Reely Electro-Buggy „Micro Carbon Fighter“ User guide [cs]

RC model Buggy Micro Carbon Fighter Brushless
Obj. č.: 107 10 05
Brushless.
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Popis výrobku
Tento výrobek představuje model auta s pohonem všech 4 kol, ovládaného na dálku pomocí přiloženého dálkového ovládání. Podvozek a plášť vozu jsou připraveny k provozu. Výrobek není hračka. Udržujte jej mimo dosah dětí do 14 let.
Dodržujte všechny bezpečnostní předpisy v tomto návodu k obsluze. Obsahují důležité informace ohledně zacházení s výrobkem.
Rozsah dodávky
Model připravený k provozu
Dálkové ovládaní (vysílač)
Trubička antény pro přijímač ve vozidle
Návod k použití
Návod k použití systému dálkového ovládaní
Potřebné příslušenství
Provoz vozidla vyžaduje další příslušenství, které není součástí dodávky.
Komponenty, které jsou absolutně nezbytné:
Nabíjecí akumulátory nebo baterie do vysílače (typ a potřebný počet najdete níže v návodu k systému dálkového ovládání).
Pohonný akumulátor (typ najdete níže v části „Technické údaje“ na konci návodu).
Nabíječku akumulátoru
Pro co nejlepší využití modelu dále doporučujeme také následující komponenty:
Náhradní pneumatiky (abyste byli schopni rychle vyměnit poškozené pneumatiky)
Modelářský stojan (pro testování jízdních vlastností a snadnější údržbu)
Různé nástroje (např. šroubovák, dlouhé kleště, šestihranný klíč)
Stlačený vzduch ve spreji (k čištění)
Seznam náhradních dílů najdete na našich webových stránkách Conrad v sekci „Ke stažení“. K vyžádání seznamu náhradních dílů nás můžete kontaktovat i telefonicky.
Bezpečnostní pokyny
a) Všeobecné informace
Pozor, důležitá informace!
Používáním tohoto modelu můžete způsobit škodu na majetku, nebo na zdraví. Ujistěte se proto, že máte při jeho používaní uzavřené patřičné pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud už máte uzavřené pojištění za způsobené škody, ověřte si, jestli se vaše pojištění vztahuje i na použití tohoto výrobku ještě předtím, než model použijete.
Neoprávněné úpravy a/nebo modifikace výrobku jsou zakázány z bezpečnostních a schvalovacích důvodů (CE).
Výrobek není hračka a není vhodný pro děti dětí do 14 let.
Nenechávejte obalový materiál bez dozoru. Mohl by se stát nebezpečnou hračkou pro děti.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné
informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Používat a obsluhovat dálkově ovládané modely aut se musíte naučit. Pokud jste dosud takové auto neřídili, buďte obzvláště opatrní a zvykněte si nejdříve na to, jak auto reaguje na dálkové ovládání. Buďte hodně trpělivý!
Při používání výrobku neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho okolí závisí při používání tohoto modelu jenom na vás. Funkčnost auta vyžaduje občasnou údržbu nebo opravy. Například pneumatiky se mohou v průběhu jízdy opotřebit, a taky může dojít k poškození nárazem v důsledku špatného řízení. V takovém případě používejte k údržbě a k opravám jenom originální náhradní díly.
b) Při uvádění do provozu
Návod k dálkovému ovládání je přiložen samostatně. Vždy dodržujte bezpečnostní pokyny, které tento návod obsahuje!
Používejte jenom baterie, které jsou vhodné pro pohon auta. Nikdy nepohánějte řídící jednotku (regulátor otáček) síťovou napájecí jednotkou, a to ani ke zkušebním účelům.
V autě používejte výhradně dobíjecí akumulátory Li-Pol se dvěma články (nominální napětí pohonného akumulátoru je 7,4 V), nebo NiMH akumulátory se šesti články (nominální napětí 7,2 V). Pokud byste použili pohonný akumulátor s více články, hrozí přehřátí řídící jednotky.
Kromě toho dojde k přetížení pohonu a k jeho poškození (např. poškození diferenciálu), což povede ke ztrátě záruky.
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač. Teprve poté můžete spojit pohonný akumulátor s regulátorem otáček a řídící jednotku zapnout. V opačném případě může dojít k nepředvídatelným reakcím vozidla.
Postupujte následovně:
Před připojením pohonného akumulátoru položte auto na speciální stojánek, nebo na vhodnou podpěru, aby se kola mohla volně otáčet. Vypněte regulátor otáček (posuvník posuňte pryč od tlačítka nastavení). Pokud jste tak ještě neučinili, zapněte vysílač a zkontrolujte jeho funkčnost (např. provozní displej vysílače). Dejte trimovací páčku plyn/brzda do střední polohy. Nyní připojte plně nabitý pohonný akumulátor k regulátoru otáček při zachování správné polarity. Teď můžete zapnout řídící jednotku auta (Posuňte posuvný ovladač směrem k tlačítku nastavení). Počkejte několik sekund, dokud regulátor rychlosti neprovede vlastní test. Předtím, než auto položíte koly na zem, ještě zkontrolujte, zda správně reaguje na pokyny z dálkového ovládače (natáčení volantu a pohon). Jestliže pohon nefunguje podle představ, bude zřejmě potřebné přeprogramovat polohu neutrálu a polohu maximálního plynu (viz níže „Programování polohy neutrálu a plného plynu“).
c) Řízení vozu
Nesprávné zacházení může vést k závažným osobním a věcným škodám! Jezděte pouze tehdy, když máte s modelem přímý vizuální kontakt. Proto také nejezděte v noci.
Jezděte pouze tehdy, když vaše schopnost reakce není omezena. Únava a jízda pod vlivem alkoholu, nebo léků může stejně, jako u skutečného motorového vozidla vést k chybným reakcím.
Uvědomte si, že tento model vozidla nesmíte provozovat na veřejných místech, silnicích a cestách. Neprovozujte ho ani na soukromých pozemcích bez souhlasu majitele.
Nenajíždějte autem proti zvířatům, ani proti lidem!
Nejezděte za velmi nízkých venkovních teplot. Plastové části ztrácejí při nízké teplotě pružnost
a může dojít k poškození už při slabém nárazu.
Nejezděte s modelem za bouřky, pod vedením vysokého napětí nebo pod stožáry vysílačů.
Nejezděte v dešti, po mokré trávě, na blátě, ani po sněhu. Tento model není voděodolný,
ani vodotěsný.
Vlhkost nezpůsobuje jenom korozi, ale poškozuje také elektroniku. Pokud se vlhkost dostane do Li-Pol baterie, může to způsobit její vznícení, nebo dokonce vést k výbuchu!
Dokud je model v provozu, nechte dálkové ovládání vždy zapnuté. Při vypínání vozidla vždy nejdříve vypněte řídící jednotku vozu a odpojte pohonnou baterii od řídicí jednotky. Teprve potom je možné vypnout dálkové ovládání (vysílačku).
Jsou-li baterie (resp. dobíjecí akumulátory) v dálkovém ovládání slabé, snižuje se jeho dosah. V takovém případě baterie vyměňte za nové, resp. dobijte nabíjecí akumulátory.
Když je pohonný akumulátor v modelu slabý, auto zpomaluje a nebude správně reagovat na vysílačku.
Akumulátor ve voze dodává energii nejen motoru, ale i řídící jednotce. Řídící jednotka taky generuje napětí/proud nutné pro fungování přijímače a servořízení. K tomuto účelu má řídící jednotka zabudovaný obvod omezující potřebu baterie (BEC), tj. elektronický obvod pro přímé napájení přijímače bez potřeby instalovat další baterii. Pokud je napětí v pohonném akumulátoru příliš nízké, klesne i napětí v přijímači, což může mít za následek, že vozidlo přestane reagovat na pokyny z vysílačky.
V takovém případě okamžitě zastavte jízdu (vypněte řídící jednotku, odpojte pohonný akumulátor od vozu, vypněte vysílačku). Potom vyměňte nebo dobijte pohonný akumulátor ve voze.
Během provozu se ohřívá jak motor a pohonné části, tak i řídicí jednotka a pohonný akumulátor. Před každou výměnou akumulátoru resp. jeho dobitím počkejte alespoň 5–10 minut. Akumulátor před dobíjením nechte úplně vychladnout. Nedotýkejte se motoru, řídící jednotky ani nabíjecího akumulátoru, dokud úplně nevychladnou. Nebezpečí popálenin!
Jestliže provozujete model s pohonným akumulátorem Li-Pol, musí se na řídící jednotce aktivovat ochrana proti podpětí (doporučujeme 3.0 V / článek, nebo silnější).
Pokud je funkce ochrany proti podpětí vypnuta, povede to k hlubokému vybití a ke zničení akumulátoru. Na tento typ poškození se nevztahuje záruka!
Při napájení modelu akumulátorem NiMH byste měli funkci ochrany proti podpětí vypnout, aby se mohla plně využít kapacita NiMH akumulátoru. V tomto případě ukončete provoz, když se rychlost vozidla zpomaluje.
Pokyny ohledně baterií a akumulátorů
Baterie a akumulátory uchovávejte mimo dosah dětí.
Baterie a akumulátory nenechávejte volně ležet, protože hrozí nebezpečí, že by je mohly
Baterie a akumulátory se nikdy nesmí zkratovat, rozebírat nebo vhazovat do ohně. Hrozí
Nebudete-li výrobek delší čas používat (např. při skladování), vyjměte z vysílače baterie (resp.
Vyteklé nebo poškozené baterie/akumulátory mohou při styku s pokožkou způsobit poleptání; při
Tekutiny unikající z baterií, resp. z nabíjecích akumulátorů jsou chemicky vysoce agresivní
Běžné baterie se nesmí nabíjet. Hrozí nebezpečí požáru a exploze! Nabíjejte výhradně k tomu
Při vkládání baterií a akumulátorů a při připojování řídící jednotky vždy dodržujte jejich správnou
Nikdy nemíchejte dohromady běžné baterie a nabíjecí akumulátory. Pro napájení vysílače
Ve vysílači vždy vyměňte celou sadu baterií resp. akumulátorů. Nikdy nepoužívejte zároveň plně
K nabíjení je potřebná nabíječka s příslušnou technologií (NiMH, Li-Pol, atd). Pokud nabíjíte Li-Pol
K nabíjení Li-Pol multičlánků (akupacků) je potřebná nabíječka s vestavěným vyrovnáváním
Li-Pol článek (max. napěčlánku 2,4 V) se může při přebytí nafouknout, nebo se i vznítit, resp.
Nabíjejte jen nepoškozené akumulátory. Pokud je poškozena vnější izolace, nebo povrch
Akumulátory nikdy nenabíjejte hned po použití. Vždy je nejdříve nechte vychladnout (alespoň 5 až
Ačkoliv je v dnešní době manipulace s bateriemi i s akumulátory každodenní samozřejmostí, existuje zde mnoho rizik a problémů. Abyste se vyhnuli nebezpečí exploze a požáru, musí být v konkrétním případě Li-Pol/Li-Ion nabíjecích akumulátorů, s ohledem na vysokou úroveň obsažené energie (v porovnání s běžnými NiCd nebo NiMH nabíjecími akumulátory), za všech okolností dodržována určitá pravidla. Proto se vždy řiďte níže uvedenými informacemi a bezpečnostními pokyny pro manipulaci s bateriemi a nabíjecími akumulátory.
spolknout děti nebo domácí zvířata. V takovém případě vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc! nebezpečí exploze! akumulátory), aby nedošlo k jeho poškození vyteklou náplní z baterií (akumulátorů). Pohonný
akumulátor odpojte od řídící jednotky a vyjměte ho z modelu. manipulaci s nimi používejte proto vhodné ochranné rukavice. a mohou poškodit předměty nebo povrch, s kterým přijdou do kontaktu. Uchovávejte je proto na
vhodných místech. určené akumulátory. Používejte vhodné nabíječky. polaritu (polohu pólů plus / + a minus / - ). používejte vždy buď jen baterie, nebo jen nabíjecí akumulátory. nabité a částečně vybité baterie nebo akumulátory. Vždy používejte baterie resp. akumulátory
stejného typu a od stejného výrobce. akumulátory v NiMH nabíječce, nenechávejte nabíječku bez dohledu! Hrozí nebezpečí požáru
a exploze! napětí v jednotlivých článcích. Tato funkce kontroluje napětí v článcích a slouží k ochraně článku
před přebytím. explodovat. akumulátoru nebo když je akumulátor deformovaný a nafouklý, nesmí se nabíjet. V případě jeho
nabíjení hrozí bezprostřední nebezpečí požáru a exploze! 10 minut).
Při nabíjení vyjměte pohonný akumulátor z modelu.
Nabíječku a akumulátory při nabíjení vždy pokládejte na teplu odolný a nehořlavý povrch.
Nabíječka a nabíjecí akumulátory se během nabíjení zahřívají. Mezi nabíječkou a akumulátorem
nechte dostatek volného prostoru a nikdy nedávejte akumulátor přímo na nabíječku. Nabíječku ani akumulátor nezakrývejte a nevystavujte je extrémně nízkým nebo vysokým teplotám ani přímému slunečnímu záření.
Během nabíjení nenechávejte akumulátory bez dohledu.
Nabíjecí akumulátory nabíjejte pravidelně každé 2 až 3 měsíce. V opačném případě může vinou
samovybíjení dojít k jejich hlubokému vybití, čímž se stanou nepoužitelnými!
Nabíjecí akumulátory NiMH (s výjimkou speciálních akumulátorů s nízkým samovybíjením) ztrácí energii už za několik týdnů. Li-Pol akumulátory si udržují energii zpravidla několik měsíců; na druhé straně však může samovybitím dojít k jejich trvalému poškození.
Nikdy nepoužívejte příliš vysoký nabíjecí proud. Dodržujte pokyny výrobce pro ideální nebo maximální nabíjecí proud.
Když je akumulátor plně nabitý, odstraňte ho z nabíječky.
Nabíječky ani nabíjecí akumulátory nesmí přijít do kontaktu s vlhkem a mokrem. Hrozí nebezpečí
smrtelného úrazu elektrickým proudem a také nebezpečí požáru a exploze.
Pozor!
Obzvláště lithiové akumulátory (např. Li-Pol) jsou kvůli obsaženým chemikáliím velmi citlivé na vlhko!
Nabíjení akumulátorů
a) Nabíjení pohonného akumulátoru v modelu
Pohonný akumulátor vozidla není součástí dodávky a musí se objednat zvlášť. Máte tak možnost vybrat si, zda použijete levnější akumulátor pro začátečníky, nebo kvalitnější profesionální, který má vyšší kapacitu.
Pohonný akumulátorový je dodáván ve vybitém stavu a je třeba ho nabít. Předtím než se akumulátor dostane na svůj maximální výkon, musí projít několika úplnými vybíjecími a nabíjecími cykly.
Pokud stále používáte „zastaralé“ akumulátory NiCd, vždy byste je měli při jízdě úplně vybít, protože při několikanásobném dobíjení „poloprázdného“ NiCd bloku může dojít k tzv. paměťovému efektu. To znamená, že akumulátor ztrácí svoji kapacitu, postupně nedodává všechnu uloženou energii a doba provozu vozidla se zkracuje.
U akumulátorů typu NiMH nebo Li-Pol nezpůsobuje dobíjení poloprázdných akumulátorů žádný problém.
Kvalitní nabíjecí pohonné akumulátory mají nejen vyšší kapacitu, která umožňuje, že můžete se svým modelem jezdit déle, ale v extrémních situacích poskytují taktéž vyšší výstupní napětí. Motor tak má k dispozici větší výkon, a tím i lepší akceleraci a vyšší rychlost.
Doporučujeme používat kvalitní nabíječku. Ta obvykle nabízí také funkci rychlého nabíjení a v případě Li-Pol nabíječek i zabudovanou funkci vyrovnávání napětí jednotlivých článků.
Akumulátory se při nabíjení a vybíjení (tj. během řízení vozidla) zahřívají. Nabíjejte akumulátory až poté, když se ochladily na pokojovou teplotu. Totéž platí také po skončení nabíjení. Akumulátor ve vozidle používejte až poté, když se po nabíjení dostatečně ochladil.
Používejte pouze nabíječku určenou pro daný typ použitých akumulátorů (např. Li-Pol).
Při nabíjení vyjmete akumulátor z vozidla.
b) Nabíjení akumulátorů ve vysílači
Přiložený vysílač nemusí mít nabíjecí zdířku. Dodržujte pokyny uvedené v návodu k obsluze vysílače. V takovémto případě vyjmete akumulátory a nabijte je v externí nabíječce.
Pokud má váš vysílač nabíjecí zdířku, tak předtím, než připojíte nabíječku, ještě zkontrolujte, zda jsou ve vysílači skutečně vloženy dobíjecí akumulátory. Dobíjení běžných (nedobíjecích) baterií nese sebou riziko požáru a výbuchu!
Nedoporučujeme nabíjet akumulátory přímo ve vysílači. Je lépe je dobíjet mimo vysílač s využitím kvalitní nabíječky jednotlivých článků.
Nabíjecí akumulátory ve vysílači se nesmí nabíjet pomocí funkce rychlého nabíjení, protože to vede k poškození vysílače a k přehřátí článků uvnitř vysílače. Dodržujte maximální povolený nabíjecí proud, který je uveden na vysílači, nebo v návodu k obsluze dálkového ovládání.
Vždy používejte jenom nabíječku určenou pro příslušný počet článků, jaký máte ve vysílači a pro daný typ nabíjecích akumulátorů.
Uvedení do provozu
a) Instalace kabelu antény přijímače
Karoserie je zajištěna svorkami, které je třeba vytáhnout ze svorníků. Poté lze karoserii odstranit směrem nahoru. Kabel antény provlékněte přes anténní hadičku (1) a zapojte do příslušného držáku (2) v horní části modelu. Pro co nejširší dosah musí anténa vyčnívat z vozidla co možno nejvíc ve svislé poloze. Kabel antény nikdy nezkracujte a nikdy jej nesvinujte! Značně by se tím zkrátil dosah.
b) Vložení akumulátorů/baterií do vysílače
Otevřete prostor pro baterie ve vysílači a vložte do něj buď baterie, nebo plně nabité akumulátory. Dávejte přitom pozor na správnou polaritu (plus/+ a minus/–) a respektujte potisk na přihrádce pro baterie ve vysílači. Schránku pro baterie znovu uzavřete. Dodržujte přiložený návod k obsluze dálkového ovládače.
c) Zapnutí vysílače
Zapněte vysílač a dejte řídící páčku funkcí řízení a plynu do střední polohy. Pokud má vysílač funkci Dual Rate, která umožňuje na vysílači proměnné nastavení výchylek serva zatáčení, tak ji vypněte, nebo ji nastavte na neomezenou výchylku. Věnujte prosím pozornost návodu k obsluze dálkového ovladače.
d) Vložení pohonného akumulátoru do vozidla
Akumulátor nesmí být ještě připojen k řídící jednotce. Nejdříve zapněte vysílač, viz výše část 8, odst. B) a c).
Důležité!
Pro vozidlo jsou vhodné výhradně nabíjecí akumulátory Li-Pol se dvěma články (nominální napětí pohonného akumulátoru 7,4 V), nebo šesti článkové akumulátory NiMH (nominální napětí 7,2 V). Pokud použijete akumulátor s více články, hrozí nebezpečí požáru z přehřátí řídící jednotky. Kromě toho dojde k přetížení řízení a k jeho poškození (např. poškození diferenciálu). Ztráta záruky! Držák akumulátoru se skládá ze dvou plastových držáků a opěrné tyče (1), která je uchycena dvěma zajišťovacími úchyty (2). Když chcete vložit akumulátor, vytáhněte nejdříve zajišťovací úchyty a poté odstraňte z vozidla opěrku. Vložte do šasi držák akumulátoru a znovu připevněte opěrku a zajišťovací úchyty, které jste na začátku odstranili.
Loading...
+ 4 hidden pages