Soundsation NEOMIX-102, NEOMIX-202, NEOMIX-202FX User guide

UŽIVATELSKÝ MANUÁL
VYSOCE KVALITNÍ KOMPAKTNÍ MIŽNÍ PULT
NEOMIX-102 NEOMIX-202
NEOMIX-202FX!
1
RIZIKO ELEKTRICKÉHO ŠOKU!
NEOTREJTE!
VAROVÁNÍ: NEODSTRAŇUJTE ŠROUBY,
ZABRÁNÍTE TAK VZNIKU POŽÁRU NEBO ELEKTRICKÉHO ŠOKU. UVNITŘ NEJSOU ŽÁDNÉ SOUČÁSTKY, KTERÉ MŮŽE OPRAVIT UŽIVATEL. OPRAVU NECHTE NA KVALIFIKOVANÉM ODBORNÍKOVI.
VAROVÁNÍ: NEVYSTAVUJTE ZAŘÍZENÍ DEŠTI NEBO VLHKOSTI, ZABRÁNÍTE TAK VZNIKU POŽÁRU NEBO ELEKTRICKÉHO ŠOKU.
Bezpečnostní pokyny%
Prom čtěte před zapojením nebo použíním přístroje přiložené bezpečnostní pokyny
Zkontrolujte elektrické napě a proud
š aparát byl před odesláním z továrny nastaven pro váš region. Přístroje nastavené na provoz v zemích s elektrickým proudem 100 až 120 V nejsou kompatibilní se sysmy s proudem 230 a 240 V v ostatních zemích.
120 V/60 Hz pro USA a Kanadu 230 V/50/60 Hz pro Velkou Brinii a Austrálii 230 V/50/60 Hz pro Evropu 100 V/50 Hz pro Japonsko 220 V/50 Hz pro Koreu
Zapojením apatu do tě s jinou než výše uvedenou specifika může způsobit bezpečnostní riziko nebo riziko požáru. Pokud te dotazy ohledně elektrického proudu pro š apat nebo elektrického proudu ve vašem reg ionu, k onta ktu jte před zapo jen ím p řístroj e do elektrické tě svého prodejce.
Před použim ověřte kapacitu AC obvodu: Vysoce výkonný výstup vašeho zesilovače může vyžadovat při plném výkonu silný proud. Abyste dosáhli řádného výkonu a zabnili potenciálním bezpečnostním rizikům, doporučujeme vám zapojit aparát do sítě určené v odstavci výše. Pokud apat zapojíte do stejného obvodu jako např. světla s velkým odběrem proudu, může dojít k vyhození ťových pojistek. Je vždy žádou nezapojovat audio zařízení do stejného obvodu s motory jako např. v klimatizaci nebo v lednich. Tím snížíte změny v ti a rušení zvuku.!
Napájecí kabel: Používejte pouze napájecí kabel dodávaný s přístrojem, zabníte tak bezpečnostním rizikům. Pokud potřebujete kabel nahradit, ujistěte se, že je v souladu s IEC standardem. Poškozený napáje kabel musí být ihned vyměněn. Při zapojování se ujistěte, že je napáje kabel snadno dostupný. Pokud nebudete aparát delší dobu používat, odpojte ho z elektrické tě. Nepoužívejte prodlužova kabel.
Zemnění: Abyste zabránili riziku elektrického šoku, neodstraňujte zemnicí vidlici napájecího kabelu ani nepoužívejte prodlužova napáje kabel bez zemnění. Ujistěte se, že elektrický obvod je ta uzemněn.
Neotvírejte kryt aparátu: Uvnitř zařízení nejsou žádné součástky, kte může opravit m uživatel. Otevření krytu apatu může způsobit riziko elektrického šoku. Úpravy přístroje s připra o ruku. Pokud do přístroje pronikne tekutina nebo do něho spadne nějaký kovový předmět jako např. svorka na papír, ihned odpojte přístroj od elektřiny a kontaktujte autorizovaný servis.
Nastavení: Abyste zajistili spvnou funkci a zabnili bezpečnostním rizikům, umístěte přístroj na pevné a rovné sto. Nezapojujte nebo nevypojujte nástrojový nebo reproduktorový kabel, pokud je přístroj zapnutý.
Horko a ventilace: Abyste dohli řádné ventilace, ustěte přístroj tak, aby za ním bylo minilně 20 cm volného prostoru. Vyvarujte se příliš teplých nebo studených st a st s přímým slunečním světlem nebo v blízkosti zdrojů tepla. Vyvarujte se použíní přístroje v stech s vysokou vlhkostí a mokrem.
Nezapomeňte, že výkono zesilovače vytří teplo. Na přístroji jsou ustěny ventilační šachty, kte toto teplo oddějí. Zablokoním ventilace nebo ustěním jiných elektrických zařízení blizko můžete žně poškodit zesilovač či jiné zařízení.
NIKDY NEZAKRÝVEJTE VĚTRÁKY NEBO VENTILACI NA STRANÁCH PŘÍSTROJE!%
2
OBSAH
1. ÚVOD 4...............................................................................................
1.1 Základní funkce mižního pultu 4......................................................................
1.2 Uživatelský manuál 5...........................................................................................
1.3. Než začnete 5.....................................................................................................
2. OVLÁDACÍ PRVKY A ZDÍŘKY 6.......................................................
2.1 Monofonní kanály 6.............................................................................................
2.2 Stereofonní kanály 8............................................................................................
2.3 Zdířky hlavní sekce 9...........................................................................................
2.4 Hlavní sekce 11...................................................................................................
2.5 Digitální efektový procesor 13.............................................................................
3. UKÁZKA ZAPOJENÍ 14.....................................................................
3
1. ÚVOD
Blahopřejeme! Zakoupením přístroje NEOMIX-102 / NEOMIX-202 / NEOMIX-202-FX jste skali mižní pult, který i při své malé velikosti umožňuje neuvěřitelnou univerzálnost a zvukový výkon.
rie NEOMIX je mezníkem ve vývoji technologií mižních pultů. Obsahuje no mikrofonní předzesilovače s možností fantomového napájení, symetrické linkové vstupy a výkonnou efektovou jednotku. Mižní pulty rie NEOMIX jsou skvěle vybaveny pro použití na ži hraní i do studia. š pult dík použití nejnovějších technologií poskytuje teplý analogový zvuk, který ne konkurenci. Spojení s nejnovějšími digitálními technologiemi poskytuje to nejlepší z analogu i digitálu.
Mikrofonní kanály obsahují vynikají mikrofonní předzesilovače srovnatelné s drahými externími předzesilovači co do kvality zvuku a dynamiky a mají následují kvality:
dynamické pásmo 130 dB dodá obrovský headroom frekvenční pásmo od 10 Hz do 200 kHz umožňuje křišťálově čistou reprodukci těch nejjemnějších detailů obvody s extmně nízkým šumem bez zkreslení zaručují absolutně přirozený a transparentní přenos signálu jsou perfektně kompatibilní s jakýmikoliv mikrofony se zelením až 60 dB a fantomovým napájením +48 V umožňují m využívat velmi rozšířenou dynamickou šlu do maxima při nahní 24 bit/192 kHz v HD kvalitě
SEKCE EKVALIZÉRU
Ekvaliry použité v rii NEOMIX jsou po celém světe zná svým neuvěřitelně teplým a muzilním charakterem zvuku. I při extmním zelení zaručují výjimečnou kvalitu zvuku.
Efektový procesor
Dále š mižní pult rie NEOMIX obsahuje efektový procesor s 24bitovými převodníky z analogoho na digitální signál a naopak. Mají v sobě 100 presetů včetně prvotřídních efektů reverb, delay a modulačních efektů a další řadu efektů ve vynikají zvuko kvalitě. (Tý se pouze modelu 202FX).
VARONÍ!
Vysoké hlasitosti mohou vést k poškození sluchu nebo použiho zařízení!
1.1 Základní funkce mixážního pultu
Mižní pult naplňuje tři kladní funkce:
Přenos signálu: Předzelení, nastavení hladin, chání efektů, ekvalizace frekven.!
4
Distribuce signálu: Smísení signálů do doplňkových výstupů pro zpracování efekty a monitoring, distribuce do jednoho nebo ce nahvach kanálů, zesilovače, režijní stnosti nebo do 2stopého nahvače.
Mixování: Nastavení hladiny hlasitosti, frekvenční distribuce a ustění jednotlivých signálů ve stereofonním poli, nastavení hladiny celkoho signálu tak, aby odpodal potřebám nahvach zařízení nebo zesilovačů. Všechny ostatní funkce mohou být obsaženy v této hlavní funkci.
1.2 Uživatelský manuál
Uživatelský manuál m poskytne jak přehled ovládach prvků, tak i podrobné informace o tom, jak je ovládat. Abyste funkcím lépe porozuměli, seřadili jsme kapitoly tohoto manuálu do skupin podle funkcí.
1.3. Než začnete
1.3.1 Zásilka
š mižní pult byl v torně pečlivě zabalen, aby nedošlo během přepravy k jeho poškození. I přesto m doporučujeme ihned po převzetí pečlivě zkontrolovat silku a její obsah.
Pokud došlo k poškození zásilky, ihned kontaktujte svého prodejce a přepravní společnost. Opoždění reklamace nemusí brát na zřetel.
Doporučujeme vám úoužívat přepravní case, zabráníte tak opotřebení a poškození přístroje.
Pokud budete přístroj skladovat nebo někam posílat, vždy ho vložte do původního balení.
Nikdy nenechávejte děti hrát si s přístrojem NEOMIX nebo s jeho balením.
Všechny obalové materiály prosím ekologicky zlikvidujte.
1.3.2 První nastavení
Připravte si dostatek sta okolo přístroje, aby bylo zajištěno dostatečné chlazení a nedocházelo tak z přehříní. Vyhněte se ta zdrojům tepla jako jsou např. radiátory nebo zesilovače. Pult propojte s elektrickou tí pomo dodávaného napájeho kabelu.
Berte prosím na vědomí, že všechna zařízení musí být správně uzemněna. Mixážní pult by měly instalovat a ovládat pouze kvalikované osoby.%
5
2. OVLÁDACÍ PRVKY A ZDÍŘKY
Tato kapitola popisuje různé ovláda prvky vašeho mižního pultu. Všechny ovladače, přepínače a zdířky budou podrobně popny.
2.1 Monofonní kanály
Obr. 2.1: Zdířky a ovládání monofonních kanálů#
6
MIC (Mikrofon)
Každý monofonní kanál nabí symetrický stereofonní vstup se zdířkou XLR s volitelným fantomovým napájením. +48 V pro kondentoro mikrofony. Mikrofonní předzesilovače poskytují nezkreslený signál bez šumu, který bý donou drahých externích předzesilovačů.
Před zapnum fantomového napájení úplně zeslabte zvuk, zabráníte tak nechtěnému lupnu v signálu, které se může ozvat.
LINE IN (Linkový vstup)
Každý monofonní kanál nabí ta symetrický linkový vstup se zdířkou jack 6,3 mm. Nesymetrická zařízení (s monofonními jacky) sem můžete zapojit ta.
Berte prosím na vědomí, že můžete využít vždy jen jednu ze dvou zdířek na jednotlivém kanálu. Obě najednou použít nelze!
TRIM (Zesílení)
Pomo tohoto knoflíku nastavte vstupní zelení kanálu. Tento knoflík by měl být při zapojoní signálu do kanálu vždy na nule.
Šla tohoto knoflíku dvě hodnoto pásma: první hodnoto pásmo (+10 až +60 fB) se vztahuje k mikrofonnímu vstupu a ukazuje hodnotu zelení signálu z mikrofonu.
Druhá hodnoto šla (+10 až +60 dB) se vztahuje k linkomu vstupu a ukazuje jeho citlivost. Nastavení pro zařízení s běžným linkovým signálem (-10 dB nebo +4 dBu) vypadá takto: Při zapojoní zařízení nastavte knoflík TRIM na nulu. Pokud je externí zapojené zařízení vybaveno ukazatelem hladiny signálu, nastavte ho na 0 dB při špičce signálu.
EQ (Ekvalir)
Všechny monofonní kanály obsahují 3pásmový ekvalir. Všechna pásma je možné polit nebo oříznout až o 15 dB. Ve středo pozici je ekvalir neaktivní.
Obvody ekvalirů je založen na techlogiích, kte využívají ty nejvýkonnější přístroje. Poskytují teplý zvuk bez nechtěných vedlejších efektů. Výsledkem je velice unitní a příjemný zvuk i při extmním nastavení zelení na +15 dB.
Vrchní (HI) a spodní (LO) pásma jsou filtry, kte zvyšují nebo snižují frekvence nad nebo pod frekven oříznutí. Vrchní a spodní frekvence ořezu jsou 12 kHz respektive 80 Hz. Střední pásmo (modely 202 a 202FX) frekvenci 2,5 kHz.
LOW CUT (Oření nízkých frekvencí)
Monofonní kanály mižního pultu mají filtr pro oření nízkých frekven, díky kterým můžete odstranit ze signálu nechtěné komponenty signálu v nízkých frekvench (75 Hz, 18 dB na oktávu).
FX (Efekt)
Efekto výstupy m umožňují přenos signálu z jednoho nebo ce kanálů a jejich spojení do jedné výstupní zdířky. Ta je ustěna na zadní straně mižního pultu a signál z ní je určen k poslání do externí efekto jednotky. Návrat z efekto smyčky pak obstavají vstupy AUX Return nebo běžné kanálo vstupy. Každý efektový výstup je monofonní a umožňuje zelení až +15 dB.!
7
Jak už název napodá, výstupy FX jsou určeny k poslání signálu do externích efektů, jako jsou např. efekty reverb nebo delay a signál je do nich tedy polán po jezdci (post-fader). To znamená, že poměr mezi čistým a zefektovaným signálem je na úrovni nastavené doplňkovým výstupem daného kanálu bez ohledu na nastavení jezdce hlasitosti. Pokud by to tak nebylo, zefektovaný signál by byl slyšet i kdyby byl jezdec hlasitosti nastaven na nulu. Na mižních pultech NEOMIX je jezdec určují hlasitost kanálu označen nápisem LEVEL (hladina).
V přístroji NEOMIX-202FX je signál z efektoho výstupu odelán přímo do vestavěného efektoho procesoru. Ovladač hlasitosti nenastavujte na nulu, jinak byste zamezili vstupu signálu do efektu.
PAN (Panorámování)
Tento knoflík určuje pozici signálu z kanálu ve stereofonním obrazu. Signál nevisle na své pozici ve stereofonním obrazu vždy stejnou úroveň.
LEVEL (Hladina hlasitosti)
Tento knoflík určuje hlasitost signálu z daného kanálu v celkom mixu.
Upozornění: V přístroji 202FX je efektové cesta do efektového procesoru umístěna za jezdce hlasitosti (post-fader), m pádem musí být jezdec na vyšší než nulové hodnotě, jinak se signál z daného kanálu do efektového procesoru nedostane!
DIODA CLIP (Špička signálu)
Tato dioda svítí, pokud je signál daného kanálu příliš silný. V takom případě stáhněte knoflík TRIM a případně upravte ekvalir.
2.2 Stereofonní kanály
Obr. 2.2: Zdířky a ovládání stereofonních kanálů#
8
LINE IN (Linkové vstupy)
Každý stereofonní kanál dva symetrické linko vstupy se zdířkami jack 6,3 mm pro pravý a levý kanál. Pokud použijete pouze zdířku L, kanál funguje jako monofonní. Stereofonní kanály jsou navrženy pro speciální použití. Do obou vstupů je možné zapojit ta nesymetrické jacky.
Stereofonní ekvalir je lepší možností než dva monofonní ekvaliry. Ve stereofonním signálu by dva oddělené ekvaliry mohly způsobovat nechtěný nesoulad mezi levým a pravým kanálem.
FX (Efekt)
Efekto výstupy stereofonních kanálů fungují podobně jako ty na monofonních kanálech. Protože jsou ale oba efekto výstupy monofonní, monofonní mix je nejprve směron ze stereofonního vstupu ještě předtím, než je odeslán do zdířky FX.
BAL (Vyvážení)
Knoflík funkce vyvážení určuje hladiny leho a praho vstupního signálu ve vzájemném poměru mezi sebou ještě předtím, než je signál z obou kanálů poslán do hlavního stereofonního výstupu. Pokud je kanál skrze linkový vstup zapojen pouze jako monofonní, knoflík stejnou funkci jako PAN (Panomoní) na monofonních kanálech.
LEVEL (Hladina hlasitosti)
Tento knoflík určuje hlasitost signálu z daného kanálu v celkom mixu.
+4/-10
Stereofonní vstupy zařízení NEOMIX 102/202/202FX mají přepínač vstupní citlivosti mezi +4 dBu a - 10 dBu Nastavení -10 dBu (na do nahní) je citlivější než nastavení + 4 dBu (pro nahva studia).
2.3 Zdířky hlavní sekce
Obr. 2.3: Zdířky hlavní sekce
FX SEND (Efektový výstup)
Tato zdířka vysílá signál, který jste sebrali z jednotlivých kanálů pomo knoflíků FX. Tuto zdířku můžete propojit se vstupem do efekto jednotky. Jakmile signál projde externím efektem, můžete ho vrátit zpátky do mižního pultu pomo stereofonního vstupu.!
9
Pokud do připojeného externího efektového procesoru nejde signál, jeho hladina je pravděpodobně nastavena příliš nízko. To samé pla pro vestavěnou efektovou jednotku v modelu 202FX.
Na externím efektovém procesoru nastavte úroveň efektu na maximum (100 %).
V tomto zapojení musí být knoík FX na kanálu, do kterého je zefektovaný signál zpět
z procesoru přiveden, nastaven na nulu, jinak by docházelo ke zpětné vazbě!
PHONES/CTRL ROOM OUT (Sluchátka/Výstup do režijní místnosti)
Tato stereofonní zdířka ve vrchní části panelu zdířek slouží k zapojení sluchátek. Nesymetrická zdířka CTRL ROOM OUT nese signál s efekty a z hlavních výstupů a ta z kanálů, se stisknutým tlačítkem SOLO. Hlasitost těchto výstupů nastavujte pomo knoflíku se stejným nápisem.
MAIN OUT (Hlavní výstup)
Zdířky hlavního výstupu jsou nesymetrické a monofonní. Sem je polána celkový mix signálu v hladině 0 dBu. Hlasitost tohoto výstupu nastavuje jezdec s nápisem MAIN MIX. Výstupy propojte s dalším zařízením podle toho, jak si přejete mižní pult používat:
KONCERTNÍ PA SYSTÉM - propojte výstupy se zesilovače a pak s pasivními reprobednami nebo přímo s aktivními reprobednami. NAHRÁNÍ - výstupy propojte s nahvam zařízením, před kte doporučujeme zapojit ještě kompresor.
CD/TAPE INPUT (Dvoustopé doplňkové vstupy)
Tyto zdířky umožňují zapojení 2stopého zařízení (např. CD přehvače apod.). Mohou ta sloužit jako stereofonní linko vstupy. Je možné sem ta zapojit signál z dalšího mižního pultu.
TAPE OUTPUT (Dvoustopé doplňkové výstupy)
Tyto výstupy jsou zapojeny paralelně s hlavními výstupy a slouží k připojení např. nahvaho zařízení. Jejich hlasitost určuje jezdec celko hlasitosti.!
10
2.4 Hlavní sekce
Obr. 2.4: Ovláda prvky hlavní sekce
PHANTOM (Fantomové napájení)
Toto tlačítko slouží k zapnutí fantomoho napájení pro XLR konektory monofonních kanálů, kte je potřeba k napájení kondentorových mikrofonů. Když je fantomo napájení zapnuté, svítí dioda +48 V. Pokud je fantomo napájení zapnuté, můžete používat i dynamické mikrofony, pokud jsou zapojeny symetricky. V případě pochybností kontaktujte výrobce mikrofonu!
Upozornění! Pokud chcete používat fantomové napájení, nesmíte do mikrofonních zdířek nikdy použít nesymetrické XLR konektory.
Do zapnu fantomového napájení nepřipojujte k mixážnímu pultu žádné mikrofony. Stejně tak reproboxy by měly být během zapínání fantomového napájení úplně ztišené. Po zapnu fantomového napájení počkejte asi minutu, než se sysm plně stabilizuje.
DIODA POWER (Napájení)
Tato dioda svítí, pokud je přístroj zapnutý.
UKAZATELE ÚROVNĚ SIGNÁLU
Vysoce přesné 4segmento ukazatele, kte přesně zobrazují úroveň výstupního signálu.!
11
NASTAVENÍ HLASITOSTI
Pokud chcete spvně nastavit zelení kanálů, nejprve nastavte knoflíky LEVEL vstupních kanálů do středo pozice (0 dB). Potom použijte knoflíky TRIM k nastavení vstupního zelení, dokud signál nebude t špičku na pozici 0 dB.
Při nahní na digitální nahva zařízení by nemělo docházet ke klipu v signálu. Analogo nahvače mohou být do určité ry přetěžony, ale ty digitální se tak mohou snadno zahltit, což vede ke zkresloní signálu.
Při nahní na analogo nahva zařízení by ukazatele úrovně signálu měli dosahovat maxima při 3 dB u nízkofrekvenčního signálu (jako např. u basoho bubnu).
Ukazatele zobrazují signál nevislý na frekvenci. Hlasitost 0 dB se při nahrávání doporučuje pro všechny typy signálu.
MAIN MIX (Celkový mix)
Knoflík pro nastavení celko hlasitosti.
PHONE/CONTROL ROOM (Sluchátka/Režijní místnost)
Knoflík pro nastavení hlasitosti signálu jdouho do sluchátek a do režijní stnosti.
CD/TAPE TO MIX (Doplňkový signál do mixu)
Po stisku tohoto tlačítka se do celkoho mixu přidá signál z dvoustopého doplňkoho vstupu CD/ TAPE.
CD/TAPE TO CTRL (Doplňkový signál do režijní místnosti)
Pokud si chcete poslechnout signál, který jde do doplňkoho vstupu CD/TAPE, stiskněte toto tlačítko.
Pokud nahráváte signál z doplňkového vstupu CD/TAPE a chcete si ho v reálném čase poslechnout, nenechávejte stisknu tlačítko CD/TAPE TO MIX. Mohlo by dojít ke smyčce ze zpětné vazby. Použijte tlačítko CD/TAPE TO CTRL a signál si poslechněte ve sluchátkách nebo v režii.%
12
2.5 Digilní efektový procesor
Obr. 2.5: Efekto sekce
100 PRVOTŘÍDNÍCH EFEKTŮ
NEOMIX-202FX obsahuje vestavěný stereofonní digitální efektový procesor. Ten nabí vysoký počet standardních efektů jako je hall, chorus, flanger, delay a další různé kombinace efektů. Pomo knoflíků FX můžete signál z jednotlivých kanálů nasměrovat do efektoho procesoru. Vestavěný efektový modul výhodu v tom, že není třeba žádných kabelů. Jeho ovládání je tak naprosto jednoduché a nehro možnost vzniku zemní smyčky nebo nevyrovnaného signálu.
DIODY SIGNAL A CLIP (Signál a klip)
Dioda SIGNAL v efekto sekci značí, že signál v efektom modulu je dostatečný. Tato dioda by měla stále svítit. Ujistěte se ale, aby dioda CLIP svítila co nejně. Pokud svítí často nebo stále, dochá k přetěžoní efektoho procesoru, kte vede k rozostřoní signálu. Dokud k tomuto jevu dochá, stáhněte jednotli knoflíky FX na menší hodnotu.
PROGRAM
Presety přepínejte pomo tohoto ovladače. Na displeji se vždy zobra číslo vybraného presetu. Vybraný preset vyvoláte stiskem knoflíku, bliní ustane. Vybraný preset můžete vyvolat ta pomo nožního přepínače.
FX TO MAIN (Efekty do celkového mixu)
Tento knoflík určuje ru zefektovaného signálu v hlavním mixu. Pokud je nastaven na nulu, není v celkom signálu žádný efekt.!
13
3. UKÁZKA ZAPOJENÍ
Obr. 3: Zapojení 202FX při ži produkci
14
CD přehrávač
klávesy
mikrofony
aktivní monitory
sluchátka
nahrávadlo
kytara
(alternativa)
MIDI zvukový modul
Digital Audio Workstation
Loading...