Renkforce 1435776 Operating Instructions [pl]

Instrukcja użytkowania
Obudowa do dysków twardych 6,35 cm (2.5”) SATA Dual, RAID
Nr zam. 1435776
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
W obudowie można zamontować maksymalnie dwa dyski twarde SATA/SSD 6,35 cm/2.5“ (nie­dołączone do zestawu). Eksploatacja jest możliwa poprzez łącze USB 3.0 (kompatybilne z USB 2.0/1.1).
Zamontowane dyski twarde i SSD mogą być wykorzystywane w różny sposób (Normalny, RAID0, RAID1, JBOD), konguracja przebiega za pomocą dwóch przełączników różnicowo-
-prądowych. Dołączony do zestawu zasilacz zewnętrzny wtykowy służy do zasilania prądem obudowy dys-
ków twardych i włożonych do niej dysków twardych/SSD. Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub modykacja pro-
duktu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować po­wstanie zagrożeń, takich jak zwarcie, pożar, porażenie prądem itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Przedmiot należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejskimi. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
Obudowa do dysków twardych
Przewód USB 3.0
Śruby montażowe
2x gumowe nóżki
Zasilacz sieciowy
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie in­ternetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia,
takie jak np. porażenie prądem.
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których
należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazów-
ki i porady dotyczące eksploatacji.
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
a) Informacje ogólne
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt.
Nie należy pozostawiać opakowania bez nadzoru. Może ono stać się wówczas
niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Należy chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim pro­mieniowaniem słonecznym, silnymi wstrząsami, wysoką wilgotnością, wilgocią, łatwopalnymi gazami, parą i rozpuszczalnikami.
Nie należy wystawiać produktu nie działanie obciążeń mechanicznych.
Jeśli bezpieczna praca produktu nie już jest możliwa, należy wyłączyć go z eks-
ploatacji i zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem. Bezpiecznej pracy nie da się zagwarantować, jeśli produkt:
- ma widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo,
- przez dłuższy okres czasu był przechowywany w niesprzyjających warunkach
środowiskowych lub
- doszło do znacznych uszkodzeń podczas transportu.
Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z produktem. Uderzenia,
wstrząsy lub upadki z niewielkiej wysokości mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.
Należy przestrzegać także zasad bezpieczeństwa i instrukcji użytkowania pozo­stałych urządzeń, do których podłącza się niniejszy produkt.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pracy, bez­pieczeństwa lub podłączenia systemu, należy skonsultować się ze specjalistą.
Konserwację, dopasowywania i naprawę należy pozostawić fachowcom lub warsztatom specjalistycznym.
• Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, na które nie ma odpowiedzi w tej in­strukcji, uprzejmie prosimy o kontakt z naszym serwisantem lub innymi fachow­cami.
b) Zasilacz sieciowy wtykowy
Budowa zasilacza jest zgodna z II klasą ochronności. Można używać tylko jedne­go, odpowiedniego gniazda wtykowego do zasilania urządzenia.
Gniazdo wtykowe, do którego podłączany jest zasilacz, powinno być łatwo do­stępne.
W celu zasilania obudowy prądem należy korzystać wyłącznie z dołączonego zasilacza sieciowego.
Nigdy nie należy odłączać zasilacza sieciowego od gniazda chwytając za kabel. Należy uchwycić go po bokach obudowy, a następnie wyjąć z gniazda.
Jeśli zasilacz sieciowy jest uszkodzony, nie należy go dotykać, stwarza to bowiem poważne zagrożenie życia na skutek porażenia prądem!
Następnie należy odłączyć zasilacz od gniazda zasilania. Zaleca się pozbyć uszkodzonego zasilacza w sposób przyjazny dla środowiska; nie powinno się go więcej używać. Należy wymienić go na identyczny zasilacz.
c) Użytkowanie
Produkt przeznaczony jest wyłącznie do użytku w pomieszczeniach zamkniętych i suchych. Produkt nie może zostać zawilgocony ani zamoczony, nigdy nie należy dotykać go mokrymi rękami!
Zasilacz może stwarzać ryzyko zagrożenia życia wskutek porażenia prądem!
Obudowę dysków twardych należy ustawić na stabilnej, równej, poziomej i wystar­czająco dużej powierzchni.
• Nie wolno używać produktu od razu po przeniesieniu go z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Powstała wówczas skroplona woda może w pewnych okoliczno­ściach spowodować uszkodzenie urządzenia. Ponadto istnieje niebezpieczeń­stwo porażenia prądem przez zasilacz!
Podczas instalacji urządzenia należy upewnić się, że kable nie są załamane ani zmiażdżone.
Nie należy przenosić produktu, jeśli znajduje się w nim dysk twardy, który jest właśnie używany. Przemieszczanie dysku twardego w trakcie jego działania może przemieścić głowice odczytu i zapisu na talerz magnetyczny. W takiej sytuacji może nastąpić nie tylko utrata danych, ale także uszkodzenie dysku twardego! To samo odnosi się do czasu około 30 sekund po wyłączeniu obudowy, aż do momentu, gdy talerze magnetyczne w dysku twardym zatrzymają się.
Montaż dysków twardych/SSD
Ważne!
W przypadku montażu dwóch dysków twardych/SSD, na których istnieją już dane,
to niezbędne jest zabezpieczenie danych przed przeprowadzeniem montażu!
Należy dokręcić do siebie obie części obudowy. Jeśli obudowa do dysków twardych jest dokręcona już po jej otrzymaniu, to należy najpierw wykręcić z jej tylnej części cztery śruby obudowy (po jednej śrubie z każdego narożnika obudowy).
W obu szybikach montażu można umieścić po jednym dysku twardym SATA/SSD 6,35 cm/2,5”. W zależności od użytkowanego trybu pracy należy wykorzystać dyski twarde/SSD o takiej samej budowie (RAID0, RAID1), względnie mogą to być różne dyski twarde/SSD (Normalny, JBOD).
Należy zamocować dyski twarde/SSD za pomocą czterech krótkich śrub.
Należy skongurować oba wyłączniki różnicowo-prądowe, mając na uwadze rozdział „Opis
trybów pracy”.
Zanim obudowa dysków twardych może zostać zamocowana, to należy najpierw zapisać ustawiony tryb pracy poprzez przełącznik różnicowo-prądowy. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy obudowa dysków twardych zaopatrywana jest w prąd.
Należy podłączyć (jeszcze otwartą) obudowę dysków twardych do zasilania za pomocą do­łączonego zasilacza sieciowego wtykowego.
Nie należy jeszcze łączyć obudowy do dysków twardych z portem USB.
Należy włączyć obudowę dysków twardych (wyłącznik przesuwny na stronie tylnej należy ustawić w pozycji „ON”) i zaczekać, aż diody LED na stronie przedniej przestaną migać. Górna dioda LED powinna wtedy zaświecić na zielono, a pozostałe dwie diody na niebiesko.
Należy teraz przytrzymać mały przycisk obok przełącznika różnicowo-prądowego. Jeśli diody LED będą migać, należy dalej przytrzymywać przycisk.
Po około 10 - 15 sekundach diody LED przestaną migać; górna dioda LED powinna zaświe­cić na zielono, a pozostałe dwie na niebiesko.
Należy wtedy puścić przyciski. W ten sposób zapisany zostaje dany tryb pracy za pomocą przełącznika różnicowo-prądo-
wego oraz dyski twarde/SSD mogą być dzielone na partycje i formatowane po podłączeniu do komputera.
Należy wyłączyć wszystkie obudowy do dysków twardych. Jeśli zamocowane są magnetycz­ne dyski twarde, to należy potem zaczekać co najmniej 15 sekund do momentu, gdy talerze magnetyczne dysku się zatrzymają.
Należy rozdzielić zasilanie napięciem/prądem obudowy dysków twardych.
Należy zmontować obudowę dysków twardych; należy włożyć obudowę w odpowiednim kie-
runku i zamocować ją za pomocą wcześniej wykręconych czterech śrub.
Opis trybów pracy
Tryb pracy „Normal”
Zamocowane dyski twarde/SSD funkcjonują oddzielnie; tzn. każ­dy z dwóch dysków twardych/SSD może być oddzielnie dzielony na partycje i formatowany.
Podwójna obudowa dysków twardych funkcjonuje również jako dwie zwyczajne pojedyncze obudowy dysków twardych USB.
W tym trybie można zamontować i korzystać z dwóch wybranych dysków twardych i/lub SSD.
Tryb pracy „RAID0”
Ten tryb pracy jest również często określany jako „FAST” bądź „STRIPING”. Podczas pisania dane zostaną rozdzielone na dwóch dyskach twardych/SSD; oba dyski twarde/SSD będą funk­cjonować jako jeden. Przyspieszy to proces pisania i czytania. Pozornie będzie to wyglądać tak, jakby używany był tylko jeden dysk twardy/SSD.
Należy używać dwóch dysków twardych/SSD o takiej samej wydajności (w miarę
możliwości ten sam rodzaj tego samego producenta, np. 250GByte + 250GByte = 500GByte). W innym wypadku, wydajność mniejszego dysku twardego/SSD zosta­nie podwojona (np. 200GByte + 300GByte = 400GByte) i dojdzie do utraty pozosta­łego miejsca na większym dysku twardym/SSD.
Jesli jeden dysk twardy/SSD zostanie wyjety badz okaze sie wadliwy, to równiez
dane na drugim dysku twardym/SSD zostana utracone.
Tryb pracy „RAID1”
Ten tryb pracy jest również często określany jako „SAFE” bądź „MIRRORING”. Dane będą zapisywane na obu dyskach twardych/SSD w tym samym czasie, chronione są tym samym przed mechaniczną/elektroniczną wadą jednego z dwóch dysków twardych/SSD.
Z powodu równoczesnego zapisywania danych, do dyspozycji pozostaje jedynie
połowa wspólnej wydajności dysków twardych/SSD (np. 300GByte + 300GByte = 300GByte).
Jeśli będą wykorzystywane dyski twarde/SSD o różnej wielkości, to wydajność cał-
kowita odpowiada wydajności mniejszego dysku twardego/SSD (np. 200GByte + 300GByte = 200GByte).
Uwaga:
Ten tryb pracy nie chroni np. przed wirusami bądź utratą danych, jedynie przed
wadą techniczną jednego z dwóch dysków twardych/SSD (dane nadal są dostępne na drugim dysku twardym/SSD).
Tryb pracy „JBOD”
Ten tryb pracy jest również często określany jako „CONCATENATION” bądź „SPANNING”. Oba dyski twarde/SSD zostaną skoncentrowane do jednego (np. 300GByte + 300GByte = 600GByte).
Jesli jeden dysk twardy/SSD zostanie wyjety badz okaze sie wadliwy, to równiez
dane na drugim dysku twardym/SSD zostana utracone.
Instalacja sterowników
Oprogramowanie sterownicze obudowy dysków twardych znajdują się w Państwa systemie operacyjnym, więc dysk z oprogramowaniem nie został dołączony do produktu.
Należy pamiętać, że do działania połączenia USB 3.0 potrzebny jest odpowiedni kontroler USB
3.0 (np. jest on zintegrowany na wielu nowoczesnych płytach głównych, a także dostępny jako
dodatkowa karta rozszerzeń do komputera).
Podłączenie
Należy włączyć komputer, jeśli jest on wyłączony, i poczekać, aż system operacyjny zostanie w pełni załadowany.
Należy podłączyć okrągłą wtyczkę niskiego napięcia dołączonego zasilacza do odpowied­niego gniazda z tyłu obudowy.
Należy podłączyć zasilacz do kabla sieciowego, a następnie podłączyć go do gniazda sie­ciowego.
Należy połączyć gniazdo USB 3.0 znajdujące się z tyłu obudowy za pomocą dołączonego kabla USB 3.0 z wolnym portem USB w komputerze.
Tylko w przypadku korzystania z portu USB 3.0 wykorzystywany jest szybki tryb
transmisji; w przypadku portów USB 2.0 lub USB 1.1 maksymalna prędkość trans­misji danych jest odpowiednio mniejsza.
Ustaw obudowę dysków twardych na równej, stabilnej i wystarczająco dużej powierzchni. Należy w odpowiedni sposób chronić powierzchnie cennych mebli przed zadrapa-
niami i wgnieceniami powstałymi na skutek umieszczenia na nich urządzenia.
Włącz obudowę dysku twardego za pomocą wyłącznika na tylnej stronie (ustawienie prze-
łącznika „ON“ = włączona, „OFF“ = wyłączona).
System Windows automatycznie rozpozna obudowę dysku i zakończy instalację sterownika
(sterowniki znajdują się w systemie operacyjnym komputera).
Nowy dysk twardy/SSD przed użyciem musi zostać podzielony na partycje i sforma-
towany, zanim pojawi się w menedżerze plików, patrz następny rozdział.
Partycjonowanie/formatowanie dysku twardego/SSD
Nowy dysk twardy/SSD przed użyciem musi zostać podzielony na partycje i sforma-
towany, zanim pojawi się np. w menedżerze plików i będzie mógł zostać użyty jako nośnik danych.
W trybie pracy „Normalnym” oba dyski twarde/SSD są formatowane oddzielnie, w
trybie pracy „RAID0”, „RAID1” oraz „JBOD” ukazuje się, w zależności od metody, tylko jeden napęd (patrz rozdział „Opis trybów pracy”).
W systemach Windows partycjonowanie i formatowanie jest bardzo łatwe i można je wy-
konać za pomocą panelu sterowania (następnie należy wybrać Zarządzanie komputerem/ Zarządzanie dyskami).
Po przeprowadzeniu partycjonowania należy sformatować nowo utworzoną partycję. Wy-
starczy wybrać opcję szybkiego formatowania, ponieważ w zależności od wielkości dysku twardego „normalne“ formatowanie może trwać bardzo długo.
Ważne!
Może się zdarzyć, zwłaszcza po zmianie trybu pracy, że dysk twardy/SSD nie może
być podzielony na partycje. W takim przypadku należy np. kliknąć prawym przyci­skiem myszy na napęd oznaczony jako „Nieznany” w opcjach zarządzania dyskami w systemie Windows (w lewym obszarze opcji zarządzania dyskami w zakładce z nośnikami danych)
Należy tutaj wybrać funkcję „inicjacja nośnika danych” (możliwe tylko wtedy, gdy
napęd jest nierozpoznany i oznaczony jako „Nieznany”).
Należy następnie zmienić tryb pracy
Ważne!
Jeśli zamocowane dyski twarde/SSD już zostały już skongurowane w jednym z
czterech trybów pracy i znajdują się na nich dane, to należy zabezpieczyć te dane przed zmianą trybu pracy.
W innym wypadku może dojść do utraty danych!
Należy odłączyć obudowę dysków twardych od komputera oraz od zasilania.
Należy otworzyć obudowę dysków twardych (wykręcając cztery śruby z tylnej części obudo-
wy) i pociągnąć wieko obudowy odrobinę do przodu.
Należy wybrać tryb pracy za pomocą przełącznika różnicowo-prądowego (zobacz „Opis try-
bów pracy”).
Należy podłączyć obudowę dysków twardych do zasilania i włączyć ją. Należy poczekać,
aż diody LED zaczną świecić ciągłym światłem (zielona dioda LED + dwie niebieskie diody LED).
Należy teraz przytrzymać mały przycisk obok przełącznika różnicowo-prądowego. Jeśli diody
LED będą migać, należy dalej przytrzymywać przycisk. Po około 10 - 15 sekundach diody LED przestaną migać; górna dioda LED powinna znów
zaświecić na zielono, a pozostałe dwie na niebiesko. Należy wtedy puścić przyciski. W ten sposób zapisany zostaje dany tryb pracy za pomoca przelacznika róznicowo-
pradowego oraz dyski twarde/SSD moga byc dzielone na partycje i formatowane po podlaczeniu do komputera.
Należy odłączyć obudowę dysków twardych od zasilania i ponownie przykręcić obudowę.
Należy ponownie włączyć obudowę dysków twardych (podłączyć do komputera i do zasila-
nia, włączyć).
Należy postępować według wskazówek rozdziału „Partycjonowanie/formatowanie dysku
twardego/SSD”.
Wskazówki i porady
a) USB
Urządzenia USB 3.0 są kompatybilne wstecznie. Oznacza to, że funkcjonują również w po-
wiązaniu z tradycyjnymi portami USB 2.0/1.1, ale tylko w zakresie swoich maksymalnych prędkości.
Faktycznie możliwa prędkość jest jednak zależna od dysku twardego/SSD, wykorzystywanego kontrolera USB oraz rodzaju danych (małe bądź duże dane) itd.
W przypadku korzystania z połączenia USB 3.0 zalecamy wybranie jak najkrótszego przewo-
du, aby nie doszło do obniżenia prędkości transmisji.
Jeśli obudowa będzie podłączona za pomocą koncentratora USB, on również powinien być
kompatybilny z typem transmisji USB 3.0, aby możliwe było uzyskanie maksymalnej pręd­kości.
Loading...
+ 1 hidden pages