PHILIPS HTS7520, HTS7540, HTS7500 User Manual [sv]

Page 1
Register your product and get support at
www.philips.com/welcome
HTS7500 HTS7520 HTS7540
SV Användarhandbok
Page 2
Page 3
Innehållsförteckning
Välj surroundljud 31 Välj förinställt ljud 32
1 Viktigt! 4
Säkerhet och viktig information 4 Meddelande om varumärken 5 Vård 6
2 Din produkt 7
Funktioner i urval 7 Produktöversikt 8
3 Ansluta 11
Placera produkten 11 Ansluta videokablar 1 1 Ansluta högtalarkablar till högtalare 13 Ansluta högtalarna till högtalarstativen 13 Ansluta högtalarna och subwoofern 14 Ansluta radioantennen 15 Anslut ljudkablar/andra enheter 15 Ansluta nätverk 17 Ansluta nätkabeln 17
7 Justera inställningar 33
8 Uppdatera programvara 40
Uppdatera programvara via nätverket 40 Uppdatera programvara via USB 40
9 Speci kationer 41
10 Felsökning
11 Ordlista
44
45
4 Komma igång 18
Sätta batterier i fjärrkontrollen 18 Söka efter rätt visningskanal 18 Använda hemmenyn 19 Välj menyspråk 19 Ställa in nätverket 19 Använda Philips EasyLink 20
5 Uppspelning 22
Spela upp en skiva 22 Spela upp video 23 Spela musik 27 Spela upp foto 27 Spela upp från en USB-enhet 28 Spela upp från bärbar mediespelare 29 Spela upp från radion 29
6 Justera ljudet 31
Reglera volymen 31 Ändra diskant och bas 31
SV
3
Page 4
1 Viktigt!
Säkerhet och viktig information
Upphovsrätt i Storbritannien
Det kan krävas tillstånd för inspelning och uppspelning av material. Mer information  nns i Copyright Act 1956 och Performers’ Protection Acts 1958 till 1972
Copyrightinformation för Macrovision
Varning
Risk för överhettning! Installera aldrig produkten i ett trångt utrymme. Lämna ett utrymme på minst 10 cm runt hela produkten för att sörja för god ventilation. Se till att gardiner och andra föremål inte täcker produktens ventilationshål.
Placera aldrig produkten, fjärrkontrollen eller batterier nära öppna lågor eller andra värmekällor, inklusive direkt solljus.
Använd endast produkten inomhus. Skydda produkten mot vatten, fukt och vattenfyllda kärl.
Placera aldrig produkten ovanpå någon annan elektrisk utrustning. Håll dig borta från produkten vid åskväder.
Om nätkontakten eller ett kontaktdon används som frånkopplingsenhet ska den vara lätt att komma åt.
Synlig och osynlig laserstrålning avges när enheten är öppen. Utsätt dig inte för strålen.
Den här produkten uppfyller alla viktiga krav och andra relevanta villkor i direktivet 2006/95/EG (Low Voltage), 2004/108/EG (EMC).
Copyright
Den här produkten är försedd med teknik för upphovsrättsskydd som skyddas av metodanspråk i ett antal USA- patent och annan intellektuell äganderätt som tillhör Macrovision Corporation och andra rättighetsinnehavare. Användning av den här tekniken för upphovsrättsskydd får endast ske med tillstånd från Macrovision Corporation och är endast avsedd för hemanvändning och annan begränsad visning, såvida tillstånd för annat inte har inhämtats från Macrovision Corporation. Bakåtkompilering och isärmontering är inte tillåtet.
.
Nätsäkring (endast inom Storbritannien)
Denna produkt har en godkänd gjuten kontakt. Om nätsäkringen behöver bytas ut ska den ersättas med en säkring med samma spänning som indikeras på kontakten (till exempel 10 A).
1 Ta bort säkringens skydd och säkringen. 2 Den nya säkringen måste uppfylla BS
1362 och vara ASTA-godkänd. Om du tappar bort säkringen kontaktar du din återförsäljare för att bekräfta rätt sort.
Tillverkningen av otillåtna kopior av kopieringsskyddat material, bl.a. datorprogram,  ler, sändningar och ljudinspelningar, kan innebära ett brott mot copyright-lagstiftningen och därmed vara straffbart. Den här utrustningen bör inte användas i sådana syften.
4
SV
3 Sätt tillbaka säkringens skydd.
Kommentar
För att uppfylla EMC-direktivet (2004/108/EG) får produktens nätkontakt inte skiljas från nätsladden.
Page 5
Kassering av dina gamla produkter och batterier
Produkten är utvecklad och tillverkad av högkvalitativa material och komponenter som både kan återvinnas och återanvändas.
När symbolen med en överkryssad soptunna visas på en produkt innebär det att produkten omfattas av EU-direktiv 2002/96/ EC. Ta reda på var du kan hitta närmaste återvinningsstation för elektriska och elektroniska produkter. Följ den lokala lagstiftningen och släng inte dina gamla produkter i det vanliga hushållsavfallet. Genom att kassera dina gamla produkter på rätt sätt kan du bidra till att minska möjliga negativa effekter på miljö och hälsa.
Windows Media- och Windows-logotypen är registrerade varumärken som tillhör Microsoft Corporation i USA och/eller andra länder.
USB-IF-logotyperna är varumärken som tillhör Universal Serial Bus Implementers Forum, inc.
DivX, DivX Ultra Certi ed och tillhörande logotyper är varumärken som tillhör DivX, Inc. och används på licens. Of ciell DivX® Ultra Certi ed-produkt. Spelar alla versioner av DivX ®-video (inklusive DivX ® 6) med förbättrad uppspelning av DivX®-medie ler och DivX®­medieformatet. Spela upp DivX®-video med menyer, undertexter och ljudspår.
Produkten innehåller batterier som följer EU-direktivet 2006/66/EC och den kan inte kasseras med normalt hushållsavfall. Ta reda på de lokala reglerna om separat insamling av batterier eftersom korrekt kassering bidrar till att minska negativ påverkan på miljö och hälsa.
Meddelande om varumärken
HDMI, HDMI-logotypen och High-De nition Multimedia Interface är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör HDMI licensing LLC.
“DVD Video” är ett varumärke som tillhör DVD Format/Logo Licensing Corporation.
”Blu-ray Disc” och ”Blu-ray Disc”-logotypen är varumärken.
Tillverkat på licens från Dolby Laboratories. Dolby, Pro Logic och dubbel-D-symbolen är varumärken som tillhör Dolby Laboratories.
SV
5
Page 6
Tillverkas på licens enligt de amerikanska patenten: 5 451 942 , 5 956 674, 5 974 380, 5 978 762, 6 487 535 och andra amerikanska och världsomfattande patent som är utfärdade eller väntande. DTS är ett registrerat varumärke och DTS logotyper, symbol, DTS­HD och HTS-HD Advanced Digital Out är varumärken som tillhör DTS, Inc. © 1996­2008 DTS, Inc. Med ensamrätt.
LASER RADIATION
DO NOT VIEW DIRECTLY
WITH OPTICAL INSTRUMENTS
CLASS 1M LASER PRODUCT
Vård
Var försiktig
Använd inte lösningsmedel som bensen, thinner, rengöringsmedel eller antistatisk sprej för skivor.
Java och övriga Java-varumärken och logotyper är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör Sun Microsystems Inc. i USA och/ eller andra länder.
BONUSVIEW™ ”BD LIVE” och ”BONUSVIEW” är varumärken som tillhör Blu-ray Disc Association.
“AVCHD” och logotypen “AVCHD” är varumärken som tillhör Matsushita Electric Industrial Co., Ltd och Sony Corporation.
Rengöra skivor Torka skivan med en mikro berduk i riktning från skivans mitt och utåt mot dess kant i en rak linje.
”x.v.Colour” är ett varumärke som tillhör Sony Corporation.
ENERGY STAR och ENERGY STAR-märket är registrerade amerikanska märken.
6
SV
Page 7
2 Din produkt
Vi gratulerar till ditt köp och hälsar dig välkommen till Philips! Genom att registrera din produkt på www.philips.com/welcome kan du dra full nytta av den support som Philips erbjuder.
Funktioner i urval
Philips EasyLink Produkten har funktioner för Philips EasyLink, som använder HDMI CEC-protokollet (Consumer Electronics Control). EasyLink­kompatibla enheter som ansluts via HDMI­kontakter kan kontrolleras av en enda fjärrkontroll.
BONUSVIEW/PiP (Picture-in-Picture, bild­i-bild)
Det här är en ny funktion för BD-Video där en primär och en sekundär video spelas upp samtidigt. Blu-ray Disc-spelare med speci kationer enligt Final Standard Pro le eller Pro le 1.1 kan spela upp Bonus View­funktioner.
BD-Live Genom att ansluta produkten till  lmstudions webbplats via nätverksporten kan du få åtkomst till en mängd aktuellt innehåll (t.ex. nya förhandstittar och exklusiva specialfunktioner). Du kan också ta del av nästa generations möjligheter, såsom hämtning av ringsignaler/bakgrundsbilder, interaktion med andra användare, liveevenemang och spelaktiviteter.
Kommentar
Philips garanterar inte 100 % interoperabilitet med alla HDMI CEC-enheter.
Högupplöst underhållning Titta på skivor med högupplöst innehåll på en HDTV (TV med hög upplösning). Anslut den via en HDMI-höghastighetskabel (1.3 eller kategori 2). Du kan få en bildkvalitet med upplösningar på upp till 1080p, med en bildfrekvens på upp till 24 bilder/sekund med progressiv avsökningsutgång.
Naturtroget 5.1-kanalssurroundljud Den här produkten har funktioner för HD-ljud som Dolby TrueHD och DTS-HD Advanced Digital Out. Det ger en verklighetstrogen ljudupplevelse, precis som om du lyssnade på det live.
SV
7
Page 8
Regionkoder
Du kan spela upp skivor med följande regionkoder.
Regionkod Land DVD BD
Europa,
B
Storbritannien
Asien/
A
Stillahavsregionen, Taiwan, Korea
Latinamerika
A
Australien, Nya
B
Zeeland,
Ryssland, Indien
C
Kina
C
Produktöversikt
Huvudenhet
ab
cdefg
h
i
j
a ( Standby-på )
Slå på hemmabiosystemet eller växla till standbyläge.
b Skivfack c Teckenfönster d IR-sensor
Känner av signaler från fjärrkontrollen. Rikta fjärrkontrollen direkt mot sensorn.
e
f SOURCE
g
( Öppna/stäng )
Öppna eller stäng skivfacket.
Välj ett medium att spela upp eller lyssna på ljud från den anslutna enheten.
( Spela upp/pausa )
Starta, pausa eller återuppta • uppspelningen. I radioläget ställs radiokanaler • in automatiskt under förstagångsinstallationen.
h
i MP3 LINK uttag
j VOL +/- ( Volym +/- )
Höj eller sänk volymen.
8
SV
USB uttag
Anslut en USB-lagringsenhet.
Anslut en bärbar ljudspelare.
Page 9
Fjärrkontroll
|
{
z y
x w
v u t
a b c
d e
f g
h i
j k l
m
n o p
q r
s
c Källknappar
DISC / POP-UP MENU : Växla till skivkälla.Åtkomst till skivmenyn under uppspelning.
RADIO : Växla till FM-radio.
USB : Växla till den anslutna USB­enheten.
AUDIO SOURCE : Välj en ljudingång.
Display Enheten ansluten till
AUX1 AUDIO IN-AUX1 AUX2 AUDIO IN-AUX2 COAX IN DIGITAL IN-COAXIAL OPTI IN DIGITAL IN-OPTICAL MP3 LINK MP3 LINK
d Färgknappar
Endast Blu-ray Disc-skivor: Välj en uppgift eller ett alternativ.
e
f
g
( Hemmeny )
Öppna hemmenyn.
OPTIONS
Visa alternativ för aktuell aktivitet eller aktuellt val.
( Navigeringsknappar )
Navigera i menyer.
a ( Standby-på )
Sätt på hemmabiosystemet eller • växla till standbyläge. När EasyLink är aktiverat trycker • håller du knappen intryckt i minst tre sekunder för att låta alla anslutna HDMI CEC-kompatibla enheter övergå till standbyläge.
b
OPEN/CLOSE
Öppna eller stäng skivfacket.
h OK
Bekräfta en inmatning eller ett val.
i
j
k
l
m
INFO
Visa information om vad som spelas.
( Spela upp )
Starta eller återuppta uppspelning.
( Pausa )
Pausa uppspelning.• Flytta den pausade bilden ett steg • framåt.
( Stopp )
Stoppa uppspelning.• Håll intryckt för att radera förinställd • radiokanal.
( Ljudavstängning )
Stäng av eller återställ ljudutgången.
SV
9
Page 10
n TREBLE / BASS
Ändra diskant eller bas. Använd med +/- .
o SOUND MODE
Välj ett ljudläge.
p Sifferknappar
Välj en post eller inställning.
q SUBTITLE
Välj textningsspråk för video.
y / ( Föregående/nästa )
I videoläget hoppar du till föregående • eller nästa titel, kapitel eller spår. I radioläget väljer du en • snabbvalskanal.
z
/ ( Snabbsökning bakåt /
Snabbsökning framåt )
Snabbspolning framåt eller bakåt. Ändra sökhastigheten genom att trycka upprepade gånger.
r REPEAT / PROGRAM
Växla mellan upprepningslägen eller • lägen för slumpvis uppspelning. I radioläget trycker du för att • starta manuell radioinställning, eller trycker och håller ned för att starta automatisk radioinställning.
s HDMI
Välj videoupplösning för HDMI-utgång från hemmabiosystemet.
t BONUS VIEW
Endast Blu-ray Disc-skivor: Aktivera eller avaktivera funktionen Bonus View/ Picture-In-Picture.
u AUDIO SYNC
Synkronisera ljud med video. Använd med
+/- .
{
BACK
Gå tillbaka till en föregående menyskärm.
| TOP MENU
Öppna huvudmenyn på en videoskiva.
v AUDIO
Växla mellan ljudspråk i videoläget. • Växla mellan stereo och mono i • radioläget.
w
+/- ( Volym +/- )
Höj eller sänk volymen.
x SURR. SOUND
Växla ljudet till  erkanaligt surround- • eller stereoläge. Endast för HTS7200: Växla ljudet • till DOLBY Virtual Speaker- eller stereoläge.
10
SV
Page 11
3 Ansluta
Gör följande anslutningar när du vill använda hemmabiosystemet. På www.connectivityguide. philips.com  nns en mer omfattande interaktiv guide.
REAR LEFT
FRONT LEFT
REAR RIGHT
CENTER
FRONT RIGHT
Grundläggande anslutningar:
Video• Högtalare och subwoofer• AV / PÅ
Valfria anslutningar:
Radioantenn• Ljud
Ljud från TV• Ljud från kabel-TV-mottagare/• recorder/spelkonsol
Andra enheter
Bärbar mediespelare• Usb-enhet
Nätverk
Kommentar
På typplattan på produktens undersida eller baksida  nns information om identi ering och strömförsörjning.
Innan du gör eller ändrar några anslutningar ser du till att alla enheter är bortkopplade från eluttaget.
SUBWOOFER
Den här högtalarplaceringen gäller endast HTS7520. HTS7500 och HTS7540 har andra högtalaruppsättningar. (se Speci kationer > Högtalare).
1 Placera hemmabiosystemet nära TV:n. 2 Placera högtalarna i normal öronhöjd och
direkt parallellt med lyssningsområdet.
3 Placera subwoofern i ett hörn i rummet,
eller minst en meter från TV:n.
Tips
Undvik magnetiska störningar och brus genom att aldrig placera hemmabiosystemet för nära någon enhet som avger strålning.
Placera produkten
Placera produkten där den inte går att • knuffa, välta eller stöta ned. Placera den inte i ett stängt skåp. Se till att nätsladden är lättåtkomlig, så att • du lätt kan koppla ur din produkt.
Ansluta videokablar
Anslut hemmabiosystemet till TV:n för att visa skivuppspelningen. Välj den bästa videoanslutningen som TV:n har funktioner för.
Alternativ 1: Ansluta till HDMI-uttaget • (HDMI-, DVI- eller HDCP-kompatibel TV) Alternativ 2: Ansluta till • komponentvideouttagen (för standard­TV eller TV med progressiv avsökning). Alternativ 3: Ansluta till videouttaget • (CVBS) (på en standard-TV)
SV
11
Page 12
Kommentar
Du måste ansluta hemmabiosystemet direkt till en TV.
Alternativ 1: Ansluta till HDMI-uttaget
HDMI OUT
HDMI IN
Alternativ 2: Ansluta till komponentvideouttaget
VIDEO OUT
PbPr Y
PbPr Y
1 Anslut en HDMI-kabel till HDMI OUT -
uttaget på hemmabiosystemet och till HDMI-ingången på TV:n.
Tips
Om TV:n endast har en DVI-anslutning ansluter du via en HDMI-/DVI-adapter. Anslut en ljudkabel för ljudutgång.
Du kan optimera videoutgången. Välj den bästa upplösning som TV:n har funktioner för genom att trycka  era gånger på HDMI .
Om du vill spela upp digitala videobilder från en BD-video eller DVD-video via en HDMI­anslutning måste både hemmabiosystemet och skärmen ha funktioner för ett system för kopieringsskydd som heter HDCP (High­Bandwith Digital Content Protection System).
Den här typen av anslutning ger den bästa bildkvaliteten.
1 Anslut komponentvideokabeln
(medföljer inte) till Y Pb Pr -uttagen på hemmabiosystemet och till komponentvideoingångarna på TV:n.
Kommentar
Komponentvideoingången på TV:n kan vara märkt Y Pb Pr , Y Cb Cr eller YUV .
Den här anslutningen ger bra bildkvalitet.
12
SV
Page 13
Alternativ 3: Ansluta till videouttaget (CVBS)
VIDEO OUT
VIDEO
Ansluta högtalarkablar till högtalare
VIDEO IN
1 Anslut en kompositvideokabel
(medföljer inte) till VIDEO -uttaget på hemmabiosystemet och till VIDEO­ingången på TV:n.
Kommentar
Videoingången på TV:n kan vara märkt A/V IN , VIDEO IN , COMPOSITE eller BASEBAND .
Den här anslutningen ger normal bildkvalitet.
1 Se till att AV-kablarnas färg stämmer
överens med kontakten.
2 Tryck ned kontakten och sätt i den
avisolerade delen av högtalarkabeln. Släpp den sedan.
Ansluta högtalarna till högtalarstativen
Endast för högtalarna till HTS7540 och de främre högtalarna till HTS7520
1 Sätt högtalarna i högtalarstativen och fäst
dem med de medföljande skruvarna.
13
SV
Page 14
Ansluta högtalarna och subwoofern
För HTS7500 och HTS7540 (HTS7540 har en annan högtalaruppsättning)
För HTS7520
1 Anslut högtalarna och subwoofern
till motsvarande uttag på hemmabiosystemet.
Kommentar
Se till att färgerna på kontakterna och uttagen överensstämmer.
14
SV
Page 15
Ansluta radioantennen
Ansluta ljudet från TV:n
(används också för EasyLink-kontroll)
FM (75 Ω)
ANTENNA
1 Anslut FM-antennen till FM75 -uttaget
på hemmabiosystemet (för vissa modeller är den här kabeln redan ansluten).
2 Förläng FM-antennen och sätt fast
ändarna på väggen.
Tips
Anslut en extern FM-antenn för bättre FM- stereomottagning.
AUX 1
AUDIO IN
AUDIO OUT
1 Anslut ljudkablarna (medföljer inte)
till AUDIO IN-AUX1 -utgångarna på hemmabiosystemet och AUDIO­utgångarna på TV:n.
Anslut ljudkablar/andra enheter
Koppla ljudet från andra enheter till hemmabiosystemet så kan du spela upp surroundljud med  erkanalsfunktioner.
Kommentar
När du vill lyssna på ljudet från den här anslutningen trycker du på AUDIO SOURCE  era gånger tills AUX1 visas i teckenfönstret.
Ansluta ljudet från kabel-TV­mottagare, recorder eller spelkonsol
Du kan välja att ansluta till analoga eller digitala uttag beroende på enhetens funktioner.
SV
15
Page 16
Ansluta till analoga uttag
1 Anslut en koaxialkabel (medföljer inte)
till DIGITAL-IN-COAXIAL -uttaget på hemmabiosystemet och COAXIAL/ DIGITAL-utgången på enheten.
AUX 2
AUDIO IN
AUDIO OUT
1 Anslut ljudkablarna (medföljer inte)
till AUDIO IN-AUX2 -utgångarna på hemmabiosystemet och AUDIO­utgångarna på enheten.
Kommentar
När du vill lyssna på ljudet från den här anslutningen trycker du på AUDIO SOURCE  era gånger tills COAX IN visas i teckenfönstret.
Ansluta till optiskt uttag
OPTICAL OPTICAL
DIGITAL IN
OPTICAL
DIGITAL OUT
Kommentar
När du vill lyssna på ljudet från den här anslutningen trycker du på AUDIO SOURCE  era gånger tills AUX2 visas i teckenfönstret.
Anslut till koaxialuttag
COAXIAL
DIGITAL IN
COAXIAL
DIGITAL OUT
1 Anslut en optisk kabel (medföljer inte)
till DIGITAL-IN - OPTICAL -uttaget på hemmabiosystemet och OPTICAL/ SPDIF-utgången på enheten.
Kommentar
När du vill lyssna på ljudet från den här anslutningen trycker du på AUDIO SOURCE  era gånger tills OPTI IN visas i teckenfönstret.
16
SV
Page 17
Ansluta bärbar mediespelare
MP3
Ansluta nätverk
Anslut hemmabiosystemet till nätverket för programvaruuppdateringar och få tillgång till BD-Live-program.
1 Anslut en 3,5-mm stereoljudkabel
(medföljer inte) till MP3 LINK -uttaget på hemmabiosystemet och till telefonuttaget på den bärbara mediespelaren (t.ex. MP3-spelare).
Kommentar
När du vill lyssna på ljudet från den här anslutningen trycker du på AUDIO SOURCE  era gånger tills MP3 LINK visas i teckenfönstret.
Ansluta en USB-enhet
LAN
BROADBAND
1 Anslut nätverkskabeln (medföljer inte) till
LAN -uttaget på hemmabiosystemet och LAN-uttaget på bredbandsmodemet eller routern.
Kommentar
Använd en rak RJ45-kabel. Använd inte en korskabel.
Det går eventuellt inte att hämta programvaruuppdateringar från Philips webbplats via internet, beroende på routern eller internetleverantörens regler. Kontakta internetleverantören för mer information.
1 Anslut USB-enheten till USB -uttaget
på hemmabiosystemet.
Kommentar
Det här hemmabiosystemet kan endast spela upp/visa  ler med formaten MP3, WMA, DivX (Ultra) eller JPEG som har lagrats i sådana enheter.
USB för att visa innehållet och spela
Tryck på upp  lerna.
Ansluta nätkabeln
Varning
Risk för produktskada! Kontrollera att nätspänningen motsvarar den spänning som är tryckt på bak- eller undersidan av produkten.
1 Anslut nätkabeln till nätuttaget när alla
nödvändiga anslutningar är gjorda.
Din produkt är klar att ställas in för » användning.
SV
17
Page 18
4 Komma igång
Sätta batterier i fjärrkontrollen
Navigera i menyn
1 Rikta fjärrkontrollen rakt mot
fjärrsensorn på produkten och välj önskad funktion.
2 Tryck på följande knappar på
fjärrkontrollen för att navigera i menyerna på skärmen.
Knapp Åtgärd
/ Flytta uppåt eller nedåt
/ Flytta till vänster eller
höger
OK Bekräfta ett val
Ange siffror
1 Öppna batteriluckan på baksidan av
fjärrkontrollen genom att skjuta den enligt bilden.
2 Sätt i de 2 medföljande batterierna
(AAA). Kontrollera att batteriernas poler (+) och (-) överensstämmer med markeringarna inuti fjärrkontrollen.
3 Skjut tillbaka luckan på dess plats.
Kommentar
Blanda inte batterier (t.ex. gamla och nya eller kol och alkaliska).
Ta ur batterierna om de är urladdade eller om fjärrkontrollen inte ska användas under en längre period.
Batterier innehåller kemiska ämnen och bör därför kasseras på lämpligt sätt.
Åtkomst till hemmenyn.
Söka efter rätt visningskanal
1 Sätt på produkten genom att trycka på
( Vänteläge ).
2 Tryck på DISC om du vill växla till
skivläge.
3 Slå på TV:n och växla till rätt videokanal
på ett av följande sätt:
Gå till den lägsta kanalen på TV:• n och tryck sedan på knappen för kanalval nedåt tills Philips- eller hemmenyskärmen visas. Tryck  era gånger på knappen SOURCE på fjärrkontrollen till TV:n.
18
Tips
Videokanalen  nns mellan den lägsta och högsta kanalen och kan heta FRONT, A/V IN, VIDEO, HDMI osv. I TV:ns användarhandbok  nns information om hur du väljer rätt ingång på TV:n.
SV
Page 19
Använda hemmenyn
Spela skiva USB Inställn
Tryck på ( Hemmeny ).
Om du vill starta skivuppspelningen väljer • du [Spela skiva] . Om du vill visa innehållet på en USB-• enhet väljer du [USB] . Öppna inställningsmenyn genom att välja [Inställn] .
Välj menyspråk
Kommentar
4 Välj språk med och tryck sedan på
OK .
Tips
Du kan ställa in standardspråk för DVD-skiva. Mer information  nns i (Justera inställningar > Videoinställning > [Skivmeny] ).
Ställa in nätverket
Om du vill ställa in nätverksanslutningen för programvaruuppdateringar och använda BD­Live-program följer du stegen nedan.
Hoppa över den här inställningen om produkten är ansluten till en HDMI CEC­kompatibel TV. Den växlar automatiskt till samma menyspråk som i TV:n.
1 På hemmenyn väljer du [Inställn] och
trycker på OK .
2 Välj [Inställningar] och tryck sedan på . 3 Välj [OSD-språk] och tryck sedan på OK .
OSD-språk
Föräldrakontroll
Skärmsl.
Ändra PIN
Teckenfönster
Auto standby
PBC
Insomningstimer
English
Français
Deutsch
Italiano
Español
Nederlands
Svenska
Português
LAN
BROADBAND
1 Anslut hemmabiosystemet till ett
bredbandsmodem eller en router.
2 Sätt på TV:n och välj rätt källa för
hemmabiosystemet.
3 Tryck på , välj [Inställn] och tryck sedan
OK .
4 Välj [Av. inställn.] > [Nätverk] > [Fram] . 5 Tryck på OK .
Hemmabiosystemet ansluter till » internet. Om anslutningen misslyckas väljer du [Förs igen] . Tryck sedan på OK .
Språkalternativen varierar beroende • på var i världen du be nner dig. Det kan hända att de inte stämmer överens med alternativen på bilden.
6 Välj [Avsl.] och tryck sedan på OK för att
avsluta.
19
SV
Page 20
Kommentar
Det kan ta ett tag att läsa in BD-Live- innehåll från internet, beroende på  lstorleken och överföringshastigheten för internetanslutningen.
Använda Philips EasyLink
Produkten har funktioner för Philips EasyLink, som använder HDMI CEC-protokollet (Consumer Electronics Control). EasyLink­kompatibla enheter som ansluts via HDMI­kontakter kan kontrolleras av en enda fjärrkontroll.
Kommentar
Philips garanterar inte 100 % interoperabilitet med alla HDMI CEC-enheter.
1 Aktivera HDMI CEC-funktionerna för
TV:n och andra anslutna enheter. Mer information  nns i användarhandboken till TV:n/enheterna.
2 Nu kan du börja använda följande Philips
EasyLink-funktioner.
EasyLink Avaktivera eller aktivera alla EasyLink­funktioner.
Uppspelning med en knapptryckning När du trycker på PLAY på fjärrkontrollen slås TV:n (med funktioner för enknappsuppspelning) och hemmabiosystemet på automatiskt. Om det  nns en skiva i hemmabiosystemet startar skivuppspelningen automatiskt och TV:n ändras automatiskt till rätt kanal för visning av innehållet.
Vänteläge med en knapptryckning När du håller ned på fjärrkontrollen går det här hemmabiosystemet och alla andra anslutna HDMI CEC-enheter (om de stöder standbyläge med en knapptryckning) samtidigt in i standbyläge.
Systemljudkontroll När du spelar upp från en enhet vars ljud har dirigerats till hemmabiosystemet växlar hemmabiosystemet till motsvarande ljudkälla automatiskt. Om du vill använda ljud med en knapptryckning mappar du de anslutna enheterna på rätt sätt till hemmabiosystemets ljudingångar.
( Vänteläge )
Ljudingångsmappning När du mappar ljudingångarna mellan andra enheter och hemmabiosystemets ljudingångar kan du använda funktionen Systemljudkontroll (ljud med en knapptryckning).
20
SV
Page 21
Mappa enheterna till ljudingångarna
Kommentar
Innan du börjar ser du till att ljudutgången från HDMI-TV:n och andra HDMI­enheter har anslutits till ljudingångarna på hemmabiosystemet.
7 Välj den anslutning som används för
enheten och tryck sedan på OK .
Upprepa steg 6 och 7 om du vill » mappa andra enheter.
8 Stäng menyn genom att trycka på .
Uppdatera ljudmappning från anslutna
Videoinst.
Ljudinst.
Inställningar
EasyLink-inst
Av. inställn.
EasyLink
Enknappsuppsp.
Enknappsstandby
Systemljudkontroll
Ljudingångsmappning
Av
1 Tryck på , välj [Inställn] och tryck sedan
OK .
2 Välj [EasyLink-inst] och tryck sedan på .
[Enknappsuppsp.] - och [Enknappsstandby] -funktionerna är aktiverade som standard.
3 Välj [Systemljudkontroll] > [På] . 4 Läs instruktionerna på skärmen och tryck
OK för att välja [Fortsätt] .
Hemmabiosystemet söker efter » enheter och visar sedan de giltiga enheterna.
enheter
Om du redan har mappat ljud från anslutna enheter kan du använda den här proceduren för att uppdatera mappningen.
1 Tryck på , välj [Inställn] och tryck sedan
OK .
2 Välj [EasyLink-inst] >
[Ljudingångsmappning] och tryck sedan OK .
3 Välj en ansluten enhet och tryck sedan på
.
4 Välj den anslutning som används för
enheten och tryck sedan på OK .
5 Upprepa steg 4 och 5 om du vill mappa
andra anslutna enheter.
5 Tryck på OK för att öppna [Fortsätt] .
Philips TV
Recorder
DVD player
Aux1
Aux2
Coaxial
Optical
6 Välj en ansluten enhet till vänster om
menyn och tryck sedan på
.
SV
21
Page 22
5 Uppspelning
Spela upp en skiva
Information om skivinnehåll
En skivas innehåll delas vanligtvis upp i sektioner eller mappar (grupper av titlar/ ler) som visas här nedan.
BD-video, DVD-video
Var försiktig
Placera inte andra föremål än skivor i skivfacket. Vidrör inte den optiska linsen inuti skivfacket.
1 Tryck på så öppnas skivfacket. 2 Sätt i en skiva med etiketten vänd uppåt.
Om du vill spela upp dubbelsidiga • skivor lägger du skivan med den sida som ska spelas upp uppåt.
3 Tryck på så stängs skivfacket och skivan
spelas upp.
Visa skivuppspelningen genom att slå • på TV:n med rätt visningskanal för hemmabiosystemet. Tryck på • skivuppspelningen.
Kommentar
Kontrollera vilka typer av skivor som kan användas (se Speci kationer > Uppspelningsmedier).
Om lösenordsmenyn visas måste du ange lösenordet för uppspelning innan du kan spela upp den låsta eller begränsade skivan (mer information  nns i Justera inställningar > Egna inställningar > [Föräldrakontroll] ).
Om du pausar eller stoppar uppspelningen av en skiva visas skärmsläckaren efter 10 minuters inaktivitet. Om du vill avaktivera skärmsläckaren trycker du på valfri knapp.
När du har pausat eller stoppat en skiva och inte tryckt på någon knapp inom 30 minuter växlas hemmabiosystemet automatiskt till standbyläge.
om du vill avbryta
Titel 1 Titel 2
Kapitel 1 Kapitel 3
Mapp (group) 1
Kapitel 2
track 2track 1 track 5track 4track 3
MP3, Windows Media™ Audio, JPEG
Kapitel 1
Audio CD
Kapitel 2
Mapp (group)
2
Arkiv 3Arkiv 2Arkiv 1 Arkiv 2Arkiv 1
“Mappar” hänvisar till  lgrupperna.• “Spår” hänvisar till innehållet som spelats • in på ljud-CD:n. “Filer” hänvisar till innehållet på en skiva • som spelats in i MP3-, WMA-, WMV­eller JPEG- lformat.
22
SV
Page 23
Spela upp video
Styra videouppspelning
1 Spela upp en titel.
Ändra videouppspelning
1 Spela upp en titel. 2 Ändra videouppspelningen med
fjärrkontrollen.
2 Använd fjärrkontrollen till att styra titeln.
Knapp Åtgärd
Pausa uppspelningen.
( Spela upp )
/ Snabb sökning framåt
Starta eller återuppta skivuppspelningen.
Stoppar uppspelningen.
Hemmenyn visas.
Hoppa till nästa titel eller kapitel.
Hoppa till början av aktuell titel eller aktuellt kapitel. Tryck två gånger om du vill hoppa till föregående titel eller kapitel.
(höger) eller bakåt (vänster). Ändra sökhastigheten genom att trycka upprepade gånger.
I pausläge: Långsam uppspelning bakåt eller framåt.
Knapp Åtgärd
AUDIO Väljer ett ljudspråk eller en
ljudkanal.
SUBTITLE Väljer ett textningsspråk för
video.
REPEAT Välj eller stäng av
repeteringsläget.
Alternativen för repeterad uppspelning varierar beroende på typ av skiva. För VCD-skivor kan uppspelning upprepas endast om PBC-läget är avstängt.
INFO Visar aktuell status eller
skivinformation.
OPTIONS
Visa alternativ för aktuell aktivitet eller aktuellt val.
Du kan ändra uppspelningsalternativen här utan att störa skivuppspelningen. Exempel: Zoom, Tidssökning.
Kommentar
Uppspelningen av skivor återupptas alltid från den punkt där du avbröt den. Om du vill starta uppspelningen från början trycker du på OK när meddelandet visas.
Funktionen för att återuppta uppspelning är inte tillgänglig för BD-skivor med Java-program.
BONUS
VIEW
Kommentar
Vissa åtgärder kanske inte fungerar med vissa skivor. Ytterligare detaljer  nns i informationen som medföljer skivan.
Aktivera eller avaktivera sekundär video i ett litet fönster på skärmen under uppspelning (endast för BD-video-skivor med BONUSVIEW- eller bild-i­bild-funktioner).
SV
23
Page 24
Teckenfönstermeny
BD-video-skivor
TOP MENU : Stoppa videouppspelningen och visa skivmenyn. Funktionen är skivberoende.
POP-UP MENU : Visa BD-video­skivmenyn utan att avbryta uppspelningen av skivan.
DVD-video-skivor
DISC MENU : Visa skivinformation och de övriga funktionerna för skivan.
TOP MENU : Visa innehållet på skivan.
VCD-/SVCD-skiva:
DISC MENU : Visa innehållet på skivan.
Tips
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Tidssökning] på menyn och tryck
sedan på OK .
3 Tryck på Sifferknappar om du vill ändra
tiden som du vill hoppa till och tryck sedan på OK .
Zooma in/ut
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Zoom] på menyn och tryck sedan på
OK .
3 Tryck på Navigeringsknappar ( ) om du
vill välja zoomfaktor och tryck sedan på OK .
4 Tryck på Navigeringsknappar om du vill
panorera den zoomade bilden.
Avbryt zoomningsläge genom att • trycka på zoomnivåmätaren, tryck sedan på
 era gånger tills zoomnivån [X1]
markeras.
BACK för att visa
Om du har avaktiverat inställningen PBC visas inte menyn för VCD-/SVCD-skivor utan skivan spelas upp från den första titeln. Om du vill visa menyn innan du spelar upp aktiverar du PBC-inställningen (se kapitlet Justera inställningar > Egna inställningar > [PBC] ).
Välja titel/kapitel
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Titlar] eller [Kapitel] på menyn och
tryck sedan på OK .
3 Välj titel- eller kapitelnumret och tryck
sedan på OK .
Hoppa till en viss tid
Ställa in upprepad uppspelning för ett visst avsnitt
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Upprepa A-B] på menyn och
tryck sedan på OK för att ställa in startpunkten.
3 Spola framåt i videouppspelningen
och tryck sedan på OK för att ställa in slutpunkt.
Repeterad uppspelning startar. »
Om du vill avbryta det repeterande • uppspelningsläget trycker du på OPTIONS , väljer [Upprepa A-B] och trycker på OK .
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
24
SV
Page 25
Kommentar
Kommentar
Det går endast att markera en sekvens för upprepning inom ett spår/en titel.
Visa videouppspelning med olika kameravinklar
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Vinkellista] på menyn och tryck
sedan på OK .
3 Välj ett vinkelalternativ och tryck sedan på
OK .
Spela upp ändringar av den valda » vinkeln.
Kommentar
Det här gäller endast för skivor som innehåller scener med  era vinklar.
Synkronisera ljudet med
Om volymkontrollen inte används inom fem sekunder återgår den till sin vanliga funktion som volymkontroll.
Spela upp BD-video-skivor
Blu-ray Disc-skivor har högre kapacitet och stöd för funktioner som HD-video,  erkanalssurroundljud, interaktiva menyer osv.
1 Sätt i en BD-video-skiva. 2 Tryck på , välj [Spela skiva] och tryck på
OK .
3 Uppspelningen startar automatiskt. Du
kan också välja ett uppspelningsalternativ på menyn och trycka på OK .
Om du vill visa ytterligare • information, funktioner eller innehåll på skivan under uppspelningen trycker du på TOP MENU . Om du vill visa skivmenyn utan att • avbryta uppspelning trycker du på POP-UP MENU .
videouppspelningen
Om videouppspelningen är långsammare än ljudutsignalen (ljudet stämmer inte överens med bilderna) kan du fördröja ljudet så att det stämmer överens med videon.
1 Tryck på AUDIO SYNC .
AUDIO SYNC visas. »
2 Inom fem sekunder trycker du på +/-
och anger fördröjningstiden för ljudet.
Titta på BONUSVIEW-funktioner Blu-ray Disc-skivor med stöd för Bonus View­funktionen (kallas även Picture-In-Picture) ger dig möjlighet att titta på specialmaterial, som exempelvis regissörens kommentarer, samtidigt som du tittar på huvudinnehållet.
A Primär video B Sekundär video
SV
25
Page 26
1 Aktivera det sekundära videofönstret
genom att trycka på BONUS VIEW .
2 Tryck på OPTIONS .
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
3 Välj [Andra ljudspråk] eller [Andra
textningsspråk] på menyn och tryck
sedan på
.
4 Välj språk för uppspelning och tryck sedan
OK .
Spela upp DivX®-video
DivX-video är ett digitalt medieformat med mycket bra kvalitet trots dess höga komprimering. Du kan titta på DivX-video på den certi erade produkten.
1 Sätt i en skiva eller USB-enhet som
innehåller DivX-video.
2 Tryck på , välj [Spela skiva] eller [USB]
och tryck sedan på OK .
En innehållsmeny visas. »
BD-LIVE-funktioner (Endast för BD-Video-skivor med BD-Live­funktioner.) ytterligare innehåll , som trailer, textning osv. kan hämtas till hemmabiosystemets externa lagring (USB). Du kan eventuellt spela upp vissa videodata samtidigt som du hämtar dem. När du spelar upp en skiva med BD­Live-funktioner skickas eventuellt ID: t för hemmabiosystemet eller skivan till innehållsleverantören via internet. Vilka tjänster och funktioner som är tillgängliga beror på skivan.
Kommentar
Använd en USB-enhet med minst 1 GB ledigt utrymme för att lagra de hämtade  lerna.
3 Välj den titel du vill spela upp och tryck på
( Spela upp ).
4 Styr videouppspelningen med hjälp av
fjärrkontrollen.
Knapp Åtgärd
AUDIO Väljer ett ljudspråk eller en
ljudkanal.
SUBTITLE Väljer ett textningsspråk för
video.
Kommentar
Du kan endast spela upp DivX-videor som du har hyrt eller köpt med DivX­registreringskoden till spelaren (se Justera inställningar – > Avancerad inställning > [DivX® VOD-kod] ) .
Du kan spela upp DivX-video ler på upp till 4 GB.
Stoppar uppspelningen.
För DivX Ultra- lmer trycker du på knappen igen så visas innehållsmenyn.
26
SV
Page 27
Spela musik
Styra ett spår
1 Spela upp ett spår. 2 Styr spåret med hjälp av fjärrkontrollen.
3 Välj en mapp och tryck på OK . 4 Välj den titel du vill spela upp och tryck på
( Spela upp ) .
Återgå till huvudmenyn genom att • trycka på
BACK .
Knapp Åtgärd
Pausa uppspelningen.
( Spela upp ) Starta eller återuppta
skivuppspelningen. Stoppar uppspelningen. Hoppa till nästa spår. Hoppa till början av det
aktuella spåret. Tryck två gånger för att hoppa till föregående spår.
Välj en post som ska spelas upp.
/ Snabb sökning framåt (höger)
eller bakåt (vänster). Ändra sökhastigheten genom att trycka upprepade gånger.
REPEAT Välj eller stäng av lägena för
upprepning eller blandning.
Kommentar
Om material har spelats in vid  era tillfällen på en skiva spelas endast den första inspelningen upp.
Produkten har inte funktioner för ljudformatet MP3PRO.
Om det förekommer specialtecken i MP3­spårnamnet (ID3) eller albumnamnet kan det hända att namnet inte visas korrekt på skärmen eftersom enheten inte har funktioner för tecknen.
Vissa WMA- ler skyddas av DRM (Digital Rights Management) och kan inte spelas upp med hemmabiosystemet.
Mappar/ ler som överskrider begränsningen för hemmabiosystemet kan inte visas eller spelas upp.
Spela upp foto
Spela upp foton som ett bildspel
Du kan visa foton med JPEG-format ( ler med  ltilläggen .jpeg eller .jpg).
Kommentar
På vissa kommersiella ljudskivor återupptas alltid skivuppspelningen där du stoppade den. Om du vill spela upp från första spåret trycker du på OK .
Spela upp MP3-/WMA-musik
MP3/WMA är en typ av ljud l som är mycket komprimerad ( ler med tilläggen .mp3 eller .wma).
1 Sätt i en skiva eller anslut en USB-enhet
som innehåller MP3-/WMA-musik.
2 Tryck på , välj [Spela skiva] eller [USB]
och tryck sedan på OK .
En innehållsmeny visas. »
1 Sätt i en skiva eller anslut en USB-enhet
som innehåller JPEG-foton.
2 Tryck på , välj [Spela skiva] eller [USB]
och tryck sedan på OK .
En innehållsmeny visas. »
3 Välj den mapp/det album som du vill spela
upp.
Välj ett foto genom att trycka på Navigeringsknappar . Om du vill visa det valda fotot och • starta bildspel trycker du på OK .
4 Tryck på ( Spela upp ) när du vill starta
bildspelet.
SV
27
Page 28
Kommentar
På grund av att det går att lagra så många låtar/ bilder på en enda skiva/en USB-enhet kan det ta längre tid att visa skivans innehåll på TV:n.
Produkten kan endast visa digitalkamerabilder i JPEG-EXIF-format. Det används för nästan alla digitalkameror. Det går inte att visa Motion JPEG-bilder eller bilder i andra format än JPEG eller bilder med ljudklipp.
Mappar/ ler som överskrider begränsningen för hemmabiosystemet kan inte visas eller spelas upp.
Styra bildvisningen
1 Spela upp fotobildspel. 2 Styr uppspelningen med hjälp av
fjärrkontrollen.
5 Välj den typ av bildanimering du vill
använda och tryck sedan på OK .
Spela upp musikbildspel
Skapa musikbildspel genom att spela upp MP3-/WMA-musik ler och JPEG-foto ler samtidigt. MP3-/WMA- och JPEG- lerna måsta lagras på samma skiva eller i samma USB-enhet.
1 Spela upp MP3-/WMA-musik. 2 Tryck på BACK för att komma tillbaka
till huvudmenyn.
3 Navigera till fotomappen/-albumet och
tryck på OK så startar bildspelet.
Bildspelet startar och fortsätter till » slutet av fotomappen eller albumet.
Knapp Åtgärd
Rotera fotot moturs.
OPTIONS Visa alternativ för aktuell
Kommentar
Vissa åtgärder fungerar eventuellt inte med vissa skivor eller  ler.
Ange bildspelsintervall och -animering
Rotera fotot medurs. Vänd fotot upp och ned. Vänd fotot från vänster till
höger (spegelbild). Stoppa uppspelningen.
aktivitet eller aktuellt val. Exempel: Zoom.
Ljudet fortsätter att spelas upp till » slutet av skivan.
Stoppa bildspelet genom att trycka • på
. Om du vill stoppa • musikuppspelningen trycker du på
igen.
Spela upp från en USB-enhet
Spela upp eller visa MP3-, WMA-, WMV-, DivX­(Ultra) eller JPEG- ler på följande USB-enheter:
 a s h e n h e t• minneskortsläsare• hårddisk (extern strömkälla krävs)• Digitalkamera
1 Tryck på OPTIONS under
uppspelning.
Uppspelningsalternativmenyn visas. »
2 Välj [Längd per bild] på menyn och tryck
sedan på OK .
3 Välj längd per bild och tryck sedan på OK . 4 Välj [Bildanimering] på menyn och tryck
sedan på OK .
28
SV
/
Page 29
1 Anslut en USB-lagringsenhet till uttaget
USB .
2 Tryck på AUDIO SOURCE  era gånger
tills MP3 LINK visas.
2 Tryck på , välj [USB] och tryck sedan på
OK .
En innehållsmeny visas. »
3 Välj den  l du vill spela upp och tryck på
( Spela upp ).
Uppspelningen startar (mer » information  nns i Spela upp musik, Spela upp foto och Spela upp video).
Om du vill stoppa uppspelningen • trycker du på enheten.
Kommentar
Om enheten inte passar i USB-uttaget använder du en USB-förlängningskabel. Det går inte att använda alla typer
av digitalkameror. Det går inte att använda digitalkameror där ytterligare datorprograminstallation krävs.
NTFS-dataformatet (New Technology File System) kan inte användas.
eller tar bort USB-
3 Börja spela upp på den bärbara
mediespelaren.
Om du vill stoppa uppspelningen • trycker du på STOP på den bärbara mediespelaren.
Kommentar
Uppspelningskontroll är bara möjlig på den bärbara mediespelaren.
Stoppa uppspelningen på den bärbara mediespelaren innan du växlar till ett annat uppspelningsmedium eller en annan källa.
Spela upp från radion
Kontrollera om FM-antennen har anslutits till hemmabiosystemet. Om inte ansluter du den medföljande FM-antennen till FM75 och fäster ändarna i väggen.
-uttaget
Spela upp från bärbar mediespelare
Anslut helt enkelt den bärbara mediespelaren (t.ex. MP3-spelare) till hemmabiosystemet så kan du njuta av fantastisk ljudkvalitet från dina musiksamlingar.
MP3
1 Anslut en 3,5 mm stereoljudkabel
(medföljer inte) från MP3 LINK -uttaget på hemmabiosystemet till hörlursuttaget på den bärbara mediespelaren.
FM (75 Ω)
ANTENNA
Tips
För bäst mottagning bör antennen placeras på avstånd från TV:n och andra strålningskällor.
För ännu bättre mottagning av FM-stereo ansluter du en extern FM-antenn (medföljer inte).
SV
29
Page 30
Kanalinställning för första gången
Installera om alla radiokanaler
När du öppnar radioläget första gången följer du instruktionerna för att installera radiokanalerna.
1 Tryck på RADIO .
AUTO INSTALL ... PRESS PLAY visas. »
2 Tryck på ( Spela upp ).
Alla hittade radiokanaler lagras. » När det är klart ställs den första »
förinställda radiokanalen in.
När du vill stoppa automatisk • kanalinställning trycker du på
Kommentar
Hemmabiosystemet kan lagra upp till 40 radiokanaler.
Om automatisk installation inte är aktiverad eller färre än 5 radiokanaler är lagrade uppmanas du att installera radiokanalerna igen.
1 Tryck på RADIO . 2 Håll PROGRAM intryckt i minst 5
sekunder.
Alla tidigare lagrade radiokanaler byts » ut.
Kommentar
Kontrollera radioantennanslutningen om ingen stereosignal hittas eller om färre än 5 kanaler hittas under radioinstallationen.
.
Söka efter och lagra enskilda radiokanaler
1 Tryck på RADIO . 2 Tryck på / .
Sökningen startar tills en radiokanal » hittas.
Lyssna på radio
1 Tryck på RADIO . 2 Styr radion med hjälp av fjärrkontrollen.
Knapp Åtgärd
/ Välj en förinställd radiokanal.
/ Justerar radiofrekvensen uppåt
eller nedåt.
Om FM-radiokanalen sänder RDS-data (Radio Data System) visas namnet på radiokanalen.
Håll den här knappen intryckt om du vill radera den aktuella radiokanalen från snabbvalslistan.
Snabbvalsnumret för andra radiokanaler ändras inte.
Kommentar
3 Upprepa steg 2 tills du ställt in den
radiokanal du vill spara.
Tryck på • radiofrekvensen.
/ om du vill  njustera
4 Tryck på PROGRAM .
Numret på snabbvalskanalen blinkar. » Om ingen åtgärd utförs inom 20 »
sekunder efter ovanstående steg avslutas förinställningsläget.
5 Tryck på / (eller på Sifferknappar ) för
att välja ett snabbvalsnummer som ska lagras.
6 Bekräfta genom att trycka på
PROGRAM .
30
SV
Page 31
6 Justera ljudet
Reglera volymen
1 Höj eller sänk volymen genom att trycka
+/- .
Om du vill stänga av ljudet trycker • du på Om du vill återställa volymen trycker • du på
.
igen eller så trycker du på
+ .
Välj surroundljud
Upplev en uppslukande ljudupplevelse med surroundljudslägen.
1 Tryck på SURR. SOUND  era gånger
för att välja den bästa tillgängliga surroundljudsignalen på skivan.
Ändra diskant och bas
Ändra inställningarna för hög frekvens (diskant) eller låg frekvens (bas) för hemmabiosystemet så att de passar din video eller musik.
1 Tryck på TREBLE eller BASS . 2 Tryck på +/- inom fem sekunder för
att öka eller minska diskanten eller basen.
Alternativ Beskrivning
5 CH STEREO
MULTI­CHANNEL/ DPLII
STEREO Stereoljud från de två främre
Kommentar
Den här produkten har dessutom funktioner för avkodning av 5.1 DTS-Digital Surround.
Det förbättrar stereokanalernas ljud genom att duplicera ljudet till centerhögtalaren och de bakre högtalarna. Perfekt för festmusik.
Flerkanalig surroundljudsignal: DTS, Dolby TrueHD och Dolby Pro Logic II.
högtalarna.
SV
31
Page 32
Välj förinställt ljud
Välj förde nierade ljudlägen som passar din video eller musik.
1 Tryck på SOUND MODE  era gånger för
att gå igenom tillgängliga ljudlägen.
Ljudläge Beskrivning
ACTION / ROCK
DRAMA / JAZZ
CONCERT / CLASSIC
SPORTS Medelstarkt mellanregister
Förstärkt låg- och högregister. Perfekt för action lmer och rock och pop.
Klart mellan- och högregister. Perfekt för drama lmer och jazz.
Neutralt ljud. Perfekt för livekonserter och klassisk musik.
och surroundeffekter för klar sång eller liveatmosfär på ett sportevenemang.
32
SV
Page 33
7 Justera
inställningar
Du kan anpassa olika typer av inställningar. Se följande instruktioner om hur du navigerar genom inställningsmenyerna.
Kommentar
Du kan inte ändra en inställning som är nedtonad.
Videoinställning
1 Tryck på .
[Textr.] Välj standardtextningsspråk för skivuppspelning.
[Skivmeny] Välj språk för skivmenyn.
Kommentar
Om språket som du ställer in inte  nns på skivan används skivans standardspråk.
För vissa skivor kan textnings-/ljudspråk endast ändras på skivans meny.
[TV-skärm] Välj ett av följande visningsformat som kan användas för skivan:
2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK . 3 Välj [Videoinst.] och tryck sedan på .
Videoinst.
Ljudinst.
Inställningar
EasyLink-inst
Av. inställn.
Ljud
Textr.
Skivmeny
TV-skärm
HDMI-video
HDMI Deep Color
Komponentvideo
Bildinställn.
English
Av
English
16:9 widescreen
Auto
Auto
480i/576i
Standard
4 Välj ett alternativ och tryck sedan på OK . 5 Välj en inställning och tryck på OK .
Återgå till föregående meny genom • att trycka på Stäng menyn genom att trycka på
Kommentar
Förklaringar till alternativen ovan  nns på sidorna som följer.
[Ljud] Välj standardljudspråk för skivuppspelning.
BACK .
4:3 Pan Scan (PS)
4:3 Letter Box (LB)
16:9-bredbildsskärm
[4:3 Panscan] – För TV med skärmförhållandet 4:3: skärmbild med full höjd och beskurna sidor.
[4:3 Letterbox] – För TV med skärmförhållandet 4:3: bredbildsvisning med svarta fält längst upp och längst ned på skärmen.
[16:9 widescreen] – För widescreen-TV: visningsförhållande 16:9.
[HDMI-video] Välj den HDMI-videoupplösning som är kompatibel med TV:ns visningsfunktioner.
.
[Auto] – Den bästa videoupplösningen identi eras och väljs automatiskt.
[Urspr.] – Ställ in den ursprungliga videoupplösningen.
[480i/576i] , [480p/576p] , [720p] , [1080i] , [1080p] , [1080p/24Hz] – Välj en inställning för videoupplösning som passar bäst för TV:n. Mer information  nns i användarhandboken för TV:n.
SV
33
Page 34
Kommentar
Om inställningen inte är kompatibel med TV- apparaten visas en tom bild. Vänta 15 sekunder tills den automatiska återställningen utförs eller tryck på HDMI upprepade gånger tills bilden visas.
[HDMI Deep Color] Den här funktionen är endas tillgänglig när skärmen är ansluten med en HDMI-kabel och när den stöder Deep Color-funktionen.
[Auto] – Sätts på automatiskt om den anslutna skärmenheten har stöd för HDMI Deep Color.
[På] – Få levande bilder i över en miljard färger på en Deep Color-aktiverad TV. Utdataformatet är 12-bitarsfärg, vilket minskar rastereffekten.
[Av] – Utdataformatet är 8-bitarsfärg, vilket är standard.
[Bildinställn.] Välj en förinställd uppsättning med färgbildsinställningar.
[Standard] – Inställning för originalfärger.
[Levande] – Inställning för klara färger.
[Cool] – Inställning för mjuka färger.
[Åtgärd] – Inställning för skarpa färger. Med den här inställningen förbättras detaljåtergivningen i mörka områden. Passar perfekt för action lmer.
[Animation] – Inställning för kontrastfärger. Passar perfekt för tecknade  lmer.
[Svartnivå] Förbättrad färgkontrast för svart.
[Normal] – Standardsvartnivå.
[Förb.] – Förbättrad svartnivå.
Ljudinställning
[Komponentvideo] Välj den komponentvideoupplösning som är kompatibel med TV:ns visningsfunktioner.
[480i/576i] , [480p/576p] , [720p] , [1080i]
- Välj en inställning för videoupplösning som passar bäst för TV:n. Mer information  nns i användarhandboken för TV:n.
Kommentar
Om inställningen inte är kompatibel med TV:n visas en tom bild. Vänta i 15 sekunder tills den automatiska återställningen sker.
1 Tryck på . 2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK . 3 Välj [Ljudinst.] och tryck sedan på .
Videoinst.
Ljudinst.
Inställningar
EasyLink-inst
Av. inställn.
Nattläge
HDMI-ljud
Högtalarinställning
Av
Auto
4 Välj ett alternativ och tryck sedan på OK . 5 Välj en inställning och tryck på OK .
Återgå till föregående meny genom • att trycka på Stäng menyn genom att trycka på
BACK .
.
34
SV
Page 35
Kommentar
Förklaringar till alternativen ovan  nns på sidorna som följer.
[Nattläge] Höga ljud dämpas och låga ljud förstärks så att du kan titta på skivor med låg volym utan att störa de andra i huset.
[På] – För tyst läge på natten.
[Av] – För surroundljud med fullt dynamiskt omfång.
Kommentar
Gäller endast för Dolby-kodade DVD-Video- och BD-video- lmer.
[HDMI-ljud] Välj HDMI-ljudutdataformat när du ansluter hemmabiosystemet till en TV eller ljudenhet via en HDMI-kabel.
[Som källa (HiFi)] – Ljudformatet är inte omvandlat. Ett sekundärt ljudspår på en Blu-ray Disc-skiva kanske inte är tillgängligt.
[Auto] – Identi era och välj automatiskt det bästa ljudformatet.
[Av] – Avaktivera ljud från TV:n.
[Högtalarinställning] Optimera surroundljud för det anslutna högtalarsystemet.
Alternativ Beskrivning
[Högt.fördröjn.] Ange
fördröjningstiden för centerhögtalaren eller den bakre högtalaren om de är placerade närmare lyssningsplatsen så att ljudet från alla högtalare når lyssningsplatsen samtidigt.
[Högtalarvolym] Ställer in volymnivån
för varje högtalare och subwoofer till optimal ljudbalans.
Tips
Testtonen hörs från högtalarna medan volymen justeras.
Du bör använda en inställning på 1 ms för varje 30 cm mellan högtalaren och lyssningsplatsen.
35
SV
Page 36
Egna inställningar
1 Tryck på . 2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK . 3 Välj [Inställningar] och tryck sedan på .
Videoinst.
Ljudinst.
OSD-språk
Föräldrakontroll
English
Av
[Föräldrakontroll] Begränsa åtkomst till skivor som inte är lämpliga för barn. Den här typen av skivor måste ha klassi ceringsnivåer. Om du vill få åtkomst till den anger du det senaste lösenordet eller 0000 med tangentbordet på TV:n.
Kommentar
Inställningar
EasyLink-inst
Av. inställn.
Skärmsl.
Ändra PIN
Teckenfönster
Auto standby
PBC
Insomningstimer
100 %
Av
4 Välj ett alternativ och tryck sedan på OK . 5 Välj en inställning och tryck på OK .
Återgå till föregående meny genom • att trycka på Stäng menyn genom att trycka på
Kommentar
Förklaringar till alternativen ovan  nns på sidorna som följer.
BACK .
Det krävs lösenord för att spela upp skivor som klassi cerats över den nivå som angetts i [Föräldrakontroll] .
Klassi ceringarna varierar mellan olika länder. Om du vill tillåta uppspelning för alla skivor väljer du 8 för DVD-video och BD-Video.
På vissa skivor  nns det information om klassi cering men de har inte spelats in med klassi ceringsnivåer. Sådana skivor påverkas inte av den här funktionen.
[Skärmsl.] Aktivera eller avaktivera skärmsläckarläget. Det hjälper till att skydda TV-skärmen från att
.
skadas av att en stillbild visas för länge.
[På] – Ställ in skärmsläckaren så att den aktiveras efter 10 minuters inaktivitet (till exempel när uppspelningen har pausats eller stoppats)
[Av] – Avaktivera skärmsläckarläget.
[OSD-språk] Välj standardspråk för skärmmenyer.
Kommentar
Om du ansluter produkten till en HDMI CEC- kompatibel TV med hjälp av en HDMI-kabel växlar den till det menyspråk som TV:n är inställd på.
36
SV
[Ändra PIN] Ställ in eller ändra lösenordet.
1) Använd Sifferknappar till att ange det aktuella eller senaste angivna lösenordet. Om du glömmer lösenordet anger du 0000 och trycker sedan på OK .
2) Ange det nya lösenordet.
3) Ange det nya lösenordet igen.
4) Flytta till [Bekräfta] på menyn och tryck OK .
Page 37
[Teckenfönster] Välj ljusstyrka för teckenfönstret på frontpanelen.
[100 %] - Ljusast
[70 %] - Medelstark
[40 %] - Dämpad
[Auto standby] Aktivera eller avaktivera automatiskt standbyläge. Det är en energisparfunktion.
[På] – Växla till standbyläge efter 30 minuters inaktivitet (t.ex. i paus- eller stoppläge).
[Av] – Avaktivera automatiskt standbyläge.
EasyLink-inställning
1 Tryck på . 2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK . 3 Välj [EasyLink-inst] och tryck sedan på .
Videoinst.
Ljudinst.
Inställningar
EasyLink-inst
Av. inställn.
EasyLink
Enknappsuppsp.
Enknappsstandby
Systemljudkontroll
Ljudingångsmappning
Av
[PBC] Aktivera eller avaktivera innehållsmenyn för VCD-/SVCD-skivor med PBC (uppspelningskontroll).
[På] – Visa indexmenyn när du sätter i en skiva för uppspelning.
[Av] – Hoppa över menyn och starta uppspelningen från första titeln.
[Insomningstimer] Växla till standbyläge automatiskt efter en fördröjning.
[Av] – Avaktivera insomningstimern.
[15 minuter] , [30 minuter] , [45 minuter] , [60 minuter] – Välj en fördröjning.
4 Välj ett alternativ och tryck sedan på OK . 5 Välj en inställning och tryck på OK .
Återgå till föregående meny genom • att trycka på Stäng menyn genom att trycka på
Kommentar
Förklaringar till alternativen ovan  nns på sidorna som följer.
[EasyLink] Produkten har funktioner för Philips EasyLink, som använder HDMI CEC-protokollet (Consumer Electronics Control). EasyLink­kompatibla enheter som ansluts via HDMI­kontakter kan kontrolleras av en enda fjärrkontroll.
[På] – Aktivera EasyLink-funktioner.
[Av] – Avaktivera EasyLink-funktioner.
BACK .
.
37
SV
Page 38
[Enknappsuppsp.]
När du trycker på PLAY på fjärrkontrollen slås TV:n (med funktioner för enknappsuppspelning) och hemmabiosystemet på automatiskt. Om det  nns en skiva i hemmabiosystemet startar skivuppspelningen automatiskt och TV:n ändras automatiskt till rätt kanal för visning av innehållet.
[På] – Aktivera funktionen för enknappsuppspelning.
[Av] – Avaktivera funktionen för enknappsuppspelning.
[Enknappsstandby] När du håller ned fjärrkontrollen går det här hemmabiosystemet och alla andra anslutna HDMI CEC­enheter (om de stöder standbyläge med en knapptryckning) samtidigt in i standbyläge.
[På] – Aktivera funktionen för enknappsstandby.
[Av] – Avaktivera funktionen för enknappsstandby.
( Vänteläge ) på
[Ljudingångsmappning] Mappar anslutningen mellan andra enheter och hemmabiosystemets ljudingångar. Endast de identi erade enheterna kommer att visas för mappning.
Kommentar
Du måste aktivera [Systemljudkontroll] innan du kan mappa ljudingången.
Avancerad inställning
1 Tryck på . 2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK . 3 Välj [Av. inställn.] och tryck sedan på .
Videoinst.
Ljudinst.
Inställningar
EasyLink-inst
BD-Live-säkerh.
Nätverk
Programhämtning
Rensa lokal lagring
Av
Kommentar
När [Av] är valt kan inte hemmabiosystemet sättas i standby med fjärrkontrollen från TV:n eller andra enheter.
[Systemljudkontroll] När du spelar upp från en enhet vars ljud har dirigerats till hemmabiosystemet växlar hemmabiosystemet till motsvarande ljudkälla automatiskt.
[På] – Aktivera funktionen för systemljudkontroll. Fortsätt sedan till [Ljudingångsmappning] för att söka igenom och mappa alla anslutna enheter.
[Av] – Avaktivera funktionen för systemljudkontroll.
Av. inställn.
DivX® VOD-kod
Versionsinfo.
Återställ fabriksinställningar
4 Välj ett alternativ och tryck sedan på OK . 5 Välj en inställning och tryck på OK .
Återgå till föregående meny genom • att trycka på Stäng menyn genom att trycka på
Kommentar
Förklaringar till alternativen ovan  nns på sidorna som följer.
BACK .
.
38
SV
Page 39
[BD-Live-säkerh.]
Du kan begränsa internetåtkomsten när BD­R/RE-skivor används.
[På] – Internetåtkomst är inte tillåten för något BD-Live-innehåll.
[Av] – Internetåtkomst är tillåten för allt BD-Live-innehåll.
[Nätverk] Ställ in anslutningen till ett externt nätverk för hämtning av programvara och BD-Live­program. Du får stegvis hjälp med att installera nätverket.
[DivX® VOD-kod] Visa DivX® VOD-registreringskoden.
Tips
Ange produktens DivX-registreringskod när du hyr eller köper  lm från www.divx.com/vod. DivX- lmer som hyrs eller köps via tjänsten DivX® VOD (Video On Demand) kan endast spelas upp på den enhet som de har registrerats för.
[Versionsinfo.] Visar hemmabiosystemets programversion.
Kommentar
En mer detaljerad beskrivning  nns i Komma igång > Ställa in nätverket.
[Programhämtning] Uppdatera produktens programvara (om en nyare version  nns tillgänglig på Philips webbplats) för att förbättra uppspelningen.
[USB] – Hämta programvara via USB.
[Nätverk] – Hämta programvara via nätverket.
Kommentar
En mer detaljerad beskrivning  nns i Ytterligare information > Uppgradera programvara.
Tips
Den här informationen behövs när du ska ta reda på vilken som är den senaste tillgängliga programversionen på Philips webbplats som kan hämtas och installeras i hemmabiosystemet.
[Återställ fabriksinställningar] Återställ alla inställningar för produkten till fabriksinställningarna, utom inställningen [Föräldrakontroll] .
[Rensa lokal lagring] Tar bort innehållet i BD-Live-lagringsmappen på USB-enheten.
Kommentar
Lokal lagring är en mapp (BUDA) som  nns på den anslutna USB-enheten.
SV
39
Page 40
8 Uppdatera
programvara
Om du vill söka efter nya uppdateringar jämför du den aktuella programvaruversionen för ditt hemmabiosystem med den senaste programvaruversionen (om sådan  nns tillgänglig) på Philipss webbplats.
1 Tryck på . 2 Välj [Inställn] och tryck sedan på OK .
Uppdatera programvara via USB
1 Gå till www.philips.com/support och se
den senaste programvaruversionen för hemmabiosystemet.
2 Skapa en mapp med namnet UPG i roten
till en USB- ashenhet
3 Hämta programvaran till UPG-mappen
på USB- ashenheten.
4 Zippa upp den hämtade programvaran i
UPG-mappen
3 Välj [Av. inställn.] > [Versionsinfo.] och
tryck sedan på OK .
Uppdatera programvara via nätverket
1 Mer information om hur du förbereder
nätverksanslutningen  nns i kapitlet Komma igång > Ställa in nätverket.
2 På hemmenyn väljer du [Inställn] >
[Av. inställn.] > [Programhämtning] > [Nätverk] .
3 Bekräfta uppdateringen genom att följa
de instruktioner som visas på TV:n.
När uppdateringen är klar sätts » hemmabiosystemet automatiskt i standbyläge.
5 Sätt i USB- ashenheten i
hemmabiosystemet.
6 På hemmenyn väljer du [Inställn] > [Av.
inställn.] > [Programhämtning] > [USB] .
7 Bekräfta uppdateringen genom att följa
de instruktioner som visas på TV:n.
När uppdateringen är klar sätts » hemmabiosystemet automatiskt i standbyläge.
8 Koppla från nätsladden i några sekunder
och anslut den igen för att starta om hemmabiosystemet.
Kommentar
Stäng inte av spelaren och ta inte bort USB- enheten när programvaruuppdateringen utförs eftersom det kan skada hemmabiosystemet.
4 Koppla från nätsladden i några sekunder
och anslut den igen för att starta om hemmabiosystemet.
40
SV
Page 41
9 Specifikationer
Kommentar
Speci kationer och design kan ändras utan föregående meddelande.
Uppspelningsmedia
BD-Video, BD-R, BD-RE, DVD-Video, • DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, DVD+R/-R DL, CD-R/CD-RW, Audio CD, Video CD/SVCD, Picture CD, MP3-CD, WMA­CD, DivX (Ultra)-CD, USB- ashenhet.
Förstärkare
Total uteffekt: 1000 W RMS• Frekvensomfång: 40 Hz – 20 kHz• Signal/brusförhållande: > 65 dB (A-vägd)• Ingångskänslighet:
AUX1/2: 400 mV • MP3 LINK: 250 mV
Video
Signalsystem: PAL/NTSC• Komponentvideoutgång: 480i/576i, • 480p/576p, 720p, 1080i HDMI-utgång: 480p, 576p, 720p, 1080i, • 1080p, 1080p24
Ljud
Digital S/PDIF-ljudingång:
Koaxial: IEC 60958-3• Optisk: TOSLINK
Samplingsfrekvens:
MP3: 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz• WMA: 44,1 kHz, 48 kHz
Konstant bithastighet:
MP3: 112 kbit/s - 320 kbit/s• WMA: 48 kbit/s - 192 kbit/s
Radio
Mottagningsområde: FM 87,5–108 MHz • (50 kHz) Signal/brusförhållande: FM 50 dB• Frekvensomfång: FM 180 Hz~9 kHz/± • 6 dB
USB
Kompatibilitet: Hi-Speed USB (2.0)• Klass som hanteras: UMS (USB-• masslagringsklass) Filsystem: FAT16, FAT32
Huvudenhet
Strömförsörjning: 220 – 240 V; ~50 Hz• Strömförbrukning: 180 W• Strömförbrukning i standbyläge: < 0,8 W • Mått (B x H x D): 435 x 64 x 341 (mm)• Vikt: 4 kg
Högtalare
System: satellithögtalare med fullt • frekvensomfång Högtalarimpedans: 3 ohm (center), 5 ohm • (främre/bakre) Högtalarelement:
Center/främre/bakre: 2 x 3 tums • woofer + 1 x 2 tums tweeter
Frekvensomfång: 130 Hz – 20 kHz• Mått (b x h x d):
För HTS7500:
- Center: 370 x 104 x 87 (mm)
- Främre/bakre: 130 x 324 x 130 (mm) För HTS7520:
- Center: 370 x 104 x 87 (mm)
- Främre: 247 x 1108 x 247 (mm)
- Bakre: 130 x 324 x 130 (mm) För HTS7540:
- Center: 370 x 104 x 87 (mm)
- Främre/bakre: 247 x 1108 x 247 (mm)
41
SV
Page 42
Vikt:
För HTS7500:
- Center: 1,3 kg
- Främre/bakre: 1,5 kg För HTS7520:
- Center: 1,3 kg
- Främre: 3,9 kg
- Bakre: 1,5 kg För HTS7540:
- Center: 1,3 kg
- Främre/bakre: 3,9 kg
Subwoofer
Impedans: 3 ohm• Högtalarelement: 165 mm woofer • (6,5 tum) Frekvensomfång: 45 Hz – 5 kHz• Mått (B x H x D): 295 x 375 x 295 (mm)• Vikt: 6,3 kg
Laserspeci kation:
Lasertyp:
BD-laserdiod: InGaN/AIGaN• DVD-laserdiod: InGaAIP• CD-laserdiod: A IGaAs
Våglängd:
BD: 405 ±5 nm• DVD: 650 +5/-10 nm• CD: 790 +10/-20 nm
Uteffekt:
BD: Högst: 20 mW• DVD: Högst: 7 mW• CD: Högst: 7 mW
42
SV
Page 43
10 Felsökning
Varning
Risk för elektriska stötar. Ta aldrig bort höljet från produkten.
Försök aldrig reparera systemet själv. Om du gör det gäller inte garantin. Om du har problem med att använda den här produkten kan du kontrollera följande innan du begär service. Om problemet kvarstår registrerar du produkten och får support på www.philips.com/welcome.
Om du kontaktar Philips behöver du ange modell- och serienumret till produkten. Modell­och serienumret  nns på produktens bak- eller undersida. Skriv numren här: Modellnummer _________________________ Serienr _______________________________
Det visas ingen bild vid HDMI-anslutning.
Om den anslutna enheten inte är HDCP- kompatibel kan du inte överföra bilden via en HDMI-anslutning. Använd komposit­eller komponentvideoanslutning. Kontrollera om det är fel på HDMI- kabeln. Byt ut HDMI-kabeln mot en ny. Om det här inträffar när du ändrar HDMI-videoupplösningen trycker du på HDMI upprepade gånger tills bilden visas.
Ingen bild på komponentanslutningen (Y Pb Pr).
Om HDMI-videoanslutningen är inställd [Auto] eller [1080p/24Hz]  nns ingen videosignal från komponentanslutningen. Ändra HDMI-videoinställningen eller ta bort HDMI-anslutningen.
Ingen HD-videosignal på TV:n.
Se till att skivan innehåller HD-video.• Se till att TV:n har funktioner för HD-• video.
Huvudenhet
Knapparna på hemmabiosystemet fungerar inte.
Koppla bort hemmabiosystemet från nätuttaget i några minuter och anslut det sedan igen.
Bild
Ingen bild.
Kontrollera att rätt källa för det här • hemmabiosystemet har valts på TV:n.
Ljud
Inget ljud.
Kontrollera att ljudkablarna är anslutna • och välj rätt ingångskälla (till exempel AUDIO SOURCE , USB ) för enheten som du vill använda.
Det hörs inget ljud vid HDMI-anslutning.
Om den anslutna enheten inte är HDCP-kompatibel eller endast är DVI­kompatibel kan du överföra ljud via en HDMI-anslutning. Gör en analog eller digital ljudanslutning. Kontrollera att inställningen •[HDMI-ljud] är aktiverad.
SV
43
Page 44
Det kommer inget ljud från TV-program.
Anslut en ljudkabel mellan ljudingången • på hemmabiosystemet och ljuduttaget på TV:n. Tryck sedan upprepade gånger på AUDIO SOURCE och välj rätt ljudingångskälla.
Ingen surroundljudseffekt från högtalarna.
Tryck på SURR. SOUND och välj en lämplig surroundljudsinställning. Kontrollera att källan du spelar upp är inspelad eller sänd med surroundljud (Dolby Digital osv.). Ljudet kan inte överföras via HDMI-anslutningen om den anslutna enheten inte är HDCP­kompatibel eller endast är DVI­kompatibel. Gör en analog eller digital ljudanslutning.
Uppspelning
Det går inte att spela upp skivan.
Kontrollera att produkten har funktioner • för skivan. Se Speci kationer. Kontrollera att produkten har funktioner • för regionkoden för DVD- eller BD­skivan. För DVD±RW- och DVD±R-skivor: • Kontrollera att skivan är färdigställd. Rengör skivan.
Det går inte att spela upp DivX-video ler.
Kontrollera att DivX-video len är komplett. Kontrollera att  ltillägget stämmer.
Innehållet på USB- ashenheten kan inte läsas.
USB-hårddiskformatet är inte kompatibelt med den här produkten. Disken är formaterad med ett annat  lsystem som inte fungerar med den här produkten (t.ex. NTFS).
No entry (Ingen inmatning) visas på TV:n.
Åtgärden kan inte utföras.
Det går inte att komma åt BD-Live- funktionen.
Kontrollera nätverkets anslutning eller se • till att nätverket har kon gurerats. Rensa lokalt lagringsutrymme, eventuellt • internminne eller USB. Kontrollera att BD-skivan hanterar BD • Live-funktionen.
Det går inte att spela upp eller läsa data ler (JPEG, MP3, WMA).
Kontrollera att data len lagrats med • något av formaten UDF, ISO9660 eller JOLIET. Kontrollera att JPEG- ltillägget är .jpg, • .JPG, .jpeg eller .JPEG. Kontrollera att  ltillägget är .mp3 eller • .MP3, och .wma eller .WMA för Windows Media™ Audio.
44
SV
Page 45
11 Ordlista
A
AVCHD
AVCHD är ett nytt format (en ny standard) för HD-videokameror för in- och uppspelning av HD-bild.
B
BD-J
Vissa BD-Video-skivor innehåller Java-program och de programmen kallas BD-J. Du kan använda olika interaktiva funktioner utöver vanlig videouppspelning.
Blu-ray Disc-skiva (BD)
Blu-ray Disc-skivan är nästa generations optiska videoskiva som klarar att lagra fem gånger mer data än en vanlig DVD. Tack vare den stora kapaciteten kan du dra nytta av funktioner som HD-video,  erkanaligt surroundljud, interaktiva menyer och så vidare.
DivX Video-On-Demand
Den här DivX Certi ed ®-enheten måste registreras för att kunna spela upp DivX Video-on-Demand (VOD)-innehåll. Skapa registreringskoden genom att lokalisera DivX VOD-avsnittet i enhetens inställningsmeny. Besök vod.divx.com med den här koden för att slutföra registreringsprocessen och lära dig mer om DivX-video.
Dolby Digital
Ett surroundljudsystem utvecklat av Dolby Laboratories som innehåller upp till sex kanaler med digitalt ljud (front vänster och höger, surround vänster och höger, center och subwoofer).
Dolby Pro Logic IIx
En avancerad matrisavkodningsteknik som utökar tvåkanaligt eller  erkanaligt 5.1­ljud till 7.1-kanalsuppspelning, vilket ger en surroundljudsupplevelse.
Dolby TrueHD
Dolby TrueHD är ett ljudformat med mycket hög kvalitet som återger masterljudet i studion.
BONUSVIEW
Det här är en BD-Video-funktion (Final Standard Pro le eller Pro le 1.1) för interaktivt innehåll på skivor, som bild-i-bild­funktioner. Det här innebär att du kan spela upp både en primär och en sekundär video samtidigt.
D
DivX-video
DivX® är ett digitalt videoformat som skapats av DivX, Inc. Det här är en of ciellt certi erad DivX-enhet som spelar upp DivX-video. Besök www.divx.com för mer information och programvaruverktyg för konvertering av dina  ler till DivX-video.
DTS
Digital Theatre Systems. Ett surroundljudsystem som ger 5.1 kanaler digitalt ljud i konsumentelektronik och mjukvaruinnehåll. Det är inte utvecklat av Dolby Digital.
DTS-HD
DTS- HD är ett avancerat ljudformat med hög kvalitet som används på biografer. Tidigare DTS Digital Surround-kompatibel utrustning kan spela upp DTS-HD som DTS Digital Surround-ljud. BD-Video har funktioner för upp till 7.1-kanalsljud.
SV
45
Page 46
H
M
HDCP
High-bandwidth Digital Content Protection. En speci kation som ger säker överföring av digitalt innehåll mellan olika enheter (för att förebygga otillåten kopiering).
HDMI
HDMI (High-De nition Multimedia Interface) är ett digitalt gränssnitt med hög hastighet som kan överföra okomprimerad högupplöst video och digitalt  erkanaligt ljud. Det ger mycket hög bild- och ljudkvalitet, helt utan brus. HDMI är fullständigt bakåtkompatibelt med DVI. Enligt krav i HDMI-standarden leder anslutning till HDMI- eller DVI-produkter utan HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) till att antingen video- eller ljudsignalen kommer att saknas.
J
JPEG
Ett mycket vanligt digitalt stillbildsformat. Ett komprimeringssystem för stillbilder som föreslagits av Joint Photographic Expert Group och som ger liten kvalitetsförsämring av bilden trots högt komprimeringsförhållande. Filerna identi eras genom  ltillägget .jpg eller .jpeg.
L
Lokal lagring
Det här lagringsutrymmet används som mål för lagring av ytterligare innehåll från BD-Live­aktiverad BD-Video.
MP3
Ett  lformat med ett datakomprimeringssystem för ljud. MP3 är en förkortning av Motion Picture Experts Group 1 (eller MPEG-1) Audio Layer 3. När MP3­formatet används kan en CDR-R eller CD­RW innehålla omkring tio gånger mer data än en vanlig CD.
N
Nätverk
En grupp med länkade enheter i ett företag, en skola eller hemma. Anger gränserna för ett visst nätverk.
P
PBC
Uppspelningskontroll. Ett system för navigering i Video CD/Super VCD via skärmmenyer som registrerats på skivan. Du kan spela upp och söka på skivan interaktivt.
W
WMA
Windows Media™ Audio. Avser en ljudkomprimeringsteknik som utvecklats av Microsoft Corporation. WMA-data kan kodas med hjälp av Windows Media Player version 9 eller Windows Media Player för Windows XP. Filerna identi eras genom  ltillägget .wma.
46
SV
Page 47
DK
Advarsel: Usynlig laserstråling ved åbning når sikkerhedsafbrydere er ude af funktion. Undgå utsættelse for stråling. Bemærk: Netafbryderen er sekundært indkoblet og ofbryder ikke strømmen fra nettet. Den indbyggede netdel er derfor tilsluttet til lysnettet så længe netstikket sidder i stikkontakten.
S
Klass 1 laseraparat Varning! Om apparaten används på annat sätt än i denna bruksanvisning speci cerats, kan användaren utsättas för osynlig laserstrålning, som överskrider gränsen för laserklass 1. Observera! Stömbrytaren är sekundärt kopplad och bryter inte strömmen från nätet. Den inbyggda nätdelen är därför ansluten till elnätet så länge stickproppen sitter i vägguttaget.
SF
Luokan 1 laserlaite Varoitus! Laitteen käyttäminen muulla kuin tässä käyttöohjeessa mainitulla tavalla saattaa altistaa käyttäjän turvallisuusluokan 1 ylittävälle näkymättömälle lasersäteilylle. Oikeus muutoksiin varataan. Laite ei saa olla alttiina tippu-ja roiskevedelle. Huom. Toiminnanvalitsin on kytketty toisiopuolelle, eikä se kytke laitetta irti sähköverkosta. Sisäänrakennettu verkko-osa on kytkettynä sähköverkkoon aina silloin, kun pistoke on pistorasiassa.
Italia
DICHIARAZIONE DI CONFORMITA’
Si dichiara che l’apparecchio HTS7500, HTS7520, HTS7540, Philips risponde alle prescrizioni dell’art. 2 comma 1 del D.M. 28 Agosto 1995 n. 548. Fatto a Eindhoven
Philips Consumer Lifestyle
Philips, Glaslaan 2 5616 JB Eindhoven,
The Netherlands
Norge
Typeskilt  nnes på apparatens underside.
Observer: Nettbryteren er sekundert innkoplet. Den innebygde netdelen er derfor ikke frakoplet nettet så lenge apparatet er tilsluttet nettkontakten.
For å redusere faren for brann eller elektrisk støt, skal apparatet ikke utsettes for regn eller fuktighet.
47
Page 48
© 2009 Koninklijke Philips Electronics N.V. All rights reserved. sgptt_0930/12/05_1
Loading...