itp.) jest wtedy znacznie ograniczona.
W odpowiednim czasie robić przerwy w pracy. Należy zapobiegać zmęczeniu i utracie sił – nie‐ bezpieczeństwo wypadku!
Podczas pracy powyższym urządzeniem mecha‐ nicznym emitowane są pyły (np. pył drzewny), które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przy występowaniu pyłów należy stosować maskę ochronną.
Po podjęciu pracy przez silnik: Po zwolnieniu dźwigni gazu piła łańcuchowa porusza się jeszcze przez pewien czas – efekt bezwładnego wybiegu!
Nie palić tytoniu w czasie pracy pilarką spali‐ nową oraz w jej najbliższym otoczeniu – niebez‐ pieczeństwo pożaru! Z układu zasilania paliwem mogą się wydobywać łatwopalne pary benzyny.
Regularnie i w krótkich odstępach czasu należy kontrolować piłę łańcuchową, a przy wyczuwal‐ nych zmianach charakterystyki pracy, należy to uczynić natychmiast:
Wyłączyć silnik, odczekać aż zatrzyma się piła
łańcuchowa Sprawdzić stan techniczny i zamocowanie
Zwrócić uwagę na stan naostrzenia
Nie należy dotykać piły łańcuchowej przy pracu‐ jącym silniku. Jeżeli piła łańcuchowa została zablokowana przez jakiś przedmiot, należy natychmiast wyłączyć silnik – dopiero wtedy usu‐ nąć blokujący przedmiot – zagrożenie odniesie‐ nia obrażeń!
niebezpie‐
6 0458-206-5121-C
2 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy polski
Przed opuszczeniem pilarki spalinowej wyłączyć silnik.
W celu wymiany piły łańcuchowej wyłączyć sil‐ nik. Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń wskutek nieoczekiwanego rozruchu silnika urzą‐ dzenia!
Należy uważać, żeby gorący strumień spalin nie został skierowany na materiały łatwopalne (np. trociny, korę, suchą trawę czy paliwo). Należy także uniemożliwić kontakt w/w materia‐ łów z rozgrzaną powierzchnią tłumika – niebez‐ pieczeństwo pożaru! Tłumiki wyposażone w katalizatory mogą być szczególnie gorące.
Nigdy nie pracować bez smarowania piły łańcu‐ chowej, pilnować poziomu oleju w zbiorniku. Gdy poziom oleju w zbiorniku będzie zbyt niski, natychmiast przerwać pracę – patrz również "Dolewanie oleju do smarowania" i "Sprawdzanie smarowania piły łańcuchowej".
Jeżeli pilarka została poddana ponadnormatyw‐ nym obciążeniom mechanicznym (np. wskutek stosowania nadmiernej siły, uderzenia lub upadku), to przed ponownym uruchomieniem należy dokładnie sprawdzić stan bezpieczeństwa eksploatacyjnego maszyny – patrz także rozdział "Przed uruchomieniem".
Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność układu zasilania paliwem oraz na poprawność działania urządzeń zabezpieczających. W żad‐ nym wypadku nie używać pilarki niegotowej do pracy. W razie wątpliwości należy się zwrócić do autoryzowanego dealera.
Zwrócić uwagę na prawidłową regulację biegu jałowego – po zwolnieniu dźwigni gazu piła łań‐ cuchowa powinna się zatrzymać. Systematycz‐ nie kontrolować regulację biegu jałowego – jeżeli zachodzi potrzeba, korygować. Jeżeli pomimo to piła łańcuchowa będzie się poruszać podczas pracy silnika na biegu jałowym, należy zlecić naprawę urządzenia autoryzowanemu dealerowi.
Po uruchomieniu silnika wytwarzane są trujące spaliny. Gazy zawarte w spalinach mogą być niewidoczne i bez zapachu, a także zawierać niedo‐ palone węglowodory i benzol. Nie należy nigdy pracować piłą silnikową w zamkniętych bądź niewystarcza‐ jąco wentylowanych pomieszcze‐ niach – dotyczy to także urządzeń wyposażonych w katalizatory.
Podczas pracy w rowach, obniżeniach, wyko‐ pach lub warunkach ograniczonej swobody ruchu należy stale zwracać uwagę na wystarcza‐
jącą wymianę powietrza – wskutek zatrucia spalinami!
W razie wystąpienia mdłości, bólu głowy, zakłó‐ ceń wzroku (zawężenie pola widzenia), zakłóceń słuchu, zawrotów głowy, spadku koncentracji należy natychmiast przerwać pracę – powyższe symptomy mogą między innymi być wywołane wskutek wysokiej koncentracji spalin – niebez‐ pieczeństwo zaistnienia wypadku!
zagrożenie dla życia

2.11 Po zakończeniu pracy

Wyłączyć silnik, zablokować hamulec łańcucha i założyć zabezpieczenie łańcucha.

2.12 Przechowywanie

Jeżeli piła nie będzie użytkowana przez dłuższy czas, to należy ją tak odstawić, żeby nie stano‐ wiła dla nikogo zagrożenia. Zabezpieczyć piłę przed użyciem przez osoby nieupoważnione.
Piłę należy przechowywać w bezpiecznym, suchym pomieszczeniu.

2.13 Drgania

Dłuższe użytkowanie urządzenia może doprowa‐ dzić do spowodowanych przez drgania zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia w obszarze rąk operatora ("niedokrwienie palców rąk").
Niemożliwe jest ogólne określenie okresu użyt‐ kowania maszyny, ponieważ zależy to od wielu różnorodnych czynników.
Czas użytkowania maszyny można wydłużyć przez:
stosowanie osłony dłoni (ciepłe rękawice);
stosowanie przerw.
Czas użytkowania maszyny ulega skróceniu przy:
szczególnych, indywidualnych skłonnościach
do niedokrwienia (objawy: często występujące zimne palce, cierpnięcie); niskich temperaturach zewnętrznych,
intensywności chwytu (mocny chwyt rękojeści
maszyny zaburza ukrwienie).
Przy regularnym użytkowaniu urządzenia oraz przy powtarzającym się występowaniu określo‐ nych symptomów (np. cierpnięcia palców) zaleca się poddanie badaniom lekarskim.

2.14 Obsługa techniczna i naprawy

Przed jakimikolwiek naprawami, czyszczeniem i konserwacją, a także pracami przy zestawie tną‐ cym zawsze wyłączyć silnik. Niebezpieczeństwo
0458-206-5121-C 7

polski 3 Siły reakcji

odniesienia obrażeń wskutek niezamierzonego rozruchu piły łańcuchowej!
Wyjątek: regulacje gaźnika i biegu jałowego. Regularnie wykonywać czynności obsługi tech‐
nicznej. Wykonywać należy tylko te czynności obsługi okresowej i naprawy, które zostały opi‐ sane w instrukcji użytkowania. Wykonanie wszystkich innych robót należy zlecić autoryzo‐ wanemu dealerowi.
Firma STIHL radzi wykonywanie czynności kon‐ serwacyjnych i napraw wyłącznie przez autory‐ zowanego dealera STIHL. Autoryzowanym dea‐ lerom STIHL umożliwia się regularny udział w szkoleniach oraz udostępnia informacje tech‐ niczne.
Należy stosować wyłącznie kwalifikowane części zamienne. W przeciwnym razie może dojść do wypadku lub uszkodzenia pilarki spalinowej. W razie wątpliwości prosimy zwracać się z pyta‐ niami do autoryzowanego dealera.
Nie należy dokonywać jakichkolwiek zmian kon‐ strukcyjnych w pilarce spalinowej – zmiany takie mogą powodować występowanie zagrożeń – nie‐ bezpieczeństwo zaistnienia wypadku!
Układem korbowo–tłokowym pilarki spalinowej można obracać po zdjęciu wtyczki przewodu zapłonowego ze świecy lub po całkowitym wykręceniu świecy, i tylko wtedy, gdy dźwignia wielofunkcyjna znajduje się w pozycji STOP, 0 wzgl. – niebezpieczeństwo pożaru!
Nie należy wykonywać obsługi technicznej ani przechowywać urządzenia mechanicznego w pobliżu źródeł otwartego ognia – zagrożenie wybuchem pożaru ze względu na paliwo!
Regularnie sprawdzać szczelność zamknięcia zbiornika paliwa (korka)
Stosować wyłącznie sprawne technicznie i dozwolone świece zapłonowe – patrz rozdział "Dane techniczne"
Sprawdzić stan techniczny przewodu zapłono‐ wego (izolacja w nienagannym stanie, mocne połączenia).
Sprawdzić stan techniczny tłumika wydechu spa‐ lin.
Nie należy eksploatować urządzenia z uszkodzo‐ nym lub zdemontowanym tłumikiem wydechu spalin – niebezpieczeństwo, uszkodzenie słuchu!
Nie należy dotykać rozgrzanego tłumika wyde‐ chu spalin – niebezpieczeństwo poparzenia!
Stan techniczny elementów układu tłumienia drgań (AV) wywiera wpływ na intensywność wibracji – należy regularnie kontrolować stan techniczny elementów AV.
Zbadać stan techniczny wychwytnika piły łańcu‐ chowej – jeżeli jest uszkodzony, wymienić.
Wyłączyć silnik
W celu sprawdzenia napięcia piły łańcuchowej
W celu skorygowania napięcia piły łańcucho‐
wej W celu wymiany piły łańcuchowej
W celu usunięcia zakłóceń w pracy
Należy stosować się do instrukcji ostrzenia – umożliwia to pewną i bezpieczną pracę. Piłę łań‐ cuchową oraz prowadnicę należy utrzymywać we właściwym stanie technicznym. Piła łańcu‐ chowa musi być prawidłowo naostrzona, napięta i dobrze nasmarowana.
We właściwym czasie należy dokonać wymiany piły łańcuchowej, prowadnicy oraz koła napędo‐ wego.
Regularnie sprawdzać stan techniczny bębna sprzęgłowego.
Paliwo i olej do smarowania piły łańcuchowej należy przechowywać wyłącznie w przepisowych i prawidłowo opisanych pojemnikach. Paliwo należy przechowywać w suchym, chłodnym i bezpiecznym miejscu, osłonięte przed działa‐ niem światła i promieni słonecznych.
Przy zakłóceniach w funkcji hamulca piły łańcu‐ chowej natychmiast wyłączyć silnik – niebezpie‐ czeństwo odniesienia obrażeń! Z powyższym problemem należy się zwrócić do autoryzowa‐ nego dealera – urządzenia mechanicznego nie należy eksploatować aż do usunięcia zakłócenia, patrz rozdział "Hamulec piły łańcuchowej".
3 Siły reakcji
Do najczęściej spotykanych sił reakcji należą: odbicie wsteczne, odepchnięcie wsteczne oraz szarpnięcie piły łańcuchowej do przodu.
3.1 Zagrożenie wskutek odrzuce‐ nia wstecznego
Odbicie wsteczne może spowodować rany cięte ze skutkiem śmiertelnym.
8 0458-206-5121-C
001BA036 KN
001BA257 KN
001BA037 KN
A
3 Siły reakcji polski
Wykonywanie pracy wyłącznie przy pełnym
otwarciu przepustnicy Stała obserwacja wierzchołka prowadnicy
Nie piłować wierzchołkiem prowadnicy
Zachowanie ostrożności przy cięciu młodych
elastycznych gałęzi czy pędów – piła łańcu‐ chowa może się w nich zaplątać Nie piłować kilku gałęzi jednocześnie
Unikać pracy w nadmiernie wychylonej pozycji
Niewykonywanie robót powyżej wysokości
barków Wprowadzanie prowadnicy do już rozpoczę‐
Przy odbiciu (kickback) pilarka łańcuchowa zos‐ taje niespodziewanie i w niekontrolowany sposób odrzucona w kierunku operatora.

3.2 Odbicie wsteczne następuje wtedy, gdy:

tego rzazu z najwyższą ostrożnością Wykonywanie rzazu "wcinania" tylko wtedy,
gdy jest się zaznajomionym z tą techniką pracy Zwracanie uwagi na położenie pnia oraz na
siły, które mogą prowadzić do zaciśnięcia rzazu i przychwycenia piły łańcuchowej Praca tylko dobrze naostrzoną i napiętą piłą
łańcuchową – wysokość ogranicznika zagłę‐ biania nie może być zbyt duża Stosowanie pił łańcuchowych o niskiej skłon‐
ności do odrzucania (odbijania) oraz prowad‐ nic o małych średnicach wierzchołków

3.5 Szarpnięcie do przodu (A)

Piła łańcuchowa w niezamierzony sposób
natrafi górnym sektorem wierzchołka prowad‐ nicy na drewno czy inny twardy przedmiot – np. przy okrzesywaniu piła dotknie drugiej gałęzi jednocześnie Piła łańcuchowa zostanie na wierzchołku pro‐
wadnicy przychwycona przez moment w rza‐ zie

3.3 Hamulec piły łańcuchowej QuickStop:

Zmniejsza w określonych sytuacjach zagrożenia odniesienia obrażeń – samego odrzucenia wstecznego nie można jednak zupełnie wyelimi‐ nować. Podczas aktywacji hamulca piła łańcu‐ chowa zostaje zatrzymana w ułamku sekundy – dokładny opis zamieszczono w niniejszej Instruk‐ cji użytkowania w rozdziale „Hamulec piły łańcu‐ chowej”.
Jeżeli przy piłowaniu dolną krawędzią prowad‐ nicy (forehand) piła łańcuchowa zostanie przy‐ chwycona lub natrafi w drewnie na twardy przed‐ miot, to pilarka spalinowa może zostać raptownie szarpnięta w kierunku pnia – należy zawsze pewnie osadzać zderzak oporowy zębaty.
3.4 Jak zapobiec niebezpieczeń‐ stwu odbicia
Pracować rozważnie i prawidłowo.
Należy zawsze mocno trzymać pilarkę spali‐
nową obydwoma rękami pewnie za uchwyt.
0458-206-5121-C 9
001BA038 KN
B
001BA082 KN

polski 4 Technika pracy

3.6 Odbicie (B)

być wykonywane tylko przez osoby o odpowied‐ nim przeszkoleniu i doświadczeniu. Osoby, które nie dysponują doświadczeniem w użytkowaniu piły silnikowej lub w zakresie technik pracy nie mogą wykonywać tych czynności – zwiększone niebezpieczeństwo wypadków!
Podczas ścinania drzew należy koniecznie prze‐ strzegać obowiązujących przepisów krajowych.

4.1 Cięcie

Nie pracować w pozycji gazu rozruchowego.
Jeżeli przy piłowaniu górną krawędzią prowad‐ nicy (backhand) piła łańcuchowa zostanie przy‐ chwycona lub natrafi w drewnie na twardy przed‐ miot, to pilarka spalinowa może zostać raptownie odepchnięta do tyłu w kierunku użytkownika – w celu uniknięcia powyższej sytuacji:
Nie powodować przychwycenia górnej krawę‐
dzi tnącej prowadnicy w rzazie Nie skręcać prowadnicy w rzazie
3.7 Zaleca się zachowanie najwyż‐ szej ostrożności:
Przy pniach na pochyłościach
Przy pniach, które wskutek niekorzystnej
pozycji mogą się znajdować w stanie napręże‐ nia Podczas robót przy wiatrołomach
W powyższych sytuacjach należy zrezygnować z pracy pilarką spalinową – w zamian tego należy posłużyć się wyciągami chwytakowymi, podnoś‐ nikami linowymi lub ciągnikiem.
Wolnoleżące pnie i uformowane kłody należy usunąć z miejsca pracy. Dalszą obróbkę prowa‐ dzić możliwie na wolnej przestrzeni.
Drewno martwe (suche, spróchniałe lub obu‐ marłe pnie) tworzy poważne i trudne do oceny zagrożenia. Rozpoznanie zagrożenia jest bardzo utrudnione, jeżeli w ogóle możliwe. W takiej sytuacji należy posłużyć się środkami pomocni‐ czymi, takimi jak podnośniki linowe czy ciągnik.
Podczas obalania drzew w pobliżu ulic, torowisk kolejowych, linii energetycznych itd. należy pra‐ cować z zachowaniem szczególnej uwagi. Jeżeli zachodzi konieczność, należy poinformować o robotach policję, właściwe przedsiębiorstwo energetyczne czy zarząd kolei.
4 Technika pracy
Piłowanie i ścinanie oraz wszystkie prace z tym związane (wcinanie, okrzesywanie itp.) mogą
W tej pozycji dźwigni gazu nie można regulować prędkości obrotowej silnika.
Pracować spokojnie i rozważnie – tylko w warun‐ kach dobrego oświetlenia i dobrej widoczności. Nie powodować zagrożenia dla innych osób.
Osobom, które zamierzają po raz pierwszy pod‐ jąć pracę maszyną, zaleca się najpierw zdobycie wstępnego doświadczenia poprzez przecięcie kilku okrąglaków ułożonych na koziołku – patrz rozdział „Piłowanie słabszego drzewostanu”.
Stosować możliwie najkrótszą prowadnicę: piła łańcuchowa, prowadnica i koło napędowe muszą pasować wzajemnie do siebie oraz do pilarki spalinowej.
W przedłużeniu linii pracy piły łańcuchowej nie mogą się znajdować żadne części ciała.
Pilarkę spalinową należy wyprowadzać z rzazu w drewnie tylko przy poruszającej się pile łańcu‐ chowej.
Pilarkę spalinową należy używać wyłącznie do piłowania – nie stosować urządzenia do np. heblowania lub szuflowania gałęzi czy korzeni.
Nie obcinać wolno zwisających gałęzi od dołu. Ostrożnie przy cięciu krzewów i młodych drzew.
Piła łańcuchowa może chwycić cienkie pędy i odrzucić je w kierunku użytkownika.
10 0458-206-5121-C
001BA033 KN
1
001BA151 KN
2
1
001BA152 KN
2
4 Technika pracy polski
Zachować ostrożność podczas cięcia złamanego drewna – niebezpieczeństwo obrażeń przez por‐ wane kawałki drewna!
Zabezpieczyć pilarkę przed kontaktem z ciałami obcymi: Kamienie, gwoździe itd. mogą zostać odrzucone z dużą siłą lub uszkodzić piłę łańcu‐ chową. Pilarka może także zostać podrzucona do góry – zagrożenie wypadkiem!
Gdy obracający się łańcuch piły trafi na kamień lub inny twardy przedmiot, powstające iskry mogą spowodować zapalenie łatwopalnych materiałów. Suche rośliny i gałęzie są również łatwopalne, szczególnie w gorących i suchych warunkach. W razie pojawienia się zagrożenia pożarowego, nie używać pilarki w pobliżu łatwo‐ palnych materiałów, suchych roślin lub gałęzi. Koniecznie skonsultować się z właściwym nad‐ leśnictwem co do tego, czy występuje zagroże‐ nie pożarowe.
Na końcu rzazu pilarka straci oparcie o zestaw tnący. Użytkownik musi przejąć na siebie ciężar pilarki – Zagrożenie utraty kontroli nad maszyną!
Piłowanie słabszych drzewostanów:
Stosować stabilny stelaż – koziołek mocujący
Nie stabilizować ciętego drewna, stawiając na
nim stopę Innym osobom nie wolno trzymać ciętego
drewna ani pomagać w inny sposób
Podkrzesywanie:
Stosować piły łańcuchowe o niskiej skłonności
do odrzucania W miarę możliwości podeprzeć pilarkę spali‐
nową Nie okrzesywać, stojąc na pniu
Nie piłować wierzchołkiem prowadnicy
Uważać na gałęzie znajdujące się w stanie
naprężenia Nie piłować kilku gałęzi jednocześnie
Leżące lub stojące pnie, znajdujące się w stanie naprężenia:
Należy bezwzględnie zachować prawidłową kolejność wykonywania rzazów: najpierw po stro‐ nie ściskania (1), następnie po stronie rozciąga‐ nia (2). W przeciwnym razie zestaw tnący może zostać przychwycony w rzazie lub odrzucony do tyłu – niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!
Przy pracy na pochyłościach należy pozostawać zawsze powyżej lub z boku pnia lub obalonego drzewa. Zwracać uwagę na staczające się kłody.
Podczas wykonywania prac na wysokości:
Używać podnośnika koszowego.
Nie pracować, stojąc na drabinie lub na drze‐
wie. Nie pracować na niestabilnych stanowiskach
pracy. Nie pracować powyżej wysokości ramion.
Nigdy nie pracować, trzymając urządzenie
jedną ręką.
Pilarkę spalinową wprowadzać do rzazu przy pełnym otwarciu przepustnicy i mocno osadzić w drewnie zęby przypory – dopiero wtedy można rozpocząć piłowanie.
Nie należy nigdy pracować bez zderzaka oporo‐ wego zębatego, w przeciwnym razie pilarka może szarpnąć obsługującego do przodu. Zde‐ rzak oporowy zębaty należy zawsze mocno osa‐ dzić w drewnie.
0458-206-5121-C 11
► Wykonać rzaz odciążający po stronie ściska‐
nia (1)
001BA189 KN
001BA088 LÄ
2
/
1
2
1 1
/
1
2
001BA040 KN
B
B
polski 4 Technika pracy
► Wykonać rzaz dzielący po stronie rozciąga‐
nia (2)
Przy rzazie dzielącym wykonywanym od dołu do góry (backhand) – niebezpieczeństwo odep‐ chnięcia wstecznego!
WSKAZÓWKA
Pień w pozycji leżącej nie może w miejscu wyko‐ nywania rzazu dotykać podłoża – w przeciwnym razie może nastąpić uszkodzenie piły łańcucho‐ wej.
Rzaz wzdłużny:
Technika piłowania bez stosowania przypory zębatej – niebezpieczeństwo szarpnięcia do przodu – prowadnicę należy osadzić pod możli‐ wie najbardziej wypłaszczonym kątem – praco‐ wać z najwyższą ostrożnością – wysoki stopień zagrożenia uderzeniem wstecznym!

4.2 Przygotowanie do ścinki

Na terenie ścinki mogą przebywać wyłącznie osoby zatrudnione do ścinki.
Należy sprawdzić, czy obalane drzewo nikomu nie zagraża – przy hałasie powodowanym przez silniki można nie usłyszeć okrzyków ostrzega‐ wczych.
Odległość do następnego stanowiska pracy musi wynosić minimum 2 1/2 długości obalanego drzewa.
Ustalanie kierunku obalania oraz drogi ucieczki Wybrać lukę w drzewostanie, w którą ma zostać
obalone drzewo. Należy przy tym uwzględnić następujące czyn‐
niki:
Naturalne pochylenie drzewa
Nienaturalnie rozwinięta korona, asymetryczny
kształt, uszkodzenia Kierunek i siła wiatru – przy silnym wietrze
należy zrezygnować z obalania Kierunek pochylenia zbocza
Sąsiednie drzewa
Obciążenie korony śniegiem
Stan zdrowia drzewa – szczególna ostrożność
zalecana jest przy uszkodzeniach pnia lub przy drzewie martwym (uschniętym, zmursza‐ łym lub obumarłym).
A Kierunek obalania B Droga ewakuacyjna (inaczej droga ucieczki)
Wyznaczyć drogę ewakuacyjną dla każdej
pracującej osoby – skośnie pod kątem ok. 45° względem kierunku obalania. Oczyścić drogę ewakuacyjną i usunąć prze‐
szkody. Narzędzia i urządzenia odłożyć w bezpiecznej
odległości – jednakże nie na drogach ewakua‐ cyjnych. Podczas obalania należy znajdować się
zawsze z boku obalanego drzewa i również z boku wycofać się drogą ewakuacyjną. Drogi ewakuacyjne na stromych zboczach
wyznaczyć zawsze równolegle do zbocza. Podczas wycofywania się należy obserwować
spadające gałęzie oraz koronę drzewa.
Przygotowanie stanowiska pracy wokół pnia
Oczyścić stanowisko pracy wokół pnia z utrud‐
niających pracę gałęzi, krzewów oraz innych przeszkód, aby zapewnić bezpieczne stanowi‐ sko dla wszystkich osób zatrudnionych przy obalaniu.
12 0458-206-5121-C
001BA146 KN
001BA271 KN
C
C
001BA153 KN
001BA153 KN
001BA150 KN
4 Technika pracy polski
Dokładnie oczyścić podstawę pnia (np. przy
pomocy topora) – piasek, kamienie i inne ciała obce powodują stępienie piły łańcuchowej.
Pilarka jest wyposażona w listwę kierunkową na pokrywie i obudowie wentylatora. Używać listwy kierunkowej.
Wykonanie podcięcia kierunkowego Podczas wykonywania podcięcia kierunkowego
pilarkę należy trzymać tak, aby podcięcie leżało pod kątem prostym względem kierunku obalania.
Wykonując podcięcie kierunkowe rzazem pozio‐ mym i ukośnym dopuszcza się różne kolejności – należy stosować się do lokalnych przepisów regulujących technikę obalania. ► Wykonać rzaz poziomy
Podpiłować duże odnogi korzeni: najpierw naj‐
większą odnogę – jako pierwszy wykonać rzaz pionowy, a następnie poziomy – tylko w zdro‐ wym drewnie.
► Wykonać rzaz ukośny pod kątem ok. 45°‑ 60°
do rzazu poziomego
Sprawdzanie kierunku obalania

4.3 Podcięcie kierunkowe

Przygotowanie do podcięcia kierunkowego
► Pilarkę z prowadnicą włożyć do dna podcięcia
kierunkowego. Listwa kierunkowa musi być skierowana w kierunku obalania – w razie potrzeby skorygować kierunek obalania przez
Podcięcie kierunkowe (C) określa kierunek oba‐ lania.
Ważne:
Podcięcie kierunkowe wykonywać pod kątem
odpowiednie docięcie podcięcia kierunkowego

4.4 Rzazy w drewnie bielastym

prostym do kierunku obalania Piłować możliwie jak najbliżej podłoża
Głębokość podcięcia powinna wynosić mniej
więcej 1/5 do maks. 1/3 średnicy pnia
Ustalanie kierunku obalania – z listwą kierun‐ kową na pokrywie i obudowie wentylatora
Rzazy w drewnie bielastym zapobiegają przy długowłóknistych gatunkach drewna rozrywaniu drewna bielastego przy obalaniu pnia. Po obu stronach pnia, na wysokości podstawy podcięcia kierunkowego należy wykonać rzazy na głębo‐ kość około 1/10 średnicy pnia – przy pniach o większych średnicach, najwyżej na głębokość równą szerokości prowadnicy.
0458-206-5121-C 13
001BA259 KN
G
E
C
C
Ø
1/10
001BA269 KN
3.
1.
2.
001BA270 KN
polski 4 Technika pracy
Przy drzewach chorych należy zrezygnować z wykonywania rzazów w drewnie bielastym.

4.5 Podstawowe informacje na temat rzazu ścinającego

Wymiary pnia
► Stosować piły łańcuchowe o niskiej skłonności
do odbijania i zachować szczególną ostroż‐ ność
1. Przyłożyć prowadnicę dolną częścią koń‐ cówki – nie przykładać prowadnicy górną częścią – niebezpieczeństwo odbicia! Wyko‐ nać wcięcie z pełnym gazem, aż prowadnica
Podcięcie kierunkowe (C) określa kierunek oba‐ lania.
Zawiasa (D) prowadzi obalany pień jak przegub w kierunku podłoża.
Szerokość zawiasy: ok. 1/10 średnicy pnia
Nie wolno nacinać zawiasy podczas rzazu ści‐
nającego. Mogłoby wtedy dojść do zmiany kie‐ runku obalania – niebezpieczeństwo wypadku! Przy murszejących pniach należy pozostawić
szerszą zawiasę
Rzaz ścinający (E) służy do obalenia drzewa.
Idealnie w poziomie
1/10 (min. 3 cm) średnicy pnia nad dnem pod‐
cięcia kierunkowego (C)
Listwa przytrzymująca (F) lub listwa zabezpie‐ czająca (G) podpiera drzewo i zabezpiecza je przed przedwczesnym obaleniem.
Szerokość listwy ok. 1/10 do 1/5 średnicy pnia
W żadnym wypadku nie nacinać listwy pod‐
czas wykonywania rzazu ścinającego. W przypadku uszkodzonych lub chorych pni
pozostawić szerszą listwę.
Rzaz sztyletowy
Jako rzaz odciążający przy formowaniu kłód
Podczas zrębkowania
14 0458-206-5121-C
wejdzie w pień na głębokość równą swojej podwójnej szerokości
2. Powoli odchylić prowadnicę od pozycji wcię‐ cia – niebezpieczeństwo odbicia lub odep‐ chnięcia wstecznego!
3. Kontynuować wcinanie – niebezpieczeństwo odepchnięcia wstecznego!
W miarę możliwości użyć listwy do wcinania. Listwa do wcinania i górna lub dolna część pro‐ wadnicy przebiegają równolegle.
Podczas cięcia sztyletowego listwa pomaga ufor‐ mować zawiasę równolegle, tj. o tej samej gru‐ bości we wszystkich miejscach. W tym celu pro‐ wadzić listwę do wcinania równolegle względem podcięcia kierunkowego.
Kliny do obalania Klin do obalania włożyć jak najwcześniej, tj. gdy
nie trzeba spodziewać się utrudnień przy prowa‐ dzeniu cięcia. Włożyć klin do obalania w rzaz ści‐ nający i wbić go za pomocą odpowiednich narzę‐ dzi.
Używać wyłącznie klinów aluminiowych lub z tworzywa sztucznego – nie używać klinów stalo‐
001BA260 KN
001BA261 KN
1.
2.
001BA273 KN
3.
001BA263 KN
4.
5.
1.
2.
3.
4 Technika pracy polski
wych. Stalowe kliny mogą poważnie uszkodzić łańcuch piły i spowodować niebezpieczne odbi‐ cie.
Wybrać odpowiednie kliny, zależnie od średnicy pnia i szerokości nacięcia (analogicznie do rzazu ścinającego (E)).
W celu dobrania klina do obalania (odpowiednia długość, szerokość i wysokość) skontaktować się z autoryzowanym dealerem STIHL.

4.6 Wybór odpowiedniego rzazu ścinającego

Wybór odpowiedniego rzazu ścinającego zależy od tych samych czynników, które należy uwz‐ ględnić przy ustalaniu kierunku obalania i dróg ewakuacyjnych.
Rozróżnia się kilka różnych wersji. W niniejszej instrukcji opisano tylko dwie najpopularniejsze wersje:
po lewej: Normalne drzewo – drzewo stojące
po pra‐ wej:
pionowo z równomierną koroną Drzewo pochylone – korona skiero‐
wana w kierunku obalania
Przed rozpoczęciem rzazu ścinającego należy wznieść okrzyk ostrzegawczy "Uwaga!". ► Wykonać rzaz ścinający (E) cięciem sztyleto‐
wym całą długością prowadnicy.
► Założyć zderzak oporowy zębaty za zawiasą
i użyć go jako punktu obrotu, starając się w miarę możliwości nie przemieszczać pilarki.
► Uformować rzaz ścinający do zawiasy (1).
Nie uszkodzić przy tym zawiasy.
► Uformować rzaz ścinający aż do listwy zabez‐
pieczającej (2).
Nie naciąć przy tym listwy zabezpieczającej.
► Włożyć klin do obalania (3). Bezpośrednio przed obaleniem należy wznieść
okrzyk ostrzegawczy "Uwaga!". ► Przeciąć listwę zabezpieczającą od zewnątrz,
poziomo na poziomie rzazu ścinającego z wyprostowanymi ramionami.
B) Grube pnie Ten rzaz ścinający należy wykonać, gdy śred‐
nica pnia jest większa od długości cięcia pilarki.
4.7 Rzaz ścinający z listwą zabez‐ pieczającą (normalne drzewo)
A) Cienkie pnie Ten rzaz ścinający należy wykonać, gdy śred‐
nica pnia jest mniejsza od długości cięcia pilarki.
Przed rozpoczęciem rzazu ścinającego należy wznieść okrzyk ostrzegawczy "Uwaga!". ► Założyć zderzak oporowy zębaty na wyso‐
0458-206-5121-C 15
kości rzazu ścinającego i użyć go jako punktu obrotu, starając się w miarę możliwości nie przemieszczać pilarki.
► Końcówka prowadnicy wchodzi w drewno
przed zawiasą (1) – pilarkę prowadzić idealnie poziomo i odchylić jak najdalej.
► Uformować rzaz ścinający do zawiasy (2).
Nie uszkodzić przy tym zawiasy.
Loading...
+ 33 hidden pages