Rommelsbacher KA 1802 User Manual [cz]

KA 1800 KA 1801
KA 1802 KA 1804
KA 2000/E KA 2001/E
KA 2002/E KA 2004/E
CZ
Návod k použití
Těší nás Vaše volba Rommelsbacher vařiče zavařenin a děkujeme za důvěru. Pro maximální využití spotřebiče si přečtěte důkladně tyto pokyny, a uschovejte si je na bezpečném místě pro případ použití v budoucnosti.
Pro Vaší bezpečnost
• Ujistěte se, zda napětí v elektrické síti odpovídá parametrům uvedeným na výrobním štítku. Připojte pouze k AC elektrické síti.
• Používejte spotřebič pouze podle zde uvedeného postupu; nesprávné použití vede ke ztrátě záruky.
• Během použití se spotřebič zahřívá. Nedotýkejte se horkých částí spotřebiče a udržujte přívodní kabel - i sousedních spotřebičů – mimo dosah těchto částí. Během provozu zcela odviňte přívodní kabel.
• Postavte spotřebič na pevný, rovný povrch, nedávejte na horké povrchy nebo do blízkosti otevřeného ohně. Nepřemisťujte spotřebič, pokud je horký.
• Pokud se objeví potíže během provozu, spotřebič odpojte od elektrické sítě; také jej odpojte před čištěním a po každém použití.
• Nikdy neponořujte spotřebič do vody a chraňte zástrčku před vlhkostí.
• Spotřebič je navržený pouze pro použití v domácnosti a nikoliv pro komerční využití.
• V případě poškození spotřebiče nebo přívodního kabelu jej ihned odpojte od elektrické sítě!
• Naše spotřebiče vyhovují platným bezpečnostním předpisům. Mohou je opravovat pouze kvalikovaný technici. Nesprávné opravy mohou vést k ohrožení uživatele.
• Osoby se sníženými fyzickými nebo psychickými schopnostmi používat spotřebič bez dohledu.
• Nedovolte dětem hrát si se spotřebičem.
• Nepoužívejte tento spotřebič společně s dálkovým systémem nebo externím časovačem.
Všeobecné poznámky
• Tento spotřebič nabízí širokou škálu použití, nejen pro zavařování, ale také k vaření, ohřevu, vaření ve vodní lázni, přípravě horkých nápojů, blanšírování zeleniny, apod.
• Husté tekutiny, které mají tendenci připálení, je nutné ohřívat pomalu za nepřetržitého míchání.
• V případě, že ze spotřebiče vyvře voda, není další bezpečnostní ochrana před přehřátím. V takovém případě nechte spotřebič vychladnout před opětovným naplněním vody, v opačném případě hrozí riziko opaření z horké páry. A co víc, smaltovaný povrch spotřebiče se může poškodit.
• Během prvního zapnutí můžete ucítit zápach z výroby, který zmizí po krátké době provozu.
• Před prvním použitím doporučujeme z hygienických důvodů naplnit spotřebič přibližně 5 litry vody - volič teploty nastavte na „Entsaften“ (výroba šťávy) – a přiveďte do varu.
Kapacita
Spotřebič má objem 27 litrů. Hladina tekutiny ve spotřebiči nesmí přesáhnout 4 cm od horního okraje.
Důležité pokyny k použití spotřebiče
• Důkladně vyčistěte vnitřek spotřebiče před prvním použitím.
• Tekutiny naplňte do spotřebiče vždy před zapnutím.
• Nádobu nepřeplňujte, nechte nejméně 4 cm volného prostoru od okraje nádoby. V případě přeplnění může vytékat horká tekutina.
• Riziko popálení z vystupující páry.
• Upozornění: Spotřebič se během použití zahřívá, uchopte jej pouze za madla. Přenášejte teprve po vychladnutí.
Nastavení teploty/Nastavení termostatu
Spotřebič je vybavený přesným termostatem (kapilární trubkový termostat). Termostat je nastavitelný od přibl. 30° C až po bod varu. Další teploměr není nutný. Nastavená teplota se udržuje automaticky následovně: Na spotřebiči bez časovače, je dosaženo nastavené teploty,pokud kontrolka zhasne během ohřevu. Pouze od této doby bude platit čas zavařování podle tabulek a kuchařské knihy. Spotřebiče s časovačem mají automatickou funkci, např., když je dosaženo nastavené teploty, teprve tehdy začne odpočítávání. Po uplynutí nastavené doby se spotřebič automaticky vypne. Zde kontrolka indikuje činnost spotřebiče podle termostatu. V režimu „Entsaften“ se časovač nespustí. Pro výrobu šťáv je spotřebič vybavený speciálním provozním režimem, který zajišťuje nepřetržitý ohřev… Pokud je proces vaření dokončený, nebo je nutné jej přerušit, resetujte volič teploty na pozici off (vypnutý) a odpojte zástrčku.
Poznámky k vaření
Bod varu vody je odlišný v závislosti od atmosférického tlaku a nadmořské výšky pozice spotřebiče. Pokud nastavíte termostat na příliš vysokou teplotu, to má za následek nepřetržitý ohřev a poté tvorbu páry, ztrátu vody ve spotřebiči a zbytečnou spotřebu energie. K nalezení správného nastavení pro bod varu spotřebiče, proveďte pouze následující kroky: 1 Otočte knoík termostatu ve směru hodinových ručiček doprava
na nastavení vaření. 2 Počkejte, dokud se voda nezačne vařit. 3 Pomalu otočte knoík teploty doleva – na spotřebiči bez
časovače – kontrolka zhasne, nebo pokud – na spotřebičích s
časovačem – neuslyšíte cvaknutí regulátoru. Po krátké době
regulátor opět sepne ohřev.
Výroba šťávy
Pomocí odšťavovacího nástavce, který můžete dokoupit u specializovaného prodejce pod číslem modelu EA 1803 nebo EA 2003/E (nerezová ocel), je z spotřebiče nástroj na výrobu šťávy.
A) Modely bez časovače
Použití v zkratce
1) Zavařování a) Vložte rošt b) Vložte připravené sklenice nebo láhve c) Naplňte vodou d) Nasaďte víko e) Připojte zástrčku k síťové zásuvce f ) Zvolte teplotu g) Kontrolka svítí (proces ohřevu) h) Kontrolka zhasne poprvé pro indikaci dosažení nastavené
teploty; nyní začne vaření. Teplota se automaticky udržuje. i) Po skončení procesu vaření nastavte volič teploty do pozice off
(vypnutý) a odpojte zástrčku od síťové zásuvky.
2) Výroba šťávy (Víko k odšťavení je k dostání u specializovaného
prodejce). a) Naplňte nejméně 6 litrů vody b) Nasaďte adaptér a odšťavovací nástavec na spotřebič podle
pokynů c) Vložte ovoce do odšťavovače do koše na ovoce d) Nasaďte víko e) Připojte zástrčku k elektrické síti f ) Nastavte volič teploty na „Entsaften“ (režim výroby šťávy) g) Rozsvítí se kontrolka (proces ohřevu) h) Pozor: Přidejte vodu před každým dalším postupem přípravy
šťávy. i) Po skončení procesu nastavte volič teploty na O a odpojte
zástrčku
B) Modely s časovačem (plně automatické spotřebiče)
Tyto modely jsou dodatečně vybavené elektronickým časovačem, který umožňuje automaticky dokončit proces zavařování. Tento časovač má 2 provozní režimy:
1. Nepřetržitý provoz (otočte přepínač doleva)
Během nepřetržitého ohřevu se časovač nevypne automaticky.
Toto nastavení je nutné pro výrobu šťávy nebo pokud
potřebujete pokrmy nebo nápoje ohřívat déle než 2 hodiny.
2. Automatický provoz, čas můžete nastavit od 20 do 120
minut (otočte knoík doprava).
Pro plně automatické zavařování nastavte volič teploty na
příslušnou teplotu podle tabulky zavařování. Poté nastavte
časovač na požadovaný čas zavařování. Nyní začne
automatický proces, kontrolka svítí. Teprve po dosažení
nastavené teploty se spustí časovač a odpočítává nastavený
čas (např. bez ohledu na dobu ohřevu). Zbývající čas zavařování
lze kdykoliv měnit. Po uplynutí nastaveného času se spotřebič
automaticky vypne.
Ovládání v zkratce
1) Zavařování podle výše uvedeného, pokud máte zvolenou teplotu (f):
- Nastavte časovač na požadovaný čas.
- Kontrolka signalizuje činnost časovače (nikoliv proces ohřevu!).
- Postup zavařování se spustí automaticky. Po uplynutí
nastaveného času se spotřebič vypne.
2) Výroba šťávy podle výše uvedeného, pokud jste zvolili výrobu šťávy (f):
- Nastavte časovač na „Dauerbetrieb“ (nepřetržitý provoz).
- Kontrolka indikuje činnost časovače (nikoliv proces ohřevu!).
- Po skončení činnosti nastavte oba knoíky na „O“ a odpojte
přívodní kabel od zásuvky.
Čištění
Vždy odpojte zástrčku od elektrické sítě před čištěním, poté vyčistěte vnitřek a vnějšek pomocí vlhké utěrky. Vápenaté zbytky z času na čas odstraňte pomocí octa a vody nebo pomocí odvápňovacího prostředku. Poté uvařte ve spotřebiči čistou vodu. Toto je nutné, neboť vodní kámen může ovlivnit funkci ohřevu a ovládání teploty. Nikdy neponořujte spotřebič do vody a nepoužívejte vysokotlaké parní čističe. Také se ujistěte, aby se voda nedostala přes spodní stranu spotřebiče. Nikdy nepoužívejte drsné prostředky, drátěnky nebo ostré předměty.
Vnější kohout
Model s vnějším kohoutem se ovládá stejným způsobem, ale má další možnost vylévání tekutin přes vnější kohout. Při vaření hustých pokrmů, doporučujeme utěsnit kohout zevnitř záslepkou, pro ochranu před zablokováním kohoutu. Z času na čas je nutné kohout vyšroubovat a vyčistit horkou vodou, do které můžete přidat mycí prostředek. K montáži opět utáhněte šroub rukou, v opačném případě mohou tekutiny vytéct.
Důležité body k zavařování
Nejdůležitější: dobré pravidlo starých mam pro zavařování se nemění! Zavařování sterilizuje pokrmy bez chemických konservačních přísad. Teplo likviduje bakterie v zavařovaných potravinách; současně výsledné vakuum utěsní nádobu hermeticky a bez bakterií. Spotřebič pouze usnadňuje zavařování potravin!
Nyní o samotném zavařování
Čistota a důkladná příprava jsou nejdůležitější kroky pro životnost zavařenin. Ovoce a zelenina musí být dobré kvality, čerstvé a zralé. Ovoce a zeleninu důkladně opláchněte a vysušte. Zelené fazole a hrách vydrží déle, pokud je nejdříve blanšírujete. Sklenice, plechovky, láhve a jejich víčka musíte důkladně opláchnout v horké vodě se saponátem. Poté umyjte čistou vodou a postavte na čistou utěrku, dokud nesteče voda. Zkontrolujte nádoby pro zbytky a poškozené kusy. Nechte těsnění v čisté vodě až do použití. Nepoužívejte opotřebené nebo jinak poškozené těsnění a víčka. Naplňte nádoby do 2 cm od okraje; při zavařování měkkých potravin (jablkové pyré, apod.) nechte prostor 3 až 4 cm od okraje. Nové sklenice k zavařování lze plnit více; držte se pokynů při koupi sklenic. Při výrobě párků naplňte sklenice pouze do 3/4. Zavřete sklenice těsně pomocí šroubovacích víček, pružinových spon nebo svorek.
Zavřete láhve ihned pro dokončení procesu sterilizace. Vždy postavte sklenice a na vloženou mřížku, tato zajišťuje dobrou cirkulaci vařící vody kolem sklenice a rychleji se ohřívají. Můžete použít sklenice různých velikostí. Sklenice musí být ponořené od 2/3 až 3/4; pokud použijete horní úroveň, to platí na horní úroveň. Neznepokojujte se; spodní sklenice, které jsou zcela ponořené, jsou dobře utěsněné těsněním a pružinou, proto se vařící voda nemůže dostat dovnitř sklenice. Teplota nalévaná do nádoby by měla být stejná jako teplota pokrmu uvnitř sklenic pro zajištění rovnoměrného ohřevu. Poté přidejte studenou vodu pro sklenice se studeným obsahem; pro sklenice s horkým obsahem (např. pokud byly potraviny určené ke konzervování předem vařené) přidejte odpovídající horkou vodu. Víčko vyrobené z plastu vhodného pro potraviny a odolného vůči teplu je zakřivené. Sklenice se mohou zvednout pod kryt, což zabrání úniku páry. Ujistěte se, zda je dostatečné množství vody ve spotřebiči a horní sklenice je ponořená do 3/4 ve vodě. Pro teplotu a dobu zavařování viz prosím následující tabulku nebo standardní knížky. Doba ohřevu není zahrnutá v době zavařování, která začíná po dosažení požadované teploty! Pokud je nastavení pod bod varu, zhasne kontrolka u spotřebičů bez časovače; u spotřebičů s časovačem časovač spustí odpočítávání. Provozní režim je indikován silnou tvorbou páry. Po skončení vaření vyndejte sklenice. Svorky a jiné držáky víček je nutné ponechat na sklenicích až do vychladnutí sklenic. Plechovky dejte ihned do studené vody. Doporučujeme označit sklenice a plechovky, apod. datem a obsahem. Zavařeniny je nejvhodnější skladovat na suchém, studeném a tmavém místě. Nevylévejte horkou vodu, dokud nevychladne, pomůžete zabránit poškození smaltovaného povrchu.
Loading...
+ 18 hidden pages