SpeaKa 350498 Operating Instructions [hu]

Conrad Szaküzlet, 1067 Budapest, VI., Teréz krt 23. Tel: 302 3588
Videó adó készlet, mini II.
Megrend. szám:35 04 98
Kezelési utasítás
A rendszert csak zárt helyiségben – tehát a szabadban nem – szabad használni. A készülék nedvességgel való érintkezését, pl. fürdőszobában, el kell kerülni.
A berendezés részei
(lásd az ábrát)
1. CHANNEL - csatorna kapcsoló
2. ON/OFF - be/ki kapcsoló
3. IR - infravörös csatlakozó
4. Hálózati egység hüvelye
Biztonsági tudnivalók
!
A készülék átépítése engedélyezési okokból (CE) tilos.
!
A mellékelt dugasz-tápegységek II érintésvédelmi osztályba tartoznak.
!
Folyadékot sohase öntsünk a készülék felett. Éghető folyadéknál tűzveszély, víznél áramütés veszélye áll fenn.
!
A készülék nem való gyerekek kezébe.
!
Kerüljük a készülék erős mechanikai igénybevételét, a szélsőséges hőmérsékleteket, erős rázkódásokat, magas páratartalmú környezetet.
!
Amennyiben kétségeink támadnának, hívjunk szakembert segítségül.
A termék leírása
A transzmitter az AV jelforrásból (pl. videorekorder) kapott audio­és videó jeleket 2,4 GHz rádió-jelekké alakítja. Ezt a rádiójelet veszi a Receiver (vevő) és alakítja vissza az eredeti audio- és videó jelekké. A receiver egyidejűleg az infravörös távirányító jeleit 433 MHz rádiójelekké alakítja és továbbítja a transzmitterhez. Ezzel a technikával audio és video-jelek, valamint az infravörös távirányító jelei falakon keresztül vezetékmentesen átvihetők. Az AV jelforrásként működő berendezés jeleit egy a szomszéd szobában lévő berendezés visszaadhatja, lejátszhatja és egyidejűleg a jelforrás készüléket a saját távirányítójával a távolból vezérelni lehet.
Engedélyezés!
A készüléken tilos szerkezeti átalakításokat végezni, ez annyit jelent, hogy a készülékre szerelt antennát kell használni. Az adásteljesítményt növelő beavatkozásokat sem szabad a készüléken végrehajtani: ez esetben a készülék elveszíti működési engedélyét, továbbá a műszaki átalakítások az elektronikus alkatrészek tönkremeneteléhez is vezethetnek. A készüléken belüli beállításokat tilos elállítani, a gyártó az optimumra szabályozta be azokat.
Rendeltetésszerű használat
A rádióközvetítő-készlet videó- audio- és infravörös jelek vezeték nélküli átvitelére szolgál, a napi életben használt audio- és videó­berendezések között. A transzmitterhez (adóhoz) és a receiverhez (vevőhöz) csak a veleszállított hálózati egységek csatlakoztathatók. A dugaszolható hálózati egységeket csak a háztartásokban szokványos 230V/50 Hz (10/16A) hálózati csatlakozó aljzatokhoz szabad csatlakoztatni.
Alkalmazási lehetőségek
Audio-video forrás jeleinek átvitele:
Az AV jelforrás készülék
infra távirányítója
Átvitel egy audio jelforrásból:
Infravörös vétel
AV jelforrás
készülék
Aktív hangszórók
HiFi berendezés
AUDIO RIGHT (audio jobb)(10) és VIDEO receiver (11) csatlakozókkal. A vezeték scart kimenetét pedig csatlakoztassuk a lejátszó készülék AV scart bemenetéhez. A receiver az alján „WIRELESS RECEIVER” felirattal van megjelölve. Vegyük figyelembe ezen kívül a dugaszolók és hüvelyek gyári megjelölését: video = sárga Audio jobb = piros audio bal = fehér
A HIFI berendezés
infravörös távirányí-
tója
Infravörös vétel
Üzembe helyezés Felállítás
A videó adó-készlet felállítási helye közelében ne legyen erős elektromos térerejű berendezés (pl. rádiótelefon, rádió adó, elektromotor stb.). A készletet tunerekből, TV-készülékekből eredő interferencia is befolyásolhatja. Ilyen készülékektől tartsunk nagyobb távolságot. Nagy fémfelületek, vasbeton falak és erős elektromos, vagy elektromágneses terek is nagymértékben csökkentik az átviteli távolságot. Előfordulhat, hogy a készülék lábai a bútorokon látható nyomot hagynak, ezért értékes bútorokra csak kellő közbenső védelemmel állítsuk. !
A transzmittert az AV jelforrás készülék (pl. videorekorder) közelében állítsuk fel.
!
A receivert pedig a lejátszó készülék közelében (pl. TV­készülék) helyezzük el.
A jel bemenetek és kimenetek csatlakoztatása
A rádió jelátvivő készlet csak alacsony jelszintű videó- és audio jelek átvitelére alkalmas. Sohase csatlakoztassuk magas jelszintű, nagyenergiájú jelekhez, mint pl. egy erősítő hangszóró kimenetéhez. A csatlakoztatás előtt győződjünk meg a fentiekről, az adott készülékek kezelési utasításából. Transzmitter (adó): Csatlakoztassuk a mellékelt csatlakozó vezeték RCA dugóit („SENDER” felirattal) a transzmitter AUDIO LEFT (audio bal)(5), AUDIO RIGHT (audio jobb)(6) és VIDEO transzmitter (7) csatlakozó hüvelyeihez, vezeték scart kimenetét pedig az AV jelforrás készülék kimenetéhez. A transzmitter, az alján „WIRELESS TRANSMITTER” felirattal van megjelölve. Vegyük figyelembe a jelforrás készülék kezelési utasítását is.
Infravörös jel-továbbítás
Az AV jelforrás készülék vezérlésére két lehetőség kínálkozik:
1. A készülékek közvetlenül vezérelhetők a transzmitter infravörös adóablakából (ehhez a transzmitter IR adóablaka az IR vevő- ablakra kell nézzen).
2. A készülékek vezérelhetők az infravörös jelvezetés útján (ehhez be kell kötni az infravörös jel vezetékét).
Közvetlen vezérlés a transzmitter útján
Állítsuk fel a transzmittert úgy, hogy az IR-adóablaka a vezérelendő készülék IR szemére tudjon sugározni. Az ovális IR-adóablak a transzmitter homlokoldalán van. Az átvitel útjában akadályok nem lehetnek.
Infravörös adóablak
Vezérlés az infravörös jelvonal útján
Ragasszuk a mellékelt ragasztó-csíkkal az IR adódiódát a vezérelt készülék IR szeme elé. Hagyjuk az IR szem egy részét szabadon, hogy emellett a távirányítóval is lehessen közvetlenül kezelni. Maximálisan három készülék csatlakoztatható.
Csatlakoztassuk az infravörös jel vezeték dugóját a transzmitter IR (3)
további készülékekhez
Receiver (vevő): Csatlakoztassuk a mellékelt csatlakozó vezeték RCA dugóit („RECEIVER” felirattal) a receiver AUDIO LEFT (audio bal)(9),
Infravörös vevő-szem
Transzmitter
Infravörös jel vezeték
csatlakozóhüvelyébe.
A dugaszolható hálózati egységek csatlakoztatása
Hálózati csatlakozáshoz csak a mellékelt hálózati dugasz­tápegységek használhatók. Energiaforrásként csak 230 V~/50 Hz hálózati csatlakozóaljzatot szabad használni. Ne kíséreljük meg a készülékeket más feszültségről működtetni. Ügyeljünk arra, nehogy a vezetékek becsípődjenek, vagy éles sarkon megsérüljenek. A transzmitter (adó) és a receiver (vevő) dugasz hálózati egységeinek eltérő a kimenő feszültsége.
Csatlakoztassuk a transzmitter hálózati egység kisfeszültségű dugaszolóját a transzmitteren lévő hálózati egység hüvelybe (4).
A transzmitter hálózati egység kimenő feszültsége 12 V (Megjelölése a hálózati egység azonosító tábláján : „SEC.: 12V/300mA”). A hálózati egységet ezután dugjuk be egy szokványos 230V~/50 Hz- hálózati csatlakozó aljzatba. Csatlakoztassuk a receiver hálózati egység kisfeszültségű dugaszolóját a receiveren lévő hálózati egység hüvelybe (4). A receiver hálózati egység kimenő feszültsége 9 V (Megjelölése a hálózati egység azonosító tábláján : „SEC.: 9V/300mA”). A hálózati egységet ezután dugjuk be egy szokványos 230V~/50 Hz- hálózati csatlakozó aljzatba.
Az antennák irányba állítása
Állítsuk fel a transzmitter és a receiver antennáját. Állítsuk be őket úgy, hogy a hátoldaluk (a V-alakú bepréselt jel) egymás irányába nézzen. Az antennák forgathatóan vannak csapágyazva, de egy-egy irányban csak 90 antennákat.
0
–kal forgathatók el. Ne forgassuk túl az
Audio-video jel
Receiver Transzmitter
Csatorna egyeztetés
Állítsuk a transzmitter és a receiver CHANNEL (csatorna) (1) kapcsolóját ugyanarra a csatorna-számra (1, 2, 3 vagy 4). Amennyiben a használat során más rádióhullámokkal vezérelt készülékből kiinduló zavarás adódna, próbálkozzunk egy másik csatorna beállítással. Minden esetben mindkét készüléknél ugyanazt a csatornát kell beállítani.
Kezelés
Miután valamennyi összeköttetést létrehoztuk, a rádió-átviteli készlet üzemkész. Kapcsoljuk be az ON/OFF (2) (BE/KI) kapcsolókkal a transzmittert és a receivert. Toljuk a kapcsolót ON állásba. Az előoldali ovális ablakban az üzemkészséget jelző lámpa világít.
Kapcsoljuk be az AV- jelforrás-készüléket és a lejátszó-készüléket.
Előfordulhat, hogy az AV-jelforrás készüléken a lejátszást el kell indítani, vagy a lejátszó készüléken az AV bemenetet aktiválni kell. Mindezeket lásd a készülékek kezelési utasításában.
A kép- és hangjelek az AV-jelforrás készülékből a lejátszó készülékre közvetítése megindul. Amennyiben zavarokat észlelnénk a kép- vagy hang-átvitelben, olvassuk el a hátul lévő „Hibaelhárítás”-t.
Az AV jelforrás készülék vezérléséhez irányítsuk saját távirányítóját a receiver IR-vevőablakára (az elöl lévő ovális ablakára) és nyomjuk meg a szükséges funkciógombot. A távirányító jele rádió útján átvitelre kerül az AV jelforrás készülékre. A használat után a transzmittert és a receivert is az ON/OFF kapcsolóval (2) kapcsoljuk ki (toljuk a tolókapcsolót OFF állásba).
A készülékkel való bánásmód
Ha a készüléket hideg helyről melegbe vittük, sohase kapcsoljuk be azonnal. A keletkezett páralecsapódás tönkreteheti a készüléket. Várjuk meg, amíg a készülék felveszi a környezet hőmérsékletét. A hálózati egységeket nedves kézzel nem szabad sem bedugni, sem kihúzni. Amennyiben hosszabb ideig nem használjuk a berendezést, húzzuk ki a hálózati egységeket a fali csatlakozó aljzatból.
Karbantartás és ápolás
Rendszeresen ellenőrizzük a berendezés sértetlen voltát. Tisztogatás, vagy a gép burkolatának felnyitása előtt a berendezés csatlakozóját húzzuk ki a feszültségforrásból. Javítását csak szakember végezheti.
Hibaelhárítás
Probléma Megoldás
A transzmitter vagy a receiver üzemkészség jelző lámpája nem világít
Se kép, se hang
A kép, vagy a hang zajos, vagy zavart
!
Az adott készülék be van-e kapcsolva?
!
A megfelelő dugasz-tápegységet használjuk?
!
A hálózati egység jól van-e csatlakoztatva?
!
Van-e feszültség abban a hálózati csatlakozóban, ahová a dugasz tápegység van dugva?
!
A jelforrás készülék be van-e kapcsolva?
!
A jelforrás készülék jól van csatlakoztatva?
!
Nincs-e a transzmitter és a receiver felcserélve? A transzmitter az AV­jelforrás készüléknél, a receiver a lejátszó készüléknél kell álljon.
!
Nem túl nagy a távolság a transzmitter és a receiver között?
!
A transzmitteren és a receiveren a CHANNEL (1) kapcsoló ugyanarra a csatornára van-e állítva?
!
A lejátszó készülék az AV-csatornára van-e beállítva?
!
Nem léptük-e túl a hatótávolságát a készüléknek?
!
Nincs-e az adó és a vevő között fémes akadály (pl. vasbeton fal)?
!
Nem állnak-e e transzmitter és a receiver antennái egymáshoz képest kedvezőtlen állásban?
!
Nincs-e erős zavarforrás, mint pl.
elektromotor, rádió adókészülék, stb. a közelben?
!
Nem túl kicsi a távolság a transzmitter és a receiver között? Ezáltal a vevő túlvezérlődhet. Növeljük meg a távolságot, vagy változtassunk az antennák állásán (esetleg hajtsuk egészen be őket).
!
A transzmitteren és a receiveren a CHANNEL (1) kapcsoló ugyanarra a csatornára van-e állítva?
Probléma Megoldás
A távirányító parancsai nem kerülnek átvitelre
Audio lejátszás csak egy csatornán keresztül
A lejátszás torzított
!
Az infravörös távirányítónk adó-diódája a receiver infravörös szemére néz?
!
A távirányító elemei nincsenek-e lemerülve?
!
Rendben van-e a távirányító?
!
A transzmitter IR adóablaka, ill. az adóvezeték IR adódiódái a vezérlendő készülék infravörös szemére néznek-e?
!
Nézzük meg a jelforrás balansz­szabályozójának állását.
!
Az audio-vezeték RCA dugói tökéletesen vannak-e bedugva a transzmitter és a receiver csatlakozó hüvelyeibe?
!
A jelforrás megfelelő kimenetéhez csatlakoztunk? A transzmitter audio­bemenete, ill. videó bemenete túlvezérelt.
Műszaki adatok
Üzemi feszültség: Dugasz tápegységek 230 V~ / 50 Hz
Transzmitter 12 VDC / 300 mA
Receiver 9 VDC / 300 mA Frekvencia tartomány AV-jelátvitel 2400 – 24835 GHz Frekvencia tartomány: IR-jelátvitel 433,92 MHz Hatótávolság: zárt helyen kb. 20 m
rálátásnál kb. 80 m (mindkettő optimális
körülmények esetén). Videó be- és kimenet: 1 Vpp / 75 ohm Audio be- és kimenet: 1 Vpp / 600 ohm Infravörös kimenet: 940 nm Infravörös bemenet: 35 – 41 kHz Az AV moduláció módja: FM
“CE 0336 !”
Figyelem! Magyarországon a 433 MHz-es frekvencia kétoldalú kommunikációra nem felszabadított sáv.
Loading...