Sauter TC-1250-0.1 FN User guide [ml]

Model TC F a TC N
Model TC FN
Měřič tloušťky laku TC-1250-0.1 FN

Obj. č.: 10 14 66 Obj. č.: 123 81 16
Vážení zákazníci,
děkujeme vám za vaši důvěru a za nákup měřiče tloušťky vrstev Sauter TC-1250-0.1 FN. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Funkce
Tento výrobek je v souladu se standardy ISO 2360 a DIN a také ASTM a BS. Režim „N“ měří tloušťku nemagnetických nátěrů, např. elox, lak, barva, email, plastové nátěry,
Automatická detekce podkladového materiálu. Manuální nebo automatické vypnutí s cílem šetření baterií. Dva režimy měření: jednorázové a opakované Široký rozsah měření a vysoké rozlišení. Možnost přenosu dat na PC.
Je vhodný pro laboratorní použití a pro použití v drsných podmínkách. prášek, atd. Tyto vrstvy jsou naneseny na nemagnetických kovech, např. na hliníku, mosazi,
nemagnetické nerezové oceli, atd.
Rozsah dodávky
V závislosti na modelu:
1. F senzor na modelu TC1250-0.1F s tlačítkem F/N
2. F senzor na modelu TC1250-0.1N s tlačítkem F/N
3. F senzor na modelu TC1250-0.1FN bez tlačítka F/N a S/C
Kalibrační fólie (pro každý model)
Základní destička (hliníková) pro model N
Základní destička (železná) pro model F
2 základní destičky (železná a hliníková) pro model FN
Volitelné příslušenství: kabel a software pro RS-232C
Popis a ovládací prvky
3-1 Senzor: F, N, nebo FN 3-2 Displej 3-3 Tlačítko Zero 3-4 Tlačítko Plus 3-5 Tlačítko Mínus 3-6 Zapnutí a vypnutí (On/Off – multifunkční) 3-7 Tlačítko přepínání jednotek µm / mil (tlačítko funkcí) 3-8 Schránka baterií / kryt 3-9 Tlačítko S/C (jednorázové / opakované měření) 3-10 Konektor rozhraní RS-232C 3-11 Tlačítko F / N
Postup měření
Stiskněte tlačítko zap./vyp. (3-6) a zapněte přístroj. Přístroj automaticky rozpozná senzor a na displeji se zobrazí symbol „Fe“ (=F), nebo „NFe“ (=N). Senzor (3-1) se musí umístit na nátěr, který chcete měřit. Údaj na displeji je tloušťka vrstvy nátěru. Korekci této hodnoty můžete provést stisknutím tlačítka Plus (3-4), nebo Mínus (3-5). Senzor přitom nesmí být na měřeném povrchu ani na základní destičce. Pro provedení dalšího měření stačí, když zvednete senzor (3-1) 1 cm nad povrch. Pro zaručení přesnosti měření se doporučuje přístroj před měřením kalibrovat. Přístroj můžete vypnout stisknutím tlačítka zap./vyp, (3-6). 50 sekund po posledním měření se přístroj vypne automaticky. Pro měření můžete používat jednotku „µm“, nebo „mil“. Používanou jednotku změníte:
Stisknutím tlačítka konverze (3-7), nebo
Stisknutím tlačítka zap./vyp. (3-6) a jeho přidržením, dokud se na displeji neukáže „UNIT“.
Poté se musí stisknout tlačítko Zero (3-3). Celá tato operace trvá asi 7 sekund.
Pro změnu režimu jednorázového na opakované měření a naopak stiskněte tlačítko zap./vyp.
(3-6) a podržte ho, dokud se na displeji nezobrazí „SC“.
Poté se musí stisknout tlačítko Zero (3-3). Symbol (()) signalizuje používání opakovaného režimu měření a symbol „S“ režim jednorázového měření. Tato operace trvá asi 9 sekund (od stisku tlačítka zap./vyp. (3-6).
Kalibrace
Nastavení nuly Senzor (3-1) se musí opatrně položit na vhodnou základní destičku nebo na jiný základní materiál, který je bez nátěru. Stiskněte tlačítko Zero (3-3), aniž byste přitom zvedli senzor. Na displeji se ukáže „0“.
Pozor: Pokud se senzor přímo nedotýká základní destičky nebo jiného materiálu bez nátěru, kalibrace je neplatná.
V závislosti na rozsahu měření se musí vybrat vhodná kalibrační fólie. Vybraná fólie se musí položit na základní destičku nebo na jiný materiál bez nátěru. Senzor se musí opatrně zatlačit na kalibrační fólii a poté zvednout. Údaj na displeji představuje naměřenou hodnotu. Korekci této hodnoty můžete provést stisknutím tlačítka Plus (3-4), nebo Mínus (3-5). Senzor přitom nesmí být na měřeném povrchu ani na základní destičce. Opakujte, dokud nezískáte přesnou hodnotu.
Výměna baterií
Pokud se na displeji zobrazí symbol „+/-„, musí se baterie vyměnit. Nejdříve odstraňte kryt schránky baterií (3-8) a vyjměte staré baterie. Vložte do schránky nové baterie (4 x 1,5 V, velikost AAA), při zachování jejich správné polarity. Pokud se přístroj nebude delší dobu používat, baterie vyjměte.
Řešení problémů
Přístroj by se měl namísto přiložené základní destičky, vždy kalibrovat na základním materiálu bez nátěru, který se má měřit. Dosáhne se tím větší přesnosti. Senzory se časem opotřebují. Jejich životnost závisí na počtu měření a na abrazivnosti nátěru.
Obnovení továrního nastavení
V níže uvedených případech se doporučuje resetovat přístroj a obnovit původní tovární nastavení:
Přístroj neměří.
Kvůli odřenému senzoru nebo nevhodným podmínkám prostředí se snižuje přesnost měření.
Po výměně senzoru.
Postup resetování Při restování přístroje postupujte podle níže uvedených kroků: Stiskněte tlačítko zap./vyp. (3-6), dokud se na displeji neukáže „CAL“. Trvá to cca 5 sekund. Pokud se nyní na displeji zobrazí F:H, nebo NF:H, musíte senzor zvednout víc než 5 cm nad povrch. Poté stiskněte tlačítko Zero (3-3) a přístroj se vrátí k režimu měření s obnoveným továrním nastavením. Poznámka: Tento postup by se měl vždy provést během 6 sekund. V opačném případě se resetování automaticky přeruší a obnova továrního nastavení se neuskuteční.
Poznámky
Linearizaci přístroje dosaženou kalibrací můžete změnit pomocí funkce Ln. Jakákoli změna hodnoty Ln se podstatným způsobem projeví na přesnosti a měl by ji měnit jen odborník.
Obecně platí: Čím větší je hodnota Ln, tím bude menší naměřená hodnota tloušťky stejné vrstvy nátěru. I sebemenší změna hodnoty Ln bude mít za následek velkou změnu hodnoty horního rozsahu měření (500 µm / 20 mil). Postup při nastavení hodnoty Ln: Musí se stisknout tlačítko zap./vyp. a proces trvá asi 11 sekund od stisku tlačítka. Poté hodnotu změníte stisknutím tlačítka Plus / Mínus. Pokud se na displeji zobrazí „Ln“, tlačítko zap./vyp. uvolněte. Nastavená hodnota se uloží a poté se musí stisknout tlačítko Zero.
A. Stiskem tlačítka Plus / Mínus se musí nastavit dolní koncová hodnota. B. Hodnota Ln se zvýší, když údaj dolní koncové hodnoty (např. 51 µm) je v pořádku, ale horní
koncová hodnota (např. 432 µm) je příliš vysoká. Naopak, hodnota Ln by se měla snížit, když údaj dolní koncové hodnoty (např. 51 µm) je v pořádku, ale horní koncová hodnota (např. 432 µm) je příliš nízká.
C. Kroky A až B by se měly opakovat, dokud nebude přesnost každé kalibrační fólie uspokojivá.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do přístroje. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro přístroje.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Loading...
+ 1 hidden pages