Renkforce 1368665 Operating Instructions [cs]

Detektor kovů MD 2500
Obj. č.: 136 86 65
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup detektoru kovů Renkforce MD 2500. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Tento výrobek slouží jako detektor kovů pro vyhledávání různých kovových materiálů. Zobrazení se ukazují na jednotce velkého analogového displeje. Přístroj rozlišuje kovy s vysokým a s nízkým obsahem železa. Dokáže vyhledat kovy v zemi a v mělké vodě. K provozu přístroje budete potřebovat 2 baterie 9 V.
Vlastnosti a funkce
3 typy funkcí: VLF (základní nastavení), TR1 (rozlišení kovů), TR2 (rozlišení vzácných kovů)
3 typy zvukové signalizace rozlišení
Určení lokalizace
Nastavení pro silně mineralizovanou půdu
Nastavení citlivosti
Analogová jednotka displeje
Zobrazení podpě
Vodotěsná vyhledávací cívka pro detekci
v mělké vodě
Výstup pro sluchátka
Ovládání hlasitosti
Nastavitelná délka tyče
Ergonomická rukojeť a loketní opěrka
Sestavení
a) Jednotlivé prvky
1. Vyhledávací sonda
2. Upevňovací šroub
3. Spodní vodící tyč
4. Připojovací objímka
5. Provozní jednotka
6. Horní vodící tyč s držákem
b) Kompletizace detektoru
Pomocí upevňovacího šroubu (2) nainstalujte vyhledávací sondu (1) na spodní vodící tyč (3). Upevňovací šroub dobře utáhněte rukou, tj. bez použití nástrojů, aby bylo možné vyhledávací sondu nastavit na spodní vodící tyči v libovolném úhlu a zůstala v dané poloze.
Kabel vyhledávací sondy (1) naviňte 3 – 4 krát volně kolem vodicí tyče k provozní jednotce (5). Konektor vyhledávací sondy zapojte do zdířky na zadní straně provozní jednotky.
Zatlačte přitom spodní vodicí tyč do připojovací objímky (4), nastavte její délku podle potřeby a upevněte ji otáčením objímky proti směru hodinových ručiček.
Horní vodící tyč (6) nainstalujte nad provozní jednotku (5). Vodící tyč s rukojetí zatlačte na vodicí tyč těsně nad provozní jednotkou (5), nastavte rukojeť do požadované polohy a upevněte ji vroubkovaným šroubem.
Zkraťte si detektor kovů podle svých potřeb. Spodní vodicí tyč můžete přitom nastavit tak, že otáčením ve směru hodinových ručiček uvolníte připojovací objímku (4), nastavíte požadovanou délku a poté objímku znovu utáhnete proti směru hodinových ručiček. Spodní vodicí tyč (3) nastavte tak, abyste mohli stát vzpřímeně s detektorem kovů v ruce. Vyhledávací sonda by měla být cca 3 až 5 cm nad zemí a ruka by na ní měla volně spočívat (viz obr. 2).
Vložení baterií
Při vkládání baterií odstraňte nejdříve kryt schránky baterií na zadní straně provozní jednotky. Zatlačte na vroubkované
části záklopek na kraji krytů schránky baterií v levé a pravé části a vysuňte je do strany.
Nyní vložte do každé schránky 1 baterii 9 V. Dejte pozor na dodržení správné polarity jednotlivých baterií (sledujte označení plus/+ a mínus/- v schránce baterie).
Poté znovu nasaďte kryty schránek baterií, aby zaklaply na místo.
Ovládací prvky a funkce
a)
Ovládací prvky
V této části návodu vysvětlíme funkce ovládacích prvků a fungování displeje. Čísla odkazují na obrázek č. 4.
Detektor kovů se zapíná přepínačem „Mode“ (1), který současně zvolíte provozní režim. Na výběr máte tři provozní režimy: VLF, TR1 a TR2.
- Režim „VLF“ se používá pro základní nastavení detektoru kovů.
- Režim „TR1“ se většinou používá k hledání a k rozlišení dvou různých objektů, jako např.
zlata a železa a současně se zobrazuje průběh na displeji přístroje (2).
Obrázek 2
- Režim „TR2“ se používá k přesné analýze předmětu nalezeného v režimu „TR1“ a k rozlišení různých druhů předmětů, jako např. zlata, hliníku a současně se zobrazuje průběh na displeji přístroje (2).
Ovladačem „Volume“ (3) se nastavuje hlasitost signálu detekce.
Ovladač „Ground“ (4) se používá k nastavení detektoru kovu na
různý charakter zeminy a zlepšuje tak výsledky hledání.
Ovladač „Tuning“ (5) se používá pro sladění vyhledávací sondy s elektronikou provozní jednotky a pro nastavení nulové hodnoty displeje (2).
Ovladačem „Discrimination“ (6) se nastavuje mez pro rozlišení dvou různých kovů.
Ovladačem „Sensitivty“ (7) se nastavuje citlivost detektoru kovů pro různé hloubky hledání a zlepšují se tak výsledky detekce.
Tlačítko v rukojeti (8) se používá k nastavení a vynulování displeje během provozu.
LED kontrolka (9) ukazuje podpětí baterií. Pokud tato LED kontrolka svítí, musí se baterie vyměnit.
Obrázek 4
b) Zvuková signalizace
Provozní jednotka je vybavena reproduktorem a zdířkou pro připojení sluchátek (na boční straně rukojeti). Když se připojí sluchátka, integrovaný reproduktor se vypne. Ovladačem „Volume“ (3) se může hlasitost zvýšit (otáčejte doprava) nebo snížit (otáčejte doleva). Když přístroj detekuje neželezný předmět, zazní zvuková signalizace.
Používáním sluchátek se nejen zlepšuje slyšitelnost zvukových signálů, ale současně se snižuje spotřeba proudu detektoru kovů. Během provozu se sluchátky se musí ovladač hlasitosti „Volume“ (3) nastavit před zapnutím přístroje až na doraz doleva, protože jinak hrozí při vysoké hlasitosti poškození sluchu!
Rady pro práci s detektorem
a) Obecné informace
Aby z vás byl úspěšný „lovec pokladů“, musíte vědět, jak váš detektor kovů reaguje během detekce na různé kovy, jejich polohu a vzdálenost. Proveďte si proto doma různá zkušební hledání různých kovů a pod různým úhlem. Zkušební hledání neprovádějte na podlaze v místnosti, protože se v ní obvykle nachází ocel nebo železo. Doporučujeme použít dřevěnou desku, na kterou můžete umístit různé předměty. Nechte přístroj detekovat různé předměty, jako např. hodinky, prsteny, staré železo, atd. Sledujte přitom příslušnou optickou a akustickou signalizaci. Vyhledávání zkoušejte tak dlouho, dokud nedokážete optické a akustické signály interpretovat jasně a bez chyb.
b) Správné pohyby
Nacvičit si můžete i správné pohyby během vyhledávání. Pro dosažení co nejlepších výsledků postupujte podle následujících pokynů:
Cílovou oblast prozkoumejte v předem určené trase a pohybujte se po ní v půlkruzích.
Pohybujte s vyhledávací sondou cca 3 – 5 cm nad zemí pokud možno v rovnoměrné výšce. Nikdy s ní nepohybujte jako s kyvadlem. Zvedání vyhledávací sondy při změně směru nebo na konci pohybu povede k nepřesným výsledkům měření.
Pohyby provádějte pomalu, abyste mohli detekovat všechny možné předměty.
Po určitém nácviku dokážete předměty přesně detekovat.
Pokud detektor objeví skrytý předmět, pohybujte vyhledávací sondou v stále menším tvaru „X“ (viz obrázek). Pamatujte si přesně bod na zemi, kde detektor zapípal a držte vyhledávací sondu přesně nad tímto bodem. Pohybujte vyhledávací sondou několikrát dopředu a dozadu a znovu si zapamatujte, kde detektor vydá zvukový signál. Kružte kolem nálezu stále menšími pohyby.
Čím silnější je indikace na displeji, tím větší je předmět, nebo v případě menších předmětů, je nález méně hluboko pod povrchem. Ručička na jednotce displeje ukazuje nejsilnější indikace v případě drahých kovů. Pokud se na displeji nezobrazí vyhledávací signál několikrát po sobě, pokud procházíte opakovaně nad místem hledání, pravděpodobně jste našli kousek šrotu.
c) Negativní vlivy při hledání
Je těžké dosahovat přesné výsledky v něčem, co dobře neznáte. Při detekci se uplatňuje mnoho faktorů, které způsobují, že vyhledávání předmětů je složitou činností. Jedná se především o následující faktory:
Úhel, pod kterým předmět leží v zemi (oblast detekce)
Hloubka, ve které se předmět nachází.
Stupeň oxidace předmětu
Velikost předmětu
Elektromagnetické a elektrické rušení (např. kabely v zemi, bezdrátové přenosy, atd.) v blízkosti
předmětu.
Vzhledem k výše uvedeným okolnostem je o to důležitější, abyste se ještě předtím, než se vydáte na „lov pokladů“, dobře seznámili se svým detektorem kovů a dokázali dobře identifikovat výsledky hledání.
1. Obsluha přístroje
Pokyny v níže uvedených částech „Základní nastavení“ a „“Obsluha“ slouží k tomu, abyste se seznámili se základními funkcemi, které použijete při vyhledávání předmětů. Použijte je spolu s radami pro práci s detektorem (viz výše), nácvikem hledání v známém prostředí (např. doma na dřevěném stole nebo na zahradě) a s předměty, které znáte (např. hodinky, prsteny, železo, atd.), až dokud nedokážete předměty identifikovat správně, bezpečně a „naslepo“. Pokud jste si jisti identifikací předmětů, můžete přejít k hledání v neznámém terénu. Další informace, které jsou potřebné k přesnému nastavení výrobku a k co nejúspěšnějšímu „lovu pokladů“ najdete pak níže v části „c) Jemné nastavení“.
a) Základní nastavení
Nastavte ovladač hlasitosti „Volume“ na desátou hodinu.
Ovladače „Ground“, Discrimination“ a „Sensitivity“ nastavte do středové polohy.
Přepínač „mode“ dejte do polohy „VLF“ a zapněte přístroj. Ručička na displeji se vychýlí
a reproduktor vydá zvukový signál.
Držte vyhledávací sondu alespoň 25 cm nad zemí a nad kovovými předměty.
Stiskněte tlačítko na rukojeti (8) a podržte ho.
Při základním nastavení detektoru kovů otáčejte pomalu ovladačem „Tuning“ a nastavte jednotku
displeje do nulové polohy (viz stupnice). Reproduktor je v této poloze vypnutý a přístroj je připraven k „lovu pokladů“. Další nastavení se musí provést až během provozu (viz níže).
Pokud v průběhu provozu stisknete tlačítko v rukojeti (8), displej se resetuje na nulu. Základní nastavení se musí provést vždy před zahájením provozu a při změně prostoru hledání.
Loading...
+ 2 hidden pages