Philips VR666/16 User Manual [sv]

Page 1
SVENSKA
1
Säkerhetsanvisningar
Videobandspelaren är avsedd för mottagning, inspelning och återgivning av bild- och ljudsignaler. Alla annan användning är uttryckligen utesluten.
Farlig högspänning i apparaten! Öppna inte! Appa­raten innehåller inga delar som kunden kan reparera. När apparaten är ansluten till nätspän­ningen är apparatens delar ständigt i drift. För att helt stänga av apparaten måste stickkontakten dras ut ur vägguttaget.
Observera att apparaten är dimensionerad för en nätspänning på 220–240 Volt/50 Hz.
Tillverkaren övertar inget ansvar för skador som uppstår på grund av att videobandspelaren inte har använts i överensstämmelse med de nationella garantivillkoren eller säkerhetsbestämmelserna.
Se till att varken vätskor eller föremål kommer in i apparaten. Om vätskor har trängt in ska Du genast dra ur nätkontakten i vägguttaget och kontakta kundtjänst.
Grattis! Du är nu ägare till en av marknadens mest avancerade och samtidigt mest lätthanterliga videobandspelare (VCR). Naturligtvis kan Du knappt vänta tills Du kan börja använda videobandspelaren. Det lönar sig dock att läsa igenom bruksanvisningen. På så sätt lär Du dig att utan problem använda apparaten. Det är inte möjligt att skada apparaten oavsett vilka tangenter Du använder och därmed kan Du således pröva Dig fram.
Förutom den normala driftsinstruktionen finns en snabbinstruktion i förpackningen.
Om problem mot förmodan skulle uppstå vid betjä­ningen av videobandspelaren ber vi Dig ta kontakt med ansvarig kundtjänst. Telefonnumren finns i den medföljande lilla garan­tiboken.
Innehållsförteckning sida
01. ÖVERSIKT ÖVER TANGENTER, 2
MANÖVERELEMENT, KONTAKTER
Fjärrkontrollen 2 Videobandspelarens framsida 3 Videobandspelarens baksida 3
02. INSTALLATION. HUR DU INSTALLERAR 4
VIDEOBANDSPELAREN
Så ansluter Du videobandspelaren 4 Så sätter Du in batterierna i fjärrkontrollen 5 Anslutning till antennen 5 Anslutning till TV-apparaten 6 Anslutning till nätspänningen 6 Några anvisningar för användningen 6 Spara energi 7 Ytterligare anslutningsmöjligheter 7 Snabbavbrott 7 OSD, användarvägledning på bildskärmen 8
03. LAGRING AV TV-PROGRAM 9
»Easy Link» funktionen 9 Auto-lagring (Automatisk programsökning) 9 Ändring av sändarnas ordningsföljd, automatiskt (Follow TV) 10 Ändring av sändarnas ordningsföljd, manuelltt 11 Manuell sökning 12
04. AVSPELNING AV EN INSPELAD KASSETT 13
SHUTTLE-funktioner 14
05. INSPELNING – DIREKT 17
Direkt inspelning (Direct Record) 18
06. HUR DU KAN PROGRAMMERA 19
INSPELNINGAR
Programmering med ShowView 20 Programmering på videobandspelaren 21 Inspelning från en satellitmottagare 22 Hur Du kan kontrollera, radera eller ändra ett TIMER-block 23
07. SPECIELLA FUNKTIONER 24
Inställning av personlig betjänings­komfort vid videobandspelaren 24 Specialinställningar för videobandspelare och TV 25 Kontroll/inställning av klocktid och datum vid videobandspelaren 25
08. ANVISNINGAR 31
09. INNAN TEKNIKERN TILLKALLAS 32
10. TEKNISKA DATA, TILLBEHÖR 33
BRUKSANVISNING VR 666/16
Page 2
2
Fjärrkontrollen
1. ÖVERSIKT ÖVER TANGENTER, MANÖVERELEMENT, KONTAKTER
Ingående förklaringar till funktionerna finns i respektive kapitel.
MENU
SELECT
TIMER
STOP
STILLINDEX
RECORD
CLEAR
STANDBY
PLAY
MONITOR
COUNTER
INSTANT
VIEW
TV
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
OK
g Inspelning
d Avstängning
H / I / F / G Upp/ned, vänster/höger
l Aktiverar OSD-sidan HUVUDMENY
B Bekräftar inmatningar
m Återställa/radera
o TIMER-programmering
p Funktionsval
O Siffertangenter
1 Tillbakaspolning/bildsökning bakåt
e Återgivning
2 Framåtspolning/bildsökning framåt
q Sökning av index
r Stopp/paus
h Stillbild
a TV-monitorfunktion
i Kopplar om till bildsökning under omspolning
s Indikering av bandets längd
Extra TV-funktioner: fungerar endast med TV-apparater med samma fjärrkontrollkod.
E TV ljudvolym +/–
Q TV ljud, från-/tillkoppling
W TV avstängning
R TV programnummer +/–
De tangenter som inte är uppförda i listan, har ingen funktion.
Page 3
3
SVENSKA
Videobandspelarens framsida
Videobandspelarens baksida
Kassettutmatning
Shuttle
k Stillbild, Shuttle till/från
1 Tillbakaspolning/
bildsökning bakåt
G Återgivning
2 Framåtspolning/
bildsökning framåt
f Paus/stopp
bn Frånkoppling/tillkoppling
g Inspelning
S Programsökning
H Upp/plus programnummer I Ned/minus programnummer
ü Nätingång
Audio-utgång, vänster/höger kanal
Audio-ingång, vänster/höger kanal
cv Scartanslutning DEC.- AV 2
yx Scartanslutning EURO-AV 1
3 Antenningång
4 Antennutgång
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
I
N
L
R
O U T
L
R
AUDIO
EJECT
RECORD
FOLLOW TV
LOW POWER
STANDBY
Page 4
4
Scartuttaget
yx har en ingångs-/utgångsfunktion. Anslut TV-apparaten där.
Kontakten
cv har en ingångsfunktion. Anslut ytterligare apparater där.
Detaljerade förklaringar till denna figur hittar Du i de kommande avsnitten.
Så ansluter Du videobandspelaren
2. INSTALLATION. HUR DU INSTALLERAR VIDEOBANDSPELAREN
AUDIO
LEFT
RIGHT
LEFT
RIGHT
I
N
O U T
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
I
N
L
R
O U T
AUDIO
L
R
HIFI - SYSTEM
TV RF
VIDEORECORDER / CD-i oder
SAT - RECEIVER
PAY - TV - DECODER oder
OUTIN
PAY-TV-DECODER, eller
HiFi EQUIPMENT
SAT-RECEIVER
VIDEORECORDER, eller
Page 5
5
SVENSKA
Anslutning till antennen
Din videobandspelare är en »TV-apparat utan bildskärm». Därför måste den dels anslutas till antennen och dels till TV-apparaten. Först därefter kan Du spela in och återge inspelade kassetter.
!
Dra ut antennkabelns stickkontakt ur TV-apparaten. Stick in den i uttaget 3 på videobandspelarens baksida.
"
Anslut uttaget 4 på videobandspelaren med TV-apparatens antenningångsjack med hjälp av den medföljande antennkabeln .
Båda apparaterna är nu anslutna till antennen.
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
I N
L
R
O U T
L
R
AUDIO
Så sätter Du in batterierna i fjärrkontrollen
!
Ta bort batterilocket på fjärrkontrollens baksida. Tryck därvid ihop locket vid markeringarna på sidan (1.) och dra loss det (2.).
"
Lägg in batterierna på så sätt som anges i batteri­facket.
¤
Stäng locket genom att skjuta in det i fjärrkontrollen tills ett »klick» hörs.
Anvisning: * För att fjärrkontrollen ska fungera, måste den all­tid hållas riktad mot apparaten.
Page 6
6
Anslutning till nätspänningen
!
Stick in nätkabelns apparatkontakt i nätingången ü på videobandspelarens baksida.
"
Stick in nätkabelns stickkontakt i vägguttaget.
Nu är videobandspelarens anslutning till TV-apparaten
avslutad.
Några anvisningar för användningen
Låt videobandspelaren ständigt vara ansluten till nätet, så att programmerade inspelningar och TV-tittande är möjliga. Den nödvändiga energi­förbrukningen är liten.
Videobandspelaren kopplas till när en kassett skjuts in (symbolen z lyser på videobandspelarens dis­play) eller genom att tangent r trycks ned.
Om videobandspelaren inte används under några minuter kopplas den automatiskt ifrån.
8 8
8 8:8 8:8 -:--
D W
P
EI8
VPS SVHS
STEREO I
PDC
z
NICAM II
DEC LP
MONO HiFi
Anslutning till TV-apparaten
Om Din TV-apparat inte har någon scartkontakt (Euro-AV-kontakt), ska du inte läsa här, utan läs
vidare i kapitlet 7 »Speciella funktioner». I avsnittet »Återgivning via antennkabeln» hittar Du ytterligare information.
!
Sätt in en av stickkontakterna hos den bifogade scartkabeln i scartuttaget t på video­bandspelarens baksida. Den andra stickkontakten hos scartkabeln sätts in i TV-apparatens scartuttag.
"
Många TV-apparater kopplar med hjälp av denna kabelförbindelse automatiskt om till program­nummer »EXT» (External) eller »AV» (Audio/Video) vid återgivning med videobandspelaren.
Hos andra TV-apparater väljs programnummer »EXT», »0» eller »AV» manuellt vid återgivning. Instruktion till detta finner Du i bruksanvisningen till Din TV-apparat.
Anvisningar: * Om TV-apparaten har fler scartkontakter, ska en scartkontakt väljas som lämpar sig både för video­ingång och videoutgång. * Om TV-apparaten har en urvalsmeny för att välja anslutningskälla, ska »TV» ställas in som källa för detta scartuttag.
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
AUDIO
L
L
O
I
U
N
T
R
R
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
AUDIO
L
L
O
I
U
N
T
R
R
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
Page 7
7
SVENSKA
Spara energi
Det finns två möjligheter att stänga av bandspelaren.
1. Normal avstängning. Koppla ifrån med tangenten bn. Klockslaget förblir synligt.
2. Spara energi. Tryck en gång till på tangenten bn. Klockslaget på displayen slocknar. Med samma tangent kan bandspelaren kopplas till igen.
Anslutning till en dekoder
Några sändare sänder kodade TV-program som endast kan ses med hjälp av en köpt eller hyrd dekoder. En sådan dekoder (descrambler) kan anslutas till denna videobandspelare.
!
Anslut dekodern till videobandspelaren (jack u) med en scartkabel. Hur TV-programslagringen kan kombineras med dekodern, hittar Du i kapitlet »Lagring av TV-pro-
gram».
Anvisningar: * Dekodern kan inte användas samtidigt för video­bandspelaren och TV-apparaten. * Videobandspelaren använder automatiskt deko­dern, om Du väljer ett programnummer på video­bandspelaren som genom TV-programslagringen har kopplats till dekoderfunktionen.
Anvisning: * Spara energi kan inte kopplas in när en med scart­kabel ansluten TV-apparat är inkopplad. På video­bandspelarens display indikeras »TV- AKTIV».
Anslutning till en satellitmottagare
Du kan även ansluta en satellitmottagare till denna videobandspelare.
!
Anslut mottagaren till videobandspelaren (jack u) med en scartkabel.
"
Välj programnummer »E 2» när videobandspelaren är tillkopplad.
Anslutning till en stereoanläggning
Du kan också återge videobandspelarens ljud via en HiFi-/stereoanläggning.
!
Koppla samman jacken ochpå baksidan med de motsva-
rande jacken på HiFi-apparaten. Kabeln kan erhållas i fackhandeln.
Snabbavbrott
Apparaten och fjärrkontrollen har en tangent för »snabbavbrott». Varje vald funktion kan avbrytas med tangenten d. Varje gång Du har problem med hanteringen av video­apparaten behöver Du bara trycka på den tangenten och börja om igen. Det är inte möjligt att skada apparaten oavsett vilka tan­genter Du använder.
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
I N
L
R
O U T
L
R
AUDIO
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
AUDIO
L
L
O
I
U
N
T
R
R
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
Page 8
8
OSD – On Screen Display, användarvägledning på bildskärmen
Användarvägledningen på TV-apparatens bildskärm möjliggör en dialog mellan Dig och videobandspelaren. Betjäningsanvisningarna på den undre bildskärmsraden hänvisar till tangenterna på fjärrkontrollen. Du vägleds steg för steg, enkelt och begripligt till nästa möjliga betjäningssteg. Följande exempel förklarar användarvägledningen med hjälp av OSD-sidan »HUVUDMENY».
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för återgivning av videobandspelaren (t. ex. »EXT», »0» eller »AV»).
Följande tangenter på fjärrkontrollen styr användarväg­ledningen på OSD-sidorna:
Tangent l
öppnar OSD-sidan »HUVUDMENY», avslutar aktiverad menysida.
Tangent o
öppnar och avslutar OSD-sidan »TIMER»-programme­ring.
Markör-tangenter H / I upp/ned väljer aktuell rad på en OSD-sida. Raden visas i vit färg. Markör-tangenter F / G vänster/höger aktiverar OSD-sidor, väljer data på en aktiverad rad, stegvis åt vänster eller­höger, kopplar växelvis data på en aktiverad rad.
Tangent B
bekräftar inmatningar, aktiverar nästa OSD-sida eller avslutar OSD-sidan.
G
HUVUDMENY
Timer lista e Personliga förval Bild Inspelningssätt
Avsluta - MENU
PERSONLIGA FÖRVAL
Timer Inga förval e Inspelningshast. LP OSD auto Direktinspelning av Insp. bereed E2
Bekräfta - OK
TIMER LISTA
Dat. Prog Start Stp 10 TV 1 20:00 21:00
10 TV 2 22:00 23:00 10 TV 3 23:15 00:45
Total insp.tid 3:30
Radera - CLEAR
Ändra -
e Avsluta - MENU
BILD
Tracking r e Huvudrengöring
STEREO
Bekräfta - OK
INSPELNINGSSÄTT
Bara Lyd Infoga video Infoga kopia
Start - RECORD
Avsluta - MENU
Page 9
9
SVENSKA
3. LAGRING AV TV-PROGRAM
För att videobandspelaren ska kunna spela in TV­program måste dessa först lagras i videobandspelaren. Videobandspelaren har en egen mottagningsdel som kan lagra upp till 99 TV-program. Därigenom kan band­spelaren användas oberoende av TV-apparaten.
»Easy Link» -funktionen
Med denna funktion kan din videobandspelare byta information med TV-apparaten. Beakta därför även TV-apparatens bruksanvisning.
Därtill måste TV-apparaten och videobandspelaren (scartjack t) vara förbundna med den med- levererade speciella scartkabeln och Din TV-apparat måsta vara utrustad med funktionen »Easy Link».
!
Koppla in TV-apparaten.
"
Dra ur videobandspelarens nätstickkontakt och sätt in den igen.
¤
Videobandspelaren övertar automatiskt alla TV-program i samma ordningsföljd som de är lagrade på TV-apparaten. Det kan ta några minuter. På bildskärmen visas: »EASY LINK Överföring från TV – Var god vänta», på videobandspelarens display visas »EASY LINK». När alla TV-program har påträffats kopplas videobandspelaren ifrån.
$
Välj önskat indikeringsspråk. Tryck därtill på videobandspelarens tangent S.
%
OSD-sidan »SPRÅK» visas på bildskärmen. Välj önskat indikeringsspråk.
&
Bekräfa med tangenten B. OSD-sidan »LAND» visas på bildskärmen. Välj Ditt land.
/
Bekräfta med tangenten B. Pü videobandspelarens display visas kortvarigt »EASY LINK».
Du kan även fastställa grundinställningar för programnumren. Läs vidare i avsnittet »Manuell sökning».
Automatisk programsökning (
Auto-lagring)
Funktionen Auto-lagring kan ej användas om en TV-apparat med Easy Link är ansluten.
Videobandspelaren söker alla TV-program. Programmen lagras i logisk ordningsföljd i minnet.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på videobandspelarens tangent S.
¤
OSD-sidan »SPRÅK» visas på bildskärmen. Välj önskat indikeringsspråk.
$
Bekräfta med tangenten B. OSD-sidan »LAND» visas på bildskärmen. Välj Ditt land.
%
Bekräfta med tangenten B. Den automatiska sändarsökningen startas.
&
Vänta tills alla TV-program har påträffats. Det kan dröja några minuter. När alla TV-program har påträffats, visas t.ex. följan­de anvisning på bildskärmen: »Auto-lagring klar 28 kanaler hittade». Den automa­tiska programsökningen är avslutad.
/
Tryck på tangenten B. På bildskärmen visas OSD-sidan »INSTALLATIONS MENY».
(
Avsluta med tangenten l.
SPRÅK
English Nederlands Deutsch Dansk Français Norsk Italiano Svenska Español Suomi Português
r
o
p
e Bekräfta - OK
Page 10
Om Du vill ändra ordningsföljden, läs avsnittet »Ordna sändare». Du kan även fastställa grundinställningar för programnumren. Läs vidare i avsnittet »Manuell sökning».
Ändring av sändarnas ordningsföljd, automatiskt (Follow TV)
Följande inställning är inte nödvändig om TV-program­men är inställda med funktionen »Easy Link». Endast om videobandspelaren (jack t) och TV-apparaten är förbundna med en scartkabel kan TV-programmen ordnas automatiskt. Därigenom erhåller videobandspelaren samma program­följd som TV-apparaten.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck ned tangenten S på videobands­pelaren.
¤
Välj raden »Follow TV». Tryck ned tangenten G.
Anvisning: *Vid förnyad start av Auto-lagring visas efter steg
"
»INSTALLATIONSMENYN». Välj »Auto-lagring» och fortsätt med steg &. * När »FULL» visas kortvarigt på videoband­spelarens display, är videobandspelarens samtliga programplatser belagda med TV-program.
10
$
På videobandspelarens display visas »VÄLJ TV P 01»
%
Välj progra mnum mer »1»
på TV­appa­raten.
&
Bekräfta med tangenten B på videobandspelarens fjärrkontroll. På videoband­spelarens display visas »VÄNTA». Videoband­spelaren jämför TV-programmen på TV-apparaten och videobandspelaren. Om videobandspelaren har hittat samma TV-program (t. ex. »P 01») som på TV-apparaten, lagrar han det.
/
Vänta tills t. ex. »VÄLJ TV P 02» visas på videobandspelarens display.
(
Välj programnummer »2» på TV-apparaten.
)
Bekräfta med tangenten B på videoband­spelarens fjärrkontroll. På videobandspelarens display visas »VÄNTA».
<:
Upprepa stegen /till )tills TV-programmen är lagrade.
<>
Avsluta inställningen med tangenten l. På videobandspelarens display visas kortvarigt »KLAR».
Du kan även fastställa grundinställningar för programnumren. Läs vidare i avsnittet »Manuell
8 8
VAELJ8:TV
D W
P
028
DEC VPS LP
z ■ ■
PDC
8 8
VANTA8:TV
D W
P
0
18
DEC VPS LP
z ■ ■
PDC
8 8
VAELJ8:TV
D W
P
0I8
DEC VPS LP
z ■ ■
PDC
INSTALLATIONSMENY
TV-kanal lista Klocka Specialinställningar Auto-lagring Follow TV e Språk Land
Avsluta - MENU
Page 11
11
SVENSKA
Ändring av sändarnas ordingsföljd, manuellt
Efterföljande inställning är inte erforderlig om TV­programmen har ställts in med funktionen »Easy Link».
Du kan förse ett TV-program som hittats med valfritt programnummer. Exempelvis så att Du får samma ord­ningsföljd på programmen som på TV-apparaten.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Aktivera »INSTALLATIONS MENY» med tangenten S. Raden »TV-kanal lista» är aktiv.
¤
Bekräfta raden med tangenten G. Tavlan »TV-KANAL LISTA» visas. Den senast valda programnumret t. ex. »01» är aktivt.
$
Välj TV-programmet, som Du vill förflytta, med tan­genten I eller H.Tryck på tangenten G.
%
Med tangenten I eller H förflyttar Du TV-programmet till önskad programplats.
&
Bekräfta med tangenten B. Programraden sätts in, de andra förskjuts med en rad. Om Du vill radera ett oönskat TV-program, trycker Du på tangen­ten m istället för tangenten B.
/
Sortera alla programrader (steg $–
&
)
i önskad ordningsföljd.
(
För att avsluta trycker Du två gånger på tangenten l. Vill Du ändra grundinställningen? Läs därtill de detaljerade förklaringarna i avsnittet »Manuell sökning».
Anvisning: * Du kan infoga »nya» TV-program i tablån »TV-KANAL LISTA.» i efterhand. Tryck efter steg %på tangenten p. Efter programnumret visas flera vågräta streck. Den »nya» programraden är infogad, de andra programraderna förskjuts en rad. Tryck på tangenten G. På bildskärmen visas OSD-sidan, t. ex. »INSTÄLLNING TV - PROG P06». Mata nu in data för det »nya» TV-programmet. Bekräfta inmatningarna med B. För att avsluta, tryck två gånger på tangenten l.
TV-KANAL LISTA
PR CH NAMN DEK 01 C28 TV 1 av 02 C25 TV 2 av 03 C42 TV 3 av 04 C18 SAT1 av 05 C40 RTL av 06 C21 RTL2 av 07 C47 PREM på
Välj -
e Avsluta - MENY
TV-KANAL LISTA
PR CH NAMN DEK 01 C28 TV 1 av 02 C25 TV 2 av 03 C42 TV 3 av 04 C18 SAT1 av 05 C40 RTL av 06 C21 RTL2 av 07 C47 PREM på
Infoga - SELECT Flytta -
p o
Ändra -
e Bekräfta - OK
Page 12
12
&
Om Du vill ställa in ett nytt TV-program trycker Du upprepade gånger på tangenten G, tills Du har hittat det rätta programmet. På bildskärmen visas ett kanal- eller ett frekvenstal som ändras.
Om Du känner till en sändarfrekvens eller kanal­nummer för ett TV-program, kan Du också mata in frekvensen (4-siffrigt) eller kanalnumret (2-siffrigt) direkt med siffertangenterna O.
/
Om Du vill ändra TV-programmets grundinställning väljer Du den önskade raden.
(
Ändra grundinställningen med tangenten F eller G resp. med siffertangenterna O.
)
Tryck på tangenten B. TV-programmet och grun­dinställningen är lagrade.
<:
Om Du vill söka ytterligare TV-program, börjar Du på nytt med steg $.
<>
Du avslutar genom att trycka två gånger på tangen­ten l.
Manuell sökning
I vissa särskilda fall kan programsökningen inte hitta alla TV-program (t. ex. kodade TV-program). Du kan då ställa in TV-programmen med hjälp av den »Manuella sökningen».
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Aktivera »INSTALLATIONS MENY» med tangenten S, raden »TV-Kanallista» är aktiv.
¤
Bekräfta raden med tangenten G. OSD-sidan »TV-KANALLISTA» visas. Den senast valda programplatsen t. ex. »01» är aktiv.
$
Välj TV-programmet vars kanal/frekvenstal Du vill eller vars grundinställning Du vill ändra med tangen­terna I eller H.
%
Tryck två gånger på tangenten G. På bildskärmen visas TV-programmet och OSD-sidan, t.ex. »TV-KANAL INSTÄLLNING P28».
Du kan ändra följande grundinställningar:
Kanal/specialkanal
Kanal/frekvenstal,
Sändarnamn,
Dekodertillordning,
NICAM på/av och
Sändarfinavstämning.
Välj raden »Kanal» eller »Frekvens». Om Du kan mata in ett kanaltal eller ett frekvenstal är avhängigt av vad Du har ställt in på tablån »SPECIALIN­STÄLLNINGAR» (se kapitel 7, avsnittet Special­inställningar för videobandspelare och TV-apparat).
TV-KANAL INSTÄLLNING 28
Specialkanal av Kanal 47 Namn PREM Dekoder till Nicam till Fininställning 0
Sökning -
e Bekräfta - OK
TV-KANAL LISTA
PR CH NAMN DEK 01 C28 TV 1 av 02 C25 TV 2 av 03 C42 TV 3 av 04 C18 SAT1 av 05 C40 RTL av 06 C21 RTL2 av 07 C47 PREM på
Välj -
e Avsluta - MENY
Page 13
13
SVENSKA
4. AVSPELNING AV EN INSPELAD KASSETT
I kapitel 2 beskrevs hur videobandspelaren ansluts till TV-apparaten. Därmed är återgivningen av en kassett enkel och utan problem. Vill Du spela in något direkt, ska Du först läsa kapitel 5.
!
Koppla till videobandspelaren och TV-apparaten.
Det finns många TV-apparater som kopplar om auto- matiskt till videobandspelarens programnummer. Med hjälp av »Easy Link» kopplas TV-apparaten till och med automatiskt in från funktionen »standby» (= beredskapsläge). Det fungerar dock bara när videobandspelare och TV-apparat är förbundna med en scart-kabel. Annars väljer Du det programnummer på TV-apparaten som är avsett för återgivning av videobandspelare.
"
Sätt in kassetten i kassettfacket.
¤
Tryck på tangenten e. På displayen visas »e».
$
Om Du vill avbryta återgivningen, tryck på tangen­ten r. På displayen visas »II».
%
Om Du vill ta ut kassetten, tryck på tangenten på videobandspelaren.
Anvisningar: * Många funktioner kopplas automatiskt från efter en viss tid (t. ex. paus, slow motion, stillbild, sökning). Därigenom skonas kassetten och onödig strömförbrukning undviks. * Kassetter som har spelats in med andra video­bandspelare enligt NTSC-standard, kan återges med denna videobandspelare. Indikering av speltid är inte möjlig.
Snabbspolning framåt och bakåt
!
Tryck på tangenten r. Tryck därefter på tan­genten 1 (återspolning) eller 2 (spolning framåt). Bandet omspolas med förhöjd spolningsha­stighet.
"
Tryck på tangenten r, när bandet har nått önskad position.
Instant View
Med funktionen »INSTANT VIEW» kopplar Du över till bildsökning under pågående omspolning.
!
Håll tangenten i nedtryckt under omspolningen för att koppla över till bildsökning.
"
Så snart Du släpper tangenten kopplar videoband­spelaren automatiskt tillbaka till omspolning.
Bildsökning
Du kan välja mellan olika bildsökningshastigheter framåt och bakåt.
!
Tryck på tangenten e.
"
Tryck så många gånger på tangenten 1 eller 2 tills önskad hastighet har uppnåtts.
¤
Tryck på tangenten e, när Du hittat det öns­kade läget på bandet.
Anvisning: * Bildkvaliteten är begränsad vid bildsökning. Ljudet är frånkopplat.
Page 14
14
Stillbild/super-slow motion
!
Tryck på tangenten e.
"
Tryck på tangenten h. Bilden stoppar. På displayen visas »eIr». Varje gång tangenten h trycks ned igen, rör sig bilden ett steg vidare.
Håll tangenten h nedtryckt. Bilden återges i super-slow motion.
¤
Tryck på tangenten e, för att återgivningen ska gå vidare på ett normalt sätt.
Slow motion
!
Tryck på tangenten h. Det inspelade TV-programmet återges som stillbild.
"
Tryck på tangenten 2 flera gånger. På displayen visas »Ie». Du kan ändra återgivningshastigheten för slow­motion i tre steg, 1/7, 1/10, 1/14 av den normala återgivningshastigheten. Om Du trycker på tangen­ten 1 upprepade gånger, kommer Du tillbaka till stillbild. Under slow motion är ljudet frånkopplat.
¤
Tryck på tangenten e, för att återgivningen ska gå vidare på ett normalt sätt.
Inställning av bildskärpan
Vid återgivning kan bildskärpan förändras.
!
Tryck på tangenten I eller H
under återgivnin-
gen
, kan den aktuella inställningen ändras från
»3» till »–3» (»3» är maximal skärpa).
SHUTTLE-funktioner
På videobandspelaren finns en stor vridknapp .
!
Koppla in funktionen med tangenten h. På bildskärmen ser Du en »stillbild».
"
Med den vridknapp på videobandspelaren kan Du välja olika bildsök-ningshastigheter framåt eller bakåt.
¤
Tryck på tangenten e, för att återgivningen ska gå vidare på ett normalt sätt.
Anvisning: * Bildkvaliteten är begränsad vid bildsökning. Ljudet är frånkopplat.
Page 15
15
SVENSKA
Eliminering av bildstörningar Rengöringsfunktion
Så snart en kassett sätts in ställer videobandspelaren automatiskt in rätt spårläge (Tracking). Vid kassetter som spelats in med en annan apparat kan den automatiskt fastställda optimala inställningen even­tuellt ytterligare förbättras:
!
Tryck under pågående återgivning eller vid stillbild på tangenten l.
"
Välj raden »bild». Bekräfta med tangenten G.
¤
OSD-sidan »BILD» visas på bildskärmen. Raden »Tracking» (vid återgivning) eller »min darrning» (vid stillbild) är aktiv.
$
Tryck så länge på tangenten F eller G, tills den bästa bildkvaliteten uppnås.
Om horisontella störningsränder inte går att få bort, ska Du gå tillväga på följande sätt:
%
Välj raden »Huvudrengöring». Tryck på tangenten G. Videohuvudena rengörs.
&
Bekräfta med tangenten B.
/
Avsluta med tangenten l.
Anvisning: * Beakta att det vid kassetter med dålig kvalitet trots dessa åtgärder kan uppkomma störningar.
Val av ljudspår
Du kan välja ut den ljudkanal som Du vill höra (under återgivning eller tuner-läge). Det är framför allt intressant vid flerspråkliga ljudöverföringar.
!
Tryck på tangenten p. Den aktuella inställ­ningen visas på displayen. Om Du trycker på tangenten p flera gånger kan Du välja mel­lan de fyra indikerade möjligheterna (STEREO, VÄNSTER, HÖGER, MONO).
Surround-Sound-ljudåtergivning
Om Din TV-apparat eller audioförstärkare är lämpad för Surround-Sound-ljudåtergivning, sker återgivning med Surround-Sound-ljud om inspelningen har gjorts med detta ljudsystem.
BILD
Tracking r e Huvudrengöring
STEREO
Bekräfta - OK
Page 16
16
Bandets läge Hur får jag veta bandets aktuella läge?
Bandets längd anges i minuter på kassetten, t. ex. »E180» motsvarar 180 minuter speltid (= 3: 00 tim.). Längdangivelsen finns på den främre smala sidan till vänster. Den faktiska speltiden kan dock också vara något längre (t. ex. 3: 05 tim.) än angivet.
!
Starta bandmätningen med tangenten s på fjärrkontrollen. På videobandspelarens display visas »VANTA».
Därefter kopplar videobandspelaren t. ex. till »Stopp». På videobandspel arens display visas t.ex. »P 03 2:20».
"
Med tangenten s kan Du välja mellan föl­jande indikeringar: förbrukad speltid, t.ex.»0:40» resterande speltid t.ex.»L 2:20» (»L» = TIME LEFT) realtid-räkneverk, t.ex. »0:01:45» = (i tim/min/sek).
Ytterligare anvisningar: * Videobandspelaren måste först räkna ut speltiden hos nyinsatta kassetter. Videobandspelaren visar därför först » - : - - » och först efter några sekunders bandrörelse visar den speltiden. * Du kan ställa räkneverksindikatorn för bandets läge manuellt på »0». Med tangenten s kopplar Du till räkneverksindikering, tryck därefter på tangenten m. * Om ett minustecken visas framför räkneverksindi­keringen (t. ex. »– 0:20:00»), har bandet inte spolats till bandets början. * På displayen kan Du läsa av den förbrukade spel­tiden minutexakt under inspelning, återgivning och paus/stopp.
Index-sökning
Videobandspelaren sätter en markering på bandet varje gång en inspelning startas. Med tangenterna q, 1 , 2 på fjärrkon­trollen kan dessa markeringar sökas.
!
Tryck på tangenterna q och 2 för att välja den följande markeringen eller tangenterna q och 1 för den föregående marke­ringen. På videobandspelarens display visas »INDEX».
"
Om videobandspelaren hittar markeringen kopplar den automatiskt om till återgivning.
Intro-Scan
!
Tryck på tangenterna q och e. På videobandspelarens display visas »INTRO».
"
Bandet spolas fram till nästa markering som återges under 10 sekunder, därefter till nästa mar­kering som återges under 10 sekunder, o.s.v. När bandet är slut spolas det automatiskt tillbaka till början.
Anvisningar: * Om du trycker på en av bandtangenterna under sökningen (t. ex. tangenten e eller r) avbryter videobandspelaren dessa funktioner. * För inspelningar som gjorts med en annan videobandspelare utan markeringar kan dessa funktioner inte användas.
Page 17
17
SVENSKA
5. INSPELNING – DIREKT
Om Du vill spela in, ska Du gå tillväga på följande sätt:
!
Koppla till videobandspelaren. Skjut in en kassett utan inspelningsspärr.
"
Välj med tangenten I eller H det programnum­mer som Du vill spela in ifrån, t. ex. »P 01».
¤
När Du vill börja inspelningen trycker Du på tangen­ten g.
På videobandspelarens display visas »•». Videoband­spelaren spelar in önskat TV-program.
$ När Du vill avsluta inspelningen trycker Du på
tangenten r.
Anvisning: * Om Du inte vill spela in tills kassetten är slut, ska Du trycka än en gång på tangenten g. Displayen anger vilket klockslag inspelningen slutar. Genom varje förnyad tryckning på tangenten g förlängs sluttiden med 30 minuter. Om Du har tryckt för många gånger kommer Du med tangenten m tillbaka till normal inspelning. Videobandspelaren kopplas automatiskt ifrån när sluttiden har uppnåtts.
Anvisning för TV-apparater med »Easy Link»: * Videobandspelaren spelar alltid in från det TV­program som valts på TV-apparaten (vid tidpunkten för inspelningens början). Du kan koppla ifrån TV-apparaten, koppla till den igen, byta till ett annat program utan att inspel­ningen störs.
Assemble-redigering
Med Assemble-redigering kan Du spela in flera program efter varandra utan störande bildövergångar (flimmer).
!
Tryck på tangenten e. Sök den riktiga band­positionen och avbryt därefter återgivningen med tangenten r. På displayen visas »II».
"
Nu startar Du inspelningen som vanligt med tangenten g.
Några allmänna anvisningar: * Programnumren »E1» och »E2» är avsedda för inspelning från externa källor (via jacken t och u. * Om Du under inspelningen av ett TV-program vill byta till ett annat program och spela in detta: Avbryt den pågående inspelningen med tangenten r. Välj det nya programnumret. Starta inspelningen med tangenten g. * Om Du av misstag sätter in en kassett med inspelningsspärr kopplar videobandspelaren automatiskt om till »ÅTERGIVNING». * Om kassetten når slutet under inspelningen skjuts kassetten automatiskt ut. Apparaten kopplas ifrån efter några minuter. * Befintliga inspelningar på kassetten raderas auto­matiskt, när en ny inspelning spelas in.
Page 18
18
Direkt inspelning (Direct Record) för TV-apparater utan »Easy Link»
Vill Du spela in TV-sändningen som Du just tittar på? Tryck på tangenten g när videobandspelaren är frånkopplad.
Via scartkabeln »hämtar» videobandspelaren det aktuella programnumret från TV-apparaten och startar inspelningen.
Inspelningsspärr
För att Du inte ska kunna radera en viktig inspelning av misstag, kan Du bryta loss fliken på kassettens främre smala sida resp. skjuta inspelningsspärren åt vänster.
Om Du vill upphäva inspelningsspärren, kan Du täcka över öppningen med tejp resp. skjuta inspelningsskyd­det åt höger.
Anvisning: * För att »direkt inspelning» ska fungera måste den vara inställd på »TILL» så som anges i kapitel 7, »Speciella funktioner» i avsnittet »Inställning av per­sonlig betjäningskomfort». * Videobandspelaren måste vara ansluten till en lämplig TV-apparat via en scartkabel. * Inte alla externa apparater (t. ex. många satellit­mottagare, dekodrar) är lämpade för funktionen »direkt inspelning». * Välj ett annat programnummer på TV-apparaten först när »KLAR» visas på videobandspelarens display.
LP-funktioner
Inspelningshastigheten kan halveras. Därigenom blir det t. ex. möjligt att spela in 8 timmar istället för 4 tim­mar på en »E240»-kassett.
!
Härtill ska Du ställa in bandhastighet »LP» som be­skrivs i kapitel 7 »Speciella funktioner» i avsnittet »Inställning av personlig betjäningskomfort»
"
Vid återgivningen väljer videobandspelaren automa­tiskt rätt hastighet.
HiFi-stereoljudmottagning
Denna videobandspelare kan både spela in och återge stereosändningar. Återgivningen av HiFi-inspelningar sker med HiFi-kvalitet.
Anvisning: * Optimal bildkvalitet erhålles vid inspelning med standardhastighet (»SP»). * Under bildsökning, stillbild, super-slow motion och slow-motion är inte någon färgåtergivning möjlig.
Page 19
19
SVENSKA
6. HUR DU KAN PROGRAMMERA INSPELNINGAR?
I detta kapitel kommer Du att lära känna möjligheterna att programmera videobandspelaren. Bandspelaren kopplas till automatiskt, spelar in önskad TV-sändning och kopplas därefter från automatiskt.
Vilken information behöver videobandspelaren?
För varje programmerad inspelning behöver band­spelaren följande uppgifter:
* datum för inspelningen * TV-sändningens programnummer * starttiden för inspelningen * sluttiden för inspelningen * VPS/PDC till eller från
Om Du använder »programmering med »ShowView», behöver Du bara mata in ShowView-koden. Alla uppgifter som videobandspelaren behöver finns i denna kod. Utdelning av »ShowView-numren» sker automatiskt med denna apparat.
Apparaten lagrar alla ovannämnda data i ett så kallat TIMER-block. Denna information kan lagras upp till en månad i förväg.
Videobandspelaren kan lagra upp till 6 sådana TIMER­block. Se till att TIMER-blocken inte överlappar varandra tids­mässigt. Videobandspelaren måste först avsluta ett TIMER-block och kan först därefter spela in nästa TIMER-block.
Vad är »PDC» (Programme Delivery Control) och »VPS» (Video-Programme-System)?
Med VPS och PDC styrs till- och frånkopplingen från TV-sändaren. D.v.s. även om en TV-sändning börjar tidigare eller slutar senare än planerat kopplas videobandspelaren till och från vid den rätta tidpunkten.
Du kan känna igen om en TV-sändare sänder ut VPS- eller PDC-koder därigenom att »VPS» eller »PDC» visas på videobandspelarens display i läge »STOPP».
Om Du vill använda VPS/PDC, måste i följande avsnitt indikeringen »VPS/PDC» vara tillkopplad. Om Du inte vill använda VPS/PDC, måste indikeringen »VPS/PDC» vara frånkopplad.
Anvisningar: * Du kan med VPS/PDC bara programmera två i kronologiskt ordning följande TV-program, som två separata TIMER-block. * Genom ett försenat sänt startkommando kan de första sekunderna av inspelningen saknas. * VPS/PDC fungerar endast felfritt med god TV-mottagning. Vid dåliga mottagarförhållanden (t. ex. med inomhusantenn) fungerar vissa program­merade inspelningar med VPS/PDC inte korrekt. Detta är inget fel i apparaten.
Page 20
20
Programmering med »ShowView»
Med denna metod blir programmeringen lika enkel som att knappa in ett telefonnummer. Du behöver endast mata in en (tre- till niosiffrig) ShowView-kod. ShowView-koden hittar Du i programöversikten bredvid starttiden för respektive TV-sändning.
Se till att en kassett utan inspelningsspärr är inskjuten i videobandspelaren.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videospelaren.
"
Tryck på tangenten o på fjärrkontrollen. OSD-sidan »TIMER» visas på bildskärmen.
¤
Välj raden »ShowView». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »SHOWVIEW» visas på bildskärmen.
%
Mata in hela ShowView-koden med siffertangenter­na O. Felaktiga inmatningar raderas med tangenten m.
&
Om Du vill programmera inspelningar som ska ske dagligen eller veckovis, välj med tangen­ten p raden »dagligen» eller »veckovis». Dagliga inspelningar kan endast programmeras för veckodagarna måndag till fredag.
/
Tryck på tangenten B. Den programmerade koden dekoderas nu. Efter korrekt avkodning visas motsvarande data på bildskärmen och på videobandspelarens display.
(
Har alla data matats in korrekt? Tryck då på tangenten B. På bildskärmens indikeringsfält visas kortvarigt »Timer klar».
På videobandspelarens display visas symbolen »Å»
som anger att en TIMER är programmerad.
)
Avsluta med tangenten d.
Några viktiga anvisningar: * Vill Du använda programnummer »E2» för att spela in från en extern källa (t. ex. från en satellitmottagare)? Bekräfta det programnummer »E2» som visades i steg /med tangenten B. * Visas på displayen »FELKOD» så är nummer­koden felaktig eller har den matats in felaktigt. Upprepa inmatningen eller avsluta med tangenten d. * Visas på displayen »KLOCKINST», så är videobandspelarens interna klocka inte inställd. Ställ in klockan. * Dagliga inspelningar kan endast programmeras för veckodagarna måndag till fredag. * Vid programmering av »dagligen/veckovis» måste den första inspelningen ligga inom en vecka. * Vissa TV-sändningar varar längre än programöver­sikten anger. Om Du vill mata in en senare sluttid än för inspelningen, välj i steg /»Slut» med tangenten G och mata in sluttiden med tangen­ten I eller H eller med siffertangenterna O.. * Tablån »SHOWVIEW» visas omedelbart efter steg ", om Du på OSD-sidan »PERSONLIGA FÖRVAL» ställer in indikeringen »ShowView». (se kapitel 7, avsnitt »Inställnng av personlig betjäningskomfort vid bandspelaren», steg %).
Anvisningar: * Vid den första programmeringen med ShowView används programnummer »E 2». På videobandspelarens display visas meddelandet »Välj programnummer». Välj med tangenten I eller H det »riktiga» pro­gramnumret (t. ex. »Prog 01» för »TV 1»). Bekräfta med tangenten B. Videobandspelaren använder nu detta programnum­mer för alla framtida ShowView-programmeringar för detta TV-program. * Med tangenten p kan funktionen »VPS/PDC» kopplas ifrån och kopplas till igen. Bekräfta med tangenten B.
SHOWVIEW
– – – – – – – – –
en gång D dagligen W veckovis
/ /D/W - SELECT
Bekräfta - OK
Page 21
21
SVENSKA
TIMER-programmering (Standard Timer)
Data för sex inspelningar kan matas in i videoband­spelaren och lagras. OSD-sidan på bildskärmen eller videobandspelarens display leder Dig »steg för steg» till nästa möjliga datainmatning. Dessa data lagras i närmast lediga TIMER-block på videobandspelaren.
Se till att en kassett utan inspelningsspärr är insatt.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten o på fjärrkontrollen. OSD-sidan »TIMER» visas på bildskärmen.
¤
Välj raden »Normal Timer». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »TIMER» visas på bildskärmen. På inmatningsraden ser Du: »dagens» datum, aktuellt klockslag som starttid och aktuellt klockslag plus »1:30 tim.» som sluttid.
%
Om Du vill programmera inspelningar för dagligen eller veckovis, välj raden »dagligen» eller »veckovis» med tangenten p. Bredvid datu­met visas antingen »D»eller »W». Dagliga inspelningar kan endast programmeras för veckodagarna måndag till fredag.
&
Mata in datum med siffertangenterna O eller bekräfta datum med tangenten G.
/
Mata in TV-programmets programnummer med sif­fertangenterna O.
(
Med tangenten p kan funktionen »VPS/PDC» frånkopplas och åter tillkopplas.
)
Mata in starttiden med siffertangenterna O.
<:
Mata in sluttiden vid behov.
<>
Är alla data korrekt inmatade? Tryck då på tangenten B. På bildskärmens indikeringsfält visas »Timer klar».
På videobandspelarens display visas symbolen »Å» som anger att en TIMER är pro-grammerad.
Om Du vill mata in ytterligare programmeringar, upp­repa stegen "–<>.
<Y
Avsluta med tangenten d.
Några viktiga anvisningar: * Om displayen visar »KLOCKINST», så är video­bandspelarens interna klocka inte inställd. Ställ in klockan. * Dagliga inspelningar kan endast programmeras för veckodagarna måndag till fredag. * Vid programmering av »dagligen/veckovis» måste den första inspelningen ligga inom en vecka. * OSD-sidan »TIMER» visas omedelbart efter steg
"
, om Du på OSD-sidan »PERSONLIGA FÖRVAL» ställer in indikeringen »Normal Timer» (se kapitel 7, avsnitt »Inställnng av individuell betjäningskomfort vid bandspelaren», steg %).
TIMER
Dat. Prog Start Stp 01 – – 20:15 21:45
en gång D dagligen W veckovis
/ /D/W - SELECT
Bekräfta - OK
Page 22
22
Inspelning från en satellitmottagare
Du kan också programmera inställningar från en extern satellitmottagare.
!
Förbind mottagaren med uttaget u. Kon­trollera att satellitmottagaren är tillkopplad och att riktig SAT-sändare har valts ut.
"
Använd en av de båda metoder som har beskrivits för att programmera ett TIMER-block. Välj vid denna programmering programnummer »E2» för den externa inspelningskällan.
2 EXTERNAL / DEC.- AV 2
1 EXTERNAL / EURO-AV 1
I N
L
R
O U T
L
R
AUDIO
Anvisning: * Om Du använder »programmering med ShowView» för inspelning av en sådan »extern» satellitsändare, väljer videobandspelaren auto­matiskt programnumret »E2». Meddelandet »Var god mata in programnummer» kan här ignoreras.
Några allmänna anvisningar beträffande programmering
Den programmerade inspelningen sker alltid med den hastighet (SP/LP), som Du har valt på OSD­sidan »PERSONLIGA FÖRVAL».
Om Du har glömt att sätta in en kassett före programmeringen visas indikeringen »KASSETT» på videobandspelarens display.
Om Du har satt in en inspelningsspärrad kassett visas efter programmeringen indikeringen »SKYDDAD» under några sekunder. Därefter skjuts kassetten ut.
TIMER-inspelningen fungerar endast, om videobandspelaren är avstängd. Om videobandspelaren slås på före en programmerad inspelning, blinkar »TIMERINSP» på displayen före starten.
Om TIMER-blockens inspelningstider »överlappar» varandra visas på displayen »KOLLISION». Du måste då ändra eller radera data för ett TIMER­block. Hur det går till kan Du se i avsnittet »Hur Du kontrollerar, raderar eller ändrar ett TIMER-block»
Om Du har programmerat alla TIMER-block, visas anvisningen »FULL» på videobandspelarens display. Läs härtill avsnittet »Hur Du kontrollerar, raderar eller ändrar ett TIMER-block»
Om slutet av kassetten nås under en »pågående TIMER-inspelning, skjuter videobandspelaren auto­matiskt ut kassetten. På videobandspelarens display blinkar »TIMERINSP». Skjut in en »ny» kassett i videobandspelaren och tryck på tangenten d (fjärrkontrollen), TIMER-inspelningen fortsätts.
Funktionen »Spara energi» är inte möjlig vid programmerad TIMER-inspelning.
Page 23
23
SVENSKA
TIMER LISTA
Dat. Prog. Start Stp 10 ARTE 20:00 21:00
- - - - - - - - : - - - - : - -
Total insp. tid 1:00
Radera - CLEAR
Ändra -
e Avsluta - MENU
TIMER
Dat. Prog. Start Stp 10 14 20:00 21:30
Bekräfta - OK
Hur kan en TIMER-inspelning avbrytas?
När en programmerad inspelning pågår kan Du inte an­vända apparaten manuellt. Om Du vill avbryta den »pågående» inspelningen, tryck på tangenten d.
Hur kontrolleras ett TIMER-block?
!
Slå på TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten l på fjärrkontrollen. OSD-sidan »HUVUDMENY» visas på bildskärmen.
¤
Välj raden »Timer lista». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »TIMER LISTA» visas på bildskärmen.
Kontrollera alla TIMER-data. Om alla data är korrekta, avslutar Du med tangenten d.
Hur raderas eller ändras ett TIMER­block?
!
Slå på TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten l på fjärrkontrollen. OSD-sidan »HUVUDMENY» visas på bildskärmen.
¤
Välj raden »Timer lista». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »TIMER LISTA» visas på bildskärmen.
%
Vill Du radera ett TIMER-block? Välj önskad rad (TIMER-block) med tangenten I eller H . Tryck på tangenten m, TIMER­blocket raderas.
&
Om Du vill ändra ett TIMER-block? Välj rad (TIMER-block) med tangenten I eller H . Tryck på tangenten G.
/
OSD-sidan »TIMER» visas på bildskärmen. Välj med tangenten F eller G de TIMER-data (Dat., Prog, Start eller Stp) som Du vill ändra.
(
Ändra data med siffertangenterna O eller tangenten I eller H.
)
Har alla data matats in korrekt? Tryck då på tangen­ten B på fjärrkontrollen. På bildskärmens indikeringsfält visas kortvarigt »Timer klar» och därefter OSD-sidan »HUVUDMENY».
<:
Avsluta med tangenten l eller d.
Page 24
24
7. SPECIELLA FUNKTIONER
(
Välj raden »Direkt inspelning». Om funktionen är , spelar videobandspelaren alltid in det TV­program som valts på TV-apparaten (i startögon­blicket för inspelningen). Välj funktionen »av» eller »på».
)
Välj raden »Insp. beredd». Välj indikeringen »E1» eller »E2»
(inspelningar från
bild-/ljudkällor vid Scart-jacken
t eller
u, t.ex. annan videobandspelare, satellit-
mottagare, dekoder o.s.v.).
<:
Lagra inmatningarna med tangenten K.
<>
Avsluta med tangenten l.
Inställning av personlig betjäningskom­fort på videobandspelaren
Du kan göra egna personliga inställningar för några inspelnings- och återgivningsfunktioner. Detaljerade förklaringar till funktionerna hittar Du i respektive kapitel.
!
Slå på TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten l på fjärrkontrollen.
¤
Välj raden »Personliga förval.». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »PERSONLIGA FÖRVAL» visas på bild­skärmen, raden »Timer» är aktiv.
%
Du kan nu bestämma vilken typ av TIMER­programmering Du föredrar. Välj indikeringen »Inga förval», »Normal Timer» eller »ShowView».
&
Välj raden »Inspelningshast.» med tangenten I eller H. Välj indikeringen »SP» (= standardspeltid) eller »LP» (= lång speltid).
/
Välj raden »OSD». Välj önskad indikering. »auto»: valt driftssätt tonas in på bildskärmen några sekunder och tonas sedan bort. »på»: valt driftssätt visas kontinuerligt på bild­skärmen. »av»: valt driftssätt visas inte på bildskärmen.
PERSONLIGA FÖRVAL
Timer Inga förval e Inspelningshast. SP OSD auto Direktinspelning på Insp. beredd E2
Bekräfta - OK
Page 25
25
SVENSKA
Specialinställningar för videoband­spelare och TV-apparat
Du kan göra olika grundinställnngar, t.ex. frekvens-/ kanalnummerindikering, Bredbildformat, VCR1/VCR2 omkoppling.
!
Slå på TV-apparaten och välj programnummer för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten S på videoband­spelaren.
¤
Välj raden »Specialinställningar». Bekräfta med tan­genten G.
$
OSD-sidan »SPECIALINSTÄLLNINGAR» visas på bildskärmen, raden »Kanal/frekvens» är aktiv. Välj indikeringen »FREK» eller »CH».
%
Välj raden »16:9». Om Du har en ny TV-apparat med bredbildformat bibehåller Du inställningen. Eljest väljer Du indikeringen »från» (= bildformat »4:3»).
&
Om Du använder två videobandspelare med samma fjärrstyrningskod kan Du koppla om fjärrkontrollen och aktuell videobandspelare för att betjäna »rätt» videobandspelare. Läs därtill de detaljerade förklaringarna i kapitel 7 »Speciella funktioner», avsnitt »VCR 1/VCR 2 omkoppling».
/
Du avslutar genom att trycka två gånger på tangenten l.
Kontroll/inställning av klocktid och datum
För att de programmerade inspelningarna skall kunna genomföras måste videobandspelarens klocka ställas in riktigt. Om Du ställer in ett TV-program med TXT på program­nummer »01» på videobandspelaren, övertas klockslag och datum helt automatiskt.
Vid behov matas klockslag och datum in för hand.
!
Slå på TV-apparaten och välj programnummer för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten S på videoband­spelaren.
¤
Välj raden »Klocka». Bekräfta med tangenten G.
Visas indikeringen: »Tid överförd från P 01» ska inställ­ningen fortsättas med steg &.
$
Välj aktuell inmatningsrad. Mata in klocktid, år, månad och datum. Använd därtill siffertangenterna O.
%
Lagra med tangenten B.
&
Avsluta med tangenten l.
SPECIALINSTÄLLNINGAR
Kanal/Frekvens CH e 16 :9 på VCR Adress VCR 1
Avsluta - MENU
KLOCKINSTÄLLNING
Tid 16:45 År 1997 Månad 05 Datum 10
Tid överförd från P01
Bekräfta - OK
Page 26
26
Tuner-läge. Videobandspelaren utvidgar möjligheterna i Din TV-mottagare
Du kan också använda videobandspelaren som en TV-mottagare (Tuner). Det är bekvämt t. ex. om Din TV­mottagare inte har fjärrkontroll eller om TV-mottagaren har färre lagringsplatser än Du kan ta emot TV-program. Du kan använda en ansluten dekoder.
Gör så här:
!
Slå på TV-apparaten och ställ in programnumret för videobandspelaren.
"
Tryck på tangenten r längre än tre sekunder.
På videobandspelarens display visas sändarnamnet och aktuellt klockslag.
¤
Välj önskat programnummer med tangenten I eller H, eller mata in programnumret med siffertangenterna O, en- resp. tvåsiffrigt.
$
Stäng av videobandspelaren med tangenten d när Du inte vill använda videoband­spelaren som tuner längre.
Extern styrd TIMER-inspelning
Har Du en extra apparat, t. ex en satellitmottagare, som via en inbyggd TIMER-funktion även kan styra andra apparater? Denna videobandspelare kan fjärrstyras via scart­uttaget u eller t.
Sätt in en kassett utan inspelningsspärr.
!
Koppla från videobandspelaren med tangenten d (fjärrkontroll).
"
Tryck på tangenten a på fjärrkontrollen
längre än tre sekunder.
På videobandspelarens display visas »E2 INSP BEREDD». Nu är videobandspelaren inspelningsklar.
¤
Inspelningen startas och avslutas fjärrstyrt via scartuttaget
u eller t.
$
Vill Du avbryta funktionen innan en inspelning
startas, tryck på tangenten a under några sekunder tills videobandspelaren stängs av.
%
Vill Du avbryta funktionen under det att en
inspelning pågår, tryck på tangenten d.
Anvisningar: * I denna funktion är användning av en dekoder inte möjlig. * När videobandspelaren är förberedd för externt styrda inspelningar kan den inte kopplas till läget »Spara energi».
Page 27
27
SVENSKA
Bara ljud inspelning
Vill Du använda videobandspelaren som HiFi-band­spelare? Det vill säga inspelning av stereo eller dubblerat ljud från externa ljudkällor (t. ex. stereoanläggning, annan videobandspelare etc.). Anslut stereoanläggningen med en audiokabel till jacken (videobandspelarens baksida).
Se till att »rätt» kassett har satts in i videobandspe­laren.
!
Tryck på tangenten l. Välj raden »Inspelningssätt». Bekräfta med tangenten G.
"
OSD-sidan »INSPELNINGSSÄTT» visas på bild­skärmen. Välj raden »Bara ljud inspelning».
¤
Koppla till ljudkällan. Starta ljudinspelningen vid rätt tidpunkt med tangenten g. OSD-sidan »BARA LJUD INSPELNING» visas på bildskärmen.
Videobandspelaren spelar in ljudet från den externa ljudkällan. Ljudspåret spelas över. Ljudet styrs ut auto­matiskt. Därvid raderas bilden på kassetten.
$
Om Du vill avbryta, tryck på tangenten r.
%
Avsluta inspelningen med tangenten l eller d (fjärrkontroll).
Inspelning från en annan videobandspelare
Med denna videobandspelare kan Du spela in från en extern källa, d.v.s. kopiera från t. ex. en annan video­bandspelare eller en videokamera. Härtill behöver Du en scartkabel.
!
Koppla ihop videobandspelaren med den apparat från vilken Du vill spela in, t. ex. en annan video­bandspelare.
Sätt in en scartkabel i båda apparaterna, använd scart­uttagen. På denna videobandspelare skall scart­uttaget u användas.
"
Sätt in en inspelad kassett i VCR A och en kassett utan inspelningsspärr i VCR B.
¤
Välj nu programnumret »E2» på VCR B. Detta befinner sig nära programnummer »P 01» (P 01 – »E1» – »E2»). Använd tangenten I eller H.
$
För att starta inspelningen, tryck på återgivnings­tangenten t.ex. e på VCR A och inspelnings-tangenten g på VCR B.
%
Om Du vill avsluta kopieringen, tryck på tangen­ten r hos båda videobandspelarna.
Anvisning: * I den följande beskrivningen används denna videobandspelare som inspelningsapparat och betecknas med VCR B. Den andra videobandspela­ren används som återgivningsapparat och beteck­nas med VCR A.
Page 28
28
Infoga-funktioner
Med infoga-funktionerna kan andra bild- och/eller ljudin­spelningar fogas in problemlöst i befintliga inspelningar.
Bild-/ljudsignalen kommer via scartuttagen t eller u på videobandspelaren. Uttagen befinner sig på videobandspelarens baksida.
Du kan välja mellan twå infoga-funktioner.
»INFOGA VIDEO»: Ny inspelning av bilden och HiFi-
ljudet (snedspår), monoljudet (längsspår) bibehålls.
»INFOGA KOPIA»: Ny inspelning av bilden. Mono-
ljudet (längsspår) bibehålls och kopieras på HiFi-ljud­spåret (snedspår).
Beakta också bruksanvisningen för den anslutna appa­raten. Se till att den »riktiga» kassetten utan inspelningsspärr är insatt i videobandspelaren.
!
Koppla till TV-apparaten och välj programnumret för videobandspelaren.
"
Koppla till videobandspelaren.
¤
Sök på videobandspelarens kassett det önskade slutet av infoga-inspelningen. Tryck på tangenten r. Med tangenten s kopplar Du till räkneverksindikering. Ställ indikeringen på »0:00:00» med tangenten m.
$
Sök på videobandspelarens kassett den önskade början av infoga-inspelningen. Tryck på tangenten r.
%
Koppla till den externa bild-/ljudkällan. Sök början för överspelningen.
&
Tryck på tangenten l på fjärrkontrollen. Välj raden »Inspelningssätt». Bekräfta med tangenten G. OSD-sidan »INSPELNINGSSÄTT» visas på bild­skärmen.
/
Välj önskad infoga-funktion: »Infoga video, eller »Infoga kopia». Välj programnumret för den anslutna bild-/ljukällan (»E1» eller »E2»).
Beakta OSD-sidans manövervägledning.
(
Starta inspelningen vid »rätt» tidpunkt med tangen­ten g. Ljudet styrs ut automatiskt. Infoga-inspelningen stoppas automatiskt vid räkneverksläget »0:00:00». OSD-sidan »INSPELNINGSSÄTT» visas på bild­skärmen.
)
Avsluta med tangenten l eller d (fjärrkontrollen).
Anvisningar till »Infoga video»: * För återgivning av det ursprungliga ljudet, tryck upprepade gånger på fjärrkontrollens tangent p tills »MONO» visas på video­bandspelarens display.
Page 29
29
SVENSKA
SPECIALINSTÄLLNINGAR
Kanal/Frekvens CH 16 :9 på VCR adress VCR 2 e
För byte - ändra
fjärrkontrollkod först
Avsluta - MENU
VCR 1/VCR 2 omkoppling
Använder du två videobandspelare med samma fjärrstyrkod kan du koppla om fjärrkontrollen och aktuell videobandspelare för att betjäna »rätt» videoband­spelare.
!
Slå på TV-apparaten och välj videobandspelarens programnummer.
"
Tryck på tangenten S på videoband­spelaren. OSD-sidan »INSTALLATIONS MENY» visas på bildskärmen.
¤
Välj raden »Specialinställningar». Bekräfta med tangenten G.
$
OSD-sidan »SPECIALINSTÄLLNINGAR» visas på bildskärmen.
%
Välj raden »VCR adress». På bildskärmen visas meddelandet: »För byte – ändra fjärrkontrollkod först».
&
Tryck ned siffertangent " och tangent B på fjärrkontrollen samtidigt. Om du vill återställa skall du trycka på siffertangen­ten ! och tangenten B. Nu är fjärrkontrollen omkopplad.
/
Rikta fjärrkontrollen mot videobandspelaren och tryck på valfri tangent (t. ex. r) på fjärrkon­trollen. Den »nya» fjärrkontrollkoden överförs till videobandspelaren. På OSD-sidan visas t. ex. indikeringen »VCR 2». Nu har videobandspelaren kopplats om.
(
Du avslutar genom att trycka två gånger på tangenten l.
View-Mode (visningsläge)
I förbindelse med en ansluten apparat (uttag u) erbjuds några extra-funktioner. Apparaten kan exemplevis vara en annan videobandspelare, en dekoder eller en satellitmottagare.
• Om den andra apparaten t. ex. vid återgivning sänder en styrsignal uppfattas denna av (den inkopplade) videobandspelaren som automatiskt kopplar över till
»View-Mode».
Med tangenten a kan »View-Mode» kopplas till och från.
• Vid frånkopplad videobandspelare är förbindelsen
mellanTV-apparaten och den andra apparaten genom scartkabeln alltid i funktion.
TV-monitorfunktionen
Med tangenten a kopplas TV-apparaten om till programnumret »AV» (= Audio/Video ingång). Video­bandspelarens bild blir då synlig på TV-apparaten. Videobandspelaren måste vara inkopplad. På videobandspelarens display visas kortvarigt »VCR MON». Om Du trycker en gång till kopplas funktionen ifrån igen. På videobandspelarens display visas kortvarigt »TV MON».
Anvisning: * Monitorfunktionen reagerar endast om TV-appa­raten också är installerad för denna omkoppling och om en scartkabel utgör förbindelsen till TV-appa­raten. * Tangenten a reagerar inte under åter­givningen.
Anvisning: * Om Du har valt programnummer »E1» eller »E2» kan videobandspelaren inte koppla om till »View­Mode». Det gäller också för programnummer med aktiverad dekoderfunktion. * Funktionen reagerar endast, om TV-apparaten också är inställd för denna omkoppling och om en scartkabel utgör förbindelsen till TV-apparaten.
Page 30
30
Återgivning via antennkabeln
Om Du inte vill använda en scartkabel, måste Du använda förbindelsen via den redan anslutna antenn- kabeln för återgivning av videobandspelaren.
!
Slå på TV-apparaten och ställ in programnumret för återgivning av videobandspelaren. (Se även TV-mottagarens bruksanvisning).
"
Tryck samtidigt på tangenterna och G (återgivning) på videobandspelaren. På videobandspelarens display visas: »MODULATOR» och ett kanalnummer eller en frekvens.
¤
Du skall nu mata in detta kanalnummer eller denna frekvens på TV-apparaten samt lagra.
Hur Du ska gå tillväga för att ställa in och lagra rätt kanal resp. frekvens beskrivs i TV-apparatens bruksan­visning.
På TV-apparatens bildskärm visas en »testbild» som videobandspelaren sänder.
Information: TV-kanalen UHF 36 är belagd av Din videobandspelare. Det kan dock förekomma att denna kanal även används av en sändare i närheten. Bildkvaliteten blir då sämre för en eller flera TV-kanaler i TV-mottagaren.
Anvisning: * Kontrollera bild- och ljudkvaliteten hos TV-mot­tagaren när Du återger en inspelad kassett. Justera vid behov TV-apparatens kanal för att få bästa möj­liga bild, färg och ljud.
Om denna effekt uppstår, skall Du gå tillväga på följan­de sätt:
$ Kontrollera att alla TV-program på TV-apparaten fun-
gerar oförändrat. Om bildkvaliteten för en eller flera TV-program har försämrats, skall Du stänga av videobandspelaren för kontroll. Kontrollera än en gång alla TV-program på TV-apparaten.
%
Om störningen i bildkvaliteten bara uppstår, när videobandspelaren är på, måste Du söka en »fri» kanal.
&
Tryck samtidigt på tangenterna
och G
(återgivning) på videobandspelaren.
/
Tryck på tangenten S på videoband­spelaren. Videobandspelaren söker en »fri» kanal. På videobandspelarens display visas: »MODULATOR» och t. ex. »C44» eller »655».
(
Ställ in TV-apparaten på videobandspelaren igen (steg ¤).
Lagra inställningen genom att trycka på
tangenten B.
)
Om resultatet är otillfredsställande kan Du även mata in kanalnummer resp. frekvens manuellt.
<:
Sök en fri kanal på TV-apparaten (endast flimmer på bildskärmen).
<>
Tryck samtidigt på tangenterna
och G (återgivning) på videobandspelaren. Mata in »nytt» kanalnummer resp. »ny» frekvens för TV-apparaten med tangenterna f eller e eller med siffertangenterna k. Du ser en testbild. Lagra inställningen genom att trycka på tangenten B.
<Y
Kontrollera alla TV-program på TV-apparaten igen. Upprepa inställningen (steg <:och <>) tills Du inte längre kan konstatera någon bildförändring oavsett om videobandspelaren är på eller av.
<X
Stäng av videobandspelaren med tangenten d.
Anvisning: * Om Du har avbrytit inställningen i kapitel 2 »INSTALLATION», skall Du fortsätta där med den första installationen.
Page 31
31
SVENSKA
Fjärrkontroll av TV-apparater
Denna fjärrkontroll är utrustad med ett flertal fjärrkon­trollkoder för TV-apparater från olika tillverkare. Du kan med motsvarande kodsiffra och tangentblocket TV ställa in volymen, »stumkoppla» TV-ljudet, välja pro­gramnummer samt stänga av TV-apparaten.
E TV-ljudvolym +/-
Q TV-ljud till-/frånkoppling
W TV avstängning
R TV-Programnummer +/-
Koppla på eller stäng av den inbyggda modulatorn
I det föregående avsnittet har vi talat om störningar vid TV-mottagning. Om en bild-/ljudstörning inte kan elimi­neras enligt metoden, som beskrivs ovan, kan Du stänga av den inbyggda modulatorn. »Återgivning via antennkabeln» är inte längre möjligt när modulatorn är avstängd.
!
Tryck samtidigt på tangenterna och G (återgivning) på videobandspelaren.
"
Tryck längre än 5 sekunder på cursortangenten G på fjärrkontrollen. På videobandspelarens display visas t. ex.: »MODUL AV».
¤
Tryck en gång till längre än 5 sekunder på fjärrkontrollens cursortangent G. På videoband­spelarens display visas t. ex.: »MODULATOR».
$
Lagra inställningen med tangenten B.
Anvisning: * Är Din TV-apparat utrustad med »Easy Link» och TV-apparaten och videobandspelaren (scartuttag t) är anslutna genom den speciella med­följande scartkabeln stängs modulatorn auto­matiskt av.
Page 32
32
8. ANVISNINGAR
• Denna bruksanvisning är tryckt på miljöpapper. Kasta inte förbrukade batterier bland hushålls­soporna. Lämna dem till återförsäljaren eller till spe­ciella uppsamlingsställen. Det hjälper till att skydda miljön. Alla elektroniska apparater innehåller mycket material som kan återanvändas. Ta reda på vilka möj­ligheter till återanvändning som Dina »gamla» apparater kan ha.
Spara kartongen och förpackningsmaterialet, som kan återvändas vid andra tillfällen.
Försiktighetsåtgärder/anvisningar
• Videobandspelaren bör inte användas omedelbart efter transport mellan ett kallt och ett varmt utrymme eller tvärtom. Den bör inte heller användas vid extremt hög luftfuktighet. Efter uppackning av videobandspelaren bör Du vänta åtminstone tre tim­mar innan Du börjar med installationen för att appara­ten ska kunna acklimatisera sig.
• Ställ inte upp apparaten i närheten av en värmekälla (värmeelement osv.).
• Se till att luften utan hinder kan passera genom ven­tilationsöppningarna. Ställ inte videobandspelaren på mjukt underlag.
• Mellan videobandspelaren och TV-apparaten ska ett fritt utrymme på minst 20 cm i vertikalled finnas.
• Använd inte videobandspelaren i dammiga utrymmen eller i närheten av starka magnetfält. Vi rekommenderar att apparaten skiljs från nätet och från antennen 3 vid starka åskväder (blixtneds­lag).
• Om fingrar eller främmande föremål sticks in i kassettfacket kan mekaniken skadas. Detta bör sär­skilt beaktas när det gäller barn.
• Denna videobandspelare arbetar enligt VHS-kassett­standard. Använd endast kassetter av ett välkänt fabrikat med nedanstående VHS-märkning. Vi rekommen­derar PHILIPS VHS-videokassetter, för att säkerställa att videobandspelarens bildkvalitet utnyttjas
optimalt.
• ShowView är ett av Gemstar Development Corpora­tion registrerat varumärke. ShowView System tillverkas på licens från Gemstar Development Corporation.
PAL SECAM
Page 33
33
SVENSKA
Problem Möjlig orsak
Videobandspelaren reagerar inte • Ingen spänning i eluttaget. när Du trycker på någon knapp • En TIMER-inspelning pågår.
• Teknisk störning – dra ut stickproppen ur eluttaget, vänta ca 30 sekunder och sätt in den igen. Om det inte hjälper, kan Du:
1. Dra ut videobandspelarens nätkontakt.
2. Tryck ned tangenten bn på videoband­spelaren och håll den nedtryckt, stick in nätkontakten igen. Håll tangenten bn nedtryckt, tills vågräta streck ( – – : – – ) visas på videobandspelarens display. Alla dataminnen har raderats.
Fjärrkontrollen fungerar inte • Batterierna är för svaga.
• Störning genom lysrör eller starkt solljus.
Ingen återgivning från videobandspelaren • Ingen inspelning på kassetten.
• Kassettens slut har nåtts.
• På TV-apparaten är programnumret för VCR felaktigt inställt eller felaktigt valt.
• Avbrott på kabeln mellan TV-apparaten och videobandspelaren.
• »Modulator» ej i läge »till».
Dålig återgivning från videobandspelaren • Vid främmande kassetter – under pågånde återgivning: koppla in
funktionen »tracking».
• Kassetten sliten eller av sämre kvalitet.
• TV-apparaten inte rätt inställd.
• Smutsiga videohuvuden. Under återgivningen: koppla in funktionen »huvudrengöring». Videohuvudena rengörs.
Inspelning fungerar inte • TV-sändaren är inte lagrad eller felaktigt vald.
• Kassetten har inspelningsspärr.
TIMER-inspelning fungerar inte • Tidsinställning felaktigt programmerad.
• Klockslag/datum är inte riktigt inställda.
• Kassetten har inspelningsspärr.
• Kassettens slut har nåtts.
• »PDC/VPS» var inkopplad, men »PDC/VPS»-tidskod inte korrekt.
• Videobandspelaren var inte frånkopplad – (tangent d).
Bild-/ljudstörningar vid TV-mottagning • Läs anvisningen i kapitel 8 »Speciella funktioner» i avsnitt
»Återgivning via antennkabeln» efter punkt%, samt avsnittet »Till- och frånkoppling av modulatorn».
9. INNAN TEKNIKERN TILLKALLAS
Page 34
34
10. TEKNISKA DATA, TILLBEHÖR
Tekniska data
Nätspänning 220 till 240 V~
Nätfrekvens 48–52 Hz
Effekt typiskt 20 W (typiskt 16 W i stand-by) (typiskt 1 W i energisnål drift)
Snabbspolningstid typiskt 90 s för E-180
Omgivningstemperatur för drift +10 °C till +35 °C
Relativ luftfuktighet 20 % till 80 %
Vikt ca. 4,6 kg
Driftläge max.15° lutning åt någon sida
Videoupplösning VHS 240 linjer
FM-Audio (SP) 20Hz–20KHz (3dB)
Nätbortfallssäkring: sändare typiskt 1 år, Klocka/Timer typiskt 7 timmar.
Mått 380 x 280 x 94 mm (inklusive fötter)
Denna produkt stämmer överens med kraven enligt riktlinje 73/23 EEG + 89/336 EEG +93/68 EEG.
Denna videobandspelare levereras med:
Antennkabel
Nätkabel
Scartkabel (Euro-AV-Kabel)
Fjärrkontroll med batterier
Bruksanvisning
MODELL NR: VR 666
PROD. NR: VN...................
För att underlätta identifiering av apparaten, om den skulle bli stulen, bör Du skriva upp tillverkningsnum­ret (PROD NR.) här. Tillverkningsnumret är tryckt på typskylten på appa­ratens baksida. Alla förfrågningar kan handläggas mer effektivt om Du känner till tillverkningsnumret. Spara därför denna sida.
Förbehåll för tekniska ändringar och misstag!
3112 416 09963
VR 666/167144/001
!B/L_áb"
DANSKSVENSKA
Loading...