Smartwares FSM-16020 User guide [cs]

Spínač aktivace:
Detektor kouře RM620
Baterie: Lithiová baterie CR123A, životnost 10 let, nevyměnitelná
Detektor kouře se nesmí natírat barvou a nesmí se na něj lepit tapety.
Detektor se aktivuje automaticky po napojení na montážní základnu.
Obj. č.: 160 18 00
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup detektoru kouře Smartwares RM620. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Bezpečnostní pokyny
Detektor kouře je určen jen pro použití uvnitř místností. K čištění používejte čistý a suchý hadřík nebo kartáč.
Nepoužívejte rozpouštědla ani abrazivní čisticí prostředky.
Nedovolte, aby se elektrické komponenty dostaly do styku s vlhkem. Všechny komponenty udržujte mimo dosah dětí. Neskladujte přístroj ve vlhkém a ve velmi chladném nebo velmi teplém prostředí.
Mohlo by dojít k poškození desky s elektronickými obvody.
Nevystavujte výrobek nárazům, které by mohly poškodit desku s elektronickými obvody. Opravy resp. otevření tohoto přístroje smí provádět jen autorizované servisní centrum. Bezdrátové systémy můžou být rušeny mobilními telefony, mikrovlnnými troubami a jiným
bezdrátovým zařízením, které pracuje na kmitočtu 2,4 GHz. V průběhu instalace a provozu udržujte systém ve vzdálenosti alespoň 3 m od takovýchto zařízení.
DŮLEŽITÉ INFORMACE
1. Obecné informace k výrobku:
Pokud se detektor kouře správně nainstaluje a věnuje se mu patřičná péče, vydá hned po zachycení prvních příznaků kouře poplachový zvukový signál. V případě požáru Vám tak poskytne těch několik cenných sekund navíc, které budete potřebovat pro evakuaci domu a přivolání hasičů. Detektor kouře se napájí jednou lithiovou baterií (3 V). Za normálních okolností je životnost baterie až 10 let. Když je baterie téměř vybitá, detektor kouře začne vydávat hlasité pípání. Tato signalizace se ozývá každých 30 – 40 sekund v průběhu 30 dní. Na konci životnosti baterie se musí detektor kouře vyměnit! Detektor kouře je určen jen pro použití uvnitř místnosti.
2. Název a číslo modelu: Smartwares RM620
3. Napájení: Lithiová baterie CR123A (3 V, DC), nevyměnitelná
4. Rozsah použití: Zařízení pro detekci kouře v budovách, které slouží k rezidenčním účelům
a rekreační karavany.
5. Funkce: Poskytuje varování, když detekuje kouř způsobený požárem.
6. Popis: Detektor kouře založený na principu fotočlánku, určený k monitorování kouřových zplodin
přítomných ve vzduchu. Detektor nereaguje na teplo, plyn, ani na oheň.
7. Rada: Uložte si tento návod na bezpečném a snadno dostupném místě.
8. Pozor: Detektor kouře je určen k detekci kouře, ale nemůže zabránit požáru.
9. Pozor: Detektor kouře se nesmí natírat barvou. Během rekonstrukce a renovace místnosti
ho chraňte proti prachu.
10. Pozor: Na detektor kouře se nesmí lepit tapety a nesmí se ničím zakrývat, protože by se stal nefunkčním.
11. Pozor: Detektor kouře udržujte mimo dosah dětí.
SPÍNAČ AKTIVACE (1)
Detektor se aktivuje, když se napojí na montážní základnu.
Zkouška detektoru
Strop
Neinstalujte detektor kouře na stěn
u.
Detektor kouře je vybaven testovacím tlačítkem. Podržte toto tlačítko stisknuté, až dokud nezazní zvuk poplachu, který signalizuje, že elektronický obvod, poplachová houkačka a baterie jsou v pořádku. V případě, že se akustická signalizace neozve, bude vadná baterie nebo se objevila jiná závada. Aby se zajistila správná funkčnost přístroje, je potřeba detektor kouře pravidelně testovat. Akustickou signalizaci ukončíte, když testovací tlačítko uvolníte.
POZOR: ZKOUŠKA DETEKTORU KOUŘE SE MUSÍ PROVÁDĚT KAŽDÝ TÝDEN POZOR: K testování detektoru nepoužívejte otevřený oheň, protože byste ho mohli poškodit nebo by
se mohly vznítit hořlavé materiály a způsobit požár. POZOR: Vzhledem k značné hlasitosti (85 decibelů) akustické signalizace poplachu stůjte během zkoušky na délku paže od přístroje. Pro zajištění správné funkčnosti testujte detektor každý týden. Nestálý nebo slabý zvuk hlásiče může signalizovat závadu poplachového zařízení.
Instalace
1. Jaké je nejlepší místo k instalaci detektoru kouře:
Uprostřed stropu a minimálně 50 cm od stěn. Instalujte alespoň jeden detektor v každém patře. V každé ložnici. Ve vstupní hale a na schodišti Na podestách V obývacím pokoji V místnosti, která slouží pro úschovu věcí nebo na místě, kde máte
elektrická zařízení.
2. Detektor kouře by se neměl instalovat:
Na místech, kde může teplota klesnout pod 4 ºC, nebo přesáhnout +40 ºC.
Na vlhkých místech
Těsně vedle dveří nebo oken a v blízkosti radiátorů a ventilátorů.
NEINSTALUJTE TENTO DETEKTOR KOUŘE NA STĚNU!
Neinstalujte detektor kouře na místech, ke kterým je špatný přístup a kde bude složité provádět test a údržbu přístroje. Toto poplachové zařízení se instaluje rychle a snadno. Pomocí šroubů, které jsou součástí dodávky, nainstalujte základnu na zvolené místo.
3. Montáž
Přišroubujte montážní základnu 2 šrouby na strop (2). Našroubujte na montážní základnu detektor kouře, až uslyšíte kliknutí, které signalizuje,
že detektor se aktivoval (1).
Stiskněte testovací tlačítko (3) a proveďte zkoušku detektoru.
4. Upozorně Nezakrývejte detektor kouře páskou! Pokud přístroj detekuje kouř, uslyšíte hlasitý přerušovaný
zvuk (85 dB).
5. Doporučení Oblast detekce doporučujeme rozšířit instalací několika detektorů
ZTLUMENÍ ZVUKOVÉ SIGNALIZACE POPLACHU (TICHÝ REŽIM)
Pokud zní signalizace poplachu, stiskněte testovací tlačítko a signalizace se asi na 10 minut přeruší. Začne blikat červená LED kontrolka (každých 8 sekund), která signalizuje, že detektor kouře je v tichém režimu. Detektory kouře jsou konstruované tak, aby se minimalizovaly falešné poplachy. Pokud se však detektor instaluje blízko místa, kde se vaří, můžou zplodiny vznikající při smažení nebo grilování vyvolat spuštění poplachu. Pro jejich odstranění vám dobře poslouží digestoř nebo ventilace, která odvede zplodiny z kuchyně (ne větrák, který vzduch jen rozhání). V kuchyních a na místech, kde může vznikat falešný poplach, oceníte testovací tlačítko (tichý režim). Tato funkce by se měla používat jen v případě, že poplach byl spuštěn známou příčinou, např. kouřem vznikajícím při vaření. Testovacím tlačítkem na krytu přístroje se sníží citlivost detektoru kouře, a pokud kouř není příliš hustý, akustická signalizace se dočasně ztlumí. Pokud se zplodiny hoření vyskytují ve vzduchu i po 10 minutách, poplach se znovu automaticky spustí. Funkci ztlumení hlásiče můžete stisknutím testovacího tlačítka znovu aktivovat a můžete ji používat opakovaně, až dokud se vzduch úplně nevyčistí.
POZOR: V případě hustého kouře se tichý režim neaktivuje a po stisku testovacího tlačítka se v takovém případě detektor vrátí k normálnímu režimu s nepřetržitou signalizací poplachu. POZOR: Před aktivací tichého režimu identifikujte příčinu poplachu a přesvědčte se, že se jedná o falešný poplach.
Údržba a čiště
Čiště
Pro udržení detektoru kouře v dobrém stavu je potřeba, abyste ho jedenkrát za měsíc vyčistili od prachu a jedenkrát za 6 měsíců prach vysáli vysavačem. Odmontujte předtím detektor ze základní desky a opatrně ho vyluxujte. Nedovolte, aby se hubice vysavače dostala do kontaktu s vnitřkem detektoru. Po vyčištění prozkoušejte detektor testovacím tlačítkem.
VAROVÁNÍ: Detektor kouře ztrácí účinnost, když se něčím zakryje. Nesmí se natírat barvou a potahovat tapetou. Nezkoušejte funkčnost detektoru pomocí svíčky, plamenů, cigaret apod.
Důležité pokyny pro případ signalizace poplachu
Instalace detektoru kouře je součástí vaší protipožární ochrany stejně, jako hasicí přístroje a úniková schodiště, a také stejně tak jako vaše volba stavebních materiálů při renovaci. Za každých okolností zabezpečte, abyste měli připraven evakuační plán a promluvte si o něm se svými dětmi. Zajistěte, aby bylo možné opustit každou místnost bez otevření dveří, například oknem. V případě, že poplašné zařízení nefunguje správně, vždy se řiďte pokyny výrobce.
Varování
Pokud máte jakékoli pochybnosti o příčině poplachu, musíte vždy předpokládat, že poplach byl způsoben skutečným požárem a okamžitě opustit dům. Nesmíte automaticky předpokládat, že se jedná o falešný poplach. Prach na přístroji může způsobit jeho přílišnou citlivost. Způsoby jeho odstranění popisujeme výše.
Falešný poplach
Baterie:
Lithiová baterie 3 V
DC, CR123A, nevyměnitelná
Senzor kouře:
Optický
Podmínky
LED Zvuková signalizace
Možnou příčinou falešného poplachu, který spouští velmi citlivý detektor kouře, můžou být i neobvyklé atmosférické podmínky. Pokud se nejedná o požár, vyvětrejte místnost a/nebo přiveďte k detektoru čistý vzduch například tak, že budete novinami mávat pod detektorem kouře, až dokud se signalizace poplachu nezastaví. Po vyčištění vzduchu se přístroj automaticky resetuje.
Doporučení
Aby se omezilo riziko závad, doporučujeme, abyste nepoužívali detektory kouře starší než 10 let. Detektor kouře neslouží jako náhrada pojištění pro případ poškození vybavení domácnosti, životního nebo jiného druhu pojištění.
Smartwares Europe nepřebírá zodpovědnost za újmy a/nebo škody jakékoli povahy, včetně nahodilé a/nebo následné újmy vzniklé v důsledku toho, že v případě kouře, nebo požáru nezazněl poplašný signál.
Řešení problémů
1. Pokud se stiskne testovací tlačítko, akustická signalizace se neozývá.
Pečlivě vyčistěte detektor kouře vysavačem od prachu a následně proveďte test přístroje.
Pokud ani poté detektor nereaguje na stisk testovacího tlačítka, detektor vyměňte.
2. Červená LED kontrolka bliká 1x za 40 sekund a detektor kouře „pípá“.
Baterie v detektoru kouře je slabá a přístroj se musí vyměnit za nový.
Baterii v přístroji nelze vyměnit.
3. Každých 40 sekund se ozve z detektoru kouře pípnutí.
Vyčistěte detektor kouře (viz výše) a pokud se tím problém nevyřeší, vyměňte ho za nový.
4. Detektor kouře vydává občas nebo při vaření a sprchování, nechtěný poplach.
Stiskněte testovací tlačítko, aby se hlášení poplachu zastavilo.
Vyčistěte detektor kouře (viz výše).
Přesuňte detektor kouře na jiné místo a stiskněte testovací tlačítko.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
Provozní teplota: 4 ºC až 38 ºC Provozní vlhkost vzduchu: 25 až 85%
Hlasitost signalizace poplachu: >85 dB ve vzdálenosti 3 m Doba přerušení signalizace: cca 10 minut
Signalizace
Běžný provoz Bliká 1x za 40 sekund Žádná Test přístroje Rychle bliká Krátké rychlé pípání Poplach Rychle bliká Krátké rychlé pípání Tichý režim Bliká 1x za 8 sekund Žádná Slabá baterie Bliká 1x za 40 sekund 1 pípnutí každých 40 sekund Závada Bliká 1x za 40 sekund 1 pípnutí každých 40 sekund
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/10/2018
Loading...