PHILIPS DVP3310 User Manual [da]

Page 1
Register your product and get support at
www.philips.com/welcome
DVP3310
DA Brugervejledning
Page 2
Page 3
Indholdsfortegnelse
Vigtige sikkerhedsoplysninger 4 Varemærker 5
Apparatet i hovedtræk 6 Produktoversigt 7
Tilslutning af videokabler 9 Tilslutning af lydkabler 10 Før lyden til andre enheder 10 Sæt ledningen i stikkontakten 11
10 Ordliste 29
Dansk
Indholdsfortegnelse
Gør fjernbetjeningen klar 12 Sådan  nder du den rigtige TV-kanal 13 Vælg menusproget 13 Aktiver progressiv scanning 14
Afspilning fra disk 15 Videoafspilning 16 Musikafspilning 18 Fotoafspilning 19
Generel opsætning 21 Opsætning af lyd 21 Videoindstilling 22 Indstillinger 23
Opdatering af software 25 Vedligeholdelse 25
9 Fejl nding
28
DA
3
Page 4
1 Vigtigt
Vigtige sikkerhedsoplysninger
Advarsel
Risiko for overophedning! DVD player må ikke anbringes i et trangt rum, f.eks. i en bogreol. Sørg for en afstand på mindst 10 cm hele vejen omkring DVD player til ventilation. Sørg for, at gardiner eller andre genstande ikke dækker ventilationsristene på DVD player. Anbring aldrig DVD player’et, fjernkontrollen eller
batterierne i nærheden af åben ild eller andre varmekilder, herunder direkte sollys. Benyt kun din DVD player indendørs. Lad ikke din
DVD player komme i kontakt med vand, fugt og genstande, der indeholder vand. Placer aldrig denne DVD player på andet elektrisk
udstyr. Hold forsvarlig afstand til DVD player i tordenvejr.
Hvis netstikket eller et apparatstik bruges til at afbryde enheden, skal disse kunne betjenes. Apparatet afgiver både synlig og usynlig laserstråling,
når det er tændt. Undgå at blive udsat for stråling.
Dette produkt overholder EU’s krav om radiointerferens. Produktet overholder følgende direktiver og anvisninger: 2006/95/EC, 2004/108/EC
Om progressiv scanning
Forbrugerne skal være opmærksomme på, at ikke alle high de nition-TV’er er fuldt kompatible med dette produkt, hvilket kan betyde, at der vises fejl i billedet. I tilfælde af billedproblemer i forbindelse med 525­eller 625-progressiv scanning anbefales det, at brugeren skifter forbindelsen til standardde nitions-udgangen. Hvis du har spørgsmål angående kompatibiliteten mellem vores TV og denne model 525p- og 625p-DVD-afspiller, skal du kontakte vores kundeservicecenter.
Hovedsikring (kun Storbritannien) Denne DVD player er udstyret med et godkendt støbt stik. Hvis det bliver nødvendigt at udskifte sikringen, skal den udskiftes med en sikring af samme type som angivet på stikket (f.eks. 10A).
1 Fjern sikringshætten og sikringen. 2 Den nye sikring skal overholde BS
1362 og være udstyret med ASTA­godkendelsesmærket. Hvis du har mistet sikringen, skal du kontakte forhandleren for at bekræfte typen.
3 Sæt sikringshætten på igen.
For at overholde EMC-direktivet på netstikket må dette produkt ikke frakobles netledningen.
Genbrug
Dit produkt er udviklet og fremstillet i materialer og komponenter af høj kvalitet, som kan genbruges. Når et produkt er forsynet med symbolet med en overkrydset affaldsspand på hjul, betyder det, at produktet er omfattet af EU­direktiv 2002/96/EC:
4
DA
Page 5
Bortskaf aldrig dit produkt sammen med andet husholdningsaffald. Undersøg venligst de lokale regler for indsamlingsregler for elektriske og elektroniske produkter. Den korrekte bortskaffelse af dit gamle produkt er med til at forhindre potentielt negativ påvirkning af miljøet og menneskers helbred.
Copyright i Storbritannien Optagelse og afspilning af materiale kan være betinget af samtykke. Se Copyright Act 1956 og The Performer’s Protection Acts 1958 to
1972.
Varemærker
Fremstillet på licens fra Dolby Laboratories. Dolby og dobbelt-D-symbolet er varemærker tilhørende Dolby Laboratories.
Dansk
Vigtigt
Dit produkt indeholder batterier, som falder ind under EU-direktiv 2006/66/EC. De må ikke bortskaffes sammen med almindeligt husholdningsaffald. Du bør undersøge de lokale indsamlingsregler for batterier. Den korrekte bortskaffelse af batterier er med til at forhindre potentielt negativ påvirkning af miljø og menneskers helbred.
Copyright-meddelelse
Dette produkt indeholder teknologi med copyright-beskyttelse, som er beskyttet af visse amerikanske patenter og anden immateriel ejendom tilhørende Macrovision Corporation og andre rettighedsejere. Brug af teknologi med copyright-beskyttelse skal godkendes af Macrovision Corporation og er kun beregnet til privat brug og anden visning for et begrænset publikum, medmindre det er godkendt af Macrovision Corporation. Ombygning og demontering er forbudt.
Windows Media og Windows-logoet er varemærker eller registrerede varemærker tilhørende Microsoft Corporation i USA og/ eller andre lande.
DA
5
Page 6
2 Din DVD player
Områdekoder
Diske med følgende områdekoder kan afspilles.
Tillykke med dit køb, og velkommen til Philips! Få alle fordele af den support, som Philips byder på, ved at registrere produktet på www.philips. com/welcome.
Denne DVD player bringer lyd og billede til live. Den afspiller stort set alle disk-formater, herunder visning af digitale billeder helt uden at gå på kompromis med billedkvaliteten.
Apparatet i hovedtræk
Tilpasning til skærm Se  lmen i fuld skærm på ethvert TV.
Komponent-video med progressiv scanning Flytter grænserne for standardopløsning og giver en mere  lm-agtig billedvisning, der er mere tilfredsstillende, når man ser DVD’er på en TV-skærm.
DVD-områdekode Lande
Europa
Rusland
6
DA
Page 7
Produktoversigt
Fjernbetjening
Hovedenhed
a ( Standby-tændt )
Tænder og slukker for DVD player • eller skifter til standby.
b Diskskuffen c Display d
( Åbn/luk )
Åbner eller lukker diskskuffen.
Dansk
1
2
3
4
5
6
7
8
18
Din DVD player
17
16
15
14
e
( Afspil/pause )
Starter, pauser eller fortsætter • diskafspilningen.
9
10
a ( Standby-tændt )
Tænder og slukker for DVD player • eller skifter til standby.
b
c DISC MENU
( Åbn/luk )
Åbner eller lukker diskskuffen.
Åbner eller lukker diskmenuen. • For VCD og SVCD aktiveres eller • deaktiveres PBC (playback control) i PBC-tilstand.
13
12
11
DA
7
Page 8
d
e
f
( Navigationsknapper )
Navigerer gennem menuerne.• Søger hurtigt frem (højre) eller • hurtigt tilbage (venstre). Tryk  ere gange for at ændre søgehastigheden. Søger langsomt frem (op) eller • langsomt tilbage (ned). Tryk  ere gange for at ændre søgehastigheden.
BACK
Går tilbage til forrige menu.• Ved DVD navigerer den til • titelmenuen. Ved VCD version 2.0 eller SVCD • med PBC slået til, skiftes tilbage til menuen.
/ ( Forrige/Næste )
Springer til forrige eller næste titel, • kapitel eller spor. Hold nede for hurtig søgning frem • eller tilbage.
m AUDIO
Vælger et lydsprog eller kanal på en • disk.
n
( Stop )
Stopper diskafspilning.
o
( Afspil/pause )
Starter, pauser eller fortsætter • diskafspilningen.
p
INFO
Ved diske vises oplysninger om • diskens aktuelle status. For diasshows vises en • miniaturevisning af foto ler.
q OK
Bekræfter en indtastning eller et valg.
r SETUP
Åbner eller lukker • opsætningsmenuen.
g
( Lydløs funktion )
Slår lyden fra eller til.
h Taltaster
Vælger et emne, der skal afspilles.
i SUBTITLE
Vælger undertekstsprog på en disk.
j
ZOOM
Tilpasser billedformatet til tv-• skærmen. Zoomer ind eller ud i billedet.
k REPEAT
Skifter mellem forskellige • gentagelsesfunktioner.
l REPEAT A-B
Markerer afsnittet til gentagen • afspilning eller deaktiverer gentagelsestilstand.
8
DA
Page 9
3 Tilslutning
Opret de følgende tilslutninger for at bruge DVD player.
Bemærk
Du skal tilslutte denne DVD player direkte til et TV.
Dansk
Mulighed 1: Tilslutning til komponent-
Grundtilslutninger:
Video• Lyd
Øvrige tilslutninger:
Før lyden til andre enheder:
Digital forstærker/modtager• Analogt stereosystem
Bemærk
På identi kationspladen bag på eller i bunden af produktet kan du se oplysninger om type og strømtype.
Sørg for, at strømmen til det pågældende udstyr er afbrudt, inden det tilsluttes, eller tilslutninger byttes om.
Tip
videostik
Pb
Pr
Y
COMPONENT VIDEO OUT
Pr
Pb
COMPONENT
VIDEO IN
Y
1 Tilslut komponent-videokablerne
(medfølger ikke) til Y Pb Pr -stikkene på denne DVD player og komponent­videoindgangsstikkene på TV’et.
Hvis der anvendes et TV med • progressiv scanning, kan man aktivere progressiv scanning.
Tilslutning
Der kan bruges forskellige typer stik, når en enhed skal sluttes til dit TV. Det afhænger af tilgængelighed og dine behov. Der  ndes en omfattende interaktiv guide til at hjælpe med at tilslutte dit produkt på www.connectivityguide.philips.com.
Tilslutning af videokabler
Tilslut denne DVD player til TV’et for at se disken blive afspillet. Vælg den bedste videotilslutning, som TV’et understøtter.
Mulighed 1: Tilslutning til et komponent-• videostik (på et standard-TV eller et TV med progressiv scanning). Mulighed 2: Tilslutning til SCART-stikket • (på et standard-TV). Mulighed 3: Tilslutning til videostik • (CVBS) (på standard-TV).
Tip
Komponent-videoindgange på TV’et kan være mærket Y Pb/Cb Pr/Cr eller YUV.
Denne type tilslutning giver en god billedkvalitet.
DA
9
Page 10
Mulighed 2: Tilslutning til SCART-stik
Tilslutning af lydkabler
Tilslut lyden fra denne DVD player til TV’et for at kunne høre lyden gennem TV’et.
AUDIO IN
1 Tilslut et SCART-kabel (medfølger ikke)
mellem TV OUT -stikket på denne DVD player og SCART-indgangen på TV’et.
Tip
Denne type tilslutning giver en god billedkvalitet.
Mulighed 3: Tilslut til videostikket (CVBS)
VIDEO IN
1 Tilslut et composite video-kabel
(medfølger ikke) mellem VIDEO OUT -stikket på denne DVD player og
videoindgangen på TV’et.
1 Tilslut lydkablerne (medfølger ikke) til
AUDIO OUT L/R -stikkene på denne DVD player og lydindgangsstikkene på TV’et.
Før lyden til andre enheder
Før lyden fra denne DVD player til andre enheder for at forbedre lydafspilningen.
Tilslutning til digital forstærker/ modtager
DIGITAL IN
DIGITAL
OUT
COAXIAL
Tip
Videoindgangsstikket på TV’et kan være mærket med enten A/V IN, VIDEO IN, COMPOSITE eller BASEBAND. Denne type tilslutning giver en standard
billedkvalitet.
10
DA
1 Tilslut et koaksialkabel (medfølger
ikke) mellem COAXIAL/DIGITAL OUT -stikket på denne DVD player
og COAXIAL/DIGITAL-indgangen på enheden.
Page 11
Tip
Lydgengivelsen kan optimeres (se afsnittet “Indstillingsjustering” - [OPS. AF LYD] > [Digitalt
output] ).
Tilslutning til analogt stereosystem
Sæt ledningen i stikkontakten
Advarsel
Risiko for produktskade! Kontroller, at forsyningsspændingen svarer til den spænding, der er trykt på undersiden af DVD player.
Dansk
AUDIO IN
1 Tilslut lydkablerne (medfølger ikke) til
AUDIO OUT L/R -stikkene på denne DVD player og lydindgangsstikkene på enheden.
1 Sæt netledningen i stikkontakten.
DVD player er klar til opsætning. »
Tilslutning
DA
11
Page 12
4 Kom i gang
Gør fjernbetjeningen klar
Navigering i menuen
1 Peg fjernbetjeningen direkte mod
sensoren på DVD player, og vælg den ønskede funktion.
1 Skub for at tage dækslet af
batterirummet.
2 Isæt batterier af typen 2 AAA med
korrekt polaritet (+/-) som vist.
3 Luk dækslet.
Advarsel
Tag batterierne ud, når de er brugt op, eller hvis fjernbetjeningen ikke skal bruges i længere tid. Bland ikke batterier (gamle og nye eller brunstens-
og alkaliske batterier osv.). Batterier indeholder kemiske stoffer og bør derfor
altid bortskaffes på forsvarlig vis.
2 Anvend følgende knapper på
fjernbetjeningen for at navigere i menuerne på skærmen.
Knap Handling
Flytter op eller ned.
Flytter til venstre eller
til højre.
OK Bekræfter et valg.
Indtaster tal
12
DA
Page 13
Sådan  nder du den rigtige TV-kanal
Vælg menusproget
1 Tryk på for at tænde for DVD player. 2 Tænd for TV’et, og skift til den rigtige
videokanal på en af følgende måder:
Gå til den sidste kanal på TV’et, og • tryk derefter på knappen kanal ned, indtil du ser Philips-skærmen. Tryk gentagne gange på
SOURCE -knappen på
fjernbetjeningen til TV’et.
Tip
Videokanalen  ndes mellem de sidste og de første kanaler, og kan hedde FRONT, A/V IN, VIDEO, HDMI osv. Se brugervejledningen til TV’et for at få oplysninger om, hvordan du vælger den korrekte indgang på TV’et. Hvis lyden fra denne DVD player føres til en anden
lydenhed (f.eks. lydsystem eller radio), skal du indstille lydenheden til den rigtige kanal, hvor lyden kommer. Se i brugervejledningen for enheden for at få  ere oplysninger.
Generel ops
OSD-sprog
Aut. Standby
English
Français
Deutsch
Italiano
Español
Português
Nederlands
Svenska
1 Tryk på SETUP .
» [Generel ops] -menuen vises.
2 Vælg [OSD-sprog] , og tryk på .
Sprogindstillingerne afhænger af land • og område. Det svarer muligvis ikke til den viste illustration.
3 Tryk på for at vælge et sprog, og tryk
derefter på OK .
Tip
Dansk
Kom i gang
Standardsproget for lyden på DVD’en og diskmenuen kan indstilles, se afsnittet “Indstillingsjustering”
- [Indstillinger] for at få  ere oplysninger.
DA
13
Page 14
Aktiver progressiv scanning
Bemærk
Tilslut et TV med progressiv scanning med komponent-videostik (se afsnittet “Tilslutning af videokabler - Mulighed 1: Tilslutning til komponent-videostik”).
OPS. VIDEO
TV-system
TV SKÆRM
BILLEDINDSTL
KOMPONENT
Interlaced
RGB
P-Scan
1 Tænd for TV’et, og vælg den ønskede
kanal til DVD player.
2 Tryk på SETUP .
Når progressiv scanning er aktiveret for både denne DVD player og TV’et under afspilning, kan billedet være forvrænget. Deaktiver progressiv scanning både på denne DVD player og TV’et.
3 Tryk på for at vælge [OPS. VIDEO] . 4 Vælg [KOMPONENT] > [P-Scan] , og
tryk på OK .
Der vises en advarselsmeddelelse. »
5 Vælg [Ja] , og tryk på OK for at fortsætte.
Den progressive indstilling er færdig. »
Bemærk
Vent i 15 sekunder for automatisk gendannelse, hvis der vises et blankt eller forvrænget billede på skærmen. Hvis der ikke vises noget billede, skal du slukke for
progressiv scanning således: 1) Tryk på for at åbne for diskskuffen. 2) Tryk på Talt ast “1” .
6 Tryk på SETUP for at gå ud af menuen. 7 Nu kan du tænde for progressiv scanning
på TV’et (se brugervejledningen til TV’et).
14
DA
Page 15
5 Afspilning
Afspilning fra disk
Bemærk
DVD’er og DVD-afspillere er udviklet med regionale restriktioner. Sørg for, at den DVD-video, du afspiller, er til den samme region som din afspiller (angivet bagpå). Denne DVD player understøtter afspilning af
følgende  lformater: MP3/WMA/JPEG. For at kunne afspille DVD-R, DVD+R eller DVD-RW
skal disken være færdiggjort.
Diskafspilning
Tip
Hvis menuen til indtastning af adgangskoden vises, skal du indtaste adgangskoden, før disken kan afspilles.
Hvis du sætter en disk på pause eller stopper den i cirka 5 minutter, aktiveres pauseskærmen. Tryk på DISC MENU for at deaktivere pauseskærmen.
Hvis du ikke trykker på nogen knapper i 15 minutter, efter at du har sat en disk på pause eller stoppet den, skifter denne DVD player automatisk til standby­tilstand.
Dansk
Afspilning
Advarsel
Læg aldrig andre objekter end diske i diskskuffen.
1 Tryk på for at åbne diskrummet. 2 Indsæt en disk med etiketsiden opad.
Dobbeltsidede diske skal lægges i • med den side, der skal afspilles, opad.
3 Tryk på for at åbne diskrummet.
For at se diskafspilningen skal du • tænde for TV’et på den korrekte kanal for denne DVD player. Hvis afspilning ikke starter • automatisk, skal du trykke på
4 For at stoppe diskafspilningen skal du
trykke på
.
.
DA
15
Page 16
Videoafspilning
Skift videoafspilning
1 Afspil en titel.
Bemærk
Videodiske starter altid afspilningen fra det sted, hvor de sidst blev stoppet. For at afspille fra begyndelsen skal du trykke på
, mens meddelelsen vises.
Betjen en titel
1 Afspil en titel. 2 Brug fjernbetjeningen til at betjene titlen.
Knap Handling
Starter, pauser eller fortsætter
diskafspilningen.
, Søger hurtigt frem (højre)
, Søger langsomt fremad (op)
Stopper diskafspilning. Springer til næste titel eller
kapitel. Springer til starten af den aktuelle
titel eller kapitel. Tryk to gange for at springe til foregående titel eller kapitel.
eller hurtigt tilbage (venstre). Tryk  ere gange for at ændre søgehastigheden.
eller langsomt baglæns (ned). Tryk  ere gange for at ændre søgehastigheden. På VCD/SVCD er det ikke muligt at søge langsomt baglæns.
2 Brug fjernbetjeningen til at skifte
videoafspilningen.
Knap Handling
AUDIO Vælger et lydsprog eller kanal på
en disk. Gælder kun for diske med  ere lydsprog eller kanaler.
SUBTITLE Vælger undertekstsprog på en
disk. Gælder kun for diske med  ere undertekstsprog.
REPEAT Aktiverer eller deaktiverer
gentagelsestilstand. Indstillingerne for gentagelse varierer alt afhængigt af disktypen. Ved VCD/SVCD er det kun muligt at gentage afspilningen, hvis PBC-tilstanden er slået fra.
ZOOM
(Tilpasning til skærm)
ZOOM Skifter mellem skærmens format
INFO Viser den aktuelle status eller
Tilpasser billedformatet til TV­skærmen. Tryk gentagne gange, indtil billedet skaleres, så det passer på TV-skærmen.
og en anden zoomfaktor. Tryk på Navigationsknapper for at panorere i det billede, der zoomes på.
oplysninger om disken. Her kan du ændre indstillingerne for videoafspilning uden at afbryde diskafspilningen.
16
Bemærk
Nogle handlinger fungerer ikke med alle diske. Læs de oplysninger, der følger med disken, for at få  ere oplysninger.
DA
Page 17
Adgang til DVD-menuen
Spring hurtigt hen til et bestemt tidspunkt
1 Tryk på DISC MENU for at få adgang til
diskens hovedmenu.
2 Vælg en afspilningsfunktion, og tryk
derefter på OK .
I nogle menuer skal du trykke på Taltaster for at indtaste dit valg. For at vende tilbage til titelmenuen • under afspilning skal du trykke på
BACK .
Adgang til VCD-menuen
PBC (Playback Control) for VCD/SVCD er som standard slået til i fabriksindstillingerne. Når du sætter en VCD/SVCD i, vises indholdsmenuen.
1 Tryk på Taltaster for at vælge en
afspilningsfunktion, og tryk derefter på OK for at starte afspilningen.
Hvis PBC er slået fra, springer den • over menuen og starter afspilningen fra første nummer. For at vende tilbage til menuen • under afspilning skal du trykke på
BACK (kun muligt, hvis PBC er
aktiveret).
1 Under afspilning trykker du på INFO .
Diskstatusmenuen vises. »
Dansk
2 Vælg den aktuelle forløbne spilletid, og
tryk derefter på
[Tt-tid] (titeltid)
[Kap-tid] (kapiteltid)
[Disktid] (disktid)
[Sportidspunkt] (spor tid)
.
Afspilning
3 Tryk på Taltaster for at indtaste den tid,
du vil springe til, tryk derefter på OK
Vis spilletid
1 Under afspilning trykker du på INFO .
Diskstatusmenuen vises. »
2 Vælg [Disp.-tid] , og tryk på .
Indstillingerne for displayet er » forskellige afhængigt af disktype.
Indstilling Handling
[Titel forløb] / [Kapitel gået]
[Titel rest] / [Kapitel rest]
[Forløb i alt] / [Enklt frløbt]
[Rest i alt] / [Enklt rest]
Viser afspillet tid for titel eller kapitel på DVD’en.
Viser resterende tid for titel eller kapitel på DVD’en.
Viser afspillet tid for disk eller spor på VCD/ SVCD’en.
Viser resterende tid for disk eller spor på VCD/ SVCD’en.
Tip
Tryk på DISC MENU for at aktivere eller deaktivere PBC.
3 Vælg et menupunkt, og tryk på OK .
DA
17
Page 18
Se videoafspilningen fra forskellige kameravinkler
Musikafspilning
1 Under afspilning trykker du på INFO .
Diskstatusmenuen vises. »
2 Vælg [Vinkel] , og tryk på . 3 Tryk på Taltaster for at skifte vinkel.
Afspilningen skifter til den valgte vinkel. »
Bemærk
Gælder kun diske med scener optaget i  ere vinkler.
Gentag afspilning af et bestemt afsnit
1 Tryk på REPEAT A-B under afspilning, på
det sted hvor startpunktet skal markeres.
2 Tryk en gang til på REPEAT A-B for at
markere slutpunktet.
Gentagen afspilning starter. »
3 Tryk en gang til på REPEAT A-B for at
afslutte gentagen afspilning.
Bemærk
Det er kun muligt at markere et afsnit, der skal gentages, inden for et spor/titel.
Bemærk
På nogle kommercielle lyddiske genoptages afspilningen fra det punkt, hvor den sidst blev stoppet. For at starte afspilningen fra første spor skal du trykke på
.
Betjen et spor
1 Afspil et spor. 2 Brug fjernbetjeningen til at betjene titlen.
Knap Handling
Starter, pauser
eller fortsætter diskafspilningen.
Stopper diskafspilning. Springer til næste spor. Springer til starten af
det aktuelle spor. Tryk to gange for at springe tilbage til foregående spor.
Vælger et emne, der skal afspilles.
, Søger hurtigt frem
(højre) eller hurtigt tilbage (venstre). Tryk  ere gange for at ændre søgehastigheden. For at ændre søgehastigheden skal du trykke på denne knap gentagne gange.
18
DA
Page 19
Knap Handling
REPEAT Skift mellem forskellige
gentagelsestilstande, eller slå gentagelsestilstand fra. Indstillingerne for gentagelse varierer alt afhængigt af disktypen.
Fotoafspilning
Fotoafspilning som diasshow
Dansk
Denne DVD player kan afspille JPEG-fotos ( ler med  ltypenavnet .jpeg eller .jpg).
Afspil MP3/WMA-musik
MP3/WMA er højt komprimerede lyd ler ( ler med  ltypen .mp3 eller .wma).
1 Indsæt en disk, der indeholder MP3/
WMA-musik.
En indholdsmenu vises. »
2 Afspilning starter.
Tryk på • vælge et andet spor.
og derefter på OK for at
3 Tryk på , indtil rodmenuen er valgt, og
tryk derefter på OK for at gå tilbage til hovedmenuen.
Tryk på • vælge en mappe.
Bemærk
Kun den første session afspilles ved CD’er, der er optaget i  ere omgange. Denne DVD player understøtter ikke MP3PRO-
lydformatet.
Hvis der indgår specialtegn i navnet på MP3- len (ID3) eller i albummets navn, kan de muligvis ikke vises korrekt på skærmen, da disse tegn ikke understøttes. Nogle WMA- ler er beskyttet af DRM (Digital
Rights Management) og kan ikke afspilles på denne DVD player. Mapper/ ler, der overskrider den understøttede
grænse for denne DVD player, vil ikke blive vist eller afspillet.
og derefter på OK for at
1 Indsæt en disk, der indeholder JPEG-
fotos.
Diasshowet starter (for Kodak-diske), » eller der vises en indholdsmenu (for JPEG-diske).
2 Vælg den mappe/album, du vil afspille.
Tryk på • mappen/albummet. For at gå til forrige eller næste • skærmbillede skal du trykke på
.
Tryk på Navigationsknapper for at vælge et foto. Hvis du kun vil se det valgte foto, skal • du trykke på OK .
3 Tryk på OK for at starte afspilningen som
diasshow.
Tryk på • tilbage til menuen.
INFO for at se fotos i
/
BACK for at vende
Afspilning
DA
19
Page 20
Bemærk
Afspilning af musikdiasshow
Der kan gå lidt længere tid, før diskindholdet vises på TV’et. Dette skyldes det store antal sange/fotos, der  ndes på en disk. Hvis JPEG-billedet ikke er optaget med  ltypen
“exif”, vises det faktiske miniaturebillede ikke på skærmen. I modsat fald erstattes det faktiske miniaturebillede med et “blue mountain”­miniaturebillede.
Denne DVD player kan kun afspille billeder fra digitalkameraer i JPEG-EXIF-format, hvilket også er formatet i langt de  este digitalkameraer. Det kan ikke vise Motion JPEG eller billeder i andre formater end JPEG eller lydklip, der er tilknyttet billeder. Mapper/ ler, der overskrider den understøttede
grænse for denne DVD player, vil ikke blive vist eller afspillet.
Betjen afspilning af fotos
1 Afspil fotodiasshow. 2 Brug fjernbetjeningen til at betjene fotos.
Afspil MP3-musik ler og JPEG-foto ler samtidigt for at lave et musikdiasshow. MP3­og JPEG- lerne skal være gemt på den samme disk.
1 Afspil MP3-musik. 2 Gå til fotomappen/albummet, og tryk på
OK for at starte afspilning af diasshow.
Diasshowet starter og fortsætter » til slutningen af fotomappen eller albummet.
Lyden fortsætter med at spille til » slutningen af disken.
Tryk på • tilbage til menuen. Tryk på • af diasshow.
BACK for at vende
for at stoppe afspilningen
Knap Handling
Drejer billedet mod uret.
ZOOM Zoomer ind eller ud i
Drejer billedet med uret. Drejer billedet 180°. Drejer billedet 180°.
billedet. Afspilningspause i zoom­tilstand.
Stopper afspilningen.
20
DA
Page 21
6 Justering af
indstillinger
Dette afsnit beskriver de forskellige indstillingsmuligheder på denne DVD player.
3 Vælg et menupunkt, og tryk på OK . 4 Vælg en indstilling, og tryk på OK .
Tryk på • den forrige menu. Tryk på SETUP for at forlade menuen.
for at komme tilbage til
Dansk
Symbol Indstilling
[Generel ops]
[OPS. AF LYD]
[OPS. VIDEO]
[Indstillinger]
Bemærk
Hvis opsætningsmuligheden er nedtonet, kan indstillingen ikke ændres i den nuværende tilstand.
[OSD-sprog] Vælger standardsproget for skærmmenuen.
[Aut. Standby] Slår automatisk standby-tilstand til eller fra. Det er en energibesparende funktion.
[Til] – Skifter til standby efter 15 minutters inaktivitet (f.eks. i pause- eller stop-tilstand).
[Fra] – Deaktiver automatisk standby­tilstand.
Opsætning af lyd
OPS. AF LYD
Digitalt output
Lydstyrke
Down Sampling
Natfunktion
Justering af indstillinger
Generel opsætning
Generel ops
OSD-sprog
Aut. Standby
1 Tryk på SETUP .
» [Generel ops] -menuen vises.
2 Tryk på .
1 Tryk på SETUP .
» [Generel ops] -menuen vises.
2 Tryk på for at vælge [OPS. AF LYD] , og
tryk derefter på
3 Vælg et menupunkt, og tryk på OK . 4 Vælg en indstilling, og tryk på OK .
Tryk på • den forrige menu. Tryk på SETUP for at forlade menuen.
.
for at komme tilbage til
DA
21
Page 22
Bemærk
Videoindstilling
Se forklaringerne på de ovenstående muligheder på de følgende sider.
[Digitalt output] Vælger indstilling ud fra den digitale forstærker/receiver, der er tilsluttet gennem det digitale stik.
[Fra] - Deaktiverer den digitale udgang.
[PCM] - Downmixer til PCM-format (2 kanaler).
[Alle] - Understøtter formater for multikanallyd.
[Lydstyrke] Indstiller standard-lydniveauet, når du afspiller en disk.
1. Tryk på OK .
2. Tryk på
3. Tryk på OK for at bekræfte og afslutte.
for at indstille lydstyrken.
OPS. VIDEO
TV-system
TV SKÆRM
BILLEDINDSTL
KOMPONENT
1 Tryk på SETUP .
» [Generel ops] -menuen vises.
2 Tryk på for at vælge [OPS. VIDEO] , og
tryk derefter på
3 Vælg et menupunkt, og tryk på OK . 4 Vælg en indstilling, og tryk på OK .
Tryk på • den forrige menu. Tryk på SETUP for at forlade menuen.
.
for at komme tilbage til
[Down Sampling] Vælger samplinghastigheden for output for at få bedre lydkvalitet.
[Til] - til diske, der er optaget med en samplinghastighed på 48 kHz.
[Fra] - til diske, der er optaget med en samplinghastighed på 96 kHz.
[Natfunktion] Gør højt lydniveau blødere og blødt lydniveau højere, så du kan se DVD- lm ved lav lydstyrke uden at forstyrre andre.
[Til] - Nyder dæmpet visning om aftenen.
[Fra] - Nyder surroundlyd med hele det dynamiske spektrum.
Bemærk
Gælder kun DVD’er, der er optaget med Dolby Digital.
Bemærk
Se forklaringerne på de ovenstående muligheder på de følgende sider.
[TV-system] Skift denne indstilling, hvis videoen ikke vises korrekt. Som standard passer denne indstilling til de mest almindelige TV-indstillinger i dit land.
[NTSC] - Til TV’er med NTSC-system.
[PAL] - Til TV’er med PAL-system.
[Multi] - Til TV’er, der er kompatible med både PAL og NTSC.
Kontroller indstillingen ved at trykke på at vælge [Ja] , tryk derefter på OK .
for
22
DA
Page 23
[TV SKÆRM]
Vælger en af følgende visningsformater:
Indstillinger
[4:3 Pan Scan] - Til 4:3-skærm: vises i fuld højde med beskæring af begge sider.
[4:3 Letter Box] - Til 4:3-skærm: wide­screen-billede med sorte bjælker øverst og nederst på skærmen.
[16:9] - Til widescreen-TV: skærmformat 16:9.
[BILLEDINDSTL] Vælger et forudindstillet sæt indstillinger for billedfarver, eller lav dine personlige indstillinger.
[Standard] - Den originale farveindstilling.
[LYS] - Levende farver.
[BLØD] - Varme farver.
[Personlig] - Tilpasser farveindstillingerne. Indstil niveauet for lysstyrke, kontrast, nuance og farvemætning, og tryk derefter på OK .
[KOMPONENT] Vælger den videoudgang, som svarer til videoforbindelsen mellem denne DVD player og TV’et.
[Interlaced] - Komponent-video­tilslutning ( Y Pb Pr ).
[RGB] - SCART-tilslutning ( TV OUT ).
[P-Scan] - Komponent-video-tilslutning ( Y Pb Pr ) med progressiv scanning.
Kontroller indstillingen ved at trykke på at vælge [Ja] , tryk derefter på OK .
Tip
Der  ndes  ere detaljerede oplysninger. Se afsnittet “Kom i gang - Aktiver progressiv scanning” for at få  ere oplysninger.
for
Bemærk
Stop diskafspilning, før du har adgang til [Indstillinger].
Indstillinger
Lyd
Undrtext
CD-menu
Børnesikring
Adgangskode
Versionsoplysn.
Standard
1 Tryk på SETUP .
» [Generel ops] -menuen vises.
2 Tryk på for at vælge [Indstillinger] , og
tryk derefter på
3 Vælg et menupunkt, og tryk på OK . 4 Vælg en indstilling, og tryk på OK .
Tryk på • den forrige menu. Tryk på SETUP for at forlade menuen.
Bemærk
Se forklaringerne på de ovenstående muligheder på de følgende sider.
[Lyd] Vælger standardsproget for lyd til diskafspilning.
[Undrtext] Vælger standardsproget for undertekster til diskafspilning.
.
for at komme tilbage til
Dansk
Justering af indstillinger
DA
23
Page 24
[CD-menu] Vælger sprog for diskmenu.
Bemærk
Hvis det sprog, du har angivet, ikke er tilgængeligt på disken, bruger disken sit eget standardsprog. Nogle DVD’er kan kun få ændret sprog for
undertekster/lyd via diskmenuen.
[Børnesikring] Begrænser adgangen til diske, der er uegnede for børn. Disse typer diske skal være optaget med vurderingsniveauer.
1. Tryk på . .
2. Vælg et vurderingsniveau, og tryk derefter på OK .
3. Tryk på Taltaster for at indtaste adgangskoden.
Indstillinger Skift adg.kode
Gml adg.kode
Ny adgangskode
Bekræft Ny adgangskode
OK
1) Tryk på Taltaster for at indtaste “0000” eller den sidst indstillede adgangskode i feltet [Gml adg.kode] .
2) Indtast den nye adgangskode i feltet [Ny adgangskode] .
3) Indtast den nye adgangskode en gang til i feltet [Bekræft NY adgangskode] .
4) Tryk på OK for at gå ud af menuen.
Bemærk
Hvis en DVD har et vurderingsniveau over dét, du har angivet i [Børnesikring] , skal der bruges en adgangskode for at afspille den. Vurderingsniveauerne er landeafhængige. For at give
tilladelse til at afspille alle diske skal du vælge “ 8 ”. Nogle diske har påtrykte vurderingsniveauer uden
at være optaget med niveauer. Denne funktion har ingen effekt på sådanne diske.
Tip
Du kan indstille eller ændre adgangskoden ved at gå til [Indstillinger] > [Adg.kode] .
[Adgangskode] Indstiller eller ændrer adgangskoden for låste diske og afspiller begrænsede DVD’er.
Bemærk
Hvis du glemmer adgangskoden, skal du indtaste “0000”, før du angiver en ny adgangskode.
[Versionsoplysn.] Viser softwareversionen for denne DVD player.
Tip
Disse oplysninger kræves, når du vil  nde ud af, om den nyeste softwareversion, som du vil downloade og installere på denne DVD player, er tilgængelig på Philips’ websted.
[Standard] Nulstiller alle indstillinger på denne DVD player til fabriksindstillinger, undtagen indstillingerne [Børnesikring] og [Adgangskode] .
24
DA
Page 25
7 Yderligere
Vedligeholdelse
oplysninger
Opdatering af software
Hvis du vil kontrollere opdateringerne, skal du sammenligne DVD-afspillerens aktuelle softwareversion med den seneste softwareversion (hvis den er tilgængelig) på Philips’ hjemmeside.
Advarsel
Afbryd ikke strømforsyningen under en softwareopgradering.
Indstillinger
Lyd
Undrtext
CD-menu
Børnesikring
Adgangskode
Versionsoplysn.
Standard
Advarsel
Benyt aldrig opløsningsmidler som benzen, fortyndere, rensevæsker eller antistatisk spray beregnet til diske.
Rengøring af diske Rens disken med en mikro berklud fra centrum mod kanten i en lige bevægelse.
Dansk
Yderligere oplysninger
1 Tryk på SETUP . 2 Vælg [Indstillinger] > [Versionsoplysn.] ,
og tryk på OK .
3 Noter  lnavnet, og tryk på SETUP for at
gå ud af menuen.
4 Besøg www.philips.com/support for at
se efter den nyeste softwareversion til enheden vha.  lnavnet for denne DVD player.
5 Se opgraderingsinstruktionerne for at få
 ere oplysninger.
Bemærk
Tag netledningen ud af stikkontakten et par sekunder, og sæt den i igen for at genstarte systemet.
DA
25
Page 26
8 Specifikation
Bemærk
Speci kationer og design kan ændres uden varsel.
Medfølgende tilbehør
Lynhåndbog• Fjernbetjening og batterier• Brugervejledning på CD (bruges til PC • og Mac)
Afspilningsmedier
DVD-Video, Video CD/SVCD, Audio CD, • CD-R/CD-RW, DVD+R/+RW, DVD-R/­RW, Picture CD, MP3-CD, WMA-CD
TV-standard
Antal linjer:
625 (PAL/50 Hz); 525 (NTSC/60 Hz)
Afspilning: Multi-standard (PAL/NTSC)
Ydeevne for video
Video DAC: 14 bit, 108 MHz• Y Pb Pr: 0,7 Vpp ~ 75 ohm• Videoudgang: 1 Vpp ~ 75 ohm
Videoformat
Digital komprimering:
MPEG 2: DVD/SVCD• MPEG 1: VCD
Vandret opløsning:
DVD: 720 pixel (50 Hz); 720 pixel • (60 Hz) VCD: 352 pixel (50 Hz); 352 pixel • (60 Hz)
Lodret opløsning:
DVD: 576 pixel (50 Hz); 480 pixel • (60 Hz) VCD: 288 linjer (50 Hz); 240 linjer • (60 Hz)
Ydeevne for lyd
DA-konverter: 24 bit, 192 kHz• Frekvenskurve
DVD: 4 Hz - 22 kHz (48 kHz); • 4 Hz - 44 kHz (96 kHz) SVCD: 4 Hz - 20 kHz (44,1 kHz); • 4 Hz - 22 kHz (48 kHz)
CD/VCD: 4 Hz - 20 kHz (44,1 kHz) • Signal/støj (1 kHz): > 100 dB (A-vægtet)• Dynamisk frekvensområde (1 kHz): > 90 • dB (A-vægtet) Krydstale (1 kHz): 100 dB• Forvrængning/støj (1 kHz): > 85 dB• MPEG MP3: MPEG Audio L3
Audioformat
Digital:
MPEG/AC-3/PCM: Komprimeret
digital (16, 20, 24 bit fs, 44,1, 48, 96
kHz)
MP3 (ISO 9660): 96, 112, 128, 256
kbps & variabel bit-hastighed fs, 32,
44,1, 48 kHz Analog stereo• Dolby Surround-kompatibel downmix fra • Dolby Digital-multikanal-lyd
Tilslutninger
SCART-udgang: Euroconnector• Y Pb Pr-udgang: Cinch 3x• Videoudgang: Cinch (gul)• Lydudgang (L+R): Cinch (hvid/rød)• Digital udgang:
1 koaksial: IEC60958 til CDDA/
LPCM IEC61937 til MPEG 1/2, Dolby
Digital
26
DA
Page 27
Hovedenhed
Mål (b x h x d): 360 x 37 x 209 (mm)• Nettovægt: ca. 1,3 kg
Strøm
Strømforsyning:
For Storbritannien: 240 V; 50 Hz
For resten af Europa: 230 V; 50 Hz• Strømforbrug: < 10 W• Strømforbrug i Standby-tilstand: < 1 W
Speci kation for laser
Type: Halvleder-laser InGaAIP (DVD), • AIGaAs (CD) Bølgelængde: 655 nm (DVD), 790 nm • (CD) Udgangseffekt: 10 mW (DVD), 5 mW • (VCD/CD) Stråleafvigelse: 60 grader
Dansk
Speci kation
DA
27
Page 28
9 Fejlfinding
Advarsel
Risiko for elektrisk stød. Fjern aldrig kabinettet fra denne DVD player.
Lyd
Ingen lyd
Sørg for, at lydkablerne er tilsluttet, og at • den tilsluttede enhed er indstillet til den korrekte indgangskilde.
Afspilning
Prøv aldrig selv at reparere enheden, da garantien i så fald bortfalder. Hvis der opstår fejl på DVD player, bør du kontrollere følgende punkter, inden du bestiller reparation. Hvis problemet varer ved, skal du registrere din DVD player og få support på www.philips.com/welcome.
Hvis du kontakter Philips, vil du blive bedt om modelnummeret og serienummeret på din DVD player. Modelnummeret og serienummeret sidder bag på eller på undersiden af DVD player. Skriv numrene her: Modelnr. __________________________ Serienr. ___________________________
Hovedenhed
Knapperne på enheden fungerer ikke.
Sluk for strømmen til DVD player i nogle • minutter, og tænd så igen.
Skærmens billedformat er ikke tilpasset TV’ets skærmindstillinger.
Billedformatet er fast på disken.
Billede
Intet billede
Læs brugervejledningen til TV’et for at få oplysninger om, hvordan du vælger den korrekte indgang på TV’et. Skift TV-kanal, indtil Philips-skærmen vises.
Hvis du har aktiveret progressiv scanning eller ændrer indstilling for TV-systemet, skal du skifte tilbage til standardtilstanden: 1) Tryk på
for at åbne diskskuffen. 2) Tryk på Taltast
“1” (for progressiv scanning) eller Taltast ”3” (for TV-system).
28
DA
Page 29
10 Ordliste
B
Billedformat
Billedformat henviser til længde gange højde­forholdet på TV-skærme. Forholdet for et standard-TV er 4:3, mens forholdet for et high de nition-TV eller widescreen-TV er 16:9. Letterbox giver dig mulighed for at se et billede med et bredere perspektiv på en standard 4:3-skærm.
P
PBC
Afspilningskontrol. Et system til navigering i video-CD/Super VCD via skærmmenuer, der er optaget på disken. Det giver interaktiv afspilning og søgning.
Progressiv scanning
Progressiv scanning viser dobbelt så mange billeder pr. sekund som et almindeligt TV­system. Det giver en højere billedopløsning og kvalitet.
W
Dansk
Ordliste
J
JPEG
Et meget almindeligt, digitalt stillbilledformat. Et komprimeringssystem til stillbilleddata, der er udviklet af Joint Photographic Expert Group, og som på trods af den store komprimering kun udviser en meget lille forringelse i billedkvaliteten. Filerne kendes på  ltypen ”JPG” eller ”JPEG”.
M
MP3
Et  lformat med et komprimeringssystem til lyddata. ”MP3” er en forkortelse af Motion Picture Experts Group 1 (eller MPEG-1) Audio Layer3. Ved at komprimere lyd til MP3­format kan én CD-R eller CD-RW indeholde ca. 10 gange  ere data end en almindelig CD. Filerne kendes på  ltypen ”.MP3”.
WMA
Windows Media™ Audio. WMA er en lydkomprimeringsteknologi, der er udviklet af Microsoft Corporation. WMA-data kan kodes med Windows Media Player version 9 eller Windows Media Player til Windows XP. Filerne kan genkendes på  ltypen “.wma”.
DA
29
Page 30
DK
Advarsel: Usynlig laserstråling ved åbning når sikkerhedsafbrydere er ude af funktion. Undgå utsættelse for stråling. Bemærk: Netafbryderen er sekundært indkoblet og ofbryder ikke strømmen fra nettet. Den indbyggede netdel er derfor tilsluttet til lysnettet så længe netstikket sidder i stikkontakten.
S
Klass 1 laseraparat Varning! Om apparaten används på annat sätt än i denna bruksanvisning speci cerats, kan användaren utsättas för osynlig laserstrålning, som överskrider gränsen för laserklass 1. Observera! Stömbrytaren är sekundärt kopplad och bryter inte strömmen från nätet. Den inbyggda nätdelen är därför ansluten till elnätet så länge stickproppen sitter i vägguttaget.
SF
Luokan 1 laserlaite Varoitus! Laitteen käyttäminen muulla kuin tässä käyttöohjeessa mainitulla tavalla saattaa altistaa käyttäjän turvallisuusluokan 1 ylittävälle näkymättömälle lasersäteilylle. Oikeus muutoksiin varataan. Laite ei saa olla alttiina tippu-ja roiskevedelle. Huom. Toiminnanvalitsin on kytketty toisiopuolelle, eikä se kytke laitetta irti sähköverkosta. Sisäänrakennettu verkko-osa on kytkettynä sähköverkkoon aina silloin, kun pistoke on pistorasiassa.
Italia
DICHIARAZIONE DI CONFORMITA’
Si dichiara che l’apparecchio DVP3310, Philips risponde alle prescrizioni dell’art. 2 comma 1 del D.M. 28 Agosto 1995 n. 548. Fatto a Eindhoven
Philips Consumer Lifestyle
Philips, Glaslaan 2 5616 JB Eindhoven,
The Netherlands
Norge
Typeskilt  nnes på apparatens underside.
Observer: Nettbryteren er sekundert innkoplet. Den innebygde netdelen er derfor ikke frakoplet nettet så lenge apparatet er tilsluttet nettkontakten.
For å redusere faren for brann eller elektrisk støt, skal apparatet ikke utsettes for regn eller fuktighet.
30
DA
Page 31
31
Page 32
© 2009 Koninklijke Philips Electronics N.V. All rights reserved. sgptt_0913/12_1
Loading...