Reely Q User guide [cs]

D
ron
„Q“ RtF
Obj. č.: 152 60 41
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup kvadrokoptéry Reely „Q“, RtF. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Elektrická kvadrokoptéra Reely „Q“ představuje letecký model blízký modelu vrtulníku, který je určen výhradně k soukromému použití v oblasti řízení modelů.
Vlastnosti
Kvadrokoptéra Reely „Q“ je elektricky poháněný letecký model blízký modelu vrtulníku, ale se 4 rotory. Na profesionálním poli se v současnosti už takováto letecká zařízení používají k těm nejrůznějším účelům. K lepší stabilizaci modelu za letu slouží nejnově jší elektronika řízená mikroprocesorem, spolu se senzory pro kontrolu polohy a akcelerace. Velmi kvalitní stejnosměrný elektrický motor spolu se speciálně vyvinutým řízením umožňují, že s modelem můžete při velkém výkonu létat dlouho. Inovované řízení a automatická elektronická stabilizace mají za následek vynikající charakteristiky řízení letu. Kvadrokoptéra je určena pro použití uvnitř místností, ale za bezvětří ji můžete používat také v otevřeném prostranství. Vestavěná elektronika (6 - osový gyroskop) dokáže vyrovnávat malé nechtěné změny letové výšky, ale nedokáže je odstranit úplně. Protože kvadrokoptéra má poměrně malou hmotnost (jen asi 12 g), je citlivá na vítr a vzduchové proudy.
Rozsah dodávky
Kvadrokoptéra Reely „Q“ Vysílač Držák telefonu na vysílači USB nabíječka 2 náhradní rotory (přední) 2 náhradní rotory (zadní) Návod k obsluze
Letový akumulátor
Pokud model nepoužíváte (např. během přepravy nebo při uskladnění), vždy nechte přepínač zapnutí a vypnutí „ON/OFF“ v poloze „OFF, aby kvadrokoptéra zůstala vypnuta. V opačném případě může dojít k úplnému vybití akumulátoru Li-Pol a tím k jeho zničení a k znehodnocení! Hrozí rovněž nebezpečí selhání v důsledku rušivých zásahů. Rotory se mohou neočekávaně nastartovat a způsobit poranění nebo škodu.
Li-Pol akumulátor v modelu nikdy nenabíjejte bezprostředně po použití.
Před opětovným nabitím vždy počkejte 5 – 10 minut, aby se nejdříve ochladil na teplotu okolí.
Li-Pol akumulátor nabíjejte přímo v modelu pomocí přiložené USB nabíječky. Akumulátory nabíjejte pouze v případě, že jsou zcela nepoškozené a celistvé.
Akumulátor se nesmí nabíjet, pokud má poškozenou vnější izolaci, nebo pokud je zdeformovaný a nafouklý. V takovém případě hrozí bezprostřední nebezpečí požáru a exploze!
Při nabíjení položte model na nějaký povrch, který je odolný proti ohni (např. na dlažbu).
Udržujte dostatečný odstup od všech hořlavých předmětů a v případě potřeby použijte prodlužovací USB kabel.
Nabíječka a Li-Pol akumulátor se během nabíjení zahřívají, a proto je potřeba zajistit jejich
dostatečné větrání. Nabíječku nebo kvadrokoptéru nikdy během nabíjení nezakrývejte!
Během nabíjení nenechávejte nikdy Li-Pol akumulátory bez dohledu. Jakmile bude Li-Pol akumulátor plně nabitý, odpojte kvadrokoptéru od nabíječky. Nabíječky ani akumulátor nesmí přijít do kontaktu s vlhkem a mokrem.
Nabíjení provádějte jen v suchých místnostech.
V případě nesprávného zacházení s Li-Pol akumulátorem a jeho závady hrozí riziko exploze
nebo požáru. Obzvláště Li-Pol akumulátory jsou kvůli obsaženým chemikáliím velmi citlivé na vlhko a na kyslík! Nevystavujte Li-Pol akumulátory vysokým a nízkým teplotám nebo přímému slunečnímu světlu.
Příprava k uvedení do provozu
a) Vložení baterií do vysílače
Odstraňte kryt schránky baterií na zadní straně vysílače. Bude k tomu muset vyšroubovat šroub v krytu a kryt odklopit (1). Vložte do schránky 2 baterie velikosti AAA při dodržení jejich správné polarity (2). Při vkládání baterií sledujte označení polarity, které je vyznačeno v schránce. Vraťte kryt schránky znovu na místo a přišroubujte ho (3).
Obrázek 1
b) Nabíjení letového akupacku
K napájení přiložené USB nabíječky používejte vhodný USB zdroj nebo adaptér autozásuvky (nejsou součástí dodávky) s výstupním proudem minimálně 500 mA. Jako alternativu lze používat také USB port na počítači nebo USB hub s vlastním napájením, ovšem za předpokladu, že dodávají proud alespoň 500 mA. Připojte přiloženou USB nabíječku konektorem (1) k zdroji proudu nebo do zdířky adaptéru autozásuvky. Poté připojte menší konektor (2) nabíječky do příslušné zdířky na kvadrokoptéře (3). Při zapojování dávejte pozor na tvar konektoru a vkládejte ho do zdířky v správné poloze.
Pokud je akumulátor v pořádku a zdroj proudu vyhovuje požadovaným podmínkám, nabíjení se zahájí automaticky a je signalizováno červenou LED kontrolkou na USB nabíječce. Signalizace LED kontrolky: LED nepřetržitě svítí: Běží proces nabíjení. LED nesvítí: Akumulátor je plně nabitý.
Obrázek 2
Ovládací prvky na vysílači
1. Přepínač Zap. / Vyp (On/Off)
2. Provozní LED kontrolka
3. Levá ovládací páka (rychlost motoru a otáčení kolem svislé osy)
4. Pravá ovládací páka (let dopředu, dozadu a klopení do stran)
5. Trimování klopení do stran
6. Trimování letu dopředu
Obrázek 3
Bezpečnostní prvky na vysílači a na modelu
Kvadrokoptéra Reely „Q“ je vybavena celou řadou bezpečnostních prvků na vysílači a na modelu, které slouží k ochraně modelu před poškozením, resp. k snížení možného poškození na minimum. Ochranné mechanizmy se projevují vizuální (LED kontrolky na modelu) a akustickou (vysílač) signalizací.
a) Vysílač
Stav baterií se během provozu nepřetržitě kontroluje. Pokud napětí baterií klesne pod určitou úroveň, vysílač začne vydávat přerušovaný zvukový signál a současně bude blikat LED kontrolka na vysílači (obr. 3, bod 2). V takovém případě přerušte okamžitě létání a baterie ve vysílači vyměňte.
b) Model
LED kontrolky na modelu (na přistávacích podpěrách) signalizují, jestli je model „svázán“ s vysílačem a jestli má dobrý příjem signálu z vysílače. Slouží k tomu trvale rozsvícené LED kontrolky. Pokud tyto LED kontrolky v přední části začnou blikat, znamená to, že kvadrokoptéra nemá dobrý příjem signálu z vysílače. V takovém případě se musí znovu provést párování. Kvadrokoptéra nepřetržitě monitoruje napětí letového akumulátoru. Pokud napětí klesne v určitém časovém úseku pod kritickou úroveň, začnou přední LED kontrolky blikat. V případě, že je napětí trvale pod stanovenou hodnotou, iniciuje se po chvilce nouzové přistání a motory se vypnou.
Pokud se začne blikáním všech LED kontrolek na modelu signalizovat podpětí akumulátoru, zbývá vám jen asi 20 až 30 sekund letu, abyste se mohli s modelem bezpečně vrátit a přistát. Pokud napětí letového akupacku klesne pod určitou úroveň, řízení motoru se vysílačem vypne a kvadrokoptéra zahájí automatické přistání. V této fázi už nemůžete model ovládat vysílačem.
Pokud se model ve fázi nouzového přistání nachází nad vodní plochou, stromami, silnicemi, osobami nebo zvířaty a/nebo když je výše než 1 m nad zemí, může se poškodit a může dojít k poškození majetku nebo k poranění osob a zvířat.
Informace k prvnímu letu
a) Visení ve vzduchu
Kvůli srozumitelnějšímu a konzistentnímu podání používáme v návodu klasickou terminologii řízení leteckých modelů. Popis směru se vždy interpretuje z pohledu virtuálního pilota
v modelu. Jako indikátory směru pohybu slouží dva černé rotory, které označují přední část kvadrokoptéry. Všechny popisy jsou založeny na nastavení dálkového ovládání na režim II.
Visení ve vzduchu označuje stav, při kterém se model nepohybuje nahoru ani dolů a zdvižná síla se rovná hmotnosti, která působí směrem dolů. Zatlačte plynovou páku (obr. 3, bod 3) dopředu, aby se zvýšila rychlost motoru a model se zvednul ze země. Zatažením plynové páky zpět model znovu klesne. Pokud necháte plynovou páku v střední poloze, integrované senzory v kvadrokoptéře se pokusí udržovat stálou výšku nad zemí.
Obrázek 4
Loading...
+ 3 hidden pages