Sauter TB 1000-0.1FN User guide [pl]

www.conrad.pl
Nr produktu 756150
Grubościomierz Sauter
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
Strona 1 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Uwaga:
Zaleca się kalibrowanie nowego przyrządu przed pierwszym użyciem, jak opisano w punkcie 6. Dzięki temu będzie można osiągnąć znacznie lepszy wynik pomiaru od samego początku.
1. Cechy
Przyrząd spełnia normy ISO 2178. Może być stosowany w warunkach laboratoryjnych jak również w warunkach „ostrego pola”. Przyrząd jest stosowany do pomiaru grubości powłok niemagnetycznych takich jak: farba, tworzywo sztuczne i PVC, emaila, mieć, cynk, aluminium, chrom, warstwa lakieru, warstwa papieru itc. Powłoki te można układać w następujących podstawach magnetycznych: stal, żelazo, nikiel itp. Urządzenie zapewnia szeroki zakres pomiarowy i wysoką rozdzielczość.
2. Specyfikacja
Wyświetlacz………………………………………………………………………………………………….4 cyfry, ekran LCD 10 mm Zasięg…………………………………………………………………………………………………………………………………..…1000 μm Podziałka………………………………………………………………………………………0.1 μm do 100 μm, 1 μm do 100 μm
Dokładność:
- Standardowa: 3% zmierzonej wartości lub min. ± 2,5 μm jest ważna w przedziale tolerancji ± 100 μm wokół indywidualnie mierzonego zakresu, jeśli w tym zakresie tolerancji wykonano kalibrację dwupunktową.
- Tryb wystąpienia przesunięcia: 1% wartości mierzonej lub min. ± 1,0 μm Jest ważna w zakresie ± 50 μm w zakresie wystąpienia przesunięcia. Zasilanie………………………………………………………………………………………………………………...4 x bateria 1,5 V AA
Warunki pracy: Temperatura………………………………………………………………………………………………………………………..0 do 50 °C Wilgotność………………………………………………………………………………………………………………………………...≤ 80 %
Strona 2 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Rozmiar…………………………………………………………………………………………………………………….161 x 69 x 32 mm Waga……………………………………………………………………………………………….….około 260 g (razem z bateriami) Akcesoria…..Pokrowiec, Instrukcja obsługi, urządzenie i czujnik, folie kalibracyjne, płytka znamionowa
3. Opis funkcji przedniego widoku
3-1 – Czujnik 3-2 – Wyświetlacz 3-3 – Przycisk „Zero” 3-4 – Przycisk „Plus” 3-5 – Przycisk „Minus” 3-6 – Przycisk włączenia i wyłączenia 3-7 – Przycisk μm/ mil 3-8 – Komora baterii, osłona komory baterii
4. Procedura pomiarów
4.1 – Aby włączyć zasilanie, należy nacisnąć przycisk zasilania. Na wyświetlaczu pojawi się „0”. Uwaga: urządzenie wykona auto kalibracje, gdy jest włączone.
Należy zwrócić uwagę na czujnik. Podczas pierwsze kalibracji nie powinien znajdować się w bezpośrednim otoczeniu płyty bazowej ani innych materiałów magnetycznych.
4.2 Czujnik powinien być umieszczony w mierzonej powierzchni. Grubość powierzchni będzie teraz widoczna na wyświetlaczu.
Strona 3 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
4.3 Aby wykonać następny pomiar, czujnik musi być zawieszony na więcej niż 1 cm poza materiałem bazowym, i należy powtórzyć krok 4.2.
4.4 W przypadku niedokładności pomiarów, zaleca się skalibrowanie przyrządu przed pomiarem, jak opisano w punkcie 6.
4.5 Urządzenie można wyłączyć za pomocą przycisku włączania i wyłączania zasilania 3-6 . Miernik
wyłączy się automatycznie po 2 minutach od ostatnio wykonanej akcji.
5. Wystąpienie przesunięcia
Za pomocą tej funkcji można poprawić wyniki pomiarów. W związku z tym konieczne jest kalibrowanie wskaźnika za pomocą odniesienia w typowo mierzonym
zakresie. Ten pomiar może być również wykonywany przy użyciu folii kalibracyjnych dołączonych do dostawy. W idealnych warunkach należało by dopasować materiał bazowy, który jest używany do pomiaru rzeczywistego zamiast płytki bazowej dołączonej do dostawy.
5.1 Wskaźnik pierwszego pomiaru będzie nadal wyświetlany na wyświetlaczu (jak w punkcie 4.2)
5.2 Należy usunąć czujnik z badanego obiektu. Następnie odczyty na wyświetlaczu należy skorygować naciskając przycisk Plus lub Minus.
6. Kalibracja
6.1 Kalibracja zerowa: czujnik musi być umieszczony na płytce bazowej lub na podłoży z innego
materiału nie magnetycznego. Na wyświetlaczu pojawi się symbol „0” po naciśnięciu przycisku 0.
Przycisk zero nie powinien być wciśnięty, jeśli czujnik nie jest umieszczony na płytce bazowej lub innym nie powlekanym materiale bazowym.
6.2 Odpowiednia folia kalibracyjna jest dostatecznie dobrana do typowego zakresu pomiarowego.
6.3 Wybrana folia kalibracyjna musi być umieszczona na płytce bazowej lub innym niepowlekanym podłożu.
6.4 Czujnik 3-1 musi być ostrożnie umieszczony w folii kalibracyjnej, którą następnie należy podnieść.
Wynik pojawi się na wyświetlaczu. Wynik powinien być skorygowany za pomocą naciśnięcia przycisku plus 3-4 lub przycisku minus 3-5. W tym celu należy usunąć czujnik z płytki bazowej lub mierzonego materiału.
6.5 krok 6.4 ma być powtórzony dopóki nie zostanie osiągnięta dokładność pomiaru.
7. Wymiana baterii
7.1 Baterie i akumulatory należy wymienić na nowe, jeśli napięcie akumulatora jest niższe niż 4,8V. w tym przypadku symbol baterii +- pojawi się na wyświetlaczu.
7.2 Należy ściągnąć osłonę komory baterii (rys 1, 3-6) z urządzenia a następnie wyjąć baterie.
7.3 Następnie należy włożyć baterie do komory baterii zgodnie z zachowaniem prawidłowej polaryzacji (4 x 1,5 V AA/ UM-3).
7.4 Jeśli urządzenie nie będzie włączone przez dłuższy czas, należy wyciągnąć baterie.
Strona 4 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
8. Folia kalibracyjna Jako wyposażenie dodatkowe - urządzenie zawiera zestaw folii kalibracyjnych i płytkę bazową.
9. Uwagi i rozwiązywanie problemów
9.1 Czujniki grubości powłok należy wymieniać tylko na identyczne typy lub serie. W przeciwnym wypadku może wystąpić nieprawidłowość pomiaru lub może dojść do uszkodzenia miernika.
9.2 Miernik powinien być zawsze skalibrowany na płytce bazowej wykorzystywanej do rzeczywistego pomiaru a nie na płytce wchodzącej w skład dostawy.
9.3 Czujnik pod wpływem czasu przestanie nadawać się do dalszego użycia. Jego żywotność będzie
zależeć od liczby wykonanych pomiarów i ścierania powłoki.
10. Deklaracja zgodności
Strona 5 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Strona 6 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
11. Utylizacja a) Produkt
Urządzenie elektroniczne są odpadami do recyclingu i nie wolno wyrzucać ich z odpadami gospodarstwa domowego. Pod koniec okresu eksploatacji, dokonaj utylizacji produktu zgodnie z
odpowiednimi przepisami ustawowymi. Wyjmij włożony akumulator i dokonaj jego utylizacji
oddzielnie.
b) Akumulatory
Ty jako użytkownik końcowy jesteś zobowiązany przez prawo (rozporządzenie dotyczące baterii i
akumulatorów) aby zwrócić wszystkie zużyte baterie i akumulatory.
Pozbywanie się tych elementów w odpadach domowych jest prawnie zabronione.
Zanieczyszczone akumulatory są oznaczone tym symbolem, aby wskazać, że unieszkodliwianie odpadów w domowych jest zabronione. Oznaczenia dla metali ciężkich są następujące: Cd = kadm, Hg = rtęć, Pb = ołów (nazwa znajduje się na akumulatorach, na przykład pod symbolem kosza na śmieci po lewej stronie).
Używane akumulatory mogą być zwracane do punktów zbiórki w miejscowości, w sklepach lub gdziekolwiek są sprzedawane. Możesz w ten sposób spełnić swoje obowiązki ustawowe oraz przyczynić się do ochrony środowiska.
Strona 7 z 7
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-637 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
Loading...