Ricoh PX User Guide [nl]

Gebruikershandleiding voor de camera
Het serienummer van deze camera vindt u aan de onderzijde van het toestel.
Basisfuncties
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Dit gedeelte geeft een eenvoudig overzicht van hoe u de camera aanzet, hoe u foto's maakt en foto's weergeeft.
Lees dit hoofdstuk wanneer u meer wilt weten over de verschillende camerafuncties.
Dit gedeelte geeft meer gedetailleerde informatie over de functies die worden gebruikt bij het maken van foto's en weergeven van foto's, maar ook informatie over hoe u de camerainstellingen kunt aanpassen, foto's kunt afdrukken en de camera kunt gebruiken met een PC.
De oplaadbare batterij moet u vóór gebruik opladen. De batterij is niet opgeladen wanneer u de camera aanschaft.
Voorwoord
Deze handleiding geeft informatie over het gebruik van de functies foto's nemen en afspelen van dit product en over de waarschuwingen in verband met het gebruik ervan. Om de functies van dit product het best te gebruiken, dient u deze handleiding nauwkeurig te lezen voor gebruik. Houd deze handleiding bij de hand voor in het geval u iets wilt raadplegen.
Ricoh Co., Ltd.
Veiligheidswaarschuwingen Lees alle veiligheidswaarschuwingen grondig door om ervoor te zorgen dat u het
Testfoto's nemen Voor u het apparaat begint te gebruiken, is het aangeraden enkele foto's te nemen
Auteursrechten Reproductie of wijziging van auteursrechtelijk beschermde documenten, tijdschriften,
Onaansprakelijkheid Ricoh Co., Ltd. is niet aansprakelijk voor het niet correct opnemen of afspelen van
Garantie Dit product werd geproduceerd volgens lokale specificaties en de garantie is geldig
Radio-interferentie Wanneer u dit product bedient in de nabijheid van andere elektronische apparatuur
© 2011 RICOH CO., LTD. Alle rechten voorbehouden. Deze publicatie mag niet worden gereproduceerd, noch in zijn geheel, noch gedeeltelijk, zonder de expliciete, schriftelijke toestemming van Ricoh. Ricoh behoudt zich het recht voor om de inhoud van dit document op elk ogenblik te wijzigen, zonder voorafgaande waarschuwing.
Er is een grote inspanning geleverd om ervoor te zorgen dat de informatie in dit document accuraat is. Indien u toch nog fouten of onvolledigheden opmerkt zijn we u dankbaar indien u ons hiervan op de hoogte bracht op het adres dat u vindt op de achterkant van dit boekje.
Microsoft, Windows, Windows Vista®, Windows 7™ en Internet Explorer zijn gedeponeerde handelsmerken van Microsoft Corporation in de Verenigde Staten van Amerika en andere landen. Macintosh en Mac OS zijn gedeponeerde handelsmerken van Apple Inc. in de Verenigde Staten van Amerika en andere landen. Adobe, het Adobe-logo en Adobe Reader zijn handelsmerken van Adobe Systems Incorporated in de Verenigde Staten en andere landen. MediaBrowser™ is een handelsmerk van Pixela Corporation.
HDMI, het HDMI-logo en High-Definition Multimedia Interface zijn handelsmerken of geregistreerde handelsmerken van HDMI Licensing LLC. Eye-Fi, het Eye-Fi-logo en Eye-Fi connected zijn handelsmerken van Eye-Fi, Inc.
Alle andere handelsmerken die in dit document worden vernoemd zijn eigendom van hun respectievelijke eigenaars.
product op een veilige manier gebruikt.
om te testen of ze correct worden opgeslagen.
muziek en ander materiaal die niet voor persoonlijke, privé of gelijkaardige doelen worden gebruikt is niet toegestaan zonder de toestemming van de houder van de auteursrechten.
beelden als gevolg van een slechte werking van dit product.
in het land van aankoop. Indien het product niet of slecht werkt wanneer u zich in het buitenland bevindt, is de fabrikant niet aansprakelijk voor het lokaal repareren van het product of voor de onkosten ervan.
kan dit een invloed hebben op de werking van beide toestellen. Concreet betekent dit dat het bedienen van de camera dichtbij een radio- of een televisietoestel kan leiden tot interferentie. In het geval van interferentie, volg onderstaande procedure.
• Verwijder de camera zo ver mogelijk van het TV- of radiotoestel of ander apparaat.
• Heroriënteer de TV- of de radio-antenne.
• Sluit de apparaten aan op afzonderlijke stopcontacten.
1
Veiligheidswaarschuwingen
Waarschuwingssymbolen
Er worden verscheidene symbolen gebruikt in deze instructiehandleiding en op het product om lichamelijke letsels voor uzelf en andere personen en materiële schade te vermijden. De symbolen en hun betekenis worden hieronder uitgelegd.
Dit symbool wijst op elementen die kunnen leiden tot een imminent
Gevaar
Waarschuwing
Opgelet
Voorbeeld waarschuwingen
Het symbool waarschuwt u voor acties die u dient uit te voeren.
Het symbool waarschuwt u voor verboden acties. Het symbool kan worden gecombineerd met andere symbolen om erop te
wijzen dat een specifieke actie verboden is.
Neem de volgende voorzorgsmaatregelen voor een veilig gebruik van dit apparaat in acht.
Probeer het apparaat niet zelf te demonteren, te repareren of te wijzigen. Het
hoogspanningscircuit van het apparaat vormt een belangrijk gevaar.
Probeer de batterij niet zelf te demonteren, te wijzigen of rechtstreeks te solderen.
doodsgevaar of ernstige letsels wanneer het symbool wordt genegeerd of niet correct wordt opgevolgd. Dit symbool wijst op elementen die kunnen leiden tot een imminent doodsgevaar of ernstige letsels wanneer het symbool wordt genegeerd of niet correct wordt opgevolgd. Dit symbool wijst op elementen die kunnen leiden tot letsels of lichamelijke schade wanneer het symbool wordt genegeerd of niet correct wordt opgevolgd.
Voorbeelden
Niet aanraken Niet demonteren
Gevaar
Plaats de batterij niet in een vuur, probeer niet om de batterij te verwarmen, gebruik ze niet in een omgeving met een hoge temperatuur, zoals naast een vuur of binnen in een auto, gooi de batterij niet weg in een plaats die hiervoor niet geschikt is.
Probeer niet om de batterij te doorboren, erop te slaan, ze samen te persen, ze te
laten vallen of ze een grote schok of kracht te laten ondergaan.
2
Gebruik geen batterij die grote schade heeft geleden of vervormd is.
Veroorzaak geen kortsluiting in de batterij door met een metalen voorwerp
de positieve en negatieve polen met elkaar te verbinden. Bewaar de batterij of transporteer ze niet samen met metalen voorwerpen zoals halskettingen of metalen pennen.
Laad de batterij op met de hiervoor geschikte USB-kabel of batterij-oplader en
gebruik ze alleen met compatibele apparaten.
Als het apparaat oververhit geraakt of rook of een ongewone geur begint te
verspreiden, beëindig het gebruik ervan dan onmiddellijk en breng het toestel naar uw dichtstbijzijnde verdeler of servicecenter.
Indien vloeistof van een lekkende batterij in uw ogen terechtkomt, spoel uw ogen
dan onmiddellijk uit met kraanwater of een andere schone bron en raadpleeg een dokter. Wrijf niet in uw ogen.
VVVVVVVVVVV
Waarschuwing
Schakel de stroom onmiddellijk uit in het geval van vreemde situaties, bijvoorbeeld
bij het vrijkomen van rook of een ongewone geur. Verwijder de batterij zo snel mogelijk maar zorg ervoor dat u elektrische schokken of brandwonden vermijdt. Indien u stroom afneemt van een huishoudelijk stopcontact, zorg er dan voor dat u de USB-stroomadapter uit het stopcontact trekt om brand of elektrische schokken te vermijden. Stop onmiddellijk met het gebruik van het apparaat indien het slecht werkt. Neem zo snel mogelijk contact op met het dichtstbijzijnde servicecentrum.
Schakel de stroom onmiddellijk uit als er een metalen voorwerp, water, vloeistof of
een ander vreemd voorwerp in de camera terecht komt. Verwijder de batterij en de geheugenkaart zo snel mogelijk maar zorg ervoor dat u elektrische schokken of brandwonden vermijdt. Indien u stroom afneemt van een huishoudelijk stopcontact, zorg er dan voor dat u de USB-stroomadapter uit het stopcontact trekt om brand of elektrische schokken te vermijden. Stop onmiddellijk met het gebruik van het apparaat indien het slecht werkt. Neem zo snel mogelijk contact op met het dichtstbijzijnde servicecentrum.
Vermijd elk contact met het vloeibaar kristal in het beeldscherm wanneer de
monitor beschadigd is. Volg de juiste maatregelen hieronder voor noodgevallen.
HUID: Als er vloeibaar kristal met uw huid in contact komt, veeg het dan weg en maak
de zone op uw huid nauwkeurig schoon met water en was ze vervolgens met zeep.
OGEN: Indien het vloeibaar kristal in uw ogen terecht komt, was uw ogen dan met
schoon water gedurende minstens 15 minuten en raadpleeg onmiddellijk een dokter.
• OPNAME: Indien u vloeibaar kristal heeft ingeslikt, spoel dan grondig uw mond met water. Zorg ervoor dat de persoon in kwestie voldoende water drinkt en zet hem/haar ertoe aan om over te geven. Raadpleeg onmiddellijk een dokter.
3
Volg deze voorzorgsmaatregelen om ervoor te zorgen dat de batterij niet gaat
lekken, niet oververhit geraakt, geen vuur vat of niet ontploft.
• Gebruik geen batterij die niet specifiek wordt aangeraden voor dit apparaat.
• Draag of bewaar het apparaat niet samen met metalen voorwerpen, zoals balpennen, halskettingen, munten, haarspelden, enz.
• Plaats de batterij niet in een microgolfoven of een hogedrukcontainer.
• Indien u merkt dat de batterijvloeistof lekt, een vreemde geur verspreidt of van kleur verandert, enz. tijdens het gebruik of het opladen, verwijder de batterij dan onmiddellijk uit de camera of de batterij-oplader en houd ze weg van het vuur.
Neem de volgende normen in acht om te vermijden dat de batterij vuur vat,
elektrische schokken veroorzaakt of scheurt tijdens het opladen.
• Maak alleen gebruik van de aangegeven stroomspanning. Vermijd ook het gebruik van adapters met meervoudige contactdozen en verlengdraden.
• Beschadig de USB-kabel niet, rol hem niet op of wijzig hem niet, plaats hem niet onder zware voorwerpen, trek er niet aan of buig hem niet te ver.
• Sluit de stroom niet aan of af met natte handen. Houd de USB-stroomadapter steeds vast aan de handgreep wanneer u een USB-kabel afsluit.
• Overdek het apparaat niet wanneer het opgeladen wordt.
Houd de batterij en de SD-geheugenkaart die gebruikt worden in dit apparaat
buiten het bereik van kinderen om te vermijden dat ze ze per ongeluk inslikken. Het inslikken is schadelijk voor de gezondheid. Indien u ze toch inslikt, raadpleeg onmiddellijk een dokter.
Houd het apparaat buiten het bereik van kinderen.
Raak de interne onderdelen van het apparaat niet aan als ze niet beschermd
zijn wanneer u ze heeft laten vallen of wanneer ze beschadigd zijn. Het hoogspanningscircuit in het apparaat zou kunnen leiden tot een elektrische schok. Verwijder de batterij zo snel mogelijk maar zorg ervoor dat u elektrische schokken of brandwonden vermijdt. Breng het apparaat naar de dichtstbijzijnde dealer / winkelier of servicecentrum wanneer het beschadigd is.
Wanneer u de camera gebruikt in een keuken of een andere zone waar het kan
worden blootgesteld aan stoom of damp, zorg er dan voor dat het vocht niet in de camera binnendringt. Als er toch vocht binnendringt, zou dit kunnen leiden tot brand of een elektrische schok.
Gebruik het apparaat niet in de buurt van ontvlambare gassen, benzine, benzeen,
verdunner of gelijkaardige producten om het risico op een ontploffing, brand of brandwonden te vermijden.
Gebruik het apparaat niet op plaatsen waar het gebruik ervan wordt beperkt of
verboden aangezien dit kan leiden tot ongelukken.
Veeg het stof op de stekker weg omdat dit kan leiden tot brand.
Wanneer u naar andere landen reist, gebruik het apparaat dan niet met
spanningomzetters of adapterstekkers. Indien u dit toch doet, kan dit leiden tot brand, elektrische schokken of schade aan het product.
4
Gebruik het apparaat alleen met de opgegeven spanning. Indien u dit niet doet,
kan dit brand of een elektrische schok veroorzaken.
Beschadig de USB-kabel niet, rol hem niet op of wijzig hem niet, plaats hem niet
onder zware voorwerpen, trek er niet aan of buig hem niet te ver. Schade aan de kabel zou kunnen leiden tot brand of een elektrische schok.
Raak de stekker niet aan met natte handen. Indien u dit niet doet, kan dit een
elektrische schok veroorzaken.
Wanneer u het apparaat uit het stopcontact trekt, trek dan aan de stekker en niet
aan de USB-kabel. Indien u dit niet doet, kan dit de USB-kabel beschadigen en kan dit brand of een elektrische schok veroorzaken.
Indien er water, vloeistof, metaal of een ander vreemd voorwerp in de behuizing
binnendringt, trek dan het apparaat onmiddellijk uit het stopcontact en breng het naar uw dichtstbijzijnde verdeler of servicecenter.
Indien er water, vloeistof, metaal of een ander vreemd voorwerp in de behuizing
binnendringt, trek dan het apparaat onmiddellijk uit het stopcontact en breng het naar uw dichtstbijzijnde verdeler of servicecenter.
Demonteer het niet. Het apparaat bevat hoogspanningscircuits die een elektrische
schok zouden kunnen veroorzaken.
Raak de stekker niet aan tijdens een storm. Indien u dit niet doet, kan dit een
elektrische schok veroorzaken.
Houd de batterijen buiten het bereik van kinderen.
Beëindig het opladen als de batterij niet kan opladen binnen de opgegeven
tijdspanne.
Plaats ze niet in een microgolfoven of in hogedrukketels.
Als de batterij lekt of een ongewone geur verspreidt, neem ze dan onmiddellijk
weg van ontvlambare voorwerpen.
5
Indien u in contact komt met de vloeistof die uit een batterij lekt, kan dit leiden
tot brandwonden. Als één van uw lichaamsonderdelen in contact komt met een beschadigde batterij, dient u deze zone onmiddellijk af te spoelen met water. (Gebruik geen zeep.) Als een batterij begint te lekken, verwijder het dan onmiddellijk van het apparaat en veeg de batterijkamer nauwkeurig schoon vooraleer u er een nieuwe batterij in plaatst.
Steek de USB-stroomadapter voorzichtig in het stopcontact. Losse kabels zorgen
voor brandgevaar.
Laat de flitser niet afgaan in de nabijheid van bestuurders van voertuigen,
aangezien dit ertoe kan leiden dat de bestuurder de controle verliest en een verkeersongeluk veroorzaakt.
Voor uw veiligheid, trek de stekker uit het stopcontact wanneer u het apparaat
aan het schoonmaken bent.
Trek het apparaat uit de stekker wanneer het niet gebruikt wordt.
Dek het apparaat niet af wanneer het aan het opladen is. Indien u dit toch doet,
kan dit brand veroorzaken.
Maak de metalen onderdelen van de cameraterminals of de USB-kabel niet
korter. Dit kan immers leiden tot brand.
Veiligheidswaarschuwingen voor accessoires.
Opgelet
Wanneer u gebruik maakt van optionele producten, dient u de instructies die bij het product worden geleverd, zorgvuldig te lezen vooraleer u het product gebruikt.
6
Het gebruik van de handleidingen
De volgende twee handleidingen worden bij uw RICOH PX geleverd.
“Gebruikershandleiding voor de camera” (Dit boekje) Deze handleiding legt het gebruik en de functies van de
camera uit. Het legt ook uit hoe u de meegeleverde software op uw computer kunt installeren.
“Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” (PDF-bestand)
Deze handleiding verklaart hoe u beelden van de camera kunt downloaden op uw computer. De “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” is beschikbaar in de map [MANUAL] in het interne geheugen van de camera.
Er is een aparte “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” voor elke taal.
Om de Gebruikershandleiding op uw computer te kopiëren, sluit u de camera met de bijgeleverde USB-kabel aan op uw computer. Raadpleeg P.89 voor meer informatie.
Het softwareprogramma voor beeldweergave en –bewerking “MediaBrowser” (alleen voor Windows) zit ook opgeslagen in het interne geheugen van de camera. Voor meer informatie over het gebruik, raadpleeg de onlinehulp van MediaBrowser of neem contact op met één van de volgende klantendienstverleningscentra:
Noord-Amerika (VS) TEL: (Gratis) +1-800-458-4029 Europa
VK, Duitsland, Frankrijk en Spanje: TEL: (Gratis) +800-1532-4865
Andere landen: TEL: +44-1489-564-764 Azië TEL: +63-2-438-0090 China TEL: +86-21-5385-3786
Openingsuren: 09:00 uur tot 17:00 uur
7
Inhoud
Veiligheidswaarschuwingen ............................................................................. 2
Het gebruik van de handleidingen ................................................................7
Inhoud....................................................................................................................... 8
Basisfuncties 13
Paklijst .....................................................................................................................14
Optionele accessoires ...............................................................................................................14
Namen van onderdelen ....................................................................................15
Beeldweergave ....................................................................................................17
De camera klaarmaken .....................................................................................20
De oplaadbare batterij en de SD-geheugenkaart plaatsen ............................. 20
De oplaadbare batterij opladen ......................................................................................... 22
Aan- en uitschakelen ...............................................................................................................24
Basisinstellingen ...........................................................................................................................25
Basiselementen foto's nemen ........................................................................26
Scherpstellen en foto's nemen (Normale modus) ..................................................26
De Zoomfunctie gebruiken .................................................................................................. 28
De Flits gebruiken ....................................................................................................................... 29
De zelfontspanner gebruiken .............................................................................................. 30
Belichtingscomp. .........................................................................................................................30
Beelden afspelen .................................................................................................31
Uw foto's bekijken....................................................................................................................... 31
Miniatuurweergave .................................................................................................................... 31
Foto's een score geven ............................................................................................................ 32
Foto's vergroten ........................................................................................................................... 33
Bestanden wissen ...............................................................................................34
Meerdere bestanden wissen ................................................................................................ 35
De menu's gebruiken ........................................................................................36
Het menu snel opnemen ....................................................................................................... 36
Het menu snel afspelen ..........................................................................................................36
8
Geavanceerde functies 37
De instellingen afstellen in functie van de scène 38
1
Premium opname ...............................................................................................38
Foto’s nemen in premium opnamemodi .....................................................................40
Favoriete premium opnamemodi .................................................................................... 43
Nieuwe premium opnamemodi maken .......................................................................44
Films maken en bekijken 45
2
Films maken ..........................................................................................................45
Films bekijken ......................................................................................................46
Meer over fotografie 47
3
Scherpstelling ......................................................................................................47
Scherpstelvergrendeling.........................................................................................................47
Scherpstelopties .......................................................................................................................... 49
Onderwerp Volgen ...............................................................................................................49
Wazigheid voorkomen ......................................................................................50
Correctie wazigheid ................................................................................................................... 50
Gebruik van de Flitser ............................................................................................................... 50
ISOverhogen .................................................................................................................................. 50
Kleur wijzigen .......................................................................................................51
Witbalans ..........................................................................................................................................51
Handmatig ................................................................................................................................. 52
Afbeeldingsinstellingen ..........................................................................................................52
Een reeks foto's nemen .....................................................................................53
Een datum aanbrengen ....................................................................................55
ISO-gevoeligheid ................................................................................................56
Digitale zoom .......................................................................................................57
Automatisch afmeting wijzigen ......................................................................................... 57
9
Meer over afspelen 59
4
Afbeeldingen verbergen ..................................................................................59
Beelden selecteren ..................................................................................................................... 59
Afbeeldingen verbergen ........................................................................................................60
Uitgesneden kopieën maken .........................................................................61
Uitsnijden ......................................................................................................................................... 61
Scheefheidscorrectie ................................................................................................................. 64
Beelden beveiligen tegen per ongeluk wissen
Meerdere bestanden selecteren ........................................................................................65
.............................................65
Foto's selecteren voor printen .......................................................................66
Favorieten opnieuw rangschikken ...............................................................67
Foto's afspelen op een televisietoestel .......................................................69
Het Opnamemenu 71
5
Het menu gebruiken..........................................................................................71
De opties van het menu Opnamestanden ................................................72
Kwaliteit/afm. foto ................................................................................................................. 72
Continue modus .................................................................................................................... 72
Focus..............................................................................................................................................72
Belichtingsmeting ................................................................................................................. 72
Afbeeldingsinstell. .................................................................................................................72
Superresolutie ..........................................................................................................................72
Witbalans ....................................................................................................................................73
ISO-instelling ............................................................................................................................ 73
Max. ISO vr ISO auto ............................................................................................................. 73
Belichtingscomp. ...................................................................................................................73
Filmgrootte ................................................................................................................................73
Rode-ogen-correctie ........................................................................................................... 73
Pre-AF ............................................................................................................................................73
Bewegingscorrectie .............................................................................................................73
Datum afdruk ...........................................................................................................................73
Plus normale opname ........................................................................................................73
Opties zachte focus .............................................................................................................. 73
Kleurtoon .................................................................................................................................... 74
Vignettering ..............................................................................................................................74
Speelgoedkleuren ................................................................................................................. 74
Premium opname-instell. resetten ............................................................................. 74
Fabrieksinst. herst. ................................................................................................................. 74
10
Het Afspeelmenu 75
6
Het menu gebruiken..........................................................................................75
De opties van het afspeelmenu .....................................................................76
Privacy-instellingen ..............................................................................................................76
Mijn Inst. opsl.: Premium opname ...............................................................................76
Premium opname opslaan .............................................................................................. 76
Grootte aanpassen ................................................................................................................76
Bijsnijden ..................................................................................................................................... 76
Scheefheidscorrectie ...........................................................................................................76
Diavoorstelling ........................................................................................................................77
Beschermen .............................................................................................................................. 77
V kaart nr intern geheug kop. ........................................................................................77
DPOF .............................................................................................................................................. 77
Favorieten opnieuw rangschikken ............................................................................. 77
Het Instellingenmenu 78
7
Het menu gebruiken..........................................................................................78
De opties van het menu Instellingen ..........................................................79
Snelmenuscherm .................................................................................................................. 79
Opname-info kiezen ............................................................................................................ 79
Weerg.-opties raster ............................................................................................................. 80
Afspeelinfo .................................................................................................................................80
Automatisch draaien ........................................................................................................... 80
Favor. autom. beveil. ............................................................................................................80
LCD-helderheid .......................................................................................................................80
AF hulplicht ............................................................................................................................... 80
Bedieningsgeluiden .............................................................................................................81
Volume-instellingen .............................................................................................................81
LCD-bevestigingstijd ...........................................................................................................81
Automat. Uitschakelen ....................................................................................................... 81
Slaapmodus .............................................................................................................................. 81
LCD auto dim ........................................................................................................................... 81
Digit. zoom afbeeld. ............................................................................................................. 82
Kaartvolgordenummer ...................................................................................................... 82
Datuminstellingen ................................................................................................................82
Language/N ..................................................................................................................... 82
Video-uit modus .....................................................................................................................82
HDMI-output ............................................................................................................................ 83
Formatteren [Kaart] .............................................................................................................. 83
Formatteren [Intern geheugen] ................................................................................... 83
Firmwareversie contr. ..........................................................................................................83
Eye-Fi-instellingen .................................................................................................................83
Eye-Fi host-ID ........................................................................................................................... 83
11
Direct afdrukken 84
8
Over de functie Direct afdrukken ..................................................................84
De camera op een printer aansluiten ..........................................................84
Foto’s afdrukken ..................................................................................................85
Eén of alle foto’s afdrukken .................................................................................................... 85
Meerdere foto’s afdrukken .....................................................................................................88
Beelden uploaden naar uw PC 89
9
Voor Windows ......................................................................................................89
Systeemvereisten voor het gebruik van de meegeleverde .............................89
softwaresoftware ......................................................................................................................... 89
Software installeren ...................................................................................................................90
Foto's kopiëren naar uw computer ..................................................................................94
Voor Macintosh ....................................................................................................96
Foto's kopiëren naar uw computer ..................................................................................96
Bijlagen 98
10
Probleemoplossing ............................................................................................98
Foutmeldingen .............................................................................................................................98
Probleemoplossing camera .................................................................................................. 99
Beschikbare instellingen ............................................................................... 104
Technische gegevens ..................................................................................... 106
Aantal beelden dat kan worden opgeslagen ........................................109
Standaardinstellingen/Functies waarvan de standaard hersteld
wordt wanneer de camera uitgeschakeld wordt ............................ 111
Optionele accessoires ....................................................................................113
Batterij-oplader (BJ-10).......................................................................................................... 113
Uw camera in het buitenland gebruiken ................................................114
Opgelet bij het gebruik .................................................................................115
Zorg en opslag .................................................................................................. 118
Garantie en reparaties .................................................................................... 120
Index .................................................................................................................... 122
12
Basisfuncties
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Paklijst .................................................14
Namen van onderdelen .......................15
Beeldweergave ....................................17
De camera klaarmaken ........................20
Basiselementen foto's nemen .............26
Beelden afspelen .................................31
Bestanden wissen ................................34
De menu's gebruiken ...........................36
Paklijst
Open het pakket en controleer of alle elementen aanwezig zijn.
* Het uitzicht van de elementen kan verschillen.
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
• RICOH PX
Het serienummer van de camera bevindt zich op de onderkant van de camera.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De stekker bevestigen
Vooraleer u de USB-stroomadapter voor de eerste keer gaat gebruiken, sluit de stekker aan door hem op de USB-stroomadapter te schuiven tot hij op zijn plaats klikt.
De vorm van de stekker hangt af van het land van verkoop.
Optionele accessoires
• Oplaadbare batterij (DB-100)
• Batterij-oplader (BJ-10)
• HDMI-kabel (HC-1)
Wordt gebruikt om uw camera aan te sluiten op een televisie die compatibel is met HDMI.
14
• Oplaadbare batterij (DB-100)
• USB-kabel
• USB-stroomadapter
• Stekker
• AV-kabel
• Handriem
• Garantie
• Gebruikershandleiding voor de camera
• Beschermend omhulsel (PJ-1)
Beschermt de camera tegen krassen.
• Halsriem (ST-4)
Een halsriem in twee richtingen met een enkelvoudig hechtingspunt die ook geleverd wordt met een korte riem.
Camera
Voorkant
Namen van onderdelen
2 54
3
1
6 7
8
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
1
Zoomhendel z ( Telefoto)/Z (Breedhoek) 8 (Vergrote weergave)/9 (Miniatuurweergave)
2 Ontspanknop P.27 3 POWER-knop/ Waarschuwingslampje P.24, 23 4 Microfoon P.45 5 Luidspreker P.46 6 Flitser P.29 7 AF hulplicht/ Lampje zelfontspanner P.80, 30 8 Lens
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De handriem/halsriem aan de camera bevestigen
Steek het kleine uiteinde van de riem door het oog van de riem op de camera en maak met de uiteinden een lus. Verwijder het uiteinde van de halsriem uit de gesp en bevestig het zoals op de afbeelding wordt weergegeven.
Voor de meest recente informatie over optionele accessoires, raadpleeg de website van Ricoh (http://www.ricohpmmc.com/).
Naam element Raadpleeg
P.28, 31, 33
15
Achterkant
1
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
2
11 12
4
3
5 6
1 Beeldweergave P.17 2 Het oog van de riem P.14 3 Deksel batterij/kaart 4 Gat voor schroef van statief — 5 HDMI-micro-outputaansluiting (Type D) 6
Gemeenschappelijke aansluiting voor USB-poort/AV-output
7 Instelknop van de flitser P.29 8
3 ( Film)/F ( Favorieten)-knop
9
PREMIUM/!-knop
10
$-knop
11
#-knop
12
D ( Belichtingscomp.)/"-knop
13 MENU/OK-knop P.36, 71, 75, 78 14
t ( Zelfontspanner)/D ( Wissen)-knop
15
6 ( Afspelen)-knop
(*)
De symbolen !, ", # en $ in deze handleiding
verwijzen naar de knoppen omhoog (PREMIUM), omlaag (D), links en rechts, respectievelijk.
16
Naam element Raadpleeg
7
8 9 10 13 14
15
P.20, 69, 90, 94, 96
P. 6 9 P.20, 69, 84, 90, 94
, 96
P.45, 32, 43, 44
P.40
P.30, 39
P.30, 34
P.31
F 2. 8F2.8
4 :34:3
99999999
8sec .8sec.
X
102 .7X102 .7
1
/
10001/1000
EV–0 .3EV–0 .3
ISO 1600ISO 1600
112
9
10
14
23
24
18
7788
Beeldweergave
Voorbeeld van beeldweergave wanneer u foto's neemt
Modus stilstaand beeld
1
Premium opnamemodus P.38
2
[Vuurwerk] Belichtingstijd
3
Zelfontspanner P.30
4
Flitsmodus P.29
5
Resterend aantal stilstaande beelden
6
Bezig met opname van bestemming
7
Blootstellingsindicator P.101
8
Waarschuwingssymbool beweging camera
9
Beeldformaat P.72
10
Scherpstelmodus P.48
11
Witbalans P.51
12
Belichtingsmeting P.72
13
Afbeeldingsinstell. P.52
262626
252525
24
24
23
23
Naam element
23334455669
8sec
102
X102 . 7
F
F2.8
8sec .
1000
1/1000 EV
EV–0 . 3
9999
9999
ISO 1600
ISO 1600
Raadpleeg
14
P.38
15 16 17
P.109
P.21
18
19
20
P.50
21
22 23 24
25
26
8
Naam element
AF-frame P.48 Bewegingscorrectie P.50 Datum afdruk P.55 Symbool voor batterij P.19 Eye-Fi-verbinding P.19
ISO-instelling P.56
Belichtingscomp. P.30 Sluitertijd P.106
Diafragma P.106 Zoombalk P.28 Zoom met superresolutie/ Digitale zoom Zoomvergroting/Zoom aut afm wzg Continue modus P.53
18
18202020212121222222 191919
9
4:3
10
10
111111
121212
131313
14
14
151515 161616 171717
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Raadpleeg
P.28, 57
P.28, 57
17
10 :
00
/1515 :000010 : 00 /15 : 00
Fil mkno p: Ei ndeFil mkno p: Ei nde
29
28
Filmmodus
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 : 00
4 :34:3
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
Beo orde l.: B eoord el.
66778
1
33445
2
9
10
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 : 00
12 :151512 :15
0000
/
99990000/9999
Sta rt: Sta rt
*
RMOV
0001*RMOV
0001
14
272727
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
10
00
10:00 /15:00
Filmknop: Einde
Filmknop: Einde
Naam element
Indicator filmopname P.45
27 28
Opnametijd P.109
28
28 29
29
Raadpleeg
Naam element
29
Resterende opnametijd P.109
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Wanneer het aantal resterende opname 10.000 of meer bedraagt, verschijnt er “9999”.
Voorbeeld van beeldweergave tijdens het afspelen
Modus stilstaand beeld
1
000
0000
000–0000
*
::Beoordel.
: Beoordel.
2011
2011/01/01 00 :00
1
Bestandnummer
18
2
Beeldformaat P.72
3
Types modus
4
Beschermen P.65
5
DPOF P.66
6
Bron afspeelgegevens P.21
7
Aantal afspeelbestanden
8
Totaal aantal bestanden
2
4:3
01 00
Naam element
5
0000
0000/9999
121212131313
8
9999
9
10
10
111111
Raadpleeg
— —
Filmmodus
RMOV
0001
RMOV
0001
*
14
14
151515
::Start
: Start
2011
2011/01/01 00 :00
01 00
12 :15
12
Naam element
9
Eye-Fi overgedragen beelden
10
Score P.32
11
Symbool voor batterij P.19
12
Eye-Fi-verbinding P.19
13
Datum van opname van
de foto 14 Opnametijd of verstreken tijd 15
Indicator
Raadpleeg
0000
9999
0000/9999
Raadpleeg
P.19
P.25
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 :00
F 2. 8 1
/
1000 EV–0 .3 ISO 1600 1140mmmm
F2.8 1
/
1000 EV–0 .3 ISO 1600 1140
mm
4 :34:3
0000
/
9999000 0/9999
*
000
0000*000–0000
Bas isBas is
7
6
5
4
3
2
1
8
• Er verschijnt een symbool van een batterij rechts onderaan op de beeldweergave om het batterijniveau aan te geven.
Symbool voor batterij
Groen
De batterij is volledig opgeladen.
De batterij is gedeeltelijk opgeladen. Het is aan te raden de batterij op te laden.
Beschrijving
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Het batterijniveau is laag. Laad de batterij opnieuw op.
De overdrachtstatus wordt weergegeven tijdens de opname en het afspelen wanneer een Eye-Fi-kaart gebruikt wordt (GP.22). Foto's die werden geüpload op een computer worden aangegeven aan de hand van een G-pictogram.
Symbool Status Symbool Status
Niet verbonden Verbinding afgebroken
Bezig verbind Bezig met wachten op de
overdracht van gegevens
Een fout met de aankoop van de informatie op de Eye-Fi-kaart (*
)
Bezig met overdracht
(*)
Schakel de camera uit en daarna opnieuw aan. Als het probleem zich blijft
voortdoen, is het mogelijk dat er een probleem met de kaart is.
• U kunt bijkomende informatie over de foto weergeven door [Gedetaill.] voor [Selecteer weer. info] in het menu Snel afspelen te selecteren (GP.36).
0000
9999
4:3
000
0000
000–0000
*
1
Basis
Basis
2
F2.8
3
1
1000
/
1000
4
EV–0. 3
EV
5
ISO 1600
ISO 1600 1140
1140
mm
6 7 8
2011
01 00
2011/01/01 00: 00
Naam element
1
Modus foto's nemen
2
Diafragma P.106
3
Sluitertijd P.106
4
Belichtingscomp. P.30
5
ISO-instelling P.56
6
Brandpuntafstand van de zoom
7
Zoom met superresolutie/ Digitale zoom
Raadpleeg
P.28
P.28, 57
0000/9999
131313
12121211111110101099
Naam element
8
Flitsmodus P.29
9
Witbalans P.51
10
Scherpstelmodus P.48
11
Belichtingsmeting P.72
12
Afbeeldingsinstell. P.52
13
Opties zachte focus/ Kleurtoon/Vignettering/ Speelgoedkleuren
Raadpleeg
P.73, 74
19
De camera klaarmaken
Schakel de camera aan en maak u klaar om foto's te nemen
De oplaadbare batterij en de SD-geheugenkaart plaatsen
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Zorg ervoor dat de camera uitgeschakeld is vooraleer u begint.
Open het deksel van de batterij/
1
kaart.
• Schuif het veerslot in de aangegeven richting en open het deksel.
Plaats de oplaadbare batterij en de
2
SD-geheugenkaart.
• Nadat u heeft gecontroleerd of ze er in de juiste richting inzitten, schuif de kaart erin tot ze op haar plaats klikt en plaats dan de batterij erin. De batterij zit er volledig in wanneer het veerslot weer op zijn plaats veert zoals weergegeven. De camera schakelt niet aan als de batterij niet in de juiste richting zit.
Sluit het deksel.
3
• Sluit het deksel en duw het veerslot weer op zijn plaats, zoals aangegeven.
De oplaadbare batterij verwijderen
Nadat u het veerslot heeft geopend en het deksel van de batterij/ kaart heeft geopend, verwijder ook het veerslot van de batterij om ze eruit te laten komen. De batterij kan dan met de hand worden weeggenomen. Zorg ervoor dat u de camera niet laat vallen wanneer u ze uit de camera haalt.
De SD-geheugenkaart verwijderen
Duw het veerslot opzij en open het deksel van de batterij/kaart. Duw de SD-geheugenkaart naar beneden en laat ze vervolgens voorzichtig los om ze eruit te halen. Haal de kaart uit de camera.
20
Kant met logo
Opgelet ---------------------------------------------------------------------------------
• Om te vermijden dat er vocht of stof in de camera komt, dient u het deksel van de batterij/kaart voorzichtig te sluiten.
• Voordat u het deksel van de batterij/kaart opent of sluit, dient u een locatie te kiezen waar er zich geen water, zand, modder of ander vreemd materiaal bevindt en verwijder eveneens gelijkaardig materiaal dat zich op de camera bevindt.
• Zorg ervoor dat de oplaadbare batterij en de SD-geheugenkaart zich in de juiste richting bevinden wanneer ze in de camera worden geplaatst. Indien de oplaadbare batterij of de SD-geheugenkaart in de verkeerde richting worden geplaatst en hierbij het deksel van de batterij/kaart geforceerd wordt, kan dit de camera, de oplaadbare batterij of de SD-geheugenkaart beschadigen.
Over de batterij
De camera maakt gebruik van een oplaadbare DB-100-batterij (meegeleverd). Gebruik geen andere batterij.
Opgelet ---------------------------------------------------------------------------------
• Het is mogelijk dat de batterij zeer warm wordt onmiddellijk na gebruik. Schakel de camera in dat geval uit en laat hem voldoende afkoelen vooraleer u de batterij verwijdert.
• Verwijder de batterij als u de camera gedurende lange tijd niet gaat gebruiken.
• De batterijen moeten worden verwijderd volgens de regels opgelegd door de overheid of lokale instanties.
Over SD-geheugenkaarten (verkrijgbaar in winkels)
De camera kan worden gebruikt met SD, SDHC en Eye-Fi­geheugenkaarten (hierna “SD-geheugenkaarten” genoemd). SDXC­kaarten kunnen niet worden gebruikt.
w verschijnt wanneer een geheugenkaart wordt geplaatst; als er geen kaart wordt geplaatst, verschijnt er t en zullen de foto's worden opgeslagen in het interne geheugen van de camera.
Geheugenkaarten formatteren --------------------------------------------------
Maak gebruik van de optie [Formatteren [Kaart]] (GP.83) in het instelmenu van de camera (GP.78) om geheugenkaarten te formatteren voor ze voor het eerst worden gebruikt of nadat ze werden gebruikt in andere apparaten. Denk eraan dat dit beelden permanent van de kaart kan doen verdwijnen; vooraleer te formatteren, maak een kopie van de beelden die u op een computer of een ander apparaat wenst te bewaren. Vooraleer u Eye-Fi-kaarten formatteert, zorg er dan voor dat de op de kaart meegeleverde software op uw computer werd geïnstalleerd.
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
21
Eye-Fi-kaarten ------------------------------------------------------------------------
Eye-Fi X2-kaarten (SD-geheugenkaarten met ingebouwde draadloze LAN­functie) kunnen worden gebruikt. Voor meer informatie over Eye-Fi-kaarten kunt u terecht op de webpagina van Eye-Fi (http://www.eye.fi/).
Opgelet ---------------------------------------------------------------------------------
• Wanneer een SD-geheugenkaart wordt gebruikt, slaat de camera niet op in het
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
interne geheugen, ook niet wanneer de kaart vol is.
• Zorg ervoor dat de contacten van de kaart niet vuil worden.
• Dit product biedt geen garanties voor de ondersteuning van de functies van Eye-Fi-kaarten (inclusief draadloze overdracht). Als u een probleem ondervindt met een Eye-Fi-kaart, kunt u zich wenden tot de fabrikant van de kaart. Eye-Fi­kaarten kunnen alleen worden gebruikt in het land waarin de kaarten werden gekocht. Het is onduidelijk of de kaart is goedgekeurd voor gebruik in dit gebied. Gelieve contact op te nemen met de fabrikant van de kaart.
Uw foto's beveiligen tegen schrijven --------------------------------------------
Zet de schrijfbeveiligingsschakelaar op de SD-geheugenkaart op LOCK om te vermijden dat uw stilstaande beelden per ongeluk worden gewist of dat de kaart wordt geformatteerd.
Denk eraan dat u geen foto's kunt nemen op een vergrendelde kaart omdat er geen gegevens op de kaart kunnen worden opgenomen. Ontgrendel de kaart eerst vooraleer foto's te nemen.
De oplaadbare batterij opladen
Laad de batterij voor gebruik.
U kunt de batterij opladen door ze aan te sluiten op een USB-stroomadapter die aangesloten is op een stopcontact met wisselstroom, of door ze aan te sluiten op een computer. In beide gevallen dient u de meegeleverde USB­kabel aan te sluiten op de aansluiting voor USB-poort/AV-output.
22
Een stopcontact met wisselstroom gebruiken
USB -aans luit ingUSB -aans luit ing
Kie s een opt ie.Kie s ee n opt ie.
Ann ulere n Ok Ann ulere n Ok
Als er g een actie w. uit gev., w. na 30 s. "Op laden " ge sel.
Als er g een actie w. uit gev., w. na 30 s. "Op laden " ge sel.
Com puter
Pri nter
Opl aden
Om de batterij op te laden dient u de USB­kabel aan te sluiten en de stroomadapter in het stopcontact te steken. Het opladen zal dan onmiddellijk beginnen.
Een computer gebruiken
Wanneer de camera wordt aangesloten op een computer verschijnt het dialoogvenster dat rechts weergegeven wordt op de camera. Markeer [Opladen] en druk op de MENU/OK-knop. Het opladen begint niet als er een andere optie wordt geselecteerd.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Het waarschuwingslampje van de camera duidt op de volgende manier de oplaadstatus aan:
Waarschuwingslampje Beschrijving
Knippert gedurende ongeveer één seconde Uit Opladen voltooid Knippert snel (ongeveer twee maal per seconde) gedurende 5 seconden en gaat dan uit
Het opladen duurt ongeveer 160 minuten wanneer de camera aangesloten is op een stopcontact en ongeveer 240 minuten wanneer hij aangesloten is op een computer (deze tijdsaanduidingen gaan uit van een temperatuur van 25 ºC, de oplaadtijd kan variëren afhankelijk van de temperatuur, het initiële oplaadniveau en de operaties die werden uitgevoerd met de camera en/of de computer).
Denk aan het volgende wanneer u gebruik maakt van een computer:
• Het opladen start onmiddellijk indien er geen bedieningen worden uitgevoerd gedurende meer dan 30 seconden nadat de camera werd aangesloten.
• De batterij zal niet opgeladen worden indien de computer uitgeschakeld is of zich in de slaapmodus (stand-by) bevindt.
• Indien de batterij gedurende een lange tijd in de camera heeft gezeten zonder gebruikt te worden voordat u met het opladen begint, is het mogelijk dat het even duurt vooraleer de USB-opties worden weergegeven of het opladen begint. Gebruik in dat geval de USB-stroomadapter om de batterij op te laden.
USB-aansluiting
USB-aansluiting
Kies een optie.
Kies een optie.
Computer
Computer
Printer
Printer
Opladen
Opladen
Annuleren Ok
Annuleren Ok
Als er geen actie w.
Als er geen actie w. uitgev., w. na 30 s.
uitgev., w. na 30 s. "Opladen" gesel.
"Opladen" gesel.
Bezig met opladen via USB-poort
Fout bij het opladen of geen batterij geplaatst
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
23
Opgelet ---------------------------------------------------------------------------------
• Maak alleen gebruik van de meegeleverde USB-stroomadapter en USB-kabel.
• Zorg ervoor dat de camera tijdens het opladen zich niet in direct zonlicht of extreme temperaturen bevindt, geen felle schokken of vibraties ondergaat.
• Koppel de camera los wanneer het opladen voltooid is. Als u dit niet doet, kan
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
dit immers leiden tot brand.
• Raak de contacten van de oplaadbare batterijen niet aan met metalen voorwerpen. Dit kan immers kortsluiting veroorzaken in de batterij.
• Laad de batterij op bij temperaturen tussen 10 °C en 40 °C, maar denk eraan dat de oplaadtijd kan verhogen bij temperaturen tussen 10 °C en 15 °C. Bij temperaturen onder 10 °C, kan de oplaadtijd verhogen of is het mogelijk dat de batterij niet oplaadt.
Wanneer u een computer gebruikt, sluit de USB-kabel rechtstreeks aan op de computer. Tijdens het opladen kunnen er geen gegevens worden opgeslagen op de geheugenkaart van de camera. Als u de camera gebruikt tijdens het opladen kan dit ervoor zorgen dat het opladen van de batterij langer duurt. Door op de POWER­knop te drukken wordt het opladen stopgezet en wordt de camera uitgeschakeld.
Aan- en uitschakelen
Druk op de POWER-knop om de camera aan te schakelen in de modus foto's nemen. Er zal een opstartgeluid klinken en de beeldweergave wordt aangeschakeld. Om de camera uit te schakelen, dient u nogmaals op de POWER­knop te drukken.
Het aantal op die dag genomen foto's zal worden weergegeven voordat de camera uitgeschakeld wordt.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Er wordt een nul weergegeven als de klok niet werd ingesteld.
De camera gebruiken in Afspeelmodus
Door de 6 ( Afspelen)-knop ingedrukt te houden wordt de camera in afspeelmodus aangeschakeld waardoor u het afspelen meteen kunt beginnen.
Wanneer u de camera heeft aangeschakeld met de 6-knop en u drukt dan opnieuw
24
op de 6-knop schakelt u de camera uit.
Slaapmodus en Automat. Uitschakelen ----------------------------------------
Als er geen acties worden uitgevoerd gedurende de tijd die wordt geselecteerd aan de hand van de opties van het instelmenu (GP.78) [Slaapmodus] (GP.81) of [Automat. uitschakelen ] (GP.81) zal de beeldweergave gedimd worden of zal de camera uitgeschakeld worden.
Basisinstellingen
Instellen van de Taal
Er wordt een dialoogvenster voor het selecteren van de taal weergegeven de eerste keer dat de camera wordt aangeschakeld. Markeer de gewenste taal en druk op de MENU/OK-knop (om verder te gaan zonder een taal te selecteren, druk op t).
Instellen van de Datum en de Tijd
Het dialoogvenster rechts verschijnt; druk op # of $ om het jaar, maand, uur, minuut, seconde of datumformaat te markeren en druk op ! of " om te wijzigen.
Druk op de MENU/OK-knop wanneer u klaar bent met de instellingen. Er verschijnt een dialoogvenster ter bevestiging; druk opnieuw op de MENU/OK-knop om de cameraklok in te stellen.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Om de tijd en/of datum van opname op de foto's af te drukken, selecteert u [Datum] of [Datum/Tijd] voor [Datum afdruk] (GP.73) in het opnamemenu (GP.71).
• Om de datum- en tijdinstellingen te bewaren, dient u een batterij te plaatsen met een resterend oplaadniveau van meer dan twee uur.
• Indien de batterij gedurende meer dan een week wordt verwijderd, gaan de datum- en uurinstellingen verloren. U moet de instellingen dan opnieuw aanbrengen.
• De taal, de datum en het uur kunnen steeds worden gewijzigd aan de hand van de elementen [Language/N] (GP.82) en [Datuminstellingen] (GP.82) in het instelmenu (GP.78).
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
25
Basiselementen foto's nemen
U bent nu klaar.
Scherpstellen en foto's nemen (Normale modus)
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
De normale modus wordt geselecteerd wanneer de camera aangeschakeld is. In deze modus worden de instellingen automatisch afgesteld aan de hand van de opnamevoorwaarden.
De ontspanknop heeft twee mogelijke posities: de camera stelt de scherpstelling automatisch af wanneer de knop half ingedrukt wordt en neemt een foto wanneer de knop helemaal ingedrukt wordt (om foto's te nemen zonder automatische scherpstelling, dient u de scherpstelinstellingen af te stellen zoals beschreven op P.48).
Houd de camera met beide handen en
1
duw beide ellebogen zachtjes tegen uw lichaam aan.
• Zorg ervoor dat dat uw vingers, uw haar of de handriem van de camera de lens, de flits of het AF hulplicht niet hinderen.
26
Plaats uw onderwerp in het midden van het kader en druk
4 :34:3
99999999
2
de ontspanknop half in om de scherpstelling, de belichting en de witbalans in te stellen.
9999
9999
• Als er een portretonderwerp wordt gedetecteerd, geeft de camera voorrang aan de gezichten bij het scherpstellen.
• De brandpuntafstand wordt gemeten met een maximum van 9 punten. Er verschijnen groene kaders om de posities aan te geven die scherpgesteld zijn.
Druk de ontspanknop voorzichtig helemaal in.
3
Het stilstaand beeld dat u genomen heeft verschijnt even op de beeldweergave en wordt opgeslagen in het interne geheugen of de SD-geheugenkaart.
4
4:3
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Als de camera uitgeschakeld werd in de premium modus (GP.38), dan zal de laatst geselecteerde premium opnamemodus hersteld worden de volgende keer dat de camera ingeschakeld wordt. Om terug te keren naar de stand normale opname, druk op #$ in de premium opnameweergave.
Close-ups nemen ( Macrofoto's nemen) -----------------------------------------
In de normale modus, stelt de camera automatisch de scherpstelling af voor onderwerpen die zich dichtbij de lens bevinden. U kunt een kortere brandpuntafstand bekomen door [Loep] (GP.38) te selecteren in de premium- modus.
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
27
De Zoomfunctie gebruiken
4: 34:3
9999999 9
4: 34:3
9999999 9
X5 .0X5.0
48 .0X48 .0
10 .0X10 .0
10 .0X10 .0
Om in te zoomen op uw onderwerp zodat het een groter deel van het kader opvult, selecteert u z (telefoto) met de zoomhendel of selecteert u Z (breedhoek) om uit te zoomen voor een
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
bredere hoek. De hoeveelheid zoom wordt aangeduid door de zoombalk en het zoompercentage in de beeldweergave.
9999
9999
Zoombalk
Het witte deel van de zoombalk geeft de optische zoom (tot 5,0 ×) aan; het groene deel van de zoombalk geeft de zoom met superresolutie (tot 2,0 ×) aan. Wanneer u de zoom met superresolutie gebruikt, verschijnt het symbool C op de beeld- weergave en wordt het zoompercentage in het groen weergegeven. De zoom met superresolutie biedt u de mogelijkheid het onderwerp te vergroten zonder verlies van beeldkwaliteit.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De zoom met superresolutie wordt ingeschakeld wanneer de optie [Normaal] wordt geselecteerd voor [Digit. zoom afbeeld.] (GP.82) in het instelmenu (GP.78).
De Digitale Zoom gebruiken ------------------------------------------------------
Afhankelijk van de opnamemodus en de geselecteerde opties in het opnamemenu, is het mogelijk dat u verder kunt inzoomen op uw onderwerp wanneer de weergave van de zoombalk de rand van de portie bereikt die weergegeven wordt in het geel. Nadat u de zoomhendel loslaat, selecteert u z om in te zoomen op uw onderwerp aan de hand van de digitale zoom
28
(GP.57).
4
4:3
Breedhoek Telefoto
Optische zoom
Optische zoom
X5.0
Zoom met
Zoom met
superresolutie
superresolutie
Digitale
zoom
9999
9999
XX10
X10 . 0
XX10
X10 . 0
XX48
X48 . 0
4:3
De Flits gebruiken
Gebruik de instelknop van de flitser om een flitsmodus te selecteren. De huidige flitsmodus wordt weergegeven bovenaan het scherm.
OFF De flitser zal niet afgaan.
AUTO
ON
(
*) Denk eraan dat het mogelijk is dat de flits
niet flitst afhankelijk van de opnamemodus op de geselecteerde opties in het opnamemenu (GP.104).
Opgelet ---------------------------------------------------------------------------------
• Het pictogram voor de flitsmodus knippert gedurende ongeveer vijf seconden terwijl de flits oplaadt; er kunnen geen foto's genomen worden tot het opladen voltooid is en het pictogram stopt met knipperen.
• Het is mogelijk dat het langer duurt voor de camera aanschakelt wanneer u de flits gebruikt.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Het hulplicht flitst om de AE-accuraatheid te vergroten.
• Om het “rode-ogen”-effect van de flits te verminderen, selecteert u [Aan] voor [Rode-ogen-correctie] (GP.73) in het opnamemenu (GP.71).
De flitser werkt automatisch.
De flits flitst bij elke opname. (*
)
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
29
De zelfontspanner gebruiken
Ok
:
Ann ulere n
: Ok : Annu leren
4 :34:3
99999999
4 :34:3
99999999
De camera beschikt over een zelfontspanner van tien seconden voor zelfportretten, een zelfontspanner van twee seconden om wazigheid door het bewegen van de camera te vermijden wanneer de ontspanknop wordt
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
ingedrukt en een groepzelfontspanner voor groepsportretten.
Voordat u foto's begint te nemen, gebruik de t ( Zelfontspanner)-knop om een zelfontspannermodus te selecteren. De huidige instelling wordt weergegeven in de beeldweergave.
Wanneer de groepzelfontspanner wordt geselecteerd, maakt de camera twee opnames met telkens vijf seconden tussen; het lampje van de zelfontspanner zal net voor elke opname knipperen. De scherpstelling wordt vastgelegd op de positie die geselecteerd wordt voor de eerste opname.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De camera blijft in de zelfontspannermodus, zelfs nadat de opname werd gemaakt. Om de zelfontspanner te annuleren, druk op de t-knop en wijzig de instelling van de zelfontspanner naar [Zelfontsp. uit].
• Wanneer de zelfontspanner van tien seconden actief is, zal het lampje van de zelfontspanner gedurende acht seconden branden terwijl de ontspanner aftelt en de laatste twee seconden voordat de foto wordt genomen, zal hij knipperen.
• Wanneer de zelfontspanner ingesteld is op [2 seconden], brandt of knippert het lampje van de zelfontspanner niet.
• De opties die beschikbaar zijn afhankelijk van de opnamemodus (GP.104).
Belichtingscomp.
De D ( Belichtingscomp.)-knop kan worden gebruikt om de belichting af te stellen als uw onderwerp te donker of te helder is. Als de camera klaar is om foto's te nemen, druk op D en gebruik de ! en "-knoppen om de belichting te verhogen of te verlagen. Druk op de MENU/OK-knop wanneer u klaar bent met de instellingen.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
In sommige modi, wordt de D-knop gebruikt om andere instellingen dan de belichting
30
af te stellen (GP.39).
::Ok
:Ok
Annuleren
:Annuleren
9999
9999
9999
9999
4
4:3
4
4:3
Hld
Dkr
Beelden afspelen
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 :00
4: 34:3
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
Beoo rdel .: Be oorde l.
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 :00
4: 34:3
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
2011.01.31
Maandag 25
2011.01
SSMMMTT
WWTTFFFSS
1
22334455566677788
9
16
23
30
Uw foto's bekijken
Om een foto te bekijken in de beeldweergave, druk op 6 ( Afspelen) (om de camera aan te schakelen met een weergegeven foto, houd de 6-knop ingedrukt).
Gebruik de # en $-knoppen om bijkomende foto's te bekijken of druk opnieuw op de 6-knop om de opnamemodus te verlaten.
Miniatuurweergave
Gebruik de zoomhendel om te kiezen uit enkelvoudige weergave, 20-voudige weergave, 81-voudige weergave en kalenderweergave.
0000
9999
4:3
000
0000
000–0000
*
::Beoordel.
: Beoordel.
2011
01 00
2011/01/01 00: 00
Enkelvoudige weergave
0000/9999
000
0000
000–0000
*
2011
01 00
2011/01/01 00: 00
20-voudig
4:3
0000
9999
0000/9999
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
81-voudig
2011.01
2011.01
9101010 111111 121212 131313 141414 151515
16
16 171717 181818 191919 202020 212121 222222
23
23 242424 252525 262626 272727 282828 292929
30
30 313131
Kalenderweergave
1
2011.01.31
2011.01.31
Maandag
Maandag 25
25
31
Meervoudige weergaven
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 :00
4 :34:3
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
Beo ordel .: Beoo rdel.
0000
/
99990000/9999
Beo ordel .: Beoo rdel.
2011.01.31
Maandag 25
2011.01
SSMMMTT
WWTTFFFSS
1
22334455566677788
9
16
23
30
2011.01.31
Maandag 25
2011.01
SSMMMTT
WWTTFFFSS
1
22334455566677788
9
16
23
30
Gebruik de knoppen !, ", # en $ om foto's te markeren en druk op de MENU/OK-knop om de gemarkeerde foto te bekijken in volledige weergave.
Kalenderweergave
Gebruik de !, ", # en $-knoppen om
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
de gewenste datum te markeren (alleen
2011.01
2011.01
2011.01
2011.01
data waarvoor er beelden bestaan kunnen worden geselecteerd) en druk op de MENU/OK-knop om de eerste foto te bekijken die werd genomen op de volledige schermweergave van de
9101010 111111 121212 131313 141414 151515
9101010 111111 121212 131313 141414 151515
16
16
16 171717 181818 191919 202020 212121 222222
16 171717 181818 191919 202020 212121 222222
23
23
23 242424 252525 262626 272727 282828 292929
23 242424 252525 262626 272727 282828 292929
30
30
30 313131
30 313131
geselecteerde datum.
Om foto's te bekijken in andere maanden, markeer de huidige maand en druk op # of $.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Wanneer u de F-knop ( Favorieten) ingedrukt houdt in de enkelvoudige, 20-, en 81-voudige weergave, dan wordt een kalender weergegeven. Als de camera uitgeschakeld wordt op het moment dat de kalender weergegeven wordt, dan zal de kalender opnieuw weergegeven worden de volgende keer dat de camera ingeschakeld wordt en u de afspeelstand selecteert.
Foto's een score geven
4:3
000
0000
Druk op ! of " om de op dit ogenblik weergegeven foto in enkelvoudige weergave een score te geven van één tot drie sterren. Er kunnen scores worden ingesteld voor een maximum van 9.999 foto's.
000–0000
*
::Beoordel.
: Beoordel.
2011
01 00
2011/01/01 00: 00
1
1
2011.01.31
2011.01.31
2011.01.31
2011.01.31
Maandag
Maandag
Maandag
Maandag 25
25
25
25
0000
0000/9999
9999
Favorieten bekijken
Om foto's te bekijken met een geselecteerde score, druk op de F-knop tijdens het afspelen en kies de gewenste score. Selecteer [Alle scores] om alle foto's te bekijken met een score van minstens een ster of druk opnieuw op F om terug te keren naar normaal afspelen.
32
0000
9999
0000/9999
::Beoordel.
: Beoordel.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
×
4 .0×4.0
• U kunt favorieten weergeven in een enkelvoudig en 20-voudig kader.
• Er kunnen scores worden gewijzigd terwijl favorieten worden weergegeven. De nieuwe score zal verschijnen de volgende keer dat favorieten worden weergegeven.
De foto's kunnen opnieuw worden geordend in de favorietenweergave (GP.67).
Foto's vergroten
Om in te zoomen op foto's die weergegeven worden in de enkelvoudige weergave, selecteer 8 met de zoomhendel. De maximale vergroting hangt af van het beeldformaat.
Beeldformaat Vergrote weergave
(maximale vergroting)
z 4 : 3 3,4 × a 4 : 3 6,7 ×
Andere beeldformaten dan die hierboven
Gebruik de !, ", # en $-knoppen om
16 ×
000
000–0000
*
0000
andere zones van de foto te bekijken of selecteer 9 met de zoomhendel om de foto te bekijken in volledige weergave.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Films kunnen niet worden vergroot.
• Bijgesneden kopieën (GP.61) kunnen niet worden ingezoomd op de vergrotingen die hierboven worden vermeld.
0000
9999
0000/9999
4.0
×
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
33
Bestanden wissen
Gebruik de D ( Wissen)-knop om bestanden te wissen uit het interne geheugen of van een geheugenkaart
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
tijdens het afspelen.
Enkelvoudige weergave
Miniatuurweergave
Enkelvoudige weergave
Beschikbare instellingen
Een verw. Wis de huidige foto. Meer. verw. Geef beelden weer in 20-voudige weergave en kies uit
[Sel. indiv.] en [Sel. Ber.] (zie hieronder).
Alles verw. Er verschijnt een dialoogvenster ter bevestiging;
markeer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop om alle foto's te wissen in het interne geheugen of van de geheugenkaart.
Beschrijving
Miniatuurweergave
Beschikbare instellingen
Sel. indiv. Geselecteerde foto's wissen. Sel. Ber. Wis alle foto's in de geselecteerde bereiken.
Beschrijving
34
Meerdere bestanden wissen
De volgende opties worden weergegeven wanneer u op de D-knop drukt in de miniatuurweergave of [Meer. verw.] geselecteerd is in enkelvoudige weergave.
Sel. indiv.: Meerdere geselecteerde bestanden wissen
Markeer foto's en druk op de MENU/OK-knop om te
1
selecteren.
• Geselecteerde foto's worden gemarkeerd met D-pictogrammen.
Om een foto te deselecteren, markeert u hem en drukt u opnieuw op de MENU/OK-knop.
Druk op D.
2
• Er verschijnt een dialoogvenster.
Markeer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop.
3
Sel. Ber.: Alle bestanden wissen in geselecteerde bereiken
Markeer de eerste foto in het bereik en druk op de MENU/
1
OK-knop.
• Er verschijnt een pictogram op de foto; om te deselecteren, markeer
en druk op de t-knop.
Markeer de laatste foto in het bereik en druk op de MENU/
2
OK-knop om alle foto's te markeren in het geselecteerde bereik met de D-pictogrammen.
• Herhaal stappen 1 en 2 tot alle gewenste bestanden geselecteerd zijn.
Druk op D.
3
• Er verschijnt een dialoogvenster.
Markeer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop.
4
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
35
De menu's gebruiken
De menu's kunnen worden weergegeven door op de MENU/OK-knop te drukken tijdens het opnemen of het afspelen.
Als u de camera voor het eerst gebruikt, lees dan dit onderdeel.
Het menu snel opnemen
Standaard wordt het menu snel opnemen weergegeven door op de MENU/OK-knop te drukken; om rechtstreeks naar het volledige opnamemenu te gaan wanneer de MENU/OK-knop ingedrukt is, selecteert u [Uit] voor [Snelmenuscherm] (GP.79) in het instelmenu (GP.78).
Beschikbare instellingen Beschrijving
Volume-instellingen Regel het volume van het geluid dat door de
Kwaliteit/afmetingFoto Geavanc. opnameopties
Het menu snel afspelen
Standaard wordt het menu snel afspelen weergegeven door op de MENU/OK-knop te drukken; om rechtstreeks naar het volledige afspeelmenu te gaan wanneer de MENU/OK-knop ingedrukt is, selecteert u [Uit] voor [Snelmenuscherm] (GP.79) in het instelmenu (GP.78).
Beschikbare instellingen Beschrijving
Selecteer weer. info Kies de foto-informatie die weergegeven wordt
Privacy-instellingen
Geavanc. afspeelopt.
36
camerabedieningen wordt geproduceerd. Afmeting foto regelen (GP.72). Bekijk het volledige opnamemenu (GP.71), met
inbegrip van het tabblad instelmenu.
tijdens het afspelen uit [Vereenvoud.] (basis foto-info
GP.18), [Gedetaill.] (gedetailleerde foto-info GP.19), en [Uit] (geen foto-info).
Als [Aan] geselecteerd is, zullen er geen verborgen foto's (GP.59) zichtbaar zijn tijdens het afspelen.
Bekijk het volledige afspeelmenu (GP.75), met inbegrip van het tabblad instelmenu.
Geavanceerde functies
Lees dit hoofdstuk wanneer u meer wilt weten over de verschillende camerafuncties.
1
2
3
1 De instellingen afstellen in functie
van de scène ...................................38
2 Films maken en bekijken ...............45
3 Meer over fotografie ......................47
4 Meer over afspelen.........................59
5 Het Opnamemenu ..........................71
6 Het Afspeelmenu ...........................75
7 Het Instellingenmenu ....................78
8 Direct afdrukken ............................84
9 Beelden uploaden naar uw PC .......89
10 Bijlagen ..........................................98
4
5
6
7
8
9
10
1
De instellingen afstellen in functie van de scène
Premium opname
Kies een premium opnamemodus om de instellingen af te stellen op de scène.
1
Premium opnamemodi
De instellingen afstellen in functie van de scène
38
Gerecht Stel de helderheid en de kleur af om voeding er heerlijk te
Snoep Neem foto's met kunstzinnig wazige randen en creëer hierbij
Veiling Combineer meerdere foto's om een enkelvoudige foto te
Feestje
Nacht. sc. vr. hand Gebruik voor handopnamen van nachtscènes.
P-modus Kies voor toegang tot bijna alle opties in het opnamemenu
Portret Gebruik deze stand voor portretten. De camera detecteert
Nachtportret Gebruik deze stand wanneer u portretfoto's neemt tegen een
Loep Gebruik deze stand om de zoom voor nog meer nabije close-
Landschap Gebruik deze stand wanneer u landschapsfoto's maakt met
Strand
Sneeuw Gebruik deze stand om natuurlijk licht in opnamen
Sport Gebruik deze stand wanneer u foto's maakt van bewegende
Vuurwerk Gebruik deze stand om vuurwerk te fotograferen. Druk op
laten uitzien.
een rechthoekig of ovaal vignet in een witte kader.
vormen aan de hand van de lay-out van uw keuze (GP.41). Leg binnenshuis achtergrondverlichting vast; de flitser kan nog
steeds worden gebruikt om uw hoofdonderwerp te verlichten.
(GP.71) wanneer u de instellingen handmatig wilt afstellen (GP.104).
automatisch gezichten (tot acht) en stel scherpstelling, helderheid en kleur af.
nachtlandschap. De sluitertijd vertraagt, let dus op dat de camera niet beweegt.
ups dan normaal te optimaliseren. De optische zoom kan niet worden gebruikt.
veel groen of een blauwe lucht. Gebruik deze stand om heldere portretten op zonovergoten
stranden of andere zeer verlichte zandoppervlakken te maken.
van sneeuwoppervlakken te reproduceren, waarbij de portretonderwerpen correct worden belicht.
onderwerpen.
de "-knop om te kiezen uit de belichtingstijden van twee, vier of acht seconden. Vooraleer u foto's begint te nemen, plaats de camera op een statief of op een stabiele, vlakke ondergrond.
Scheefheidscorrectie
Huisdieren
Miniaturisatie Gebruik deze stand om foto's te maken die foto's lijken van
Speelgoedcamera Gebruik deze stand om foto's te maken die het scherpe
Hoog contrast ZW Gebruik deze stand voor korrelige, zwart-witopnamen met
Zachte focus Kies voor zachte focuseffecten die lijken op diegene die
Kruisproces Gebruik deze stand om foto's te maken met kleuren die
Zwartwit Gebruik deze stand om zwart-wit foto’s te maken.
Sepia Gebruik deze stand om foto’s in sepia te maken.
MY1 – MY5 Gebruik deze stand om wijzigingen op te slaan aan de hand
Gebruik deze stand om de effecten van perspectief op posters, visitekaartjes en andere rechthoekige voorwerpen te reduceren (GP.42).
Huisdieren fotograferen. De flitser (GP.29), AF hulplicht (GP.80) en luidspreker (GP.81) worden automatisch uitgeschakeld en blijven uitgeschakeld zolang deze modus is geselecteerd.
diorama's (GP.43).
contrast en de verzadigde kleuren die speelgoedcamera's produceren, imiteren.
hoog contrast.
gecreëerd worden door zachte focuslenzen.
opmerkelijk verschillen van diegene van het huidige onderwerp. De kleuren kunnen worden geselecteerd aan de hand van de optie [Kleurtoon] (GP.74) in het opnamemenu.
van de "-knop om een persoonlijke modus te creëren (GP.44).
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
U kunt de volgende standaardinstellingen aanpassen door op de "-knop te drukken:
Modus Instellingen
Gerecht/Snoep/Veiling Helderheid, tint Vuurwerk Belichtingstijd Miniaturisatie Opties Miniaturisatie Overige modi Helderheid
1
De instellingen afstellen in functie van de scène
39
Foto’s nemen in premium opnamemodi
Premium opnamemodi weergeven.
1
• Druk op de PREMIUM-knop in de opnamemodus om het dialoogvenster voor de selectie van de premium opnamemodus weer te geven;
1
De instellingen afstellen in functie van de scène
afhankelijk van welke lijststijl u heeft geselecteerd, zal het dialoogvenster ofwel uw favoriete premium opnamemodi of een volledige lijst tonen.
• Druk op ! of " om te schakelen tussen de twee weergaves (indien gewenst kunt u de volgorde waarin de opties worden opgesomd in de favorieten-weergave wijzigen GP.43).
Markeer een premium
2
opnamemodus.
• Druk op # of $ om een premium opnamemodus te markeren.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De voorbeeldfoto kan worden geselecteerd aan de hand van de optie [Premium opname opslaan] (GP.76) in het afspeelmenu (GP.75).
40
Voorbeeldfoto
Selecteer de gemarkeerde modus.
4 :34:3
99999999
Ok
:
Ann ulere n
:
M I nst.
: Ok : Annu leren : M In st.
Ger echtGe rech t
Vei lingV eilin g
Kie s een lay -out.Kie s een lay -out.
[1 ] [2] [ 3] [4 ][1] [2] [3] [4]
Ann ulere n Ok Ann ulere n Ok
Vei lingV eilin g
Kie s een lay -out.Kie s een lay -out.
[1 ] [ 2] [ 3] [4 ][1] [2] [3] [4]
Ann ulere n Ok Ann ulere n Ok
3
• Druk op de MENU/OK-knop. In de snoep- of veilingmodus zal u gevraagd worden een kader of lay-out te selecteren; markeer de gewenste optie en druk op de MENU/OK-knop.
9999
9999
4
4:3
Pictogram modus
Gerecht
Pas de instellingen aan.
4
Gerecht
• Druk op " om de instellingen af te stellen voor de huidige modus (GP.39). Indien u dit wenst kunnen de nieuwe instellingen opgeslagen worden als een persoonlijke modus (GP.44).
Maak foto’s.
5
::Ok
:Ok
Annuleren
:Annuleren
M Inst.
:M Inst.
Naar de modus Normaal gaan----------------------------------------------------
Om terug te keren naar de modus Normale opname, druk op # of $ in de premium opnameweergave.
Modus Veiling
Maak één of meerdere opnames om een foto te nemen aan de hand van de
Veiling
Veiling
Veiling
Veiling
Kies een lay-out.
Kies een lay-out.
Kies een lay-out.
Kies een lay-out.
geselecteerde lay-out. Elke keer dat de ontspanknop wordt losgelaten, verschijnt er een dialoogvenster ter bevestiging; druk op de MENU/OK-knop om de foto toe te voegen in het volgende kader in de lay-out.
[1] [2] [3] [4]
[1] [2] [3] [4]
Annuleren Ok
Annuleren Ok
Annuleren Ok
Annuleren Ok
Wanneer alle kaders vol zijn, drukt u op de MENU/OK-knop om de foto te voltooien.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Het beeldformaat wordt vastgelegd op [a 4 : 3], de bestandsgrootte op 500 KB of minder.
1
De instellingen afstellen in functie van de scène
Hld
Dkr
RdrBlw
41
Scheefheidscorrectie
Gebruik deze stand om de effecten van perspectief op posters, visitekaartjes en andere rechthoekige voorwerpen te reduceren.
Maak een foto.
1
1
• Als de camera een voorwerp kan detecteren dat kan gebruikt
De instellingen afstellen in functie van de scène
worden om perspectief te corrigeren, verschijnt er een bericht waarin het voorwerp verschijnt met een oranje kader.
• De camera kan tot vijf voorwerpen detecteren; om een ander voorwerp te selecteren, druk op $ of op t om de foto op te slaan zonder dat het perspectief wordt gecorrigeerd.
• Als de doelzone niet kan worden gedetecteerd, verschijnt er een foutmelding. De originele foto blijft ongewijzigd.
Opslaan de gewijzigde kopie op.
2
• Druk op de MENU/OK-knop om zowel de originele foto als een kopie die verwerkt werd om de effecten van het perspectief te reduceren, op te slaan.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
U kunt ook de scheefheid van een eerder genomen foto corrigeren (GP.64).
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Wanneer [Scheefheidscorrectie] geselecteerd is, denk aan het volgende:
• Om het onderwerp zo groot mogelijk te fotograferen, positioneer het dan zo dat de volledige portie van het onderwerp zichtbaar is op de beeldweergave.
• Het is mogelijk dat de camera het onderwerp niet herkent in de volgende gevallen:
- Wanneer het beeld niet is scherpgesteld
- Wanneer de vier randen van het onderwerp niet duidelijk zichtbaar zijn
- Wanneer het onderwerp moeilijk te onderscheiden is van de achtergrond
- Wanneer de achtergrond veel elementen bevat
• Er worden twee beelden, één voor correctie en een ander na correctie, opgenomen. Als het aantal resterende opnamen minder dan twee is, kunt u het onderwerp niet fotograferen.
• Het is mogelijk dat de correctiezone niet correct wordt gedetecteerd als de functie [Datum afdruk] (GP.55) geactiveerd is.
42
Foto's nemen in modus Miniaturisatie
An nule ren Ok M I nst. An nule ren Ok M I nst.
Uit zUitz
InzInz
An nule ren Ok M I nst. An nule ren Ok M I nst.
Uit zUitz
InzInz
Deze modus maakt foto's die lijken op foto's van diorama's. Deze stand is zeer efficiënt wanneer er foto's worden genomen vanuit een hoog gezichtpunt.
Uitz
Uitz
Uitz
Als u in de modus Miniaturisatie op de
Inz
Inz
Inz
Inz
Uitz
"-knop drukt worden de miniaturisatie­opties weergegeven. De zones die niet scherpgesteld zijn in de laatste foto worden grijs weergegeven; druk op ! of " om de zone te positioneren die scherpgesteld zal worden en druk op # of $ om de breedte
Annuleren Ok M Inst.
Annuleren Ok M Inst.
Annuleren Ok M Inst.
Annuleren Ok M Inst.
af te stellen. Druk op de MENU/OK-knop om de operatie te voltooien en naar de opnamemodus terug te keren.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Wanneer u de camera verticaal houdt, wordt het gebied waarop wordt scherpgesteld, in horizontale richting weergegeven.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
De scherpstelling van het uiteindelijke beeld verschilt lichtjes van die in het beeld dat onmiddellijk na het nemen van de foto wordt weergegeven.
Favoriete premium opnamemodi
Om een premium opnamemodus toe te voegen aan uw lijst van favorieten, markeer de modus in de volledige lijst en druk op F. U zult gevraagd worden om een modus te kiezen om uw favorieten te verwijderen; markeer een modus en druk op de MENU/ OK-knop om hem te vervangen door de in de volledige lijst geselecteerde modus.
1
De instellingen afstellen in functie van de scène
43
Nieuwe premium opnamemodi maken
Ok
:
Ann ulere n
:
M I nst.
: Ok : Annu leren : M In st.
Ger echtGe rech t
Wijzigingen aan de premium opnamemodi kunnen worden opgeslagen in geheugennummers [MY1] tot [MY5]. Deze operatie kan worden uitgevoerd zowel tijdens het opnemen als tijdens het afspelen.
Opnamestanden
Gerecht
Druk op F in het dialoogvenster
1
instellingen afstellen voor de huidige
De instellingen afstellen in functie van de scène
modus. U zult gevraagd worden een
Gerecht
voorbeeldfoto te nemen voor de nieuwe modus; de huidige instellingen en voorbeeldfoto kunnen worden opgeslagen wanneer u de foto neemt.
::Ok
:Ok
Annuleren
:Annuleren
M Inst.
:M Inst.
Afspeelstand
Geef een foto weer die genomen werd in de premium opnamemodus in volledig afspeelscherm en selecteer [Mijn Inst. opsl.: Premium opname] (GP.76) in het afspeelmenu (GP.75) om een nieuwe premium modus te creëren aan de hand van de afstellingen die van toepassing waren op het ogenblik dat de foto werd gemaakt.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• De voorbeeldfoto die genomen werd wanneer de instellingen werden opgeslagen in de opnamemodus kunnen worden bekeken tijdens het afspelen.
• Er worden nieuwe modi in volgorde opgeslagen in de geheugennummers [MY1] tot [MY5]; als alle geheugennummers vol zijn, zal u gevraagd worden de instellingen te overschrijven in een bestaand geheugennummer. Markeer het gewenste geheugennummer en druk op de MENU/OK-knop.
• Om een nieuwe voorbeeldfoto te kiezen zonder de instellingen te wijzigen, gebruik de [Premium opname opslaan] (GP.76) in het afspeelmenu (GP.75).
Hld
Dkr
RdrBlw
44
2 Films maken en bekijken
00 :
00
/0000 :00000 0: 00 /00 : 00
Fil mknop : Ei ndeFil mknop : Ei nde
Films maken
Films in AVI-formaat kunnen worden opgeslagen met geluid door op de 3 ( Film)-knop te drukken in normale of premium opnamemodi.
De camera stelt de scherpstelling en de belichting in en begint met opnemen; een [O]-pictogram knippert op het scherm tijdens het opnemen. Druk opnieuw op 3 om het opnemen te beëindigen.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Terwijl u films opneemt is het mogelijk dat het geluid van het bedienen ook wordt opgenomen.
• Films kunnen een formaat hebben tot 4 GB of een duur van 29 minuten. Afhankelijk van het type geheugenkaart dat u gebruikt, is het mogelijk dat het opnemen beëindigd wordt vooraleer deze maximale duur wordt bereikt. De maximale totale lengte van alle filmbestanden die kan worden opgeslagen hangt af van de capaciteit van de geheugenkaart (GP.109).
• Het is mogelijk dat films gaan flikkeren als ze werden opgenomen met fluorescerend licht.
• De maximale digitale zoom (GP.57) die beschikbaar is tijdens het opnemen van de film is 2,8 × voor films met een beeldformaat van [x 1280] en 4,0 × voor films met een beeldformaat van [z 640].
00
00
00: 00 /00: 00
Filmknop: Einde
Filmknop: Einde
2
Films maken en bekijken
45
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 : 00
12 :151512: 15
0000
/
99990000/9999
Sta rt: St art
*
RMOV
0001*RMOV
0001
• De zoomhendel kan worden gebruikt voor digitale zoom (GP.57) tijdens het opnemen.
• Het volgen van het onderwerp met de flitser kan niet worden gebruikt.
• De camera neemt films op aan 30 foto's per seconde.
• Het is mogelijk dat de resterende opnametijd niet uniform wijzigt omdat deze herberekend wordt op basis van de resterende geheugencapaciteit tijdens de filmopname.
• Afhankelijk van het niveau waarop het filmen werd gestart, is het mogelijk dat de batterij leeg geraakt vooraleer het opnemen voltooid is. Het is aan te raden
2
Films maken en bekijken
dat u de batterij oplaadt vooraleer u lange scènes gaat opnemen.
• We raden aan een Speed Class 6-geheugenkaart te gebruiken voor het opnemen van films met [x 1280] geselecteerd voor [Filmgrootte].
Films bekijken
Films die worden weergegeven in
*
RMOV
RMOV
0001
0001
0000
9999
0000/9999
schermvullende weergave kunnen worden bekeken door 8 te selecteren met de zoomhendel. De voortgang wordt aangeduid aan de hand van een indicator op het scherm.
Fast Forward (Snel vooruit spoelen)
Rewind (Terugspoelen)
Pause/Playback
Selecteer z met de zoomhendel terwijl het afspelen bezig is.
Selecteer Z met de zoomhendel terwijl het afspelen bezig is. Druk op de F-knop.
::Start
: Start
2011
2011/01/01 00: 00
01 00
12
12: 15
(Pauzeren/Afspelen) Slow Playback (Traag afspelen) Slow Rewind (Traag terugspoelen) Next Frame
Previous Frame
(Volgende foto)
(Vorige foto) Volume Adjustment
Houd de zoomhendel op z terwijl het afspelen in pauze wordt gezet.
Houd de zoomhendel op Z terwijl het afspelen in pauze wordt gezet.
Selecteer z met de zoomhendel terwijl het afspelen in pauze wordt gezet.
Selecteer Z met de zoomhendel terwijl het afspelen in pauze wordt gezet.
Druk op ! of " terwijl het afspelen bezig is.
(Volume-instelling)
46
3 Meer over fotografie
4 :34:3
99999999
Scherpstelling
Het is mogelijk dat autofocus niet het gewenste resultaat geeft met bepaalde onderwerpen. In deze gevallen kunt u scherpstelvergrendeling gebruiken om de compositie van de foto te bepalen nadat u eerst scherpstelt op een ander onderwerp dat zich op dezelfde afstand bevindt.
Scherpstelvergrendeling
Gebruik de scherpstelvergrendeling als de camera niet in staat is om scherp te stellen of om de compositie van de foto te bepalen waarin het onderwerp zich niet in het midden van het kader bevindt.
Plaats uw onderwerp in het midden van het kader en
1
houd de ontspanknop half ingedrukt om scherpstelling, belichting en witbalans in te stellen.
9999
9999
• De brandpuntsafstand wordt gemeten met een maximum van negen punten. Er verschijnen groene kaders om de posities die scherpgesteld zijn aan te duiden.
Door de ontspanknop half ingedrukt te houden kunt u de
2
compositie van de foto opnieuw bepalen.
Scherp te stellen onderwerp
4
4:3
3
Meer over fotografie
Druk de ontspanknop voorzichtig volledig in.
3
Opnamebereik
47
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Als de afstand tussen de camera en het onderwerp wijzigt terwijl de scherpstelvergrendeling van toepassing is, neem uw vinger weg van de ontspanknop en stel opnieuw scherp van op de nieuwe afstand.
Over scherpstellen -------------------------------------------------------------------
• De kleur en de vorm van de foto in het midden van de beeldweergave wijst erop of het onderwerp al dan niet is scherpgesteld.
Scherpstelstatus Kleur van de foto Vorm van de foto
De camera heeft nog niet scherpgesteld (Behalve Normale Modus, [Veiling], [Portret], [Huisdieren]).
3
Meer over fotografie
Onderwerp is scherp. Groen
Onderwerp is niet scherp.
• Het is mogelijk dat u er niet in slaagt de volgende onderwerpen scherp te stellen of het is zelfs mogelijk dat ze niet worden scherpgesteld zelfs wanneer het kader groen is.
- Voorwerpen waarin geen contrast zit, zoals de lucht, een eenkleurige muur of de motorkap van een auto.
- Platte, tweedimensionale voorwerpen met alleen horizontale lijnen en geen grote uitsteeksels.
- Snel bewegende voorwerpen.
- Voorwerpen in slecht verlichte plaatsen.
- Zones met een fel tegenlicht of reflecties.
- Dingen die flikkeren, zoals fluorescerende lichten.
- Geconcentreerde lichtbronnen, zoals gloeilampen, spotlights of LED's.
Als u opnamen wilt maken van zulke onderwerpen, stel dan eerst scherp op een voorwerp op dezelfde afstand als uw onderwerp en neem dan de foto.
Wit
Rood
(knipperend)
48
Scherpstelopties
De optie [Focus] in het opnamemenu (GP.71) kan worden gebruikt om de scherpstelmodus te kiezen in functie van uw onderwerp of uw creatieve wensen.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Het is mogelijk dat het menu [Focus] of sommige van de opties die het bevat niet beschikbaar zijn in bepaalde modi (GP.104).
Meerv. AF
Meet de afstanden van negen AF-velden en stelt scherp op het dichtstbijzijnde AF-veld. Gebruik deze stand om onscherpe foto's te maken.
Mrv. gez.h.
De camera detecteert en stelt automatisch scherp op gezichten. Gebruik deze stand voor portretten. Als er geen gezichten worden gedetecteerd, stelt de camera scherp aan de hand van meerv. AF.
Ond. Volg.
De camera stelt scherp wanneer de ontspanknop half wordt ingedrukt en volgt het geselecteerde onderwerp tot er een foto wordt genomen of u uw vinger van de ontspanknop wegneemt. Gebruik deze stand om onderwerpen die bewegen te fotograferen.
Punt AF
Selecteert een AF-veld in het midden van de beeldweergave om de camera de mogelijkheid te bieden automatisch op deze zone scherp te stellen.
Onderwerp Volgen
In deze stand stelt de camera scherp op het onderwerp in het midden van de beeldweergave wanneer de ontspanknop half wordt ingedrukt. Het geselecteerde onderwerp wordt aangeduid met een groen scherpstelkader.
3
Meer over fotografie
De scherpstelling volgt het onderwerp terwijl het zich door het beeld beweegt en wordt beëindigd wanneer u een foto neemt of uw vinger van de ontspanknop wegneemt.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Het is mogelijk dat de camera onderwerpen die snel bewegen of slecht verlicht zijn niet kan volgen.
• Het scherpstelkader zal rood knipperen als de camera niet in staat is om het onderwerp te lokaliseren.
• Als het onderwerp buiten het kader terechtkomt, zal het kader rood knipperen en zal de anticiperende scherpstelling beëindigd worden.
49
Wazigheid voorkomen
Om onscherpte als gevolg van het bewegen van de camera op het ogenblik dat de ontspanknop wordt losgelaten te voorkomen (“ camerabeweging”), druk voorzichtig op de ontspanknop.
Onscherpte treedt vooral op als:
• de flitser uitgeschakeld is en er een slechte verlichting is, of
• de camera ingezoomd is.
In situaties waarin onscherpe foto's als gevolg van het bewegen van de camera zich voornamelijk voordoen, verschijnt er op de camera het pictogram J. We raden u het volgende aan om onscherpte te voorkomen.
3
Meer over fotografie
Correctie wazigheid
Onscherpte kan worden verminderd door [Aan] voor [Bewegingscorrectie] te selecteren in het opnamemenu (GP.71). Denk eraan dat deze optie misschien niet beschikbaar is in bepaalde modi (GP.104).
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• De functie Correctie onscherpte heeft geen invloed op de onscherpte door het bewegen van het onderwerp (bewegingsonscherpte).
• De functie Correctie onscherpte is standaard geactiveerd.
Gebruik van de Flitser
De flitser kan worden geactiveerd door een flitsmodus te kiezen van [AUTO] of [ON] (GP.29).
ISOverhogen
Onscherpte kan soms worden vermeden door een een hogere ISO te kiezen (GP.56). Denk er echter aan dat “ruis” (willekeurige variaties in helderheid en kleur) zich kan voordoen op foto's die werden genomen met een hogere ISO.
50
Kleur wijzigen
Pas de kleuren aan aan de lichtbron of wijzig ze in functie van uw creatieve wens.
Witbalans
Kleuren kunnen worden afgesteld aan de hand van de optie [Witbalans] in het opnamemenu (GP.71). Bij de standaardinstelling [Multi-P AUTO] stelt de camera automatisch de witbalans af zodat er een wit onderwerp verschijnt ongeacht de kleur van de lichtbron. Het kan echter noodzakelijk zijn de witbalans te doen overeenkomen met de lichtbron bij gemengde verlichting of wanneer u een foto neemt van een onderwerp met een duidelijke kleur. Denk eraan dat [Witbalans] misschien niet beschikbaar is in bepaalde modi (GP.104).
AUTO Auto
Past de witbalans automatisch aan.
Multi-P AUTO
De camera selecteert automatisch de optimale witbalans in functie van de zon- en schaduwomstandigheden of het bereik van de flitsbelichting.
Buiten
Selecteer dit wanneer u opnames buitenshuis maakt (zonnig) en de witbalans niet correct afgesteld kan worden.
Bewolkt
Selecteer dit wanneer u opnames maakt bij bewolkt weer of schaduw en de witbalans niet correct afgesteld kan worden.
Gloeilamp 1
Selecteer dit wanneer u opnamen maakt met gloeilamplicht en de witbalans niet correct afgesteld kan worden.
Gloeilamp 2
Selecteer dit wanneer u opnamen maakt onder gloeilamplicht (roder, in vergelijking met [Gloeilamp 1]).
Fluorescerend
Selecteer dit wanneer u opnamen maakt met fluorescerend licht en de witbalans niet correct afgesteld kan worden.
Handmatig
Pas de witbalans handmatig aan.
3
Meer over fotografie
51
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Het is mogelijk dat automatische witbalans niet het gewenste resultaat levert met scènes met weinig witte voorwerpen. Dit kan gecorrigeerd worden aan de hand van handmatige witbalans of door een wit voorwerp toe te voegen aan de scène vooraleer u de foto neemt.
• Wanneer u andere opties dan [Auto] of [Multi-P Auto] gebruikt met de flitser, is het mogelijk dat het uiteindelijke resultaat sterk verschilt van de weergave door de lens die op de beeldweergave wordt getoond.
Handmatig
Selecteer [Handmatig].
1
Plaats een stuk papier of ander wit voorwerp onder de
2
3
verlichting dat zal worden gebruikt in de uiteindelijk foto en druk op de knop F.
Meer over fotografie
• De witbalans is ingesteld.
Druk op de MENU/OK-knop.
3
• Het symbool verschijnt op het scherm.
• Het effect van de geselecteerde witbalansinstelling kunt u vooraf bekijken in de beeldweergave. Herhaal bovenstaande stappen tot u het gewenste resultaat bereikt.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Om [Handmatig] te annuleren, selecteer een andere instelling dan [Handmatig].
Afbeeldingsinstellingen
De optie [Afbeeldingsinstell. ] in het opnamemenu (GP.71) kan worden gebruikt om contrast, scherpte en levendigheid af te stellen. Denk eraan dat [Afbeeldingsinstell.] misschien niet beschikbaar is in bepaalde modi (GP.104).
Levendig
Neem sterke, levendig foto's met een hoger contrast en scherpte en een maximale levendigheid.
Standaard
Maakt een foto met normale beeldkwaliteit.
Natuurlijk
Kies voor zachtere resultaten met minder contrast, scherpte en levendigheid dan bij foto's die werden genomen met [Standaard].
52
Een reeks foto's nemen
De optie [ Continue modus] in het opnamemenu (GP.71) kan worden gebruikt om foto's ofwel één voor één te nemen of als een doorlopende serie (denk eraan dat [Continue modus] misschien niet beschikbaar is in bepaalde modi GP.104). De volgende opties zijn beschikbaar:
Uit
Er wordt één foto genomen telkens wanneer u op de ontspanknop drukt.
Continue
Zolang u de ontspanknop ingedrukt houdt, neemt de camera foto's één na één op. Wanneer een foto die werd genomen in deze modus wordt weergegeven in volledige schermweergave (GP.31), kunnen de andere foto's in de reeks worden bekeken door op # of $ te drukken.
S-Cont (stroom continue)
Zolang de ontspanknop ingedrukt blijft, neemt de camera tot 16 foto's tegen 7,5 foto's per seconde en brengt deze dan samen om één beeld te vormen met een formaat van
4.608 × 3.456 pixels. Er zijn ongeveer 2 seconden nodig om de volledige sequentie op te nemen.
M-Cont (geheugen-omkering continue)
De camera neemt foto's zolang de ontspanknop ingedrukt blijft, maar alleen de laatste 16 foto's (ongeveer de laatste twee seconden van de opname) worden opgenomen, wat een enkelvoudig beeld oplevert met een beeldformaat van 4.608 × 3.456 pixels.
3
Meer over fotografie
Wanneer u uw vinger van de ontspanknap wegneemt...
...slaat de camera de foto's op die in de laatste twee seconden werden genomen (foto's
tot f).
1
53
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
2011
/0101
/
01 00 :00002011/01/01 00 :00
4 :34:3
0000
/
99990000/9999
*
000
0000*000–0000
:
Beo ordel .: Beoo rdel.
• De digitale zoom is beschikbaar bij instellingen van S-Cont en M-Cont zelfs
wanneer [Aut afm wzg] geselecteerd is voor [Digit. zoom afbeeld.] (GP.82) in het instelmenu (GP.78).
• Als u de camera uitschakelt, wordt [Continue modus] opnieuw ingesteld op [Uit].
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Als een sequentie met [M-Cont] minder dan 16 foto's bevat, wordt de volledige sequentie opgeslagen.
• In andere instellingen dan [Uit] schakelt de flitser automatisch uit en worden de scherpstelling en de belichting vastgelegd bij de eerste opname van elke reeks.
• Wanneer er een bestandsnummer van 9999 wordt bereikt tijdens de continue
3
Meer over fotografie
opname en [Aan] geselecteerd is voor [Kaartvolgordenummer] (GP.82), worden de resterende foto's in de sequentie opgeslagen in een afzonderlijke map.
S-Cont en M-Cont-beelden met vergrote weergave bekijken -------------
De zoom kan worden gebruikt om de individuele foto's te bekijken van [S-Cont]­en [M-Cont]-beelden tijdens het afspelen. Als u 8 selecteert met de zoomhendel wanneer er een foto die werd genomen met één van deze opties wordt weergegeven in de enkelvoudige weergave, wordt de eerste foto in de sequentie weergegeven; gebruik de # en $-knoppen om andere foto's te bekijken. Druk op de MENU/OK-knop om deze stand te verlaten.
0000
9999
000
000–0000
*
0000
4:3
0000/9999
Beoordel.
: Beoordel.
2011
01 00
2011/01/01 00: 00
54
MENU/OK
Een datum aanbrengen
Gebruik de optie [Datum afdruk] in het opnamemenu (GP.71) om de datum (JJ/MM/DD) of de datum en het uur (JJ/MM/DD uu:mm) af te drukken op de foto's wanneer ze worden genomen.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• [Datum afdruk] kan niet worden gebruikt met films.
• De datumafdruk op een foto kan niet meer worden gewist.
De cameraklok instellen
Gebruik de optie [Datuminstellingen] in het instelmenu (GP.78) om de cameraklok in te stellen.
Markeer [Datuminstellingen] in het
1
instelmenu en druk op de $-knop om het menu voor datuminstelling weer te geven.
Druk op # of $ om het jaar,
2
maand, dag, uur, minuut of datumformaat te markeren en druk op ! of " om te wijzigen.
• U kunt de instelling annuleren door op
de t-knop te drukken.
Controleer de informatie op het scherm en druk vervolgens
3
op de MENU/OK-knop.
• Het scherm ter bevestiging verschijnt.
Druk op de MENU/OK-knop.
4
• De datum en het uur zijn ingesteld.
3
Meer over fotografie
55
ISO-gevoeligheid
De ISO-gevoeligheid is een maatstaf voor de lichtgevoeligheid van de camera. Een hogere waarde betekent een grotere gevoeligheid. Een grote gevoeligheid is geschikt voor het fotograferen van een voorwerp in een donkere plaats of een snel bewegend voorwerp omdat het de onscherpte vermindert.
De ISO-gevoeligheid kan worden gecontroleerd aan de hand van de optie [ISO-instelling] in het opnamemenu (GP.71). Wanneer de ISO-instelling ingesteld is op [Auto] wijzigt de camera automatisch de gevoeligheid in functie van de afstand, helderheid, zoom, macro­instellingen en beeldkwaliteit/-formaat. Kies andere instellingen dan [Auto] om de ISO-gevoeligheid vast te leggen op de geselecteerde
3
waarde.
Meer over fotografie
De maximale limiet voor de automatische ISO-gevoeligheid kan worden geselecteerd aan de hand van [Max. ISO vr ISO auto] (GP.73) in het opnamemenu. Denk eraan dat deze optie misschien niet beschikbaar is in bepaalde opnamemodi (GP.104).
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Als [Auto] geselecteerd wordt voor de ISO-gevoeligheid, selecteert de camera een ISO-gevoeligheid tussen 100 en de waarde die werd geselecteerd voor [Max. ISO vr ISO auto].
• Beelden die worden gemaakt met een hogere gevoeligheid kunnen er korrelig uitzien.
• Als [Auto] geselecteerd is voor ISO-gevoeligheid, kan de ISO-waarde die wordt weergegeven wanneer de ontspanknop half wordt ingedrukt in bepaalde gevallen (bijvoorbeeld, wanneer de flitser wordt gebruikt) verschillen van de geselecteerde waarde wanneer de ontspanknop wordt losgelaten.
56
Digitale zoom
48 .0X48 .0
48 .0X48 .0
4 :34:3
99999999
5M5M
4 :34:3
99999999
5M5M
Als de camera inzoomt tot de maximale optische positie kan de digitale zoom worden gebruikt voor zoomfactors van maximaal 4,8 × voor stilstaande beelden, 2,8 × voor films met een
Digitale
Digitale
zoom
zoom
XX48
X48 . 0
XX48
X48 . 0
beeldformaat van [x 1280] of 4,0 × voor films met een beeldformaat van [z 640].
De digitale zoom kan worden geactiveerd door de zoomhendel heel even los te laten wanneer de weergave van de zoombalk de portie bereikt die wordt weergegeven in het geel bovenaan en dan de hendel weer terug op z te plaatsen. Wanneer de digitale zoom geactiveerd is, wordt het pictogram B weergegeven en wordt de zoomfactor in het geel weergegeven.
3
Meer over fotografie
Afhankelijk van de opnamemodus of de instellingen in het opnamemenu, kan de digitale zoom niet worden gebruikt (GP.104).
Automatisch afmeting wijzigen
De digitale zoom vergroot de beeldgegevens uit het midden van de foto normaal, wat een licht korrelig beeld oplevert. Om foto's op te slaan in het huidige formaat, selecteer [Aut afm wzg] voor [Digit. zoom afbeeld.] in het instelmenu (GP.78). De afmeting waarin het beeld wordt opgeslagen varieert in functie van de zoomfactor.
9999
9999
9999
Automatisch afmetingen wijzigen kan worden geactiveerd door heel even de zoomhendel los te laten wanneer
5M
5M
5M
5M
9999
de weergave van de zoombalk de maximale optische zoompositie bereikt en vervolgens de zoomhendel terug naar z te brengen. Het beeldformaat zal dan wijzigen elke keer dat z geselecteerd wordt. Het huidige formaat wordt weergegeven boven de zoombalk.
De zoom voor automatisch afmeting wijzigen wordt geactiveerd wanneer o 4 : 3 geselecteerd wordt voor [Kwaliteit/afm. foto] (GP.72) en de digitale zoom wordt geactiveerd in andere gevallen.
4
4:3
4
4:3
57
Zoomvergroting en opgeslagen beeldformaat
Beeldkwaliteit/-formaat Zoomvergroting Brandpuntsafstand (*
o 4 : 3 j 4 : 3 e 4 : 3 a 4 : 3 z 4 : 3
(*)
Komt overeen met die van een 35 mm-camera
1,0 × 140 mm 1,3 × 1,8 × 3,6 × 500 mm 7,2 × 1000 mm
170 mm 240 mm
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
[Aut afm wzg] heeft geen effect bij scheefheidscorrectie of in de speelgoedcameramodus of wanneer [S-Cont] of [M-Cont] geselecteerd is voor [Continue modus].
3
Meer over fotografie
)
58
4 Meer over afspelen
Afbeeldingen verbergen
Wanneer [Aan] geselecteerd is voor [ Privacy-instellingen] in het menu Snel afspelen (GP.36) of het volledige afspeelmenu (GP.75), worden de foto's die geselecteerd zijn voor [Afbeeldingen verbergen] niet weergegeven.
Beelden selecteren
Om de beelden te kiezen die verborgen zullen blijven wanneer de privacy geactiveerd wordt, markeer [Afbeeldingen verbergen] in het menu [Privacy-instellingen] en druk op $. Beelden worden weergegeven in een 20-voudige weergave; selecteer [Sel. Indiv.] of [Sel. Ber.].
Sel. indiv.: Individuele bestanden selecteren
Markeer beelden en druk op de MENU/OK-knop om te
1
selecteren.
• De geselecteerde beelden worden gemarkeerd met pictogrammen. Om een foto te deselecteren, markeer hem en druk opnieuw op de MENU/OK-knop.
Druk op F om de bewerking te voltooien.
2
Sel. Ber.: Bereiken selecteren
Markeer het eerste beeld in het bereik en druk op de MENU/
1
OK-knop.
• Er verschijnt een pictogram op de foto; om te deselecteren, markeer en druk op de t-knop.
Markeer de laatste foto in het bereik en druk op de
2
MENU/OK-knop om alle foto's te markeren in het met pictogrammen geselecteerde bereik.
• Herhaal stappen 1 en 2 tot alle gewenste bestanden zijn geselecteerd.
Druk op F om de bewerking te voltooien.
3
4
Meer over afspelen
59
Afbeeldingen verbergen
Om de beelden die werden geselecteerd met [Afbeeldingen verbergen], kies [Aan] in het menu [Privacy-instellingen].
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Wanneer [Aan] geselecteerd is voor [Privacy-instellingen], kunt u geen foto's wissen met de D-knop (GP.34) en de optie [Geavanc. afspeelopt.] is niet beschikbaar in het menu Snel afspelen.
Verborgen afbeeldingen bekijken -----------------------------------------------
Selecteer [Uit] voor [Privacy-instellingen] om verborgen afbeeldingen zichtbaar te maken en terug te keren naar de normale afspeelstand.
4
Meer over afspelen
60
Uitgesneden kopieën maken
Kade rverh oud. Ka derg roott e Annu leren Uitvoe ren
Kade rverh oud. Ka derg roott e Annu leren Uitvoe ren
U kunt uitgesneden kopieën maken met de opties [Bijsnijden] en [Scheefheidscorrectie] in het afspeelmenu (GP.75).
Uitsnijden
Maakt een uitgesneden kopie van de huidige foto. Gebruik de zoomhendel om het formaat van een uitsnede te kiezen en de !, ", # en $-knoppen om de positie van de uitsnede te bepalen.
Kaderverhoud. Kadergrootte
Kaderverhoud. Kadergrootte Annuleren Uitvoeren
Annuleren Uitvoeren
Druk op MENU/OK-knop om het uitgesneden beeld op te slaan als een afzonderlijk bestand.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• U kunt alleen stilstaande beelden die met deze camera werden gemaakt uitsnijden.
• U kunt geen films uitsnijden.
• U kunt een foto verschillende malen uitsnijden, maar telkens wordt de foto opnieuw gecomprimeerd en verliest men dus aan beeldkwaliteit.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Om de de kaderverhouding te kiezen, druk op de F-knop in de uitsnijweergave. Kies uit de kaderverhoudingen 4 : 3 en 1 : 1. Kaderverhoudingen van 3 : 2 en 16 : 9 worden niet ondersteund.
• De beschikbare instellingen voor het uitsnijden van het beeldformaat verschillen afhankelijk van het originele beeldformaat.
4
Meer over afspelen
61
• Het formaat van het beeld na het uitsnijden hangt af van het formaat van het origineel en het formaat van de uitsnijding (de eerste uitsnijding die wordt weergegeven in de bijgesneden weergave is de tweede grootste uitsnijding; om de grootste uitsnijding weer te geven, selecteer 9 met de zoomhendel).
Kaderverhouding 4 : 3
4
Meer over afspelen
Origineel
beeldformaat
o 4 : 3
(4608 × 3456)
n 3 : 2
(4608 × 3072)
l 1 : 1
(3456 × 3456)
l 16 : 9
(4608 × 2592)
j 4 : 3
(3648 × 2736)
e 4 : 3
(2592 × 1944)
d 4 : 3
(2304 × 1708)
a 4 : 3
(1280 × 960)
z 4 : 3
(640 × 480)
Niveau uitsnijding
1 4608 × 3456
2, 3 3648 × 2736
4 tot 6 2592 × 1944
7 tot 10 1280 × 960
11 tot 14 640 × 480
1 tot 3 3648 × 2736 4 tot 6 2592 × 1944
7 tot 10 1280 × 960
11 tot 14 640 × 480
1 tot 3 2592 × 1944 4 tot 7 1280 × 960
8 tot 11 640 × 480
1 tot 3 2592 × 1944 4 tot 7 1280 × 960
8 tot 11 640 × 480
1 3648 × 2736 2 tot 5 2592 × 1944 6 tot 9 1280 × 960
10 tot 13 640 × 480
1 tot 3 2592 × 1944 4 tot 7 1280 × 960
8 tot 12 640 × 480
1, 2 2304 × 1728
3 tot 6 1280 × 960
7 tot 11 640 × 480
1 tot 3 1280 × 960 4 tot 8 640 × 480
1 tot 4 640 × 480
Uitgesneden
beeldformaat
62
Kaderverhouding 1 : 1
Origineel
beeldformaat
o 4 : 3
(4608 × 3456)
n 3 : 2
(4608 × 3072)
l 1 : 1
(3456 × 3456)
l 16 : 9
(4608 × 2592)
j 4 : 3
(3648 × 2736)
e 4 : 3
(2592 × 1944)
d 4 : 3
(2304 × 1728)
a 4 : 3
(1280 × 960)
z 4 : 3
(640 × 480)
Niveau uitsnijding
1 tot 4 2736 × 2736
5, 6 1536 × 1536
7 tot 10 960 × 960
11 tot 14 480 × 480
1 tot 3 2736 × 2736 4 tot 6 1536 × 1536
7 tot 10 960 × 960
11 tot 14 480 × 480
1 tot 4 2736 × 2736
5, 6 1536 × 1536
7 tot 10 960 × 960
11 tot 14 480 × 480
1 tot 3 1536 × 1536 4 tot 7 960 × 960
8 tot 11 480 × 480
1 tot 3 2304 × 2304 4 tot 6 1536 × 1536 7 tot 9 960 × 960
10 tot 13 480 × 480
1 tot 3 1536 × 1536 4 tot 7 960 × 960
8 tot 11 480 × 480
1, 2 1536 × 1536
3 tot 6 960 × 960
7 tot 11 480 × 480
1 tot 3 960 × 960 4 tot 8 480 × 480
1 tot 4 480 × 480
Uitgesneden
beeldformaat
4
Meer over afspelen
63
Scheefheidscorrectie
Maakt kopieën die werden verwerkt om de effecten van perspectief op rechthoekige voorwerpen, zoals meldingsborden of visitekaartjes te reduceren.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• U kunt scheefheidscorrectie alleen gebruiken voor stilstaande beelden die werden gemaakt met deze camera.
• U kunt geen scheefheidscorrectie gebruiken voor films.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Als de camera een voorwerp kan detecteren dat kan gebruikt worden om perspectief te corrigeren, verschijnt er een bericht waarin het voorwerp verschijnt met een oranje kader. De camera kan tot vijf voorwerpen detecteren.
• Als de doelzone niet kan worden gedetecteerd, verschijnt er een foutmelding. De originele foto blijft ongewijzigd.
• Om een andere correctiezone te selecteren, verplaats het oranje kader naar de
4
Meer over afspelen
doelzone door op de $-knop te drukken.
• Om de scheefheidscorrectie te annuleren, druk op de t-knop. Zelfs als u de scheefheidscorrectie annuleert, blijft het originele beeld ongewijzigd.
• Het beeldformaat wijzigt niet voor beelden waarvan de scheefheid werd gecorrigeerd.
• Hoe groter het beeldformaat, hoe langer het duurt om de scheefheid te corrigeren. Om de tijd die vereist is te reduceren, voer de scheefheidscorrectie uit op kleine kopieën die worden gemaakt met de optie [Grootte aanpassen] (GP.76).
• De volgende tabel toont de tijd die ongeveer nodig is voor scheefheidscorrectie.
Beeldformaat Duur van correctie Beeldformaat Duur van correctie
o 4 : 3 n 3 : 2 l 1 : 1 l 16 : 9
• De scheefheidscorrectie kan ook worden uitgevoerd tijdens het opnemen (GP.42).
Ca. 37 seconden Ca. 32 seconden Ca. 23 seconden Ca. 24 seconden
j 4 : 3 e 4 : 3 a 4 : 3 z 4 : 3
Ca. 23 seconden Ca. 12 seconden Ca. 3 seconden Ca. 1 seconde
64
Beelden beveiligen tegen per ongeluk wissen
De optie [ Beschermen] in het afspeelmenu (GP.75) kan worden gebruikt om beelden te beveiligen tegen per ongeluk wissen. Om dit beeld te beveiligen, selecteer [1 bestand].
Om alle beelden te beveiligen of de beveiliging van alle beelden op te heffen, kies [Alles sel.] of [Alles annul.].
Meerdere bestanden selecteren
Om de beveiligingsstatus van meerdere geselecteerde beelden te wijzigen, kies [Select. meer.]. Beelden worden weergegeven in een 20­voudige weergave; selecteer [Sel. indiv.] of [Sel. Ber.].
Sel. indiv.: Individuele bestanden selecteren
Markeer beelden en druk op de MENU/OK-knop om te
1
selecteren.
• De geselecteerde beelden worden gemarkeerd met pictogrammen. Om een foto te deselecteren, markeer hem en druk opnieuw op de MENU/OK-knop.
Druk op F om de bewerking te voltooien.
2
Sel. Ber.: Bereiken selecteren
Markeer het eerste beeld in het bereik en druk op de MENU/
1
OK-knop.
• Er verschijnt een pictogram op de foto; om te deselecteren, markeer en druk op de t-knop.
Markeer de laatste foto in het bereik en druk op de
2
MENU/OK-knop om alle foto's te markeren in het met pictogrammen geselecteerde bereik.
• Herhaal stappen 1 en 2 tot alle gewenste bestanden zijn geselecteerd.
Druk op F om de bewerking te voltooien.
3
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Denk eraan dat als u formatteert alle bestanden worden gewist, inclusief de beveiligde bestanden.
4
Meer over afspelen
65
Foto's selecteren voor printen
Om professionele afdrukken van de foto's op een geheugenkaart te vragen, gebruik eerst de optie [ DPOF] in het afspeelmenu (GP.75) om een digitale “printopdracht” te maken van de foto's die u wenst af te drukken en het aantal exemplaren ervan. Breng vervolgens de geheugenkaart naar een digitaal servicecenter dat de DPOF-standaard ondersteunt.
Om dit beeld toe te voegen aan de printopdracht, selecteer [1 Bestand]. Kies [Alles sel.] om alle foto's toe te voegen aan de printopdracht of [Alles annul.] om alle bestanden van de printopdracht te verwijderen.
Meerdere bestanden selecteren
4
Om de afdrukstatus van meerdere geselecteerde beelden te
Meer over afspelen
wijzigen, kies [Select. meer.]. De beelden worden weergegeven in een 20-voudige weergave; markeer foto's en druk op ! of " om het aantal afdrukken te kiezen (druk op ! om te verhogen, op " om te verlagen).
Druk op de MENU/OK-knop om dit venster te verlaten wanneer de bewerking voltooid is.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Om de DPOF-instellingen te verwijderen voor meerder stilstaande beelden, volg dezelfde stappen als hierboven om het aantal kopieën om af te drukken in te stellen op [0] voor elke foto en druk vervolgens op de MENU/OK-knop.
66
Favorieten opnieuw rangschikken
Fav oriet en o pnieu w ran gsch ikkenFa vorie ten opnie uw r angsc hikk en
:
Uit voere n: Uitv oeren
Ann ulere n
Mee rdere
Ann ulere n
Mee rdere
De optie [ Favorieten opnieuw rangschikken] in het afspeelmenu (GP.75) kan worden gebruikt om de volgorde waarin uw favoriete foto's staan te wijzigen. [Favorieten opnieuw rangschikken] is alleen beschikbaar wanneer de favorieten worden weergegeven (GP.32).
Druk op de MENU/OK-knop.
1
• Druk op de MENU/OK-knop wanneer u de favorieten aan het afspelen bent. Het menu Snel afspelen wordt weergegeven (als [Uit] geselecteerd is voor [Snelmenuscherm] GP.79 in het instelmenu GP.78, het volledige afspeelmenu wordt weergegeven; ga naar Stap 3).
Selecteer [Geavanc. afspeelopt.].
2
• Markeer [Geavanc. afspeelopt.] en druk op de MENU/OK-knop om het volledige afspeelmenu weer te geven.
Favorieten opnieuw rangschikken
Selecteer [Favorieten opnieuw
3
rangschikken].
• Markeer [Favorieten opnieuw rangschikken] en druk op de MENU/ OK-knop om uw favorieten weer te geven in een 20-voudige weergave. Selecteer [Een voor een] of [Meerdere].
Favorieten opnieuw rangschikken
Annuleren
Annuleren
Een voor eenEen voor een
Meerdere
Meerdere
Uitvoeren
:Uitvoeren
4
Meer over afspelen
67
Gebr . pi jlen om b estem ming te k ieze n.Gebr . pi jlen om b estem ming te k ieze n.
Ann ulere n Vas tleg gen Ann ulere n Vas tleg gen
Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.
Vol tooie n Selec t. Vol tooie n Selec t.
Beelden selecteren om te verplaatsen.
Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.
Ann ulere n Sele ct. Ann ulere n Sele ct.
Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.Bee lden sele ctere n om te v erpla atse n.
Ann ulere n Sele ct. Ann ulere n Sele ct.
Beelden selecteren om te verplaatsen.
Beelden selecteren om te verplaatsen.
Beelden selecteren.
4
Beelden selecteren om te verplaatsen.
• Als u [Een voor een] kiest in Stap 3, markeer beelden en druk op de MENU/OK-knop om te selecteren of te deselecteren. Als u [Meerdere] kiest, gebruik de MENU/OK-knop om de eerste en de laatste beelden in elk
Annuleren Select.
Annuleren Select.
Annuleren Select.
Annuleren Select.
bereik te selecteren. De geselecteerde beelden worden gemarkeerd met pictogrammen.
Gebr. pijlen om bestemming te kiezen.
Kies een bestemming.
5
Gebr. pijlen om bestemming te kiezen.
• Plaats de cursor op het punt waarnaar u de beelden wilt verplaatsen.
Annuleren Vastleggen
Annuleren Vastleggen
4
6
Meer over afspelen
Druk op de MENU/OK-knop.
• De geselecteerde bestanden worden
Beelden selecteren om te verplaatsen.
Beelden selecteren om te verplaatsen.
verplaatst naar de positie van de cursor. Herhaal Stappen 4-6 om bijkomende beelden toe te voegen of druk op t om dit venster te verlaten.
Voltooien Select.
Voltooien Select.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
De verplaatste bestanden krijgen dezelfde score toegekend als het beeld dat zich onmiddellijk na de cursor bevindt of, als de cursor achter het laatste beeld staat, dezelfde score als het laatste beeld.
68
Foto's afspelen op een televisietoestel
Om foto's op een tv-toestel te bekijken, kunt u de camera aansluiten met de bijgeleverde AV-kabel.
Sluit de AV-kabel voorzichtig aan
1
op de Video In-aansluiting op het televisietoestel.
• Sluit de witte stekker van de AV-kabel aan op de audio-inputaansluiting (wit) van het TV-toestel en de gele stekker op de video-inputaansluiting (geel).
Schakel de camera uit
2
en bevestig de kabel op de gemeenschappelijke aansluiting voor USB-poort/AV­output van de camera.
Stel de televisie in op de videomodus (Stel de input in op
3
video).
• Voor meer informatie, raadpleeg de documentatie die bij het televisietoestel wordt geleverd.
Druk op de POWER-knop of houd de 6-knop (Afspelen)
4
ingedrukt om de camera aan te schakelen.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• De USB/AV OUT-aansluiting dient alleen te worden gebruikt voor kabels die hiervoor specifiek bedoeld zijn. Indien u een kabel aansluit op een aansluiting waarvoor die niet is bedoeld, kan dit leiden tot een slechte werking van het product.
• Wanneer de AV-kabel aangesloten wordt op de camera, worden de beeldweergave en de luidsprekeroutput uitgeschakeld.
• Forceer de AV-kabel niet wanneer u hem in de aansluiting plaatst.
• Gebruik niet te veel kracht wanneer de AV-kabel aangesloten is.
• Wanneer u de AV-kabel gebruikt, verplaats de camera niet wanneer de AV-kabel aangesloten is.
Video-inputaansluiting (geel)
Audio-inputaansluiting (wit)
4
Meer over afspelen
69
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• U kunt de AV-kabel niet aansluiten op de Video In-aansluiting op uw videorecorder en de foto's die u heeft gemaakt opnemen op de videorecorder.
• De camera ondersteunt de volgende videostandaarden. NTSC en PAL. Wanneer mogelijk wordt de camera vanuit de fabriek ingesteld op de standaardwaarde die gebruikt wordt in uw land of regio; vooraleer u de camera aansluit op een apparaat dat gebruik maakt van een andere videostandaard, kies de correcte videomodus (GP.82).
De camera aansluiten op een HDMI-apparaat -------------------------------
De camera kan worden aangesloten op HDMI-apparaten met behulp van een HDMI-kabel (afzonderlijk verkrijgbaar). Raadpleeg de handleiding van het televisietoestel voor meer informatie, maar houd de volgende normen in acht:
• De HDMI-micro-aansluiting van de camera mag alleen worden gebruikt met HDMI-kabels die speciaal bestemd zijn voor gebruik met deze camera. Als u de aansluiting gebruikt met andere kabels, kan dit leiden tot een slechte werking van het product.
• Forceer niets wanneer u de HDMI-kabel aansluit. Trek niet aan de kabel of
4
Meer over afspelen
verplaats de camera niet wanneer de kabel aangesloten is.
• Als de kabel wordt aan- of afgesloten wanneer de meervoudige beelden worden weergegeven, worden de foto's schermvullend weergegeven. De menuweergave wordt hierdoor niet gehinderd.
• De geluiden die de camerabewerkingen maken, worden afgespeeld op de luidsprekers, de audio van de films echter wordt afgespeeld op de T V.
• De HDMI-resolutie is ingesteld op [Auto]. Kies een andere instelling voor [HDMI­output] als de beelden worden weergegeven in een lage resolutie (GP.83).
70
5 Het Opnamemenu
Het opnamemenu wordt gebruikt om de opname-opties af te stellen.
Het menu gebruiken
Druk op de MENU/OK-knop in de
1
opnamemodus.
• Het menu Snel afspelen wordt weergegeven (als [Uit] geselecteerd is voor [Snelmenuscherm] GP.79 in het instelmenu GP.78, het volledige afspeelmenu wordt weergegeven; ga naar Stap 3).
Markeer [ Geavanc. opnameopties]
2
en druk op de MENU/OK-knop om het volledige afspeelmenu weer te geven.
Druk op ! of " om het gewenste
3
element te markeren.
Druk op $ om opties te bekijken
4
voor het gemarkeerde element. Druk op ! of " om de gewenste
5
optie te markeren.
5
Het Opnamemenu
Druk op de MENU/OK-knop om de gemarkeerde optie te
6
selecteren en naar de opnamemodus terug te keren.
• Om de gemarkeerde optie te selecteren en terug te keren naar het opnamemenu, druk op #.
71
De opties van het menu Opnamestanden
Kwaliteit/afm. foto
Stel de beeldkwaliteit en het beeldformaat af wanneer u foto's neemt.
o 4 : 3 n 3 : 2 l 1 : 1
Continue modus
Neem een reeks foto's.
Focus
Selecteer een scherpstelstand.
Belichtingsmeting
U kunt de lichtmeetmethode (het te gebruiken bereik voor meting) die gebruikt wordt om de belichtingswaarde te bepalen wijzigen.
5
Het Opnamemenu
Afbeeldingsinstell.
U kunt de beeldkwaliteit van een beeld, met inbegrip van het contrast, de scherpte, de kleur en de levendigheid, wijzigen.
Superresolutie
Selecteer [Aan] om de resolutie van foto's die gemaakt werden met de camera te verbeteren. Denk eraan dat het hierdoor langer duurt om beelden op te slaan.
4608 × 3456 4608 × 3072 3456 × 3456
l 16 : 9 j 4 : 3 e 4 : 3
4608 × 2592 3648 × 2736 2592 × 1944
a 4 : 3 z 4 : 3
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
De beschikbare formaten hangen af van de opnamemodus (GP.104).
Meervoudig
Het volledige opnamebereik is onderverdeeld in 256 delen en elk hiervan wordt gemeten om de algemene belichtingswaarde te bepalen.
Midden
Het volledige beeld wordt gemeten, vooral dan in het midden, om de belichtingswaarde te bepalen.
Punt
Alleen het midden van het beeld wordt gemeten om de belichtingswaarde te bepalen.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
Deze optie is niet van toepassing op films.
GP.109
1280 × 960
640 × 480
GP.53
GP.48
GP.52
De opties van het menu Opnamestanden --------------------------------------
De opties die beschikbaar zijn in het opnamemenu hangen af van de opnamestand (normale of premium opname) en/of de geselecteerde premium
72
opnamemodus. Zie P.104 voor meer informatie.
Witbalans
Pas de witbalans aan.
ISO-instelling
Aanpassen ISO-gevoeligheid.
Max. ISO vr ISO auto
Selecteer de maximale waarde die door de camera wordt gekozen wanneer [Auto] geselecteerd is voor [ISO-instelling]. Gebruik deze optie om te vermijden dat de ISO-gevoeligheid te hoog wordt.
Belichtingscomp.
Kies belichtingscompensatie.
Filmgrootte
Selecteer de kadergrootte van de film.
Rode-ogen-correctie
Selecteer [Aan] om de “rode ogen” in portretten die werden gemaakt met de flitser te verminderen.
Pre-AF
Als [Aan] geselecteerd wordt, blijft de camera scherpstellen, zelfs als de ontspanknop niet half wordt ingedrukt. Dit kan ervoor zorgen dat er minder tijd nodig is om scherp te stellen wanneer er een foto wordt genomen, waardoor u sneller foto's kunt nemen.
Bewegingscorrectie
Selecteer [Aan] om de onscherpte als gevolg van het bewegen van de camera te verminderen.
Datum afdruk
U kunt de datum invoegen (JJ/MM/DD) of de datum en het uur (JJ/MM/DD uu: mm) onderaan rechts het stilstaande beeld. Selecteer [Uit] om de de datumafdruk uit te schakelen.
Plus normale opname
Selecteer [Aan] om onverwerkte kopieën van beelden die werden opgenomen in de [Miniaturisatie], [Speelgoedcamera], [Hoog contrast ZW], [Zachte focus], [Kruisproces], [Zwartwit] en [Sepia] premium opnamemodi op te slaan. Wanneer de beelden worden weergegeven na de opname, wordt de onverwerkte kopie rechts weergegeven en de verwerkte kopie links.
Opties zachte focus
Kies de hoeveelheid verzachting die wordt geproduceerd door de zachte focus premium opnamemodus. Selecteer uit [Zwak] en [Sterk].
GP.51
GP.56
GP.56
GP.30
GP.45
GP.50
GP.55
5
Het Opnamemenu
73
Kleurtoon
Kies de tint van de foto's die werden gecreëerd aan de hand van de premium kruisprocesopnamemodus. Selecteer uit [Basis], [Magenta] en [Geel].
Attentie -----------------------------------------------------------------------------
Afhankelijk van de blootstelling en de optie die werd geselecteerd voor witbalans is het mogelijk dat [Magenta] en [Geel] niet de gewenste resultaten opleveren.
Vignettering
Kies de hoeveelheid vignettering in de premium speelgoedcamera-opnamemodus. Selecteer uit [Zwak], [Sterk] en [Uit].
Speelgoedkleuren
Selecteer [Aan] om de verzadiging in foto's die werden genomen in de premium speelgoedcamera-opnamemodus, te verhogen.
Premium opname-instell. resetten
Markeer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop om de premium opname-instellingen te resetten naar hun standaardwaarden.
Fabrieksinst. herst.
Selecteer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop om de opnamemenu-instellingen te herstellen naar hun standaardwaarden.
5
Het Opnamemenu
74
6 Het Afspeelmenu
Het weergavemenu wordt gebruikt om de bestaande foto's te beheren.
Het menu gebruiken
Geef een beeld weer.
1
• In het geval van afspeelopties die kunnen worden gebruikt bij een geselecteerd beeld, geef het beeld schermvullend weer vooraleer u met de bewerking begint.
• Deze stap is niet nodig met [Privacy-instellingen] (GP.76), [Diavoorstelling] (GP.77), of [V kaart nr intern geheug kop.] (GP.77).
Druk op de MENU/OK-knop.
2
• Het menu Snel afspelen wordt weergegeven (als [Uit] geselecteerd is voor [Snelmenuscherm] GP.79 in het instelmenu GP.78, het volledige afspeelmenu wordt weergegeven; ga naar Stap 4).
Markeer [ Geavanc. afspeelopt.]
3
en druk op de MENU/OK-knop om het volledige afspeelmenu weer te geven.
Druk op ! of " om het gewenste
4
element te markeren.
6
Het Afspeelmenu
Druk op $ om opties te bekijken voor het gemarkeerde
5
element.
75
De opties van het afspeelmenu
Privacy-instellingen
Als [Aan] geselecteerd is, worden de verborgen beelden niet weergegeven.
Mijn Inst. opsl.: Premium opname
Creëer een nieuwe premium opnamemodus aan de hand van de instellingen voor een foto die werd opgenomen in de premium opnamemodus.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
Instellingen voor persoonlijke premium opnamemodi worden gereset wanneer [Premium opname-instell. resetten] (GP.74) geselecteerd is in het opnamemenu (GP.71).
Premium opname opslaan
Gebruik de huidige foto als een voorbeeldfoto voor het menu van de premium opnamemodus.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
Instellingen voor persoonlijke premium opnamemodi worden gereset wanneer [Premium opname-instell. resetten] (GP.74) geselecteerd is in het opnamemenu (GP.71).
Grootte aanpassen
Creëer kopieën van foto's met een nieuw formaat of andere stilstaande beelden die werden genomen met de camera.
Origineel Nieuw formaat
6
o 4 : 3/ n 3 : 2/ l 1 : 1/ l 16 : 9/j 4 : 3/ e 4 : 3/ d 4 : 3
Het Afspeelmenu
a 4 : 3 z 4 : 3
Attentie -----------------------------------------------------------------------------
Films kunnen geen nieuw formaat krijgen.
Bijsnijden
Deze functie biedt u de mogelijkheid om een stilstaand beeld dat u heeft genomen en opgeslagen als een afzonderlijk bestand bij te snijden.
Scheefheidscorrectie
Creëer kopieën die werden verwerkt om de effecten van perspectief op rechthoekige voorwerpen te reduceren.
a 4 : 3/ z 4 : 3
GP.59
GP.44
GP.61
GP.64
76
Diavoorstelling
U kunt de opgenomen stilstaande beelden en filmbestanden in een reeks weergeven op het scherm.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
• Elk stilstaand beeld wordt gedurende drie seconden weergegeven.
• Films worden volledig afgespeeld.
Beschermen
U kunt beelden beveiligen om te voorkomen dat ze per ongeluk worden gewist.
V kaart nr intern geheug kop.
Kopieer alle gegevens van op interne geheugen naar een geheugenkaart in één bewerking.
GP.65
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
• Als er voldoende ruimte beschikbaar is op de doelgeheugenkaart, wordt er een waarschuwing weergegeven. Selecteer [Ja] om alleen die bestanden te kopiëren waarvoor er voldoende ruimte beschikbaar is.
• Het is niet mogelijk om de inhoud van een SD-geheugenkaart naar het interne geheugen te kopiëren.
DPOF
Foto’s selecteren om te printen.
Favorieten opnieuw rangschikken
Wijzig de volgorde waarin uw favoriete beelden worden vermeld. Deze optie is alleen beschikbaar wanneer de favorieten worden weergegeven (GP.32).
GP.66
GP.67
6
Het Afspeelmenu
77
7 Het Instellingenmenu
U kunt het instellingenmenu bekijken vanuit de menu's opname (GP.71) en afspelen (GP.75) en wordt gebruikt om de basiscamera­instellingen te wijzigen.
Het menu gebruiken
Druk op de MENU/OK-knop.
1
• Het menu Snel opname of afspelen wordt weergegeven (als [Uit] geselecteerd is voor [Snelmenuscherm] GP.79 in het instellingenmenu, wordt het volledige menu weergegeven; ga naar Stap 3).
Markeer [Geavanc. opnameopties] of [Geavanc. afspeelopt.]
2
en druk op de MENU/OK-knop om het volledige menu weer te geven.
Druk op # om het tabblad voor het huidige menu te
3
markeren. Druk op " om het tabblad van het
4
instellingenmenu te markeren.
7
Druk op $ om de cursor in het
5
Het Instellingenmenu
instellingenmenu te plaatsen.
Druk op ! of " om het gewenste
6
element te markeren.
78
Druk op $ om opties te bekijken
4:34:3
99999999
7
voor het gemarkeerde element. Druk op ! of " om de gewenste
8
optie te markeren.
Druk op de MENU/OK-knop om de gemarkeerde optie te
9
selecteren en naar de opname- of afspeelmodus terug te keren.
• Om de gemarkeerde optie te selecteren en terug te keren naar het instellingenmenu, druk op #.
• In sommige gevallen keert u terug naar het instellingenmenu als u op de MENU/OK-knop drukt; druk opnieuw op de MENU/OK-knop om naar de opname- of afspeelmodus te gaan.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Voor sommige functies, kan de selectiemethode voor de instellingen verschillen van wat hier wordt uitgelegd. Voor meer informatie over de bediening, raadpleeg de uitleg van elke functie.
De opties van het menu Instellingen
Snelmenuscherm
Als [Uit] geselecteerd is, wordt het volledige opname- of afspeelmenu weergegeven in plaats van de snelmenu's.
Opname-info kiezen
Kies de informatie die wordt weergegeven tijdens het opnemen.
Beschikbare instellingen
Info tonen
Schermweergave Beschrijving
9999
9999
4
4:3
De opname-informatie weergeven.
7
Het Instellingenmenu
Raster
Info verb.
Geef het raster weer dat geselecteerd werd met [Weerg.-opties raster] (GP.80) in het instellingenmenu.
Verberg de opname-informatie en het raster waardoor het makkelijker wordt om de weergave door de lens te bekijken.
79
Weerg.-opties raster
Kies het type raster dat beschikbaar is in de opnamemodus.
Beschikbare instellingen
Afspeelinfo
Kies de informatie die wordt weergegeven tijdens het afspelen.
Beschikbare instellingen
Vereenvoud. Gedetaill. Uit Foto-info verbergen
Automatisch draaien
7
Selecteer [Aan] om automatisch foto's weer te geven in de juiste richting tijdens het afspelen.
Het Instellingenmenu
Favor. autom. beveil.
Selecteer [Aan] om favorieten te beveiligen (GP.32) tegen het per ongeluk wissen.
LCD-helderheid
Druk op! of " om de helderheid van de fotoweergave af te stellen.
AF hulplicht
Als [Aan] geselecteerd is, gaat het AF hulplicht af om de automatische scherpstelling te ondersteunen.
Beschrijving
Een raster van drie op drie voor een compositie in drie delen.
Een raster van vier op vier met diagonale lijnen die van de ene hoek naar de andere lopen, maakt het gemakkelijk om het midden van het onderwerp te vinden. Gebruik deze stand voor architectuurfoto's of foto's van producten die moeten worden uitgestald.
Een raster van twee op twee met het midden van het kader helemaal vrij om het makkelijker te maken het onderwerp te zien. Gebruik deze stand wanneer uw onderwerp in beweging is.
Beschrijving
Basis foto-info weergeven (GP.18). Basis foto-info weergeven (GP.19).
GP. 7 9
80
Bedieningsgeluiden
Kies de geluiden die door de camera worden gemaakt.
Beschikbare instellingen
Alles Alle geluiden aan. Sluit.gel. Alle andere geluiden dan dat van de ontspanknop
Beschrijving
uitgeschakeld.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
• Als u probeert een bewerking uit te voeren die niet kan worden uitgevoerd, wordt het biepgeluid geproduceerd ongeacht de instelling van [Bedieningsgeluiden].
• Ongeacht de optie die werd geselecteerd, wordt er geen geluid geproduceerd in de premium opnamemodus [Huisdieren] .
Volume-instellingen
Het geluidvolume van de bewerking kan worden gewijzigd.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
Ongeacht de optie die werd geselecteerd, wordt er geen geluid geproduceerd in de premium opnamemodus [Huisdieren] .
LCD-bevestigingstijd
Kies hoe lang foto’s moeten worden getoond nadat ze zijn gemaakt (denk eraan dat foto’s langer kunnen weergegeven worden dan de geselecteerde tijd als ruisonderdrukking vereist is). Kies [Houden] om foto's weer te geven tot de ontspanknop half wordt ingedrukt. De foto's die worden weergegeven nadat ze werden genomen kunnen worden gewist (GP.34).
Automat. Uitschakelen
Kies hoe lang de camera aangeschakeld blijft wanneer er geen bewerkingen worden uitgevoerd. De camera schakelt niet automatisch uit als [Uit] is geselecteerd, wanneer die wordt aangesloten op een computer of een printer of wanneer er beelden worden overgebracht aan de hand van Eye-Fi-kaarten.
Slaapmodus
Kies hoe lang de fotoweergave verlicht blijft vooraleer ze automatisch gedimd wordt om stroom te besparen. Deze functie is niet beschikbaar zolang de AV-kabel of HDMI-kabel aangesloten blijft.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
Wanneer de slaapmodus ingesteld is, is de optie [LCD auto dim] niet beschikbaar.
LCD auto dim
Als [Aan] geselecteerd is, wordt de fotoweergave automatisch gedimd om stroom te besparen als er geen bewerkingen worden uitgevoerd gedurende ongeveer vijf seconden. Deze functie is niet beschikbaar in de slaapmodus.
7
Het Instellingenmenu
81
Digit. zoom afbeeld.
Kies [Aut afm wzg] om foto's op te nemen met digitale zoom aan ware grootte, [Normaal] om beeldgegevens te vergroten uit het midden van het frame, zowel met de digitale zoom als met de zoom met superresolutie.
Kaartvolgordenummer
Wanneer u de SD-geheugenkaarten verandert, kunt u uw camera instellen om de nummering van de eerder geplaatste kaart verder te zetten.
Beschikbare instellingen
Aan (nummering verderzetten)
Uit (nummering niet verderzetten)
Beschrijving
De bestandsnamen bestaan uit “R” gevolgd door een nummer met zeven cijfers (Bv. “R0010001.jpg”) en worden toegekend in oplopende volgorde van 0010001 tot 9999999. Wanneer er een nieuwe geheugenkaart wordt geplaatst, loopt de nummering van de bestandsnamen verder vanaf het laatste nummer dat werd gebruikt.
De nummering van de bestandsnamen wordt toegekend, van RIMG0001.jpg tot RIMG9999.jpg, voor elke SD-geheugenkaart. Wanneer de bestandsnaam RIMG9999 wordt bereikt, worden er geen gegevens meer opgeslagen op die kaart.
Opmerking -------------------------------------------------------------------------
• Deze optie is alleen van toepassing op geheugenkaarten.
• Wanneer er beelden worden overgebracht naar een computer met behulp van DL-10 (GP.94), krijgt het overgedragen bestand een nieuwe naam en wordt het opgeslagen.
Attentie -----------------------------------------------------------------------------
7
Het Instellingenmenu
82
Wanneer de bestandsnaam RIMG9999 of R9999999 bereikt, kunnen er geen bestanden meer worden opgeslagen. In dat geval dient u beeldgegevens van de SD-geheugenkaart naar het geheugen van de computer of een opslagmedium over te brengen en vervolgens de SD-geheugenkaart te formatteren.
Datuminstellingen
Om de klok van de camera in te stellen.
Language/N*
U kunt de taal die weergegeven wordt op het scherm wijzigen.
Video-uit modus *
U kunt uw stilstaande beelden op een televisiescherm bekijken door uw camera met de AV-kabel geleverd bij uw camera, aan te sluiten op een televisietoestel. Selecteer uit NTSC (wordt gebruikt in Noord-Amerika, het Caraïbisch gebied, bepaalde delen van Latijns-Amerika en sommige Oost-Aziatische landen) en PAL (wordt gebruikt in Verenigd Koninkrijk en een groot deel van Europa, Australië, Nieuw-Zeeland, en bepaalde delen van Azië en Afrika). SECAM wordt niet ondersteund.
1
1
GP. 5 7
GP. 5 5
GP. 2 5
HDMI-output
U kunt als resolutie kiezen uit [AUTO], [1080i], [720p] en [480p] voor video-output met gebruik van de optionele HDMI-kabel. Voor normaal gebruik kiest u de optie [AUTO]. Als de effectief weergegeven videoresolutie op het display laag is wanneer de optie [AUTO] wordt gebruikt, kiest u [1080i] of [720p] om eventueel een betere beeldkwaliteit te bereiken.
Formatteren [Kaart]
Selecteer [Ja] en druk op F om de geheugenkaart te formatteren.
GP. 2 1
Attentie -----------------------------------------------------------------------------
Wanneer u Eye-Fi-kaarten gebruikt, moet u de software op de Eye-Fi-kaart op uw computer installeren en de kaart formatteren.
Formatteren [Intern geheugen]
Selecteer [Ja] en druk op F om het interne geheugen te formatteren. Als u beelden heeft in het interne geheugen die u niet wilt wissen, kopieer deze beelden dan naar een SD-geheugenkaart vooraleer u het interne geheugen formatteert (GP.77).
Firmwareversie contr.
Geef de firmwareversie van de camera weer. Wanneer de SD-geheugenkaart het bestand bevat voor het updaten van firmware, herschrijft de camera het programma.
Eye-Fi-instellingen *
Wanneer u de SD-geheugenkaart gebruikt met de ingebouwde. draadloze LAN­functie (bv., Eye-Fi-kaart), de optie [Aan] schakelt de draadloze LAN-functie aan; de optie [Uit] schakelt de draadloze LAN-functie uit en de SD-geheugenkaart kan worden gebruikt zonder de draadloze LAN-functie. Voor meer informatie over draadloze LAN-instellingen of Eye-Fi-kaarten, raadpleeg de gebruikershandleiding, enz. voor de apparaten die gebruik maken van Eye-Fi-kaarten.
Eye-Fi host-ID *
Wanneer de Eye-Fi-kaart wordt gebruikt, geef de bestemmings-SSID weer.
*1 De standaardinstelling hangt af van waar u de camera heeft gekocht. *2 Deze instellingen worden alleen weergegeven wanneer een Eye-Fi-kaart wordt
gebruikt.
2
2
7
Het Instellingenmenu
83
8 Direct afdrukken
Over de functie Direct afdrukken
De camera kan worden aangesloten op een printer via de meegeleverde USB-kabel en JPEG-afbeeldingen kunnen rechtstreeks worden afgedrukt van op de camera zonder gebruik van een computer.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Deze camera maakt gebruik van PictBridge, een industriestandaard voor Direct afdrukken.
• U kunt de functie Direct afdrukken alleen gebruiken, als uw printer geschikt is voor PictBridge. Als uw wilt weten of uw printer geschikt is voor PictBridge, raadpleeg dan de documentatie die bij de printer is geleverd.
De camera op een printer aansluiten
Sluit uw camera met de meegeleverde USB-kabel aan op een printer.
Controleer of de camera is uitgeschakeld.
1
Sluit de gemeenschappelijke
2
Direct afdrukken
aansluiting voor USB-poort/AV­output van uw camera met de bijgeleverde USB-kabel aan op een printer.
• Zet de printer aan als deze nog niet aanstaat.
8
• Uw camera schakelt zichzelf automatisch in.
Maak gebruik van de knoppen ! en " op de camera om
3
[Printer] te markeren en druk op MENU/OK.
• [Computer] of [Opladen] niet selecteren wanneer de camera met een printer verbonden is.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Duw de USB-kabel niet in de aansluiting of oefen er geen te grote kracht op uit wanneer de USB-kabel is aangesloten. Wanneer u de USB-kabel gebruikt, mag u de camera met de USB-kabel niet verplaatsen.
• Koppel de USB-kabel nooit los wanneer de camera is ingeschakeld.
84
• Sluit geen andere kabel dan de bijgeleverde USB-kabel aan.
Foto’s afdrukken
U kunt foto’s uit de camera afdrukken op een printer die geschikt is voor PictBridge. Als een geheugenkaart is geplaatst, worden de foto's afgedrukt vanaf de geheugenkaart. Anders worden de foto's afgedrukt vanaf het interne geheugen.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Zorg er eerst voor dat de printopdracht wordt voltooid en de camera wordt uitgeschakeld en koppel dan de USB-kabel los om de verbinding tussen de camera en de printer uit te schakelen.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
Als een bericht [Printerfout.] verschijnt tijdens het uitwisselen van de afbeeldingen, moet u de printerstatus controleren en de juiste handeling verrichten.
Eén of alle foto’s afdrukken
Selecteer een beeld voor de afdruk en druk op de MENU/
1
OK-knop.
Selecteer [1 bestand] of [Alle best.] en druk op de MENU/OK-
2
knop.
• Het menu Direct Print verschijnt.
Direct afdrukken
8
85
Markeer het gewenste element en druk op $ om
3
bijkomende opties te bekijken.
• Wanneer [Bezig met verbinden…] wordt getoond, is de verbinding met de printer nog niet voltooid. Wanneer de verbinding met de printer is voltooid, verdwijnt de melding [Bezig met verbinden…] en verschijnt [Onmidd. afdrukk.]. Ga door met deze stap als de verbinding is voltooid.
• U kunt de volgende items selecteren. Elk item is alleen beschikbaar, wanneer het ondersteund wordt door de printer die op de camera is aangesloten.
Naam van het item Beschrijving
Papierformaat Voor het instellen van het papierformaat. Papiertype Voor het instellen van de papiersoort. Layout Voor het instellen van het aantal foto’s dat op een vel
Afdrukdatum Hiermee kiest u of u de datum wilt afdrukken
Direct afdrukken
8
Bestandsnaam afdruk
Afb. optimaliseren Hiermee kiest u of u de beeldgegevens (foto) wilt
Afdrukformaat Voor het instellen van het formaat van de afgedrukte
Afdrukkwal. Voor het instellen van de afdrukkwaliteit. Rapport afdr. * Voor het afdrukken op formulieren. Afdrukhoeveelheid Voor het instellen van de hoeveelheid afdrukken. Toner besparen * Hiermee kunt u kiezen of u toner wilt besparen, door
1-zijdig/2-zijdig * Hiermee kiest u of het papier dubbelzijdig moet
Elk item is alleen beschikbaar, wanneer het ondersteund wordt door de
*
Ricoh-printer die op de camera is aangesloten
papier wordt afgedrukt. Het aantal foto’s dat u op één vel papier kunt afdrukken, varieert afhankelijk van het type printer dat u hebt aangesloten.
(opnamedatum). U kunt de opmaak van de datum instellen met de optie datum/tijd in het menu Setup. Als de foto is gemaakt met [Datum afdruk] (GP.55), wordt alleen de gedrukte datum afgedrukt.
Hiermee kiest u of u de bestandsnaam wilt afdrukken.
optimaliseren voordat u ze op de printer afdrukt.
foto.
minder inkt te gebruiken voor het afdrukken.
worden bedrukt. Bij duplexafdruk wordt voor elke foto één exemplaar afgedrukt. Er wordt slechts één exemplaar afgedrukt, ook al selecteerde u meer dan één exemplaar in Stap 3 op P.88.
86
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Om de instellingen als de standaardinstellingen te specificeren de volgende
keer dat de camera wordt aangesloten op de printer, dient u op de F-knop te drukken in Stap 3. Selecteer [Ja] en druk op de MENU/OK-knop.
• Selecteer [Nee] als u de instellingen die u het laatst hebt uitgevoerd, de volgende keer dat u de camera aansluit op de printer, wilt gebruiken.
Selecteer een optie en druk op de MENU/OK-knop.
4
• Op het scherm verschijnt opnieuw het menu Direct Print.
• Herhaal stappen 3 en 4 en wijzig de instellingen naar keuze.
Druk op de MENU/OK-knop.
5
• De geselecteerde foto’s worden naar de printer gestuurd en het scherm [Bezig verzend.] verschijnt.
• Druk op de knop t om de bewerking te annuleren.
• Wanneer de beelden naar de printer zijn gestuurd, verschijnt weer het weergavescherm van Direct Print en begint het afdrukken.
Direct afdrukken
8
87
Meerdere foto’s afdrukken
Selecteer 9 met de zoomschakelaar om afbeeldingen weer
1
te geven in de multiframeweergave.
Selecteer een beeld voor de afdruk en druk op de MENU/
2
OK-knop. Druk op ! of " om het aantal afdrukken te bepalen.
3
• Druk op ! om het aantal afdrukken te verhogen of druk op " om het aantal afdrukken te verlagen.
• Herhaal Stappen 2 en 3 om extra beelden te selecteren.
Druk op de MENU/OK-knop.
4
• Het menu Direct Print verschijnt.
Markeer elementen en druk op $ om bijkomende opties te
5
bekijken.
• Zie Stap 3 en volgende op P.86.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Alleen foto’s met een printersymbool (p) worden afgedrukt. Wanneer u het
Direct afdrukken
8
afdrukken annuleert en vervolgens opnieuw probeert af te drukken, controleer dan of de foto's die u wilt afdrukken, nog zijn voorzien van de printersymbool.
• U kunt ook een aantal afdrukken van een foto op één vel papier afdrukken.
• Het hangt af van de functies van de printer welke items u kunt kiezen.
• Wanneer u beelden afdrukt met de standaardinstellingen van de printer, selecteer dan [Printer sel.] op het scherm met gedetailleerde opties.
88
9 Beelden uploaden naar uw PC
De schermafbeeldingen die hier worden getoond kunnen verschillen van de afbeeldingen die op uw computer worden afgebeeld, afhankelijk van het OS van uw computer.
Voor Windows
U kunt foto's naar uw computer kopiëren met of zonder de DL-10­software, beschikbaar in het interne geheugen van de camera. De volgende software werd geïnstalleerd bij de installatie van DL-10.
Software Beschrijving
DL-10 Zorgt ervoor dat foto's collectief naar uw computer
MediaBrowser Bestaande beelden weergeven, beheren en bewerken.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• U kunt de installatie alleen uitvoeren als u administratorrechten hebt.
• DL-10 is niet netwerk-compatibel. Gebruik het als een stand-alone-applicatie.
Systeemvereisten voor het gebruik van de meegeleverde softwaresoftware
De software wordt opgeslagen in het interne geheugen van de camera. Vooraleer u de meegeleverde software gebruikt, dient u te controleren dat de computer aan de volgende vereisten voldoet. Raadpleeg de documentatie die bij uw computer wordt meegeleverd voor meer informatie.
Ondersteunde besturingssystemen
CPU Pentium® IV: 1.6 GHz of sneller
Geheugen Windows XP: 512 MB of meer
Benodigde ruimte op de harde schijf voor installatie Beeldschermresolutie 1024 × 768 pixels of meer Beeldschermkleuren 65.000 kleuren of meer USB-poort Een USB-poort die geschikt is voor bovengenoemde computer
worden gedownload.
Windows XP Home Edition Service Pack 3/ Professional Service Pack 3 Windows Vista Service Pack 2 Windows 7 (32- en 64-bit)
Pentium® M: 1.4 GHz of sneller Core™ 2 Duo: 1.5 GHz of sneller
Windows Vista/Windows 7: 1 GB of meer 300 MB of meer
Beelden uploaden naar uw PC
9
89
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Windows XP 64-bit en Windows Vista 64-bit worden niet ondersteund.
• Als het besturingssysteem van uw computer een upgrade heeft gekregen, werkt de USB-functie mogelijk niet correct en wordt deze dus niet ondersteund.
• Mogelijk werkt de geleverde software niet goed als er wijzigingen zijn aangebracht in het besturingssysteem, zoals met patches en nieuwe versies van servicepakketten.
• Een verbinding met een USB-poort die via een uitbreidingsfunctie (PCI-bus of anders) is toegevoegd, is niet geschikt voor uw camera.
• Wanneer de software wordt gebruikt op een hub of ander USB-apparaat, kan de software niet goed werken.
• Wanneer u met films en andere grote bestanden werkt, is een groter geheugen aanbevolen.
Software installeren
De geleverde software op uw computer installeren.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Als u de DC Software 2 installeert terwijl de DC Software reeds geïnstalleerd is,
Beelden uploaden naar uw PC
wordt DL-10 voor de DC Software 2 toegevoegd aan uw map Starten.
Schakel de camera uit en verwijder de SD-geheugenkaart
1
uit de camera.
• Met de SD-geheugenkaart in de camera kan de software niet worden geïnstalleerd.
Sluit de bijgeleverde USB-kabel aan op de computer.
2
Sluit de USB-kabel aan op
3
de gemeenschappelijke aansluiting voor de USB-poort/
9
AV-output van de camera.
• De camera wordt automatisch ingeschakeld wanneer een verbinding is gemaakt.
90
Maak gebruik van de knoppen ! en " van de camera om
4
[Computer] te markeren en druk op MENU/OK.
• Het scherm [RICOHDCI(E:)] wordt weergegeven (E duidt op de naam van de schijf).
• Denk eraan dat het opladen begint als er geen operaties worden uitgevoerd gedurende meer dan 30 seconden. Tijdens het opladen kunnen de camerabedieningen niet worden gebruikt en de camera werkt dan niet als een massa-opslagapparaat; koppel de USB-kabel los en start opnieuw vanaf stap 2.
Klik op [De software-installatie van
5
de digitale camera starten] en klik vervolgens op de knop [OK].
• Het scherm [Software-installatie digitale camera] verschijnt.
Windows 7
• Klik op [Open folder to view files] en dubbelklik op [AUTORUN.EXE] vanuit de weergegeven bestanden.
Gebruik deze knop om de
software te installeren voor
het collectief downloaden en
bewerken van foto's.
Klik hierop om de website voor
gebruikersregistratie weer te
Klik op [Installing the Software].
6
Windows XP
• Na enige tijd wordt het venster [Choose Setup Language] weergegeven.
Windows Vista/Windows 7
• Als een dialoogvenster [User Account Control] wordt weergegeven, selecteert u [Yes] (Windows 7) of [Allow] (Windows Vista). Als er in de taakbalk een pictogram verschijnt, kunt u op dit pictogram klikken om het dialoogvenster weer te geven. Na enige tijd verschijnt het dialoogvenster [Choose Setup Language].
geven.
Beelden uploaden naar uw PC
9
91
Selecteer een taal en volg de instructies op het scherm om
7
de installatie te voltooien.
• Het installatieprogramma van de MediaBrowser start op. Accepteer de licentieovereenkomst en volg de instructies op het scherm op om de MediaBrowser te installeren.
Klik op [Unblock] voor DL-10.
8
• Voor Windows 7 klikt u op [Toegang toestaan].
Wanneer u wordt gevraagd de PC opnieuw te starten,
9
selecteer dan [Yes, I want to restart my computer now.] en klik op [Finish].
• Uw PC wordt automatisch opnieuw gestart.
• Nadat u de computer opnieuw hebt gestart, verschijnt een veiligheidswaarschuwing van Windows.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Duw de USB-kabel niet in de aansluiting of oefen er geen te grote kracht op uit wanneer de USB-kabel is aangesloten. Wanneer u de USB-kabel gebruikt, mag u
Beelden uploaden naar uw PC
9
de camera met de USB-kabel niet verplaatsen.
• Koppel de USB-kabel nooit los wanneer de camera is ingeschakeld.
• Sluit geen andere kabel dan de bijgeleverde USB-kabel aan.
De software deïnstalleren ---------------------------------------------------------
• U kunt de DC Software 2 en MediaBrowser verwijderen vanaf [Configuratiescherm] > [Programma's en onderdelen] (Windows 7 en Windows Vista; kies in categorie of startweergave [Configuratiescherm] > [Programma's] > [Een programma verwijderen]) of [Programma's toevoegen of verwijderen] (Windows XP).
• Er zijn administratorrechten vereist.
• Sluit alle andere programma's af die mogelijk actief zijn voordat u de software verwijdert.
• Als u de DC Software 2 verwijdert terwijl de DC Software en de DC Software 2 reeds geïnstalleerd zijn, kan DL-10 toegevoegd aan uw Startmap worden verwijderd.
92
Softwarehandleiding weergeven
De “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” is beschikbaar in het interne geheugen van de camera. Deze handleiding verklaart hoe u beelden van de camera kunt downloaden op uw computer. Om de handleiding weer te geven kopieert u de handleiding naar uw computer.
Open [Computer] met de camera aangesloten op de
1
computer.
• Het interne geheugen van de camera verschijnt als de schijf.
Open de map [MANUAL].
2
• Voor elke taal is er een aparte “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” (PDF-bestand).
Kopieer het PDF-bestand in uw taal rechtstreeks op uw
3
harde schijf.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Om de gebruikershandleiding te bekijken is Adobe Reader nodig (PDF­bestand). Als deze niet geïnstalleerd zijn op uw computer, kunt u Acrobat Reader of Adobe Reader downloaden vanaf de website van Adobe.
• Wanneer de DL-10 Software reeds geïnstalleerd is vanaf de camera, selecteert u [Start] > [DC Software 2] > [Adobe Reader Download] om de website voor downloaden weer te geven.
• Raadpleeg het Help-bestand van Adobe Reader voor meer details over het gebruik van dit programma.
Beelden uploaden naar uw PC
93
9
Foto's kopiëren naar uw computer
Volg de onderstaande stappen om foto's te kopiëren naar uw computer.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Om foto's opgeslagen op de SD-geheugenkaart te kopiëren, moet u de kaart eerst in de camera stoppen en daarna de camera aansluiten op de computer.
Sluit de gemeenschappelijke
1
aansluiting voor USB-poort/AV­output van de camera met de bijgeleverde USB-kabel aan op de computer.
• Schakel de camera uit voor u de USB-kabel aansluit.
• De camera wordt automatisch aangeschakeld wanneer verbinding wordt gemaakt.
Maak gebruik van de knoppen ! en " van de camera om
2
[Computer] te markeren en druk op MENU/OK.
Beelden uploaden naar uw PC
• Denk eraan dat het opladen begint als er geen operaties worden uitgevoerd gedurende meer dan 30 seconden. Tijdens het opladen kunnen de camerabedieningen niet worden gebruikt en de camera werkt dan niet als een massa-opslagapparaat; koppel de USB-kabel los en start opnieuw vanaf stap 1.
Kopieer foto's naar de computer.
3
Als DL-10 is geïnstalleerd:
• DL-10 start en beelden worden automatisch overgezet.
• De foto's worden gekopieerd naar de map [Digital Camera] in [My Documents], waar ze in afzonderlijke mappen worden gesorteerd op
9
opnamedatum. Zie de “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” (PDF-bestand) voor meer informatie.
94
Als DL-10 niet is geïnstalleerd:
• Kopieer de bestanden van de camera op de gewenste locatie.
• Als u een SD-geheugenkaart hebt geplaatst, worden zijn bestanden weergegeven. Is dat niet het geval, dan worden de bestanden van het interne geheugen weergegeven.
•Wanneer het scherm [Software­installatie digitale camera] verschijnt, klikt u op [×].
Koppel de USB-kabel los wanneer de overdracht is voltooid.
4
• Klik op het pictogram [Safely Remove Hardware] of [Unplug or Eject Hardware] in de taakbalk (de bovenstaande afbeelding toont het pictogram voor Windows XP) en selecteer [Safely Remove USB Mass Storage Device] of [Stop USB Mass Storage Device] in het menu dat wordt weergegeven. U kunt vervolgens de USB-kabel loskoppelen.
• Als het pictogram voor het verwijderen van de hardware niet wordt weergegeven Windows 7, klikt u op de knop in de taakbalk.
Voorbeeld van het scherm
in Windows XP
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Zet de camera niet uit of koppel de USB-kabel niet los zolang beelden worden overgezet.
Opmerking ----------------------------------------------------------------------------
• Het softwareprogramma voor beeldweergave en –bewerking “MediaBrowser” (alleen voor Windows) zit ook in het interne geheugen van de camera. Zie de “Help” die wordt weergegeven voor meer informatie over het gebruik van MediaBrowser.
• Voor de meest recente informatie over de MediaBrowser, kunt u terecht op de webpagina van Pixcela Co., Ltd. (http://www.pixela.co.jp/oem/mediabrowser/e/).
Beelden uploaden naar uw PC
9
95
Voor Macintosh
Deze camera ondersteunt de volgende Macintosh­besturingssystemen.
• Mac OS X 10.1.2 tot 10.6.6
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• De “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” kan worden bekeken op Macintosh-computers.
• De “Software User Guide (Gebruikershandleiding voor de software)” is in pdf­formaat. Kopieer het PDF-bestand voor uw taal uit de folder [MANUAL] in het interne geheugen van de camera naar de harde schijf van de computer.
Foto's kopiëren naar uw computer
Volg de onderstaande stappen om foto's te kopiëren naar uw computer.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
Om foto's opgeslagen op de SD-geheugenkaart te kopiëren, moet u de kaart
Beelden uploaden naar uw PC
eerst in de camera stoppen en daarna de camera aansluiten op de computer. 1 Sluit de gemeenschappelijke aansluiting voor USB-poort/AV-output van de camera met de bijgeleverde USB-kabel aan op de computer.
Sluit de gemeenschappelijke
1
aansluiting voor USB-poort/AV­output van de camera met de bijgeleverde USB-kabel aan op de computer.
• Schakel de camera uit voordat u de USB-kabel plaatst.
9
96
• De camera wordt automatisch ingeschakeld wanneer een verbinding is gemaakt.
Maak gebruik van de knoppen ! en " van de camera om
2
[Computer] te markeren en druk op MENU/OK.
• Denk eraan dat het opladen begint als er geen operaties worden uitgevoerd gedurende meer dan 30 seconden. Tijdens het opladen kunnen de camerabedieningen niet worden gebruikt en de camera werkt dan niet als een massa-opslagapparaat; koppel de USB-kabel los en start opnieuw vanaf stap 1.
Kopieer foto's naar de computer.
3
• Kopieer de bestanden van de camera op de gewenste locatie.
• Als u een SD-geheugenkaart hebt geplaatst, worden zijn bestanden weergegeven. Is dat niet het geval, dan worden de bestanden van het interne geheugen weergegeven.
Koppel de USB-kabel los wanneer de overdracht is voltooid.
4
• Sleep het pictogram voor het cameravolume naar de Prullenbak en koppel vervolgens de USB-kabel los.
Attentie --------------------------------------------------------------------------------
• Zet de camera niet uit of koppel de USB-kabel niet los zolang beelden worden overgezet.
• U kunt ook klikken op [Eject] in het [File]-menu om de verbinding te annuleren.
• Als u de USB-kabel losneemt zonder de verbinding te verbreken, zal mogelijk het scherm Unsafe Removal of Device worden weergegeven. Zorg dat u de verbinding verbreekt, voordat u de USB-kabel verwijdert.
• Wanneer u uw camera aansluit op een Macintosh computer, kan het zijn dat er een bestand met de naam “FINDER.DAT” of “.DS_Store” wordt gemaakt op uw SD-geheugenkaart, dat als een [Unmatched File] op uw camera verschijnt. U kunt dit bestand desgewenst van uw SD-geheugenkaart wissen.
Beelden uploaden naar uw PC
97
9
10 Bijlagen
Probleemoplossing
Foutmeldingen
Als er een foutmelding verschijnt op het scherm, controleer dan de informatie op de referentiepagina en onderneem de nodige actie.
Foutmelding Oorzaak en oplossing
Kaart inbrengen Geen kaar t geladen. Breng een kaart in. P.20 Datum instellen. De datum is niet ingesteld. Stel de datum in. P.55 De bestandsnr.limiet is overschr. De bestandsnummerlimiet is overschreden. Gebruik een
Niet gekoppeld bestand Dit bestand kan niet worden weergegeven op de camera.
Onvoldoende geheugen. Doorgaan? Er is onvoldoende geheugen op de kaart.Gebruik andere kaart. — Beschermd Het geselecteerde bestand is beschermd tegen verwijderen. P.65 Kaart is tegen schrijven beveil. De kaart is geblokkeerd (tegen schrijven beschermd).
Afdrukinstellingen n.v.t. Dit bestand (film of ander bestand) kan niet worden
Onvoldoende geheugen Bestanden kunnen niet worden opgeslagen. Zorg dat er
Intern geheugen formatteren. Het interne geheugen moet worden geformatteerd. P.83 Kaart formatteren. De kaart is niet geformatteerd. Formatteer de kaart met deze
Kaartfout SDXC-kaarten kunnen niet worden gebruikt. Als de kaart geen
Gegevens wegschrijven Bestand wordt naar het geheugen geschreven. Wacht tot dit
Bijlagen
Geen bestand Er zijn geen bestanden die kunnen worden afgespeeld. — Geen geheugen. Kan niet opnemen. Het aantal resterende opnames is 0. Wissel naar een andere
Kan niet —. * De geselecteerde optie kan niet meer dan één keer worden
10
* “—” wijst op de naam van het proces dat niet kan worden toegepast.
andere kaart.
Controleer de bestandsinhoud op uw computer en verwijder het bestand.
Deblokkeer de kaart.
geselecteerd om af te drukken.
voldoende geheugen is of verwijder ongewenste bestanden. De afdruknummerlimiet voor afbeeldingen is overschreden.
Selecteer een afbeelding en stel het nummer in op 0.
camera.
SDXC-kaart is, formatteer de kaart dan; als deze melding blijft verschijnen, is het mogelijk dat de kaart defect is en mag dan niet worden gebruikt.
klaar is.
kaart of naar het interne geheugen.
toegepast op een beeld, of het beeld werd aangemaakt met een ander type camera. Als het beeld werd aangemaakt met een ander type camera, verwerk het beeld dan met behulp van het originele type camera.
Raadpleeg
P. 8 2
P. 2 2
P.34, P. 8 3
P. 8 8
P. 8 3
P. 8 3
P. 2 0
98
Probleemoplossing camera
Voeding
Probleem Oorzaak Oplossing
De camera kan niet worden ingeschakeld.
De camera wordt tijdens gebruik uitgeschakeld.
De camera kan niet worden uitgeschakeld.
De batterij is volledig opgeladen, maar:
• Het batterijsymbool wordt weergegeven, wat wijst op een laag batterijniveau.
• De camera wordt uitgeschakeld.
Kan de batterij niet opladen.
De batterij wordt snel leeg.
De batterij is leeg of is niet goed in de batterijlader geplaatst.
U gebruikt een type batterij dat niet wordt ondersteund.
De camera wordt automatisch uitgeschakeld door de functie automat. uitschakelen.
De batterij is in de verkeerde richting geplaatst.
Omdat de batterij oververhit geraakt, werd de stroom automatisch uitgeschakeld.
De camera werd gedurende een tijd niet gebruikt, de functie automat. uitschakelen schakelde de camera dus uit.
Batterij leeg. Laad de oplaadbare batterij op. P.22 U gebruikt een type batterij dat niet
wordt ondersteund.
Storing van de camera Verwijder de batterij en plaats ze
Er wordt een (mangaan droge batterij of andere) batterij gebruikt die niet ondersteund wordt.
Het einde van de levensduur van de batterij is bereikt.
Het wordt gebruikt bij extreem hoge of lage temperaturen.
Er worden veel opnamen gemaakt op donkere plaatsen of op andere locaties waarbij een veelvuldig gebruik van de flitser nodig is.
Plaats de oplaadbare batterij correct of laad de batterij op.
Gebruik de hiertoe bestemde oplaadbare batterij. Gebruik nooit een andere batterij.
Schakel de camera opnieuw aan. P.24
Plaats correct. P.20
Wacht tot de temperatuur van de camera opnieuw normaal wordt. Probeer niet om de camera heel plots te doen afkoelen.
Schakel de camera opnieuw aan. P.24
Gebruik de hiertoe bestemde oplaadbare batterij. Gebruik nooit een andere batterij.
opnieuw. Gebruik de hiertoe bestemde
oplaadbare batterij. Gebruik nooit een andere batterij.
Vervangen door een nieuwe oplaadbare batterij.
——
——
Raadpleeg
P.20, P. 2 2
P. 2 1
P. 2 1
P. 2 0
P. 2 1
P. 2 0
Bijlagen
10
99
Loading...