Spectrum DX6I User Manual

DX6i
6-kanalna digitalna DSM2TM RV naprava
z 10 spominskimi mesti namenjena za modele letal in
helikopterjev
Navodilo za uporabo
MIBO MODELI D.O.O. Tržaška cesta 87b, 1370 LOGATEC, SLOVENIJA
Tehnologija DSM2 DuaLink
Vaša D6i oddaja na 2.4GHz pasu in uporablaja DSM2™ druge generacije Digital Spread Spectrum Modulation, ki je odporna proti motnajm in je namenjena za vodenje vseh tipov in velikosti modelov letal in helikopterjev. Patentirani sistém DuaLink™ (pat pend) technologija, ki v praksi oddaja in sprejema istočasno na dveh frekvencah, ponuja večjo varnost uporabe.
Del D6i RV naprave je 6-kanalni sprejemnik AR6200. V sprejeminku sta kombinirana notranji in zunanji sprejemnik. Patentirani sistém DuaLink™ (pat pend) technologija oddaja in sprejema istočasno na dveh frekvencah. Ta nadstandardna funkcija z možnostjo namestitve sprejemnika na dveh različnih mestih in različnih položajih zagotavlja stalno povezavo v vseh režimih leta.

Funkcija primerjave spomina na izbranem modelu

Patentirana tehnologija Model Match izbranega v napravi DX6i. Med potekom spajanja oddajnik-sprejemnik si sprejemnik zapomni tudi številko spominskega mesta (1-10), ki je trenutno izbrano v oddajniku. V kolikor se model ne odziva na ukaze iz oddajnika izberite pravilno spominsko mesto iz oddajniškega spomina oz. znova ponovite postopek spajanja oddajnik-sprejemnik. (BIND).
TM
preprečuje, da bi leteli z drugim modelom, kot ga imate trenutno
Kompatibilnost sprejemnikov
RV naprava DX6i je kompatibilna z vsemi aktualnimi tipi Spektrum ali JR DSM sprejemnikov. V kolikor uporabljte oddajnik DX6i v kombinaciji z mikro-spejemnikii Spektrum, naprimer AR6000, AR6100, AR6100E, AR6300 se zavedajte, da jih lahko uporabljate samo v manjših modelih letal in helikopterjev tipa park fly zaradi zmanjšanega dosega RV naprave.
Sprejemniki Park Flyer
• AR6000 • AR6100E • AR6100 • AR6300
Sprejemniki s polnim dosegom (dometom)
• AR6200 • AR7000 • AR9000
Namestitev baterij v oddajnik
DX6i kupljena kot RC set (napr. skupaj z Blade 400), vsebuje 4AA baterije. V kolikor kupite DX6i samostojno, vsebuje polnilne NiMH akumulatorje.
Namestitev baterij
Za oddajnik potrebujete 4 alkalne (AA) baterije.
Odstranite pokrov in vstavite 4 alkalne (AA) baterije, pazite na pravilno polariteto vstavljenih baterij. Pokrov namestite nazaj. Opomba: Uporabite lahko tudi NiCd ali NiMH 1,2V polnilne baterije. Konektor za polnjenje polnilnih baterij v oddajniku se nahajana levi strani oddajnika.
Polnjenje oddajniških baterij
Nekatere verzije DX6i vsebujejo polnilne NiMH baterije. Važno je, da pred vsakim letenjem preverite napetost oddajniških in sprejemniških baterij. Važno je, da so tako sprejemniške, kot oddajniške baterije pred letenjem napolnjene na makismalno kapaciteto. Za napajanje akumulatorjev uporabite samo polnilnike, ki so primerni za napajanje priloženih akumulatorjev. Akumulatorje napolnite po navodilih proizvajalca polnilnika in upoštevajte dano kapaciteto in napetost. Za polnjenje oddajniških priporočamo polnjenje »čez noč« z polnilnim tokom max 150 mAh.
Polnilna vtičnica je na levi strani oddajnika. Polnilne baterije lahko polnete, ne da bi jih odstranili iz oddajnika. Važno opozorilo: Za razliko od ostalih oddajnikov ima Spektrum DX6i oddajnik sredinski kontakt na polnilni vtičnici negativno polariteto. Pred priključitvijo polnilnega kabla se prepričajte o pravilni polariteti priklučenega polnilnega kabla. Za kontrolo uporabite merilni inštrument (voltmeter). Prav so za razliko od ostalih oddajnikov pri DX6i za napajanje samo 4 baterije. Zato za polnjenje uporabljajte polnilnik namenjen polnjenju 4 celičnih bateri (izhod 4,8 V).
Polariteta konektorja za polnjenje oddajnika
Pomembno! Sredinski kontakt na oddajniškem konektorju DX6i je negativen (-). Bodite pozorni na pravilno priključitev. Při uporabi različnih tipov polnilnikov bodite pozorni na polariteto priključnih kablov in se vsakič prepričajte, da bo sredinski kontakt na vašem polnilnem kablu priključen na negativni (-) pol polnilnika! V nasprotnem primeru lahko pride do poškodbe vašega Spektrum oddajnika.
NASTAVITEV TOGOSTI KRMILNIH ROČIC
DEMONTAŽA ZADNJEGA POKROVA ODDAJNIKA
V kolikor želite nastaviti togost krmilnih ročic, je potrebno odstraniti zadnji pokrov ohišja oddajnika. Prvo odstranite pokrov baterije in odklopite baterijo od oddajniškega konektorja. Z križnim izvijačem odvijte vijake s katerimi je pritrjen zadnji pokrov.
Togost krmilnih ročic nastavite s privijanjem oz. odvijanjem nastavitvenih vijakov. V kolikor vijak vrtite v smeri urinega kazalca se bo togost krmilnih ročic povečevala. Z odvijanjem v nasprotno smer pa zniževala.
Opomba: Při montaži pokrova na ohišje privijte vijak nežno. Navoji so v plastiki in pri uporabi sile se klahko poškodujejo.
Nastavitev dolžine krmilnih ročic
Za nastavitev dolžine ročic z 2mm imbus ključem odvijte vijak, ki se nahaja v sredini krmilne ročice. Odvijte narebričen del krmilne ročice in si ga nastavite na željeno dolžino. Po nastavitvi zopet privijte sredinski imbus vijak.
Digitalni trimerji
DX6i ima štiri ročice digitalníh trimerjev z direktnim prikazom na zaslonu, kar omogoča točno nastavitev. Ko spremenimo nastavitev trimerjev se na zalonu avtomatsko prikaže spremenjena vrednost za trenutno nastavitev na željenem kanalu. Posebna lastnost digitalníh trimerjev pri DX6i je avtomatisko shranjevanje spremenjenih vrednosti v spomin modela.
Položaj trimerjev je online prikazan na displeju.
Sprejemnik servomotorji in njihova inštalacija
AR6200 ima dva ločena sprejemnika povezana z prepletenim kablom. Notranji sprejemnik je nameščen na vezju glavnega sprejemnika, zunanji sprejemnik je samostojna enota in je priključen s kablom s dolžine 15cm. To omogoča montažo sprejemnikov na različna mesta in različno orientacijo anten.
INŠTALACIJA SPREJEMNIKA
Glavni sprejemnik namestite v model, kot vsak drug sprejemnik. Prejemnik zavarujte s penasto gumo in ovijte z gumicami ali pa uporabite Velcro, ki ste ga prej namestili v trup modela. Sprejemnik lahko pritrdite v trup s pomočjo dvostranskega lepilnega traku (uporabite trak, ki ima srednji sloj iz penaste gume).
Zunaji sprejemnik namestite na oddaljenosti 10 cm od glavnega sprejemnika z orientacijo anten v kotu 90° glede na postavitev anten glavnega sprejemnika. Tako nastane kvalitetni sprejemniški sistem odporen na izgubo signala in zunanje motnje.
S pomočjo kvalitetnega dvostranskega lepilnega traku pritrdite drugi sprejemnik tako, da je antena drugega sprejemnika vsaj 10 cm oddaljena od anten glavnega sprejemnika. V večini modelov najdete dovolj mesta za zanesljivo montažo.
V modelih helikopterjev največkrat ni dovolj prostora ali površin za primerno montažo obeh sprejemnikov. V takem primeru si sami izgotovite iz kosa plastične mase nosilec za montažo zunanjega sprejemnika.
INŠTALACIJA SERVOMOTOIRJEV
V modeleih poganjanih z eksplozijskim ali bencinskim motorjem nastajajo vibracije. Dosledno priporočamo montažo servomotorjev na gumijastih silent-blokih kot prikazuje risba.
Opozorilo: Vijake privijte z občutkom. Nikoli ne uporabite prevelike sile, ker lahko poškodujete servomotorje.
Testiranje dosega DX6i oddajnika
Pred vsakim prvim poletom oz letalnim dnem preverite pravilno delovanje naprave oz. preverite doseg naprave. ima vgrajen sistem testa dosega oddajnika. Ko ga izberete se na displeju pojavi RANGE CHECK. S premikom stikala učitelj/učenec v položaj vklopljeno pride do zmanjšanja izhodnega signala, kar omogoča preprosto preverjanje dosega naprave.
POSTOPEK KAKO PREVERIMO DOSEG DX6i ODDAJNIKA
Vključite oddajnik in sprejemnik v modelu ter od modela stopite stran 30 korakov (ca 30 metrov).
1. Obrnite se proti modelu kot bi ga običajno leteli ter
pritisnite in držite tipko za povezovanje.
2. Pri vkljopljeni tipki za povezovanje morate imeti popolni nadzor nad modelom.
3. V kolikor se pojavljajo napake, prosimo kontaktirajte trgovino (tel 01 759 01 01).
Povezovanje
Vsak Spektrum™ oddajnik ima GUID (Globally Unique Identifier) kodo. Proces povezovanja je proces programiranja sprejemnika, ki mu omogoči prepoznavanje GUID specifično za posamezni oddajnik. Pri seznanjanju omogočimo sprejemniku prepoznati GUID kodo specifično za ta sprejemnik in tako, da bo sprejemnik kasneje sprejemal informacije samo od tega povezanega oddajnika vse ostale informacije pa ignorira. Z več kot 4.2 milijardami GUID kod je možnost motenj z drugim oddajnikom praktično nemogoča. Fail-safe pozicije so nastavljené med procesom povezovanja in načeloma je potrebno povezati sprejemnik z oddajnikom samo enkrat. V določenih primerih je potrebno izvesti povezovanje ponovno, predvsem, če želite spremeniti Fail-safe nastavitev, ozriroma, če želite pri istem sprejemniku uporabiti drugi oddajnik. Vaš sprejemnik je bil povezan z oddajnikom že tovarniško vendar, če želite spremeniti fail-safe pozicijo na ročici za plin ali ga želite uporabiti z drugim oddajnikom, je potrebno proces povezovanja v vsakem primeru ponoviti!
POSTOPEK POVEZOVANJA SISTEMA
1. Priklopite sprejemnik kot prikazuje risba. V poziciji stikala OFF – izklopljeno (stikalo ni vsebovano v
setu), vstavite priključek za povezovanje (BIND PLUG) na mesto označeno z BAT.
Opozorilo: Nujno morate imeti pri procesu povezovanja priključene vse zunanje sprejemnike! V kolikor nameravate uporabiti samo glavni sprejemnik lahko zunanji sprejemnik po zaključenem procesu povezovanja odklopite. Uporaba samo enega sprejemnika zmanjšuje doseg!
2. Vključite sprejemnik. Obe LED diodi z utripanjem indicirajo, da sta sprejemnika pripravljena na
povezovanje.
3. Namestite ročico za plin v željen položaj (normalno v položaj za minimum).
4. Preklopite stikalo učitelj/učenec na oddajniku v položaj vklopljeno in istočasno vključite oddajnik. Po
parih sekundah se sistem poveže, LED diode nasprejemniku stalno zasvetitjo kot signal za uspešno povezavo sistema.
5. Priključek za povezovanje odklopite od sprejemnika in ga spravite v primeru ponovne.
6. V kolikor zamenjate spominsko mesto vašega modela v oddajniku je potrebno ponovno izvesti proces
povezovanja s sprejemnikom. Prav tako je potrebno izvesti povezovanje če želimo drugačno nastavitev pozicije Fail Safe. To pomeni ročico za plin v položaj za minimum ostale funkcije v sredinski položaj.
PAMETNI FAIL - SAFE
Sprejemnik AR6200 je opremljen z tehnologijo SmartSafe / Fail-safe:
Preprečuje nezaželjen zagon elektro motorjev pri vključevanju
Preprečune možnost prevelikih premikov servomehanizom pri vključevanju
Nizki položaj plina pri izgubi oddajnega signala
Ob izgubi signala se zadrži zadnji položaj krmilnih površin.
V kolikor se sprejemnik vključi pred oddajnikom se vsi kanali postavijo v fail-safe pozicije nastavljenje med povezovanjem in kanal , ki je uporabljen za plin ne generira nobenih impulzov tako, da onemogoči nezaželen zagon krmilnikov elektromotorjev.
Opozorilo: Vrednosti Fail Safe se nastavlja istočasno s prostopkom povezovanja sprejemnika z oddajnikom.
Napajanje sprejemnikov Spektrum v modelih
Elektronika v modelu potrebuje pri polni obremenitvi za pravilno in nemoteno delovanje odgovarjajoč vir električne energije. V glavnem je problematično napajanje pri velikih modelih, v katerih se uporablja večje število močnejših servomotorjev, ki imajo praviloma večjo porabo električne energije. Prazne baterije ali prešibak vir električne energije (akumulator) v modelu lahko povzročijo padec napetosti pod minimalno dovoljeno mejo, kar največkrat vodi k razbitju oz. poškodbi modela.
Zato vedno uporabljajte sprejemniške baterije, ki so v dobri kondiciji, napolnjene na polno kapaciteto in dimenzionirane glede na vgrajeno palubno elektroniko. Ne pozabite, da v električni tokokrog spada tudi stikalo, razni kabli, konektorji in elekronski krmilniki motorjev (pri elektro modelih). Čeprav Spektrum sprejemniki delujejo že pri napetosti 3,5V, je priporočljivo testirati cel sistem pri minimalní napetosti 4,8V. V kolikor pod obremenitvijo ugotovite padec napetosti pod to vrednost, z modelom raje ne letite.
Nasveti za varno uporabo:
Opozorilo: Za zagotovitev lastne varnosti in varnosti ostalih oseb se držite naslednjih nasvetov.
NiCd / NiMH akumulatorji Polnite akumulatorje! Ne pozabite, da je potrebno pred vsakim letenjem napolniti akumulatorje. Zaradi praznih akumulatorjev lahko izgubite kontrolo nad modelom in pvzročite nesrečo. Akumulatorje polnite samo s polnilnikom, ki je namenjen polnjenju oddajniških akumulatorjev. Pri polnjenu se držite
navodil in pazite, da akumulatorjev ne prenapolnete. Pri prenapolnjenju lako pride do poškodbe akumulatorjev, ki lahko povzročijo požar ali poškodbe pri izteku elektrolita.
Elektrolit NiCd akumulatorjev.
Elektrolit NiCd akumulatorjev je izredno jedek in pri stiku z očmi lahko povzroči slepoto. V primeru, da vam pride elektrolit v stik z očmi, si jih takoj izperite s tekočo vodo in poiščite zdravniško pomoč. V kolikor vam pride elektrolit v stik s kožo lahko povzroči opeklino. Poškodovano mesto takoj izperite tekočo vodo.
Pri nizki napetosti akumulatorjev takoj prenehajte z letenjem! Ne priporočamo do-polnjevanja akumulatorjev na letališču. Prenapolnjenje ali polnjenje z visokimi tokovi lahko povzroči pregretje akumulatorjev in s tem trajne poškodbe na akumulatorjih in pa tudi na oddajniku.
Letališče
Priporočamo vam, da z modeli letite samo na urejenih modelarskih letališčih. Povežite se z najbljižjim modelarskim kubom, kjer vam lahko tudi svetujejo.
Vselej upoštevajte navodila za varno letenje. Upoštevajte smer vetra in pazite na ljudi in živali v vaši okolici. Posebej bodite previdni, če so v bližini letalaišča električni vodi, antene ali visoke zgradbe.
Vklapljanje in izklapljanje RV naprave! Vedno prvo vklopite oddajnik, šele nato sprejemnik. Pri izklapljanju vedno prvo izklopite sprejemnik, šele nato oddajnik. Ko ste pripravljeni ke startu vašeho modela, vedno postavite ročico za plin v položaj za minimum. Pred vklopom RV naprave zagotovite, da ne pride do nezaželjenega zagona motorja. V
kolikor ne upoštevate teh navodil, lako pride do uničenja servomotorjev, poškodb krmilnih površin, zalitja eksplozijskega motorja ali nezaželenega zagona elektromotorja in s tem možnih poškodb.
Kontrola dometa oddajnika Priporočamo vam, da pred vsakim letenjem preverite domet oddajnika.
Kadarkoli se pripravljate na zagon motorja, preverite, da ste oddajnik položili na vrno mesto tako, da se ne more prevrniti in nezaželeno premakniti ročice za plin v položaj za polni plin.
Nikoli se nedotikajte delujočega motorja, ali regulatorja vrtljajev. Motor in regulator sta lahko zelo vroča in se lhko opečete.
V kolikor želite spremeniti nastavljene vrednosti na oddajniku vedno izklopite delujoči motor. Pri rokovanju z nastavitvami lako pride do nezaželenega povečanja obratov na motorju in stem do nesreče ali poškodb.
Ne letitev v dežju, pri izredno vetrovnem vremenu ali ponoči. Voda in vlaga lahko pride v ohišje oddajnika (skozi anteno, ali krmilne ročice). Povzroči lahko kratek stik v oddajniku in izgubo kontrole nad modelom. V kolikor morate leteti v dežju (na primer na tekmovanjih) poskrbite za primerno zaščito oddajnika. Pred vlago ga lahko zaščitite z nepremočlivo plastično vrečo ali drugim nepremočljivim materialom.
Shranjevanje RV naprave
RV naprave, letala, akumulatorje, in drugo shranjujte izven dosega otroških rok. Pri neprimernem rokovanju se lahko poškodujejo stvari in osebe. Ne mečite NiCd akumulatorjev v ogenj ali jih izpostavljajte visokim temperaturam. N odpirajte ali predelujte akumulatorskih celic. N polivajte modelarskega goriva ali olja po oddajniku. Lahko pride do poškodovanja ohišja ali možne odpovedi posameznih funkcij.
Ko prenehate z letenjem lahko RV napravo shranite s polpranimi NiCd baterijami. Akumulatorje napolnite tik pred naslednjo uporabo. V kolikor boste večkrat samo dopolnjevali polprazne NiCd akumulatorje lahko njihov spominski efekt povzroči znižanje kapacitete in hitrejše samopraznjenje.
Opozorilo: Ne shranjujte vaše RV naprave na mestih s temperaturo višjo kot 40°C ali nižjo od -10°C, na direktenem soncu, na vlagi ali mestih z močnimi vibracijami ali prahom. V kolikor RV naprave ne nameravate uporabljati za daljše obtobje odstranite akumulatorje iz oddajnika in modela, ter jih shranite v suhem prostoru. V nasprotnem primeru lako pride do iztekanja elektrolita iz baterij in s tem poškodb opreme.
LETALO – „hitra“ navodila (Quick Start)
Naslednji opis je namenjen hitremu programiranju funkcij namenjenih za letenje modela letala in uporabi 4 osnovnih funkcij pri akrobatskem modelu. Kompleten opis vseh nastavitev namenjenih zahtevnejšim uporabnikom najdete v Angleški verziji navodil za uporabo.

Izbor tipa modela

Izbira nastavitev za upravljanje modelov letal (MODEL TYPE)
Pritisnite »VALJČEK«in vključite oddajnik. Ko se pojavi na displeju SETUP LIST valjček izpustite. V spodnjem delu displeja se pojavi MODEL TYPE
Main
Z vrtenjem valjčka označite MODEL TYPE.
MODEL TYPE
S pritiskom na valjček vstopite v funkcijo MODEL TYPE. V kolikor je na displeju označen ACRO, lahko nadaljujete do menija SERVO.
Revers servomotorjev (sprememba smeri vrtenja servomotorjev)
Pritisnite »VALJČEK«in vključite oddajnik. Ko se pojavi na displeju SETUP LIST valjček izpustite. Lahko tudi vklučite oddajnik in stisnete valjček. Z vrtenjem valjčka poiščete funkcijo SETUP LIST in ga ponovno pritisnete.
V spodnjem delu displeja se pojavi MODEL TYPE.
Main
Z vrtenjem valjčka označite na displeju REVERSE.
Pritisnite valjček in vstopite v funkcijo REVERSE.
Z vrtenjem valjčka se premikajte med kanali in označite željen kanal s pritiskom na valjček. Na izbranem kanalu nato označite N-normal ali R-obratno smer vrtenja servomotorja. V kolikor vam nastavljena smer vrtenja odgovarja s pritiskom na valjček zapustite izbran kanal. Za vrnitev v SETUP LIST vrtite valjček, da pridete na LIST ter stisnite valjček.
List
Nastavitev vrednosti maksimalnih odklonov
Pri vključenem oddajniku z osnovnim prikazom na displeju pritisnete in spustite valjček za vstop do menija ADJUST LIST.
Main
Z vrtenjem valjčka izberite TRAVEL ADJ.
TRAVEL ADJ
S pritiskom na valjček vstopite v funkcijo TRAVEL ADJ.
List
Z vrtenjem valjčka označtie željeni kanal. Krmilno ročico / stikalo željenega knala premaknite ali preklopite v položaj v katerem želite nastaviti vrednosti maksimalnih odklonov.Z vrtenjem valjčka nastavite željeno vrednost in jo s pritiskom na valjček shranite. Postopek tako ponovite tudi za drugo smer odklona oziroma naslednji kanal. S tem dokončate osnovne nastavitve, ki jih potrebujete za letenjem z vašim modelom. Za naprednejše programiranje funkcij kot so dvojni hodi krmil, ekspotencial, mikserji, i.t.d. si poglejte originalna angleška navodila.
Opomba: V kolikor ima vaš model za upravljanje po nagibu vgrajena dva neodvisna servomotorja si poglejte še na „Izbor tipov krila“.

Opis funkcijskih tipk in stikal oddajnika za – letalo (oddajnik mode 2)

Funkcija Throttle ALT
Funkcija Throttle ALT aktivira trim plina samo v primeru, da je položaj krmilne ročice za plin v poziciji pod vrednostjo 50%. Trim je namenjen nastavitvi obratov pri prostem teku motorja. Trim ni aktiven v primeru, če je pozicija krmilne ročice nad polovico hoda.
Alarm praznih baterij
V kolikor pade napetost baterije pod vrednost 4,3V začne alarm oddajat zvočni signal pri čemer displej utripa.
Funkcija Učitelj / učenec
DX6i ponuja funkcijo pri kateri lahko oddajnik deluje v režimu učitelj ali učenec. Stikalo za vklop funkcije je na levi gornji strani oddajnika za oddajnike v modu 2, ali na desni zgornji strani oddjnika za oddajnike v modu 1.
Mod Učitelj
Oddajnik lahko uporabimo kot učitelj pod pogojem, da je oddajnik učenca nastavljen enako kot oddajnik
učitelj (vrednosti končnih odklonov, dvojni hodi, smer vrtenja servomotorjev....).
Mod učenec
V kolikor želite vaš oddjnik priključiti kot učenec je potrebno imeti vse nastavitve v oddajniku enake kot
učitelj (vrednosti končnih odklonov, dvojni hodi, smer vrtenja servomotorjev....).
Programiranje s pomočjo „VALJČKA“
S pomočjo valjčka lahko dostopamo do vseh programskih menijev in funkcij.
• Z izmeničnim pritiskanjem na valjček lahko vstopite / spreminjate vrednosti izbrane funkcije.
• Z vrtenjem valjčka (levo ali desno) spreminjate vrednosti nastavitev ali izbor funkcij.
Vstop v osnovni meni na displeju.
Vsakič, ko vključite oddajnik se vam na displeju prikaže osnovni meni.
Vrnitev na osnovni meni
Iz programskega menija ADJUST LIST ali SETUP LIST se vrnete na osnovni meni tako, da stistnete in džite valjček najmanj 3 sekunde in nato spustite valjček. Na displeju se vam prikaže osnovni meni.
Vrrnitev v meni ADJUST LIST ali SETUP LIST
Za vrnitev iz katerkoli funkcije v meni ADJUST LIST ali SETUP LIST stistnete in džite valjček najmanj 3 sekunde in nato spustite valjček.
Menu Setup List
Meni SETUP LIST vsebuje funkcije, katere so uporabne za osnovne nastavitve modela (tip modela, servo revers, ime modela…).
Popravila in modifikacije:
Proizvajalec in prodajalec ne prevzemata odgovornosti za popravila ali nastavitve izvedene s strani nepooblaščene osebe. Garancija ne velja v kolikor so bile na izdelku izvedene modifikacije oz. posegi s strani nepooblaščenih oseb.
Servis:
Garancijski in pogarancijski servis RV naprav Spektrum DSM zagotavlja podjetje MIBOMODELI D.O.O.
Garancijski pogoji za blago
Garancija velja za izdelke, ki so kupljeni na podlagi priloženega računa. Kot datum prodaje velja datum na računu. Garancijo se uveljavlja z računom ali kopijo. Garancija za vse izdelke, ki imajo garancijo, je najmanj 1 leto. Za izdelke, ki imajo daljšo garancijsko dobo, je le-ta posebej označena. Garancija ne
velja za potrošni material!
Proizvajalec je, v skladu z zakonom, dolžan kupcu zagotoviti garancijo za brezhibno delovanje
kupljenega blaga. Garancijo lahko kupec uveljavlja neposredno pri proizvajalcu ali njegovem pooblaščenem servisu. Vse tovarniške okvare in pomanjkljivosti, ki bi nastale v garancijskem roku bodo odpravljene brezplačno.Proizvajalec je dolžan garancijsko popravilo opraviti v 45 dneh od prejema
blaga, v nasprotnem primeru pa artikel zamenjati z drugim, enakovrednim in brezhibnim artiklom.
Garancija praviloma ne velja za:: potrošni material, baterije, Lipo-, Lilo., NiM.H akumulatorje,
programsko opremo in podobne izdelke
Garancija preneha veljati pri:
§ okvarah nastalih zaradi nepravilne uporabe, malomarnega ravnanja, mehanske poškodbe in
okvar v primeru višje sile (napetostni sunek, strela....)
§ če je v izdelek posegala nepooblaščena oseba ali če je ugotovljeno, da je kdo posegal v
izdelek brez našega pisnega dovoljenja.
§ pri spremembah na aparatu  § pri nestrokovnem dodajanju konstrukcijskih sklopov, samovoljnem ožičenju elementov kot
so stikala, potenciometri, vtiči itd.
§ pri uporabi drugih elementov, ki originalno ne spadajo k aparatu  § pri priklopu na napačno napetost ali vrsto toka § pri napačnem upravljanju ali poškodbah zaradi malomarnega ravnanja § pri defektih, ki nastanejo zaradi premostičenih varovalk ali zaradi uporabe napačnih varovalk
V kolikor želite dodatne informacije v zvezi z pooblaščenimi servisi in garancijo, se obrnite na trgovca
Izjava o skladnosti:
Proizvajalec podjetje HorizonHobby, Inc., 4105 Fieldstone Road, Champaign IL 61822 USA s tem izjavlja, da je RV naprava DX6i DSM Spektrum izdelana v skladu s priporočili EU 70-03 (REC 70-03) in ustreza R&TTE-Direktivi, za uporabo SRDs (Short Range Devices) za področje EU.
Prodajalec:
MIBO MODELI D.O.O. Tržaška cesta 87b,1370 LOGATEC te.: 01 759 01 01 , fax: 01 759 01 03, shop@mibomodeli.si
Logatec, November 2009 (verzija 02-09 DSM) Navodila DX6i so last podjetja MIBO MODELI D.O.O. Vsako nepooblaščeno kopiranje in objavljanje je kaznivo!
shop.mibomodeli.si
Loading...