Stihl HT-KM Instruction Manual [cs]

STIHL HT-KM
Návod k použití
Obsah
česky
KombiSystém 2 Vysvětlivky k tomuto návodu k
použití 2 Bezpečnostní pokyny a pracovní
technika 2 Použití 6 Přípustné kombimotory 8 Kompletace stroje 9 Montáž kombinástroje 10
Návod kpoužití - Originální
vydání
Řezná souprava 10 Montáž vodící lišty a pilového
řetězu 11 Napínání pilového řetězu 12 Kontrola napnutí pilového řetězu 12 Olej k mazání řetězu 12 Doplňování oleje k mazání řetězu 13 Kontrola mazání pilového řetězu 15 Nasazení závěsného zařízení 15 Startování / vypínání stroje 16 Provozní pokyny 17 Údržba vodící lišty 17 Skladování stroje 18
Vytištěno na bezchlórově běleném papíru.
Tiskové barvy obsahují rostlinné oleje, papír je recyklovatelný.
Kontrola a výměna řetězky 18 Údržba a ostření pilového řetězu 19 Pokyny pro údržbu a ošetřování 23 Jak minimalizovat opotřebení a jak
zabránit poškození 24 Důležité konstrukční prvky 25 Technická data 26 Pokyny pro opravu 27 Likvidace stroje 27 Prohlášení o konformitě EU 27
Adresy 28
Vážená zákaznice, vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste se rozhodli pro
jakostní výrobek firmy STIHL. Tento produkt byl vyroben za použití
moderních výrobních technologií a obsáhlých opatření pro zajištění jakosti. Snažíme se udělat vše pro to, abyste s tímto výrobkem byli spokojeni a mohli s ním bez problémů pracovat.
Pokud budete mít dotazy týkající se Vašeho stroje, obraťte se laskavě buď na Vašeho obchodníka či přímo na naši distribuční společnost.
Váš
Dr. Nikolas Stihl
© ANDREAS STIHL AG & Co. KG, 2021
0458-473-1021-C. VA0.C21.
0000009270_002_CZ
Tento návod k použití je chráněn autorským zákonem. Veškerá práva zůstávají vyhražena, zejména právo reprodukce, překladu a zpracování elektronickými systémy.
1
česky
KombiSystém Vysvětlivky k tomuto návodu
k použití
U KombiSystému STIHL se kombinací různých KombiMotorů a KombiNástrojů sestavují samostatné kompletní stroje. Funkční jednotka vytvořená z KombiMotoru a KombiNástroje je v tomto návodu k použití nazývaná (motorovým) strojem.
Z toho vyplývá, že návody k použití KombiMotoru a KombiNástroje tvoří společně kompletní návod k použití stroje.
Ještě před prvním uvedením stroje do provozu si bezpodmínečně pozorně přečtěte vždy oba dva návody k použití a bezpečně je uložte pro pozdější použití.
Obrázkové symboly
Veškeré na stroji zobrazené symboly jsou vysvětleny v tomto návodu k použití.
Označení jednotlivých textových pasáží
VAROVÁNÍ
Varování jak před nebezpečím úrazu či poranění osob, tak i před závažnými věcnými škodami.
UPOZORNĚNÍ
Varování před poškozením stroje jako celku či jeho jednotlivých konstrukčních částí.
Další technický vývoj
STIHL se neustále zabývá dalším vývojem veškerých strojů a přístrojů; z tohoto důvodu si musíme vyhradit právo změn objemu dodávek ve tvaru, technice a vybavení.
Z údajů a vyobrazení uvedených v tomto návodu k použití nemohou být proto odvozovány žádné nároky.
Bezpečnostní pokyny a pracovní technika
Při práci s vyvětvovací pilou jsou nezbytná zvláštní bezpečnostní opatření, protože se pra­cuje s velkou rychlostí pilového řetězu, navíc jsou řezné zuby velice ostré a stroj má velký dosah.
Ještě před prvním uvede­ním stroje do provozu si vždy bezpodmínečně pozorně přečtěte oba dva návody k použití (pro KombiMotor a KombiNá­stroj) a bezpečně je uložte pro pozdější pou­žití. Nedbání pokynů v návodech k použití může být životu nebezpečné.
Stroj předávejte či zapůjčujte pouze těm osobám, které jsou s tímto modelem a jeho obsluhou obeznámeny – vždy jim zároveň předejte i návody k použití KombiMotoru a KombiNástroje.
Vyvětvovací pilu používejte pouze na vyvětvování (řezání, či zkracování větví). Řezejte pouze dřevo a předměty ze dřeva.
K jiným účelům nesmí být stroj používán – hrozí nebezpečí úrazu!
Používejte pouze takové vodicí lišty, pilové řetězy, řetězky nebo příslušenství, které jsou firmou STIHL pro tento stroj povoleny, či technicky adekvátní díly. V případě dotazů k tomuto tématu kontaktujte odborného prodejce.
2
česky
002BA254 KN
Používejte pouze vysokojakostní nástroje či příslušenství. V opačném případě může hrozit nebezpečí úrazu či poškození stroje.
STIHL doporučuje používat originální nástroje, vodicí lišty, pilové řetězy, řetězky a příslušenství značky STIHL. Jsou svými vlastnostmi optimálně přizpůsobeny jak výrobku samotnému, tak i požadavkům uživatele.
Na stroji neprovádějte žádné změny – mohlo by to vést k ohrožení bezpečnosti. Za osobní a věcné škody, které by vznikly z důvodů použití nedovolených adaptérů, vylučuje STIHL jakoukoliv zodpovědnost.
K čištění stroje nikdy nepoužívejte vysokotlaké čističe. Prudký proud vody by mohl poškodit jednotlivé díly stroje.
Oblečení a výstroj
Noste předpisové oblečení a výstroj.
Oblečení musí být účelné a nesmí překážet v pohybu. Nosit těsně přilé­hající oblečení, například kombinézu, nikdy ne pra­covní plášť.
Nikdy nenoste oděvy, které by se mohly zachytit ve dřevě, v chrastí nebo pohybujících se částech stroje. Ani žádné šály, kravaty či šperky a ozdoby. Dlouhé vlasy svažte a zajistěte tak, aby se nacházely nad rameny.
Noste bezpečnostní vysoké boty s ochranou proti proříznutí, s hrubou, neklouzavou podrážkou a se špičkou vyztuženou ocelí.
VAROVÁNÍ
Ke snížení nebezpečí očních úrazů noste těsně přiléhající ochranné brýle podle normy EN 166. Dbejte na správné a přilé­havé nasazení brýlí.
Noste osobní ochranu sluchu – např. ochranné kapsle do uší.
Noste ochrannou přilbu, pokud hrozí nebezpečí shora padajících předmětů.
Noste robustní pracovní rukavice z odolného materiálu (například kůže).
STIHL nabízí rozsáhlý program osobního ochranného vybavení.
Při přepravě stroje
Vždy vypněte motor.
Vždy zásadně nasaďte ochranný kryt řetězu – i při přepravě na krátké vzdálenosti.
Stroj noste jenom vyvážený za tyč. Nikdy se nedotýkejte horkých dílů stroje
– hrozí nebezpečí popálení! Při přepravě ve vozidlech: stroj zajistěte
proti převržení, poškození, jakož i vytečení paliva.
Před nastartováním
Zkontrolujte provozně bezpečný stav stroje – dbejte na patřičné kapitoly v návodech k použití pro KombiMotor a KombiNástroj:
Vodicí lišta je správně
namontovaná.
Pilový řetěz je správně napnutý. Na ovládacích a bezpečnostních
zařízeních neprovádějte žádné změny.
Rukojeti musí být čisté a suché,
beze stop oleje či nečistot – je to důležité pro bezpečné vedení stroje.
Závěsné zařízení a rukojeti
nastavte podle postavy pracovníka. Dbejte na kapitolu „Nasazení závěsného zařízení“.
Stroj smí být provozován pouze v provozně bezpečném stavu – hrozí nebezpečí úrazu!
Pro nouzový případ při použití závěsného zařízení: je třeba předem nacvičit rychlé odložení stroje. Při nácviku však nikdy stroj neodhazujte na zem, zabrání se tím jeho poškození.
3
česky
473BA007 KN
15m (50ft)
15m (50ft)
Viz také pokyny v kapitole "Před nastartováním" v návodu k použití pro kombimotor.
Jak stroj držet a vést
Dbejte vždy na pevný a bezpečný postoj.
Motorový přístroj držte vždy oběma rukama.
Pravá ruka je na ovládací rukojeti, levá ruka na kruhové trubkové rukojeti nebo na hadicovém hmatci – toto platí i pro leváky. Rukojeti pevně obemkněte palci.
S KombiMotorem KM 94 R používejte vždy hadicový hmatec KombiNástroje jako levé držadlo.
Při práci
V případě hrozícího nebezpečí, resp. v nouzovém případě motor okamžitě vypněte – kombinovaný ovladač / zastavovací spínač / zastavovací tlačítko přesuňte na 0, resp. STOP.
Tento stroj není izolován. Od elektrických vedení zachovávejte vzdálenost nejméně 15 m – hrozí smrtelné nebezpečí elek­trickým proudem!
V okruhu 15 m se nesmí zdržovat žádná další osoba – hrozí nebezpečí úrazu padajícími větvemi a odmršťovanými kousky dřeva! Tento odstup zachovávejte i od věcí (vozidel, oken) – hrozí hmotné škody!
Hrot lišty musí být od kabelů vedoucích elektrický proud vzdálen vždy minimálně 15 m. U vysokonapěťového vedení může dojít k přeskočení elektrického proudu i vzduchem na větší vzdálenost. Při práci v bližším okolí kabelů vedoucích elektrický proud je nutné elektrický proud vypnout.
Dbejte na správně seřízený volnoběh motoru, aby pilový řetěz po puštění plynové páčky neběžel dál.
Pravidelně kontrolujte, resp. korigujte seřízení volnoběhu. Pokud se pilový řetěz ve volnoběhu přesto pohybuje, nechejte stroj opravit u odborného prodejce – viz návod k použití KombiMotoru.
Pozor při náledí, v mokru, na sněhu, na svazích nebo na nerovném terénu atd. – hrozí nebezpečí uklouznutí!
Převodová skříň je během práce velice horká. Nedotýkejte se převodové skříně – hrozí nebezpečí popálení!
Dbejte na překážky: pařezy, kořeny – hrozí nebezpečí zakopnutí!
Dbejte vždy na pevný a bezpečný postoj.
Při práci ve výšce: – vždy používejte vysokozdvižnou
plošinu
nikdy nepracujte na žebříku nebo
vestoje v koruně stromu
nikdy nepracujte na nestabilních
místech
nikdy nepracujte jenom jednou
rukou
Při práci s ochranou sluchu je třeba zvýšená pozornost a opatrnost – schopnost vnímání zvuků ohlašujících nebezpečí (křik, zvukové signály apod.) je omezena.
Práci včas přerušujte přestávkami, aby se zabránilo stavu únavy a vyčerpání – hrozí nebezpečí úrazu!
4
česky
max
473BA008 KN
Pracujte klidně a s rozvahou – pouze za dobrých světelných podmínek a při dobré viditelnosti. Pracujte pozorně a předvídavě, neohrožujte jiné osoby.
Během řezání vznikající prach (např. dřevěný prach), výpary a kouř mohou být zdraví škodlivé. Při silné prašnosti nosit ochrannou dýchací masku.
Pokud běží motor, nikdy se nedotýkejte pilového řetězu. Pokud by došlo k zablokování pilového řetězu nějakým předmětem – okamžitě zastavit motor – a teprve potom předmět odstranit – hrozí nebezpečí úrazu!
Blokováním pilového řetězu a současným přidáváním plynu se zvyšuje zátěž stroje a redukují se pracovní otáčky motoru. Toto vede kvůli permanentnímu prokluzování spojky k přehřívání a k poškození důležitých funkčních částí (např. spojky, plastových částí tělesa) – v důsledku toho hrozí nebezpečí úrazu např. ve volnoběhu běžícím pilovým řetězem!
Pokud byl stroj vystaven námaze neodpovídající jeho určení (např. působení hrubého násilí při úderu či pádu), je bezpodmínečně nutné před dalším provozem důkladně zkontrolovat stav provozní bezpečnosti – viz také „Před nastartováním“. Zkontrolujte zejména funkčnost bezpečnostních zařízení. Stroje, jejichž funkční bezpečnost již není zaručena, nesmějí být v žádném případě dále používány. V nejasných případech vyhledejte odborného prodejce.
K výměně pilového řetězu motor vždy vypněte – hrozí nebezpečí úrazu!
V případě použití nosného popruhu dbejte na to, aby proud spalin nebyl nasměrován na tělo pracovníka, nýbrž byl veden stranou od něho – hrozí nebezpečí požáru!
Odvětvování
Stroj držte v šikmé poloze, nikdy nestůjte přímo pod odřezávanou větví. Nikdy nepřekročte 60° úhel k horizontu. Dbát na padající větve.
Terén v pracovním prostoru musí být stále volný, malé a velké spadlé větve je nutno průběžně odstraňovat.
Než se začne s odřezáváním větví, určete únikovou cestu a odstraňte z ní překážky.
0000003462_002
Při oddělovacím řezu přiložte lištu v pásmu háku k větvi. Tím se zabrání trhavým pohybům stroje při započetí oddělovacího řezu.
Do řezu nasazujte pilový řetěz vždy s plným plynem.
Pracujte pouze se správně naostřeným a napnutým pilovým řetězem – vzdálenost omezovače hloubky nesmí být příliš velká.
Dělicí řez veďte shora dolů – tím se zabrání sevření pily v řezu.
U silných, těžkých větví proveďte nejdříve odlehčovací řez (viz kapitola "Použití").
Větve, které jsou pod napětím, odřezávejte jenom s největší opatrností – hrozí nebezpečí úrazu! Vždy nejdříve proveďte odlehčovací řez na tlakové straně, poté proveďte na tahové straně dělicí řez – tím se zabrání sevření pily v řezu.
Pozor při řezání rozštěpeného dřeva – hrozí nebezpečí úrazu kusy dřeva, které by pila mohla strhnout s sebou!
Na svahu stůjte vždy nad odřezávanou větví nebo stranou od ní. Dbejte na valící se větve.
5
česky
Na konci řezu již stroj není v řezu podpírán prostřednictvím řezné soupravy. Uživatel musí sám převzít a nést hmotnost pily – hrozí nebezpečí ztráty kontroly nad strojem!
Stroj vytahujte z řezu pouze při běžícím pilovém řetězu.
Stroj používejte pouze k odvětvování, nikdy ne ke kácení – hrozí nebezpečí úrazu!
Dbejte na to, aby se do blízkosti motorové pily nedostaly žádné cizí předměty: kameny, hřebíky atd. mohou být odmrštěny a mohou poškodit pilový řetěz.
Pokud rotující pilový řetěz narazí na kámen nebo jiný tvrdý předmět, může dojít ke vzniku jisker, tím pak za jistých okolností může dojít k zapálení snadno hořlavých látek. Také suché rostliny a houští jsou snadno vznětlivé, zejména při horkých, suchých povětrnostních podmínkách. Hrozí-li nebezpečí požáru, nikdy vyvětvovací pilu nepoužívejte v blízkosti snadno vznětlivých látek, suchých rostlin nebo houští. Bezpodmínečně se informujte u lesní správy, hrozí-li nebezpečí požáru.
Pokyny pro údržbu a opravy
Pravidelně provádět úkony pro údržbu stroje. Provádět pouze takové údržbářské a opravářské úkony, které jsou uvedeny v návodech k použití kombinástrojů a kombimotoru. Veškeré ostatní práce nechat provést u odborného prodejce.
STIHL doporučuje nechat provádět údržbářské a opravářské úkony pouze u autorizovaného, odborného prodejce
výrobků STIHL. Autorizovaným odborným prodejcům výrobků STIHL jsou pravidelně nabízena odborná školení a k jejich dispozici jsou dodávány technické informace.
Používat pouze vysokojakostní náhradní díly. Jinak hrozí eventuální nebezpečí úrazů nebo poškození stroje. V případě dotazů k tomuto tématu se informujte u odborného prodejce.
STIHL doporučuje používat originální náhradní díly STIHL. Jsou svými vlastnostmi optimálně přizpůsobeny jak stroji, tak i požadavkům uživatele.
K provedení oprav, údržbářských úkonů a čištění vždy zásadně vypnout motor – hrozí nebezpečí úrazu! – Vyjímka: jemné doseřízení karburátoru a volnoběžných otáček.
Vypnutí motoru
ke kontrole napnutí řetězu k dodatečnému napnutí řetězu k výměně řetězu k odstraňování závad
Dodržujte návod k ostření – pro bezpečnou a správnou manipulaci udržujte pilový řetěz a vodící lištu v bezvadném stavu, pilový řetěz musí být vždy správně naostřen, napnut a dobře namazán.
Pilový řetěz, vodící lištu a řetězku včas vyměnit.
Mazací olej pro pilové řetězy skladovat pouze v předpisových, jasně a jednoznačně popsaných nádobách.
Použití
Příprava
N noste odpovídající ochranný oděv,
dbejte na bezpečnostní předpisy
N Startování motoru N Nasaďte závěsné zařízení
Pořadí řezů
K usnadnění pádu odříznutých větví by se měly nejdříve odříznout spodní větve. Těžké větve (s větším průměrem) odřezávejte v délce kontrolovatelných kusů.
VAROVÁNÍ
Nikdy nestůjte pod větví, na které se má pracovat – je třeba dbát na oblast pádu padajících větví! – Větve dopadající na zem se mohou vymrštit směrem nahoru – hrozí nebezpečí úrazu
Likvidace
Odřezky nevyhazujte do komunálního odpadu – lze je kompostovat!
Pracovní technika
Pravá ruka je na ovládací rukojeti, pro levou ruku svírající kruhovou trubkovou rukojeť je třeba najít při téměř natažené paži pohodlnou polohu držení.
6
česky
402BA012 KN
2
1
0000003451_002
3
4
A
390BA024 KN
Úhel postoje obsluhy by měl být vždy 60° nebo menší!
Nejméně namáhavý postoj má obsluha, když dodrží úhel 60°.
Při různých druzích práce se tento úhel může měnit.
Oddělovací řez
Odlehčovací řez
Aby nedošlo ke sloupnutí kůry, proveďte u silnějších větví na spodní straně
N odlehčovací řez (1), k tomu přiložte
řeznou soupravu k větvi a veďte ji obloukovitým pohybem dolů až ke hrotu lišty.
N Proveďte oddělovací řez (2) –
přiložte přitom lištu na větev v pásmu háku
Čistý řez u silných větví
Při průměrech větví přes 10 cm (4 palce) nejdříve
N Proveďte předběžný řez (3) s
odlehčovacím řezem a oddělovacím řezem ve vzdálenosti (A) asi 20 cm (8 palců) před požadovaným místem odříznutí, potom proveďte na požadovaném místě řez načisto (4) s pomocí odlehčovacího řezu a oddělovacího řezu
Přiložte lištu v pásmu háku k větvi a proveďte oddělovací řez směrem zeshora dolů – tím se zabrání sevření pily v řezu.
0000003462_002
7
česky
402BA013 KN
402BA032 KN
1
2
0000097201_001
Řezání přes překážky
Díky velkému dosahu stroje lze odřezávat větve i přes překážky, jako např. přes vodní plochy. Úhel nastavení závisí na poloze větve.
Řezání z hydraulické vysokozdvižné plošiny
Úhlová převodovka 30° (zvláštní příslušenství)
Pomocí úhlové převodovky lze řezný nástroj nastavit tak, aby zaujímal vůči tyči úhel 30°.
Níže uvedené polohy úhlové převodovky na tyči jsou povoleny pro:
1 vodorovné odřezávání kolmých
větví a keřů
2 lepší optickou kontrolu řezného
nástroje
Přípustné kombimotory
KombiMotory
Používat pouze KombiMotory, které firma STIHL dodala nebo které pro montáž výslovně povolila.
Provoz tohoto kombinástroje je povolen pouze s níže uvedenými kombimotory:
STIHL KM 56 R, KM 85 R KM 94 R, KM 111 R, KM 131 R, KMA 130 R
VAROVÁNÍ
Na strojích s kruhovou trubkovou rukojetí musí být namontován omezovač kroků.
Motorové vyžínače s dělitelným hřídelem
Tímto KombiNástrojem je dovoleno osazovat také vyžínače STIHL s dělitelným hřídelem (modely "T") (základní stroje).
Provoz tohoto KombiNástroje je proto navíc povolen i s následujícím strojem:
STIHL FR 131 T
Díky velkému dosahu stroje lze odřezávat větve těsně u kmene stromu, aniž by přitom došlo k poškození ostatních větví vysokozdvižnou plošinou. Úhel nastavení závisí na poloze větve.
8
VAROVÁNÍ
Při použití omezovače kroků dbejte na návod k použití stroje.
Loading...
+ 22 hidden pages