Sharp MX-2700N, MX-2300N User Manual [sv]

Page 1
MODELL:
MX-2300N MX-2700N
Dokumentarkiveringsguide
Page 2

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

OM DEN HÄR HANDBOKEN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
• MANUALER SOM MEDFÖLJER MASKINEN . . . . 2
1
ÖVERSIKT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
• TYPER AV ARKIVERING. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
• ANVÄNDA DIG AV ARKIVERING . . . . . . . . . . . . . 5
• INNAN DU ANVÄNDER ARKIVERING . . . . . . . . . 6
• VIKTIGT ATT TÄNKA PÅ NÄR DU
ANVÄNDER ARKIVERINGSFUNKTIONEN. . . . . . 8
• ANVÄNDA ARKIVERING I DE OLIKA
LÄGENA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
BASSKÄRM FÖR ARKIVERINGSLÄGE. . . . . . . . . . 10
SPARA FILER MED ARKIVERING
2
SPARA EN FIL MED "Snabbfil" . . . . . . . . . . . . . . . . 11
SPARA EN FIL MED "Fil" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
• FILINFORMATION . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
ENBART LAGRA ETT DOKUMENT (Scanna till
HDD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
• "Scanna till HDD" - SKÄRM . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
• UTFÖRA "Scanna till HDD" . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
• ORIGINALINSTÄLLNINGAR FÖR "Scanna till
HDD". . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
ANVÄNDA LAGRADE FILER
3
SEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA EN LAGRAD FIL. . 22
• STANDARDSEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA
EN LAGRAD FIL. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
• SEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA EN LAGRAD FIL NÄR ANVÄNDARAUTENTISERING ÄR
AKTIVERAD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24
SKÄRMAR FÖR VAL AV MAPP OCH FIL . . . . . . . . 25
• SKÄRMEN FÖR MAPPVAL . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
• SKÄRMEN FÖR FILVAL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
• SKÄRMEN FÖR JOBBINSTÄLLNINGAR . . . . . . 27
SKRIVA UT EN LAGRAD FIL . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
• SKÄRMEN FÖR
UTSKRIFTSINSTÄLLNINGAR . . . . . . . . . . . . . . . 29
• BATCHUTSKRIFT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
SKICKA EN LAGRAD FIL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
• SKÄRMEN FÖR
SÄNDNINGSINSTÄLLNINGAR . . . . . . . . . . . . . . 34
EGENSKAPER FÖR LAGRADE FILER . . . . . . . . . . 35
• FILEGENSKAPER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 35
• ÄNDRA EGENSKAPEN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 35
FLYTTA EN LAGRAD FIL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37
RADERA EN LAGRAD FIL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39
HÄMTA OCH ANVÄNDA EN FIL FRÅN
JOBBSTATUSSKÄRMEN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41
SÖKA EFTER EN LAGRAD FIL . . . . . . . . . . . . . . . . 42
• GRUNDLÄGGANDE SÖKPROCEDUR . . . . . . . . 42
1
Page 3

OM DEN HÄR HANDBOKEN

Observera att
Handboken innehåller referenser till faxfunktionen. Lägg dock märke till att faxfunktionen inte är tillgänglig i vissa länder eller regioner.
• Denna handbok har utarbetats med stor noggrannhet. Kontakta ditt lokala servicekontor om du har några kommentarer till eller frågor om manualen.
• Denna produkt har genomgått noggranna kvalitetskontroller och kvalitetsbesiktningar. Om det mot förmodan skulle uppstå ett fel eller något annat problem ber vi dig kontakta din återförsäljare eller lokala auktoriserade servicerepresentant.
• Förutom de fall som regleras enligt lag ansvarar SHARP ej för fel som uppstår vid användning av produkten eller dess tillbehör, eller för fel på grund av felaktig användning av produkten eller dess tillbehör, eller övriga fel eller för någon annan skada som kan ha uppstått på grund av användning av produkten.
Varning
• Reproduktion, anpassning eller översättning av innehållet i denna manual är ej tillåtet utan skrivet tillstånd, förutom när upphovsrättslagen tillåter det.
• All information i denna bruksanvisning kan ändras utan tillkännagivande.
Illustrationer och manöverpanelen och pekpanelen som visas i denna manual
Kringutrustningen är vanligtvis tillgänglig som tillbehör, men med vissa modeller ingår en del tillbehörsutrustning som standard. Beskrivningarna i den här manualen utgår från att höger fack och ett stativ/2 x 500-arks pappersmagasin har installerats. För att vidare förklara vissa funktioner och hur de används utgår en del beskrivningar från att extra kringutrustning har installerats.
Omfattning av förklaringar i denna manual
Kringutrustningen är vanligtvis tillgänglig som tillbehör, men med vissa modeller ingår en del tillbehörsutrustning som standard. Beskrivningarna i den här manualen utgår från att höger fack och ett stativ/2 x 500-arks pappersmagasin har installerats. För att vidare förklara vissa funktioner och hur de används utgår en del beskrivningar från att extra kringutrustning har installerats.
• För att ytterligare förklara vissa funktioner och användningsmöjligheter, utgår en del förklaringar från att kringutrustningsenheter (så exempelvis en expansionssats för Internetfax), är installerade.
• Den här funktionen kan inte användas med den närvarande installationen av kringutrustning.
• En del kringutrustningar är kanske inte är tillgängliga i vissa länder och regioner.
Fönster, meddelanden och knappnamn som står i manualen kan skilja sig mot vad maskinen visar på grund av förbättringar och modifieringar av produkten.

MANUALER SOM MEDFÖLJER MASKINEN

Tryckta manualer och manualer som lagrats i pdf-format på maskinens hårddisk medföljer maskinen. Vid användning av maskinen ska användaren läsa tillämplig manual för den funktion som ska användas.
Tryckta manualer
Manualnamn Innehåll
Säkerhetsmanual
Installationshandbok
Snabbstartsmanual
Felsökning
Snabbreferens för fax
Den här manualen innehåller bruksanvisningar för hur maskinen används på ett säkert sätt, och visar specifikationer för maskinen och dess kringutrustning.
Den här manualen beskriver hur man installerar programvaran och konfigurerar inställningarna för att använda maskinen som skrivare eller scanner.
Den här manualen ger användarvänliga beskrivningar för alla funktioner på maskinen, i en enda manual. Detaljerade beskrivningar för varje funktion finns att hitta i manualerna i pdf-format.
Den här manualen förklarar hur man tar bort felmatade papper och svarar på vanliga frågor om hur maskinen används i varje läge. Hänvisa till den här manualen om du har svårigheter att använda maskinen.
Den här manualen förklarar grundstegen för hur man använder maskinens faxfunktion och ger en översikt av faxfunktionens funktioner, tillvägagångssätt för felsökning och specifikationer. För detaljerad information om hur man använder faxfunktionen och systeminställningarna för fax, se "Faksimilguide" i pdf-format.
2
Page 4
Manualer i pdf-format
Manualerna i pdf-format ger detaljerade bruksanvisningar om hur varje maskinläge används. Om du vill läsa manualerna laddar du ned dem från maskinens hårddisk. Proceduren för hur man laddar ned manualerna förklaras i "Så här hämtar du manualerna i PDF-format" i Snabbstartsmanualen.
Manualnamn Innehåll
Bruksanvisning
Kopieringsguide Den här manualen ger detaljerade beskrivningar om hur man använder kopieringsfunktionen.
Skrivarguide Den här manualen ger detaljerade beskrivningar om hur man använder skrivarfunktionen.
Faksimilguide
Scannerguide
Dokumentarkiveringsguide (Denna manual)
Systeminställningsguide
Den här manualen ger allmän information om de grundläggande kontrollerna, hur du fyller på papper och utför underhåll på maskinen.
Den här manualen ger detaljerad information om hur man använder faxfunktionen och inställningarna "Systeminställningar" för faxen.
Den här manualen ger detaljerad information om hur man använder scanningsfunktionen och Internetfax-funktionen.
Den här manualen ger detaljerade beskrivningar om hur man använder arkiveringsfunktionen. Med arkiveringsfunktionen kan du spara dokumentdata för kopierings- eller faxjobb, eller utskriftsdata som en fil på maskinens hårddisk. Filen kan sedan hämtas vid behov.
Den här manualen förklarar inställningarna "Systeminställningar" som används för att konfigurera flera olika parametrar så att de passar behoven på din arbetsplats. De nuvarande inställningarna kan visas eller skrivas ut via "Systeminställningar".
Ikoner som används i manualerna
Ikonerna i manualerna visar följande typ av information:
Den här symbolen varnar för att det finns en risk att maskinen kan skadas eller sluta fungera.
Denna symbol ger en tilläggsbeskrivning av en funktion eller procedur.
Denna symbol förklarar hur man avbryter eller korrigerar en utförd funktion.
Den här symbolen visar namnet på en systeminställning och ger en kort beskrivning av inställningen. Läs Systeminställningsguiden, för detaljerad information om varje systeminställning.
När "Systeminställningar:" visas
En standarinställning förklaras.
När "Systeminställningar (Administratör):" visas
En inställning förklaras som endast en administratör kan konfigurera.
3
Page 5

ARKIVERING

1
Detta kapitel innehåller information som du bör känna till innan du använder arkiveringsfunktionen, inklusive en översikt av arkivering, egenskaper och funktioner för arkivering samt några saker att tänka på när du använder arkiveringsfunktionen.

ÖVERSIKT

Med arkiveringsfunktionen kan du spara dokumentbilden för ett kopierings- eller faxjobb, eller data för ett utskriftsjobb, som en fil på maskinens hårddisk. Du kan hämta den sparade filen och skriva ut eller överföra den vid behov.
Spara data som en fil Hämta och använda en sparad fil
Internet-Faxa
Scan
Skriv ut
KOPIERA
Dokumentinformation som används i något av lägena sparas på hårddisken som en datafil.
Hårddisk Hårddisk
Faxa
Scanna till HDD
Skriv ut Skicka
Du kan skriva ut den sparade filen. Du kan även skicka den sparade filen som fax eller skicka den till en annan dator via nätverket. Du kan även enkelt lagra filen på en hårddisk för digitala arkiveringsändamål.

TYPER AV ARKIVERING

Det finns tre olika sätt att spara en fil med hjälp av arkivering: Snabbfil, Fil och Scanna till HDD.
Använd denna metod för att bekvämt spara dokumentbilden för ett kopierings- eller faxjobb, eller data för
Snabbfil
Fil
Scanna till HDD
ett utskriftsjobb. Du kan spara filen snabbt och enkelt eftersom det inte krävs några inställningar. Den sparade filen kan även användas av andra personer. Använd inte denna metod för att spara filer som innehåller känslig eller konfidentiell information, eller filer som du inte vill att någon annan ska använda.
Till skillnad från Snabbfil, tillåter Filfunktionen dig att bifoga olika typer av information när du sparar filen. Den bifogade informationen möjliggör effektiv hantering av filen. Du kan ange ett lösenord för att förhindra att filen hämtas av andra.
Använd den här funktionen för att enkelt lagra ett dokument. Detta är en egenskap i Filfunktionen. De andra dokumentarkiveringsmetoderna sparar ett kopierings-, scannings- eller annat jobb som en fil på hårddisken när motsvarande funktion används. Använd Scanna till HDD när du helt enkelt vill spara ett dokument på hårddisken.
4
Page 6

ANVÄNDA DIG AV ARKIVERING

Här nedan följer exempel på hur du kan använda dig av arkivering.
Snabbt använda en fil
Exempel: Du har förberett informationshäften inför ett möte som består av åtskilliga sidor men nu behövs ett
extra informationshäfte för en nytillkommen deltagare.
Informationshäftet sparades inte med arkivering Informationshäftet sparades med arkivering
De scanna originalsidorna lagras på
Alla originalsidor måste scannas på nytt.
hårddisken. Filen kan lätt hämtas när den behövs igen.
Alla inställningar för jobbuppbyggnad, grad och färgläge måste väljas på nytt.
Nödvändig tid för att välja inställningar + Nödvändig tid för att scanna original + Nödvändig tid för att skriva ut kopior
Du lär inte bli klar i tid till mötet...
Som angivet ovan, för att erhålla ännu ett informationshäfte, måste du göra om alla inställningarna på nytt. Om du inte
Nödvändig tid för att hämta det lagrade jobbet + Nödvändig tid för att skriva ut kopiorna
Utskriften går snabbt och informationshäftet är klart när mötet börjar!
Du kan snabbt och lätt hämta jobbet och skriva ut det med samma inställningar.
De inställningar du valde vid kopieringen har också lagrats. Du slipper göra om inställningarna.
kommer ihåg inställningarna, kan det krävas stor ansträngning för att få samma utmatningsresultat som förra gången.
Som det framgår i exemplet, slipper du scanna om originalet och välja inställningar när du har lagrat ett jobb med arkiveringsfunktionen, vilket sparar mycket tid åt dig.
Bekvämt för hantering av dokument som du använder ofta
Exempel: Hantera ett stort antal affärsformulär
Utan arkivering
Det tar tid att hitta rätt formulär.
Med arkivering
Du väljer enkelt önskat formulär från arkiveringslistan, och dokumenthanteringen blir effektiv.
SökAnpassad Mapp Föregående
Användarnamn Datum
Name 1
Name 1
Name 1
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
1
1
1
Satsvis utskrift
Formulär för betald semester?
Formulär för affärsresor?
Formulär för dagsrapporter?
Huvudmapp
Filnamn
Formulär för betald semester
Formulär för dagsrapporter
Formulär för affärsresor
Alla Filer
Per jobb
Ansökningsblanketter, rapportblanketter och andra affärsblanketter kan lagras på hårddisken så att de enkelt vid behov kan hämtas för att skrivas ut i önskat antal exemplar.
5
Page 7

INNAN DU ANVÄNDER ARKIVERING

Det är praktiskt att skapa användarnamn och anpassade mappar innan man börjar använda dokumentarkivering. Om användarauktorisering med inloggningsnamn och lösenord används, är det bekvämt att skapa Min mapp. Användarnamn, anpassade mappar och Min mapp skapas i systeminställningarna.
Användarnamn
Anpassad mapp
Min mapp
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Detta används för att lagra ett användarnamn och specificera en mapp som Min mapp.
Systeminställningar: Dokumentarkiveringskontroll
Detta används för att skapa anpassade mappar för arkivering. Ett lösenord kan anges när en anpassad mapp skapas.
Användarnamnet konfigureras i "Användarregistrering" i systeminställningar (administratör).
Anpassade mappar skapas i "Dokumentarkiveringskontroll" i systeminställningarna. Ett lösenord kan anges när en anpassad mapp skapas. När ett lösenord har angetts, visas en lösenordsskärm när den anpassade mappen väljs. Detta är praktiskt när du vill spara känslig information.
Min mapp konfigureras i "Användarregistrering" i systeminställningarna (administratör). När användarauktorisering är aktiverad och en fil sparas med funktionen "Fil", väljs den anpassade mapp som är specificerad som Min mapp automatiskt.
Mappar
Tre typer av mappar används för att lagra filer med hjälp av arkivering.
Konfiguration av mappar på hårddisken
Snabbfil­mapp
Snabb Filmapp
Ett dokument som sparats med knappen [Snabbfil] lagras i denna mapp. Jobbet delges automatiskt ett användarnamn och filnamn.
Huvudmapp
Dokument som scannats med knappen [Fil] lagras i denna mapp. När du lagrar ett jobb i huvudmappen, kan du specificera ett tidigare lagrat användarnamn och tilldela ett filnamn. Man kan även ställa in ett lösenord när man sparar en fil (spara [Konfidentiellt]).
Anpassad mapp
Mappar med anpassade namn kan skapas inuti denna mapp. När en anpassad mapp anges innan man trycker på knappen [Fil] kommer dokumentet att scannas till den mappen. På samma sätt som med en huvudmapp, låter en anpassad mapp dig specificera ett tidigare lagrat användarnamn och tilldela ett filnamn när du lagrar ett jobb. Lösenord kan ställas in för Anpassad Mapp och för filer som sparas i Anpassad Mapp.
Maximalt kan 500 anpassade mappar skapas på hårddisken.
Huvudmapp
Anpassad mapp
6
Page 8
Ungefärligt antal sidor och filer som kan lagras med dokumentarkivering
Exempel på originaltyper
Färg
Svartvit Textoriginal
• Ett totalantal på 1400 ensidiga sidor i svartvitt eller 400 ensidiga ark i färg (se ovanstående exempel) kan lagras i huvudmappen och de anpassade mapparna. För de ovanstående svartvita originalen är dock maxantalet filer som kan lagras 1000 st.
• Maxantalen här ovan gäller även för Snabb Filmapp. Observera dock att minnesutrymmet som används av Snabb Filmapp även används av den elektroniska sorteringsfunktionen till kopieringsläget. Om onödiga filer samlas i Snabb Filmapp och mappen blir full kan den elektroniska sorteringen påverkas när ett stort antal original sorteras. Kom ihåg att radera onödiga filer.
Originaltyperna här ovan är till som exempel för att göra beskrivningarna lättare att förstå. Det verkliga sidantalet som kan lagras kan variera beroende på innehållet i originalsidorna.
Fullfärgsoriginal (Exempel: text och foto)
Format: A4 (8-1/2" x 11")
Format: A4 (8-1/2" x 11")
Filer
När en fil sparas med funktionen "Fil", kan följande information bifogas.
Användarnamn: User 1 Filnamn: Möteshäfte Lösenord: 12345678
Mappen "Protokoll"
När du sparar en fil med denna information kan du särskilja den från andra filer.
Användarnamn: Använd detta för att specificera filens ägare. Användarnamnet måste först lagras i
"Användarregistrering" i systeminställningar (administratör).
Filnamn: Ett filnamn kan anges. Mapp: Välj vilken mapp du vill spara filen i. Konfidentiell: Du kan ange ett lösenord på 5-8 tecken för att hindra andra från att använda filen.
Ovanstående information kan inte specificeras om filen sparats med funktionen Snabbfil.
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Detta används för att lagra användarnamn.
7
Page 9

VIKTIGT ATT TÄNKA PÅ NÄR DU ANVÄNDER ARKIVERINGSFUNKTIONEN

Tänk på följande när du använder dig av arkivering:
• Dokument som sparats med [Snabbfil] är "Dela" filer som kan hämtas av vem som helst och skrivas ut eller överföras. Därför bör du inte använda Snabbfil-funktionen för känsliga dokument eller dokument som du inte vill att andra ska kunna använda.
• När du sparar en fil med funktionen "Fil" och vill förhindra att andra använder filen, specificera "Konfidentiellt" för att aktivera lösenordsfunktionen. När en fil sparas som "Konfidentiellt" bör du inte yppa lösenordet för andra.
• Även om du sparar en fil med egenskapen [Konfidentiellt], kan du i efterhand ändra denna egenskap till [Dela]. Därför bör du inte spara känsliga dokument eller dokument som du inte vill att andra ska återanvända.
• Utöver de fall som omfattas av lagar, ansvarar SHARP Corporation inte för någon skada som orsakats av att känslig information läckt ut på grund av manipulation av en tredje part av några data som sparats med funktionen Snabbfil eller Fil, eller felaktig användning av funktionen Snabbfil eller arkiveringsfunktionen av den operatör som sparar dessa data.
8
Page 10

ANVÄNDA ARKIVERING I DE OLIKA LÄGENA

I läget för kopiering, fax eller bildöverföring kan originalet sparas som en bildfil på hårddisken samtidigt som det kopieras eller överförs. I läget Scanna till HDD kan originalet lagras som en fil på hårddisken utan att kopieras eller överföras.
Kopieringsläge
Originalet sparas som en bildfil samtidigt som det kopieras.
DOKUMENT­ARKIVERING
BILD­SANDNING
KOPIERING
(1)
Redo att scanna för kopiering.
Fullfärg
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto
Exponering
100%
Återgivning
1.
2.
3.
4.
A4
A4R
B4 A3
Original
A4
Normalt
A4
0
2-Sidors Kopia
Utmatning
Speciallägen
Fil
Snabbfil
(2)
Bildsändningsläge
Exempel: Basskärm för scanningsläge
Originalet sparas som en bildfil samtidigt som det scannas.
(2)
(1)
DOKUMENT­ARKIVERING
BILD­SANDNING
KOPIERING
Redo att skicka.
Scanna
Ändra Läge
Bild-
inställningar
Skicka Instäl.
Scanna
A4
Sänd
Auto
Sänd igen
Adressbok
Adressinmatn.
Speciallägen
Fil
Snabbfil
(3)
Läget Scanna till HDD
(1) Tryck på tangenten [KOPIERING]. (2) Tryck på tangenten [Snabbfil] eller [Fil].
(1) Tryck på tangenten [BILD-SANDNING]. (2) Tryck på tangenten [Ändra Läge].
Med denna kan du välja faxläge, scanningsläge och Internetfax-läge.
(3) Tryck på tangenten [Snabbfil] eller [Fil].
Det scannade originalet sparas som en bildfil. Varken utskrift eller överföring utförs när man använder Scanna till HDD.
(1) Tryck på tangenten
(1)
DOKUMENT­ARKIVERING
BILD­SANDNING
KOPIERING
Tangenten [Fil] och tangenten [Snabbfil]
Om tangenterna [Fil] och [Snabbfil] inte visas på basskärmarna för varje läge, har skärmvisningen ändrats med "Anpassa tangentinställning" i systeminställningarna (administratör). I sådant fall ska du följa följande steg för att utföra arkivering:
• Tryck på knappen [Inställningar jobbdetaljer] eller [Bild-inställningar] och tryck sedan på knappen [Speciallägen] på skärmen som visas. Tangenten [Snabbfil] och [Fil] visas på menyn för speciallägen.
• Om knappen [Speciallägen] visas på skärmen, tryck på knappen för att visa knapparna [Snabbfil] och [Fil].
Använda arkivering i utskriftsläge
För att använda arkivering i utskriftsläge, välj arkivering i skrivardrivrutinen. För mer information om hur du använder arkivering i utskriftsläge, se "PRAKTISKA SKRIVARFUNTKIONER" i Skrivarguiden.
Använda dokumentarkivering i PC-Fax/PC-I-Fax läge
För att använda dokumentarkivering i PC-Fax eller PC-I-Fax-läget väljer man dokumentarkiveringsinställningar i PC-Fax-drivrutinen. För mer information, se Hjälp för PC-I-Fax-drivrutinen.
(2)
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
[DOKUMENT-ARKIVERING].
(2) Tryck på tangenten [Scanna till hårddisk].
9
Page 11

BASSKÄRM FÖR ARKIVERINGSLÄGE

När du trycker på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING] på manöverpanelen, visas följande skärm. Denna skärm används för att spara bilden av ett scannat original och för att hämta bildfiler som sparats under kopiering eller faxning.
(1) (2)
DOKUMENT­ARKIVERING
BILD-
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
SANDNING
KOPIERING
(1) Tangenten [Hårddis. stat.]
Tryck på denna knapp för att kontrollera hur mycket av maskinens hårddisk som används. Mängden diskutrymme visas i steg om 1 %.
Hårddis. stat.
Huvudmapp 50% Anpassad Mapp 25%
0 25 50 75 100%
Snabb Filmapp 30%
0 25 50 75 100%
(2) Tangenten [Sök]
Tryck på denna tangent för att söka efter en fil som är lagrad i en mapp. Du kan söka på användarnamn, filnamn eller mappnamn.
Minnesutrym.:25%
Minnesutrym.:70%
SÖKA EFTER EN LAGRAD FIL (sidan 42)
(3) Tangenten [Scanna till hårddisk]
Tryck på denna tangent för att välja Scanna till hårddisk. Varken utskrift eller överföring görs. Filen lagras i Huvudmapp eller i en anpassad mapp.
ENBART LAGRA ETT DOKUMENT (Scanna till
HDD) (sidan 17)
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
(4) (5) (6)(3)
(4) Tangenten [Extern dataåtkomst]
Detta kan väljas när en FTP-server är lagrad eller när en USB-minnesenhet är ansluten till maskinen. Samma skärm visas om du trycker två gånger på tangenten
OK
[DOKUMENT-ARKIVERING].
"DIREKTUTSKRIFT FRÅN MASKINEN" i
Skrivarguiden
(5) Tangenten [Snabb Filmapp]
Tryck på denna tangent för att hämta en fil från Snabb Filmapp. När du trycker på denna tangent visas filvalsskärmen för Snabb Filmapp.
SPARA EN FIL MED "Snabbfil" (sidan 11)
(6) Tangenten [Filmapp]
Tryck på denna tangent för att hämta en fil från Huvudmapp eller en anpassad mapp. När man trycker på den här knappen visas filvalsfönstret för Huvudmapp eller en av de anpassade mapparna. När användarautenticering används och Min mapp konfigureras visas filvalsfönstret för Min mapp.
SPARA EN FIL MED "Fil" (sidan 13)
10
Page 12

SPARA FILER MED ARKIVERING

11
2
Detta kapitel förklarar hur du sparar ett original som en bildfil med hjälp av funktionerna Snabbfil, Fil och Scanna till HDD i arkiveringsläget.

SPARA EN FIL MED "Snabbfil"

När du kopierar, skriver ut eller överför ett dokument i kopieringsläge, utskriftsläge eller bildsändningsläge, kan du välja "Snabbfil" för att spara en bild av dokumentet i mappen Snabbfil. Bilden kan hämtas fram senare, så att du kan skriva ut eller överföra dokumentet utan att behöva leta reda på originalet. Ett exempel på proceduren för att lagra ett dokument i mappen Snabbfil under kopiering visas nedan.
Lägg i originalet.
Lägg originalet vänt uppåt i dokumentinmatningsfacket, eller vänt neråt på dokumentglaset.
1
2
3
Redo att scanna för kopiering.
Fullfärg
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto
Exponering
100%
Återgivning
1.
2.
3.
4.
A4
A4R
B4 A3
A4
Normalt
A4
0
2-Sidors KopiaOriginal
Utmatning
Speciallägen
Fil
Snabbfil
Tryck på tangenten [Snabbfil].
Tryck på tangenten [OK].
Inscannad data lagras automatiskt i snabbarkivmappen. Undvik lagra konfidentiell data i denna mapp.
OK
Avbryta funktionen Snabbfil...
Tryck på tangenten [Snabbfil] på skärmen i steg 2, så att den inte är markerad när du har tryckt på tangenten [OK].
Tangenten [Snabbfil] är markerad och du kommer tillbaka till kopieringslägets basskärm.
11
Page 13
4
eller
Avbryta scanning...
Tryck på tangenten [STOPP] ( ).
Välj kopieringsinställningar och tryck på tangenten [FÄRG START] ( ) eller tangenten [S/V START] ( ).
• När kopieringen börjar har den scannade dokumentbilden sparats på hårddisken. De valda kopieringsinställningarna sparas också.
• För att förhindra att dokumentet sparas av misstag, visas meddelandet "Inscannad data lagras i snabbarkivmappen." som en varning i 6 sekunder efter det att du tryckt på [START]. Den inställda tiden på 6 sekunder för visning av meddelande kan ändras med "Inställning Av Meddelandetid" i systeminställningar (administratör).
• Om du lade in originalsidorna i dokumentinmatningsfacket, scannas alla sidor.
• Om du placerade originalet på dokumentglaset, får du scanna en sida åt gången. När scanningen av en sida är klar, byt ut den mot nästa sida och tryck på tangenten [START]. Upprepa detta tills alla sidor är scannade och tryck sedan på tangenten [Lässlut].
• När en fil lagras med funktionen Snabbfil, tilldelas följande användarnamn och filnamn automatiskt till filen. Användarnamn: Okänd Användare Filnamn: Läge_Månad-Dag-År_Timme-Minut-Sekund (Exempel: Kopiera_01082005_134050) Lagrad i: Snabb Filmapp
• När användarauktorisering används väljs automatiskt användarnamnet som användes vid inloggning.
• Endast filnamnet och en lagringsplats för en fil som lagrats i Snabb Filmapp kan ändras.
Avbryta funktionen Snabbfil...
Tryck på tangenten [Snabbfil] på skärmen i steg 2.
12
Page 14

SPARA EN FIL MED "Fil"

11
När du kopierar, skriver ut eller överför ett dokument i kopieringsläge, utskriftsläge eller bildsändningsläge, kan du välja "Fil" för att spara en bild av dokumentet i huvudmappen eller i en anpassad mapp som du skapat i förväg. Bilden kan hämtas fram senare, så att du kan skriva ut eller överföra dokumentet utan att behöva leta reda på originalet. Ett exempel på proceduren för att använda funktionen "Fil" under kopiering visas nedan.
Lägg i originalet.
Lägg originalet vänt uppåt i dokumentinmatningsfacket, eller vänt neråt på dokumentglaset.
1
2
3
4
Redo att scanna för kopiering.
Fullfärg
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto
Exponering
100%
Återgivning
Filinformation
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
Filinformation
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
1.
2.
3.
4.
Okänd Användare
Kopiera_01082005_134050
Huvudmapp
Okänd Användare
Kopiera_01082005_134050
Huvudmapp
Original
A4
A4R
B4 A3
Lösenord
Lösenord
A4
Normalt
A4
Ångra
Ångra
0
2-Sidors Kopia
Utmatning
Speciallägen
Fil
Snabbfil
OK
OK
Tryck på tangenten [Fil].
Konfigurera filinformationsinställningarna.
För att välja användarnamn, filnamn, mapp och konfidentiell inställning, se "FILINFORMATION" (sidan 15).
Ange ett användarnamn: sidan15 Tilldela ett filnamn: sidan15 Specificera en mapp: sidan16 Lagra en fil som en konfidentiell fil: sidan16
Om du inte vill tilldela ett användarnamn eller annan information till filen, gå till nästa steg.
Tryck på tangenten [OK].
Tangenten [Fil] är markerad och du kommer tillbaka till kopieringslägets basskärm.
13
Page 15
Välj kopieringsinställningar och tryck på
eller
tangenten [FÄRG START] ( ) eller tangenten [S/V START] ( ).
• När kopieringen börjar har den scannade dokumentbilden sparats på hårddisken. De valda kopieringsinställningarna sparas också.
• Om du lade in originalsidorna i dokumentinmatningsfacket, scannas alla sidor.
5
Avbryta scanning...
Tryck på tangenten [STOPP] ( ).
När en fil lagras med funktionen "Fil" utan att filinformation bifogas, tilldelas följande användarnamn och filnamn automatiskt till filen.
Användarnamn: Okänd Användare Filnamn: Läge_Månad-Dag-År_Timme-Minut-Sekund (Exempel: Kopiera_01082005_134050) Lagrad i: Huvudmapp
Om användarauktorisering använts, väljs det användarnamn som användes för inloggning automatiskt.
• Om du placerade originalet på dokumentglaset, får du scanna en sida åt gången. När scanningen av en sida är klar, byt ut den mot nästa sida och tryck på tangenten [START]. Upprepa detta tills alla sidor är scannade och tryck sedan på tangenten [Lässlut].
Avbryta funktionen Fil...
Tryck på tangenten [Ångra] på skärmen i steg 3.
14
Page 16

FILINFORMATION

Detta avsnitt förklarar de inställningar som konfigureras i steg 3 i "SPARA EN FIL MED "Fil"" (sidan 13). Att ange ett användarnamn, filnamn, mapp och konfidentiell inställning gör det enklare att hantera och söka efter filer. Dessutom, när du har valt konfidentiell och angett ett lösenord, kan ingen annan titta på filen utan ditt godkännande.
Ange ett användarnamn
1
2
Filinformation
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
Ångra
Lösenord
Okänd Användare
Kopiera_01082005_134050
Huvudmapp
OK
Tryck på tangenten [Användarnamn].
När användarauktorisering används väljs automatiskt användarnamnet som användes vid inloggning. I det här fallet behövs inte detta steg.
Användarnamnet måste först ha lagrats i "Användarregistrering" i systeminställningarna (administratör).
Välj användarnamn
Name 1
Name 3
Name 5
Name 7
Alla Använd.
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Name 2
Name 4
Name 6
Name 8
(2)
OKÅngra
1
25
ABC Använ.
Tryck på önskat användarnamn på den lista över användarnamn som visas.
(1) Tryck på ett användarnamn.
Du kan välja användarnamn på 2 sätt:
(A) Tryck en gång på användarnamnets tangent.
Användarnamnet som du tryckte på markeras. Om du råkar välja fel användarnamn, trycker du på tangenten till rätt namn.
(A)
(B)
(B) Tryck på tangenten .
Ett område [---] för att skriva in ett registreringsnummer direkt visas högst upp på knappen. Du kan välja användarnamn genom att ange det "Registreringsnummer." som konfigurerades när användaren lagrades.
Tilldela ett filnamn
Du kan tilldela ett filnamn till filen.
Filinformation
Lösenord
Name 1
Kopiera_01082005_134050
Huvudmapp
1
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
Ångra
(2) Tryck på tangenten [OK].
Det användarnamn som du tryckte på är valt och du kommer tillbaka till skärmen i steg 1. Det valda användarnamnet visas.
OK
Tryck på tangenten [Filnamn].
En skärm för textinmatning visas. Ange filnamnet i textinmatningsfönstret och tryck sedan på [OK]. Du kan ange högst 30 tecken. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen.
15
Page 17
Specificera en mapp
Tryck på tangenten [Lagrad i:].
1
Filinformation
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
Name 1
file-01
Huvudmapp
Lösenord
Ångra
OK
När ett användarnamn är valt ändras mappen till mappen som specificerades som min mapp när användaren lagrades.
Tryck på tangenten till den anpassade mapp i vilken du vill lagra filen.
Om ett lösenord har angetts för den anpassade mappen visas ett fönster för lösenordsinmatning. Ange lösenordet med 5-8 siffror för mappen med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
2
Välj mapp.
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
OKHuvudmapp
2/2
Lagra en fil som en konfidentiell fil
Du kan ange ett lösenord för filen så att ingen annan kan titta på den. Lösenordet måste innehålla 5-8 siffror.
1
2
Filinformation
Konfidentiellt
Användarnamn
Filnamn
Lagrad i:
Lösenord
Name 1
file-01
User 1
(1) (2)
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
Ångra
OK
Aktivera egenskapen konfidentiell.
(1) Markera kryssrutan [Konfidentiellt] .
Nu är det konfidentiella läget aktiverat och du kan ange ett lösenord.
(2) Tryck på tangenten [Lösenord].
OK
Ange ett lösenord (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
För varje siffra som anges, ändras "-" till " ".
16
Page 18
ENBART LAGRA ETT DOKUMENT (Scanna
11
till HDD)
Funktionen Scanna till HDD används för att lagra bildfilen av ett scannat dokument i huvudmappen eller i en anpassad mapp. Varken utskrift eller överföring görs.

"Scanna till HDD" - SKÄRM

Följande skärm visas när du trycker på tangenten [Scanna till hårddisk] på basskärmen i arkiveringsläget. Tryck på tangenterna enligt beskrivning endan för att välja inställningar för funktionen Scanna till hårddisk.
DOKUMENT­ARKIVERING
(1)
(2)
Scanna till
hårddisk
(1) Tangenten [Färgläge]
Använd denna tangent för att välja färgläge när du lagrar dokumentet.
(3)
Redo att scanna till hårddisken. Tryck [Start] för att scanna original.
Mono2/Auto
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto A4
Original
ORIGINALINSTÄLLNINGAR FÖR "Scanna till HDD"
(sidan 19)
(2) Tangenten [Inställningar jobbdetaljer]
Tryck på denna tangent för att välja exponering, upplösning och komprimeringsgrad.
ORIGINALINSTÄLLNINGAR FÖR "Scanna till HDD"
(sidan 19)
(3) Tangenten [Original]
Tryck på denna tangent för att ange originalstorlek och välja dubbelsidig dokumentscanning. Originalstorleken som känns av automatiskt visas i den övre halvan av knappen [Original].
Väljer originalstorlek och dubbelsidig
dokumentscanning (sidan 21)
Föregående
Speciallägen
Filinformation
(4) Tangenten [Föregående]
Tryck på denna tangent för att gå tillbaka till basskärmen i arkiveringsläget.
(5) Tangenten [Speciallägen]
Välj speciallägen för Scanna till HDD, inklusive radera, scanna dubbel sida och ID-Kort Kopiering.
Speciallägeskärm för funktionen Scanna till HDD
(sidan 21)
(6) Tangenten [Filinformation]
Tryck på denna tangent för att bifoga information till filen. Inställningarna konfigureras på samma sätt som filinformation för "Fil".
FILINFORMATION (sidan 15)
(4)
(5)
(6)

UTFÖRA "Scanna till HDD"

1
Lägg i originalet.
Lägg originalet vänt uppåt i dokumentinmatningsfacket, eller vänt neråt på dokumentglaset.
17
Page 19
2
DOKUMENT­ARKIVERING
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
3
4
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
Mono2/Auto
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto
A4
Original
Hårddis. stat. Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Föregående
Speciallägen
Filinformation
(2)(1) (3)
Tryck på tangenten [Scanna till hårddisk].
Välja inställningar för funktionen Scanna till hårddisk.
Om du inte vill välja inställningar, gå till nästa steg.
(1) Välj färgläge, jobbdetaljinställningar och
originalstorlek.
Se "ORIGINALINSTÄLLNINGAR FÖR "Scanna till HDD"" (sidan 19).
(2) Tryck på tangenten [Speciallägen].
Se "Speciallägeskärm för funktionen Scanna till HDD" (sidan 21).
(3) Tryck på tangenten [Filinformation].
Inställningarna är desamma som för "Fil". Se "FILINFORMATION" (sidan 15).
5
Om originalet är tvåsidigt, var noga med att först trycka på tangenten [Original] och sedan trycka på tangenten [2-Sidigt Bok] eller tangenten [2-Sidigt Block] beroende på original.
Tryck på tangenten [FÄRG START]
eller
( ) eller tangenten [S/V START] ().
Scanningen startar.
• Om du lade in originalsidorna i dokumentinmatningsfacket, scannas alla sidor. En signal ljuder och indikerar att funktionen Scanna till HDD är slutförd.
• Om du placerade originalet på dokumentglaset, får du scanna en sida åt gången. När scanningen av en sida är klar, byt ut den mot nästa sida och tryck på tangenten [START]. Upprepa detta tills alla sidor är scannade och tryck sedan på tangenten [Lässlut]. En signal ljuder och indikerar att funktionen Scanna till HDD är slutförd.
Avbryta scanning...
Tryck på tangenten [STOPP] ( ).
18
Page 20

ORIGINALINSTÄLLNINGAR FÖR "Scanna till HDD"

Inställningar för Scanna till HDD beskrivs nedan.
Tangenten [Färgläge]
Tryck på tangenten [Färgläge] för att öppna skärmen för inställning av färgläge för Scanna till HDD. När du har valt färgläge trycker du på tangenten [OK].
Mono2/Auto
Färgläge
Scan. till HDD Färgläge
Färg
Fullfärg
Auto
2 färger
OK
Svartvit
Mono2
Gråskala
Följande inställningar kan väljas för scanningsfärg när du trycker på tangenten [FÄRG START] ( ) eller tangenten [S/V START] ( ).
Starttangent Läge Scanningsmetod
Fullfärg Originalet scannas i fullfärg. Detta läge passar bäst för fullfärgsoriginal som
t.ex. kataloger. Även om originalet är svartvitt, scannas det som ett fullfärgsoriginal.
Tangenten [FÄRG
START]
Auto Maskinen detekterar huruvida originalet är i färg eller svartvitt och väljer
automatiskt scanning i fullfärg eller svartvitt (gråskala).
2 Färger Endast de röda partierna av originalet ändras till vald färg; andra färger
scannas i svart. Du kan välja rött, grönt, blått, cyan, magenta eller gult.
Mono2 Färger i originalet scannas i svartvitt. Detta läge passar bäst för original som
Tangenten [S/V
bara innehåller text.
START]
Gråskala Färgerna i originalet scannas i svartvitt som grå nyanser (gråskala).
Tangenten [Inställningar jobbdetaljer]
Tryck på tangenten [Inställningar jobbdetaljer] för att visa tangenterna [Exponering], [Upplösning] och [Komp.förhåll.].
(A) (B)
Inställningar
jobbdetaljer
Mono2/Auto
Färgläge
Inställningar
jobbdetaljer
Auto
A4
Original
Auto
Exponering
Medelkomp.
Komp.förhåll.
600X600dpi
Upplösning
Föregående
Speciallägen
Filinformation
(C)
(A) Tangenten [Exponering]
Använd denna tangent för att justera exponering och exponeringsläge.
(B) Tangenten [Upplösning]
Använd detta för att välja den upplösning som ska användas när filen överförs. När "Långt format" har angetts kan en upplösning på 300 x 300 dpi eller lägre väljas.
(C) Tangenten [Komp.förhåll.]
Använd detta för att välja det färgkompressionsförhållande som ska användas när filen överförs i färg.
19
Page 21
Justera exponering
För att justera exponering och välja exponeringsläge, tryck på tangenten [Exponering]. Välj lämpligt exponeringsläge för originalet och tryck på eller knappen för att justera exponeringsnivån. När du har valt inställningar trycker du på tangenten [OK].
(A) (3)
Scan. till HDD Exponering
Moaré-reducering
Auto
Manuell
3
1 5
Text/Ut-
Skr. Foto
Text
Utskrivet
Foto
(2) (1)
(1) Välja lämpligt exponeringsläge för originaltypen.
Tryck på knappen till den originaltyp som passar för att välja exponeringsläge.
(2) Välj [Auto] eller [Manuell].
Om du valde [Manuell], tryck på tangenten eller för att justera exponeringen. (För en mörkare bild, tryck på tangenten . (För en ljusare bild, tryck på tangenten .) När exponeringen är inställd på [Auto] visas inte exponeringslägena [Foto], [Utskrivet Foto], och [Karta]. Dessutom kan inte knapparna användas.
(A): Moaré-reducering
För att förminska moaré-effekten vid scanning av tryckt material, tryck på [Moaré-reducering] kryssrutan så att markering
visas.
OK
Text/Foto
Foto
Karta
(3) Tryck på tangenten [OK].
Inställningarna lagras och du återgår till fönstret Scanna till HDD.
20
Page 22
Tangenten [Original]
Väljer originalstorlek och dubbelsidig dokumentscanning
(1) (2) (4)
Auto A4
Original
Scanna till hårddis
Scan. Storlek Lagringsstorl100%
Auto A4
2-Sidigt
Bok
2-Sidigt
Block
Auto
Bildorientering
(3)
(1) Tryck på tangenten [Scan. Storlek].
Om originalet inte är av en standardstorlek som kan detekteras av den automatiska funktionen för detektering av originalstorlek, tryck på tangenten [Scan. Storlek] och ange originalstorleken.
(2) Tryck på tangenten [Lagringsstorl.].
Om du vill lagra filen med en annan storlek än originalstorleken, tryck på tangenten [Lagringsstorl.] och ändra lagringsstorleken.
(3) Tryck på lämplig riktningsknapp.
Om originalets överkant är uppåt, tryck på knappen. Om originalets överkant är till vänster, tryck på knappen. Om originalet är dubbelsidigt, tryck på tangenten [2-Sidigt Bok] eller [2-Sidigt Block] beroende på originaltyp.
(4) Tryck på tangenten [OK].
OK
Speciallägeskärm för funktionen Scanna till HDD
När du trycker på tangenten [Speciallägen], visas följande skärm. För mer information om varje inställning, se "7. PRAKTISKA FUNKTIONER" i Scannerguiden.
Speciallägen
(1) Tangenten [Radering]
Denna förhindrar skuggor i scannade bilder. Raderingsfunktionen används för att ta bort de skuggor i bildkanterna som kan uppträda när du scannar tjocka original eller böcker.
(2) Tangenten [Bok-Scanning]
Denna delar upp ett original i två sidor. Vänster och höger sida av ett och samma original scannas som två separata sidor. Denna funktion är praktisk om du vill scanna varje sida i en bok eller annat inbundet dokument separat.
(3) Tangenten [ID-Kort Kopiering]
Med denna knapp scannar du kortets fram- och baksida tillsammans. Denna funktion låter dig scanna kortets fram- och baksida på en och samma sida.
(4) Tangenten [Arbets-Uppbyggnad]
Detta används för att scanna ett stort antal original till en enda fil. När antalet original som du vill scanna överskrider antalet ark som kan läggas i den automatiska dokumentmataren, kan du med den här funktionen scanna in original i uppsättningar och lagra dem som en enda fil.
Speciallägen
Radering
Arbets-
Uppbyggnad
(4) (5) (6)
(1)
(2) (3)
OK
Bok-
Scanning
Blandade
org.format
Id-Kort
Kopiering
Långsamt
scann.läge
(5) Tangenten [Blandade org. format]
Använd den här funktionen när du ska scanna original med olika format med den automatiska dokumentmataren. Med denna funktion kan du scanna original av blandade storlekar samtidigt; t ex kan du blanda originalstorlek B4 (8-1/2" x 14") med originalstorlek A3 (11" x 17"). Original av olika bredd och storlekar (A3 och B4, A3 och B5, A4 och B4, A4 och B5, B4 och A4R, B4 och A5, B5 och A4R, B5 och A5 (11" x 17" och 8-1/2" x 14", 11" x 17" och 8-1/2" x 13", 11" x 17" och 5-1/2" x 8-1/2")) kan scannas.
(6) Tangenten [Långsamt scann.läge]
Använd denna funktion när du vill scanna tunna original med den automatiska dokumentmataren. Denna funktion bidrar till att förhindra att tunna original matas fel.
21
Page 23

ANVÄNDA LAGRADE FILER

3
Detta kapitel förklarar hur du hämtar en fil som lagrats med arkiveringsfunktionen och hur du skriver ut eller överför filen.

SEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA EN LAGRAD FIL

Här förklaras den grundläggande proceduren för att hämta och använda en lagrad fil. Procedurerna och de skärmar som visas varierar beroende på om användarauktorisering är aktiverad. Se den sekvens som gäller din situation. För information om användarautentiseringsprocedurer, se "ANVÄNDARAUTENTISERING" i Bruksanvisningen. För information om aktivering av användarautentisering och lagring av användarnamn, se "Användarkontroll" Systeminställningsguiden.
Filer som lagrats med dokumentarkivering kan också hämtas fram och användas från webbsidan. Klicka på [Dokumentåtgärder] och sedan på [Dokumentarkivering] på webbsidans meny, och välj sedan mappen som innehåller filen som du vill använda.

STANDARDSEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA EN LAGRAD FIL

Följ stegen nedan för att hämta och använda en lagrad fil.
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
DOKUMENT­ARKIVERING
Tryck på tangenten [Filmapp].
• Om du använde en fil i en anpassad mapp innan du öppnar fönstret för val av mapp eller fil, kommer mappvalsfönstret att visas.
• Om du använde en fil i Huvudmapp innan du öppnar fönstret för val av mapp eller fil, kommer filvalsfönstret för Huvudmapp att visas.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
Hårddis. stat. Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
22
Page 24
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Exempel: Söka från en anpassad mapp • För att visa filvalsskärmen för huvudmappen, tryck på
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
Huvudmapp
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök
Föregående
1/1
tangenten [Huvudmapp].
• Om du trycker på en lösenordsskyddad mapp, visas skärmen för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) för mappen med siffertangenterna.
Tryck på tangenten till den fil som du vill använda.
Exempel: Söka efter alla jobb • För att söka per jobbtyp, tryck på fliken [Per jobb].
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
1
1
Satsvis utskrift
• Lägestangenter (kopieringsläge, faxläge osv) visas på fliken Per Job så att du kan begränsa sökningen till jobb i valt läge.
• Om du trycker på en lösenordsskyddad fil, visas skärmen för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) för filen med siffertangenterna.
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Tryck på tangenten för den åtgärd som du vill utföra.
• För detaljerad information om varje knapp, se "SKÄRMEN
FÖR JOBBINSTÄLLNINGAR" (sida 27).
Name 1
Skicka
Radera
A4
Ändra
Egenskaper
Information
Ångra
Fullfärg
23
Page 25

SEKVENS FÖR ATT ANVÄNDA EN LAGRAD FIL NÄR ANVÄNDARAUTENTISERING ÄR AKTIVERAD

Följande förklaring antar att användaren redan har loggat in med ett användarnummer eller inloggningsnamn och lösenord. Förklaringen utgår även från att "Min mapp" specificerades när inställningarna för "Användarregistrering" konfigurerades i systeminställningarna (administratör).
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
DOKUMENT­ARKIVERING
Tryck på tangenten [Filmapp].
Hårddis. stat. Sök
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Tryck på tangenten till den fil som du vill använda.
Exempel: Mappen "User 1" är specificerad som "Min mapp".
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Mappval
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
1
1
• Om "Min mapp" specificerades när "Användarregistrering" konfigurerades i systeminställningarna (administratör), visas filvalsskärmen för den anpassade mapp som specificerats som "Min mapp".
• Om "Min mapp" inte har specificerats, visas skärmen för mappval.
• För att söka per jobbtyp, tryck på fliken [Per jobb].
Lägestangenter (kopieringsläge, scanningsläge, etc.) visas på fliken [
Per jobb
] så att du kan begränsa sökningen till jobb i
valt läge.
• Om du trycker på en lösenordsskyddad fil, visas skärmen för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) för filen med siffertangenterna.
• Om den fil som du vill använda inte finns i "Min mapp", tryck på tangenten [Mappval]. Skärmen för mappval visas. Välj lämplig mapp och tryck på tangenten till den fil som du vill använda.
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Tryck på tangenten för den åtgärd som du vill utföra.
• För detaljerad information om varje knapp, se "SKÄRMEN
FÖR JOBBINSTÄLLNINGAR" (sida 27).
Name 1
Skicka
Radera
A4
Ändra
Egenskaper
Information
Ångra
Fullfärg
24
Page 26

SKÄRMAR FÖR VAL AV MAPP OCH FIL

För att du ska kunna hämta och använda en lagrad fil, måste mappen och filen vara valda. Skärmen för mappval och skärmen för filval förklaras nedan.

SKÄRMEN FÖR MAPPVAL

Två olika skärmar visas beroende på huruvida användarautentisering är aktiverad på maskinen eller inte.
När användarautentisering inte är aktiverad När användarautentisering är aktiverad
(2) (3) (4)(1)
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
(5)
(1) Mapptangenter
De anpassade mappar som har skapats med "Dokumentarkiveringskontroll" i systeminställningarna visas. Tryck på en mapptangent för att visa dess skärm för filval. Om ett lösenord har angetts för en anpassad mapp, visas en lösenordsinmatningsskärm när du trycker på mappen. Du måste ange ett lösenord.
(2) Tangenten [Huvudmapp]
Tryck på denna tangent för att växla visning mellan huvudmappen och den anpassade mappen. När skärmen för filval för huvudmappen visas, blir denna tangent [Anpassad Mapp].
1/1
(6)
(1)
Välja Min mapp
Min mapp
User 1
User 3
User 5
Alla Mappar
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
(2)(7) (3) (4)
Sök Föregående
Huvudmapp
User 2
User 4
User 6
(5) (6)
(4) Tangenten [Föregående]
Tryck på denna tangent för att gå tillbaka till basskärmen i arkiveringsläget.
(5) Flikarna [Index]
Alla mappar visas på fliken [Alla Mappar]. Tryck på en av flikarna för att visa de anpassade mapparna med initialerna (ställs in i systeminställningarna under "Dokumentarkiv.- Kontroll") som matchar bokstäverna på fliken.
(6) / Tangenterna
Använd dessa för att ändra den sida med mapplista som visas.
1/1
(3) Tangenten [Sök]
Tryck på denna tangent för att öppna sökskärmen. Här kan du söka efter en fil med hjälp av användarnamn, fil­eller mappnamn.
(7) Tangenten [Min mapp]
Denna tangent visas när användarautentisering är aktiverad. Tryck på tangenten för att visa filvalsmappen för "Min mapp". Även om användarautentisering har utförts, om "Min mapp" inte har specificerats i inställningarna för användarregistrering, är denna tangent gråtonad för att förhindra val.
25
Page 27

SKÄRMEN FÖR FILVAL

Filvalsskärmen för Snabb Filmapp, huvudmapp och anpassade mappar förklaras nedan.
(2)(1) (3)
Huvudmapp
Filnamn
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
(8) (9) (10)(7)
(1) Filtangenter
De lagrade filerna visas. En ikon visar från vilket läge filen lagrats, filnamn, användarnamn och datum då filen lagrades visas i varje filtangent. När du trycker på en fil, visas jobbinställningsskärmen.
Jobbikoner
Kopiera
Skriv ut Faxöverföring
Scanna till e-post Scanna till HDD
Scanna till FTP
Scanna till nätverksmapp
PC-I-Fax överföring
(2) Tangenterna [Filnamn], [Användarnamn], [Datum]
Använd dessa tangenter för att ändra visningsordning för filtangenterna. När du trycker på någon av tangenterna, visas eller i tangenten.
• När visas på knappen [Filnamn] eller [Användarnamn], visas filerna bredvid namnet eller användarnamnen i stigande ordningsföljd. När visas i tangenten [Datum], visas filerna i ordningsföljd från det äldsta datumet.
• När visas på knappen [Filnamn] eller [Användarnamn], visas filerna bredvid namnet eller användarnamnen i nedstigande ordningsföljd. När visas i tangenten [Datum], visas filerna i ordningsföljd från det senaste datumet.
(3) Tangenten [Anpassad Mapp]
Tryck på denna tangent för att växla visning mellan huvudmappen och den anpassade mappen. När skärmen för filval för huvudmappen visas, blir denna tangent [Anpassad Mapp].
Internetfaxöverför ing
Scanna till skrivbordet
PC-Fax överföring
(4) (5) (6)
SökAnpassad Mapp Föregående
Användarnamn Datum
Name 1
Name 2
Name 3
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
1
1
(4) Tangenten [Sök]
När du trycker på denna tangent visas sökskärmen.
SÖKA EFTER EN LAGRAD FIL (sidan 42)
(5) Tangenten [Föregående] / [Mappval]
När tangenten [Föregående] visas på filvalsskärmen för Snabb Filmapp eller huvudmappen, kan du trycka på den för att komma tillbaka till arkiveringslägets basskärm. När tangenten [Föregående] visas i filvalsskärmen för en anpassad mapp, kan du trycka på den för att återgå till skärmen för val av anpassad mapp. När tangenten [Mappval] visas, kan du trycka på den för att öppna skärmen för mappval.
SKÄRMEN FÖR MAPPVAL (sidan 25)
(6) Sidtangent
När det finns flera sidor, använd denna tangent för att ange numret på den sida som du vill visa. När du trycker på tangenten visas en inmatningsskärm för sidnummer. Ange önskat sidnummer (3 siffror) med siffertangenterna. För att t ex visa sidan 3, anger du "003".
(7) Fliken [Alla Filer]
Tryck på denna flik för att visa tangenterna för alla filer, oavsett från vilket läge filerna sparats.
(8) Fliken [Per jobb]
Tryck på denna tangent för att följande skärm.
Huvudmapp
Alla Filer
Alla Filer Per jobb
Scanna t. HDD
Internet-FaxaKopiera
FaxaSkrivare
När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge.
(9) Tangenten [Satsvis utskrift]
Tryck på denna tangent för att skriva ut alla filer i en mapp.
BATCHUTSKRIFT (sidan 30)
(10) / Tangenterna
Använd dessa tangenter för att bläddra bland sidorna med fillistor.
Sök
Scanna t. HDD
Satsvis utskrift
FöregåendeAnpassad Mapp
26
Page 28

SKÄRMEN FÖR JOBBINSTÄLLNINGAR

När du trycker på en filtangent visas följande skärm. Tryck på tangenten för den åtgärd som du vill utföra och välj inställningar.
Huvudmapp
Filnamn
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Användarnamn Datum
Name 1
Name 2
Name 3
Per jobb
SökAnpassad Mapp Föregående
1
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
1
(1) Filvisning
Detta visar information om den aktuella valda filen (jobbikonen, filnamn, användarnamn, originalstorlek och färgläge).
(2) Tangenten [Ångra]
Tryck på denna tangent för att avbryta åtgärden och gå tillbaka till skärmen för filval.
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
(3)
(6) Tangenten [Radera]
(7) Tangenten [Ändra Egenskaper]
(1)
Name 1 A4 Fullfärg
Skicka
Radera
Ändra
Egenskaper
Information
(2)
Ångra
(5) (7)(4) (6) (8)
Tryck på denna tangent för att ta bort en fil som inte längre behövs.
RADERA EN LAGRAD FIL (sidan 39)
Använd denna tangent för att ändra egenskap ("Dela", "Skydda", "Konfidentiell") för en lagrad fil.
EGENSKAPER FÖR LAGRADE FILER (sidan 35)
(3) Tangenten [Skriv ut]
Tryck på denna tangent för att skriva ut den valda filen.
SKRIVA UT EN LAGRAD FIL (sidan 28)
(4) Tangenten [Flytta]
Du kan ändra lagringsmapp för en fil. (Filen kan flyttas till en annan mapp.)
FLYTTA EN LAGRAD FIL (sidan 37)
(5) Tangenten [Skicka]
En lagrad fil kan skickas med fax, Internetfax eller scannad överföring.
SKICKA EN LAGRAD FIL (sidan 32)
(8) Tangenten [Information]
Tryck på denna tangent för att visa detaljerad information om den valda filen. När du trycker på denna tangent visas följande skärm.
Jobbinställningar / Detalj
Filnamn
Mapp:Huvudmapp
Format:A4 Upplösning:600X600dpi
Datum:01/08/2005/15:30 Färg / S/V:Fullfärg
Jobbinställningar / Detalj
Filnamn
Datastorlek:40B
Dokument­Stil:
Utmatning:
file-01 Name 1
file-01 Name 1
Sidor:10
Special­Lägen:
Filtyp:
Det finns två Detalj-skärmar. Tryck på tangenten eller för att växla mellan de två skärmarna. Om du vill ändra filnamn, tryck på tangenten [Filnamn] på denna skärm. En skärm för textinmatning visas. Ange önskat filnamn. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen. En ikon visas när ett specialläge har valts. Du kan trycka på den här ikonen för att kontrollera vilka speciallägen som valts.
OK
1/2
OK
2/2
27
Page 29

SKRIVA UT EN LAGRAD FIL

Du kan hämta och skriva ut en fil som lagrats med arkiveringsfunktionen vid behov. De inställningar som användes när filen lagrades har också lagrats, och därmed kan filen skrivas ut på nytt med samma inställningar. Du kan även modifiera filen före utskrift genom att ändra utskriftsinställningarna.
1
2
3
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Om filen lagrades med funktionen "Fil", tryck på tangenten [Filmapp]. Om filen lagrades med funktionen "Snabbfil", tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
4
• Du kan trycka på fliken [Per jobb] för att visa lägestangenterna (kopieringsläge, faxläge osv). När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge. Om du vet vilket läge som filen sparats från, kan du snabbt hitta filen genom att trycka på tangenten [Per jobb].
• Du kan trycka på tangenten [Filnamn], [Användarnamn] eller [Datum] för att ändra visningsordningen för filerna.
• För att skriva ut alla filer i mappen, trycker du på tangenten [Satsvis utskrift].
BATCHUTSKRIFT (sidan 30)
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
Tryck på tangenten till önskad fil.
1
1
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
28
Page 30
5
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Name 1
Skicka
A4
Ändra
Egenskaper
Ångra
Fullfärg
Tryck på tangenten [Skriv ut].
6
Flytta
Jobbinställningar / Utskrift
file-01
Auto
Pappersval
Utmatning
2-Sidig
Speciallägen
Antal utskrifter
Radera Information
Name 1
(1 999)
1
S/V utskrift
Skriv ut och radera data
Skriv ut och spara data
Ångra
A4
Fullfärg
Tryck på tangenten [Skriv ut och radera data] eller [Skriv ut och spara data].
Om du trycker på tangenten [Skriv ut och radera data], raderas filerna efter utskrift. Om du trycker på tangenten [Skriv ut och spara data], sparas filerna efter utskrift. Utmatningsinställningar, dubbelsidig utskrift, speciallägen, antal kopior och andra inställningar kan väljas. För mer information, se "SKÄRMEN FÖR
UTSKRIFTSINSTÄLLNINGAR" (nedan).
• En fil som sparats i svartvitt eller gråskala kan inte skrivas ut i färg.
• Utskrift kan inte göras av Scanna till HDD eller scanna skickade jobb av långt format. En faxöverföring eller Internetfax-överföringar av långt format kan skrivas ut.
• När utskriftsinställningar ändras med denna procedur, ändras endast antalet kopior i de lagrade inställningarna.
Utskriftshastigheten kan saktas ner något beroende på den sparade filens inställningar för upplösning och exponeringsläge.

SKÄRMEN FÖR UTSKRIFTSINSTÄLLNINGAR

Jobbinställningar / Utskrift
Ångra
file-01
(1) (2)
(3) (4)
Auto
Pappersval
Utmatning
2-Sidig
Speciallägen
(1) Tangenten [Pappersval]
Använd denna tangent för att ange pappersstorlek.
(2) Tangenten [Utmatning]
Använd denna tangent för att välja Sorter., Grupper. eller Häft-Sort., och för att välja utmatningsfack.
(3) Tangenten [2-Sidig]
Använd denna tangent för att välja orientering för bilden på baksidan av papperet för dubbelsidig utskrift. För att låta bilderna på fram- och baksidan vara orienterade åt samma håll, tryck på tangenten [2-Sidigt Bok]. För att låta bilderna på fram- och baksidan vara orienterade åt motsatt håll, tryck på tangenten [2-Sidigt Block]. Lägg märke till att den sparade bildens storlek och orientering kan ge dessa tangenter motsatt effekt. Om ingen av dessa tangenter väljs (ingen är markerad), skrivs det bara ut på ena sidan.
Name 1
Antal utskrifter
(1 999)
1
S/V utskrift
A4
Fullfärg
(5)
Skriv ut och radera data
Skriv ut och spara data
(6)
(7) (8)
(4) Tangenten [Speciallägen]
Tryck på denna tangent för att välja Marginal-Försk., Broschyr Stil, 2i1/4i1, Tandemutskrift eller Stämpel. Denna tangent visas inte om filen sparades från utskriftsläge.
(5) Tangenterna
Använd dessa tangenter för att ange antal kopior. Du kan även ange antal kopior med siffertangenterna.
(6) Tangenten [Skriv ut och radera data]
Utskriften startar när du trycker på denna tangent. När utskriften är klar raderas filen automatiskt.
(7) Tangenten [Skriv ut och spara data]
Utskriften startar när du trycker på denna tangent. Filen raderas inte efter utskrift.
(8) Kryssrutan [S/V utskrift]
Välj denna kryssruta om filen sparades i färg och du vill skriva ut den i svartvitt. När filen sparas i svartvitt visas inte denna kryssrutan.
29
Page 31

BATCHUTSKRIFT

Alla filer som har samma användarnamn och lösenord kan skrivas ut samtidigt.
1
2
3
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
BATCHUTSKRIFT
User 1 Alla Filer
Användarnamn
Lösenord
Skriv ut och radera data Skriv ut och spara data
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
ÄNDRA UTSK.NR.
Radera data
(B)
BATCHUTSKRIFT
Välj användarnamn
Alla användare
Name 1
Name 3
Name 5
Alla Använd.
Okänd Användare
Name 2
Name 4
Name 5
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
1
25
Stan.använd.
Direktval
ABC Använ.
(A) (C)
Ångra
OKÅngra
1
1
Tryck på tangenten [Satsvis utskrift].
Tryck på tangenten [Användarnamn].
Välj användarnamn.
Du kan välja användarnamn på fyra sätt:
(A)Tryck en gång på användarnamnets tangent.
Användarnamnet som du tryckte på markeras. Om du råkar välja fel användarnamn, trycker du på tangenten till rätt namn.
(B)Tryck på tangenten [Direktval].
Du kan välja användarnamn bland standardanvändarna i inställningarna för användarkonto.
(C)Tryck på tangenten .
(D)
Ett område [---] för att skriva in ett registreringsnummer direkt visas högst upp på knappen. Du kan välja användarnamn genom att ange det "Registreringsnummer." som konfigurerades när användaren lagrades.
(D)Tryck på tangenten [Direktval].
En skärm för textinmatning visas. Ange användarnamnet direkt. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen.
När du har valt användarnamn trycker du på tangenten [OK].
När batchutskrift för alla användare och okänd användare är aktiverad i systeminställningarna (administratör), kan du välja tangenten [Alla användare] och [Okänd Användare]. Du kan trycka på tangenten [Alla användare] för att välja alla filer i mappen (alla användares filer). Du kan trycka på tangenten [Okänd Användare] för att välja alla filer i mappen som saknar användarnamn.
30
Page 32
4
BATCHUTSKRIFT
User 1 Alla Filer
Användarnamn
Lösenord
Skriv ut och radera data Skriv ut och spara data
Name 1
Ångra
ÄNDRA UTSK.NR.
Radera data
Om ett lösenord har angetts, tryck på tangenten [Lösenord].
Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK]. Endast filer med samma lösenord väljs.
Ange lösenord med siffertangenterna.
5
6
BATCHUTSKRIFT
User 1 Alla Filer
Användarnamn
Lösenord
Skriv ut och radera data Skriv ut och spara data
BATCHUTSKRIFT
ÄNDRA UTSKRIFTSNUMMER
ANVÄND ANTALET SOM ÄR URSPRUNGLIGT ANGIVET FÖR VARJE JOBB
BATCHUTSKRIFT
User 1 Alla Filer
Användarnamn
Lösenord
Skriv ut och radera data Skriv ut och spara data
Name 1
Name 1
1
(1 999)
Ångra
(2)
Ångra
ÄNDRA UTSK.NR.
Radera data
Ångra
OK
(3)(1)
Ångra
ÄNDRA UTSK.NR.
Radera data
Ångra
OK
Om du inte vill ange ett lösenord, gå till nästa steg.
För att ange antal kopior, tryck på tangenten [ÄNDRA UTSK.NR.].
Om du vill använda det antal kopior som lagrats med varje fil, gå till steg 6.
(1) Tryck på kryssrutan [ANVÄND ANTALET
SOM ÄR URSPRUNGLIGT ANGIVET FÖR VARJE JOBB] så att den inte är vald ( ).
(2) Ange antalet kopior med tangenterna
.
Du kan även ange antal kopior med siffertangenterna.
(3) Tryck på tangenten [OK].
Tryck på tangenten [Skriv ut och radera data] eller [Skriv ut och spara data].
Om du trycker på tangenten [Skriv ut och radera data], raderas filerna efter utskrift. Om du trycker på tangenten [Skriv ut och spara data], sparas filerna efter utskrift. Om det inte finns några filer som matchar sökorden kommer du att återgå till fönstret med fillistan.
Alla filer som har det specificerade användarnamnet/lösenordet kan raderas genom att du trycker på tangenten [Radera data].
31
Page 33

SKICKA EN LAGRAD FIL

En fil som lagras med dokumentarkivering kan hämtas och överföras. Överföringsinställningarna som lagrades med filen kommer också att hämtas, vilket gör att du kan skicka filen igen med samma inställningar. Om det behövs kan du även ändra överföringsinställningarna.
1
2
3
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Om filen lagrades med funktionen "Fil", tryck på tangenten [Filmapp]. Om filen lagrades med funktionen "Snabbfil", tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
4
• Du kan trycka på fliken [Per jobb] för att visa lägestangenterna (kopieringsläge, scanningsläge, etc.). När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge. Om du vet vilket läge som filen sparats från, kan du snabbt hitta filen genom att trycka på tangenten [Per jobb].
• Du kan trycka på tangenten [Filnamn], [Användarnamn] eller [Datum] för att ändra visningsordningen för filerna.
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
Tryck på tangenten till önskad fil.
1
1
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
32
Page 34
5
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Name 1
Skicka
A4
Ändra
Egenskaper
Ångra
Fullfärg
Tryck på tangenten [Skicka].
6
7
Flytta
Redo att skicka.
Scanna
Ändra Läge
Bild-
inställningar
Skicka Instäl.
file-01 AAA AAA Fullfärg
Radera Information
Adressinmatn.
Ångra
Adressbok
Välj överföringsinställningar.
För information om inställningarna, se "SKÄRMEN FÖR
SÄNDNINGSINSTÄLLNINGAR" (sidan 34).
Tryck på tangenten [FÄRG START]
eller
( ) eller tangenten [S/V START] ().
Om du skickar ett fax eller Internetfax, kan endast tangenten [S/V START] ( ) användas.
• En fil som sparats i svartvitt eller gråskala kan inte överföras i färg.
• Ett lagrat utskriftsjobb kan inte överföras.
• Dessa överföringsmetoder kräver installation av motsvarande alternativ.
• Om något av följande speciallägen ingick i den sparade filen, kan filen inte sändas. Broschyrkopia, Omslag/Infogning, Foto-repetering, Flersidig förstoring, Multibild
• Om något av följande speciallägen ingick i den sparade filen, kan filen sändas men speciallägena kommer inte att utföras. Marginal-Försk., Mellanlägg Oh-Film, Bokkopiering, Flikkopiering, Stämpel, alla poster på Färg-Justeringar Menyn, Centrering
33
Page 35

SKÄRMEN FÖR SÄNDNINGSINSTÄLLNINGAR

De tangenter som visas i sändningsinställningarna förklaras nedan. För mer information om de olika inställningarna, se "UTGÅNGSFÖNSTER FÖR FAXLÄGE" i Faksimilguiden och "UTGÅNGSFÖNSTER" i Scannerguiden.
Exempel på scanningsläge
(1) (2) (3) (4) (5)
Redo att skicka.
Scanna
Ändra Läge
Bild-
inställningar
Skicka Instäl.
file-01 Name 1 Fullfärg
(1) Tangenten [Ändra Läge]
Använd den här knappen för att välja faxläge, scanningsläge eller Internetfax-läge.
(2) Tangenten [Bild-inställningar]
Tryck på denna tangent för att välja sändningsinställningar. De inställningar som kan väljas varierar från läge till läge.
Faxläge
Tangenten [Upplösning]
Använd denna tangent för att välja upplösning. Du kan inte välja en upplösning som är högre än den upplösning som filen lagrades med.
Tangenten [Special-Lägen]
Denna visar tangenterna [Timer], [Eget namnval] och [Överförings-Rapport].
Scanningsläge
Tangenten [Upplösning]
Använd denna tangent för att välja upplösning. Du kan inte välja en upplösning som är högre än den upplösning som filen lagrades med.
Tangenten [Fil Format]
Här kan du välja filtyp, komprimeringsgrad och färgläge.
Tangenten [Speciallägen]
Denna visar tangenten [Timer].
Internetfaxläge
Tangenten [Upplösning]
Använd denna tangent för att välja upplösning. Du kan inte välja en upplösning som är högre än den upplösning som filen lagrades med.
Tangenten [Fil Format]
[TIFF-S] eller [TIFF-F] kan väljas.
Tangenten [Speciallägen]
Denna visar tangenterna [Timer] och [Överförings-Rapport].
(4)
Ångra
Adressbok
Adressinmatn.
(9)(8)(7)(6)
(3) Tangenten [Skicka Instäl.]
Denna tangent visas i scanningsläge och Internetfaxläge. Tryck på tangenten för att ange ett ämne och ett filnamn. I scanningsläge kan du även specificera en sändare.
(4) Tangenten [Nästa Adress]
Denna tangent visas när du har angett minst en adress. Använd denna tangent för att skicka en fil till flera destinationer.
(5) Tangenten [Ångra]
Denna tangent tar dig tillbaka till basskärmen för inställningsjobb.
(6) Visning av filnamn / Användarnamn
Denna visar ikonen av den fil som ska skickas, filnamnet, användarnamnet och färgläget (färg / svartvitt).
(7) Tangenten
Du kan välja en destination genom att trycka på denna tangent och ange det 3-siffriga nummer som tilldelades destinationen när destinationens e-postadress eller faxnummer lagrades i en trycktangent eller grupptangent.
(8) Tangenten [Adressinmatn.] eller [Deladress]
Använd denna tangent för att direkt ange en adress när du skickar en fil i scanningsläge eller Internetfaxläge. I faxläge, använd denna tangent för att ange en deladress och lösenord för F-kodkommunikation.
(9) Tangenten [Adressbok]
Tryck på denna tangent för att visa de destinationer som är lagrade i adressboken.
34
Page 36

EGENSKAPER FÖR LAGRADE FILER

FILEGENSKAPER

Skyddsinställningen kan väljas för filer som sparats med dokumentarkiveringsfunktionen. Detta förhindrar att filen flyttas eller raderas automatiskt eller manuellt. Tre olika attribut kan väljas för sparade filer: [Dela], [Skydda], och [Konfidentiellt]. När en fil har sparats med attributet [Dela] är filen inte skyddad. När en fil har sparats med attributet [Skydda] eller [Konfidentiellt] är filen skyddad. Filer som sparats till Snabb Filmapp är alla [Dela]. När en fil sparas till huvudmappen eller en anpassad mapp kan man välja [Dela] eller [Konfidentiellt].
Dela
Skydda
Konfidentiellt
En [Dela] fil kan ändras till en [Skydda] eller [Konfidentiellt] fil med hjälp av [Ändra Egenskaper].
Ett lösenord kan inte ställas in för en [Skydda] fil, men så länge som inte filens egenskaper ändras till [Dela] med [Ändra Egenskaper] kommer filen att skyddas och [Radera] och [Flytta] kan inte användas. Ikonen visas med lägesikonen i filtangenten för en skyddad fil.
Ett lösenord ställs in för en [Konfidentiellt] fil för att skydda den. (Lösenordet måste anges för att hämta fram filen.) Ikonen visas med lägesikonen i filtangenten för en konfidentiell fil.

ÄNDRA EGENSKAPEN

1
2
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Hämta Fil
Snabb Filmapp
dataåtkomst
Sök
Filmapp
Extern
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Om filen lagrades med funktionen "Fil", tryck på tangenten [Filmapp]. Om filen lagrades med funktionen "Snabbfil", tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
3
Alla Mappar
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
User 2
User 4
User 6
User 8
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
35
Page 37
4
Tryck på tangenten till önskad fil.
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
1
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
1
• Du kan trycka på fliken [Per jobb] för att visa lägestangenterna (kopieringsläge, scanningsläge, etc.). När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge. Om du vet vilket läge som filen sparats från, kan du snabbt hitta filen genom att trycka på tangenten [Per jobb].
• Du kan trycka på tangenten [Filnamn], [Användarnamn] eller [Datum] för att ändra visningsordningen för filerna.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
5
6
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Jobbinställningar / Ändra Egenskaper
file-01 Name 1
Dela Skydda
Konfidentiellt
Name 1
Skicka
Radera Information
A4
Egenskaper
A4
Lösenord
Ändra
Ångra
Ångra
Fullfärg
OK
Fullfärg
Tryck på tangenten [Ändra Egenskaper].
Tryck på knappen till önskad egenskap och tryck sedan på knappen [OK].
Om du trycker på tangenten [Konfidentiellt], visas tangenten [Lösenord]. Tryck på tangenten [Lösenord] för att öppna lösenordsinmatningsskärmen. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ångra
Ange lösenord med siffertangenterna.
OK
Restriktioner för att ändra egenskap
• En fil som är inställd på "Dela" kan ändras till "Skydda" eller "Konfidentiellt". Men en fil som är inställd på "Dela" och som sparats i Snabb Filmapp kan bara ändras till "Skydda".
• En fil som är inställd på "Skydda" kan ändras till "Dela" eller "Konfidentiellt". Men en fil som är inställd på "Skydda" och som sparats i Snabb Filmapp kan bara ändras till "Dela".
• En fil som sparats i Snabb Filmapp kan inte ändras till "Konfidentiellt". Om filen flyttas till Huvudmapp eller en Anpassad Mapp kan egenskaperna ändras till "Konfidentiellt".
• Två egenskaper kan inte väljas för en enda fil.
36
Page 38

FLYTTA EN LAGRAD FIL

Du kan ändra lagringsmapp för en fil. (Filen kan flyttas till en annan mapp.)
1
2
3
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Om filen lagrades med funktionen "Fil", tryck på tangenten [Filmapp]. Om filen lagrades med funktionen "Snabbfil", tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
4
• Du kan trycka på fliken [Per jobb] för att visa lägestangenterna (kopieringsläge, scanningsläge, etc.). När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge. Om du vet vilket läge som filen sparats från, kan du snabbt hitta filen genom att trycka på tangenten [Per jobb].
• Du kan trycka på tangenten [Filnamn], [Användarnamn] eller [Datum] för att ändra visningsordningen för filerna.
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
Tryck på tangenten till önskad fil.
1
1
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
37
Page 39
5
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Name 1
Skicka
Radera Information
A4
Ändra
Egenskaper
Ångra
Fullfärg
Tryck på tangenten [Flytta].
Jobbinställningar / Flytta
file-01
Markera mappen som filen flyttats till
Filnamn file-01
Flytta till:
Name 1
A4
6
• En fil kan inte flyttas till Snabb Filmapp.
• När filnamnet ändras flyttas filen till den nya mappen med det nya namnet. Filen kopieras inte till den nya mappen.
• För att ändra filnamn, tryck på tangenten [Filnamn].
(1) (2)
Jobbinställningar / Flytta
User 1
User 3
User 5
7
User 7
Alla Mappar ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel.
Huvudmapp OK
User 2
User 4
User 6
User 8
Ångra
Fullfärg
Flytta
1/1
Tryck på tangenten [Flytta till:].
Välj destinationsmapp.
(1) Välj den mapp som du vill flytta filen till.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
(2) Tryck på tangenten [OK].
Ångra
Fullfärg
Flytta
8
Jobbinställningar / Flytta
file-01
Markera mappen som filen flyttats till
Filnamn
Flytta till:
file-01
User 2
Name 1
A4
En fil med egenskapen "Skydda" kan inte flyttas. För att flytta en skyddad fil, ändra dess egenskap till "Dela" eller "Konfidentiellt".
Tryck på tangenten [Flytta].
38
Page 40

RADERA EN LAGRAD FIL

Du kan radera lagrade filer som du inte längre behöver.
1
2
3
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Om filen lagrades med funktionen "Fil", tryck på tangenten [Filmapp]. Om filen lagrades med funktionen "Snabbfil", tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten till den mapp som innehåller den önskade filen.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Per jobb
Name 1
Name 2
Name 3
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
4
• Du kan trycka på fliken [Per jobb] för att visa lägestangenterna (kopieringsläge, scanningsläge, etc.). När du trycker på en lägestangent visas en lista över de filer som sparats i detta läge. Om du vet vilket läge som filen sparats från, kan du snabbt hitta filen genom att trycka på tangenten [Per jobb].
• Du kan trycka på tangenten [Filnamn], [Användarnamn] eller [Datum] för att ändra visningsordningen för filerna.
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
Tryck på tangenten till önskad fil.
1
1
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
39
Page 41
Ångra
Fullfärg
Tryck på tangenten [Radera].
När du trycker på tangenten [Radera], visas ett bekräftelsemeddelande. Tryck på tangenten [Ja].
Radera fildata?
Name 1 file-01
Nej Ja
5
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Name 1
Skicka
Radera Information
A4
Ändra
Egenskaper
En fil med egenskapen "Skydda" kan inte raderas. För att radera en skyddad fil, ändra dess egenskap till "Dela" eller "Konfidentiellt".
40
Page 42

HÄMTA OCH ANVÄNDA EN FIL FRÅN JOBBSTATUSSKÄRMEN

Filer som lagrats med funktionen Fil och Snabbfil visas som tangenter på jobbstatusskärmen Slutfört. Detta är praktiskt när du snabbt behöver skriva ut sparade data för ett kopieringsjobb eller snabbt skicka ett sparat fax till en annan destination.
1
2
3
4
JOBB STATUS
Arbetskö Ant.Set/Förlopp Status
Kopiera 020 / 001 Kopierar
Kopiera 020 / 000 Väntar
Computer01 020 / 000 Väntar
0312345678 002 / 000 Väntar
Arb. Slutförda Tid Ant.set Status
Computer02 010/010 OK
Kopiera 005/005 OK
Computer03 002/002 OK
Kopiera 003/003
Arb. Slutförda Tid Ant.set Status
Computer02 010/010
Kopiera 005/005
Computer03 002/002
Kopiera 003/003
14:38 12/09
14:38 12/09
14:09 12/09
13:27 12/09 OK
14:38 12/09
14:38 12/09
14:09 12/09
13:27 12/09
OK
OK
OK
OK
1/1
1/8
1/8
Köar
Arbetskö
Slutfört
Information
Prioritet
Stopp/Rad.
InternetfaxFaxarb.Scanna tillUtskrift
Köar
Arbetskö
Slutfört
Information
Ring upp
InternetfaxFaxarb.Scanna tillUtskrift
Köar Arbetskö
Slutfört
Information
Ring upp
InternetfaxFaxarb.Scanna tillUtskrift
Tryck på tangenten [JOBB STATUS].
Tryck på jobbstatusskärmens väljarknapp för att välja "Slutfört".
Tryck på tangenten till önskad fil.
För att visa information om den valda filen, tryck på tangenten [Information].
Tryck på tangenten [Ring upp].
5
Jobbinställningar
file-01
Välj jobb.
Skriv ut
Flytta
Name 1
Skicka
Radera
A4
Ändra
Egenskaper
Information
Ångra
Fullfärg
Tryck på tangenten för den åtgärd som du vill utföra.
Inställningsskärmen för den valda åtgärden visas.
SKRIVA UT EN LAGRAD FIL (sidan 28),
SKICKA EN LAGRAD FIL (sidan 32), EGENSKAPER FÖR LAGRADE FILER (sidan 35), FLYTTA EN LAGRAD FIL (sidan 37), RADERA EN LAGRAD FIL (sidan 39)
41
Page 43

SÖKA EFTER EN LAGRAD FIL

När det finns många lagrade filer, kan det ta en stund att hitta en fil. Med dokumentarkiveringslägets sökfunktion kan du snabbt hitta en fil.

GRUNDLÄGGANDE SÖKPROCEDUR

Den grundläggande proceduren för att söka i alla mappar på hårddisken förklaras här. Du kan söka även om du bara känner till en del av filnamnet eller mappnamnet.
Exempel: Du känner bara till en del av ett filnamn: "Möte"
[Hårddisk]
För individer
Huvud
1
2
Snabbfil
För möten
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
Regelbundet
möte
Rapport
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Text 1
Mötesgrafik
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
För möten
När du söker på ordet "Möte"...
Regelbundet
möte
Alla mappar och filer som innehåller ordet "Möte" listas.
[Sökresultat]
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
Tryck på tangenten [Sök].
Mötesgrafik
3
Sök
Fil- eller mappnamn
Sök utan nuvarande mapp
Användarnamn
Lösenord
Ångra
Extern
dataåtkomst
Sökstart
Tryck på tangenten [Användarnamn] eller [Fil- eller mappnamn].
Om du vet användarnamnet, tryck då på knappen [Användarnamn] och gå till "Använda användarnamnet för att
söka" i steg 4.
Om du vet användarnamnet, tryck då på knappen [Fil- eller mappnamn] och gå till "Använda filnamnet eller mappnamnet för
att söka" i steg 4.
42
Page 44
4
(B)
Sök
Välj användarnamn
Name 1
Name 3
Name 5
Name 7
Alla Använd.
Name 2
Name 4
Name 6
Name 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
1
25
Ångra
Stan.använd.
Direktval
ABC Använ.
(A) (C)
Använda användarnamnet för att söka
Du kan välja användarnamn på fyra sätt:
OK
(A)Tryck en gång på användarnamnets tangent.
Användarnamnet som du tryckte på markeras. Om du råkar välja fel användarnamn, trycker du på tangenten till rätt namn.
(B)Tryck på tangenten [Stan.använd.].
Du kan välja användarnamn bland standardanvändarna i inställningarna för användarkonto.
(C)Tryck på tangenten .
(D)
Ett område [---] för att skriva in ett registreringsnummer direkt visas högst upp på knappen. Du kan välja användarnamn genom att ange det 3-siffriga användarnummer som konfigurerades när användaren lagrades.
(D)Tryck på tangenten [Direktval].
En skärm för textinmatning visas. Ange användarnamnet direkt. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen. Du kan söka även om du bara anger de
första bokstäverna i användarnamnet. När du har valt användarnamn trycker du på tangenten [OK]. För att endast söka efter filer med samma användarnamn och lösenord, tryck på knappen [Lösenord] och ange lösenordet. (Det går inte att söka med endast ett lösenord.)
5
Sök
Fil- eller mappnamn
Användarnamn
Lösenord
Name 1
Ångra
Sökstart
Använda filnamnet eller mappnamnet för att söka
Ange filnamnet eller mappnamnet och tryck på [OK]. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen.
Tryck på tangenten [Sökstart].
Sökresultaten visas på en skärm som liknar den följande skärmen. En lista med filer som matchar dina söktermer visas. Tryck på önskat filnamn eller mappnamn. Jobbinställningsskärmen visas.
Sök
Fil- eller mappnamn Användarnamn Datum
file-01 Name 1
Ångra
Du kan trycka på tangenten [Ångra] för att komma tillbaka till steg 2. Du kan trycka på tangenten [Sök Igen] för att komma tillbaka till steg 3.
01/08/2005
Sök Igen
1/1
När du söker med [Fil- eller mappnamn], visas även anpassade mappar som uppfyller sökkriterierna på listan. När du trycker på en mapptangent, visas en lista över filerna i mappen. Om filen du söker efter finns med på listan, tryck på den.
• Du kan dessutom begränsa sökningen till en specifik mapp. För mer information, se "Söka i en mapp" (sida 44).
• Du kan också använda webbsidorna för att söka en fil. Klicka på [Dokumentåtgärder], [Dokumentarkivering] och sedan på [Sök] i webbsidans meny.
43
Page 45
Söka i en mapp
Du kan specificera en mapp för att begränsa sökintervallet till den mappen. För att söka i en specificerad mapp, följ stegen nedan.
1
2
3
Tryck på tangenten [DOKUMENT-ARKIVERING].
För att söka i huvudmappen eller en anpassad mapp, tryck på tangenten [Filmapp]. För att söka i Snabb Filmapp, tryck på tangenten [Snabb Filmapp].
Om du tryckte på knappen [Snabb Filmapp], gå till steg 4. Den snabba filmappen öppnas i steg 4.
Lagra Fil
Scanna till
hårddisk
DOKUMENT­ARKIVERING
Hårddis. stat.
Sök
Hämta Fil
Filmapp
Snabb Filmapp
Extern
dataåtkomst
Systeminställningar (Administratör): Användarregistrering
Om användarautenticering har aktiverats och "Min mapp" har angetts i "Användarregistrering" i systeminställningarna, gå till steg 4. Den anpassade mappen som angetts som "Min mapp" öppnas i steg 4.
Anpassad Mapp
User 1
User 3
User 5
User 7
Alla Mappar
User 2
User 4
User 6
User 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
Sök FöregåendeHuvudmapp
1/1
Tryck på tangenten för den mapp som du vill söka i.
Om ett lösenord har angetts för den valda mappen, visas en skärm för lösenordsinmatning. Ange lösenordet (5-8 siffror) med siffertangenterna och tryck på tangenten [OK].
Ovanstående skärm visar de anpassade mapparna som ett exempel. Om du vill växla till huvudmappen, tryck på tangenten [Huvudmapp].
Sök Föregående
01/08/2005
01/08/2005
01/08/2005
Satsvis utskrift
Ångra
Sökstart
4
5
User 1
Filnamn Användarnamn Datum
file-01
file-02
file-03.tiff
Alla Filer
Sök
Fil- eller mappnamn
Sök utan nuvarande mapp
Per jobb
Användarnamn
Lösenord
Name 1
Name 2
Name 3
Ange lösenord med siffertangenterna.
Ångra
OK
Tryck på tangenten [Sök].
1
1
Tryck på tangenten [Användarnamn] eller [Fil- eller mappnamn].
Om du vet användarnamnet, tryck då på knappen [Användarnamn] och gå till "Använda användarnamnet för att
söka" i steg 6.
Om du vet användarnamnet, tryck då på knappen [Fil- eller mappnamn] och gå till "Använda filnamnet eller mappnamnet för
att söka" i steg 6.
44
Page 46
6
(B)
Sök
Välj användarnamn
Name 1
Name 3
Name 5
Name 7
Alla Använd.
Name 2
Name 4
Name 6
Name 8
ABCD EFGHI JKLMN OPQRST UVWXYZ
1
25
Ångra
Stan.använd.
Direktval
ABC Använ.
(A) (C)
Använda användarnamnet för att söka
Du kan välja användarnamn på fyra sätt:
OK
(A)Tryck en gång på användarnamnets tangent.
Användarnamnet som du tryckte på markeras. Om du råkar välja fel användarnamn, trycker du på tangenten till rätt namn.
(B)Tryck på tangenten [Stan.använd.].
Du kan välja användarnamn bland standardanvändarna i inställningarna för användarkonto.
(C)Tryck på tangenten .
(D)
Ett område [---] för att skriva in ett registreringsnummer direkt visas högst upp på knappen. Du kan välja användarnamn genom att ange det 3-siffriga användarnummer som konfigurerades när användaren lagrades.
(D)Tryck på tangenten [Direktval].
En skärm för textinmatning visas. Ange användarnamnet direkt. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen. Du kan söka även om du bara anger de
första bokstäverna i användarnamnet. När du har valt användarnamn trycker du på tangenten [OK]. För att endast söka efter filer med samma användarnamn och lösenord, tryck på knappen [Lösenord] och ange lösenordet. (Det går inte att söka med endast ett lösenord.)
7
Sök
Fil- eller mappnamn
Sök utan nuvarande mapp
Användarnamn
Lösenord
Name 1
file-01
Ångra
Sökstart
Använda filnamnet eller mappnamnet för att söka
Ange filnamnet eller mappnamnet och tryck på [OK]. För att ange text, se "6. SKRIVA TEXT" i Bruksanvisningen.
Tryck på tangenten [Sökstart].
För att endast söka efter filer som finns i den aktuella mappen, markera kryssrutan [Sök utan nuvarande mapp] . Filer i en konfidentiell mapp med ett lösenord visas endast bland sökresultaten när denna kryssrutan markerats i den konfidentiella mappen. Sökresultaten visas på en skärm som liknar den följande skärmen. En lista med filer som matchar dina söktermer visas. Tryck på tangenten till önskad fil. Jobbinställningsskärmen visas.
Sök
Fil- eller mappnamn Användarnamn Datum
file-01 Name 1
Ångra
01/08/2005
Sök Igen
1/1
Du kan trycka på tangenten [Ångra] för att komma tillbaka till steg 2. Du kan trycka på tangenten [Sök Igen] för att komma tillbaka till steg 5.
45
Page 47
Dokumentarkiveringsguide
MODELL:
MX-2300N MX-2700N
MX2700-SE-FIL-Z1
Loading...