Scala SC 140 User guide [cs]

Návod k obsluze
Aerosolový inhalátor s kompresorem SC 140
Obj. č.: 86 01 64
Obsah
Úvod.................................................................................................................................. 1
Bezpečnostní předpisy a důležitá upozornění ............................................................. 3
Součásti inhalátoru (kompresoru) ................................................................................. 4
Součásti rozprašovače ................................................................................................... 5
Trysky rozprašovače....................................................................................................... 6
Horní část rozprašovače se škrtící klapkou .................................................................6
Příprava přístroje k provádění inhalace a jeho použití................................................ 6
Několik užitečných rad k provádění správné inhalace................................................ 7
Inhalace s použitím náustku - ošetření dolních cest dýchacích ...................................................7
Inhalace s použitím obličejové masky - ošetření horních cest dýchacích ....................................8
Čištění a údržba inhalátoru (kompresoru) ....................................................................8
Vzduchová hadička ......................................................................................................................8
Kompresor ...................................................................................................................................8
Čištění a desinfekce rozprašovače, náustku a obličejových masek .........................8
Doporučené sušení rozprašovače a jeho uskladnění .................................................................. 9
Technické údaje .............................................................................................................. 9
Strana
Úvod
Vážení zákazníci,
Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše rozhodnutí k nákupu našeho aerosolového inhalátoru. Tento inhalátor představuje kvalitní lékařský výrobek, který se vyznačuje vysokou provozní bezpečností a dlouhou životností. Tento aerosolový inhalátor se snadnou obsluhou, který dodáváme s náustkem, s jednou obličejovou maskou pro dospělé osoby a jednou obličejovou maskou pro děti, je určen pro celou rodinu a budete s ním dýchat, jako byste byli na dovolené u moře. Kvalitní kompresor tohoto přístroje vytváří jemnou mlhu, která se podobá mořskému příboji nebo vlnobití. Tato jemný mlžný opar ošetří kompletně dýchací cesty od nosu či úst, přes hltan až po Vaše plíce. Toto je obzvláště důležité při nachlazení, kašli, rýmě, chrapotu, jakož i při dýchavičnosti (astma), zánětu průdušek (bronchitidě) nebo při alergiích, jako je například senná rýma. Tento inhalátor je velmi vhodný i pro děti.
Bezpečnostní předpisy a důležitá upozorně
Po dodání výrobku zkontrolujte prosím, zda jste obdrželi všechny jeho součásti (viz kapitola Součásti inhalátoru). Případné nedostatky oznamte svému prodejci.
Používejte tento aerosolový inhalátor pouze podle pokynů, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze. K inhalační terapii používejte pouze vhodné léky, která Vám doporučí Váš lékař nebo lékárník. Jedná se olejovité, práškové nebo pevné léky. Léky rozpuštěné v oleji smíchejte v poměru 1:1 s vodným fyziologickým roztokem, který obdržíte v každé lékárně.
Firma Scala a Conrad neodpovídá v žádném případě za škody, které by byly způsobeny neodborným či nesprávným používáním přístroje nebo nedodržením pokynů, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze. V těchto případech též zanikají jakékoliv nároky, které by vyplývaly ze záruky přístroje.
Tento přístroj lze používat pouze k účelům, pro které byl koncipován, to znamená pouze pro aerosolovou terapii. Jiný způsob použití inhalátoru není dovolen a mohl by být nebezpečný. Nepoužívejte tento přístroj v žádném případě k narkotickým účelům, neboť tyto směsi se vzduchem (s kyslíkem), jako je například rajský plyn (kysličník dusný), jsou hořlavé. Tento lékařský výrobek je určen pouze pro domácí použití.
Před prvním použití jakož i každém použití tento aerosolový inhalátor důkladně vyčistěte. Při čiště nenamáčejte kompresor do vody nebo do jiných kapalin. Před každým čištěním přístroje vytáhněte zástrčku kabelu za síťové zásuvky. Čistěte přístroj pouze způsobem popsaným v kapitole Čiště
a údržba inhalátoru (kompresoru) v kapitole Čištění a desinfekce rozprašovače, náustku a obličejových masek.
Tento přístroj nelze připojit k síťovému napájení, které by neodpovídalo platným bezpečnostním
ustanovením (předpisům). Zjistíte-li poškození síťového kabelu, pak tento přístroj dále nepoužívejte. Spojte se v tomto případě se svým prodejcem, který Vám zajistí opravu tohoto kabelu (případně celého inhalátoru) v autorizovaném servisu.
Nevystavujte tento přístroj a jeho příslušenství příliš vysokým teplotám, nepoužívejte je ve vlhkém prostředí, například v koupelnách. Nezakrývejte nikdy větrací otvory motorku (dekami, polštáři atd.), neboť toto mohlo způsobit jeho přehřátí a následné poškození.
Mlhový rozprašovač z důvodů nebezpečí infekcí by měla používat pouze jedna osoba (pokud budete používat pouze jeden náustek a neprovedete-li před jeho dalším použitím desinfekci). Tento rozprašovač by měl být pravidelně vyměňován.
Nepřeplňujte nikdy mlhový rozprašovač (max. množství náplně činí 6 ml inhalačního roztoku).
Mlhový rozprašovač by neměly používat osoby se zvýšeným rizikem náchylnosti k infekcím (osoby
se sníženou imunitou a tě
Při pravidelném používání inhalátoru je třeba cca po uplynutí 1 roku provést výměnu vzduchového filtru nebo i dříve, pokud bude viditelně znečištěn.
Abyste při terapii docílili optimální výsledky, používejte pouze součásti dodávané nebo doporučené firmou „Scala“ (viz kapitola Součásti inhalátoru).
Přístroj odpojíte od síťového napájení vytáhnutím zástrčky kabelu ze síťové zásuvky. Při odpojování přístroje za síťové zásuvky nikdy netahejte za síťový kabel. Během používání přístroje se jej nedotýkejte mokrýma rukama.
Děti a tělesně postižené osoby by neměly používat inhalátor bez náležitého dohledu.
Tento inhalátor byl vyzkoušen s různými léky. S ohledem na velké množství léků, které se prodávají
na trhu a které jsou dále inovovány, nelze vyloučit určité interakce. Doporučujeme Vám, abyste z tohoto důvodu otevřené ampulky nebo otevřená balení s léky co nejrychleji spotřebovali.
žce nemocné osoby, například trpící mukoviscidózou).
3
2
Součásti inhalátoru (kompresoru)
Rozprašovač
1)
Náustek
2)
Vzduchová hadička (propojení rozprašovače s přípojkou kompresu)
3)
ťový kabel
4)
Spínač (zapnutí a vypnutí přístroje)
5)
Obličejová maska pro dospělé a pro děti s pryžovým páskem
6)
Vzduchový flitr (5 kusů)
7)
Mřížky (otvory) přívodu vzduchu do kompresoru
8)
Přípojka vzduchové hadičky (výstup stlačeného vzduchu)
9)
Po dodání výrobku zkontrolujte prosím, zda jste obdrželi všechny jeho součásti. Případné nedostatky oznamte svému prodejci.
4
Součásti rozprašovače
Kompletně sestavený rozprašovač
A)
Adaptér k připojení náustku
B)
Horní část rozprašovače se škrtící klapkou
C)
Trysky (3 kusy)
D)
Dolní část rozprašovače s tryskou a s nádobkou na inhalační roztok
E)
Otvor, kterým vystupuje inhalační roztok (aerosol)
F)
Škrtící klapka
G)
Regulátor (kolečko) seřízení škrtící klapky
H)
Rozprašovač tohoto inhalátoru se skládá z horní části rozprašovače se škrtící klapkou včetně regulátoru jejího seřízení a s adaptérem k připojení náustku, ze 3 trysek různých velikostí a ze spodní části rozprašovače (s nádobku na inhalační roztok).
5
Trysky rozprašovače
Tyto 3 trysky jsou označeny písmeny A, B a C. Tryska označená písmenem A má největší otvor a hodí se především k rozprašování inhalačních roztoků s vyšší viskozitou (hustotou). Trysky označené písmeny B a C mají užší otvory. Trysku označenou písmenem C Vám doporučujeme k rozprašování roztoků, které obsahují speciální inhalační soli. Nezávisle na tomto našem doporučení vyzkoušejte pro inhalační roztoky takovou trysku, která Vám bude nejlépe vyhovovat.
Horní část rozprašovače se škrtící klapkou
Na této horní časti rozprašovače se nachází škrtící klapka, kterou můžete ručně seřídit otočným kolečkem vedle této klapky, čímž zvýšíte nebo snížíte množství rozprašovaného roztoku.
Příprava přístroje k provádění inhalace a jeho použití
Před každým použitím inhalátoru jej důkladně vyčistěte. Postavte kompresor na rovnou, stabilní plochu. Dejte přitom pozor na to, aby zůstaly volné boční větrací
otvory kompresoru (sání vzduchu). Otevřete rozprašovač vyšroubováním jeho horní části otáčením doleva, vyndejte ze spodní části
rozprašovače trysku, nalijte do spodní části rozprašovače inhalační roztok a poté po vložení vhodné trysky rozprašovač uzavřete.
Důležité upozornění:
Do nádobky tohoto rozprašovače můžete nalít maximálně 6 ml (6 cm nádobku na léčiva vhodným léčebným roztokem, který Vám předepsal lékař nebo jiným vhodným inhalačním roztokem. Pokud byste tuto nádobku (spodní díl rozprašovače) přeplnili a inhalační roztok by začal z rozprašovače odkapávat, vylijte tento roztok z nádobky a proveďte vyčištění rozprašovače – viz kapitola Čištění a desinfekce rozprašovače, náustku a obličejových masek.
Při přeplnění rozprašovače může nepatrné množství inhalačního roztoku vniknout do vzduchové hadičky. V tomto případě vypněte přístroj, odpojte vzduchovou hadičku od kompresoru a rozprašovače, propláchněte ji pod mírně teplou vodou z vodovodního kohoutku s přídavkem běžného prostředku na mytí nádobí a vysušte tuto hadičku následujícím způsobem: Zapněte na několik málo minut kompresor s připojenou vzduchovou hadičkou bez připojeného rozprašova vzduchové hadičky vlhkost (usazenou vodu).
3
) inhalačního roztoku. Naplňte
če, abyste odstranili (vyfoukali) ze
Zapojte zástrčku síťového kabelu do síťové zásuvky (230 V / 50 Hz). Nyní nasaďte jednu koncovku vzduchové hadičky na výstup vzduchu na kompresoru a zajistěte ji lehkým
otočením. Druhou koncovku této vzduchové hadičky připojte k rozprašovači k jeho spodní části. Zajistěte, aby obě koncovky vzduchové hadičky měly pevné spojení s výstupem vzduchu na kompresoru a s aerosolovým rozprašovačem.
Nasaďte na rozprašovač náustek nebo k němu připojte obličejovou masku. Tím je inhalátor připraven k dalšímu použití. V případě potřeby můžete rozprašovač uložit do držáku na kompresoru.
Zapněte kompresor spínačem (poloha „I“) Rozprašovač začne nyní vytvářet viditelnou aerosolovou mlhu. Neprovádějte inhalaci déle než 20 minut. Inhalace je ukončena, jakmile přestane rozprašovač vytvářet aerosol. Po ukončení inhalace vypněte kompresor a vytáhněte zástrčku síť
V případě potřeby můžete rozprašovač uložit do držáku na kompresoru.
ového kabelu ze síťové zástrčky.
6
Několik užitečných rad k provádění správné inhalace
Pryč jsou již doby, když jste museli sedět před nádobou („lavorem“) s horkou vodou a přikládat si ke svému obličeji namočený ručník v horké vodě a brát jej do rukou. Především pro děti představoval tento způsob léčby nebezpečí opaření. Tento rozprašovač ve spojení s kompresorem Vám umožní provádět tuto terapii šetrně a bez jakéhokoliv nebezpečí.
Inhalace patří mezi osvědčené, jednoduché a neškodlivé ošetření horních i dolních dýchacích cest při nachlazení a při lehkých onemocněních těchto dýchacích cest. Tento rozprašovač ve spojení s kompresorem vytváří jemnou mlhu, kterou označujeme jako aerosol. Tato mlha se při vdechování dostane přes průdušky až hluboko do plic. Tento inhalátor (rozprašovač) je určen pro nosní a ústní inhalaci lékařem doporučených tekutých léčiv (roztoků), pro ošetření dolních a horních dýchacích cest.
Tento inhalátor nesmíte v žádném případě používat vleže!
Používejte pouze léky, které Vám předepíše (doporučí) lékař nebo Váš lékárník. V zásadě nepoužívejte k inhalaci následující léčiva: Kapky proti kašli, prostředky na kloktání, různé
balzámy, léčivé rostlinné oleje nebo kapky, které slouží k ošetření pokožky nebo které se používají jako přísady do koupelí. Tyto prostředky nebo léky by mohly při inhalaci způsobit přecitlivělost průdušek a vyvolat akustické astmatické záchvaty. Kromě toho by mohly tyto preparáty ovlivnit správnou činnost tohoto inhalátoru.
Před každým použitím rozprašovače jakož i po delší době jeho nepoužívání zkontrolujte, byl-li rozprašovač po posledním provedeném ošetření vyčištěn a vydesinfikován – viz příslušná kapitola tohoto návodu k obsluze, která se týká hygienických předpisů a opatření a kapitola Čištění a desinfekce rozprašovače, náustku a obličejových masek.
Abyste zabránili ohrožení svého zdraví a jiných osob infekcemi (nákazami) znečištěným rozprašovačem, dodržujte prosím bezpodmínečně následující hygienické předpisy. Viz též bezpečnostní předpisy uvedené v kapitole tohoto návodu k obsluze Bezpečnostní předpisy a důležitá upozorně, které se týkají použití kompresoru.
Tento rozprašovač (inhalátor) je určen pro dlouhodobé používání a neměl by být používán současně více osobami (pokud neprovedete po každém ošetření jeho důkladnou desinfekci). Každá osoba by si měla pořídit vlastní rozprašovač. Z důvodů opotřebování byste si měli po každých 20 hodinách nebo minimálně každý rok pořídit nový rozprašovač. Spojte v tomto případě se svým prodejcem.
Po každém vyčištění (desinfekci) nechte rozprašovač důkladně vyschnout. Vlhkost může způsobit zvýšené risiko rozmnožování choroboplodných zárodků.
Inhalace s použitím náustku - ošetření dolních cest dýchacích
Dejte prosím pozor na to, že u kojenců, malých dětí a u tělesně postižených osob může být tato terapie prováděna pouze s patřičným dozorem. Dejte rovněž pozor na to, aby nemohly děti spolknout malé součásti tohoto inhalátoru!
Inhalace s použitím náustku slouží k efektivnímu ošetření dolních cest dýchacích, neboť znamená minimální ztráty léčebných prostředků (inhalačních roztoků) na cestě z úst do plic. Použití obličejové masky doporučujeme v tomto případě u dětí a u tělesně postižených osob, tedy u pacientů, kteří nemohou vdechovat aerosol ústy přímo z náustku.
Posaďte se rovně (vzpříma) na židli a uvolněte se. Zapněte kompresor. Rozprašovač začne nyní vytvářet viditelnou aerosolovou mlhu. Vložte náustek mezi zuby a sevřete jej rty. Klidně a rovnoměrně se nadechněte ústy z náustku a po několika sekundách vydechněte nosem.
Doba provádění inhalační terapie závisí na množství náplně v nádobce s léčebným roztokem a na intenzitě Vašeho dýchání. Inhalaci ukončete, jakmile přestane rozprašovač vyvíjet aerosol. Po ukončení inhalace vypněte kompresor a vytáhněte zástrčku jeho síťového kabelu za síťové zásuvky.
7
Inhalace s použitím obličejové masky - ošetření horních cest dýchacích
Přitiskněte masku k svému obličeji takovým způsobem, aby těsně zakryla Vaše ústa a Váš nos. Klidně
a rovnoměrně se nadechněte nosem (nebo ústy = ošetření dolních cest dýchacích) a po několika sekundách vydechněte ústy (nebo nosem = ošetření dolních cest dýchacích). Při dýchání dodržujte lékařem předepsaný způsob terapie.
Doba provádění inhalační terapie závisí na množství náplně v nádobce s léčebným roztokem a na intenzitě Vašeho dýchání. Inhalaci ukončete, jakmile přestane rozprašovač vyvíjet aerosol. Po ukončení inhalace vypněte kompresor a vytáhněte zástrčku jeho síťového kabelu za síťové zásuvky.
Čištění a údržba inhalátoru (kompresoru)
Před každým čištěním kompresoru jej odpojte od síťového napájení (vytáhněte zástrčku síťového kabelu ze síťové zásuvky).
Vzduchová hadička
Odpojte mlhový rozprašovač od vzduchové hadičky. Zkontrolujte po inhalaci, zda se ve vzduchové hadičce nesrazila vodní pára. Pokud ano, pak zapněte na několik málo minut kompresor s připojenou vzduchovou hadičkou bez připojeného rozprašovače, abyste odstranili (vyfoukali) ze vzduchové hadičky vlhkost (zkondenzovanou vodu). Viz též kapitola Příprava přístroje k provádění inhalace a jeho
použití a její odstavec Důležité upozornění.
Kompresor
Kryt kompresoru a schránku (prostor) na uložení příslušenství vyčistěte suchou nebo mírně navlhčenou utěrkou. Dejte pozor na to, aby nikdy ve schránce (v prostoru) na uložení příslušenství inhalátoru nezůstaly zbytky vody.
Do větracích otvorů kompresorů (vstup vzduchu) se nesmí dostat žádná voda nebo jiná kapalina. Toto by mohlo způsobit nesprávné fungování přístroje.
Čištění a desinfekce rozprašovače, náustku a obličejových masek
Po každé terapii proveďte vyčistění všech součástí rozprašovače. V jeho nádobce nesmějí zůstat žádné zbytky inhalačního roztoku (léků) a celý přístroj musí být dokonale čistý.
Pokud jste to ještě neučinili, odpojte od rozprašovače vzduchovou hadičku. Rozložte rozprašovač na jednotlivé díly: Horní díl, náustek, spodní díl, obličejová maska, tryska atd. Umyjte rozložený rozprašovač podobně jako nádobí v teplé vodě (40 °C, po dobu cca 5 minut) s přidáním běžného prostředku na mytí nádobí.
Poté tyto díly důkladně opláchněte pod tekoucí teplou vodou (40 °C) bez přidání prostředků na mytí nádobí. Poté vytřepte z jednotlivých dílů vodu a nechte tyto díly odkapat.
K desinfekci rozprašovače, náustku a obličejových masek můžete použít některý následujících desinfekčních prostředků: Zephirol, Edisonite, Edisonite (Super), Gigasept FF nebo D1, a vyčištění proveďte podle údajů, které udává výrobce desinfekčního prostředku.
Pokud žádný z těchto prostředků neobdržíte v České republice, informujte se prosím ve své lékárně, kde Vám jistě poradí, jaký náhradní dezinfekční prostředek máte k tomuto účelu použít. K čištění (k desinfekci) rozprašovače lze dále použít i čistý lékárenský líh (etylalkohol) nebo speciální prost
ředky pro lékařské účely „Mucocit®-F-2000“ nebo „Helipur®Hplus“.
8
Loading...
+ 1 hidden pages