Smeg PVS750NL, PVA750NL, PVA750D-1, PVN750, PVA750BE1 User Manual [sv]

...
Innehåll
1. Anvisningar för en säker och korrekt användning ________ 134
2. Placering i arbetsskivan ____________________________ 135
2.1 Fastsättning vid stödet ______________________________________________135
2.2 Placering av självhäftande list ________________________________________136
2.3 Placering av fästfjädrar______________________________________________136
2.4 Montering av spishällen i arbetsskivans hål ______________________________137
3. Elanslutning _____________________________________ 138
4. Gasanslutning ___________________________________ 139
4.1 Gasolanslutning ___________________________________________________139
4.2 Ventilation av lokaler________________________________________________139
4.3 Utsläpp av förbränningsprodukter______________________________________139
5. Anpassning till olika typer av gas_____________________ 140
5.1 Borttagning av täckplåt ______________________________________________140
5.2 Inställning för gasol_________________________________________________141
5.3 Inställning för metangas _____________________________________________142
5.4 Inställning av primärluft______________________________________________142
5.5 Återmontering av täckplåt____________________________________________143
5.6 Inställning av minimiflöde för stadsgas och metangas ______________________143
5.7 Inställning av minimiflöde för gasol_____________________________________143
5.8 Brännarnas placering på spishällen ____________________________________143
5.9 Smörjning av gaskranar _____________________________________________143
6. Beskrivning av reglage_____________________________ 144
6.1 Frontpanel________________________________________________________144
7. Användning av spishällen___________________________ 145
7.1 Placering av galler _________________________________________________145
7.2 Tändning av brännare med säkerhetsanordning __________________________148
7.3 Praktiska råd vid användning av brännare _______________________________148
7.4 Kokkärlens diameter________________________________________________148
8. Underhåll och rengöring____________________________ 149
8.1 Rengöring av spishällen _____________________________________________149
8.2 Anvisningar för rengöring av yta i etsat glas______________________________149
8.3 Rengöring av delar _________________________________________________149
DESSA ANVISNINGAR GÄLLER ENDAST DE LÄNDER VILKAS LANDSBETECKNINGAR FINNS ANGIVNA PÅ OMSLAGET TILL DENNA HANDBOK. DENNA INBYGGNADSHÄLL ÄR I KLASS 3.
ANVISNINGAR TILL INSTALLATÖREN: Dessa är avsedda för den behörige teknikern som ska kontrollera gassystemet, utföra installationen, ställa in apparatens funktioner och genomföra en kontrolltest av apparaten.
ANVISNINGAR TILL ANVÄNDAREN: Dessa beskriver hur apparaten ska användas, hur reglagen fungerar och hur rengöring och underhåll utförs på ett korrekt sätt.
133
Anvisningar för en säker och korrekt
användning

1. Anvisningar för en säker och korrekt användning

DENNA HANDBOK HÖR IHOP MED APPARATEN. DEN SKA DÄRFÖR FÖRVARAS I SIN HELHET OCH VARA LÄTTILLGÄNGLIG UNDER SPISHÄLLENS HELA LIVSTID. VI REKOMMENDERAR ATT DU LÄSER DENNA HANDBOK GRUNDLIGT OCH ALLA DESS INSTRUKTIONER INNAN DU TAR SPISHÄLLEN I BRUK. BEVARA ÄVEN MUNSTYCKENA SOM MEDFÖLJER. INSTALLATIONEN SKA UTFÖRAS AV BEHÖRIG PERSONAL OCH ENLIGT GÄLLANDE FÖRESKRIFTER. DENNA APPARAT ÄR AVSEDD FÖR PRIVAT BRUK OCH ÖVERENSSTÄMMER MED KRAVEN I GÄLLANDE EU-DIREKTIV. APPARATEN ÄR KONSTRUERAD FÖR FÖLJANDE FUNKTIONER: TILLAGNING OCH UPPVÄRMNING
AV MAT. ALLA ANDRA ANVÄNDNINGSOMRÅDEN ANSES FELAKTIGA. TILLVERKAREN FRÅNSÄGER SIG ALLT ANSVAR FÖR FELAKTIG ANVÄNDNING.
LÅT INTE FÖRPACKNINGSMATERIALET LIGGA FRAMME UTAN UPPSIKT. SORTERA DE OLIKA MATERIALEN OCH LÄMNA DEM PÅ NÄRMASTE ÅTERVINNINGSSTATION.
APPARATEN MÅSTE JORDAS ENLIGT GÄLLANDE SÄKERHETSFÖRESKRIFTER.
NÄTKABELNS STICKKONTAKT OCH RESPEKTIVE VÄGGUTTAG SKA VARA AV SAMMA TYP OCH ÖVERENSSTÄMMA MED GÄLLANDE FÖRESKRIFTER. VÄGGUTTAGET MÅSTE KUNNA NÅS NÄR APPARATEN HAR BYGGTS IN. DRA ALDRIG UT STICKKONTAKTEN GENOM ATT DRA I NÄTKABELN.
OMEDELBART EFTER INSTALLATIONEN SKA EN KONTROLLTEST AV SPISHÄLLEN GENOMFÖRAS, DÅ NEDANSTÅENDE INSTRUKTIONER SKA FÖLJAS. OM APPARATEN INTE FUNGERAR SKA DEN KOPPLAS FRÅN ELNÄTET. KONTAKTA DÄREFTER NÄRMASTE SERVICEVERKSTAD. FÖRSÖK ALDRIG SJÄLV ATT REPARERA APPARATEN.
KONTROLLERA ALLTID ATT FUNKTIONSVREDEN STÅR PÅ "0" (AV) NÄR DU ÄR KLAR MED ANVÄNDNINGEN AV SPISHÄLLEN.
PLACERA INTE GRYTOR PÅ SPISHÄLLEN OM BOTTNARNA INTE ÄR HELT JÄMNA OCH PLANA.
ANVÄND INTE KOKKÄRL ELLER GRILLPANNOR SOM INTE RYMS INNANFÖR SPISHÄLLENS
YTTERKANTER.
MÄRKPLÅTEN MED TEKNISKA DATA, SERIENUMMER OCH CE-MÄRKE SITTER SYNLIGT PÅ HÖLJETS UNDERSIDA, BILAGAN TILL DENNA HANDBOK OCH PÅ KVALITETSCERTIFIKATET.
MÄRKPLÅTEN PÅ HÖLJET FÅR ALDRIG TAS BORT.
APPARATEN FÅR ENDAST ANVÄNDAS AV VUXNA. LÅT INTE BARN KOMMA I NÄRHETEN AV
APPARATEN ELLER LEKA MED DEN.
DENNA APPARAT ÄR MÄRKT I ENLIGHET MED KRAVEN I DIREKTIV 2002/96/EG OM AVFALL SOM UTGÖRS AV ELLER INNEHÅLLER ELEKTRISKA ELLER ELEKTRONISKA PRODUKTER (WEEE). DETTA DIREKTIV INNEHÅLLER BESTÄMMELSER FÖR HANTERING OCH ÅTERVINNING AV KASSERADE APPARATER SOM GÄLLER INOM HELA EUROPEISKA UNIONEN.
Tillverkaren frånsäger sig allt ansvar för person- eller sakskador som har uppstått på grund av att ovanstående föreskrifter har försummats eller efter ingrepp på apparaten eller vid användning av piratreservdelar.
134
Anvisningar till installatören
Om spishällen behöver anpassas till en annan typ av gas än den fabriksinställda, ska detta utföras före inbyggnaden enligt instruktionerna i kapitel “5. Anpassning till olika typer av gas”.
Följande moment kräver murnings- och snickeriarbeten och ska därför utföras av en behörig tekniker. Installationen kan utföras i arbetsskivor av olika material som t.ex. sten, metall, massivt trä och plastlaminat under förutsättning att de är värmebeständiga (T 90 °C).

2.1 Fastsättning vid stödet

Gör ett hål i arbetsskivan enligt måtten i figuren. Avståndet mellan arbetsskivans bakre kant och väggen ska vara minst 50 mm. Denna apparat kan placeras mot väggar som är högre än spishällen under förutsättning att avståndet respekteras (se figur). Detta för att undvika skador på grund av överhettning. Kontrollera att avståndet mellan spishällens brännare och ev. hylla eller köksfläkt ovanför spishällen är minst 750 mm.

2. Placering i arbetsskivan

Om den installeras ovanpå en ugn måste ugnen vara försedd med kylfläkt.
Om spishällen installeras i ett köksskåp med luckor måste en skyddande skiva placeras under spishällen. Avståndet mellan apparatens botten och skivans ovansida ska vara minst 10 mm. Skivan måste dessutom vara lätt att dra ut så att det går att komma åt för att utföra ev. service.
135
Anvisningar till installatören

2.2 Placering av självhäftande list

Placera den självhäftande listen som medföljer noggrant längs ytterkanten på spishällens ram. Listen används för att skilja ramens yta från arbetsskivans yta. I figuren bredvid visas korrekt placering av listen. Var mycket noggrann. Se till att inte hamna utanför ramens ytterkant.

2.3 Placering av fästfjädrar

För in fästfjädrarna på de ställen som markeras med pilar. Fjädrarna garanterar en optimal fastsättning och centrering.
Snäpp fast fjädrarna vid spishällen genom att föra in dem horisontellt med ett lätt tryck (fig. A) i avsedd skåra. Vrid dem sedan uppåt för att snäppa fast dem helt (fig. B).
136
Anvisningar till installatören

2.4 Montering av spishällen i arbetsskivans hål

Var mycket försiktig vid monteringen av spishällen. Felaktigt utförda arbetsmoment kan göra att spishällen blir skadad.
Ta bort gallren (om de är monterade) och brännarna från spishällen före monteringen.
Montera spishällen genom att först sätta ned ramen i spishällens bakkant. Utöva ingen belastning på ramen då den är ömtålig och kan bli skadad. Sänk sedan ned spishällen i framkant tills den är placerad i hålet.
137
Anvisningar till installatören

3. Elanslutning

Kontrollera att matningsledningens spänning och tvärsnittsarea överensstämmer med uppgifterna på märkplåten (se höljets undersida). Denna märkplåt får aldrig tas bort.
Nätkabelns stickkontakt och respektive vägguttag ska vara av samma typ och överensstämma med gällande föreskrifter beträffande elsystem. Kontrollera att matningsledningen är jordad på lämpligt sätt.
Dra nätkabeln på baksidan av köksskåpet. Se till att den inte kommer i kontakt med spishällens nedre hölje eller med ev. inbyggnadsugn under spishällen.
Installera en allpolig brytare med ett kontaktavstånd på min. 3 mm på apparatens matningsledning. Placera brytaren så att den är lätt att nå och i närheten av apparaten.
Undvik att använda reducerhylsor, adaptrar eller shuntar.
Vid byte av nätkabeln får tvärsnittsarean på den nya kabelns ledare inte vara mindre än 0,75 mm2 (kabel på 3 x 0,75). Kabeländen som ansluts till apparaten ska ha en jordledare (gul-grön) som är minst 20 mm längre. Använd endast en kabel av typ H05V2V2-F eller motsvarande som klarar en temperatur på upp till max. 90 °C. Bytet ska ombesörjas av en behörig tekniker och nätanslutningen ska utföras enligt nedanstående schema.
L = brun N = blå
= gul-grön
Bytet av nätkabeln ska utföras av en auktoriserad serviceverkstad för att förebygga alla risker.
Tillverkaren frånsäger sig allt ansvar för person- eller sakskador som har uppstått på grund av att ovanstående föreskrifter har försummats eller efter ingrepp på apparaten.
138
Anvisningar till installatören

4. Gasanslutning

Om apparaten installeras ovanför en ugn ska gasledningen inte dras på baksidan av ugnen för att undvika överhettning. Anslutningen till gasnätet ska göras med ett kopparrör eller med en stålslang utan fogar och enligt kraven i gällande föreskrifter. För att underlätta anslutningen kan kopplingen A på baksidan av apparaten vridas i sidled. Lossa på sexkantmuttern B, vrid kopplingen A till önskat läge och dra sedan åt sexkantmuttern B på nytt (dess tätning utgörs av en gummipackning). När anslutningen är klar ska du kontrollera att det inte förekommer läckage. Använd en tvållösning och aldrig en tändsticka eller tändare för denna kontroll. Spishällen är inställd för metangas G20 (2H) med ett tryck på 20 mbar. Vid användning av annan typ av gas, se kapitel “5. ANPASSNING TILL OLIKA TYPER AV GAS”. Kopplingen vid gasintaget har en ½” utvändig gänga (ISO 228-1).
Anslutning med kopparrör: Anslutningen till gasnätet ska utföras på sådant sätt att apparaten inte utsätts för belastningar. Vid anslutningen kan du använda adapterenheten D med dubbelkonisk ring och placera packningen C (medföljer) emellan.
Anslutning med stålslang: Använd endast slangar av rostfritt stål utan fogar som uppfyller kraven i gällande föreskrifter. Placera alltid den medföljande packningen C mellan kopplingen A och slangen E.
Vid anslutning med slang får slangarna inte vara längre än 2 m. Kontrollera att slangarna inte kommer i kontakt med rörliga delar eller blir klämda.

4.1 Gasolanslutning

Använd en tryckregulator och gör anslutningen på gasbehållaren enligt bestämmelserna i gällande föreskrifter. Kontrollera att matningstrycket överensstämmer med värdena i tabellen som finns i avsnitt “5.2 Inställning för gasol”.

4.2 Ventilation av lokaler

Apparaten ska endast installeras i lokaler med fast ventilation enligt gällande föreskrifter. Det krävs en god luftcirkulation i lokalen där apparaten installeras för att uppnå en jämn gasförbrukning och en tillräcklig ventilation av lokalen. Storleken på luftintagen, som skyddas av galler, måste överensstämma med gällande föreskrifter. Luftintagen ska placeras så att de inte täpps till, vare sig helt eller delvis. Lokalen måste ha tillräcklig ventilation för att värme och fukt som bildas vid tillagningen ska försvinna. Öppna ett fönster eller öka hastigheten på ev. köksfläktar i synnerhet om du har använt apparaten länge.

4.3 Utsläpp av förbränningsprodukter

Utsläppet av förbränningsprodukterna ska ske antingen med hjälp av spiskåpor anslutna till en väl fungerande skorsten med självdrag eller med hjälp av en köksfläkt. För att få ett väl fungerande ventilationssystem krävs det att du anlitar en erfaren fackman som noggrant kan planera och utföra installationen i enlighet med kraven i gällande föreskrifter beträffande placering och avstånd. När installationen är avslutad bör installatören utfärda en försäkran om överensstämmelse.
139
Anvisningar till installatören

5. Anpassning till olika typer av gas

Apparaten ska inte vara inbyggd eller spänningssatt vid följande arbetsmoment.
Spishällen är inställd för metangas G20 (2H) med ett tryck på 20 mbar. Om spishällen ska fungera med annan typ av gas, måste munstyckena bytas och primärluften ställas in.
För att byta munstyckena och ställa in brännarna måste täckplåten tas bort enligt anvisningarna i nästa avsnitt.

5.1 Borttagning av täckplåt

Ta bort brännarens samtliga delar enligt den sifferföljd som visas i nedanstående figurer:
Ta bort samtliga vred genom att dra dem uppåt.
Lyft bort samtliga brännardelar från spishällen.
1
Ta bort samtliga brännares fästringar genom att skruva loss de två skruvarna.
2
Ta bort spishällens fästskruvar. Ta bara bort de skruvar som indikeras i vidstående figur.
3
Lyft spishällen uppåt efter att alla delar som beskrivs ovan har tagits bort.
4
140
Anvisningar till installatören

5.2 Inställning för gasol

Lossa skruven C och tryck in luftregulatorn D helt. Skruva loss munstycket E med en 7 mm nyckel och montera det nya munstycket enligt anvisningarna i referenstabellen för den typ av gas som ska användas. Åtdragningsmomentet på munstycket får inte överstiga 3 Nm. Ställ in luftflödet genom att flytta på luftregulatorn D tills avståndet X som anges i tabellen i avsnitt “5.4 Inställning av primärluft” erhålls. Skruva fast luftregulatorn D med skruven C.
Brännare
Munstyck-
Reserv 1,05 48 30 400 76 75 Halvsnabb 1,7 62 450 124 121 32 Snabb 3,0 82 50 1 050 218 214 Mycket snabb 5,0 63 1 600 363 357 108
Nominell
värme-
kapacitet
(kW)
ets
diameter
1/100 mm
Gasol - G30/G31 30/37 mbar
Förbikoppling
1/100 mm
Reduce-
rad
kapacitet
(W)
Kapacitet
g/h G30
Kapacitet
g/h G31
141
Anvisningar till installatören

5.3 Inställning för metangas

Spishällen är inställd för metangas G20 (2H) med ett tryck på 20 mbar. För att apparaten ska fungera med denna typ av gas ska du utföra samma moment som beskrivs i avsnitt “5.2 Inställning för gasol”, men välja munstycken och ställa in primärluften för metangas enligt anvisningarna i följande tabell och i avsnitt “5.5 Inställning av primärluft”.
Nominell
Brännare
Munstyckets diameter
Reserv 1,05 73 400 Halvsnabb 1,7 92 450 Snabb 3,0 123 1 050 Mycket snabb 5,0 165 1 400
värme-
kapacitet (kW)
Metangas - G20 20 mbar
1/100 mm
Reducerad kapacitet
(W)

5.4 Inställning av primärluft

Värdena avser avståndet X i mm.
BRÄNNARE
Reserv Halvsnabb Snabb Mycket snabb
G20
20 mbar
0,5 9.5
1 1 2 3 4
Se figurerna i avsnitt “5.8 Brännarnas placering på spishällen” för att identifiera var brännarna på din spishäll är placerade.
G30/G31
30/37 mbar
öppen
142
Anvisningar till installatören

5.5 Återmontering av täckplåt

Genomför momenten i avsnitt “5.1 Borttagning av täckplåt”, men i omvänd ordning.
Återmontera fästringarna och kontrollera att packningarna sitter korrekt.

5.6 Inställning av minimiflöde för stadsgas och metangas

Sätt tillbaka komponenterna på brännaren och vreden på kranarnas stänger.
7.1Sätt tillbaka gallren enligt avsnitt ” Placering av galler”.
Tänd brännaren och vrid den till min. läget
. Ta bort vredet på nytt och vrid på justerskruven inuti eller vid sidan av kranens stång (beroende på modell), tills du får en jämn min. låga. Sätt tillbaka vredet och kontrollera att brännarens låga är stabil (om du vrider vredet snabbt från max. läget till min. läget ska lågan inte slockna).

5.7 Inställning av minimiflöde för gasol

För att ställa in minimiflödet för gasol måste du vrida på justerskruven inuti eller vid sidan av kranens stång (beroende på modell) helt medurs. Förbikopplingsdiametrarna för varje enskild brännare anges i avsnitt “5.2 Inställning för gasol”.
Efter inställning för annan gas än den förinställda måste du byta ut den befintliga etiketten för gasinställning som finns på apparaten mot en som överensstämmer med den nya gasen. Etiketten finns i förpackningen med gasolmunstyckena (G30 - G31).

5.8 Brännarnas placering på spishällen

Typ av brännare
1 Reserv 2 Halvsnabb 3 Snabb 4 Mycket snabb

5.9 Smörjning av gaskranar

Med tiden kan gaskranen bli svår att vrida på och fastna. Gaskranen måste då rengöras invändigt och dess smörjfett bytas ut. Detta moment ska ombesörjas av en behörig tekniker.
143
Anvisningar till användaren

6. Beskrivning av reglage

6.1 Frontpanel

Spishällens alla reglage finns på frontpanelen.
REGLAGEOMRÅDE
Spishäll med 5 brännare
BESKRIVNING AV VRED
Lågan tänds genom att du trycker in vredet och samtidigt vrider det moturs till symbolen för min. låga .
Vrid vredet mellan max. läget och min. läget för att justera lågan. Brännaren släcks när vredet vrids tillbaka till läget O.
Vänster brännare fram
Höger brännare bak Höger brännare fram
BRÄNNARNAS PLACERING - Beskrivning av symboler
Vänster brännare bak
Central brännare
144
Anvisningar till användaren

7. Användning av spishällen

Kontrollera att fästringarna E, brännarna, flamspridarna och gallren är korrekt monterade. Flamspridarnas A hack ska passas in i hålen på brännaren B. Spishällens tändstift och termoelement D ska placeras mitt för brännarens hål C.

7.1 Placering av galler

Gallren levereras omonterade. Placera varje galler korrekt på respektive brännare enligt instruktionerna nedan.
Varje galler måste placeras på tillhörande brännare för att korrekt funktion ska kunna garanteras. Var mycket uppmärksam på flamspridarna när du kopplar samman gallrens olika mittdiametrar.
145
Anvisningar till användaren
Längst ut på gallrens fötter sitter silikongummin med hål som ska centreras på tillhörande fäststift på hällen.
Kontrollera att gallren är centrerade på respektive brännare utan att vara upplyfta eller vinklade. Gör annars om monteringen.
FEL RÄTT
För att placera gallret korrekt ska man först centrera fäststiften (1) och (2) och därefter sänka gallret tills det har stöd mot hällen. Efter positioneringen av gallren ska deras fötter inte sitta ovanför hällen utan stödjas på den.
146
FEL RÄTT
r
Anvisningar till användaren
Efter ovanstående moment (samtliga galler) ser spishällen ut som i nedanstående figu med gallerfötterna placerade längs horisontella och vertikala linjer.
Kontrollera att gallren inte är felmonterade om en gryta står mycket ostadigt.
147
Anvisningar till användaren

7.2 Tändning av brännare med säkerhetsanordning

Intill varje vred visas motsvarande brännare (exemplet bredvid motsvarar vänster brännare fram).
Apparaten är utrustad med en elektronisk tändningsanordning. Tryck in vredet och vrid det samtidigt moturs till symbolen med min. lågan tills brännaren tänds. Håll
vredet intryckt ca. 2 sekunder för att lågan ska förbli tänd och för att aktivera säkerhetsanordningen. Det kan hända att brännaren släcks när du släpper vredet. Upprepa då momentet och håll vredet intryckt lite längre.
När brännaren har tänts, tänds motsvarande vred för att indikera att brännaren är tänd. Vredet släcks ett par sekunder efter att det har vridits tillbaka till läget O eller om brännaren släcks av misstag. Tillslaget och frånslaget av vredet sker gradvis.
Om lågan plötsligt skulle slockna kommer en säkerhetsanordning att aktiveras efter ca. 20 sekunder för att stoppa gasflödet, även när kranen är öppen.

7.3 Praktiska råd vid användning av brännare

För bättre utnyttjande av brännarna och för lägre gasförbrukning, använd täckta kärl med jämna och plana bottnar med rätt storlek i förhållande till brännaren (se avsnitt “7.5 Kokkärlens diameter”).
För att undvika brännmärken eller skador på spishällen under tillagningen, måste alla kokkärl eller grillpannor placeras innanför spishällens ytterkanter och minst 5 - 7 cm från vreden.

7.4 Kokkärlens diameter

BRÄNNARE Ø min. och max. (i cm)
1 Reserv 7 - 18 2 Halvsnabb 10 - 24 3 Snabb
148
4 Mycket snabb
18 - 24 24 - 28
Anvisningar till användaren

8. Underhåll och rengöring

Före varje ingrepp måste apparaten kopplas från elnätet.
Rengör inte apparaten med högtrycksspruta.

8.1 Rengöring av spishällen

För att bevara spishällen i gott skick ska den rengöras efter varje användning. Låt den först svalna innan du rengör den.

8.1.1 Daglig rengöring av glashällen

För att rengöra och bevara glasytan fin, ska endast särskilda produkter som inte innehåller slipmedel eller klorinbaserade syror användas. Användning: Häll ut medlet på en fuktig trasa och torka av ytan. Torka omsorgsfullt rent och torka efter med en mjuk trasa eller ett sämskskinn.

8.1.2 Matstänk eller rester

Använd aldrig stålull eller vassa skrapor som kan skada ytorna. Använd vanliga icke-slipande produkter för glasytor som t.ex. icke-slipande svampar och vid behov verktyg av trä eller plast. Torka omsorgsfullt rent och torka efter med en mjuk trasa eller ett sämskskinn.

8.2 Anvisningar för rengöring av yta i etsat glas

8.2.1 Fett

Använd diskmedel och trasa av mikrofiber.

8.2.2 Avtryck och beläggningar

Använd Rengöringskräm för rostrfritt stål eller en kräm som är lätt slipande; låt produkten verka ett par minuter och torka sedan med en trasa av mikrofiber.

8.2.3 Svårborttagliga beläggningar

Om det inte räcker att använda trasan av mikrofiber kan man använda en slipsvamp i mässing tillsammans med Rengöringskräm för rostfritt stål eller en kräm som är lätt slipande, som finns i handeln.
För att undvika att det bildas beläggningar som är svåra att få bort rekommenderas man att rengöra ytan efter varje tillagning.

8.3 Rengöring av delar

Använd inte produkter som innehåller syror, kemiska lösningsmedel eller alkohol eller produkter avsedda för rostfritt stål och glas vid rengöring av vreden, eftersom det kan leda till bestående skador på dessa delar.
TA INTE BORT FÄSTRINGARNA FÖR ATT RENGÖRA SPISHÄLLEN.
Nedanstående delar ska inte maskindiskas.

8.3.1 Vred

Vreden ska rengöras med en mjuk trasa fuktad med ljummet vatten och torkas helt torra. De kan lätt tas bort genom att de dras uppåt.

8.3.2 Galler

Ta bort gallren och rengör dem med ljummet vatten och ett diskmedel utan slipmedel. Var noga med att ta bort alla beläggningar. Sätt tillbaka dem på spishällen enligt anvisningarna i avsnitt “
7.1Placering av galler”.
149
Anvisningar till användaren

8.3.3 Flamspridare

Brännarlocken och flamspridarna är avtagbara för att underlätta rengöringen. Rengör dem i varmt vatten med ett diskmedel utan slipmedel. Var noga med att ta bort alla beläggningar och vänta tills delarna är helt torra. Brännarens stift A ska föras in i hålen B på flamspridaren. Spishällens tändstift och termoelement D ska placeras mitt för flamspridarnas hål C.

8.3.4 Tändstift och termoelement

För att tändstiften och termoelementen ska fungera perfekt måste de alltid hållas rena. Kontrollera dem regelbundet och rengör dem med en fuktig trasa om så behövs. Intorkade rester kan tas bort med tandpetare eller nål.
150
Loading...