Philips SCF862/02 Users guide [hu]

Kombinált pároló és turmix
Receptfüzet
Útmutató az
8 könnyen elkészíthető és tápláló recept, tippekkel és trükkökkel a baba hozzátáplálásához. A táplálkozási szakértő Dr. Emma Williams segítségével készült.
1
Tartalomjegyzék
Gyors és könnyű tápláló receptek babájának 3
Első szakasz: Kóstolások 8
Pompás krumpli-brokkoli püré 10
Banán és avokádó mix 11
Második szakasz: Puha rágnivalók 12
Zöldségmennyország 14
Húspajtások 15
Harmadik szakasz: Darabosabb rágnivalók 16
Tőkehal és krumpli 18
Az első műzlim 19
Negyedik szakasz: Az első szülinap után 20
Boldog brokkoli 22
S(p)árga napocska 23
2
Gyors és könnyű
tápláló receptek babájának
Amikor a szilárd ételek bevezetéséről van szó, teljesen normális, ha elsőre össze van zavarodva. A nagy mennyiségű elérhető információ is magával ragadó lehet, különösen az első babánál. A babák néha kiköpik a nekik elkészített ételt – hiszen nem tudják elmondani, mit szeretnének enni és mit nem. Ez akadályokat támaszthat a szülők elé hozzátáplálás során. De ne essen pánikba, haladjon babája igényei mentén, és biztosítsa neki egészséges ételek széles választékát, ami segíteni fog nekik egészségesen és boldogan felnőni. Ezt a füzetet Dr. Emma Williams
táplálkozási szakértővel közösen fejlesztettük ki. Professzionális tanácsot ad a hozzátápláláshoz és a tápláló babaételek egyszerű elkészítéséhez, hogy még több örömét lelje a közös családi étkezésekben.
Szakértői tanács
Dr. Emma Williams PhD-s táplálkozási szakértő, különleges tapasztalattal a gyermekkori növekedés és táplálás területén. Mint klinikai kutató egy gyermekkórház gyermekgyógyászati osztályán, megvizsgálta minden 0-3
3
éves, növekedési problémás gyermek fejlődését és tápanyagbevitelét, és táplálkozási tanácsokkal látta el szüleiket. A British Nutrition Foundation­nél táplálkozási tudósként eltöltött ideje alatt szakértői tanácsokat adott a hozzátáplálásról, analizálta és ellenőrizte hozzátáplálási receptek tápanyagtartalmát, és étrendeket készített nagyon atal gyermekeknek. Szintén tagja a Nutrition Society-nek és a UK Nutritionists in Industry csoportnak, és rendszeres tanácsadó a médiában a táplálkozással kapcsolatban. Több, mint 15 év tapasztalattal a táplálkozás területén, Emma nemrégiben elindította saját tanácsadó cégét.
Célunk
Reméljük ez a receptfüzet segíteni fog Önnek a hozzátáplálás megkezdésekor. Tartalmaz hasznos információkat és professzionális tanácsokat a hozzátáplálás különböző szakaszairól, az ezekhez tartozó megfelelő receptekkel. Minden receptet a Philips Avent Kombinált párolóval fejlesztettünk ki, hogy ezzel segítsünk gyermeke számára a tápláló étel biztosításában.
A Philips Avent kombinált pároló gyengéden párolja a zöldségeket, gyümölcsöket, húsokat és halakat. Össze is tudja turmixolni a megfőtt összetevőket a gyermeke életkorának megfelelő sűrűségűre. Mindezt azért, hogy egészséges, tápláló ételeket készíthessen babájának, nagyon könnyedén.
A hozzátáplálás elkezdése
Látni, ahogy babájából egészséges és boldog gyermek lesz egy igazán nagyszerű és kielégítő élmény. Ami egy baba életének első évében történik, befolyásolhatja a jövőbeli egészségét, ezért az egészséges, tápláló ételek biztosítása alapvető része ennek a folyamatnak. Az anyatej a legjobb első étel, amit egy baba kaphat, mert tartalmazza az összes természetes tápanyagot,
amelyekre babájának szüksége van, emellett fontos antitesteket a fertőzések elleni plusz védelem érdekében, egyenesen az anyukától. Ajánlott az első 6 hónapban szoptatni, és ha lehetséges, egy egészséges, kiegyensúlyozott étrenddel kiegészítve folytatni akár 2 évig, vagy tovább. Ha a szoptatás nem lehetséges, a tápszer a következő legjobb az anyatej helyettesítésére. Fejlődésüket tekintve a babák az első 6 hónapban havonta 0.5-1 kg-ot gyarapodnak, ezután pedig már szilárd ételekre van szükség a további növekedés és fejlődés támogatásához.
Mivel a babák különbözőek és különböző ütemben is növekednek, fontos, hogy ne siettessük a hozzátáplálást mielőtt készen állnának. A legkorábbi idő a hozzátáplálás elkezdéséhez 4 hónap vagy 17 hét. Általában azonban 6 hónap szükséges, hogy egy baba emésztőrendszere megfelelően működjön és kész legyen a szilárd étel megemésztésére.* 4 fontos jele van, hogy egy baba készen állhat a szilárd ételek fogyasztására.
• fel tudnak ülni és megtartják a fejüket;
• jó kéz, szem és szájkoordináció (miután ránéztek az
ételre fel tudják venni és a szájukba tenni azt);
• le tudják nyelni a felajánlott ételt, ahelyett hogy visszanyomnák
• csökkenhet továbbá az elégedettségük szoptatások után, és érdeklődést mutathatnak a mások által evett ételek iránt.
Ezek a változások fontos lépcsőt jelölnek meg babája fejlődésében. Immár készen állnak új ízek és textúrák felfedezésére az étrendjükben.
A hozzátáplálás megkezdésekor nem olyan fontos, hogy mennyit eszik a baba, sokkal inkább az étel evésének megszokásáról szól ez az idő. Elsőre nem igényelnek napi 3 adag ételt. Kezdje apránként, amíg megszokják az étel ízét, állagát és érzését a szájukban. Fokozatosan növelheti az adagot és a változatosságot a baba ételeinél, amíg azt nem tudják enni, amit a család többi része, kisebb adagokban. A babák megtanulják kedvelni az ételeket, amikhez hozzászoknak. Ha nagyon sós, édes vagy zsíros ételeket és italokat ad nekik,
4
valószínűbben fogják ezeket akarni mikor idősebbek lesznek, és higgye el, nem akar egy hisztis evőt nevelni! Nagyon fontos, hogy babájának biztosítsa az egészséges és tápláló ételek széles választékát már a kezdetektől, hiszen ez biztosítja, hogy hasonló ételeket egyenek ahogy idősebbek lesznek.
Nagyon nehéz megváltoztatni a gyermekek étkezési szokásait, ezért fontos, hogy a kezdetektől az egészséges szokásokat tanulják meg. Tanácsoljuk, hogy ezt kövesse a hozzátáplálás kezdetével, és készítsen ételeket friss hozzávalókból. Ezáltal tudni fogja, pontosan mit eszik babája. Próbálja meg az ételek tápanyagtartalmát megőrizni, amennyire lehetséges, hogy a lehető legmegfelelőbb táplálást kapja a használt összetevőkből. A friss hozzávalók vásárlása, és ezeknek megfelelő, a biztosított instrukciókat követő tárolása segít fenntartani a tápanyagtartalmat. Ez biztosítja azt is, hogy a nyers ételek, mint a hús és hal biztonságosan fogyaszthatók. A tiszta felületek és tiszta eszközök alkalmazása védi a babát a káros baktériumok ellen.
Bár ez a receptfüzet ad valamennyi információt a hozzátáplálásról, sok egyéb megbízható információ áll rendelkezésére, ami segíthet eldönteni, készen áll-e gyermeke a hozzátáplálásra. Például tájékozódhat a helyi babaosztályon, védőnőjétől, orvosi rendelőben, vagy online, ahol a fejlődés különböző szakaszairól is találhat tanácsokat, illetve egyéb receptötleteket, amiket használhat Philips Avent kombinált párolójával.
„Remélem élvezi ezt a csodálatos és izgalmas szakaszát gyermeke növekedésének és fejlődésének, miközben megtanulják az új ízek és textúrák megismerését, és egészséges étkezési szokásokat alakítanak ki, melyek segítségével
egészséges, boldog felnőtté nőhetnek!”
Dr. Emma Williams Táplálkozási tanácsadó
Nagyon fontos, hogy babájának biztosítsa az egészséges és tápláló étkek széles választékát már a kezdetektől, hiszen ez biztosítja, hogy hasonló ételeket egyenek ahogy idősebbek lesznek.
A párolás nagyon egészséges módja az ételek elkészítésének, mert segít a tápanyagokat megtartani. A Philips Avent kombinált pároló használata segít megőrizni a hozzávalók tápanyagtartalmát a kész ételben. Ez annak köszönhető, hogy a párolás során felszabaduló leveket megőrzi, hogy turmixolás során újra az ételhez keverje őket.
* Konzultáljon védőnőjével, orvosával ha további tanácsra van szüksége a hozzátáplálással kapcsolatban.
Ezek a receptek egy táplálkozási szakértő által, gyelmesen lettek válogatva. Ha bármilyen bizonytalanságot érez az receptek babájának való alkalmasságával kapcsolatban, különösen ha valamilyen fajta étel iránti allergia gyanított vagy ismert, kérje orvos vagy egészségügyi szakember tanácsát.
5
Egészségi és biztonsági javaslatok
A kisbabák különösen sebezhetőek az ételmérgezést okozó baktériummal szemben, ezért fontos, hogy kövesse az egyszerű egészségi és biztonsági irányelveket az étel elkészítésénél és tárolásánál.
Étel előkészítése:
• Mindig bizonyosodjon meg róla, hogy az étel tárolása megfelelő, és mindig igazodjon a lejárati dátumokhoz. Az ételt tiszta konyhában tiszta vágódeszkákkal és eszközökkel készítse elő. Mossa meg a kezét alaposan az ételkészítés előtt, és babája kezét evés előtt. Bizonyosodjon meg róla, hogy minden étkezésre használt tál és kanál alaposan el van mosva a használat előtt. A Philips Avent számos sterilizálót kínál, amik gyorsan, könnyen és hasznosan alkalmazhatók.
• A főtt és nyers húsokat tárolja külön egymástól és egyéb ételektől, lezárt tárolóban. Mindig mossa meg a kezét nyers hússal való érintkezés után. A steril vákuumcsomagolt hús és hal ideálisan nem igényelne mosást, mivel ez káros bak tériumokat terjeszthet el a konyhában, ami ételmérgezéshez vezethet. Használja ítélőképességét, ha nem biztos benne, mi volt korábban megmosva (pl. nem vákumcsomagolt/frissen vásárolt piaci ételek). Mindig mossa meg a gyümölcsöket, zöldségeket, és hámozza meg őket, ha szükséges – minden gyökeres zöldséget hámozzon és mosson meg használat előtt.
• Soha ne sózza meg a babáknak szánt ételt. Helyette használjon gyenge fűszereket az étel ízesítésére. Ha muszáj követni egy receptet, használjon alacsony sótartalmú vagy sótlan alaplevet. Kerülje a cukor hozzáadását, ha csak az íz nem követeli meg (például kesernyés gyümölcsök megédesítése).
• Bizonyosodjon meg róla, hogy a hús rendesen átfőtt, és hagyja langyosra hűlni tálalás előtt
Étel tárolasa:
• Ha elkészült, hűtse le az ételt amilyen gyorsan csak lehet (1-2 órán belül) és helyezze el a hűtőben (5°C, vagy alacsonyabb hőmérsékleten) vagy a fagyasztóban (-18°C). A legtöbb frissen elkészített étel 24 órán át tárolható a hűtőben. Nézze meg mélyhűtője útmutatóját, hogy az meddig alkalmas bébiételek biztonságos tárolására – ez általában 1-3 h ónap.
• A fagyaszott ételt olvassza ki teljesen mielőtt felmelegíti. A Philips Avent cumisüveg-melegítő használható a bébiétel egyenletes és biztonságos felmelegítésére. Ha az ételt mikróban melegíti újra, mindig keverje fel az ételt és ellenőrizze hőmérsékletét, mielőtt a babának adja. Ne melegítsen fel ételt egynél többször.
• Sose fagyassza le újra a már felengedett ételt, és soha ne tegye félre és használja újra az ételt, amit babája nem evett meg.
• Kerülendő ételek és ételallergia
• Bizonyos ételek alkalmatlanok a 12 hónapon aluli
gyermekek számára, mint a máj, nyers rákfélék, cápa, kardhal és marlin, puha pasztőrözetlen sajtok és méz. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tojások, vagy tojást tartalmazó ételek alaposan átfőttek.
• Ha van példa ételallergiára a családban, 6 hónapos korig a k izárólagos szoptatás ajánlott. Ha a szoptatás nem lehetséges, kérje orvos tanácsát a legjobb alkalmazható tápszerrel kapcsolatban. Mivel az első ételek bemutatása allergiát okozhat, a szoptatás folytatása javasolt a hozzátáplálás során, és fokozott gyelem a potenciálisan allergiaokozó ételekre, mint a tej, tojás, gabona, hal és rákfélék – ezeket csak egyesével próbálják ki.
•Ha a mogyoróallergia előfordul a családban, kérje orvos tanácsát. A fulladásveszély miatt a csonthéjasok, beleértve a földimogyorót, egészben nem adhatók 5 évesnél atalabb gyermeknek.
6
• Az allergia azonnali (általában másodperceken, vagy az első két órán belüli) jelei lehetnek a száj feldagadása, viszketés és csalánkiütés, elvörösödés az arcon vagy testen, kiütés, rosszabbodó ekcéma vagy légzési nehézségek. Ha úgy gondolja, babájának allergiás reakciója van, azonnal forduljon orvoshoz – ritka esetekben (analaxia) életveszélyes is lehet.
• Az ételre késleltetett reakciók (általában a tehéntej allergiával azonosítják) között lehet a hányás, bukás, hasmenés, szorulás, véres széklet, piros fenék, vagy folyamatosan rosszabbodó ekcéma. Hosszútávon a hízással is gondok lehetnek. Mivel ezen tünetek más betegség jelei is lehetnek (pl a kiütés vagy hasmenés), kérje orvosa tanácsát.
• Mindig kérje egészségügyi szakember segítségét, ha allergiát gyanít gyermekénél – ő legyen az első, akit hív!
•
Egyéb útmutatás és információ:
• A receptekben bemutatott mennyiségek*, elég tápanyagot tartalmaznak, hogy babáját etesse, és még maradjon is egy kicsi amit adagolhat és elrakhat későbbi használatra. Változtathat a mennyiségen, hogy az igényeinek jobban megfeleljen, ez esetben a párolási időt is igazítsa a mennyiséghez. A felhasználói kézikönyv „hozzávalók és párolási idő” részében megtalálja a különböző hozzávalók hozzávetőleges párolási idejét.
• A receptek végső sűrűsége függ a felhasznált hozzávalók fajtájától és mennyiségétől, illetve a hozzátáplálási szakasztól (folyósabb vagy darabosabb ételek). Az állag változtatható a baba szokásos tejének, vagy felforralt víznek hozzáadásával. Például a víz használható higításra, vagy a rizspehely sűrítésre. A gőzölőből valamennyi víz kiöntése turmixolás előtt szintén sűrűbb állaghoz vezet.
• A receptek mennyiségei jelzés értékűek – ezek változhatnak a hozzávalók milyenségétől és a főzési időtől függően.
• Az adagok száma és mérete a receptekhez csupán útmutatás. Mivel minden baba egyedi igényű, a receptekben bemutatott adagok lehet, hogy nem elegendőek az étvágyának vagy növekedési szükségleteinek, ami azt jelenti, hogy más adagokra van szükségük, mint a receptben bemutatottak.
* Minden receptet ellenőriztünk, hogy a megfelelő mennyiségű kalóriát, sót, cukrot és zsírt tartalmazza, ami
megfelel a babáknak és tipegőknek.
7
Első szakasz:
Kóstolások
A hozzátáplálás első szakasza (4-6 hónapos kor körül) az új ízek és textúrák első felfedezéséről szól. Mivel a baba csak a tej ízéhez és állagához van szokva, a trükk az új ételek fokozatos bemutatásában rejlik. Bár eleinte időbe tellhet, kis türelemmel a baba hamarosan saját ételét fogja enni.
8
Loading...
+ 16 hidden pages