Rothenberger Industrial HS-060A-15, HS-060A-25, HS-060A-40, HS-060A-60 HS-060A-80, HS-060A-100 Operating instructions [pl]

36
PL
OBJAŚNIENIE OZNACZEŃ
= Stosować
okulary ochronne
= Stosować maskę
= Stosować
rękawice ochronne
= Prosimy przeczytać instrukcję obsługi
- Lutowanie jest to łączenie metalowych elementów z pomocą stopionej spoiny. Lutowalne są prawie wszystkie metale i ich stopy, przede wszystkim mosiądz, miedź, żelazo itd. Rozróżnia się między lutowaniem twardym i miękkim.
- Lutowanie twarde odbywa się w temperaturach przekraczających 450 stopni. Luty takie, jak lut twardy i lut srebrny, składają się ze stopów metali, które topią się w temperaturach nieosiąganych przez elektryczne lutownice. Lutowanie miękkie ma miejsce w temperaturach niższych niż 400 stopni. Lutowanie z pomocą lutownicy kolbowej to lutowanie miękkie.
- Przed podłączeniem urządzenia do sieci należy skontrolować, czy napięcie sieciowe w instalacji budynku jest zgodne z napięciem podanym na tabliczce znamionowej, wynoszącym 230-240 V.
- Przed nagrzaniem należy sprawdzić osadzenie grotu lutowniczego. Należy go dokręcić przy pomocy śruby zaciskowej.
- Zalecane jest korzystanie w pobliżu gniazdka sieciowego, aby w sytuacji awaryjnej można było szybko ją wyjąć/wyciągnąć.
- Zawsze po zakończeniu pracy należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka!
- Przed schowaniem lutownicy odczekać, aż całkowicie ostygnie! Do ostygnięcia lub podczas przerw w pracy urządzenie należy odkładać na niepalną podkładkę oraz na dostarczony stojak, zachować nadzór.
- Nie używać lutownicy kolbowej, jeżeli uchwyt, przewód zasilający lub wtyczka są uszkodzone. Uszkodzone urządzenie oddać do naprawy do wyspecjalizowanego warsztatu. Nie otwierać urządzenia!
- Nie narażać urządzenia na działanie wilgoci ani deszczu.
- Urządzenie może być używanie wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach.
- Należy uważać, aby do wnętrza urządzenia nie dostały się żadne ciecze.
- Grot wolno zdejmować tylko przy wyłączonej lutownicy i w stanie ostudzonym. Nie wywierać nadmiernej siły ani nie działać gwałtownie, aby nasunąć nowy grot do oporu i dokręcić śrubę dociskową.
- Nie nagrzewać lutownicy bez założonego grotu.
- Nie dotykać grotu lutownicy podczas pracy. Niebezpieczeństwo poparzenia!
- Należy zapewnić dobrą wentylację. Podczas lutowania mogą powstawać drażniące opary, które mogą uszkadzać błony śluzowe lub prowadzić do schorzeń dróg oddechowych.
- Ponieważ cyna do lutowania może zawierać ołów, podczas lutowania nie jeść ani nie pić. Po zakończeniu pracy należy koniecznie dokładnie umyć ręce!
- Używany przewód kabel sieciowy jest przewodem o wysokiej wartości, którego nie wolno uszkodzić. Podczas pracy uważać na to, by nie zetknął się z gorącą lutownicą. W razie uszkodzenia kabla sieciowego nie można go wymienić, urządzenia nie wolno uruchamiać i należy je utylizować w sposób fachowy, odpowiednio do danych w rozdziale “Recykling”.
- To urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonych zdolnościach fizycznych, zmysłowych lub umysłowych bądź braku doświadczenia i/lub wiedzy chyba, że pod nadzorem osób kompetentnych pod względem bezpieczeństwa lub pod warunkiem otrzymania od takich osób instruktażu użytkowania urządzenia. Dzieci należy poddać nadzorowi w celu zapewnienia tego, że nie używają urządzenia do zabawy.
Wskazówki dot. bezpieczeństwa użytkowania profesjonalnej lutownicy
1
2
6
4
5
3
OZNACZENIE CZĘŚCI
Model: HS-060A-15, HS-060A-25, HS-060A-40, HS-060A-60 HS-060A-80, HS-060A-100
Napięcie znamionowe 230-240 V~ / 50 Hz Moc pobierana 15 W, 25 W, 40 W, 60 W, 80 W, 100 W
DANE TECHNICZNE
Maszyna jest skonstruowana do pracy z jednofazowym prądem przemiennym 230-240 V~ / 50 Hz i ma odpowiednią do tego izolację ochronną. Należy sprawdzić, czy napięcie istniejące w sieci jest zgodne z tym, które jest podane na tabliczce znamionowej urządzenia.
Jeżeli miejsce pracy nie jest dość blisko przyłącza sieciowego, należy posłużyć się przedłużaczem o odpowiednim przekroju (min. 1,5 mm2).
Przewód przedłużający powinien być możliwie jak najkrótszy.
PODŁĄCZENIE DO SIECI
Lutownice są przeznaczone do tego, aby metalowe przedmioty łączyć stopionym lutem. Lutowalne są prawie wszystkie metale i ich stopy, przede wszystkim mosiądz, miedź, żelazo itd. Lutowanie z pomocą lutownicy kolbowej to lutowanie miękkie. Lutowanie miękkie ma miejsce w
temperaturach niższych niż 400° Celsjusza.
UŻYTKOWANIE ZGODNIE Z PRZEZNACZENIEM
Włożenie wtyczki (5) do gniazda uruchamia urządzenie. Wyjęcie wtyczki (5) z gniazda wyłącza urządzenie.
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE
1 Lutownica 2 Grot lutowniczy 3 Śruba mocująca
grot lutownicy 4 Uchwyt 5 Kabel z wtyczką 6 Stojak
Klasa ochrony I
37
PL
URUCHOMIENIE
1. Skontrolować, czy napięcie podane na tabliczce znamionowej jest zgodne z napięciem źródła prądu.
2. Przed rozgrzaniem skontrolować, czy grot lutownicy (2) jest prawidłowo osadzony. Śruba zaciskowa (3)
musi być dokręcona.
3. Podłączyć do gniazdka lutownicę kolbową (1).
4. Nie rozgrzewać lutownicy kolbowej, która nie ma założonego grotu.
5. Grot lutownicy (2) wolno zdejmować tylko wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone, nie wolno tego robić na
siłę. Nowy grot należy nasunąć, aż się zazębi.
6. Po zakończeniu pracy odczekać, aż lutownica się ochłodzi (nie chłodzić przez zanurzenie w wodzie).
7. W trakcie przerw w pracy lutownicę należy odkładać na stojak (6).
UWAGA!
Używany przewód kabel sieciowy jest przewodem o wysokiej wartości, którego nie wolno
uszkodzić. Podczas pracy uważać na to, by nie zetknął się z gorącą lutownicą. W razie
uszkodzenia kabla sieciowego nie można go wymienić, urządzenia nie wolno uruchamiać i należy
je utylizować w sposób fachowy, odpowiednio do danych w rozdziale “Recykling”.
UWAGA!
- Aby uniknąć pożaru, lutownicę należy odkładać wyłącznie na specjalną podkładkę lub inne ognioodporne podłoże.
- Po zakończeniu lutowania lutownicę należy wyłączyć z gniazdka. Przed schowaniem lutownicy należy odczekać, aż ostygnie.
- Dzieci nie mogą mieć dostępu do urządzenia.
Luty oraz topniki
Popularne miękkie luty w warunkach domowych uzyskiwane są prawie wyłącznie z wykorzystaniem drutów lutowniczych.
Są dwa rodzaje drutów lutowniczych:
1. pojedynczy, niewypełniony drut lutowniczy,
2. wypełniony topnikiem drut lutowniczy. Środki lutownicze usuwają tlenki i zapobiegają wytrącaniu się tlenków podczas lutowania w punkcie
połączenia. Topniki to tłuszcze lutownicze i wody lutownicze, które po lutowaniu należy dokładnie usunąć przy pomocy
szczotki lub szmatki, oraz żywice (kalafonia), których usuwanie nie jest konieczne.
PRACA Z PRZYRZĄDEM
Lut
Lut elektroniczny Temperatura topnienia ok. 185° C
Zastosowanie w elektronice.
Lut do delikatnych elementów Zastosowanie w modelarstwie itd. oraz przy lutowaniu precyzyjnym.
Temperatura topnienia ok. 235° C Lut miękki Do wszystkich prac lutowniczych. Kamień lutowniczy – salmiak Do czyszczenia grotu lutownicy. Tłuszcz lutowniczy Topnik lutowniczy Woda lutownicza Topnik do trudno dostępnych lutowanych punktów.
- Należy koniecznie oczyścić lutowane elementy. W tym celu należy zastosować rozpuszczalnik (np. rozcieńczenie) lub wymyć elementy do czysta. Utlenioną warstwę należy wytrawić lub usunąć przy pomocy płótna ściernego, pilnika lub skrobaka.
- Osoby nie będące specjalistami powinny w przypadku trawienia zrezygnować ze stosowania agresywnych kwasów, takich jak kwas solny, siarkowy czy azotowy. Zamiast tego można użyć 10 % roztworu kwasku cytrynowego, który można stosować zarówno na gorąco, jak i na zimno. Po oczyszczeniu punktu lutowania nie wolno go dotykać.
- Właściwa temperatura do lutowania jest osiągnięta, jeżeli lut pokrywa grot lutownicy cienkim filmem. Jeżeli powstają grudki, oznacza to, że grot nie jest jeszcze wystarczająco rozgrzany. Perlenie oznacza, że grot jest zabrudzony.
Urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do zastosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Lutownica kolbowa przeznaczona jest przede wszystkim do lutowania przewodów elektrycznych, elementów
elektrycznych oraz prac naprawczych przy niewielkich urządzeniach elektrycznych. Lutowanie na wolnym powietrzu oraz lutowanie dużych przedmiotów jest niemożliwe.
- Rozgrzać lutownicą lutowany punkt, przyłożyć lut do lutowanych elementów i poczekać, aż zacznie spływać.
- Unieść grot lutownicy i odczekać, aż lut ostygnie.
- Nie poruszać lutowanymi elementami, aż lut będzie zimny.
LUTOWANIE
- Zanurzyć taśmę ssącą w topniku.
- Rozgrzać lutownicą lutowany punkt, przyłożyć taśmę ssącą do płynnej cyny lutowniczej.
- Taśma ssąca pochłania lut.
- Odciąć zużytą taśmę ssącą.
ODLUTOWANIE Z TAŚMĄ SSĄCĄ
Grot (2) zużywa się po upływie pewnego czasu i należy go wymienić. W tym celu należy odkręcić śrubę (3) na metalowym trzonku lutownicy, zdjąć zużyty grot i zastąpić go
nowym. Z powrotem przykręcić śrubę (3).
KONSERWACJA
KONSERWACJA
Ten symbol pokazuje, że zgodnie z dyrektywą dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (2002/96/EG) oraz z ustawami krajowymi danego urządzenia nie można utylizować wraz z odpadami domowymi. Produkt należy oddać w odpowiednim punkcie zbiórki zużytego sprzętu. Może to być np. zwrot przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu lub przekazanie w autoryzowanym punkcie zajmującym się dalszą obróbką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nieprawidłowe postępowanie z zużytymi urządzeniami może wywierać negatywne skutki na środowisko i zdrowie człowieka ze względu na potencjalnie niebezpieczne substancje, które są często zawarte w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Poprzez prawidłową utylizację tego produktu przyczyniają się Państwo także do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych. Informacje dotyczące miejsc zbiórki zużytego sprzętu można uzyskać w zarządzie miasta, publiczno-prawnych placówkach utylizacji, autoryzowanej placówce zajmującej się utylizacją zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub w firmie obsługującej wywóz śmieci w Państwa miejscu zamieszkania.
RECYKLING
WYMIANA KABLA SIECIOWEGO
Używany przewód kabel sieciowy jest przewodem o wysokiej wartości, którego nie wolno uszkodzić. Podczas pracy uważać na to, by nie zetknął się z gorącą lutownicą. W razie uszkodzenia kabla sieciowego nie można go wymienić, urządzenia nie wolno uruchamiać i należy je utylizować w sposób fachowy, odpowiednio do danych w rozdziale “Recykling”.
PRZYGOTOWANIE LUTOWNICY KOLBOWEJ ORAZ PUNKTU LUTOWANIA
Loading...