Rosenlew RTF1045 User Manual

Page 1
JOHTAVA
LAATUA KOTIISI
BRUKSANVISNING KÄYTTÖOHJE
FIN
TVÄTTMASKIN PYYKINPESUKONE
RTF 1045
1 2 2 2 3 4
VALKOPESU ESIPESULLA VALKOPESU KIRJOPESU PIKAPESU HUUHTELUT LINKOUS
40°- 60°
95° 95°
60°
4 4 4 4
kg kg kg kg
5 6 6
8 9
11
SILIÄVÄT ESIPESULLA SILIÄVÄT PIKAPESU VILLAPESU HIENOPESU HUUHTELUT
TYHJENNYS
60°
40°- 60°
60° 30°- 40° 30°- 40°
1
kg kg kg kg kg
1.5
1.5
1.5
1.5
RTF 1045
Passeli 1045 ELEGANT
10
LYHYT LINKOUS
7
132999220
Page 2
2
Bästa kund,
vi ber dig att läsa igenom den här bruksanvisningen noggrant. Framför allt är det viktigt att du läser säkerhetsinformationen på de första sidorna i bruksanvisningen. Förvara alltid bruksanvisningen lättillgänglig, så att du snabbt kan hitta den och slå upp information i den vid ett senare tillfälle. Om du säljer maskinen ska bruksanvisningen överlämnas till nästa ägare.
Transportskador
Kontrollera att maskinen inte är skadad. Eventuella transportskador skall omedelbart anmälas till den som ansvarat för transporten. Skador, felaktigheter och ev. saknade delar skall omedelbart anmälas till säljaren.
Så här använder du bruksanvisningen
Några stycken i bruksanvisningen är försedda med en symbol. Dessa symboler betyder följande:
Här finns viktig information om olämplig användning av tvättmaskinen som skulle kunna förorsaka person- och egendomsskada.
Här finns information, som är särskilt viktig för att erhålla bästa möjliga tvättresultat.
Här finns viktiga miljö- och energispartips.
Vårt bidrag till miljöskyddet är att vi använder returpapper.
Page 3
3
SVENSKA
Viktig säkerhetsinformation 4-5 Bortskaffning/avfallshantering
5 Energisparråd 5 FÖR ANVÄNDAREN Din nya maskin 6 Beskrivning av maskinen 6
Tvättmedelslådan 6
Bruk 7
Kontrollpanelen 7 Beskrivning av maskinens panelfunktioner 7
Viktiga råd och tips för dig som tvättar 8
Sortering av tvätt 8 Temperaturer 8 Hur mycket tvätt per omgång? 8 Tvättmedel och tillsatser 8-9 Tvättmärkning 9
Så här använder du tvättmaskinen 10
Lägg i tvätten 10 Fyll på tvättmedel 10 Tillsätt sköljmedel 10 Tryck på knapp 10 Välj önskad temperatur 10 Välj önskat program och starta maskinen 10 Avslutat tvättprogram 11
Programöversikt 12-13 Skötsel och rengöring 14
Rengöring av höljet 14 Rengöring av tvättmedelslådan 14 Rengöring av lådöppningen 14 Rengöring av avloppssilen 14 Rengöring av tilloppsslangens filter 15 Rengöring av maskinen 15 Avkalkning av maskinen 15 Åtgärd vid frysrisk 15 Nödtömning 15
Om maskinen inte fungerar 16-17
Service och reservdelar 18 Konsumentrådgivning 18 Garanti 18 EU-länder 18
FÖR INSTALLATÖREN
Tekniska data 18
Installation 19
Uppackning 19 Tillbehör 19 Transportsäkring 19 Placering 20 Nivåjustering 20 Vattenanslutning 20 Avloppsanslutning 21
- Över kanten på en vask 21
- Anslutning till golvbrunn 21
- Anslutning till vattenlås 21 Elektrisk anslutning 21
Innehållsförteckning
Page 4
4
Installation
• Alla installationsarbeten på och ingrepp i produkten och elanslutningen skall utföras av behörig fackman. Ger du dig på produkten utan behörighet kan du försämra dess funktion och skada person och egendom.
• Se till att maskinen inte står på anslutningssladden och att inte av- och tilloppsslangarna har några veck, samt att underlaget är plant och stabilt.
• Tvättmaskinen får aldrig placeras på sockel, fundament eller liknande, eftersom det då finns risk för tippning under centrifugeringen.
Viktig säkerhets­information
Användning
• Tvättmaskinen är endast avsedd att användas för normal hushållstvätt som görs enligt anvisningarna i denna bruksanvisning. Används den för andra ändamål finns risk för person- och egendomsskada.
• Lägg aldrig tvättgods i trumman utan att först titta efter om den är tom.
• Överbelasta inte maskinen (se «Tvättkapacitet»).
• En bygelbehå bör inte tvättas i maskinen, då en bygel som lossnat kan förstöra tvätten och fastna i tvättrumman.
• Föremål som t ex mynt, nålar, spikar och skruvar kan skada maskinen allvarligt. Se till att alla fickor är tömda och att knappar är uppknäppta och blixtlås är stängda innan du tvättar ett plagg.
• Små kläder såsom band, skärp och strumpor bör tvättas i en tvättpåse, eftersom de annars kan komma in mellan trumman och behållaren.
• Följ alltid tillverkarens rekommendationer för tvätt­och sköljmedelsdosering. Överdosering kan skada maskinen och tvättgodset.
• Använd inte din tvättmaskin för kemtvätt. Undvik att bleka och färga i maskinen. Tvättgods som innehåller starka kemikalier bör först sköljas ur i vatten innan det läggs in i tvättmaskinen.
Skador som uppstår på grund av punkterna ovan täcks inte av konsumentköplagen.
Underhåll/Service
• När du tvättat färdigt, stäng vattenkranen och tryck ut huvudströmbrytaren. Låt luckan stå lite öppen när maskinen inte används så att lucktätningen bibehåller sin smidighet.
• Service och reparationer skall utföras av ett serviceföretag som leverantören godkänt. Använd bara reservdelar som dessa säljer. Försök aldrig reparera maskinen själv.
Följande varningsuppgifter är till för den allmänna säkerheten. Läs igenom dem noggrant före installation och användning av apparaten.
Page 5
5
SVENSKA
Bortskaffning/ avfallshantering
Energisparråd
Hantering av förpackningsavfall
De material i förpackningen som kan återanvändas är märkta med symbolen och skall i princip återanvändas.
>PE< står för polyeten >PS< står för polystyrol >PP< står för polypropylen
Pappemballaget bör läggas i en pappersinsamlingscontainer, om en sådan finns i ert område.
Deponering av uttjänt maskin
Kontakta din kommun för information om var du kan lämna din maskin.
Allra sparsammast och miljövänligast tvättar man om man följer dessa tips:
• De bästa förbrukningsvärdena uppnås när maskinen är fylld.
• Dosera tvättmedelsmängden efter vattnets hårdhet, plaggens nedsmutsningsgrad och tvättmängden.
• Tvätta lätt nedsmutsad tvätt med “Snabbtvätt”.
• För normalt smutsad tvätt räcker det med ett tvättprogram utan förtvätt.
• När du tvättar små mängder tvätt ska du bara använda hälften eller upp till två tredjedelar av den rekommenderade doseringen för tvättmedlet.
• Med rätt förbehandling kan fläckar och lätt smuts avlägsnas. Sedan kan tvätten tvättas på en lägre temperatur.
Barnsäkerhet
• Barn förstår oftast inte hur farligt det kan vara att leka med elektriska maskiner. Därför ska du hålla uppsikt över maskinen under drift. Låt inte barnen leka med tvättmaskinen.
• Förpackningsmaterial (t ex plastfolie och frigolit) kan vara farligt för barn. Risk för kvävning! Se till att barnen inte kommer åt att leka med förpackningsmaterialet.
• Under tvätt kan glasluckan bli het. Låt därför inte barn vistas i närheten av maskinen under drift.
• Kontrollera att barn eller små djur inte tar sig in i tvättmaskinens trumma.
• Förvara tvättmedel på säker plats; oåtkomligt för barn.
• När maskinen är uttjänt och ska forslas bort, ska du dra ut stickkontakten och skära av nätkabeln. Stickkontakten och resterna av nätkabeln ska också kastas. Lucklåset ska förstöras. På så sätt kan lekande barn inte bli instängda i maskinen och försättas i livsfara.
Page 6
6
1 Tvättmedelslåda 2 Kontrollpanel 3 Luckhandtag 4 Avloppssil 5 Fötter för nivåjustering
Tvättmedelslådan
Fack för förtvättmedel Fack för huvudtvättmedel Fack för sköljmedel
Din nya tvättmaskin med Jet System uppfyller alla krav på modern tvättning: El- och vattenförbrukning anpassas automatiskt till mängd och typ av tvätt.
Med temperaturväljaren kan du ställa in den mest lämpliga temperaturen för varje tvättprogram.
Automatisk avkylning av tvättvattnet till 60°C före tömning ingår i 95°C programmet. Det minskar den ”temperaturchock” som tvätten utsätts för, vilket i sin tur motverkar att tvätten blir skrynklig.
Kontroll av obalans: ett kontrollsystem upptäcker ev obalans i tvättens fördelning. Det här systemet ser till att maskinen står stabilt när den centrifugerar.
Din nya maskin
Beskrivning av maskinen
1 2 2 2 3 4
VALKOPESU ESIPESULLA VALKOPESU KIRJOPESU PIKAPESU HUUHTELUT LINKOUS
40°- 60°
95° 95°
60°
4 4 4 4
kg kg
kg
kg
5 6 6
8 9
11
SILIÄVÄT ESIPESULLA SILIÄVÄT PIKAPESU VILLAPESU HIENOPESU HUUHTELUT
TYHJENNYS
60°
40°- 60°
60° 30°- 40° 30°- 40°
1
kg kg kg kg kg
1.5
1.5
1.5
1.5
RTF 1045
Passeli 1045 ELEGANT
10
LYHYT LINKOUS
7
5
4
3
12
C0022
Page 7
7
SVENSKA
Bruk
Kontrollpanelen
1 Programkort
Här ser du de viktigaste programmen som du kan välja mellan. Se vidare i programöversikten. Programkort med svensk text levereras som dekal tillsammans med bruksanvisningen.
2 Driftkontrollampa
Denna lampa tänds när maskinen startar, och den släcks när start/stoppknappen åter trycks ut.
3 Start/stopp (strömbrytare)
Tryck in knappen så startar programmet och driftkontrollampan tänds. Under programmets gång kan du trycka ut knappen för att lägga i glömd tvätt i trumman. Tryck åter på knappen så fortsätter programmet. Efter avslutat program skall knappen tryckas ut så att maskinen stängs av.
4 Reducering av
centrifugeringshastighet
När knappen trycks in minskas centrifugeringshastigheten enligt följande:
bomull och linne:
från 1000 till 650 varv per minut
syntetmaterial och fintvätt:
från 900 till 650 varv per minut (progr. 10)
ylle:
från 1000 till 650 varv per minut (progr. 10)
5 Snabbtvätt
Genom att trycka på den här knappen vid program «2» och «6», förkortar du tvättiden (se i program­översikten).
Snabbtvätt passar särskilt bra när du ska tvätta lätt smutsade plagg.
Max rekommenderad temperatur: 60°C.
6 Temperaturväljare
Vrid vredet tills önskad tvättemperatur står under markeringen över fönstret.
I programöversikten finns förslag på lämpliga temperaturer för olika program. Vredet kan vridas både med- och moturs.
När vredet står vid sker ingen uppvärmning.
7 Programväljare
Välj program efter vad du skall tvätta och hur smutsig det är.
Vrid vredet medurs tills önskat tvättprogram står under markeringen över fönstret.
12345 67
1 2 2 2 3 4
VALKOPESU ESIPESULLA VALKOPESU KIRJOPESU PIKAPESU HUUHTELUT LINKOUS
40°- 60°
95° 95°
60°
4 4 4 4
kg kg kg kg
5 6 6
8 9
11
SILIÄVÄT ESIPESULLA SILIÄVÄT PIKAPESU VILLAPESU HIENOPESU HUUHTELUT
TYHJENNYS
60°
40°- 60°
60° 30°- 40° 30°- 40°
1
kg kg kg kg kg
1.5
1.5
1.5
1.5
RTF 1045
Passeli 1045 ELEGANT
10
LYHYT LINKOUS
7
Page 8
Viktiga råd och tips för dig som tvättar
Sortering av tvätt
• Låt inte tvätten ligga för länge, särskilt inte när den är fuktig. Fuktig tvätt möglar och luktar illa. Mögelfläckarna går inte att få bort.
• Kulörta plagg bör inte blandas med vita.
• Kulörta plagg och i synnerhet plagg, som inte är färgäkta skall tvättas separat första gången. De innehåller i regel överskottsfärg, som avges vid första tvätten.
• Linne kan tvättas som “bomull” eller “syntettvätt” men centrifugera bara en kort stund, annars bryts fibrerna.
• Strykfria material som polyester/bomull bör tvättas som “syntettvätt”.
• Ömtåliga material som akryl och de flesta gardiner bör tvättas som “fintvätt”.
• Ylleprogrammet är särskilt avsett för plagg av ren, ny ull med etiketten «Maskintvättbar». Andra ylletyper och -blandningar kan krympa eller filtas, om de tvättas i maskin. Ylle bör centrifugeras lätt efter tvätten.
• Besvärliga fläckar som gräs, rost, tjära, målarfärg, bläck osv skall behandlas före tvätt. För att avlägsna målarfläckar kan lösningsmedel som t ex terpentin användas. I så fall får plagget inte tvättas, förrän det är helt torrt.
Tvättmaskinsproducenten ansvarar inte för skador som beror på användning av lösningsmedel eller brännbara ämnen.
Temperaturer
• Vi rekommenderar att du tvättar vit bomull på 60° i stället för 95°C.
• Tvätta aldrig linne i högre temperatur än 60°, för då blir tyget tufsigt.
• Tvättäkta kulörtvätt kräver i regel 60°C, men är plaggen inte så smutsiga, blir de rena på 40°C.
• Vita och kulörta syntetmaterial kan normalt tvättas på 60°C, men ofta räcker 40°C om plaggen inte är så smutsiga.
• Kulörta plagg med risk för färgfällning och ömtåliga material bör aldrig tvättas på högre temperatur än40°C.
Hur mycket tvätt per omgång?
Eftersom det kan vara besvärligt att väga tvätten föreslår vi att du uppskattar vikten genom att se hur full trumman är:
Bomull och linne: Full trumma, men inte för tätt packat.
Ej ömtåliga syntetmaterial: Högst 2/3 trumma. Ömtåliga material, fintvätt och ylle: Högst halvfull
trumma.
Innan tvätten läggs i maskinen skall:
• Alla revor och hål lagas.
• Lösa knappar sys i.
• Blixtlås stängas.
• Fickor tömmas och stängas. Spikar, häftstift, gem och dylika föremål kan orsaka stor skada på tvättmaskinen och tvätten.
Sådana skador täcks inte av konsumentköplagen.
Tvättmedel och tillsatser
Tvättresultatet beror bl a på vilket tvättmedel och vilken dosering du använder. Det finns speciella tvättmedel för vit-, kulör- och fintvätt samt ylle.
Använd bara tvättmedel som är av god kvalitet och som är avsedda för tvättmaskin.
Följ alltid tvättmedelsfabrikantens anvisningar och dosera tvättmedel i förhållande till tvättmängden, hur smutsigt godset är samt vattnets hårdhetsgrad. Har du hårt vatten, se avsnittet «Avkalkning». Är du osäker på vattnets hårdhetsgrad kan du kontakta kommunen.
Underdosering av tvättmedel kan ge återsmutsning i form av gråa noppor, bruna avtryck av trumman och dålig lukt i maskinen. Överdosering av tvättmedel ökar belastningen på miljön. Även biologiskt nedbrytbara tvättmedel innehåller ämnen som i stora mängder kan skada den ekologiska balansen.
Kontrollera alltid plaggets tvättmärkning så att det tvättas vid rätt temperatur. Plagget kan missfärgas om det tvättas vid högre temperatur än vad som angivits.
8
Page 9
9
SVENSKA
Koncentrerat tvättpulver
Stoppa inte in tillverkarens doseringsmått i maskinen utan häll tvättmedlet i facket.
Denna tvättmaskin har en tvätteknik som innebär minsta möjliga vattenmängd för att få tvätten ren. Risken finns därför att tvättmedlet inte löses upp under huvudtvätten och rester av tvättmedlet kan finnas kvar på plaggen efter programmets slut om doseringsmåttet används i maskinen.
Flytande tvättmedel
Ett lämpligt flytande tvättmedel kan användas till låg-eller medeltemperaturprogram samt program utan förtvätt. Häll flytande tvättmedel i facket i tvättmedelslådan omedelbart innan du startar programmet.
Flytande tillsatser
Eventuella tillsatser som t ex sköljmedel skall hällas i facket « ». Om du använder sköljmedel undviker du statisk elektricitet i plaggen, speciellt om tvätten torkas i en torktumlare.
Dosering enligt produkttillverkarens rekommendationer.
95
60
60
40
40
40
30
30
Tvättmärkning
Ofta finner du att plaggen är försedda med tvättsymboler som anger hur de bör tvättas.
NORMALTVÄTT
TVÄTT
SKONTVÄTT
BLEKNING kan blekas i kallt vatten bleks ej
STRYKNING stryks vid
KEMTVÄTT
TORKNING plantorkning dropptorkning
tvätt i 95° tvätt i 60° tvätt i 40° tvätt i 30°
högst 200°
kemtvätt i alla slags
tvättvätskor
stryks vid
högst 150°
kemtvätt i bensin, ren
alkohol, perklorat,
R111 och R113
hängtorkning
stryks vid
högst 110°
kemtvätt i bensin,
ren alkohol och
handtvätt tvättas ej
R113
normal temp. låg temp.
kan torkas i
torktumlare
i vatten
stryks ej
kemtvättas ej
torkas ej i
torktumlare
Page 10
10
Så här använder du tvättmaskinen
Innan du tvättar första gången, ska du köra ett tvättprogram på 60°C utan förtvätt och utan plagg för att göra ren tvättrumman och invändiga delar. Fyll 1/2 dl tvättmedel i facket för huvudtvätt.
1. Lägg i tvätten
Öppna luckan. Lägg in plaggen ett i taget så ovikta som möjligt. Stäng luckan.
2. Fyll på tvättmedel
Dra ut tvättmedelslådan. Fyll ett mått med den mängd tvättmedel som motsvarar tvättmängden och häll det i facket för huvudtvätten. Om du förtvättar, skall en viss mängd tvättpulver också fyllas på i fack .
3. Tillsätt sköljmedel
Häll sköljmedlet i facket med symbolen « », utan att maxnivån överskrids. Skjut in lådan.
C0020
C0021
P0004
4. Tryck på önskad tillvalsknapp
5. Välj önskad temperatur
Vrid temperaturväljaren till önskat läge.
6. Välj önskat program och
starta maskinen
Kontrollera innan att: vattenkranen är öppen; avloppsslangen är korrekt ansluten; luckan är ordentligt stängd. Vrid programväljaren medsols till önskat program. Tryck på start-/stoppknappen: driftkontrollampan
tänds och maskinen starter.
T0003S
2
P1006S
95
M0011S
Page 11
11
SVENSKA
7. Avslutat tvättprogram
När inställt tvättprogram är avslutat stannar maskinen automatiskt.
Ett skontvätt/-syntetprogram slutar med sista sköljvattnet i maskinen för att förhindra att tvätten blir skrynklig. Välj program 11 för tömning och program 10 för kort centrifugering.
Luckan styrs av en säkring som gör att den först kan öppnas 1-2 minuter efter avslutat program.
Tryck ut start-/stoppknappen, driftkontrollampan släcks.
Ta ut tvätten. Kontrollera att trumman är helt tom genom att vrida den runt med handen.
Låt luckan stå på glänt en stund, så att fukten försvinner.
Efter avslutat program är det tillrådligt att dra ur kontakten och stänga vattenkranen.
Page 12
12
Programöversikt
* Förbrukningsvärdena som anges i översikten är referensvärden. Förbrukningen beror på tvättmängd, typ av
tvätt och på vatten- och rumstemperaturen. Värdena anger de högsta (varmaste) vattentemperaturerna för varje tvättprogram.
**Program 2 60° är referensprogrammet för de värden som anges på etiketten med energiinformation, i
enlighet med EU-bestämmelserna i direktivet 92/75/EEC.
Normalprogram för vittvätt - kulörtvätt
Maximal tvättmängd: 4 kg
Program
2
Material
Tilläggs-
funktioner
med
knappar
Program-
beskrivning
Energi
kWh
Vatten
liter
Tid
minuter
Förbrukning *
95°
VITTVÄTT UTAN FÖRTVÄTT normalsmutsade lakan, handdukar, kökshanddukar, underkläder
Huvudtvätt 95°C, 3 sköljningar, lång centrifugering
1.7 48 125
Huvudtvätt 60°C, 3 sköljningar, lång centrifugering
0.75 58 60
3 sköljningar, lång centrifugering
0.1 39 45
Lång centrifugering
--10
Förtvätt 40°C, huvudtvätt 95°C, 3 sköljningar, lång centrifugering
2.0 57 140
2+
60°
SNABBTVÄTT sängkläder som använts kortare tid, lätt smutsad tvätt, idrottskläder mm.
Huvudtvätt 40°-60°C, 3 sköljningar, lång centrifugering
0.90 48 120
2**
40°-60°
KULÖRTVÄTT UTAN FÖRTVÄTT under­kläder, frotté, dukar, handdukar, lakan, skjortor, blusar
3
Sköljningar
KALL
Extra sköljningar för handtvättade plagg
Normal centrifugering för handtvättad tvätt
4
Centri-
fugering
1
95°
VITTVÄTT MED FÖRTVÄTT hårt smutsade arbetskläder, lakan, dukar, underkläder, handdukar
Temperatur
Page 13
13
SVENSKA
Programöversikt
* Förbrukningsvärdena som anges i översikten är referensvärden. Förbrukningen beror på tvättmängd, typ av
tvätt och på vatten- och rumstemperaturen. Värdena anger de högsta (varmaste) vattentemperaturerna för varje tvättprogram.
** Sköljstopp innebär att sista sköljvattnet stannar kvar i maskinen för att minska risken för skrynkling av
kläderna. För att avsluta programmet: Välj program 10 eller 11.
Skonprogram för syntetmaterial, fintvätt och ylle
Maximal tvättmängd 1,5 kg, ylle 1 kg
6
40°-60°
SYNTETTVÄTT UTAN FÖRTVÄTT syntetmaterial, underkläder, lätt smutsade skjortor
Huvudtvätt 40°-60°C, 3 sköljningar, Sköljstopp (**)
0.7 50 75
Huvudtvätt 30°-40°C, 3 sköljningar, Sköljstopp (**)
0.45 45
50
Förtvätt 40°C, huvudtvätt 60° C, 3 sköljningar, Sköljstopp (**)
1.0 56 90
6+
60°
SNABBTVÄTT lätt smutsad tvätt, skjortor, blusar, underkläder
Huvudtvätt 60°C, 3 sköljningar, Sköljstopp (**)
0.35 40 40
Huvudtvätt 30°-40°C, 3 sköljningar, Sköljstopp (**)
0.45
43 45
8
30°-40°
FINTVÄTT för alla känsliga material, som t ex gardiner
3 sköljningar, Sköljstopp (**)
0.02 33 20
9
Sköljningar
KALL
Handtvättade plagg kan sköljas med det här programmet
7
30°-40°
YLLE tvättprogram för ylle, för plagg med ylle­symbol eller med eti­kett/ märkning ”Filtar ej” alternativt ”Kan tvättas i maskin”
Tömning och kort centrifugering
--5
Separat centrifugering av handtvättade plagg
10
Kort centri-
fugering
--1
Tömning av vatten efter dessa program (utan centrifugering)
11
Tömning
5
60°
SYNTETTVÄTT MED FÖRTVÄTT hårt smutsade syntetmaterial, underkläder, skjortor, blusar
Program Material
Tilläggs-
funktioner
med
knappar
Program-
beskrivning
Energi
kWh
Vatten
liter
Tid
minuter
Förbrukning *
Temperatur
Page 14
14
Rengöring av höljet
Tvättmaskinen rengörs utvändigt med ett milt handdiskmedel. Tvätta efter med rent vatten och
torka av. Viktigt: Sprithaltiga rengöringsmedel, thinner eller
dylikt får inte användas.
Rengöring av tvättmedelslådan
Efter en tid kommer tvättmedel och sköljmedel att orsaka avlagringar i lådan. Den bör därför göras ren med jämna mellanrum genom spolning med vatten.
Ta vid behov ut lådan ur maskinen genom att trycka nedtappen, som sitter upptill till vänster.
För att underlätta rengöringen kan den övre delen av facken för tillsatsmedel tas bort.
Rengöring av lådöppningen
Tvättmedel kan också avlagras inuti lådöppningen. Rengöring här kan t ex ske med en gammal tandborste. När du är färdig med rengöringen sätts lådan tillbaka och du sköljer en gång utan tvätt.
P0038
C0018
C0019
Skötsel och rengöring
Rengöring av avloppssilen
Avloppssilen samlar upp trådar och partiklar från tvätten.
Kontrollera regelbundet, att silen är ren så att avloppet från maskinen inte täpps till.
Regelbunden rengöring av silen sker enligt följande:
1. Den lilla luckan, som täcker silen, öppnas.
2. Ett kärl placeras under och silen skruvas ur
genom att den vrids åt vänster.
3. Silen avlägsnas.
4. Gör den ordentligt ren under rinnande vatten.
5. Sätt tillbaka silen och stäng luckan.
P0040
P0133
P0132
P0011
Page 15
15
SVENSKA
Rengöring av tilloppsslangens filter
Om du märker, att det tar lång tid att fylla maskinen, bör du kontrollera att tilloppsslangens filter inte är igensatt.
Stäng vattenkranen och skruva loss tilloppsslangen från vattenkranen. Rengör filtret med t ex en tandborste. Skruva fast tilloppsslangen på vattenkranen.
Rengöring av maskinen
Tvättar du ofta vid låga temperaturer och/eller tillsätter lite tvättmedel, bör du göra ren tvättmaskinen någon gång i månaden. Då förhindras mögelväxt och dålig lukt i maskinen. Normaldosera med tvättmedel och kör ett tvättprogram utan tvätt vid så hög temperatur som möjligt (95°C).
Avkalkning av maskinen
Om vattnets hårdhetsgrad är högre än 7°dH skall tvättmaskinen rengöras minst 4 gånger per år.
Kalkavlagringar på t ex.värmelementet förkortar dess livslängd.
Dosera med ca 1,5 dl citronsyra istället för tvättmedel och kör ett tvättprogram utan tvätt vid så hög temperatur som möjligt.
(Kontakta din kommun för att få veta vattnets hårdhetsgrad).
P1090
Åtgärd vid frysrisk
Om din tvättmaskin skulle utsättas för temperaturer under 0°C, så måste följande åtgärder vidtas:
1. Stäng vattenkranen och skruva av tilloppsslangen från kranen.
2. Lägg ned tillopps- och avloppsslangens ände i golvbrunnen eller i en hink.
3. Välj program "Tömning" och kör programmet tills det är avslutat.
4. Anslut åter tillopps- och avloppsslangen.
5. Tryck ut START/STOPP-knappen för att stänga av maskinen.
På det här sättet ser du till att det inte finns vatten kvar i tvättmaskinen, som skulle kunna orsaka skada om det fryser.
Obs! Maskinen är avsedd för att användas och förvaras vid normalt rumstemperatur. Tillverkaren ansvarar inte för frostskador.
Nödtömning
Gör så här om du av någon anledning måste tömma maskinen manuellt:
1. Bryt strömmen.
2. Stäng vattenkranen.
3. Vänta tills det eventuellt uppvärmda tvättvattnet har svalnat.
4. Lägg ner avloppsslangens ände i en hink eller golvbrunn.
Skulle detta vara omöjligt på grund av maskinens placering, lossa och skruva ur silen istället och låt vattnet rinna ut den vägen.
Page 16
16
Om maskinen inte fungerar
Här hittar du information om hur du själv kan försöka avhjälpa vissa mindre fel och driftstörningar, innan du tillkallar en servicetekniker.
TYP AV PROBLEM
MÖJLIG ORSAK
• Maskinen startar inte:
• Maskinen fylls inte med vatten:
• Är vattenkranen öppen? Kommer det vatten ur kranen? Är vattentrycket tillräckligt?
• Är tilloppsslangen klämd eller bockad?
• Är tilloppsslangens filter igensatt?
• Är luckan riktigt stängd?
• Maskinen fylls med vatten, men töms omedelbart:
• Är avloppsslangen riktigt placerad? Slangen måste ledas upp min. 60 cm innan den leds till ett avlopp.
• Maskinen centrifugerar inte/töms inte:
• Ligger avloppsslangen riktigt, utan veck?
• Är avloppssilen igensatt? Rengör regelbundet.
• Har du valt ett program med sköljstopp?
• Ojämn fördelning av tvättgods i trumman (obalans).
• Maskinen vibrerar/oljud från maskinen:
• Är alla transportsäkringar borttagna?
• Står tvättmaskinen stabilt och plant?
• Finns det tillräckligt med utrymme mellan tvättmaskinen och ev. vägg eller skåp?
• För mycket tvättgods i trumman?
• Ojämn fördelning av tvättgods i trumman (obalans).
• Är säkringarna hela?
• Sitter stickkontakten ordentligt i vägguttaget?
• Är luckan till maskinen riktigt stängd?
• Är vattenkranen öppen?
• Är START/STOPP-knappen intryckt?
• Luckan kan inte öppnas:
• Är ett program igång?
• Är luckan låst?
• Finns det vatten i maskinen?
• Vatten rinner ut på golvet:
• Är tvättmedlet riktigt doserat? (för mycket tvättmedel kan ge överskumning)
• Är tvättmedlet avsett för maskintvätt?
• Är tvättmedelsfacken rengjorda och utan stopp?
• Är avloppsslangen riktigt fäst?
• Är avloppssilen åter på plats efter rengöring?
• Är slangen tät? Finns det läckor i någon av kopplingarna eller vid kranen?
Page 17
17
SVENSKA
• Centrifugeringen startar med fördröjning, eller tvätten centrifugeras inte när programmet avslutas:
• Maskinens elektroniska kontrollsystem för obalans reagerar på en felaktig fördelning av tvätten. Tvätten omfördelas genom att trumman ändrar riktning och centrifugeringen börjar igen – åt andra hållet. Detta kan upprepas flera gånger tills det inte längre uppstår någon obalans och en normal centrifugering kan genomföras. Fasen där tvätten omfördelas varar ca 10 minuter. Om tvätten fortfarande inte är i balans efter denna tid, genomför maskinen ingen centrifugering.
• Ovanliga ljud:
• Maskinen har ett modernt drivsystem som jämfört med tidigare drivsystem alstrar avvikande ljud. Det nya drivsystemet möjliggör mjukstart och en bättre tvättfördelning vid centrifugeringen. Härigenom förbättras stabiliteten.
• Inget vatten syns i trumman:
• Moderna tvättmaskiner har låg vattenförbrukning och därför låg vattennivå i trumman. Tvätt- och sköljresultatet blir bra ändå.
• Dålig lukt i maskinen:
• För låg tvättmedelsdosering.
• Då 40°C program används ofta och 60/95°C program sällan eller aldrig.
• Då tvättmaskinen inte används på länge Åtgärd: Tvätta en tom maskin med normal dosering tvättmedel vid 95°C.
MÖJLIG ORSAK
TYP AV PROBLEM
• Otillfredsställande tvättresultat:
• För lite tvättmedel eller olämpligt tvättmedel har använts.
• Envisa fläckar har inte förbehandlats och bearbetats före tvätt.
• Fel temperatur eller fel program har valts.
• För stor mängd tvätt i maskinen.
• Tvättmedelsrester kvar efter tvätt:
• Den troligaste orsaken är att det finns komponenter i tvättmedlet som inte kan lösas upp. Tvättmedelsrester på plaggen är inte ett tecken på otillräcklig sköljning. Borsta eller skaka plaggen. Skölj dem på nytt om det behövs.
• Skum kvar efter sista sköljningen:
• Moderna tvättmedel kan bilda skum även efter sköljning, men det påverkar inte själva tvättresultatet.
Page 18
18
Tekniska data
Mått Bredd 60 cm
Höjd 85 cm Djup 45 cm
Elanslutning Spänning 220-230V/50Hz
Max. effektförbrukning 2200W 10A
Vattentryck Minimum 5 N/cm
2
Maximum 80 N/cm
2
Rekommenderad Normaltvätt 4 kg maximal mängd Syntettvätt/Fintvätt 1,5 kg
Ylle 1 kg
Centrifugering Max 1000 v/min.
Denna apparat uppfyller kraven i EG-direktiv 89/336/EEG, 73/23/EEG.
Service och reservdelar
För service och reservdelsförsäljning i Finland ansvarar HUOLTOLUX i Björneborg, tel. (02) 622
3300. Du betjänas också av auktoriserade servicecenter runt om i landet. Närmaste service får du reda på genom att titta i telefonkatalogens gula sidor eller ringa 0200-2662 (0,95 mk/min.+lna).
När du beställer service eller reservdelar bör du ha tvättmaskinens produktnummer och modellbeteckning till hands. Den informationen står på dataskylten.
Modell ........................................................................
Prod nr........................................................................
Serie nr........................................................................
Inköpsdatum ..............................................................
Konsumentrådgivning
Om du har frågor som gäller din produkt eller dess användning, kan du ringa till vår konsumentrådgivning tel. 0200-2662 (0,95 mk/min + Ina).
Garanti
Maskinen har två års garanti. Garantivillkoren uppfyller branschens allmänna villkor och dessa kan fås av leverantören eller av återförsäljaren. OBS! Spara inköpskvittot som verifikation för inköpsdatumet, som bestämmer garantitidens början.
Vid försäljning till konsument i Sverige gäller Konsumentköp EHL samt övriga EHL­bestämmelser, vilka återförsäljaren tillhandahåller.
Kostnaderna kan debiteras även under tid som omfattas av kostnadsfri service:
Vid omotiverad reklamation
Om anvisningarna i bruksanvisningen inte följts.
EU-länder
För maskinen tillämpas garantin enligt de bestämmelser som gäller i respektive land.
Mod. ..........
Prod. No. ...........
Ser. No. .........
Mod.
..........
Ser.
P0042
Page 19
19
SVENSKA
Uppackning
Lämna förpackningsmaterialet på ett sådant
sätt att små barn inte kan leka med det.
Tillbehör
Förminskningsnippel 3/4"-1/2"
Transportsäkring
Tvättrumman är låst med säkringar för att inte
skadas under transporten. Dessa säkringar måste tas bort innan maskinen kopplas in:
1. Lossa höger skruv på baksidan och ta ur den (använd skiftnyckel).
2. Lägg maskinen med baksidan nedåt och kontrollera att slangarna inte kläms.
3. Lägg lite polystyrenemballage mellan maskinen och golvet.
4. Avlägsna polystyrenblocket från motorn och lossa de två plastpåsarna.
P1068
P0255
Installation
5. Ta försiktigt ut den högra plastpåsen (1) med polystyrenblocket genom att föra den in mot mitten av maskinen. Dra därefter ut påsen.
6. Ta bort den vänstra plastpåsen (2) med polystyrenblocket på samma sätt genom att föra den in mot mitten av maskinen. Dra därefter ut påsen.
7. Ta bort polystyrenunderlaget, ställ maskinen upp och lossa de sista två skruvarna baktill.
8. Ta ut de tre plastdistanserna och täpp till de tre hålen med de tre plastpluggarna, som sitter på maskinens baksida.
OBS! Spara transportsäkringarna om maskinen vid någon tidpunkt skall transporteras igen.
P0020
P0256
2
1
P1066
Page 20
20
Placering
Maskinen får inte placeras för nära vägg eller skåp. Under centrifugering är vibrationer normalt och
oundvikligt. Speciellt om tvättmaskinen placeras på ett fjädrande golv, vilket är mycket olämpligt.
Den får inte placeras på sockel, fundament eller liknande, eftersom det då finns risk för tippning under centrifugeringen.
Om kran, avlopp och strömuttag inte är placerade i närheten av maskinen, bör VVS-/el-tekniker tillkallas för att flytta kran/avlopp/strömuttag.
Placeras tvättmaskinen i ett utrymme där frysrisk finns (under 0°C), se åtgärd under avsnitt «Skötsel och rengöring».
Nivåjustering
Maskinen måste stå plant på ett fast och stabilt underlag för att fungera bra. Justera fötterna så att maskinen står vågrätt.
Vattenanslutning
Tvättmaskinen levereras med en tilloppsslang som sitter monterad baktill på maskinen. Slangen kan vridas åt höger eller vänster för att underlätta installationen. Lossa anslutningsmuttern och vrid åt önskat håll. Dra sedan åt muttern ordentligt för att förhindra läckage.
OBS! Även om du inte behöver vrida slangen skall du alltid kontrollera att muttern är åtdragen.
P0021
P1051
Vattenanslutningen kopplas till kallvatten. Arbetet bör utföras av en kunnig VVS- installatör. Maskinen skall anslutas via en avstängningskran. På marknaden finns olika typgodkända kranar och kransatser.
Vattentrycket skall vara 50-800 kPa (0,5-8 kp/cm2) Viktigt: Glöm inte att passa in förminskningsnippeln
3/4"-1/2" i låsringen (om den behövs). Tilloppsslangen får inte förlängas. Är den för kort ­ersätt hela slangen med en längre högtrycksslang. Kontrollera slangkopplingarnas täthet.
P1088
Page 21
21
SVENSKA
Avloppsanslutning
Avloppsslangens ända kan placeras på tre sätt: Över kanten på en vask: I det fallet skall du
försäkra dig om, att slangen inte kan röra sig, när vattnet töms ut. Den kan t ex fästas i väggen med en krok eller bindas fast vid kranen med ett snöre.
Anslutning till golvbrunn: Fäst ett rör på väggen, 60-80 cm från golvet och anslut avloppsslangen till röret. Avloppsslangens ändstycke skall vara ventilerat, d.v.s. rörets invändiga diameter skall vara min. 40 mm. Se till att slangen sitter fast och inte kan lossna.
Anslutning till vattenlås: Då avloppsslangen ansluts till ett vattenlås under en tvätt- eller diskho, måste du kapa pipen på vattenlåset för att få största möjliga öppning så att maskinen kan tömmas ordentligt.
Avloppsslangen är 172 cm lång och får förlängas till max. 400 cm.
Använd en förlängningsslang med en invändig diameter, som minst motsvarar originalslangens diameter och använd en lämplig slangkoppling.
P0990
ø 40 mm
60-80 cm
P0022
Placera alltid slangen längs golvet och lyft endast upp slangen vid avloppet, min 60 cm och max 100 cm från maskinens botten.
Kontrollera att inga veck uppstår på avloppsslangen.
Kontrollera slangkopplingarnas täthet.
Elektrisk anslutning
Maskinen levereras med sladd och stickkontakt för anslutning till 220-230 V 1 fas 10 A. Vid placering i våtutrymmen t ex. badrum skall maskinen anslutas fast enligt gällande bestämmelser. Fast elanslutning får endast utföras av behörig elinstallatör.
Efter att maskinen har ställts upp skall det gå att kunna komma åt elledningen.
Nätkabeln får endast bytas ut av AB
Elektroservice.
P0989
min. 60 cm
max. 100 cm
Loading...