Scala SC 145 User guide [cs]

Inhalátor pro léčbu aerosolem SC 145
Obj. č.: 86 04 59
Vážený zákazníku,
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Inhalační sada SC 145 se skládá z kompresoru a rozprašovače RF 5 Plus a představuje efektivní inhalační systém pro aplikaci léků ve formě aerosolu při onemocnění dolních nebo horních cest dýchacích.
Přístroj není vhodný pro aplikaci olejovitých, práškových nebo pevných léků!
Olejovité léky pro inhalaci smíchejte v poměru 1:1 s fyziologickým roztokem, který zakoupíte v lékárně.
Před použitím léků v kapalném skupenství byste se měli každopádně poradit s Vaším lékařem
nebo lékárníkem.
Popis a ovládací prvky
Rozsah dodávky
Inhalátor SC 145 Rozprašovač Náústek Adaptér na nos Dětská maska Maska pro dospělé Hadička Vzduchový filtr Přívodní kabel.
Rozprašovač Rozprašovač se skládá ze 3 komponentů: spodní část rozprašovače (nádobka), tryska a horní část
rozprašovače (víčko).
* Ryska je pouze orientační, není vhodná pro odměřování dávky léku.
1
2
Uvedení do provozu
Před každým použitím byste měli rozprašovač a příslušenství vyčistit.
1. Otevřete rozprašovač otáčením jeho horní části proti směru hodinových ručiček a do dolní části (nádobky) dejte lék předepsaný lékařem.
Upozornění!
Maximální objem náplně je 8 ml (8 cm3), minimální objem náplně činí 2 ml (2 cm3). Na spodní části rozprašovače (na nádobce) jsou odpovídající rysky. Slouží ale pouze pro orientaci. Nejsou vhodné pro odměřování dávky léku.
Následně nasaďte horní část rozprašovače (víčko) a otáčejte jím ve směru hodinových ručiček. Rozprašovač je nyní uzavřený.
2. Přístroj zapojte pomocí přívodního kabelu do zásuvky.
3. Pomocí hadičky připojte k inhalátoru rozprašovač. (Jeden konec hadičky nasaďte na spodní část rozprašovače, druhý konec na přípojku na inhalátoru.)
4. Zvolte nástavec pro rozprašovač (maska, náústek, adaptér na nos).
5. Stisknutím vypínače přístroj zapněte.
6. Po ukončení sezení přístroj vypněte a odpojte od sítě.
Pokud by se do hadičky omylem dostalo malé množství léku nebo zkondenzovaná voda po delším používání, měli byste ukončit terapii, odpojit rozprašovač a hadičku vypláchnout teplou vodou z vodovodu s přídavkem běžného prostředku na umývání nádobí. Hadičku vysušte – nasaďte ji na přístroj a nechte skrz ni proudit vzduch.
Pokyny ohledně správného způsobu inhalování
Poté, co jste se seznámili s fungováním přístroje, můžete začít inhalovat. Rozprašovač funguje pouze v případě, že ho držíte ve svislé poloze. To znamená, že nejlepší poloha při inhalování je vsedě. Inhalování vleže není možné. Během inhalování dýchejte rovnoměrně. Inhalování pro Vás musí být příjemné. Není-li tomu tak, určitě se poraďte s lékařem. Nepřekračujte délku sezení 10 až 12 minut.
Při kterých onemocněních dýchacích cest může inhalace pomoci?
Onemocnění dýchacích cest se nevyskytují pouze u dospělých, ale čím dál častěji také u dětí. Inhalační přístroje se nepoužívají pouze u chronických onemocnění, jako je astma, bronchitida nebo alergie, ale také například při kuřáckém kašli nebo u osob, které jsou na pracovišti vystaveny znečištěnému vzduchu. Inhalace může zmírnit dráždění ke kašli, při nachlazení pomáhá zprůchodnit nos a vyčistit dýchací cesty. V případě alergií na pyl a prach má inhalování blahodárný, zklidňující účinek.
Jak by se mělo správně inhalovat?
Pro úspěch inhalace je rozhodující správná volba léku. Ten Vám může předepsat pouze Váš ošetřující lékař. Pouze lékař může určit terapii, délku terapie a správné dávkování. Pokud používáte léky bez předpisu, poradí Vám Váš lékárník.
Na co by se mělo při inhalování dávat pozor?
Na inhalaci si udělejte čas.
Zaujměte uvolněnou, vzpřímenou pozici vsedě.
Inhalát vdechněte rovnoměrně a zhluboka ústy nebo nosem.
Poté na 2 až 3 sekundy zadržte vzduch uvnitř.
Zbývající vzduch potom klidně a rovnoměrně vydechněte.
Opakujte tento postup, dokud nespotřebujete všechen lék (dokud dochází k rozprašování léku) nebo po
doporučenou dobu terapie (10 až 12 minut).
Je vhodné techniku dýchání natrénovat.
3
Výhody inhalační terapie
Pomocí tohoto inhalátoru SC 145 se jemně rozprašují léky v kapalném skupenství. Tím vzniká takzvaný aerosol s kapičkami o velikosti 1 až 5 µm. Kapičky této velikosti mohou proniknout hluboko do horních a horních cest dýchacích a přenést cíleně účinné látky na místa, kde je jich zapotřebí. Díky tomu je inhalační terapie efektivní a účinná. Malé množství účinné látky, lokální aplikace a dobrá snášenlivost – to jsou některé z mnohých výhod inhalační terapie.
Čištění, dezinfekce a vysušení všech částí příslušenství
Čiště
Odpojte rozprašovač a ostatní části příslušenství, jako je maska, náustek a adaptér na nos, od hadičky. Otevřete rozprašovač otáčením jeho horní části a rozložte ho na součástky (horní část, tryska, spodní část).
Vyčistěte všechny součásti rozprašovače a příslušenství v alespoň 40 °C teplé vodě z vodovodu s přídavkem běžného prostředku na umývání nádobí. Čištění by mělo trvat alespoň 5 minut a měli byste při něm být velmi důkladní. Následně všechny vyčištěčásti důkladně opláchněte ve 40 °C teplé vodě z vodovodu.
Oklepejte nahromaděné kapky vody. Alternativně můžete rozebraný rozprašovač a ostatní části příslušenství umývat v myčce nádobí. V tomto případě vložte čištěčásti do koše na příbory v myčce a umyjte je zvlášť (samostatně) na 50 °C. (Pozor: neumývejte části rozprašovače společně s ostatním špinavým nádobím.)
Dezinfekce
Bezprostředně po vyčištění rozložený rozprašovač a ostatní části příslušenství (s výjimkou masek!) vydezinfikujte ve vařící vodě! Dejte přednost demineralizované nebo destilované vodě. Vodu nechte vařit v dostatečně velké nádobě po dobu cca 15 minut. Použijte dostatečné množství vody, aby se nestalo, že se části příslušenství připálí ke dnu nádoby.
Vysoušení
Položte všechny vydezinfikované části na utěrku nebo na papírový ubrousek a nechte je minimálně 4 hodiny schnout. Rozprašovač byste měli po 6 měsících používání z mechanických a hygienických důvodů vyměnit. Můžete si ho objednat přes zákaznický servis.
Skladování a ukládání rozprašovače a ostatních částí příslušenství
V intervalech mezi používáním přístroje uložte všechny části pokud možno zabalené do suché utěrky na místo chráněné před prachem.
Pokud potřebujete přístroj uskladnit na delší dobu, vložte části zabalené v suché utěrce společně s kompresorem do originálního obalu.
Čištění kompresoru
Před čištěním kompresor vypněte a odpojte přívodní kabel ze zásuvky. Při čištění v žádném případě nesmíte přístroj ponořit do vody. K čištění pláště přístroje použijte navlhčenou utěrku.
Nikdy k čištění nepoužívejte ředidla, benzin nebo hořlavé chemikálie!
Výměna vzduchového filtru
Vzduchový filtr (na pravé straně přístroje) vyměňte, jakmile je špinavý, nebo když už není bílý. Vzduchový filtr objednáte přes zákaznický servis.
4
Loading...
+ 1 hidden pages