Scala SC 6800 User guide [cs]

Měřič krevního tlaku SC 6800
Obj. č.: 130 52 52
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup měřiče krevního tlaku SC 6800. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Vlastnosti
SC 6800 je plně automatický digitální měřič krevního tlaku pro měření na paži.
Přístroj disponuje fuzzy logikou pro rozpoznávání tlaku nahuštění. To znamená, že pokud nestačí tlak nahuštění, nastavený u výrobce (cca 190 mmHg), přístroj to rozpozná a manžetu automaticky dohustí.
Přístroj disponuje pamětí s 85 místy v paměti.
Zároveň s každou naměřenou hodnotou se zobrazuje a ukládá datum a čas.
Zobrazení hodnot tlaku vzduchu je navíc doprovázeno barevným označením v souladu s kritérii WHO
(červená: vysoký krevní tlak, žlutá: zvýšený normální krevní tlak, zelená: normální krevní tlak).
Pokud se na displeji zobrazí symbol baterie, znamená to, že jsou baterie vybité a až do jejich výměny nejsou k dispozici žádné funkce přístroje.
Manžeta na paži je dimenzovaná pro obvod paže od 22 do 32 cm.
1
Hodnocení hodnot tlaku vzduchu podle kritérií WHO
Tabulka 1 Stav ke dni 29. 12. 2007 Klasifikace systolický / mmHg diastolický / mmHg barevné označení Optimální <120 <80 zelená Normální <130 <85 zelená Zvýšený normální 130–139 85–89 žlutá Mírná hypertonie 140–159 90–99 červená Stř. těžká hypertonie 160–179 100–109 červená Těžká hypertonie >180 >110 červená Podle WHO je tlak vysoký při hodnotě 140/90 mmHg.
Barevné zobrazení
Barevné zobrazení u levého okraje LCD displeje indikuje v závislosti na naměřené výšce krevního tlaku zařazení (klasifikaci) podle kritérií WHO. Zůstává-li zobrazení žluté, znamená to podle tabulky zvýšený normální krevní tlak.
Popis a ovládací prvky
LCD displej
2
Pokyny týkající se měření krevního tlaku
Indikátor chyby
Popis chyby
/ příčina chyby
Odstranění chyby
Abyste získali srovnatelné hodnoty, provádějte měření krevního tlaku vždy za stejných podmínek. Měřte vždy v klidu, když nejste pod vlivem alkoholu, neměřte během jídla, po tělesné námaze nebo psychickém vypětí. Měření byste měli provádět pokud možno vsedě u stolu.
Uvedení měřiče krevního tlaku do provozu / výměna baterií
Přiložené baterie vložte do přihrádky na baterie na spodní straně přístroje a dbejte při tom na správnou polaritu. Používejte pouze alkalické baterie AA. Laciné zinko-uhlíkové baterie většinou vypoví službu již po 20 až 30 měřeních. Pokud jsou baterie vybité, zobrazí se nahoře vlevo na LCD displeji
přístroje symbol vybité baterie . Výměna baterie je nutná, protože s vybitou baterií nemůže přístroj provádět žádná další měření.
Nastavení času
Pokud jsou baterie vložené, je užitečné hned nastavit čas. Po každé výměně baterií se vždy zobrazí rok „20XX“,„1/1“ (1. měsíc / 1. den) a „12:00“ hodin. Pro nastavení zabudovaných hodin musí být přístroj vypnutý. Podržte tlačítko „MEMORY“ stisknuté asi 5 sekund. Na LCD displeji se objeví blikající nápis „20XX“. Pomocí tlačítka pro zapnutí/vypnutí můžete nastavit rok. Když jste nastavili správný rok, znovu stiskněte tlačítko „MEMORY“. Vlevo nahoře na LCD displeji bliká první jednička. Ta znamená první měsíc. Pomocí tlačítka pro zapnutí/vypnutí můžete nastavit měsíc. Po dalším stisknutí tlačítka „MEMORY“ začne blikat druhá jednička. Ta znamená první den v měsíci. Pomocí tlačítka pro zapnutí/vypnutí můžete nastavit den. Po dalším stisknutí tlačítka „MEMORY“ přejdete k nastavení času – blikají hodiny. Nastavení lze provést pomocí tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Tlačítkem „MEMORY“ můžete přejít na nastavení minut. Pomocí tlačítka pro zapnutí/vypnutí můžete nyní nastavit minuty. Posledním stisknutím tlačítka „MEMORY“ nastavení data a času uzavřete.
Měření
Připojte nyní manžetu k přístroji tím, že nasadíte vzduchovou přípojku do zdířky na zadní straně přístroje. Přiložte manžetu na levou paži tak, aby hadička směřovala do ohbí loktu a spodní okraj manžety ležel 2–3 cm nad ním.
Manžeta by měla sedět přiměřeně pevně.
Po stisknutí tlačítka pro zapnutí/vypnutí se spustí automatické měření. Přístroj nahustí manžetu na cca 190 mmHg. Následuje automatické vypuštění manžety, čímž se spustí měření. Po cca 3 sekundách začne blikat symbol srdíčka. Když jsou v tomto okamžiku rozpoznány Korotkovovy ozvy, znamená to systolický krevní tlak nad 150 mmHg. Poté přístroj dohustí manžetu (na cca 220 mmHg). Po dokončení měření se na displeji zobrazí výsledek a manžeta se vypustí. Po vypnutí přístroje se naměřená hodnota uloží do paměti.
3
Předčasné ukončení měření
Měření krevního tlaku lze kdykoliv přerušit stisknutím tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Přístroj okamžitě vypustí manžetu.
Funkce paměti
Měřič krevního tlaku SC 6800 dokáže uložit 85 výsledků měření. Každý výsledek měření (systola, diastola a pulz) se uloží současně s datem a časem. Nejstarší výsledek měření se uloží na místo v paměti číslo 1. Následující výsledky měření se ukládají v pořadí, v jakém byly naměřeny, až do čísla 85. Pak je paměť plná. Další výsledek měření se uloží na místo 85. Výsledek měření, který byl předtím na místě 85, se přesune na místo 84 (atd.). Nejstarší výsledek měření, který byl předtím na místě v paměti číslo 1, se vymaže.
Vymazání uložené hodnoty tlaku vzduchu
Hodnotu krevního tlaku, kterou chcete vymazat, vyvolejte stisknutím tlačítka „MEMORY“. Okamžitě stiskněte (nejméně 4 sekundy!!!) tlačítko pro zapnutí/vypnutí a na displeji se objeví:
dEL (delete = vymazat) a číslo místa v paměti.
Okamžitě stiskněte tlačítko pro zapnutí/vypnutí a hodnota bude vymazána.
Vymazání všech uložených hodnot tlaku vzduchu
Libovolnou krevního tlaku vyvolejte stisknutím tlačítka „MEMORY“. Okamžitě stiskněte (nejméně 4 sekundy!!!) tlačítko pro zapnutí/vypnutí a na displeji se objeví:
dEL (delete = vymazat) a číslo místa v paměti.
Okamžitě znovu stiskněte tlačítko „MEMORY“ a na displeji se objeví:
dEL (delete = vymazat) a „ALL“ (všechna místa v paměti).
Okamžitě stiskněte tlačítko pro zapnutí/vypnutí a všechny hodnoty budou vymazány. Datum a čas zůstanou zachovány
Chybová hlášení a poruchy
Tabulka obsahuje možné chyby, které mohou nastat během měření:
V manžetě se nevytváří tlak. Manžeta je přiložená příliš volně nebo netěsní.
Extrémně rychlý nárůst tlaku u senzoru. Manžeta je přiložená příliš těsně nebo je vak uvnitř manžety slepený. Pumpička je vadná nebo funguje nesprávně. Obraťte se na servis.
Přístroj nerozpoznává ozvy z artérie. Měření provádějte vždy na levé paži.
nebo
Manžeta je nahuštěná na tlak vyšší než 300 mmHg. Vybité baterie. Baterie vyměňte. Používejte pouze
žádné zobrazení
Podle našich dlouholetých zkušeností je porucha nejčastěji způsobena nesprávným zacházením. Nejčastější chybou je neklidné chování při měření, nesprávné přiložení manžety, použití nesprávných baterií nebo dokonce použití akumulátorů. Měření byste měli opakovat nejdříve za 5 minut. Jestliže se stále ještě zobrazuje chybové hlášení, měli byste se obrátit na servis.
4
Manžetu přiložte znovu a měření zopakujte. Případně se obraťte na servis. Manžetu přiložte znovu a měření zopakujte. Případně se obraťte na servis.
Dbejte na správné umístění manžety. Měření zopakujte. Porucha v tlakovém okruhu přístroje. Obraťte se na servis.
alkalické baterie, nikoliv akumulátory NiMH a NiCd!
Loading...
+ 1 hidden pages