Stabo XM-4006E User guide [pl]

www.conrad.pl
INSTRUKCJA OBSŁUGI
Radio CB Stabo XM-4006E
Produkt nr: 933108
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
Strona 1 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Elementy panelu Stabo XM-4006E
1. Przełącznik kanałów/przycisk SET
Przełącznik obrotowy wyboru kanału oraz w zależności od menu do modyfikowania wybranych parametrów.
Przełącznik posiada również funkcję przycisku (wciśnięcie pokrętła) wywołującego funkcję SET: poprzez wciśnięcie Stabo XM-4006E przełącza się na następne 10 kanałów. Jeśli przytrzymano przycisk dłużej niż 2 sekundy, radio przełączy się w menu SETTINGS. Jeśli wciśnięty jest przycisk FUNC przed wciśnięciem przycisku SET, aktywowane zostaje menu
MEMORY.
2. Przycisk F/C
Przełączanie pomiędzy wskazaniem częstotliwości i kanału na wyświetlaczu. W trybie F, aktywowany kanał (np. 80CH) wyświetlany jest na górze z odpowiednią częstotliwością (
26955) w MHz pokazanych pod spodem. W trybie C, wyświetlany jest aktywowany kod kraju (np. D dla Niemiec) i aktywowany kanał (np. 17CH).
3. Przycisk ASC
Włącza automatyczną regulację blokady szumów (ASC). ASC steruje blokadą szumów w zależności od natężenia pola, a stosunku sygnał-szum w odbieranej transmisji. Manualna
korekcja blokady w różnych lokalizacjach odbiorcy nie jest konieczna. Z tego powodu, instrukcja opcji blokady szumów nie jest uwzględniona w tym przypadku.
4. Klucz TSQ
Strona 2 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Przełącza wybraną metodę blokady szumów tonu, wyświetlacz pokazuje CTC lub DCS (Żądana metoda jest regulowana w menu SETTINGS/Ustawienia pod S01 i S02). Wszystkie metody TSQ można aktywować tylko w trybie FM. Tak długo, jak są one aktywne, ręczna blokada szumów i ASC są wyłączone.
5. Klucz 5EMG
Bezpośredni dostęp do kanału 9/19 ( klucz bezpieczeństwa). Poprzez jednokrotne naciśnięcie przycisku EMG, radio przełącza się na kanał 9, ponownie naciskając przycisk, jest aktywowany kanał 19. Poprzez naciśnięcie przycisku EMG po raz trzeci, radioodbiornik powraca do pierwotnego kanału.
6. Klucz DW
Przełącza funkcję podwójnego nasłuchu kanałów. Gdy funkcja podwójnego nasłuchu jest aktywowana Stabo XM-4006E jest gotowy do odbierania sygnału na dwóch kanałach i automatycznie sprawdza, czy sygnał jest obecny w jednym z obu kanałów.
7. Przycisk SCAN
Przełącza funkcję skanowania. (Typ skanowania i czas opóźnienia mogą być zmienione w menu MEMORY/pamięci pod SCN i SCT).
8. Klucz A/F
Przełącza rodzaju modulacji ( AM/FM). Przy przełączeniu się na inny kanał, ostatnio użyty typ modulacji jest przechowywany (zatem na przykład kanał 9 może być obsługiwany w PM,
podczas gdy inne kanały są wykonywane w FM).
Przełączanie pomiędzy trybem CEPT oraz UK.
9. Przycisk FUNC
W połączeniu z przyciskiem SET służy do wyboru menu pamięci.
10. Kontrola SQ
Pokrętło regulacji blokady szumów.
11. Kontrola VOL/OFF
Pokrętło do przełączania ustawień radia i wyłączania oraz do regulacji głośności.
12. Wtyk mikrofonu ( 6 - pin)
Wejście typu Jack dla dostarczonego mikrofonu (upewnij się, że wycięcie na wtyczce jest skierowane do góry). Modem radiowy ( TNC) może być również podłączony do tego gniazda.
Strona 3 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Klawiatura/mikrofon
LOCK SWITCH/Blokada: Gdy przełącznik jest w pozycji LOCK, cała klawiatura mikrofonu z wyjątkiem klawisza PTT jest zablokowana, a oświetlenie jest wyłączone.
Przełącznik DTMF: Gdy przełącznik jest w pozycji DTMF, cyfry od 0 do 9, litery od A do D, i symbole * i # są używane do generowania sygnałów DTMF.
Gdy przełącznik jest w pozycji OFF, klawisze numeryczne mogą być używane do bezpośredniego wyboru kanału, litery i symbole służą do następujących funkcji urządzenia: Klucz F/C [A] przełącza tryb wyświetlania na wskazanie na częstotliwość lub kanału ( jako klucz
F/C na Stabo XM-4006E).
Klawisz CALL/połączenia [ B ]: Aktywacja funkcji CALL (zaprogramowana sekwencja DTMF jest nadawana po naciśnięciu przycisku PTT).
Po naciśnięciu klawisza połączenia, na wyświetlaczu pojawia się CAL i
przypisane miejsce w pamięci ( M01 do M76) z odpowiednią sekwencją sygnałów DTMF (do zaprogramowania w menu ustawień). Jeśli zamierzasz przekazywać inną sekwencję tonów DTMF, kolejność można wybrać za pomocą przycisków góra/w dół.
Przycisk SET [ C ] - Zapewnia dostęp do menu ustawień ( jak przycisk SET na radiostacji).
Przycisk H/L [ D ] - Przełączanie mocy nadawczej między H (wysoka) i I ( niska).
Przycisk FUNC [ # ] - W połączeniu z przyciskiem SET służy do wyboru menu pamięci.
Klucz MONI [ * ] Funkcja MON/tor dezaktywuje funkcję blokady szumów tak długo, jak długo przycisk jest wciśnięty. Tak więc, ta funkcja jest używana do " szybkiego słuchania."
Przycisk PTT ( 1) Przycisk push- to-talk
Przyciski w górę/w dół (2) do wyboru kanału i kroku do przodu w obrębie obu menu.
WAŻNE
Możliwość korzystania z CB Radia bez pozwolenia i opłat za użytkowanie określa ustawa z dnia 16 lipca 2004i. Prawo Telekomunikacyjne poz. 1800 oraz Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007r. poz. 972. W Polsce obowiązują identyczne normy jak w
Strona 4 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Hiszpanii, 4 W dla emisji AM i FM oraz do 12 W dla SSB. Aby nadawać i odbierać należy ustawie na wyświetlaczu zakupionego przez Państwa radiotelefonu pozycję „E” W Polsce zwyczajowo przyjęta jest praca radiotelefonu z końcówką częstotliwości „0”. Aby skorzystać z tej możliwości należy przełączyć radio CB na wyświetlaczu na pozycję PL W tej pozycji będziecie Państwo mogli porozumiewać się z ogółem użytkowników na terenie naszego kraju. Dziękujemy za wybór naszej marki.
Witamy w świecie nowej generacji radiotelefonów CB. Nowa gama radiotelefonów stabo daje możliwość dostępu do sprzętu CB o najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, która gwarantuje wysoką jakość komunikacji, Twój Stabo XM-4006E jest najtrafniejszym wyborem satysfakcjonującym najbardziej wymagających użytkowników CB Radio. Aby właściwie wykorzystać jego możliwości prosimy o dokładne zapoznanie się z niniejszą instrukcją obsługi jeszcze przed zainstalowaniem i używaniem Twojego
radiotelefonu Stabo XM-4006E.
Ważne informacje
Ostrzeżenia
• Osoby z rozrusznikiem serca powinny zapytać lekarza, czy nie występują przeciwskazanie
przed wykorzystaniem zestawu radiowego i/lub zasad postępowania, które muszą być w takim wypadku przestrzegane.
• Nigdy nie dotykaj anteny podczas transmisji!
• Przed użyciem radia w samochodzie zestaw, należy się w każdym przypadku zapoznać z jego funkcjami i ich działaniem! Nigdy nie daj się rozpraszać poprzez obsługę zestawu radiowego lub komunikację radiową na przykład odnośnie bieżącej sytuacji na drodze!
• Nigdy nie używaj Stabo XM-4006E bez podłączonej anteny!
• Nigdy nie należy otwierać obudowy odbiornika radiofonicznego lub jego części i wykonywać żadnych zmian z Stabo XM-4006E. Wszelkie naprawy powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Modyfikacje i ingerencje w radioodbiornik automatycznie prowadzą do wygaśnięcia homologacji, ponadto powoduje utratę roszczeń z tytułu gwarancji!
Uważaj, aby dzieci nie bawiły się Stabo XM-4006E, akcesoriami, bateriami lub opakowanie.
• Nie należy korzystać z zestawu radiowego, jeśli wystąpią uszkodzenia obudowy lub anteny.
Strona 5 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
• Chroń zestaw radiowy i akcesoria przed zawilgoceniem, dostępem ciepła, kurzu i silnych wibracji. Unikaj temperatur pracy poniżej -10 ° C lub powyżej 50 ° C.
Instalacja Stabo XM-4006E w pojeździe:
Producent podał instrukcje montażu odbiorników radiowych i anten dla prawie wszystkich typów pojazdów. Skontaktuj się z dealerem firmy samochodowej w celu uzyskania odpowiednich specyfikacji producenta dla danego modelu samochodu. W każdym przypadku należy przestrzegać tych wymagań przy instalacji zestawu radiowego!
Korzystanie z radia w samochodzie:
Należy dowiedzieć się na temat przepisów, które regulują możliwości korzystania z
radioodbiornika CB na terenie Twojego kraju. Jednakże, należy używać Stabo XM-4006E tylko wtedy, jeśli pozwala na to sytuacja na drodze (więcej informacji w instrukcji bezpieczeństwa)!
Instalacja radiostacji
Wykorzystanie jako stacjonarny radioodbiornik
Jeśli chcesz korzystać z Stabo xm 4006e jak ze stacjonarnego zestawu radiowego, potrzebujesz zasilacza do odbiorników radiowych z napięciem wyjściowym 13,8 V, na prąd
ciągły 3 A i z kontrolą napięcia stabilizowaną elektronicznie.
Zastosowanie w pojeździe
Jeśli chcesz korzystać z Stabo xm 4006e jak mobilnego zestawu radiowego, należy przestrzegać zaleceń producenta pojazdu podczas instalacji zestawu radiowego!
Znajdź miejsce najbardziej dostosowane do prostego i praktycznego użytkowania Twojej stacji . Sprawdź, czy nie przeszkadza ona kierowcy lub pasażerom samochodu.
Należy sprawdzić sposób przeprowadzenia i zabezpieczenia różnych kabli zasilania i złączy akcesoriów, aby w żaden sposób nie przeszkadzały w prowadzeniu samochodu.
Upewnij się, że Stabo XM-4006E jest zamocowany niezawodne i pewnie, z uwzględnieniem możliwych w trakcje jazdy wibracji. Stabo XM-4006E nawet w przypadku ewentualnego wypadku nie może stwarzać żadnego ryzyka szkody dla pasażerów pojazdu. Przed zamocowaniem uchwytu montażowego za pomocą śrub, upewnij się, czy nie uszkodzisz
Strona 6 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
przewodów w pojeździe! Ponadto zadbaj aby nie zginać kabli i nie instalować ich na ostrych krawędziach lub wzdłuż części pojazdów, które nagrzewają się.
Wybierz miejsce zamocowania mikrofonu tak, aby mikrofon był zawsze w zasięgu ręki. Pamiętaj, że przewód mikrofonu nie może kolidować z elementami obsługi pojazdu.
Twój radiotelefon posiada wejście mikrofonu na ściance przedniej i może być zabudowany w tablicy rozdzielczej samochodu. W tym przypadku, zalecane jest przyłączenie zewnętrznego głośnika (przyłącze EXT.SP - C umieszczone na ściance tylnej urządzenia).
Zasilanie
Odbiornik radiowy jest zasilany napięciem 13,2 V. Upewnij się, że używana polaryzacja jest prawidłowa, ponieważ odwrócona polaryzacja może uszkodzić zestaw radiowy (pomimo fabrycznej ochrony przed odwrotną polaryzacją)!
Nominalne napięcie zasilania wynosi 13,2 V i nie może przekraczać 15V. Biegun ujemny jest podłączony do masy (= podwozie) jak we wszystkich współczesnych pojazdach.
Przed podłączeniem zestawu radiowego, sprawdzić biegunowość i napięcie: Jeżeli pojazd jest starszy, możliwe jest że np. biegun dodatni jest również połączony z masą. Niektóre pojazdy użytkowe są dostarczane z napięciem 24 V zamiast of1 2V. W razie wątpliwości, proszę zapytać elektryka samochodowego! Aktualnie, większość samochodów osobowych i ciężarowych funkcjonuje z minusem na masie. Można się o tym upewnić sprawdzając czy zacisk akumulatora jest podłączony do nadwozia. W przeciwnym przypadku, należy skonsultować się ze sprzedawcą.
Uwaga: Samochody ciężarowe posiadają generalnie dwa akumulatory i instalację elektryczną 24V. Będzie więc konieczne włączenie w obwód elektryczny przetwornicy 24/12V (np. typ President CV 24/12). Wszystkie czynności podłączenia powinny być wykonane po odłączeniu kabla zasilającego radiotelefon.
a) Upewnij się, że zasilanie ma rzeczywiście napięcie 12V.
Strona 7 z 22
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2013, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
Loading...
+ 15 hidden pages