Smeg CS19ID-7 User manual [PL]

Spis treś ci
1. OS TRZEŻENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA ........................................... 4
2. OS TRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA..................................... 6
3. OCHRONA ŚRODOWISKA........................................................................... 8
4. ZAPOZNAJCIE SIĘ Z WAS ZYM URZĄDZENIEM......................................... 9
5. DOSTĘPNE AKCESORIA............................................................................ 12
6. UŻYTKOWANIE PŁYTY .............................................................................. 16
7. UŻYTKOWANIE PIEKARNIKA .................................................................... 22
8. UŻYTKOWANIE PIEKARNIKA .................................................................... 28
9. CZYS ZCZENIE I KONSERWACJA.............................................................. 36
10. KONS ERWACJA NADZWYCZAJNA ........................................................... 42
11. MONTAŻ URZĄDZENIA .............................................................................. 44
@
INSTRUKCJE DLA UŻYTKOWNIKA: zawierają porady dotyczące uż ytko w ania, op is ele mentó w s te rownicz y ch o raz p raw idłowy sposób czy s z cz e nia i ko ns e rw ac ji urządz e nia.
INSTRUKCJE DLA MONTAŻYS TY: s ą przeznaczone dla wykwalifikowane go tec hnika, któ ry dokonuje m ontażu urządz e nia, uruchom ie nia i pró b y te c hnicz ne j.
3
Ogólne zalecenia
1. OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA
Niniejsza instrukcja stanowi nieodłą czną część urządz e nia. Należy ją prz echowywać w całości i w miejscu zawsze dostę pnym do konsultacji podcz as całego okresu eksploatacji urządz enia. Prze d roz pocz ę ciem użytkowania zaleca s ię uważne przeczytanie instrukcji i wszystkich z awartych w niej ws kaz ówe k. Montaż u musi dokonać wykwalifikowany pe rsonel, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejsze urządzenie zostało zaprojektowane do uż ytku domowego i jes t z godne z obowiązującymi dyrektywami EWG. Urządzenie zostało skonstruowane do następującego celu: piec z e nie i po d g rz ewanie p o traw; każ de inne użycie należ y uz nać za niewłaś ciwe.
Instrukcje są ważne wyłącznie w krajach, których symbole zostały przedstawione na okładce niniejszej instrukcji.
Nie zatykać otworów, szcz elin wentylacyjnych i odprowadz ających ciepło; mogłyby się pojawić nieprawidłowości.
Nigdy nie s tos ować urządzenia do ogrzewania pomieszczeń.
Zgodnie z dyrektywą e uro p e js ką 2002/96/WE odnośnie urządzeń elektrycz nych i elektronicz nych (Was te Electrical and Electronic Equipme nt - WEEE) niniejsz e urządzenie posiada oz nakowanie. Dyrektywa ta okreś la zas ady zbiórki i recyklingu zuż ytych urządzeń obowiązujące na całym terytorium unii europejskiej.
Tabliczka znamionowa, zawierająca dane technicz ne , numer se ryjny i oz na kowanie jes t umiesz czona w widocz nym miejscu w szufladz ie (gdy obecna) lub z tyłu urządzenia. Para tabliczek została włożona do instrukcji: zaleca s ię przyklejenie w odpowiednim miejscu z tyłu okładki. Nie należ y nigdy zdejmować tablicz ki znamionowe j.
Przed uruchomieniem urządzenia należ y obowiąz kowo usunąć wszystkie etykie ty i folię ochronną znajdujące się na zewnę trzne j powierzchni.
Aby nie us z kodzić powierzchni, nie s tos ować metalowych gąbe k lub ostrych s krobaków. Używać zwyczajnych produktów, nieś ciernych, e we ntualnie używając drewnianych lub plas tikowych narzę dzi. Spłukać dokładnie wodą, nas tępnie wysuszyć miękką szmatką lub ściereczką. Nie poz wolić, a by w piekarniku zaschły res z tki po s łodkich produktach (np. dże m). Po zbytnim wyschnięciu mogłyby uszkodzić emalię pokrywającą wnętrze piekarnika.
Nie stosować plas tikowych naczyń i pojemników. Wys oka te mpe ratura w piekarniku może roztopić taki mate riał i uszkodz ić urządze nie.
Za każ dym razem po z akończeniu użytkowania urządzenia sprawdzić, czy pokrętła znajdują się na pozycji „zero" (wyłączone).
4
Ogólne zalecenia
Nie przyrządzać potraw w zamkniętych pus z kach lub pojemnikach. Podcz as gotowania może się wytworzyć nadmierne ciśnienie wewnętrzne powodujące zagrożenie wybuchem.
Podcz as piecz enia nie przykrywać dna piekarnika folią aluminiową oraz nie kłaść na nim garnków lub blasz e k, aby nie us z ko dzić emaliowane j powie rzchni.
Nie kłaść na płycie kuche nnej garnków, których dno nie jes t idealnie gładkie i płaskie. Nies tabilność naczyń moż e być źró dłem poparzeń.
Nie opierać się ani nie siadać na otwartych drzwicz kach urządzenia. Nadmierne napełnienie może niekorzys tnie wpłynąć na stabilność.
Podczas użytkowania, urządzenie staje się bardzo gorące . Zaleca s ię stosowanie rękawic ochronnych podcz as każdej czynności.
Nie używać płyty kuche nnej, gdy na piekarniku trwa proces pirolizy (gdz ie obe cna).
W przypadku długiej nieobe cności zaleca się zamknięcie kurka odcinającego gaz lub tego znajdującego się na butli.
Uważać, aby międz y drzwicz kami piekarnika nie znajdowały się żadne prze dmioty.
Nie otwierać schowka (jeż e li obe cny), gdy piekarnik jes t włącz ony i jesz cze gorący. Tempe ratura we wnątrz schowka moż e być bardzo wysoka.
Podczas pieczenia, jeże li powierzchnie s ą jeszcze bardzo gorące nie wylewać wody bezpośrednio na blas z ki. Para wodna moż e być przyczyną poważnych poparzeń oraz uszkodzić emaliowane powierzchnie.
Każ dy rodzaj pieczenia musi być wykonywany przy z amkniętych drzwiczkach. Wydobywające się ciepło moż e być ź ró dłem zagrożenia.
Pro d uc e nt uchy la s ię od wszelkiej odpowiedzialności za obraże nia na os o bac h i szkody na rzeczach wynikające z nie prze s trz egania takic h zaleceń lub z po w o d u wpro w adz e nia z m ian naw e t na jed nej części urządzenia oraz zas to s ow ania nie o ryginalnych c z ęści zamiennych.
5
Ogólne zalecenia
2. OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃS TWA
Po informacje na temat zas ad bezpieczeństwa dotyczących urządzeń e lektrycz nych lub gazowych oraz funkcji we ntylacji skonsultować instrukcje montaż u. Dla pańs twa dobra i bezpieczeństwa, us talono prawnie, że montaż i se rwis wszys tkich urządzeń elektrycznych i gazowych musi być wykonany przez wykwalifikowany pe rsone l, zgodnie z obowiązującymi prze pisami. Nasi autoryz owani montażyści gwarantują pełne usatys fakcjonowanie. Urządz enia gaz owe i elektrycz ne muszą być zawsze wycofane z uż ytku prze z kompe tentne os oby.
Przed podłącz eniem urząd z e nia do s ieci elektrycz ne j sprawdzić dane ws kaz ane na tabliczce z namionowej, mus zą być zgodne z danymi sieci.
Jeże li urządzenie zostanie zamontowane na podniesionej podstawie, zabezpieczając je odpowiednimi elementami mocującymi.
Przed przystąpieniem do montaż u / kons e rwacji, należ y s ię upewnić, że urządzenie jest odłącz one od sieci e lektrycz nej.
Jeże li urządzenia do przyrządzania potraw są zainstalowane w pojaz dach (na przyk samochody i przycz epy ke m pingowe itp.) moż na ich używać wyłą c z nie , g d y p o ja z d je s t zatrzymany.
Zamontować produkt tak, aby przy otwie raniu sz uflad lub drzwicze k me bli znajdujących się na wys okoś ci płyty kuche nnej, nie wejść w kontakt z ustawionymi na nie j nacz yniami.
Wtycz ka do podłączenia do kabla zas ilającego musi być tego samego rodzaju co gniaz dko oraz z godna z obo wiązującymi przepisami. Po z amontowaniu urządzenia gniaz dko musi być dostępne. Nigdy nie wyjmować wtyczki pociągając z a kabel.
Jeże li kabel zasilający zostanie uszkodzony, należy natychmias t skontaktować się z serwisem technicz nym, który go wymieni.
Należy obowiąz kowo wykonać uz iemienie, z godnie z normami bez piecze ństwa dotyczącymi instalacji elektrycznych.
Urządz enie i jego elementy stają się gorące podczas użytkowania. Uważać, aby nie dotykać e leme ntów grze jnych. Trzymać z daleka dzieci poniżej 8 roku życia chyba, że s ą stale nadzorowane.
Jeże li na płycie witroceramicznej pojawi się jakiekolwiek pęknięcie, natychmiast wyłączyć urządz e nie i skontaktować się z se rwisem obs ługi technicz nej.
ład
6
Ogólne zalecenia
Nigdy nie wkładać do piekarnika łatwopalnych przedmiotów: w przypadku przypadkowego włącz enia is tnieje zagroż enie poż arem.
Urządzenie może być obsługiwane wyłącz nie prze z osoby dorosłe. Nie pozwolić, aby dzieci zbliżały się do urządz enia lub bawiły się nim.
Urządzenie może być używane prz ez dzieci powyżej 8 roku ż ycia oraz osoby o ograniczonych zdolnościach fizycznych lub umysłowych lub niepos iadające odpowiedniego doś wiadcz e nia i wiedzy, pod warunkiem, że pozostają one pod nadzorem lub zostaną pouczone na temat be z piecz ne go uż ytkow ania urządz e nia, aby z roz umiały związ ane z tym ryz yko. Nie pozwo lić dzieciom na zabawę urządz e niem. Nie poz wolić dzieciom aby wykonywały cz ysz czenie oraz czynnoś ci kons erwacyjne bez nadz oru.
Nigdy nie próbować naprawiać urządzenia. Wszelkie naprawy mogą wyłącz nie przez autoryzowanego te chnika lub w autoryz owanym ce ntrum serwisowym. Nieprawidłowe stosowanie narzę dzi może być źró dłem niebezpieczeństwa.
Niniejszego urządz e nia nie wo lno zarządzać za pomocą sterowania zewnętrznego zegara lub zdalnego systemu sterowniczego.
Pamiętać, że strefy grzewcze nagrzewają się bardzo szybko. Nie podgrzewać pustych garnków. Niebe z piecz e ństwo przegrzania.
W przypadku podgrzania tłuszcz i olej mogą się zapalić. Dlatego też podczas przygotowywania posiłków z uż y ciem oleju lub tłuszczu zaleca się pozos tanie w kuchni. Jeże li tłusz cz lub olej zap alą się nie gas ić ognia wodą. Przykryć garnek pokrywką i wyłączyć strefę grzewczą.
Zwrócić uwagę podczas użytkowania w kuchni dodatkowych urządzeń elektrycz nych (np. mikserów, tosterów itp.). Kable podłącz eniowe nie mogą dotykać gorących stref grzewczych.
być wykonywane
Nie stosować pary do cz ys z cz e nia urządzenia. Para może spowodować powstanie rdzy na częściach elektrycz nych, usz kadz ając je i doprowadzając do z warć.
Podcz as funkcjonowania nie uż ywać w pobliżu urządze nia produktów w s pray'u. Nie używać produktów w spray'u, gdy urządzenie jest jeszcze gorące. Gazy znajdujące się w spray'u mogą się zapalić.
Pro d uc e nt uchy la s ię od wszelkiej odpowiedzialności za obraże nia na os o bac h i szkody na rzeczach wynikające z nie prze s trz egania takic h zaleceń lub z po w o d u wpro w adz e nia z m ian naw e t na jed nej części urządzenia oraz zas to s ow ania nie o ryginalnych c z ęści zamiennych.
7
Ostrzeżenia dotyczące utylizacji
3. OCHRONA ŚRODOWISKA
3.1 Nasz wkład w ochronę środowiska
Zgodnie z Dyrektywami 2002/95/WE, 2002/96/WE, 2003/108/WE, dotyczącymi ogranicze nia stosowania niebez piecz nych subs tancji w urządzeniach elektrycz nych i elektronicz nych, jak również utylizacji odpadów „Symbol przekreślone go kosz a umiesz cz ony na urząd z e niu ws kaz uje , że po zakończeniu jego eksploatacji musi być poddany oddzielnej utylizacji”. Z tego powodu użytkownik musi przekazać urządze nie odpowiednim centrom selektywne j zbiórki odpadów e lektrycznych i e lektronicz nych lub oddać urządzenie sprze dawcy w momencie zakupu nowe go. Odpowiednia selektywna zbiórka wycofanych z użytku urządzeń umożliw iająca zgodny ekologicznie recykling, obróbkę i utylizację oraz przyczynia się do uniknięcia niekorzystnych skutków na środowisku i zdrowiu jak również poz wala na odzysk mate riałów, z których są z budowane. Nieprawidłowa likwidacja produktu prze z uż ytkownika podlega karze administracyjnej.
Urządzenie nie zawiera substancji w iloś ci niebezpiecz ne j dla z drowia i środowiska, z godnie z aktualnymi dyrektywami e uropejskimi.
3.2 Oc hrona ś rodowiska
Do pakowania nasz ych produktów s tos ujemy nies zkodliwe materiały, które nie wpływają na ś rodowisko i nadają się do recyklingu. Prosimy o współpracę i prawidłową utylizację opakowania. Należ y się skonsultować z najbliższym sprzedawcą lub kompete ntną organizacją w ce lu uzyskania adresu ce ntrum z biórki, re cy klingu i uty liz ac ji.
Nie porz uc ać lub zo s tawiać bez nadzo ru op akow ania i je g o ele m entó w. Takie e lem e nty, w s z cze gólnoś c i p las tiko we w orec zki, mo g ą stanowić niebezpieczeńs tw o udus zenia dla d z iec i.
Należ y również zastosować się do odpowiednich wskazówe k w celu prawidłowe j utylizacji Was ze go s tarego urządzenia. Waż ne : przekazać urządzenie do firmy autoryz owane j do z biórki zuż ytych artykułów gospodarstwa domowego. Prawidłowa utylizacja umoż liwia odz yskanie cennych materiałów. Przed wyrzuceniem urządze nia, należy wyjąć drzwicz ki i pozostawićłki w
pozycji użytkowania, aby bawiące się dz ieci nie zostały uwięzione wewnątrz. Poza tym, należy odciąć kabel podłą cz eniowy i usunąć go raze m z wtycz ką.
8
Ins trukc je d la uż y tko w nika
4. ZAPOZNAJCIE SIĘ Z WASZYM URZĄDZENIEM
Modele Wielofunkcyjne
Mod e le z Piro liz ą
1 Płyta kuche nna 5 We ntylator
2 Pane l ste rowania 6 Lampka piekarnika
3 Uszcze lka piekarnika 7 Schowek
4 Drzwiczki
Poziom ramki
9
Ins trukc je d la uż y tko w nika
4.1 Op is ele me ntó w s tero wnicz yc h znajdujących się na przednim panelu
Modele Wielofunkcyjne
Mod e le z Piro liz ą
1 Zeg ar Prog ram o wania Za pomocą zegara programowania można wyś wietlić bieżącą godzinę, us tawić
minutnik lub piecze nie na cz as .
10
2 Po krę tło w y bo ru te mp e ratury Tempe raturę piecze nia wybiera się poprzez przekrę ce nia pokrętła w prawo, na
żądaną wartość, w z akresie od minimum do maks imum.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
3 Ko ntrolka te rmo s tatu (tylko w modelach wielofunkcyjnych)
Włą cz enie kontrolki ws kaz uje, że piekarnik znajduje się w faz ie nagrzewania. Wyłącznie takiej kontrolki, oznacz a osiągnię cie ustalonej te mpe ratury. Re gularne miganie wskazuje, że te mperatura w piekarniku jest utrzymywana na stałym ustawionym poziomie.
(tylko w modelach z pirolizą) Migajca wskazuje, że piekarnik nagrze wa się w celu os iągnięcia temperatury ustawionej za pomocą pokrę tła termos tatu. Gdy piekarnik os iągnie ustawioną tempe raturę, kontrolka przes tanie migać i włą czy się na stałe, dopóki piekarnik nie wyłą czy się. Poz a tym, kontrolka włą cza się, gdy rozpoczyna się cykl automatycznego czys zcze nia (pirolizy) i pozos taje włą cz ona, do momentu jego zakończenia.
4 Po krę tło w y bo ru funkcji Różne funkcje piekarnika odpowiadajążnym trybom piecz e nia. Po wybraniu
żądane j funkcji, ustawić tempe raturę piecze nia za pomocą pokrętła termostatu. Dodatkowe informacje na temat funkcji piecz enia: „8. UŻYTKOWANIE PIEKARNIKA”.
5 Po krę tło s tero w ania strefami grz e wc z ym i Za pomocą takich pokręteł moż na sterować strefami grzewczymi płyty
indukcyjnej. Nad każdym pokrętłem jes t wskazana przypisana mu płyta. Przekrę cić pokrę tło w prawo, aby wyregulować moc funkcjonowania płyty, od minimum 1 do maksimum 9. Moc jes t ws kaz ywana na wyś wietlaczu znajdującym się na płycie kuchenne j
6 Kontrolka blokady drzwiczek (tylko w modelach z pirolizą) Włą cza się po uaktywnieniu cyklu automatyczne go czysz cze nia (pirolizy).
11
Ins trukc je d la uż y tko w nika
5. DOSTĘPNE AKCESORIA
UWAGA: W niektórych mode lach nie są dostępne wsz ys tkie akce s oria.
Rus zt s z e roki: do podtrzymywania nacz yń z pieczoną potrawą. Do umieszcze nia na blas ze w ce lu pieczenia produktów, które mogą kapać.
Rus zt w s ki: do piecz e nia produktów o niewielkich roz miarach (na przykład mię sa). Do umiesz cz e nia na blasz e w celu piecz e nia produktów, które mogą kapać.
Blacha: do gromadzenia tłuszczu wy dz ie lającego się z produktów umiesz cz onych na górnym ruszcie. Konieczna przy użytkowaniu rożna.
12
Ramki na ro ż en: służą jako podpora roż na.
Roż en: do pieczenia kurczaka i wsz ys tkich innych produktów wymagających równomiernego opiecz e nia na całej powierzchni.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
• Akce soria, które mają styczność z ż ywnością są wykonane z odpowiednich mate riałów, zgodnych z obowiązującą Dyrektywą EWG 89/109 z 21.12.88. i D.Leg. 108 z 25.01.92.
• Akce soria na zamówienie: Moż na zamówić oryginalne akcesoria stanowiące część wyposażenia lub dodatkowe w Autoryz owanych Centrach Serwisowych.
• Należ y uż ywać tylko oryginalnych akce s oriów producenta
5.1 Stos o wanie rus ztów i b lac h pie karnika
Rus zty i blachy s ą wyposaż one w mechaniczną blokadę uniemożliw iającą przypadkowe wyję cie. W celu prawidłowe go włoże nia rusz tu lub blachy sprawdzić, cz y taka blokada jes t skierowana do góry (jak prze ds tawiono na rysunku z boku). W ce lu wyjęcia lekko podnieść rusz t lub blachę z przodu. Mechaniczna blokada (lub podwyższenie, gdzie obecne) musi być zawsze zwrócona do tylnej części piekarnika.
Delikatnie włożyć rusz ty i blachy aż do końca.
13
Ins trukc je d la uż y tko w nika
5.2 Uży wanie roż na
Podczas pieczenia, drzwiczki piekarnika muszą być zamknięte.
Do przygotowania żywności na roż nie używać widelców znajdujących się w wyposaż eniu. Można zablokować widelce za pomocą ś rub mocujących.
Umieś cić ramki na roże n w gniazdach znajdujących się w rogach blachy. Ramki mus zą być umiesz czone w spos ób ws kaz any na rys unku z boku.
Umieś cić roż en na ramkach. Zwrócić uwagę , cz y rowki są prawidłowo umiesz cz one w wyprofilowanej cz ęści ramek.
14
Ins trukc je d la uż y tko w nika
Po przygotowaniu rożna, umieścić blachę na pierwszym poziomie (patrz 4. ZAPOZNAJCIE SIĘ Z WAS ZYM URZĄDZENIEM). Dzięki wahliwemu ruchowi rame k na roż en włoż yć końcówkę rożna do gniaz da znajdującego się na silniku, w tylnej lewej ściance piekarnika.
Po zakończeniu pieczenia, dla wygodnego przekrę cania rusz tu dokręcić odpowiedni uchwyt znajdujący się w wyposażeniu.
Wlać odrobinę wody na blachę, aby nie wytworzył się dym.
Re gularne miganie kontrolki termostatu podcz as piecz enia jest rzeczą normalną i ws kazuje s tałe utrzymywanie tempe ratury wewnątrz piekarnika.
15
Ins trukc je d la uż y tko w nika
6. UŻYTKOWANIE PŁYTY
6.1 Os trz e żenia i ogólne porady
Podczas pierwszego podłą cze nia do s ieci e lektrycznej prze prowadz ana jest automatycz na kontrola funkcjonowania i na kilka se kund włą czają się wszystkie kontrolki.
Po użyciu, wyłączyć uż ytkowane płyty us tawiając dane pokrętło na poz ycji „O”. Nigdy nie należy polegać wyłą cz nie na czujniku obe cności garnka.
Nie kłaść metalowych prze dmiotów takich, jak nacz ynia lub sz tućce na powierzchni płyty indukcyjnej, ponieważ mogą się nagrzać.
Uważać, aby podczas gotowania nie rozsypać cukru i innych słodkich mies z ane k lub mate riałów i substancji, które mogłyby się roz puścić (plastik lub aluminiowa folia); Je żeli po z akończeniu gotowania na powierzchni pozostaną przypalone plamy, należy je us unąć, umyć wodą i wytrze ć czystą szmatką.
Płyta jest wyposażona w oddzielną cewkę indukcyjną do każdej strefy grzewczej. Każda cewka znajdująca się pod powierzchnią witroceramiczną emituje pole elektromagne tyczne , które wytwarza ciepło na dnie nacz ynia. Ciepło nie jes t prze nos z one na indukcyjną strefę grzewczą, ale dzięki prądom wirowym wytwarza się bezpoś rednio wewnątrz nacz ynia.
6.2 Układ s tre f grz ew cz y ch
Strefa
*w a r t o ści mocy są przybliż one i mogą się zmieniać w z ależ noś ci od stosowanego naczynia lub wybranych ustawień.
16
Śre d nic a z ew nę trzna
(mm) 1 145 1400 2200 2 180 1850 3000 3 270 2600 3700 4 210 2300 3700
Pobrana moc
max (W) *
Po brana m o c w funkc ji
Bo os te r (W) *
Ins trukc je d la uż y tko w nika
Aby uniknąć usz kodze nia urządze nia lub ewe ntualnych mebli z najdujących się obok niego, wszystkie naczynia i patelnie grillowe muszą się znajdować wewnątrz obwodu płyty.
6.3 Naczynia, których moż na używać
Podczas pierwszego podłączenia do sieci elektrycznej przeprowadzana jest automatyczna kontrola funkcjonowania i na kilka sekund włączają się ws zystkie kontrolki.
Stosować wyłącznie garnki z dne m odpowiednim do płyt indukcyjnych.
Odpowiednie naczynia:
• Naczynia z emaliowane j stali o grubym dnie.
• Naczynia z żeliwa z e maliowanym dne m.
• Nacz ynia z wielowarstwowe j s tali nierdz ewnej, s tali ferromagnetycz ne j nierdz ewne j i aluminium o specjalnym dnie.
Nieodpowiednie naczynia:
• Nacz ynia z miedz i, stali nie rdz ewnej, aluminium, szkła ogniotrwałego, drewna, ceramiki i terakoty.
Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy dany garnek nadaje się do gotowania indukcyjnego jest przys tawienie do jego dna magnesu. Jeż eli przyciąga magne s to z naczy, że jest odpowiedni. Jeż eli nie pos iada się magnesu, moż na wlać do naczynia niewielką ilość wody, umieścić go na strefie grzewcz ej i włączyć płytę. Jeż eli zostanie
wyświetlony s ymbol to oz nacza to, że garnek jes t nieodpowiedni.
Stosować wyłącznie garnki o ide alnie płaskim dnie. Uż ywanie garnków o nieregularnym dnie może niekorzystnie wpłynąć na skute cz ność systemu grze wczego, a nawe t uniemoż liw ić odcz ytanie garnka na płycie.
17
Ins trukc je d la uż y tko w nika
6.4 Ograniczenie czasu gotowania
Płyta grzewcz a posiada automatyczne urządzenie ograniczające czas trwania pracy. Jeż e li nie z mieni s ię ustawień strefy grzewczej, maksymalny czas funkcjonowania każdej strefy bę dzie zależny od poziomu wybranej mocy. Gdy uaktywni się urządzenie ograniczające czas pracy strefa grzewcza wyłączy się, nastąpi emisja krótkiego s ygnału i jeż e li strefa bę dzie gorąca, na
ekranie wyświetli się symbol .
6.5 Zabezpieczenie przed przegrzaniem płyty
Używając płyty kuchenne j z pełną mocą przez długi okres cz as u oraz, w przypadku wysokiej tempe ratury otocze nia mogą się pojawić trudnoś ci w chłodze niu syste mu e lektronicz ne go. Aby uniknąć zbyt wys okiej tempe ratury w systemie elektronicznym, moc strefy grzewczej będzie zarządzana automatycznie.
6.6 Porady dotyczące oszczę dności energii
Średnica dna garnka musi odpowiadać ś rednicy strefy grzewczej.
• Podcz as zakupu garnka sprawdz ić, cz y ws kaz ana średnica odnos i się do dna, czy do jego górnej części, która zazwyczaj jest zawsze wię ksza od średnicy dna.
• Podcz as przygotowywania dań, które wymagają długiego gotowania można oszczę dzić czas i energię stosując garnek ciśnieniowy, który pozwala zachować większ ą ilo ści witamin i minerałów w przyrządzanym posiłku.
• Upe wnić się , że garnek ciś nieniowy zawiera wystarczającą ilość płynu, ponieważ prze grzanie wynikające z jego braku mogłoby uszkodzić zarówno garnek jak i strefę grzewczą.
• Jeż eli możliwezawsze przykryć garnek odpowiednią dla niego pokrywką.
• Wybrać garnek odpowiedni do ilo pół pusty garnek wiąże się z niepotrze bną utratą energii.
ści przyrządzanego produktu. Duży i na
18
Ins trukc je d la uż y tko w nika
6.7 Poziomy mocy
Na strefie grzewcz e j moż na us tawić moc na kilku poz iomach. W tabeli ws kaz ano informacje dotycz ące różnych rodzajów przyrządzania posiłków.
Poziomy mocy
0 Pozycja WYŁ
U Podgrzewanie 1 - 2 Go to w ania nie wie lkich iloś ci (moc minimalna) 3 - 4 Gotowanie
5 - 6
7 - 8 Pieczenia, podsmażania z mąką
9 Pieczenia
P *
* pa trz funkcja Boo ste r.
Gotowania dużych ilości, piecz enia duż ych kawałków
Pieczenia / Przypiekania, gotowania (mo c maks ymalna)
Odpowiedni do
6.8 Rozpoznawanie garnka
Jeż e li na strefie grze wcze j nie znajduje się żaden garnek lub jest zbyt mały, płyta nie wytwarza ene rgii i na wyś wietlaczu pojawi się symbol .
Jeż eli na strefie grzewczej znajduje się odpowiedni garnek, system rozpoz nawania włą cz a ją na poz iomie mocy us tawionym z a pomocą pokrętła. Przerwanie przekazywania ene rgii nas tę puje po usunięciu garnka ze s trefy
grze wczej (na wyświetlaczu pojawi się symbol ). Jeż eli uaktywni s ię funkcję rozpoz nawania garnka, w przypadku ogranicz onych wymiarów garnków lub
patelni umieszczonych na strefie grzewczej, zostanie przekazana wyłą cz nie niez bę dna energia.
Og ranicz e nia w ro z poz nawaniu g arnka: Minimalna średnica podstawy jest ws kaz ana obręczą na strefie grzewczej. Mniejsze średnice mogą nie z os tać odczytane i w związku z tym ce wka indukcyjna może się nie uaktywnić.
19
Ins trukc je d la uż y tko w nika
6.9 Cie pło s z cz ątkowe
Po wyłączeniu strefy grzewczej, jeżeli jest ona jeszcze gorąca, na wyświetlaczu pojawi się symbol . Gdy tempe ratura ze jdz ie poniżej 60°C
symbol zniknie. Zwrócić szczególną uwagę na be zpiecze ńs two dz ieci, ponieważ mogą nie
zauważyć wskaz ania o gorących jeszcze powierzchniach. Po użyciu, przez jakiś czas strefy grzewcze pozostają jeszcze bardzo gorące nawe t, jeż eli są wyłączone.
6.10 Przyspieszanie podgrzewania
Każ da s trefa grzewcz a pos iada funkcję przys piesz ania nagrzewania, która poz wala na wytworze nie maksymalnej mocy prze z czas proporcjonalny do wybranej mocy. Przekręcić pokrę tło w lewo na poz ycję „A” a nas tępnie puścić; na wyświetlaczu
pojawi się symbol . W ciągu 3 sekund wybrać żądaną moc nagrze wania
(1...8). Wybrana moc i symbol bę dą z amiennie migać na wyś wietlaczu. W każ dej chwili można zwiększyć poziom mocy, okres „maksymalnej mocy”
zmieni się automatycz nie.
Jeż e li moc z os tanie zmniejszona, przekręce nie pokrętła w le wo, spowoduje automatyczne dezaktywowanie funkcji przys piesz e nia nagrzewania.
20
Moż na równocz eśnie uaktywnić cz tery strefy grze wcze w funkcji przyspies zone go nagrze wania (patrz 6.12 Zarządzanie mocą). Je że li uaktywni się piątą strefę, syste m automatycznie wyłączy jedną z uaktywnionych wcześ niej stref.
6.11 Funkc ja Bo os ter
Funkcja booste r umożliwia uaktywnienie s trefy grze wcze j na maks ymalnej mocy na okres 10 minut. Jes t użyteczna, gdy chce się szybko doprowadzić do wrzenia duż e iloś ci wody lub podsmaż yć mięs o na duż ym ogniu. Przekrę cić pokrę tło na dwie s ekundy w prawo, na poz ycję „P” a nas tę pnie
puścić; na wyś wietlaczu pojawi się symbol . Po 10 minutach funkcja boos te r zostanie automatycznie wyłączona i gotowanie będzie trwało z poziomem
m o c y „9 ”.
Funkcja booste r ma pierwsze ńs two w s tos unku do funkcji przys piesz ania nagrzewania.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
6.12 Zarząd zanie m oc ą
Płyta jest wyposażona w moduł zarządzania mocą, który optymalizuje/ogranicz a zużycie. Jeż eli ustawione poz iomy mocy przekroczą maksymalną dozwoloną granicę , karta elektroniczna automatycz nie dos tos uje moc wytwarzaną przez pola. Mod uł bę dzie próbował utrzymać maks ymalne poz iomy wytwarzanej mocy, na wyś wietlaczu zostaną wyś wietlone poziomy ustawione za pomocą zarządzania automatycz ne go. Miganie jedne j z mocy oznacza, że jest ona automatycznie ograniczana do nowe j wartości wybranej przez moduł zarządzania mocą.
Pierwszeństwo zależ y od ostatniej us tawione j strefy.
6.13 Blokada sterowania
Blokada ste rowania to urządzenie pozwalające na zabezpieczenie przed przypadkowym lub nieprawidłowym użyciem. Gdy wszystkie strefy grzewcze są wyłą czone, przekrę cić równoc z e ś nie w lewo (na poz ycję „A”) pierwsze dwa pokrę tła. Przytrzymać je p rz e kręcone , dopóki na wyś wietlacz u nie pojawią się
symbole Aby de z aktywować blokadę sterowania powtórzyć te same czynnoś ci, opisane
wyżej.
Jeż e li pokrętła pozostaną na pozycji „A” prze z dłużej niż 30 sekund, na wyświetlaczu pojawi się komunikat błę du .
, nastę pnie puścić pokrę tła.
W przypadku dłużs zej prze rwy w dostarczaniu energii blokada ste rowania zostanie dezaktywowana. Przystąpić do uaktywnienia jak opisano wyżej.
21
Ins trukc je d la uż y tko w nika
7. UŻYTKOWANIE PIEKARNIKA
7.1 Prz ed ro zp oc z ęciem użytkowania
• Usunąć ewe ntualne e tykiety (za wyjątkiem tablicz ki z danymi te chnicz nymi) z blach, akce soriów i komory piecze nia.
• Usunąć ewe ntualną zewnę trzną lub wewnętrzną folię ochronną z urządzenia, akcesoriów takich jak blachy, brytfanny, płyta do pizzy lub pokrywa dna.
• Prze d uż yciem urządzenia po raz pierwszy wyjąć wszystkie akce soria z komory i wymyć je jak wskazano w rozdziale „9. CZYSZCZENIE I KONS ERWACJA”.
Nag rzać pus te urządz e nie z m aks ym alną temperaturą, w celu usunięcia ewentualnych pozostałoś ci po produkcji, które mogłyby nadać żywności nieprzyjemnego zapachu.
7.2 Wentylacja
Urządzenie jest wyposaż one w syste m chłodz e nia, który uaktywnia się podcz as uaktywnienia piecze nia. Funkcjonowanie wentylatora powoduje przepływ powietrza, które ulatnia się z tylnej części urządzenia i może trwać przez kilka chwil nawet po jego wyłączeniu.
7.3 Schowek
22
W dolnej cz ęści kuchni, pod piekarnikami z najduje s ię schowe k, który moż na otworzyć pociągając dolny brzeg drzwicz e k. Nie wkładać do środka łatwopalnych materiałów, ścierecz ek, papieru itp., można w nim trz ymać wyłą cz nie me talowe akce soria urządzenia.
Nie otwierać schowka, gdy piekarnik jes t włą cz ony i jesz cz e gorący. Tempe ratura wewnątrz schowka moż e być bardzo wysoka.
7.4 Lampki wewnętrz ne go o ś wie tle nia
Lampki piekarnika włączają się po wybraniu jedne j z funkcji.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
7.5 Os trz e że nia i po rad y doty cz ące użytkowania
Każdy rodzaj pieczenia jest wykonywany przy zamkniętych drzwiczkach. Wydobywające się ciepło moż e b yć źród łem zagroże nia.
Podcz as piecz e nia nie przykrywać dna piekarnika folią aluminiową oraz nie kłaść na nim garnków lub blas zek, aby nie us z kodz ić warstwę e ma lii. W przypadku przygotowywania potrawy w papierze do piecz enia, należ y umieścić go tak, aby nie zakłócał cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz piekarnika.
Dla uzyskania idealnych rez ultatów z aleca s ię umiesz cz e nie nacz yń na ś rodku rusztu.
Aby pozbyć się ewentualnej pary znajdującej się w piekarniku należy otworzyć drzwicz ki na dwa razy: pół-otwarte (ok. 5 cm) przez 4-5 sekund, następnie całkowicie. Je że li okażą się konieczne interwencje na produktach podcz as pieczenia należy pozostawić otwarte drzwiczki przez możliwie jak najkrótszy cz as , aby uniknąć obniż enia temperatury, mogłoby to niekorzys tnie wpłynąć na przyrządzaną potrawę .
Po zakończe niu pieczenia, aby uniknąć utworze nia się nadmiernego konde ns atu na sz kle całego piekarnika nie zaleca s ię zostawiania gorących potraw wewnątrz komory.
Po dcz as p ie cz e nia cias t lub warzy w mo ż e wy s tąpić zjawisko kondensacji na s z ybc e . Ab y uniknąć takie g o zjawis ka, otw o rzy ć d wa razy z maksymalną ostroż noś cią drzwiczki podczas pieczenia.
Nag rzać pus te urządz e nie z m aks ym alną temperaturą, w celu usunięcia ewentualnych pozostałoś ci po produkcji, które mogłyby nadać żywności nieprzyjemnego zapachu.
23
Ins trukc je d la uż y tko w nika
7.6 Zegar programowania
Minutnik
Koniec pieczenia
Ustawienie cz as u i res et
Zmniejszenie wartoś ci
Zwiększ enie wartoś ci
Sygnał e mitowany po z akończeniu każdego programu składa się z 10 sygnałów akus tycznych, które powtarzają się 3 razy w ods tępie 1 minuty. Moż na go w każdej chwili wyłączyć poprzez wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku.
7.7 Funkcjonowanie zegara analogowego
7.7.1 Ustawienie godziny
Przy pierwszym uż yciu piekarnika lub po przerwaniu zasilania wyś wietlacz re gularnie m iga.
Po wciś nięciu przycisku wyłączy się miganie wyś wietlacza. Ponownie
wcisnąć prze z 2 s e kundy przycisk ; w tym momencie moż na ustawić
bieżącą godzinę. Wciskając przyciski zmiany wartoś ci lub uzyskuje się zwiększ e nie lub zmniejsz enie wartości o minutę.
Wcisnąć jede n z dwóch przycisków zmiany wartości, dopóki nie pojawi się bieżąca godz ina. Po 5 se kundach od os tatniego wciśnięcia zegar rozpocznie funkcjonowanie według ustawionego cz as u.
24
Ins trukc je d la uż y tko w nika
7.7.2 Minutnik Ta funkcja nie przerywa pieczenia, uaktywnia
wyłącznie sygnał dź więkowy.
• Po wciśnięciu przycisku wyświetlacz podświetli się, jak ws kazano na rysunku 1;
• W ciągu 5 s e kund wcisnąć przyciski lub w ce lu ustawienia minutnika. Przy każ dym
wciśnięciu podświetli się lub wyłą cz y jeden zewnę trzny s e gme nt oz naczający 1 minutę pieczenia (na rysunku 2 przeds tawiono ustawienie na 1 godz inę i 10 minut).
• Po 5 s ekundach od ostatniego wciśnięcia uruchomi się odliczanie, po upływie którego zostanie wyemitowany sygnał dź więkowy.
• Podcz as ws teczne go odliczania moż na wyświetlić bieżącą godzinę za pomocą
wciśnięcia przycisku , ponownie go wcisnąć aby powrócić do wyświetlenia minutnika.
Po zakończe niu ws tecz nego odlicz ania należy ręcz nie wyłą czyć piekarnik przekręcając te rmos tat i przełą cz nik funkcji na 0. Nie moż na ustawić cz as u trwania p iecz enia d łuż szego niż 4 god z in.
1)
2)
25
Ins trukc je d la uż y tko w nika
7.7.3 Programowanie
Cz as trwania pie cz e nia: wciskając 2-gi przycisk można us tawić czas trwania pieczenia. Prze d ustawieniem należy prze kręcić termostat na żądaną
tempe raturę i pokrętło wyboru funkcji na jedną z pozycji. Aby ustawić czas trwania pieczenia należy:
• Wcisnąć przycisk ; wskaz ówka us tawi się na
poz ycji 12 i symbol z boku bę dzie migał (Rys. 1).
• Wcisnąć przyciski lub w ciągu 5 se kund, aby ustawić czas trwania piecz e nia: każ de
wciśnięcie przycisku odpowiada dodaniu 1 minuty i co 12 minut podświetli się nowy
wewnętrzny segment (na rys unku 2 prze dstawiono ustawienie na 1 godzinę).
• Po osiągnięciu żądane go czasu trwania pieczenie uruchomi s ię po około 5 se kundach od
wciśnięcia przycisków lub .
• Na wyświetlaczu pojawi się bieżąca godzina ws kaz ana s tałymi se gmentami i minuty pozostałe do zakończ enia piecz e nia wskazane segmentami migającymi (każ dy migający se gment wskaz uje 12 minut poz os tałego pieczenia).
• Po zakończe niu ustawione go czasu, z e gar wyłączy elementy grze jne piekarnika, uaktywni się sygnał dź więkowy i cyfry na tarczy zacz ną migać.
• Można również wyzerować cz as trwania pieczenia poprze z wykas owanie us tawionego programu: Wcisnąć prze z 2 s e kundy ś rod kow y
przycisk ; ustawiony cz as trwania z os tanie anulowany i konieczne bę dz ie manualne
wyłączenie piekarnika w przypadku trwania pieczenia.
1)
2)
26
Nie moż na ustawić cz as u trwania p iecz enia d łuż szego niż 12 godzin.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
Rozpoczęcie pie cze nia: poz a ustawieniem cz as u piecze nia moż na również określić czas jego rozpoczę cia (po maks ymalnie 12 godzinach od ustawienia). Aby us tawić godzinę roz poc z ę cia/końca piecze nia należy.
• Ustawić czas trwania pieczenia, jak opisano w poprzednim paragrafie.
• W ciągu 5 sekund od os tatniego wciśnięcia przycisków lub ponownie
wcisnąć przycisk w celu okreś lenia końca pieczenia. Na wyś wietlaczu
pojawi się migający symbol i bieżąca godz ina z podświetlonymi wewnętrznymi se gmentami ws kaz ującymi koniec piecze nia. Za pomocą
przycisków i ustawić godzinę końca pieczenia.
• Po upływie 5 s ekund od os tatniego wciśnięcia, wyświetlacz wskaże bieżącą godzinę, godzinę roz p ocz ę cia i końca ws kaz ane podświetlonymi wewnętrznymi se gmentami. Dopóki bieżąca godz ina nie zbiegnie się z godziną podświetlone ; jak tylko bieżąca godzina zbiegnie się z godziną roz po c z ęcia, wewnętrzne segmenty zaczną migać wskaz ując, ż e piekarnik roz począł pieczenie.
• Po z akończ e niu ustawionego cz asu, zegar wyłą cz y e leme nty grzejne piekarnika, uaktywni się sygnał dźwiękowy i cyfry na tarczy z aczną migać.
• Aby wykasować cały ustawiony program przytrzymać prze z 2 se kundy środkowy przycisk ; jeż eli piecz enie roz pocz ęło s ię, koniecz ne bę dzie
manualne wyłą cz e nie piekarnika.
• Na ilustracji z boku przedstawiono przykład zaprogramowania: bieżąca godzina 7:06, ro z po c z ęcie piecz e nia zostało zaprogramowane na 8 a zakończenie na 9.
• Gdy będzie 8 wewnętrzne segme nty pomiędz y 8 i 9 zaczną migać, a wskazówka godz in bę dzie stała.
rozpoczę cia piecz enia se gme nty na wyświetlaczu pozostaną
Uwaga: ab y pie karnik ro z po c zął pieczenie po opisanym zaprog ram o waniu ko nie c zne je s t, ab y te rm os tat i prze łąc z nik funkc ji zostały us tawio ne na żądane j te mpe raturz e i funkc ji.
7.7.4 Ograniczona jasność wyś wietlacza
Aby ograniczyć zużycie energii podczas trybu stand-by moż na z mniejszyć jas no ść wyświetlacza krótko wciskając przycisk . Aby powrócić do
normalnej jasności ponownie wcisnąć przycisk .
27
Ins trukc je d la uż y tko w nika
8. UŻYTKOWANIE PIEKARNIKA
GRZAŁKA GÓRNA I DOLNA: Ciepło pochodz ące rów noc ze śnie z góry i z dołu sprawia, że taki s ys tem nadaje się do pieczenia szczególnego rodzaju potraw. Pieczenie tradycyjne nazywane statycznym nadaje się do przyrządzania jednej potrawy na raz. Ide alne do przygotowywania każ dego rodzaju pieczeni, chleba, nadziewane go ciasta i sz cz e gólnie ws kaz ane do tłustych mięs takich, jak gęś i kaczka.
OBIEG POWIETRZA: Działanie termoobiegu w połączeniu z tradycyjnym systemem zapewnia równomierne pieczenie, nawet złoż onych potraw. Ide alne do piecze nia cias tek i cias t, nawe t na kilku poziomach jednocześ nie.
GRILL: Taka funkcja, poprze z dz iałanie ciepła wytworzone go z je dne j ś rodkowej grzałki, po z w ala na grillo w anie m a łych porcji mięsa i ryb, przygotowywanie szaszłyków, tos tów oraz ws z ys tkic h g rillo wa ny c h w a rz yw.
WENTYLATOR+GRILL: Powietrze wytwarzane prze z we ntylator zmniejsza falę ciepła emitowaną prze z grill umoż liwia jąc optymalne grillowanie kawałków dużej wielkoś ci. Ide alne do dużych kawałków mięsa (np. golonka wieprzowa).
28
WENTYL.+GRZ. DOLNA: Połą cz e nie termoobiegu z jedną tylko dolną grzałką pozwala na szybsze zakoń system jest zalecany do dokończenia pieczenia podpieczonych zewnę trznie produktów, ale nie wewnątrz, które dlate go właś nie wymagają umiarkowanego ciepła z góry. Idealne do każ dego rodzaju potrawy.
GRZAŁKA DOLNA Z WENTYL. + TERMOOBIEG: Pieczenie z termoobiegiem jest połącz one z ciepłem wytwarzanym na dole, je dno cz e śnie de likatnie opiekając. Idealne do każ dego rodzaju potrawy.
TERMOOBIEG: Połączenie termoobiegu z grzałką termoobiegu (wbudowana w tylną część piekarnika) poz wala na pieczenie potraw na różnych półkach, o ile wymagają tej samej tempe ratury i takiego s amego rodz aju piecze nia. Obieg gorącego powietrza zapewnia natychmias towe i równomierne rozprowadzenie ciepła. Jest na przykład możliwe jednocz e sne piecz e nie (na kilku półkach) ryb, warzyw i ciastek, bez przechodz e nia zapachów i smaków
czenie pieczenia. Taki
Ins trukc je d la uż y tko w nika
ROZMRAŻANIE: Sz ybkie roz mraż anie jest wspomagane poprze z aktywację wentylatora, który zape wnia równomierne rozprowadzenie powietrza o te mpe raturze otocze nia w piekarniku.
ECO: Wskazuje funkcję umoż liw iającą mniejsze zużycie energii. Współdziałanie we ntylatora, grilla i dolnej grzałki jest szczególnie zalecane do pieczenia na jednym poziomie, przy niskim zużyciu energii elektrycz nej.
SZEROKI GRILL: ciepło wytwarzane prze z grzałkę grilla poz wala na uzyskanie optymalnego rez ultatu podcz as grillowania, zwłaszcza kawałków mięsa ś redniej i małej wielkości, a w połą czeniu z rożne m (gdzie prze widz iany) umoż liwia równomierne przyrumienienie pod koniec piecze nia. Ide alne do piecze nia kiełbasy, że be rek, boczku. Taka funkcja umożliw ia równom ie rne grillo w anie d uż e j ilości produktu, z właszcza mię sa.
GRILL I ROŻEN: Roż en działa w połą czeniu z grzałką grilla umoż liw iając ide alne przyrumienienie.
TURBO: Połączenie systemu z termoobiegiem z tradycyjnym sprawia, że piecz enie je s t bardzo szybkie i s kuteczne w przypadku produktów umies zczonych na róż bez przesyłania zapachów i smaków. Ide alne do duż ej wielkości potraw, wymagających intensywnego pieczenia.
nych poziomach,
PIROLIZA: Po us tawieniu te j funkcji piekarnik os iąga te mperaturę nawet do 500°C, eliminując ws ze lki tłusz cz osadz ający się na wewnętrznych ś ciankach.
29
Ins trukc je d la uż y tko w nika
8.1 Po rady i zale c enia dotyc zące pieczenia
8.1.1 Porady ogólne Wkładać produkty do piekarnika po jego uprzednim nagrzaniu.
• Podczas piecze nie na kilku poz iomach uż ywać funkcji z termoobiegiem w ce lu równomiernego piecz enia na ws z ys tkich półkach.
• Zaz wyczaj nie można skrócić czasu piecz enia zwiększając tempe raturę (produkt je s t mocno upieczony na ze wnątrz i niedopieczony wewnątrz).
• Podcz as piecze nia ciast lub warzyw moż e wystąpić zjawisko kondensacji na szybce . Aby uniknąć takiego zjawiska, otworzyć dwa raz y z maks ymalną os trożnością drzwiczki podczas pieczenia.
8.1.2 Porady dotyczące przygotowywania mię sa
• Czas pieczenia, zwłaszcza podczas przyrządzania mięsa, zależ y od wielkości, ilości i indywidualnego s maku.
• Podcz as przyrządzania pieczeni zaleca się stosowanie termometru do mięsa lub nacisnąć na piecze ń łyżką. Jeż eli jest twarda oznacza, że jest gotowa, jeżeli nie, wymaga jes zcze kilku minut piecze nia.
8.1.3 Porady dotycząc e p rzy g otowy wania cias t i cias te k
• Najlepiej używać ciemnych me talowych foreme k do cias ta: lepiej pochłaniają ciepło.
• Tempe ratura i czas trwania piecz enia zależą od jakości i kons ys tencji surowego ciasta.
• Sprawdzić, czy cias to jes t upiecz one w środku: po zakończe niu piecze nia wbić wykałaczkę w jego najwyż szy punkt. Jeże li cias to nie przykleja się do wykałacz ki to znaczy, że jest ono upieczone.
• Jeż e li po wyjęciu z piekarnika cias to opada, podcz as kolejnego piecz enia obniż yć us tawioną tempe raturę o około 10°C ewentualnie us tawiając dłuższy czas pieczenia.
30
Ins trukc je d la uż y tko w nika
8.1.4 Porady dotyczące rozmrażania i wy ras tania
• Umieś cić na pierws zym poziomie piekarnika zamroż ony produkt bez opakowania w pojemniku be z pokrywki.
• Produkty należy roz mra ż ać bez opakowania.
• Umieś cić produkty do rozmroże nia w równomierny spos ób, tak, aby nie zachodziły na siebie.
• Podcz as roz mraż ania mięsa zaleca się użycie rusz tu na drugim poz iomie, umieś cić na nim produkt a na pierwszym poz iomie umieś cić blachę. W ten spos ób produkt nie wejdz ie w kontakt z płynem wydz ielanym przy roz mra żaniu.
• Najbardziej delikatne cz ęści można przykryć fo lią aluminiową.
• Zaleca s ię, dla zape wnienia prawidłowe go wyras tania umieś cić na dnie piekarnika pojemnik z wodą.
8.1.5 Porady dotyczące pie c ze nia z funkc ją Grill i Wenty lator+g rill
• Z funkcją Grilla (gdy obecna), mię so można grillować wkładając je do zimnego piekarnika, ale zaleca s ię je go ws t poprawienia rez ultatu.
• Natomiast w funkcji wentylator + Grill (jeż e li obe cna), prze d grillowaniem zaleca się wstępne nagrzanie piekarnika
• Należ y umieścić produkt na środku rusz tu.
ępne nagrzanie, w ce lu
8.2 Oszczę dność energii
Aby ograniczyć zużycie energii podczas użytkowania powinno się:
• Wyłączyć piecze nie kilka minut prze d upływem ustawionego cz as u. Pieczenie trwa prze z pozostałe minuty dz ięki wysokiej te mperaturze w komorze .
• Nie otwierać zbyt czę sto drzwicze k, aby nie roz pras zać ciepła.
• Użyć funkcji ECO (gdz ie przewidziana), do piecz e nia na jednym poziomie.
• Urządzenie powinno być zawsze czyste wewnątrz.
31
Ins trukc je d la uż y tko w nika
8.3 Tabe la piec ze nia
POTRAWY WAGA FUNKCJA
PIERWS ZE DANIA
LASAGNE 3-4 kg Grzałka górna i dolna
ZAPIEKANY MAKARON 2 kg Grzałka górna i dolna
MIĘSO
PIECZONA CIELĘCINA 1,2 kg Obieg powietrza
POLĘDWICA WIEPRZOWA 1,2 kg Obieg powietrza
ŁOPATKA WIEPRZOWA 1,2 kg Turbo
KRÓLIK PIECZONY 1,2 kg Termoobieg
PIERŚ Z INDYKA 1,5 kg Obieg powietrza
PIECZONY BALERON 2 kg Turbo
KURCZAK PIECZONY 1,2 kg Turbo
GRILLOWANE MIĘSO
KIEŁBASA WIEPRZOWA 1,2 kg We ntylator+grill
KOTLETY 1,2 kg
HAMBURGERY 0,8 kg Grill
BEKON 0,8 kg Wentylator+grill
KURCZAK NA ROŻNIE 1-1,2 kg Grill i rożen
RYBA
PSTRĄG 1,2 kg Wentyl.+grz. dolna
32
Grill
Ins trukc je d la uż y tko w nika
POZYCJA PROWADNICY
OD DOŁU
1 220 - 230 50 - 60
1 220 - 230 40
2 180 - 190 70 - 80
2 180 - 190 70 - 80
2 180 - 190 90 - 100
2 180 - 190 70 - 80
2 180 - 190 80 - 90
2 180 - 190 190 - 210
2 180 - 190 60 - 70
3 250 - 280 7 - 9 5 - 6
TEMPERATURA
°C
CZAS W MINUTACH
1-a S TRONA 2-a STRONA
4 250 - 280 15 5
4 250 - 280 9 5
3 250 - 280 13 3
250 - 280 70 - 80
2 150 - 160 35 - 40
33
Ins trukc je d la uż y tko w nika
POTRAWY WAGA FUNKCJA
PIZZA 1 kg Pizza
CHLEB 1 kg Termoobieg
FOCACCIA 1 kg Turbo
DESERY/CIAS TKA
BABKA PIASKOWA 1 kg Obieg powietrza
TARTA 1 kg Obieg powietrza
KRUCHE CIASTO 0,5 kg Wentyl.+grz. dolna
NADZIEWANE TORTELLINI 1,2 kg Turbo
CIASTO PARADISO 1,2 kg Obieg powietrza
PROFITEROLE 0,8 kg Turbo
BISZKOPT 0,8 kg Termoobieg
CIASTO RYŻOWE 1 kg Turbo
RO GALIKI DROŻDŻOWE 0,6 kg Termoobieg
ROGALIKI DROŻDŻOWE (na różnych poziomach)
CIASTKA Z KRUCHEGO CIASTA (na róż nych poziomach)
Cz a ws kaz any w tabe lach nie uwz ględnia czasu wstę pne go nagrze wania jes t ws kaz any w przybliżeniu.
34
Ins trukc je d la uż y tko w nika
POZYCJA PROWADNICY
OD DOŁU
1 250 - 280 6 -10
2 190 - 200 25 -30
2 180 - 190 15 -20
2 160 50 - 60
2 160 30 - 35
2 160 - 170 20 - 25
2 160 20 - 25
2 160 55 - 60
2 150 - 160 40 - 50
2 150 - 160 45 - 50
2 160 40 - 50
2 160 25 - 30
TEMPERATURA
°C
CZAS W MINUTACH
1 i 3 160 - 170 16 - 20
1 i 3 160 - 170 16 - 20
W przy pad ku p iec z enia kilku po traw na raz z ale ca s ię użyc ie w yłącznie
nastę pując ych funkcji , , i uż y cie 1-ego i 3-ego p ozio m u.
35
Ins trukc je d la uż y tko w nika
9. CZYS ZCZENIE I KONSERWACJA
Nie s to s o wać pary do c z ys zc z enia urządze nia. Para m oż e spowodować pow s tanie rd zy na cz ęściach elektrycznych, uszkadzając je i doprowadzając d o zwarć.
UWAGA: Dla Pańs twa b e zp ie cze ńs twa, p rz ed wy ko nanie m jakic hkolwie k czynnoś ci cz y s zc z enia lub kons erw ac ji nadzw y cz ajnej z ale c a s ię założ enie rękawic ochronnych.
Nie stosować produktów czysz cz ących zawierających chlor, amoniak lub wybielacze na częściach stalowych lub wykończonych powłoką metalową (np. anodowane, niklowane, chromowane).
Używać produktów do cz ys z cz enia sprzedawanych przez producenta.
9.1 Czyszczenie powierzchni
Aby utrzymać powierzchnie w dobrym stanie, należ y po każ dym użyciu i os tygnięciu re gula rnie je c z yścić.
9.2 Co dz ienne cz y s z c ze nie płyty
Do czyszcze nia i konse rwacji powierzchni z e s tali nierdz e wne j stosować wyłącznie produkty niezawierające substancji ś ciernych, kwaśnych lub na baz ie chloru. Sposób zastosowania: nałoż yć produkt na wilgotną ś ciereczkę i dokładnie umyć powierzchnie, a nastę pnie wytrzeć mię kką szmatką lub ściereczką z mikrofibry.
36
9.3 Plam y z żywnośc i lub re s ztki
Aby nie us zkodz ić powierzchni, należ y unikać stosowania metalowych gąbe k lub os trych s krobaków. Używać z wycz ajnych produktów, nieś ciernych, ewentualnie używając drewnianych lub plastikowych narzę dz i. Dokładnie umyć wodą, nas tępnie wytrzeć miękką szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Nie poz wolić aby w piecu zas chły res ztki po słodkich produktach (np. dż e m). Po z bytnim wyschnięciu mogłyby us z kodzić emalię pokrywającą wnętrze piekarnika.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
9.4 Czyszczenie płyty witroceramicznej
Należ y re gularnie c z y ścić płytę witroceramiczną, najlepiej po każ dym uż yciu, gdy wszystkie lampki wskazujące ciepło szczątkowe s ą wyłą czone.
Ewe ntualne jasne ślady poz os tawione przez garnki o aluminiowym dnie można usunąć nasączoną octe m szmatką. Jeż e li po zakończ e niu gotowania na powierzchni pozostaną przypalone plamy, należ y je us unąć, umyć wodą i wytrzeć czystą szmatką. Nigdy nie s tos ować ściernych lub agresywnych de te rgentów (np.: produktów z granulkami, spray'u do piekarników, odplamiaczy i metalowych gąbek).
Ziarnka pias ku, które wys ypały się na płytę przy czyszczeniu sałaty lub ziemniaków mogą ją porysować podczas przes uwania garnków. Należ y je więc natychmias t usunąć z powierzchni.
Zmiany c hro m aty c zne nie wpływają witroce ramiki. Nie dotycz y to z miany materiału płyty kuche nnej, ale chodzi tu o zwyczajnie nieusunięte pozostałości, które uległy przypaleniu.
Mog ą się pojawić błyszcząc e s tre fy s powodowane tarciem dna garnków, zwłas zcza aluminiowych oraz s tos owaniem nieodpowiednich dete rge ntów. Trudno je usunąć za pomocą zwyczajnych środków czyszczących. Może s ię okazać konieczne kilkakrotne powtórze nie cz ys z cz enia. Zas tos owanie ściernych deterge ntów lub tarcie dnem garnków moż e z czase m ze trze ć dekorację płyty i przyczynić się do powstania plam.
na skute czność i s ta b ilno ść
9.5 Cotygodniowe czyszczenie
Raz w tygodniu wycz yś cić płytę kuche nną zwyczajnym środkiem do cz ys zcz enia powierzchni witroce ramicznych. Zawsze prze s trze gać zaleceń producenta. Sylikon zawarty w takich produktach wytwarza nieprzemakalną warstwę ochronną, oporną na brud. Ws zystkie plamy pozostają na warstwie ochronne j i można je łatwo usunąć. Nas tępnie wytrzeć powierzchnię czystą szmatką. Uważać, aby na płycie kuchennej nie poz os tawić res z tek dete rgentu, ponieważ podczas ogrzewania mogą agresywnie działać i niekorzys tnie wpłynąć na jej strukturę.
37
Ins trukc je d la uż y tko w nika
9.6 Czys zczenie piekarnika
ABY utrzymać piekarnik w dobrym stanie należy go regularnie czyś cić po każ dym użyciu. zawsze poczekać, aż wystygnie. WYJĄĆ ws z ys tkie możliw e d o wyjęcia części.
• Wyczyścić rusz ty piekarnika gorącą wodą i nieś ciernym deterge nte m, przetrzeć wodą i wytrzeć.
• Aby ułatwić czynności związ ane z cz ys z cz eniem, moż na zdjąć drzwiczki (patrz roz. „10.2 Demontaż drzwiczek”).
Zaleca się uruchomienie piekarnika na maks ymalnie 15/20 minut po użyciu specjalnych produktów, aby usunąć ewe ntualne poz os tałoś ci.
Po zakończeniu czynności zaleca się dokładne wytarcie mokrych części.
9.6.1 Wyjmo w anie rame k
Wyjęcie rame k ułatwia czyszczenie bocznych części.
Aby us unąć ram ki: 1Pociągnąć ram kę do góry, aby odczepić
go z mocowania A, nas tępnie wysunąć ze znajdujących się na tylnej ś ciance gniazd B.
2 Po zakończeniu czyszczenia powtórzyć
opisane czynności, aby włoż yć ramki na miejsce.
38
9.7 Czyszczenie szklanych drzwiczek
Powinny być zawsze czyste. Stosować papierowe ręcz niki kuche nne, w przypadku uporczywe go brudu, umyć wilgotną gąbką i dowolnym de terge nte m.
Nie stosować ś ciernych lub agresywnych de te rgentów do cz ys zcz enia s z ybki w drzwiczkach (np. produktów z granulkami, odplamiacz y i gąbek metalowych). Nie stosować chropowatych, ściernych mate riałów lub ostrych metalowych skrobaków do cz ys z cz enia szklanych drzwiczek piekarnika, ponieważ mogą porysować powierzchnię.
Ins trukc je d la uż y tko w nika
9.8 Demontaż us zc ze lki (z wy jątkie m mo d eli z piro lizą)
W ce lu zape wnienia dokładne j cz ys toś ci piekarnika można wyjąć uszczelkę z drzwiczek. W czterech rogach zostały umies z cz one zaczepy, które mocują ją do krawę dzi piekarnika. Pociągnąć krawędzie uszcze lki na zewnątrz, aby odłą czyć zaczepy. Uszczelkę należ y wymienić, gdy s traci elastycz ność i stwardnieje.
9.9 Czyszczenie uszczelki
Utrzymywać uszczelkę w czystości stosując nieś ciernej gąbki i letniej wody. Uszcze lka musi być miękka i elas tyczna (z wyjątkiem modeli z pirolizą). W modelach z pirolizą, us z cz e lka może ulec zgniece niu i stracić kształt. Aby przywrócić jej ksz tałt, szczypać ją na całym obwodzie, co umoż liwi us unięcie nagromadzonego brudu.
9.10 Cz ys z cz enie paneli samo cz y s z czących (cykl katalizy)
Jeż eli panele samoczyszczące są nieznacznie zanieczyszczone, zwłaszcza tłuszczem, można przeprowadzić cykl regene racji poprzez podgrzewanie. Na jpie rw na le ż y wyczyścić dno i górną osłonę za pomocą sz matki z mikrofibry zmoczonej w wodzie i neutralnym płynie do naczyń i dobrze wypłukać. Ustawić cykl rege neracji wybierając funkcję termoobiegu z maks ymalną tempe raturą przez jedną godzinę. Jeż e li pane le są s z c zeg ólnie b rud ne po cyklu rege ne racji, rozmontować je i umyć uż ywając ne utralnego płynu do nacz yń. Nastę pnie dobrze je wypłukać i wysuszyć. Zamontować panele i ustawić funkcję termoobiegu z tempe raturą 180°C na je dną godzinę, aby dobrze wyschły.
Zaleca się przeprowadz anie rege neracji paneli samocz ysz cz ących co 15 dni.
Cykl rege neracji pane li jest me todą cz ys zczenia umożliw iającą usunięcie niewielkich resz tek tłusz cz u, nie usuwa res ztek po s łodkich produktach.
39
Ins trukc je d la uż y tko w nika
9.11 Piro liza: auto maty cz ne cz ys zc ze nie pie karnika
Piro lizę moż na wykonywać w każdej chwili dnia lub nocy (jeż eli chce się skorzystać obniż one j taryfy nocne j)
Podcz as takiego cyklu automatyczne go czysz cze nia mogą się ulatniać nieprzyjemne zapachy wynikające z normalnego odparowywania s ubs tancji oleistych zastosowanych podcz as produkcji; jes t to normalne z jawisko które zniknie po pierwszym cyklu czyszczenia.
Przed rozpoczęciem automatycz nego cz ys zcz enia upe wnić się , że w piekarniku nie ma żadnych produktów lub res z tek z poprze dniego piecze nia.
Podcz as trwania cyklu pirolizy, urządzenie blokujące drzwiczki unie możliwia ich otwarcie.
9.11.1 Prz e d roz p ocz ę ciem automatycznego cyklu czyszczenia
Piro lizę moż na wykonywać w każdej chwili dnia lub nocy (jeż eli chce się skorzystać obniż one j taryfy nocne j).
40
• Wyjąć ws zystkie akce soria z piekarnika łącznie z górną osłoną.
• Wyjąć ramki, patrz „9.6.1 Wyjmowanie rame k”.
Ab y nie us zkod z ić wewnętrznej s z y bki, prze d uruchomieniem automatycznego cyklu czys zcze nia zaleca s ię jej umycie według zwycz ajnych zasad cz ys z cz enia (patrz 9.7 Cz ys zcz enie s z klanych drzwicz ek). W przypadku bardz o trudnego do us unięcia brudu, zablokować drzwiczki sworzniami znajdującymi się w wypos aże niu i wyjąć szybkę. S prys kać szybę produkte m do czyszcze nia piekarników (z wrócić uwagę na os trze żenia zamiesz cz one na produkcie); pozostawić na 60 minut, następnie przetrzeć wodą i wytrzeć szybkę papierowym ręcznikiem lub szmatką z mikrofibry. Po zakończ eniu takich cz ynnoś ci umieścić szybkę na drzwicz kach i wyjąć blokujące je sworznie.
• Wyjąć ramki, patrz „9.6.1 Wyjmowanie rame k”.
• Po zakończ e niu cyklu cz ys zczenia, gdy piekarnik wystygnie, włoż yć ra m ki wykonując cz ynności w odwrotne j kolejnoś ci.
• Upe wnić się , ż e drzwicz ki piekarnika są dobrze zamknię te .
Ins trukc je d la uż y tko w nika
Skonsultować poniższ y s che mat w ce lu ustawienia cyklu cz ys z cz enia:
CZAS TRWANIA CZYSZCZENIA
Podcz as cyklu automatyczne go czysz cz e nia wentylatory emitują bardziej intens ywny hałas wynikający z większej prę dkości obrotów; jes t to normalne zjawisko umożliw iające rozpraszanie ciepła. Po zakończeniu pirolizy, aby uniknąć przegrzania ścianek mebli i przedniej części piekarnika, prze z pe wien okres czasu trwa we ntylacja.
Jeż e li piroliza, trwająca prze z minimalny cz as , nie dała zadowalających efektów, przy kolejnym cyklu zaleca się ustawienie dłuższego czasu.
9.11.2 Us tawie nie c z as u czy s z cz e nia
Przekrę cić pokrę tło wyboru na symbol , aby wybrać cykl czyszczenia.
Utrzymując wciśnięty przycisk użyć przycisków lub , aby us tawić cz as trwania cyklu, od minimalnie 2 godzin do maksymalnie 3 godzin i 30 minut.
Aby potwierdzić uruchomienie pirolizy wcisnąć przycisk . Po upływie dwóch minut od roz poczę cia cyklu czyszczenia
(Pirolizy) uaktywni się blokada drzwicze k, unie możliw iająca ich otwarcie. Interwe ncja takiej blokady jes t wskazywana włą czeniem się odpowiedniej kontrolki.
Po zakończeniu cyklu czyszczenia blokada moż e pozostać aktywna dopóki, tempe ratura w piekarniki nie osiągnie bezpiecznego poziomu. Gdy piekarnik wystygnie, zebrać wilgo tną szmatką z mikrofibry res ztki po automatycz nym czyszczeniu.
Aby wybrać opóź niony cykl czys zcze nia, po wybraniu cz as u trwania wcisnąć przycisk . Na wyś wietlaczu pojawi się godzina, w której zos tanie
zakończ ony cykl czysz cz e nia.
Przytrzymując wciśnięty przycisk , uż yć przycisków lub do ustawienia godz iny, w której chce się zakończyć cykl czyszczenia.
MAŁO
ZABRUDZONY
120 MIN. 165 MIN. 210 MIN.
ŚREDNIO
ZABRUDZONY
BARDZO BRUDNY
Po włącze niu blokady drzwicz ek nie moż na wybrać żadne j funkcji. Poczekać, aż wskaźnik wyłączy się.
41
Ins trukc je d la uż y tko w nika
10.KONSERWACJA NADZWYCZAJNA
Okresowo, piekarnik wymaga niewielkich cz ynności konserwacyjnych lub wymiany zużywających się części jak na przykład uszczelki, żarówki itp. Poniż ej podano instrukcje umoż liw iające prze prowadz enie takich interwencji.
Przed każdą interwencją wymagającą dostępu do części pod napięciem należ y wyłączyć zasilanie elektrycz ne .
Jeż e li nie można roz wiązać problemu stosując cz ynności zwyczajnej kons erwacji lub w raz ie innych nieprawidłowości skontaktować się z najbliżs zym serwisem te chnicz nym.
10.1 Wymiana ż arówek wewnętrz nego o ś w ie tlenia
Zdjąć osłonę A odkrę cając w lewo, wymienić żarówkę B na nową o takiej same j charakte rys tyce. Zamontować osłonę A. Stosować wyłącznie żarówki do piekarników (T 300°C)
42
Ins trukc je d la uż y tko w nika
10.2 Demontaż d rzw icz e k
Całkowicie otworzyć drzwiczki. Włoż yć dwa sworznie do ws kaz anych otworów zawias ów, aż do zaczepienia.
Ująć drzwicz ki z dwóch stron obydwoma rękami, podnieść je ku górze pod kątem około 30° i wyjąć.
Aby ponownie zamontować drzwiczki, włoż yć zawiasy do odpowiednich szczelin na piekarniku, upe wniając s ię, że rowki C całkowicie opierają się na sz cz e linach. Opuścić drzwiczki do dołu i po ich us tawieniu wyjąć sworznie z otworów zawiasów.
43
Ins trukc je d la mo ntaż ysty
11.MONTAŻ URZĄDZENIA
11.1 Montaż w meblach kuchennych
Okleiny, spoiwa lub powłoki z tworzyw sztucznych na meblach przylegających do urządz enia powinny być odporne na wysoką tempe raturę (nie niższa niż 90°C). Jeże li nie s ą wystarczająco odporne na wys oką te mperaturę mogą z czasem ulec deformacji.
Urządzenie musi zainstalować wykwalifikowany technik, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejsze urządze nie, w z ależ noś ci od rodzaju montażu, należ y do klas y 2 - podklasy 1 (Rys . A - Rys . B) lub do klas y 1 (Rys. C).
Moż e być zamontowane przy ścianie, która wz nos i się ponad blat roboczy, w minimalnej odległoś ci 50 mm, tak jak to pokazano to na Rys . A i C odnoszących się do klasy instalacji.
Upe wnić się , ż e odległość palników płyty kuchenne j od e we ntualnie znajdującej się nad nimi półki wynosi przynajmniej 750 mm. Je że li nad płytą kuche nną zostanie zainstalowany okap, skonsultować je go ins trukc ję i zachować odpowiednią odległość.
44
Urządzenie z abudowane (Klas a 2 podklas a 1)
Urządzenie z abudowane (Klas a 2 podklas a 1)
Urządzenie niez abudowane (Klas a 1)
Ins trukc je d la mo ntaż ysty
11.2 Po dłączenie elektryczne
Upe wnić się , ż e napięcie i wymiary linii z as ilającej odpowiadają danym ws kaz anym na tabliczce z najdującej się na urządz eniu. Nigdy nie zdejmować tabliczki znamionowej. Para tablicz ek z najduje się w instrukcji.
Płytę kuchenną moż e e lektrycznie podłą czyć tylko wykwalifikowany te chnik.
Przed każdą interwencją odłączyć urządze nie od z as ilania elektryczne go.
Należ y obowiąz kowo wykonać uz iemienie, z godnie z normami bezpiecz e ństwa dotyczącymi instalacji elektrycznych.
W przypadku podłącz e nia do sieci elektryczne j za pomocą gniaz dka i wtyczki, muszą być one tego same go rodzaju, a przyłączenie do kabla zasilającego musi być zgodne z obowiązującymi prze pisami. Po zabudowie urządzenia gniaz dko musi być dostępne. NIGDY NIE WYJMOWAĆ WTYCZKI POCIĄGAJĄC ZA KABEL.
W przypadku wymiany: długość długoś ci przewodów prądu, aby w przypadku wyrwania kabla zas ilającego z gniaz dka uz iemienie roz łączyło się jako ostatnie.
kabla uziemienia musi być większa od
Unikać uż ywania przejściówek, przedłużacz y i boczników, ponieważ mogą spowodować nagrze wanie lub zapalenie.
W przypadku podłączenia stałe go należ y zastosować na linii zasilające j płytę wyłącznik omnipolarny o rozwarciu styków równym lub więks zym niż 3 mm, należ y go zamontować w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu urządzenia.
Producent uchyla się od wszelkiej odpowiedzialnoś ci za obrażenia na os obach i szkody na rze cz ach wynikające z nieprzes trze gania takich zalece ń lub z powodu dokonania zmiany nawe t na jednej z cz ęści urządzenia.
45
Ins trukc je d la mo ntaż ysty
MOŻLIWE RODZAJE
PODŁĄCZENIA
RODZAJ PRZEWODU
(jeż eli nieobecny)
380 - 415 V 3N~ pięcioż yłowy 5 x 1,5 mm² H05V2V2-F
380 - 415 V 2N~ czterożyłowy 4 x 4 mm² H05V2V2-F
220 - 240 V 1N~ trójżyłowy 3 x 6 mm² H05V2V2-F
220 - 240 V 3~ czterożyłowy 4 x 4 mm² H05V2V2-F
46
220 - 240 V 2~ trójżyłowy 3 x 6 mm² H05V2V2-F
• Używać przewodów typu H05V2V2-F odpornych na te mperaturę co najmniej 90 °C.
• Ws kaz ane wyż ej wartości dotyczą wewnętrzne go przekroju kabla.
• Mome nt dokręce nie ś rub przewodów zasilających listwy zaciskowej powinien wynosić 1,5-2 Nm.
Wymiary ws kaz anych wyż ej kabli zas ilających uwzględniają współcz ynnik jednoczesności (zgodnie z normą EN 60335-2-6).
Ins trukc je d la mo ntaż ysty
11.3 Umie s zc ze nie p ane lu
UWAGA: Znajdujący się w wyposaże niu panel s tanow i nie o dłączną cześć produktu i przed przystąpieniem do montażu nale ż y go przymocować do urząd zenia.
• Ustawić panel na płycie i wyrównać otwory A z otworami B.
• Przymocować panel do płyty ś rub am i C.
11.4 Us taw ienie i wy po z iom ow anie urządzenia
Po podłącze niu elektrycznym i/lub gazowym, aby uz ys kać wię ks zą s ta bilno ść koniecz ne jest prawidłowe wypoziomowanie urządzenia na pos adzce; dokręcić lub odkręcić nóżkę w dolnej cz ęści, aż do wy p oz iom o wa nia i us ta biliz ow a nia urz ądzenia na posadzce.
47
Ins trukc je d la mo ntaż ysty
11.5 Ins trukc je do m ontaż u na ś cianie (tylko w niektóryc h krajach)
1Zamocować na ś cianie kołek z hacz ykiem (nie
znajduje się w wypos aż e niu) na wysokości (h) równej 800 mm od posadzki.
Na etapie montaż u urządz enia, montaż ysta musi dostarczyć kołka z haczykiem.
2Zaczepić karabinek do łańcucha.
3 Przyczepić końcówkę łańcucha do kołka z
hacz ykiem przymocowane go do ś ciany.
4 Na koniec, zacz epić karabinek w odpowiednim
otworze z najdującym się z tyłu urządzenia.
48
Loading...