Reely Exceed User manual [cs]

Model vrtulníku Exceed" 2,4 GHz, RtF
Obj. č.: 51 79 61
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup RC modelu vrtulníku REELY "Exceed", 2,4 GHz, RtF. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! .
1. Vysvětlení použitých symbolů
Symbol s vykřičníkem upozorňuje na zvláštní nebezpečí spojené s manipulací, funkcemi, nebo provozem vrtulníku.
Symbol šipky upozorňuje na speciální radu a provozní informaci.
2. Účel použití
Tento výrobek představuje elektricky poháněný model vrtulníku, řízený bezdrátově pomocí rádiového signálu vysílaného z dálkového ovládání, které je součástí dodávky. Model je určen pro provozování uvnitř místností. Model vrtulníku je už sestavený tak, že je připraven k letu; je dodáván s vestavěnými prvky pohonu a dálkového ovládání.
Výrobek musí být chráněn před vodou a vlhkem. Výrobek není vhodný pro dětí mladší 14 let.
Dodržujte všechny bezpečnostní pokyny uvedené v tomto návodu. Obsahují důležité informace pro zacházení s výrobkem.
Jen Vy sám jste zodpovědný za bezpečné používání modelu!
3. Popis výrobku
Hlava rotoru tohoto mini vrtulníku má pevný úhel náběhu obou listů rotoru, který nelze upravovat. Stoupání a klesání vrtulníku je zajištěno změnou rychlosti hlavního rotoru. Deska cykliky je ovládaná pomocí dvou servomechanizmů s odsazením dvou bodů táhla o 90º. Cílené natáčení a klopení desky cykliky způsobuje neustálé opakující se nastavování listů v závislosti od směru (cykliky), které dovoluje let v určitém směru. Hlava rotoru se stabilizuje pomocí odstředivé stabilizační tyče, která se kroutí kolem hlavy. Stabilizaci kolem svislé osy má na starosti ocasní rotor, který je poháněný separátním elektromotorem. Řízení kolem svislé osy se dosahuje pomocí různých otáček tohoto elektromotoru. Všechny komponenty, které jsou potřebné k ovládání a k řízení vrtulníku se nachází na desce tištěných spojů, která je pod krytem pilotní kabiny. Rádiové dálkové ovládání (2,4 GHz), které je součástí dodávky umožňuje citlivé ovládání modelu. Pro provoz je zapotřebí 6 tužkových baterií (AA), (např. objednací číslo 65 25 06; nutné objednat 6x).
4. Rozsah dodání
Model elektricky poháněného vrtulníku, připravený k letu
Vysílač rádiového dálkového ovládání
Pohonný akumulátor modelu
USB nabíjecí kabel
Náhradní listy rotoru
Náhradní ocasní vrtule
Šroubovák
Návod k obsluze
Seznam náhradních dílů je k dispozici ke stažení na našich webových stránkách www.conrad.com v sekci ke stažení u příslušného výrobku. Také je možné si náhradní díly objednat prostřednictvím telefonu.
5. Bezpečnostní pokyny
Nelze uplatňovat záruku na poškození vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k obsluze! Za takto vzniklé následné škody nepřebíráme odpovědnost! Zříkáme se rovněž odpovědnosti za škody na zdraví nebo na majetku způsobené nevhodným
používáním výrobku nebo nedodržením bezpečnostních pokynů. Ve všech těchto případech právo na záruku zaniká!
Záruka se dále nevztahuje na běžné opotřebení během provozu (například opotřebení ozubených kol), a stejně tak na nehody či nechtěné poškození (např. zlomení pouzdra ložiska nebo listů rotoru).
Vážená zákaznice, vážený zákazníku, tyto bezpečnostní pokyny slouží nejen k ochraně výrobku, ale také k zajištění Vaší osobní bezpečnosti a bezpečnosti ostatních osob. Proto si tuto část přečtěte velmi pozorně ještě předtím, než začnete výrobek používat!
a) Obecné informace
Pozor, důležité upozornění!
Létání s modelem může způsobit poškození majetku a /nebo zranění osob. Z tohoto důvodu se ujistěte, že jste pro létání s modelem dostatečně pojištěni např. osobním pojištěním zodpovědnosti za škody. Pokud už
máte osobní pojištění zodpovědnosti za škody, ověřte si, jestli je létání s tímto modelem také kryto v rámci smluvních podmínek pojištění.
Upozornění: v některých zemích jste povinni být pojištěni v případě řízení jakýchkoli létajících modelů! Neoprávněné úpravy a / nebo modifikace výrobku jsou nepřípustné z bezpečnostních a schvalovacích důvodů (CE). Výrobek není hračka a měl by být umístěn mimo dosah dětí mladších 14 let. Výrobek musí být chráněn před vodou i vlhkem. Pokud dosud nemáte dostatečné znalosti o manipulaci s dálkově řízenými modely, obraťte se na zkušeného modeláře nebo na modelářský klub. Obalový materiál neponechávejte volně ležet. Může se stát nebezpečnou hračkou pro děti. S případnými otázkami, na které nenaleznete odpověď v tomto návodu, se obraťte na naše oddělení služeb zákazníkům, nebo na jiného odborníka.
Ovládání a manipulaci dálkově řízených modelů vrtulníků je třeba se postupně učit! Pokud jste s takovým modelem dosud nelétali, začněte mimořádně opatrně a nejdříve se seznamte s reakcemi modelu na pokyny dálkového ovládání. Buďte trpěliví!
b) Před uvedením do provozu
Vždy zapínejte nejdříve dálkové ovládání (vysílač) a potom akumulátor. Je to jediný způsob, jak může dojít k vzájemnému naladění vysílače a přijímače, aby Váš model spolehlivě reagoval na řídící pokyny z dálkového ovládání.
Zkontrolujte funkční spolehlivost Vašeho modelu a systému dálkového ovládání. Věnujte pozornost jakémukoli viditelnému poškození, jako např. vadným konektorovým spojům, nebo poškozeným kabelům. Všechny pohyblivé prvky se musí snadno pohybovat, ovšem nesmí mít příliš velkou vůli v ložisku.
Pohonný akumulátor v modelu, který je nezbytný pro létání, se musí před létáním nabít. Ujistěte se, že baterie použité v dálkovém ovládání mají dostatečnou kapacitu (indikace na vysílači). Pokud jsou baterie vybité, vždy vyměňujte celou sadu, nikdy neměňte jednotlivé baterie.
c) Během provozu
Při provozování výrobku neriskujte! Bezpečnost vaše i vašeho okolí závisí výhradně na vaší odpovědnosti při manipulaci s modelem. Jste plně zodpovědní za bezpečné provozování modelu!
Nesprávné používání může způsobit vážné úrazy a hmotné škody! Proto při létání buďte vždy dostatečně vzdáleni od osob, zvířat nebo okolních objektů.
S modelem létejte, pouze pokud vaše reakční schopnosti nejsou omezeny. Vliv únavy, alkoholu nebo léků může vést k chybným reakcím.
Motor, řídící jednotka motoru i pohonný akumulátor se za provozu mohou zahřívat. Proto před opětovným nabíjením akumulátoru počkejte alespoň 5 až 10 minut.
Nikdy nevypínejte dálkové ovládání (vysílač), pokud je model ještě používán. Po přistání vždy nejdříve odpojte pohonný akumulátor od vrtulníku a teprve potom vypněte dálkové ovládání.
Nikdy nevypínejte dálkové ovládání, pokud je vrtulník ještě v chodu.
Model ani dálkové ovládání nevystavujte po delší dobu přímému slunečnímu světlu a velkému teplu.
6. Pokyny k bateriím a akumulátorům
Ačkoliv v dnešní době je manipulace s bateriemi i akumulátory každodenní samozřejmostí, existuje zde mnoho rizik a problémů. Při manipulaci s bateriemi a nabíjecími akumulátory proto bezpodmínečně dodržujte níže uvedené informace a bezpečnostní pokyny.
Baterie a nabíjecí akumulátory uchovávejte mimo dosah dětí.
Baterie a akumulátory nenechávejte volně ležet, protože hrozí nebezpečí, že je mohou spolknout děti nebo domácí zvířata. V takovém případě ihned vyhledejte lékařskou pomoc!
Baterie a akumulátory se nikdy nesmí zkratovat, rozebírat nebo vhazovat do ohně. Hrozí nebezpečí exploze!
Vytékající nebo poškozené baterie nebo akumulátory mohou při kontaktu s pokožkou způsobit poleptání, proto při manipulaci s nimi použijte vhodné ochranné rukavice. Tekutina vytékající z baterií a akumulátorů je chemicky vysoce agresivní. Může tak dojít k vážnému poškození předmětů a povrchů, s kterými se dostane do kontaktu. Uchovávejte proto baterie (akumulátory) na vhodném místě.
Běžné baterie se nesmí nabíjet. Hrozí nebezpečí požáru a exploze! Nabíjejte výhradně k tomu určené nabíjecí akumulátory (1,2 V). Používejte vhodné nabíječky. Bateriové články (1,5 V) jsou určeny jen pro jednorázové použití a po vybití je nutno je řádně zlikvidovat.
Při vkládání baterií a akumulátorů nebo při připojování nabíječky dodržujte správnou polaritu (polohu pólů plus/+ a minus/-). Při chybné polaritě může dojít nejen k poškození vysílače, ale i modelu a pohonného akumulátorů. Kromě toho hrozí nebezpečí požáru a exploze.
Vždy vyměňujte celou sadu baterií resp. akumulátorů. Nikdy nepoužívejte zároveň plně nabité a částečně vybité baterie nebo akumulátory. Vždy používejte baterie resp. akumulátory stejného typu a od stejného výrobce.
Nikdy nemíchejte dohromady běžné baterie a nabíjecí akumulátory! Pro napájení vysílače dálkového ovládání používejte proto vždy jen baterie.
Pokud nebudete výrobek delší čas používat (např. při skladování), vyjměte z vysílače baterie, aby nedošlo k jeho poškození z vyteklých baterií.
Pozor! Po skončení letu je vždy nutné odpojit od vrtulníku pohonný akumulátor. Nenechávejte akumulátor připojený k modelu, pokud ho nepoužíváte (např. během přepravy nebo během uskladnění). V opačném případě může dojít k úplnému vybití akumulátoru a tím k jeho zničení a znehodnocení!
Přiložený pohonný akumulátor v modelu nikdy nenabíjejte bezprostředně po použití. Vždy jej nejdříve nechte vychladnout, aby dosáhnul pokojové teploty, resp. teploty okolního prostředí.
Pohonný akumulátor nabíjejte pouze v případě, že je zcela nepoškozený a celistvý. Pokud je poškozena vnější izolace akumulátoru, nebo je akumulátor zdeformovaný nebo nafouklý, nesmí se nabíjet. V takovém případě hrozí bezprostřední riziko požáru a exploze!
Nikdy nepoškozujte obal akumulátoru, neřezejte povrchovou fólii, nezkoumejte nabíjecí akumulátory pomocí ostrých předmětů. Hrozí nebezpečí požáru a exploze!
Při nabíjení letového akumulátoru ho nejdříve vyjměte z modelu. Pohonný nabíjecí akumulátor nikdy nenechávejte nabíjet bez dozoru.
Odpojte vrtulník od nabíječky (vysílače dálkového ovládání, nebo USB kabelu), jakmile bude plně nabitý.
7. Ovládací prvky vysílače
1 Anténa vysílače 2 Posuvný trimr pro doladění náklonu dopředu a dozadu 3 Ovládací páčka pro pohyb dopředu a dozadu a pohyb do stran 4 Posuvný trimr pro funkci pohybu do stran 5 Zdířka pro nabíjení 6 LC displej 7 Trimovací tlačítka pro funkci otáčení doleva a doprava 8 Ovládací páčka pohybu ve svislém směru a otáčení 9 Tlačítka pro omezení dráhy pohybu servomechanizmu 10 Zapínání a vypínání 11 LED displej
Obr. č. 1
8. Uvedení vysílače do provozu
Čísla uvedená v textu tohoto návodu k obsluze odkazují na vedle uvedený obrázek, nebo na obrázek v dané části návodu. Případné odkazy na obrázky z jiných částí textu jsou označeny příslušným číslem obrázku
a) Vložení baterií
Vysílač je napájen prostřednictvím 6 alkalických baterií AA (např. obj. č. 65 25 06, nutné objednat 6x).
Při vkládání baterií postupujte následujícím způsobem:
Kryt schránky pro uložení baterií je umístěn na zadní straně vysílače (1). Vhodným šroubovákem vyšroubujte šroubek, který drží kryt (2) a kryt sundejte. Poté vložte do schránky 6 baterií. Věnujte pozornost správné polaritě jednotlivých článků. Polarita je vyznačena na spodní straně schránky na pozicích jednotlivých baterií. Vnější kryt schránky zasuňte dvěma výstupky do spodního okraje otvoru schránky a kryt přišroubujte.
.
Důležité:
Pro napájení vysílače používejte výhradně 1,5 V články standardních baterií a ne 1,2 V články nabíjecích akumulátorů.
Obr. č. 2
b) Zapnutí vysílače
Posuňte ovládací páčku pro funkce stoupání / klesání a otáčení (viz také obr. č. 1, bod 8) do spodní polohy, směrem k sobě. Hlavní vypínač (viz také obr. 1, bod 10) posuňte z levé polohy "OFF" do pravé polohy "ON". Vysílač vydá krátký zvukový signál a LED displej (viz také obr. 1, bod 11) se rozsvítí červeně.
Pokud při zapínání vysílače nebude ovládací páčka pro funkce pohybu ve svislém směru a otáčení ve spodní poloze, bude červený LED displej blikat. Čtyři indikátory trimování na displeji
budou nehybné a bude blikat ikona signálu vysílače.
Pozor!
Pokud není napájení dostatečné pro další bezporuchový provoz vysílače (7,1 V), LED displej (viz také obr. 1, bod 11) začne blikat. Když napětí klesne pod 6,3 V, začne na displeji blikat ikona baterie a vysílač bude v pravidelných intervalech vydávat krátký varovný zvuk. V takovém případě okamžitě zastavte používání
modelu a vložte do vysílače novou sadu baterií.
Obr. č. 3
c) Displej
Vysílač má displej z tekutých krystalů, na kterém se zobrazují nejdůležitější informace.
1. Ikona signálu vysílače:
2. Ikona baterie:
3. Napětí baterií:
4. Režim dálkového ovládání:
5. Procenta:
6. Zobrazení gyroskopu (krátce gyra):
7. Ukazatel trimru funkce klopení do strany:
8. Ukazatel trimru funkce náklonu dopředu a dozadu:
9. Ukazatel trimru funkce pohybu ve svislém směru:
10. Ukazatel trimru funkce otáčení kolem svislé osy:
11. Zobrazení funkcí, které se upravují v menu nastavení:
Ukazuje vyzařování přenosového signálu. Signalizuje stav baterií ve vysílači ve formě čtyř čárek. Ukazuje přesné napětí baterií ve voltech. Označuje ovládací páčku, kterou lze ovládat jednotlivé funkce. Označuje nastavenou hodnotu posledně použité ovládací páčky, nebo tlačítka trimru. Pod tímto zobrazením není uložená žádná funkce. V rámečku se zobrazuje aktuální poloha trimru.
V rámečku se zobrazuje aktuální poloha tohoto trimru. Pod tímto zobrazením není uložená žádná funkce. V rámečku se zobrazuje aktuální poloha tohoto trimru.
Bližší informace k zobrazovaným hodnotám najdete níže v části "Nastavení vysílače dálkového ovládání".
Obr. č. 4
9. Uvedení modelu vrtulníku do provozu
a) Nabíjení pohonného akumulátoru
Pohonný akumulátor se nabíjí pomocí přiloženého nabíjecího USB kabelu, a to buď z vysílače, nebo přes USB rozhraní s dostatečným napětím.
Nabíjení přes vysílač:
Vyjměte pohonný akumulátor (1) z modelu. Připojovací konektor USB kabelu (2), který je chráněn proti přepólování,
připojte k pohonnému akumulátoru. Hlavním spínačem zapněte vysílač. Zástrčku nabíjecího USB kabelu zapojte do zdířky pro USB nabíjení (3) na
vysílači. Když je pohonný akumulátor plně nabitý, rozsvítí se LED kontrolka na
USB konektoru (viz také obr. 6, bod 5) nabíjecího kabelu. Okamžitě poté vypněte vysílač, vytáhněte nabíjecí kabel z vysílače a
odpojte pohonný akumulátor od nabíjecího kabelu.
Nabíjením pomocí vysílače dálkového ovládání se odčerpává energie z baterií, které jsou ve vysílači. Snižuje se tím tak i provozní čas vysílače. Sledujte proto v průběhu létání indikátor stavu baterií na displeji a akustické signály vysílače a při
nedostatku napětí v dálkovém ovládání ukončete bezodkladně létání.
Aby se dosahovalo co největšího dosahu vysílače a aby bylo možné nabíjení přes vysílač dálkového ovládání, používejte namísto nabíjecích akumulátorů standardní baterie, protože jejich články mají vyšší napětí (1,5 V).
Obr. č. 5
Nabíjení přes USB kabel:
Abyste nevystavovali baterie ve vysílači zbytečnému vypětí, můžete USB nabíjecí kabel připojit rovněž k USB rozhraní (4) na PC, nebo na notebooku.
Nabíjení se přitom děje na stejném principu, jako když pohonný akumulátor nabíjíte z vysílače.
Při nabíjení pokládejte pohonný akumulátor na nehořlavý podklad a během nabíjení ho nenechávejte bez dozoru.
Nabíjecí USB kabel nepřipojujte k USB rozbočovači, který nemá vlastní napájecí adaptér (např. k USB portu klávesnice), protože se tak nedokáže zajistit dostatečné napětí potřebné pro nabíjení.
Po připojení USB kabelu nerozpozná operační systém žádné nové připojené zařízení, protože vstup USB se používá pouze k nabíjení.
Mějte na paměti, že USB porty Vašeho PC, nebo notebooku jsou obvykle aktivní, pouze když je PC (notebook) zapnutý.
Doporučujeme proto připojovat nabíjecí USB kabel jenom k zapnutému PC (notebooku).
Obr. č. 6
b) Kontrola pohonné mechaniky
Předtím, než svůj model vrtulníku uvedete do provozu, musíte zkontrolovat pohonnou mechaniku. Model může létat s nejnižší možnou spotřebou energie pouze za předpokladu, že pohonná mechanika pracuje bezpečně, bez zbytečné vůle a absolutně plynule. Z těchto důvodů byste měli kontrolovat funkčnost mechaniky před každým letem. Pro kontrolu opatrně potočte hlavním rotorem dopředu a dozadu a zkontrolujte interakci hlavního ozubeného kola (1) a pastorku motoru (2). Ozubená kola musí do sebe navzájem bezpečně zapadat bez toho, aby se zachytávala, nebo se projevovalo přílišné tření. Hřídel motoru musí být dokonale zarovnaná s hnacím pastorkem a nesmí se vychylovat. Odstředivá stabilizační tyč (3) na horním rotoru musí být zarovnána přesně rovně a její konce se musí lehce pohybovat nahoru a dolů. S propojovacími pákami horního rotoru (4) se musí dát lehce pohybovat, nebo je zachytit v libovolné poloze.
Obr. č. 7
Loading...
+ 9 hidden pages