Reely XL User guide [cs]

RC vrtulník s dvojitým rotorem „XL“ 2,4 GHz RtF
Obj. č.: 20 91 06
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup modelu RC vrtulníku s dvojitým rotorem „XL“ . Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Model vrtulníku je elektřinou poháněný model, dálkově ovládaný pomocí vysílače, který je součástí balení. Model je určený k použití ve velkých místnostech nebo sportovních halách a za bezvětří jej lze použít i venku. Model není potřeba skládat. Součástí balení jsou i dálkové ovládání a komponenty pohonu, takže vrtulník je připraven k létání.
Výrobek se nesmí namočit ani navlhnout. Výrobek není hračka, a proto jej uchovávejte mimo dosah dětí do 14 let.
.
Dodržujte všechny bezpečnostní pokyny v tomto návodu. Obsahují důležité informace pro práci s výrobkem. Jen Vy sám Jste výhradně odpovědný za bezpečný provoz modelu!
Popis výrobku
Elektrický RC vrtulník s dvojitým rotorem je vybaven dvěma proti sobě se pohybujícími hlavními rotory a je připraven k použití. Díky své konstrukci se kolem svislé osy nevytváří žádná točivá síla a model tak nepotřebuje funkční ocasní rotor. Řízení okolo svislé osy se provádí změnami otáček dvou hlavních rotorů a vrtulník se tak může otáčet na libovolnou stranu.
Horní hlavní rotor slouží jako nosný a má pevně daný úhel náběhu, který je automaticky nastavován pomocí otočného odstředivého závaží. Spodní rotor slouží jako řídící a umožňuje let všemi směry.
Zvedání a klesání modelu se děje běžným přizpůsobením počtu otáček listů obou hlavních rotorů. Díky velké vzdálenosti mezi nosním rotorem a těžištěm vrtulníku, je vrtulník ve vzduchu velice stabilní, a proto je vhodný k tréninku létání s dálkově ovládanými modely vrtulníků. Připojený systém dálkového ovládání umožňuje citlivé řízení modelu.
K provozu dálkového ovládání je potřebujete 8 baterií AA nebo 8 akumulátorů AA.
Vysvětlení symbolů
Symbol vykřičníku ukazuje na zvláštní nebezpečí spojené se špatným zacházením, manipulací nebo nevhodným použitím.
Symbol šipky uvádí speciální radu, nebo informaci k obsluze.
Rozsah dodávky
Model vrtulníku připravený k letu
Bezdrátový systém dálkového ovládání
Li-Pol akumulátor vrtulníku
ťový adaptér s nabíjecím kabelem
Nabíječka Li-Pol akumulátoru
Náhradní listy rotoru
Návod k obsluze
Bezpečnostní pokyny
Nelze uplatňovat záruku na poškození vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k obsluze! Za takto vzniklé následné škody nepřebíráme odpovědnost! Nepřebíráme odpovědnost ani za věcné škody, nebo škody na zdraví způsobené nevhodným použitím nebo nedodržením bezpečnostních pokynů! V takových případech je záruka neplatná.
Záruka se dále nevztahuje na běžné opotřebení během provozu (například opotřebení ozubených kol nebo serva) a na poškození způsobené nehodou (například zlomené listy rotoru, nalomený držák ložiska atd.).
Tyto bezpečnostní pokyny slouží nejen k ochraně výrobku, ale taktéž pro vaši vlastní bezpečnost. Čtěte je proto pozorně ještě před prvním použitím výrobku!
a) Všeobecné informace
Varování, důležitá informace!
Používání tohoto modelu může způsobit škodu na majetku, nebo na zdraví. Ujistěte se proto, že máte pro jeho používaní uzavřené patřičné pojištění. Pokud už máte uzavřené pojištění za způsobené škody, ověřte si, jestli se vaše pojištění vztahuje i na použití tohoto výrobku ještě předtím, než model použijete. Berte prosím na vědomí, že v některých zemích EU je vyžadováno pojištění pro používání všech leteckých modelů.
Neoprávněné úpravy a/nebo modifikace výrobku jsou zakázány z bezpečnostních a schvalovacích důvodů v rámci EU.
Výrobek není hračka. Udržujte jej mimo dosah dětí do 14 let.
Výrobek nesmí přijít do styku s vlhkem, nebo mokrem.
Pokud ještě nemáte potřebné znalosti z používání dálkově ovládaných leteckých modelů, kontaktujte prosím
zkušenějšího modeláře, nebo nějaký modelářský klub.
Nenechávejte obalový materiál bez dozoru. Může být nebezpečný pro děti!
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte
se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Používat a obsluhovat dálkově ovládané modely se musíte naučit. Pokud jste dosud takový model ještě neřídil, buďte obzvláště opatrný a zvykněte si nejdříve na to, jak vrtulník reaguje na dálkové ovládání.
b) Než začnete výrobek požívat
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač a až potom připojte akumulátor (akupack) k přijímači / ovládací časti vrtulníku. Vzájemné vyladění frekvence mezi vysílačem a přijímačem bylo již zkontrolováno ve výrobě, a tak bude model okamžitě reagovat na ovládací pokyny vysílače.
Zkontrolujte funkční bezpečnost modelu a systému dálkového ovládaní. Dávejte pozor na viditelné poškození, jako například vadné konektory a poškozené kabely. Všechny pohyblivé části modelu musí běžet hladce, ale neměly by mít zbytečnou vůli v ložisku.
Akupack, který je potřebný k provozu vrtulníku, se musí před použitím nabít, stejně jako i akumulátory potřebné pro provoz dálkového ovládání. Při dobíjení se řiďte pokyny výrobce akumulátorů.
Jako zdroj napětí pro zasunovací nabíječku použijte standardní zásuvku elektrického proudu s napětím 230 V/ 50 Hz. Nikdy nezkoušejte připojit nabíječku ke zdroji s jiným napětím.
Pokud jako zdroj energie pro vysílač použijete baterie, tak se ujistěte se, že baterie ve vysílači mají dostatečnou kapacitu (použijte zkoušečku baterií). Pokud jsou baterie slabé, vyměňte vždy celou sadu baterií a nikdy jenom jednotlivé články.
Před uvedením do provozu vždy zkontrolujte a případně upravte nastavení trimovací posuvné páčky pro ovládání různých směrů letu na dálkovém ovládání.
c) Během provozu
Při ovládání modelu neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho okolí závisí při používání modelu jenom na vás.
Nevhodné ovládání může vést ke škodě na majetku, nebo na zdraví. Proto v průběhu létání vždy udržujte dostatečnou vzdálenost od lidí, zvířat a objektů.
Používejte model jenom tehdy, když vaše schopnost reakce není omezena únavou, alkoholem, nebo léky.
V průběhu provozu se motor, řídicí systém a akumulátory mohou zahřívat. Proto před nabíjením akupacku
v modelu, nebo před jeho výměnou náhradním akupackem, ponechte vrtulník 10-15 minut v klidu. Před každým letem se pohonné motory musí ochladit na pokojovou teplotu.
Nikdy nevypínejte vysílač (dálkové ovládání), když je zapnutý vrtulník. Po přistání vždy nejdříve vypněte model a až potom dálkové ovládání.
Vždy zkontrolujte funkční bezpečnost modelu a systému dálkového ovládaní. Dávejte pozor na viditelné poškození, jako například vadné konektory a poškozené kabely. V případě poruchy, nebo poškození, požívejte vrtulník až po jejich odstranění.
Vysílač nikdy nevypínejte předtím, než odpojíte akupack od přijímače / řídící části.
Model ani dálkové ovládání nikdy nevystavujte na delší čas přímému slunci, nebo zdroji silného tepla.
Pokyny ohledně baterií a akumulátorů
I když je dnes používání baterií a akumulátorů běžnou záležitostí, stále je s ním spojena řada problémů a nebezpečí. Obzvláště při manipulaci s Li-Pol akumulátory dodržujte vzhledem k jejich vysoké energetické kapacitě (v porovnání s běžným akumulátorem NiCd nebo NiMH), následující bezpečnostní pokyny a opatření, abyste se vyhnuli nebezpečí exploze, nebo požáru.
Baterie/akumulátory nepatří do rukou dětem.
Nenechávejte baterie/akumulátory volně ležet. Existuje nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí
zvířata. V takovém případě ihned vyhledejte lékaře!
Baterie/akumulátory se nikdy nesmějí zkratovat, rozebírat nebo vhazovat do ohně – hrozí nebezpečí výbuchu!
Vyteklé nebo poškozené baterie/akumulátory mohou při styku s pokožkou způsobit poleptání; při manipulaci
s nimi používejte vhodné ochranné rukavice.
Obyčejné baterie (které nejsou určeny k nabíjení) se nikdy nesmějí nabíjet – hrozí nebezpečí vzniku požáru a výbuchu! Nabíjejte jen výhradně k tomu určené akumulátory; používejte vhodné nabíječky. Jednorázové baterie (1,5 V) musí být po vybití patřičným způsobem zlikvidovány.
Při vkládání baterií / akumulátorů, nebo když připojujete akupack a nabíječku, dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–). Špatná polarita může poškodit vysílač, vrtulník i akumulátory a vést k riziku požáru a výbuchu.
Vždy vyměňte celou sadu baterií resp. akumulátorů. Nemíchejte plné baterie/akumulátory s poloprázdnými. Používejte vždy baterie resp. akumulátory stejného typu a od stejného výrobce.
Nikdy nemíchejte baterie s akumulátory! Pro vysílač dálkového ovládání používejte vždy jen baterie.
Při delším nepoužívání (např. při uskladnění) vyjměte baterie z vysílače, abyste předešli poškození
zapříčiněnému jejich vytečením.
Pozor!
Po skončení létání musíte z vrtulníku vybrat akupack. Nenechávejte akumulátor v modelu, když se nepoužívá (např. v průběhu transportu nebo při skladování). Jinak se mohou akumulátory zcela vybít, čím se zničí a budou nepoužitelné!
Akumulátory dobíjejte každé tři měsíce, protože jinak může dojít k jejich úplnému samovolnému vybití, čím se stanou nepoužitelnými.
Nabíječka, která je součásti dodávky smí být používána jenom k nabíjení přiloženého akupacku. Nikdy ji nepoužívejte k nabíjení jiných akumulátorů. Hrozí nebezpečí požáru a exploze! Nabíječka není vhodná pro nabíjení akumulátoru, které používáte v dálkovém ovládání!
Akupack nenabíjejte nikdy okamžitě po skončení létání. Vždy je před opětovným nabitím nechejte nejdříve vychladnout na pokojovou teplotu (aspoň 5 – 10 minut).
K nabíjení používejte pouze neporušené a nepoškozené akumulátory. Když je poškozený obal akumulátoru, nebo je akumulátor nějak deformovaný, nesmí se nabíjet. Vedlo by to k bezprostřednímu nebezpečí požáru a exploze!
Nepoškozujte fólii obalu akumulátorů a nezasahujte do nich ostrými předměty. Hrozí nebezpečí požáru a exploze!
Když nabíjíte akupack, vytáhněte jej z modelu a položte na nehořlavý povrch mimo dosah hořlavých předmětů.
Při nabíjení se akupack i nabíječka zahřívají, a proto je nezbytné zajistit jejich dostatečné větrání. Nikdy
nabíječku ani akupack nezakrývejte! Samozřejmě toto pravidlo platí i pro ostatní nabíječky a akumulátory.
Při nabíjení nenechávejte akumulátory bez dozoru.
Když je akupack plně dobitý, odpojte jej od nabíječky.
Nabíječka, ani akumulátor nesmí navlhnout, ani se namočit. Hrozí nebezpečí smrtelného úrazu elektrickým
proudem a také riziko požáru a výbuchu!
Nabíječka se smí používat jenom v suchých místnostech. Nevystavujte ji, ani akupack příliš vysokým / nízkým teplotám, ani přímému slunečnímu záření.
Dálkový ovladač (vysílač) může být namísto baterií napájen akumulátory.
Nižší napětí (baterie 1,5 V, akumulátory 1,2 V) a nižší kapacita akumulátoru mohou vést ke zkrácení doby provozu. To však obvykle nehraje významnou roli, protože doba provozu vysílačky o mnoho přesahuje dobu provozu vrtulníku.
Pokud do dálkového ovládání použijete baterie, doporučujeme použít kvalitní alkalické baterie. V případě použití akumulátorů může být snížen dosah signálu
Ovládací prvky dálkového ovládání
Obr. č. 1
1. Sklopná anténa 8. LED kontrolka provozního napě
2. Posuvný trimr pro nastavení funkcí vpřed a vzad („Nod“)
3. Ovládací páka pro pohyb vpřed a vzad („Nod“) a pohyb vlevo / vpravo („Roll“)
4. Posuvný trimr pro nastavení funkcí pohybu vlevo a vpravo (Roll)
5. Nabíjecí zdířka
6. Přepínač funkcí / spínač (vypínač) 13. Očko pro přichycení závěsného popruhu
7. Přepínače opačných směrů reakcí modelu 14. Držadlo pro přenášení
9. Tlačítko propojení signálu vysílače s přijímačem
10. Posuvný trimr pro nastavení funkcí rotace doleva / doprava („Rear“).
11. Ovládací páka pro pohyb stoupání / klesání („pitch“) a rotace doleva / doprava („Tail“)
12. Posuvný trimr pro nastavení funkcí stoupání a klesání („Pitch“)
Nastavení vysílače
V dalších částech návodu se čísla v textu odvolávají vždy na vedle uvedený obrázek resp. na obrázky, které se nacházejí v daném odstavci. Příčné odkazy na jiné obrázky jsou udávány pomocí čísel odpovídajících obrázků.
a) Vložení baterií / akumulátorů
Vysílač je napájen 8 AA alkalickými bateriemi nebo akumulátory. Z hlediska ekologie a ekonomického provozu se doporučuje používat nabíjecí akumulátory, které lze nabíjet přímo ve vysílačce prostřednictvím vestavěného dobíjení.
Pro vložení baterií postupujte následujícím způsobem:
Prostor pro vložení baterií (1) je umístěn na zadní straně vysílače. Stiskněte kryt v v místě označeném vroubky (2) a odsuňte jej směrem dolů.
Nyní vložte 8 baterií nebo akumulátorů do prostoru pro baterie. Věnujte pozornost správné polaritě jednotlivých článků. Polarita (+ / - ) je vyznačena na spodní straně prostoru pro baterie.
Kryt zasuňte zpět a nechte jej zacvaknout na místo.
Obr. č. 2
Pomocí doplňkového propojovacího kabelu, který se zapojí do zdířky instruktora, je možné získávat řídící signály z vysílače instruktora létání, nebo z rozhraní letového simulátoru.
b) Nabíjení akumulátorů ve vysílači
V případě, že používáte vysílač s instalovanými akumulátory, můžete připojit napájecí kabel (není součástí dodávky) do napájecí zdířky (1) a tak nabíjet akumulátory ve vysílači, když je vypnutý.
Je bezpodmínečně nutné zkontrolovat správnou polaritu, když připojujete napájecí kabel do připojovací zdířky. Vnitřní kontakt napájecí zdířky musí být připojen ke kladnému pólu (+) a vnější kontakt k zápornému (1) pólu nabíječky.
Nabíjecí proud by měl být cca 1 / 10 kapacity vložených akumulátorů. V případě akumulátorů s kapacitou 2000 mAh odpovídá nabíjecí proud cca 200 mA a doba nabíjení je cca 14 hodin. Obr. č. 3
Protože do nabíjecího okruhu vysílače je integrovaná ochranná dioda, není možné používat žádné nabíječky, které krátce přeruší nabíjecí proud, aby zkontrolovali aktuální napětí akumulátoru. V takovém případě nabíjejte akumulátory mimo prostor vysílače.
Nabíječku připojujte, pouze pokud jsou ve vysílačce vloženy akumulátory (1,2 V / článek). Nikdy nezkoušejte nabíječkou znovu nabíjet obyčejné baterie (1,5 V / článek).
Abyste se vyhnuli poškození vnitřních tištěných vodičů a jejich připojení, nepoužívejte rychlo nabíječky.
ťový adaptér, který je součástí dodávky, slouží pouze pro připojení k nabíječce Li-Pol akumulátorů a není vhodný pro nabíjení akumulátorů vysílačky. Nadměrné napětí by mohlo zničit akumulátor, vysílač, nebo nabíječku. Hrozí přímé ohrožení požárem a explozí.
c) Zapnutí vysílače
Když jsou akumulátory nabité resp. jsou vloženy nové baterie, zapněte vysílačku přepínačem funkcí (Obr. 1, bod 6), abyste vysílač otestovali. Zelená kontrolka (viz Obr. 1, bod 8) signalizuje stav napájení vysílačky.
Pokud už napájecí proud nepostačuje k napájení vysílače, změní se barva kontrolky na žlutou. V takovém případě co nejrychleji ukončete provoz modelu.
Pokud napětí klesne pod 7,5 V, barva kontrolky se změní na červenou. Před dalším provozem je nutno akumulátory znovu nabít resp. vložit nové baterie.
Abyste se vyhnuli paměťovému efektu NiCd akumulátorů, měli by se připojit k nabíječce, jen když jsou úplně vybité.
Uvedení modelu vrtulníku do provozu
a) Nabíjení akupacku
3-článkový akupack (1) se nabíjí pomocí dodávaného síťového adaptéru (2) a nabíječky Li-Pol (3).
Nejdříve připojte připojovací kabel (4) síťového adaptéru k horní části nabíječky Li-Pol.
Ve spodní části nabíječky jsou 2 nabíjecí zdířky (5 a 6). Konektor 4-žilového kabelu akupacku je chráněný proti
přepólování se připojí do pravé nabíjecí zdířky (5). Levá zdířka nabíječky (6) je určena pro 2-článkový Li-Pol akumulátor
2-žilový přípojný kabel s konektorem BEC se k nabíjení nepoužívá. Pomocí tohoto kabelu se později akumulátor připojí k modelu.
Při nabíjení musí být akupack vždy vyjmutý z modelu, aby při případném zahřátí nedocházelo k deformaci plastových částí akumulátorové schránky.
Při připojování kabelového konektoru, který je chráněn proti přepólování, dejte pozor, aby 2 vodící kolíky konektoru směrovali nahoru.
Obr. č. 4
Kabel síťového adaptéru se dodává svinutý. Před prvním použitím je ovšem třeba sejmout sponu kabelu a kabel rozvinout.
Loading...
+ 8 hidden pages