SHELLY Plus Smoke SNSN-0031Z Wi-Fi User guide [pl]

Czujnik dymu WiFi Shelly Plus Smoke
INSTRUKCJA OBSŁUGI
B C
A
Czujniki dymu zapewniające ograniczoną ochronę
Dodatkowe czujniki dymu zapewniające lepszy zasięg
Alarmy ciepła
Rysunek 1
A - Brzęczek B- Przycisk sterujący C- Wskaźnik LED
Rysunek 2
15 cm
6 in
Rysunek 3
AA
90 cm
35 in
Rysunek 4
Rysunek 6
6 in
15 cm
A: Obszar "martwego powietrza"
Rysunek 5
3 sec.
Rysunek 7
Rysunek 8
Rysunek 9
A
B
C D
Rysunek 10
Przed rozpoczęciem użytkowania należy zapoznać się ze wszystkimi zapisami w niniejszej instrukcji obsługi, aby w bezpieczny i prawidłowy sposób korzystać z produktu. UWAGA! Przed rozpoczęciem instalacji należy uważnie i w całości przeczytać niniejszą instrukcję oraz wszelkie inne dokumenty dołączone do urządzenia. Nieprzestrzeganie procedur instalacji może prowadzić do nieprawidłowego działania, zagrożenia zdrowia i życia, naruszenia prawa lub odmowy gwarancji prawnej i/lub handlowej (jeśli taka istnieje). Allterco Robotics EOOD nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody w przypadku nieprawidłowej instalacji lub niewłaściwego działania tego urządzenia z powodu nieprzestrzegania instrukcji obsługi i bezpieczeństwa zawartych w niniejszej instrukcji.
Wprowadzenie do produktu Shelly Plus Smoke (Urządzenie) to inteligentny fotoelektryczny czujnik dymu, który skutecznie wykrywa powoli powstające pożary. Źródłem takich pożarów mogą być papierosy palące się w meblach lub pościeli.
Cechy produktu
1.Zasilanie bateryjne - wymienna bateria litowa.
2.Wskaźnik LED
3.Dźwiękowe i wizualne sygnały alarmowe.
4.Łatwy sposób montażu
Opis działania wskaźnika LED:
1.Normalne działanie czujnika- wskaźnik miga raz na 53 sekundy.
2.Wyciszenie alarmu czujnika - wskaźnik miga na czerwoni co 10 sekund.
3.Osiągnięty próg alarmowy urządzenia- wskaźnik miga szybko na czerwono.
Opis działania dźwiękowego alarmu:
1.Niska moc baterii - sygnał dźwiękowy co 53 sekundy
2.Osiągnięty próg alarmowy urządzenia- ciągły sygnał
Zasady obsługi (niektóre opcje):
1.Wyciszenie alarmu (tryb Hush)- krótkie naciśnięcie przycisku sterującego (gdy powstały dym nie wynika z powstania pożaru).
2.Testowanie czujnika - należy co jakiś czas naciskać na przycisk sterujący, aby sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo.
Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa UWAGA! Urządzenie powinno być instalowane wyłącznie przez licencjonowanego, wykwalifikowanego elektryka. Podczas instalacji należy przestrzegać wszystkich lokalnych i krajowych przepisów elektrycznych i budowlanych. UWAGA! Nie wolno wyjmować ani odłączać baterii w celu wyciszenia niepożądanych alarmów! Spowoduje to utratę ochrony. Aby wyciszyć czujnik dymu, należy otworzyć okna lub pozbyć się powietrza z otoczenia czujnika. UWAGA! Należy testować czujnik dymu przynajmniej raz w tygodniu, aby zapewnić jego prawidłowe działanie! Przycisk sterujący dokładnie testuje wszystkie funkcje czujnika dymu. Nie używaj żadnych innych metod testowania!
UWAGA! Ten czujnik dymu nie jest przeznaczony do stosowania jako główne zabezpieczenie w budynkach wymagających kompletnych systemów sygnalizacji pożaru. Budynki tego typu obejmują hotele, motele, akademiki, szpitale, domy opieki i domy wielorodzinne oraz domy jednorodzinne. Ten czujnik dymu może być jednak używany wewnątrz poszczególnych pomieszczeń jako dodatkowe zabezpieczenie. UWAGA! Czujnik dymu może nie zaalarmować każdego domownika, gdy wystąpią okoliczności ograniczające, np. hałas na zewnątrz lub w pomieszczeniu. Alarm może być również niesłyszalny dla osób, które są pod wpływem alkoholu, narkoty­ków lub innych środków odużajacych oraz osoby niedosłyszące. W tamim przypadku należy zainstalować czujnik dymu jak najbliżej pomieszczenia, w którym dana osoba spędza najwięcej czasu (np. śpi). Szybkie usłyszenie alarmu pozwala na szybką reakcję a tym samym zmniejszenie ryzyka powstania szkody, obrażeń ciała lub śmierci. UWAGA! Czujniki dymu mogą włączyć alarm tylko wtedy, gdy wykryją dym. Czujniki dymu wykrywają cząsteczki spalania w powietrzu. Nie wykrywają ciepła, płomienia ani gazu. Ten czujnik dymu został zaprojektowany do dźwiękowego ostrzegania o rozwijającym się pożarze. Istnieją jednak pożaru, które rozprzestrzeniają się na tyle szybko, że powstały w ich wyniku dym może nie dotrzeć na czas do czujnika. Dlatego czujnik nie może być traktowany jako gwarancja ochrony mienia lub życia. Istnieje również ryzyko, że czujnik nie będzie działał prawidłowo, dlatego tak ważne jest regularne testowanie czujnika. UWAGA! Produkt jest przeznaczony wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. UWAGA! Chronić produkt przed brudem i wilgocią! Nie używaj produktu w wilgotnym środowisku! UWAGA! Nie malować czujnika dymu! UWAGA! Czujnik dymu nie może być narażony na nadmierne ciepło, takie jak słońce, ogień itp. UWAGA! Nie wolno demontować ani modyfikować urządzenia!
UWAGA! Nie zakrywać ani nie zaklejać otworów wlotu dymu i brzęczyka! UWAGA! Nie pozwalać dzieciom bawić się urządzeniem, zwłaszcza przyciskiem sterującym!
Miejsca umieszczanie czujnika Czujniki dymu powinny być instalowane pomiędzy poszczególny­mi pomieszczeniami,a potencjalnymi miejscami, gdzie może wystąpić pożar, np. pomiędzy sypialniami a kuchnią, pokojem dziennym (rysunek 2).
W domach jednopiętrowych z jednym pomieszczeniem sypialnym, czujnik dymu powinien być zainstalowany w korytarzu, jak najbliżej pomieszczeń typu sypialnia. Aby zapew­nić słyszalność w sypialniach, żaden czujnik dymu nie powinien znajdować się dalej niż 3 m od drzwi sypialni. Konieczne może być zainstalowanie więcej niż jednego czujnika dymu, zwłaszcza gdy korytarz ma ponad 15 m długości.
W domach jednopiętrowych z dwoma oddzielnymi miejscami do spania wymagane są co najmniej dwa czujniki dymu, po jednym na zewnątrz każdej sypialni.
W domach wielopoziomowych lub dwupoziomowych co najmniej jeden czujnik dymu powinien być zainstalowany na parterze między klatką schodową a dowolnym pomieszczeniem, w którym może wybuchnąć pożar, a także na każdej kondygnacji w obszarach komunikacyjnych, które stanowią część drogi ewakuacyjnej (zwykle korytarze i podesty).
Dodatkowe czujniki powinny być zainstalowane w pomieszcze­niach, w których istnieje zwiększone ryzyko powstania pożaru spowodowane poprzez wadliwe okablowanie, wadliwe oświetlenie, wadliwe urządzenia lub w których przebywają osoby palące papierosy.
Czujniki dymu należy instalować w strefach komunikacyjnych w odległości nie większej niż 7,5 m / 25 stóp od najdalszej ściany, nie większej niż 7,5 m / 25 stóp od drzwi do dowolnego pomieszczenia, w którym może wybuchnąć pożar i nie większej niż 7,5 m / 25 stóp od następnego czujnika dymu.
Ponieważ nie można przewidzieć źródła pożaru, najlepszą lokalizacją czujnika jest zazwyczaj środek pomieszczenia lub korytarza. Jeśli konieczne jest umieszczenie czujnika dymu na ścianie, należy zawsze umieszczać element wykrywający czujnika 15 do 30 cm poniżej sufitu, a dolną część czujnika powyżej poziomu drzwi i innych otworów.
W pomieszczeniach z prostym pochyłym, sklepionym lub dwuspadowym sufitem, należy zainstalować czujniki dymu na suficie w odległości 90 cm od najwyższego punktu sufitu. "Martwe powietrze" na szczycie sufitu może uniemożliwić dymowi dotarcie do alarmu na czas, aby zapewnić wczesne ostrzeżenie. (rys.3)
Jeśli urządzenie często generuje fałszywe alarmy, należy zmienić jego lokalizację.
Miejsca, w których nie należy instalować czujnika dymu:
1.Miejsca, w których występuje turbulentny przepływ powietrza np. blisko wentylatorów, okien i grzejników.
2.Na szczycie sufitu w kształcie litery "A". "Martwe powietrze" na górze może uniemożliwić dotarcie dymu do alarmu na czas, aby zapewnić wczesne ostrzeżenie.
3.W miejscach, w których znajdują się owady (ściana, sufit).
4.W kuchniach, kotłowniach, pralniach, garażach, ponieważ cząstki spalania wywołane przez gotowanie lub spaliny samo­chodu mogą wywołać fałszywy alarm.
5.W miejsach brudnych lub zakurzonych, gdyż może to wpłynąć na wydajność czujnika.
6.W odległości 30 cm od opraw oświetleniowych lub narożników pomieszczeń.
7.Na słabo izolowanych ścianach lub sufitach.
8.W miejscach, w których rutynowe testowanie lub konserwacja byłyby niebezpieczne (np. nad klatką schodową).
Instalacja
1.Wyciągnij plastikową wypustkę izolacyjną. (rys. 4)
2.Włącz zasilanie urządzenia, naciskając i przytrzymując przycisk sterowania przez około 3 sekundy. Upewnij się, że wskaźnik LED miga szybko, a brzęczyk emituje krótkie, głośne sygnały dźwiękowe. (rys.5)
3.Wybierz odpowiednią lokalizację i użyj uchwytu montażowego, aby zaznaczyć punkty wiercenia i wybić 3 otwory w powierzchni montażowej. (rys.6)
4.Włóż 3 kołki rozporowe w otwory i przymocuj wspornik montażowy do powierzchni za pomocą 3 śrub. (rys.7)
5.Obróć urządzenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara na wsporniku montażowym, aż usłyszysz kliknięcie wskazujące, że urządzenie jest na swoim miejscu. (rys. 8)
6.Naciśnij i przytrzymaj przycisk sterowania przez około 3 sekundy. Upewnij się, że wskaźnik LED miga szybko, a brzęczyk emituje krótkie, głośne sygnały dźwiękowe.
Kontrola fałszywych alarmów Urządzenie jest wyposażone w funkcję kontroli fałszywych alarmów, która po aktywacji wycisza niepożądane alarmy na maksymalnie 10 minut. Naciśnij i zwolnij przycisk sterowania podczas niechcianego alarmu, aby wyciszyć brzęczyk alarmu. Spowoduje to przełącze­nie urządzenia w tryb kontroli fałszywych alarmów. Jeśli czujnik dymu nie przejdzie w tryb kontroli fałszywych alarmów i nadal będzie emitował głośny sygnał alarmowy lub jeśli początkowo przejdzie w tryb kontroli fałszywych alarmów, a następnie ponownie wyemituje sygnał alarmowy, oznacza to, że dym jest zbyt intensywny i może stanowić potencjalnie niebezpieczną sytuację.
Wymiana baterii Gdy poziom naładowania baterii jest niski, czujnik dymu emituje sygnał dźwiękowy co 53 sekundy (ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii). Aby kontynuować prawidłowe działanie czujnika, należy natychmiast wymienić baterię na nową. W tym celu należy obrócić urządzenie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wymienić baterię na nową. (rysunek 9)
UWAGA! Wymieniać wyłącznie na baterie tego samego lub równoważnego typu! Niebezpieczeństwo wybuchu w przypadku nieprawidłowego umieszczenia baterii. Po wymianie baterii należy umieścić urządzenie z powrotem na wsporniku montażowym.
Testowanie czujnika- aby upewnić się, że czujnik działa prawidłowo, a tym samym spełnia swoją funkcję, należy dokonywać testów co najmniej raz na tydzień oraz w sytuacji, kiedy wszyscy domownicy przebywali poza domem przez kilka dni. UWAGA! Przycisk sterujący dokładnie testuje wszystkie funkcje. Nie używaj otwartego ognia do testowania tego czujnika dymu. Może to spowodować zapłon i uszkodzenie czujnika dymu spowodować uszkodzenie mienia. UWAGA! Przycisk sterujący dokładnie testuje wszystkie funkcje. Nie używaj otwartego ognia do testowania tego czujnika dymu. Może to spowodować zapłon i uszkodzenie czujnika dymu spo­wodować uszkodzenie mienia. UWAGA! Podczas testowania należy stać w pewnej odległości od czujnika dymu. Brzęczyk alarmu jest dość głośny i może być szkodliwy dla słuchu. Naciśnij i przytrzymaj przycisk sterowania przez 3 sekundy, aby przetestować czujnik. Czujnik wyemituje głośne, krótkie sygnały dźwiękowe. Czujnik może przestać emitować dźwięki po zwolnieniu przycisku sterującego.
UWAGA! Urządzenie należy wymienić po 10 latach od instalacji lub jeśli funkcja testowa nie działa prawidłowo!
Czyszczenie Urządzenie należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Delikatnie wyczyść zewnętrzną część urządzenia miękką ściereczką. UWAGA! Nie używaj agresywnych detergentów! UWAGA! Nie zanurzać urządzenia ani nie myć go pod bieżącą wodą! UWAGA! Jeśli urządzenie zostanie zanieczyszczone nadmierną ilością brudu, kurzu i/lub brudu i nie można go wyczyścić w celu uniknięcia fałszywych alarmów, należy je natychmiast wymienić.
Sygnały wizualne i dźwiękowe- opis działania Normalna praca:
- Wskaźnik miga na czerwono raz na 53 sekundy Brak dźwięku
- Testowanie:
- Wskaźnik zamiga 3 razy na czerwono
- 3 krótkie sygnały dźwiękowe
Alarm:
- Wskaźnik miga na czerwono w sposób ciągły
- Ciągły głośny sygnał dźwiękowy Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii:
- Wskaźnik miga na czerwono raz na 53 sekundy
- Krótki sygnał dźwiękowy raz na 53 sekundy Usterka:
- Wskaźnik miga na czerwono dwa razy co 53 sekundy
- Brak dźwięku Cichy alarm:
- Wskaźnik miga na czerwono raz na 10 sekund
- Brak dźwięku (przez około 10 minut)
- Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii:
- Wskaźnik miga na czerwono co 53 sekundy
- Brak dźwięku (przez około 12 godzin)
Pierwsze włączenie Jeśli zdecydujesz się używać urządzenia z aplikacją mobilną Shelly Cloud i usługą Shelly Cloud, instrukcje dotyczące podłączania urządzenia do chmury i sterowania nim za pośrednictwem aplikacji Shelly można znaleźć w "Przewodniku po aplikacji". https://shelly.link/app Aplikacja mobilna Shelly i usługa Shelly Cloud nie są warunkiem prawidłowego działania urządzenia. Urządzenie może być używane samodzielnie lub z różnymi innymi platformami i protokołami automatyki domowej.
UWAGA! Nie pozwalaj dzieciom bawić się przyciskami/ przełącznikami podłączonymi do urządzenia. Urządzenia należy trzymać z dala od dzieci.
Specyfikacja
- Wymiary (wys. x szer. x gł.): 86x86x31 mm / 3.39x3.39x1.22 in
- Waga bez baterii: 95 g / 3,35 uncji
- Temperatura robocza: 0 °C do 55 °C / 32 °F do 131 °F
- Wilgotność robocza: od 30% do 95% wilgotności względnej
- Maks. wysokość: 2000 m / 6,562 ft
- Zasilanie: 1x bateria 3 V CR123A
- Żywotność baterii: 5 lat
- Poziom dźwięku: ≥85 dB (w odległości 3 m na wprost)
Zawartość opakowania (rys. 10)
-A: 1x uchwyt montażowy
-B: 1x czujnik dymu
-C: 3x kołek rozporowy
-D: 3x śruby
Uproszczona deklaracja zgodności
Producent: Allterco Robotics EOOD Adres: 103 Cherni vrah Blvd., 1407 Sofia, Bulgaria
Produkt:Czujnik dymu WiFi Shelly Model:Plus Smoke
Częstotliwość radiowa:2401 - 2495 MHz Maksymalna moc częstotliwości radiowej: < 20 dBm
Wyrób jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw człon­kowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylającą dyrektywę 1999/5/WE.
Deklaracja zgodności dostępna na stronie internetowej:
https://files.innpro.pl/Shelly
Niniejszy dokument jest tłumaczeniem oryginalnej instrukcji obsługi, stworzonej przez producenta.
Produkt należy regularnie konserwować (czyścić) we własnym zakresie lub przez wyspecjalizowane punkty serwisowe na koszt i w zakresie użytkownika. W przypadku braku informacji o koniecznych akcjach konserwacyjnych cyklicznych lub serwisowych w instrukcji obsługi, należy regularnie, minimum raz na tydzień oceniać odmienność stanu fizycznego produktu od fizycznie nowego produktu. W przypadku wykrycia lub stwierdzenia jakiejkolwiek odmienności należy pilnie podjąć kroki konserwacyjne (czyszczenie) lub serwisowe. Brak poprawnej konserwacji (czyszczenia) i reakcji w chwili wykrycia stanu odmienności może doprowadzić do trwałego uszkodzenia produktu. Gwarant nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia wynikające z zaniedbania.
https://serwis.innpro.pl/gwarancja
Akumulator LI-ION
Urządzenie wyposażone jest w akumulator LI ION (litowo-jonowy), który z uwagi na swoją fizyczną i chemiczną budowę starzeje się z biegiem czasu i użytkowania. Producent określa maksymalny czas pracy urządzenia w warunkach laboratoryjnych, gdzie występują optymalne warunki pracy dla urządzenia, a sam akumulator jest nowy i w pełni naładowany. Czas pracy w rzeczywistości może się różnić od deklarowanego w ofercie i nie jest to wada urządzenia a cecha produktu. Aby zachować maksymalną żywotność akumulatora, nie zaleca się go rozładowywać do poziomu poniżej 3,18V lub 15% ogólnej pojemności. Niższe wartości, jak np. 2,5V dla ogniwa uszkadzają je trwale i nie jest to objęte gwarancją. W przypadku zaniechania używania akumulatora lub całego urządzenia przez czas dłuższy niż jeden miesiąc należy akumulator naładować do 50% i sprawdzać cyklicznie co dwa miesiące poziom jego naładowania. Przechowuj akumulator i urządzenie w miejscu suchym, z dala od słońca i ujemnych temperatur.
Akumulator LIPO
Urządzenie wyposażone jest w akumulator LI PO (litowo-polimerowy), który z uwagi na swoją fizyczną i chemiczną budowę starzeje się z biegiem czasu i użytkowania. Producent określa maksymalny czas pracy urządzenia w warunkach laboratoryjnych, gdzie występują optymalne warunki pracy dla urządzenia, a sam akumulator jest nowy i w pełni naładowany. Czas pracy w rzeczywistości może się różnić od deklarowanego w ofercie i nie jest to wada urządzenia a cecha produktu. Aby zachować maksymalną żywotność akumulatora, nie zaleca się go rozładowywać do poziomu poniżej 3,5V lub 5% ogólnej pojemności. Niższe wartości, jak np 3,2V dla ogniwa uszkadzają je trwale i nie jest to objęte gwarancją. W przypadku zaniechania używania akumulatora lub całego urządzenia przez czas dłuższy niż jeden miesiąc należy akumulator naładować do 50% i sprawdzać cyklicznie co dwa miesiące poziom jego naładowania. Przechowuj akumulator i urządzenie w miejscu suchym, z dala od słońca i ujemnych temperatur.
Loading...