Philips 28PT7202/12 User Manual [no]

Page 1
1
Innhold
Installasjon
Fjernkontrollen_____________________________________________2 Forberedelser _____________________________________________3 Installasjon ________________________________________________3 Søking og lagring av TV-stasjoner
Manuell installasjon _____________________________________5 Inntasting av et programnavn__________________________________6 Omgjøring av programlisten __________________________________6 Valg av foretrukne TV-stasjoner _______________________________6 Innstilling av stillinger ________________________________________7 Tasten foran på TV-apparatet _________________________________7
Betjening
Bruk av fjernkontrollen_____________________________________8-9 Bruk av menyene
Menyen Bilde__________________________________________10 Menyen Lyd ___________________________________________10 Menyen Opsjoner ______________________________________11
Tekst-TV ______________________________________________13-14
Tilkobling av tilleggsutstyr _____________________________15-18 Tips ____________________________________________________19
Indeks __________________________________________________19 Ordliste ________________________________________________20
EasyLink-opsjonene er basert på prinsippet ”styring ved hjelp av én tast”. Dette betyr at en rekke handlinger utføres samtidig i f.eks. både TV-apparatet og videokassettspilleren hvis begge to er utrustet med EasyLink-funksjonen og er forbundet ved hjelp av eurokabelen som leveres med videomaskin.
Norsk
Norsk
Page 2
2
Fjernkontrollen
s.14 j kontinuerlig teksting s.9 i informasjon på skjermen
Tekst-TV
s.13 f skjulte opplysninger
d blanding - stanse h forstørrelse U valg av undersider / klokkeslett
s.9 s ideal lyd/bilde
P støyreduseringmosaikk-skjerm
s.3
B selekter valg
s.10 k menyen billede s.10 k menyen lyd s.11 k menyen opsjoner s.3 È aktiver valg
s.8 m wide stereo på/av
s.8 B ventestillingstast
s.3
Installasjon
Uf
s.8 P valg av TV-stasjoner
a lydstyrketast
s.13 b tekst-tv på/av
s.8 ¬ midlertidig utkobling
av lyden
0 forrige program
s.8 a billede
M lyd
s.8 q bildeformat
S bildefrysing
Tekst-TV
Menu
87 9
54 6
0
31 2
F
h
d
U
f
i
j
X
u
P
s
MENU
B
M
a
q
0
¬
S
OK
P
+-
+-
V
m
b
s.17 u valg af EXT1, EXT2, EXT3
eller FRONT
s.9 X tospråkvalg + info på lyd
Page 3
3
Forberedelser
& Plasser TV-apparatet på et stødig underlag.
God ventilasjon krever et fritt rom på minst 5 cm rundt apparatet. For å unngå farlige situasjoner må ingen gjenstander plasseres oppå apparatet.
é Sett antennestøpselet godt fast i antenneinntaket x på TV-apparatets
bakside. Hvis det oppstår interferens-striper, kan man undertrykke disse ved å benytte den vedpakkede filtrerings-kabelen.
Sett støpselet i stikkontakten med en nettspenning på 220V - 240V.Fjernkontroll: Ta av dekselet over batterihuset.
Sett i de 2 batteriene (type R03G-1,5V).
Batteriene som følger med inneholder ikke tungmetallene kvikksølv og kadmium. Likevel er det i mange land ikke tillat å kaste utbrukte batterier i husholdningsavfallet. Vennligst undersøk selv hvordan de lokale forskriftene er angående behandling av utbrukte batterier.
( Slå på apparatet : Trykk på nettbryteren A på forsiden av TV-apparatet.
En grønn indikator og skjermen lyser opp. Hvis en rød lampe tennes, trykk på
R tasten på fjernkontrollen.
Den grønne lampen lyser og blinker hver gang man trykker på en av tastene på fjernkontrollen. Når TV-apparatet slås på for første gang, vises menyen
MENYSPRÅK
automatisk på skjermen. Anvisningene vises automatisk vekselvis på de ulike språkene.
RO3 / AAA
CABLE
Installasjon
Valg av menyen INSTALLASJON :
& Åpne døren på oversiden av fjernkontrollen. é Trykk samtidig på de to tastene f og U.
Bruk av menyene
& Bruk B tastene for å velge en meny-innstilling. é Bruk den blå tasten OK for å aktivere.Bruk den røde tasten
MENU for å vende tilbake eller for å slå av.
Abc Defghijklm
Xxxxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxx Xxxx Xxxxxxxxx Xxxx Xxxx Xxxxxxxxxxxx
XXXXXXX
MENU
jiX
u
hd
s
B
o
p
œ
π
f U
o
p
œ
π
Abc Defghijklm
Xxxxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxx Xxxx Xxxxxxxxx Xxxx Xxxx Xxxxxxxxxxxx
XXXXXXX
o
p
œ
π
MENU
o
p
œ
π
OK
Select
Return / Switch menu off
Activate
Velg
Aktivere
Vende tilbake / Slå av
Page 4
Lagring av TV-stasjoner
Valg av menyspråk og land
Først må du velge ditt språk og ditt land.
& Velg Menyspråk og trykk på den blå OK tasten. é Velg ønsket språk og trykk på den blå OK tasten. “ Velg Land og trykk på den blå OK tasten. ‘ Velg det landet man befinner seg i og trykk på den blå OK tasten.
Velg Andre når landet ikke står oppført.
Du kan nå søke og lagre TV-stasjoner på to forskjellige måter: med automatisk installasjon eller med manuell installasjon (innstilling stasjon pr. stasjon.
Selekter ditt valg og trykk på den blå tasten OK.
Automatisk installasjon
Velg På i menyen Automatisk Installasjon ved hjelp av CD tastene for å aktivere søkingen. Alle TV-stasjoner søkes og lagres automatisk.
Hvis TV-apparatet oppdager et kabelselskap som overfører ACI (Automatic Channel Installation) eller hvis TV-apparatet oppdager et kabelselskap eller en TV-stasjon som overfører en tekst-TV-side med frekvensene til og programnavnene på alle TV-stasjonene man kan få inn, stopper søkingen og en programliste vises på skjermen. Programlisten fylles automatisk med alle programnumrene og navnene på de TV-stasjonene som har overføringer.
Det kan forekomme at kabelselskapet eller en TV-stasjon overfører sin egen valgmeny. Kabelselskapet eller TV-stasjonen bestemmer utseende og valgmuligheter. Velg mellom de viste mulighetene med B tasten og trykk på den blå OK tasten.
Hvis TV-apparatet er koblet til en videomaskin med EasyLink-funksjonen, vil TV-apparatet automatisk sende over de lagrede TV-kanalene til videomaskinen. Beskjeden EasyLink : Laster ned forvalgene ... vises nederst på skjermen. Videomaskins programliste er nå den samme som TV-apparatets.
For å forlate menyen
Trykk på den røde tasten MENU.
Gå videre til side 6.
4
Automatisk installasjon
Søking 0 % ................... 100 %
AUTOMATISK INSTALLASJON
-Menyspråk Land
Automatisk installasjon Manuell installasjon
INSTALLASJON
AUTOMATISK INSTALLASJON
0 10 ... 1 BBC1 11 ... 2 BBC2 12 ... 3 ... 13 ...
4 ... .. ...
. ... .. ...
. ... .. ...
. ... .. ...
Automatisk installasjon På
MENYSPRÅK
English
••• •••
••• •••
Norsk
••• ••• •••
LAND
UK
•••
••• •••
Norge Andre
MENU
o
p
œ
π
OK
Select
Return / Switch menu off
Activate
Velg
Aktivere
Vende tilbake / Slå av
Page 5
5
MANUEL INSTALLASJON
05 10 16 11 27 12 38 13 4 9 ...
(Innstillingsvalg) System Søking Programnr. Lagring
Manuell installasjon
Søking og lagring av TV-kanaler foregår kanal pr. kanal. Du må ikke hoppe noe i menyen Manuell Installasjon.
Innstillingsvalg vises og markeres bare hvis det landet som ble valgt også har kanalvalg (C-kanaler for kanaler via antennen, S-kanaler for kanaler via kabelen). Du kan velge enten frekvenser eller kanalnumre.
& Valg av TV- system
Man velger det landet eller den verdensdelen man ønsker å motta TV-stasjonen
fra. Hvis du er tilkoblet et kabelsystem, velg ditt land.
é Søking etter TV-stasjoner
Frekvensen eller kanalnummeret blir stadig høyere, helt til en stasjon er funnet. Hvis mottakerforholdene er dårlige, du kan eventuelt selv forbedre mottakerforholdene ved å justere frekvensen med
R tasten.
Direkte valg av en TV-stasjon
Hvis man vet frekvensen eller C- eller S-kanalnummeret, kan man taste dette inn direkte med siffertastene 0 til 9. Be kabelselskapet eller forhandleren om en frekvensoversikt, eller se frekvenstabellen på innsiden av det bakre omslaget på denne bruksanvisningen.
Inntasting av programnummer med siffertastene.
Lagring av & til
Velg Lagring og trykk på den blå OK tasten.
Etter at den nye eller ekstra TV-kanalen er lagret, vil TV-en automatisk overføre denne (disse) TV-kanalen(e) til videomaskinen som er utrustet med EasyLink-funksjonen. Beskjeden EasyLink : Laster ned forvalgene ... vises nederst på skjermen. Videomaskins programliste er nå den samme som TV-apparatets.
Gjenta alle skritt for å lagre en TV-stasjon til.
For å forlate menyen :
Trykk på den røde MENU tasten.
Page 6
6
Rekkefølgen av de lagrede TV-stasjonene kan endres slik man vil.
& Velg Omgjøre i Installasjon-menyen og trykk på den blå OK tasten. é Velg den TV-stasjonen som skal få nytt programnummer.
Bruk CD tasten til å velge en av programlistens andre kolonner.
“ Trykk på den blå OK tasten. ‘ Velg det nye nummeret. ( Trykk på den blå OK tasten.
Gjenta ombyttingen til alle TV-stasjonene står der de skal.
§ Trykk den røde
MENU tasten for å vende tilbake til Installasjon-menyen.
Omgjøring av programlisten
OMGJØRE
90
EXT1 0 91 EXT2 1 BBC1 92 EXT3 2 BBC2
93 FRONT 3 ....
94 4 ....
95 5 ....
96 .......
97 98 99
Valg av f oretrukne TV-stasjoner
FORETRUKNE PROGRAMMER
EXT1 0 ... 10 ... EXT2 1 ... 11 ... EXT3 2 ... 12 ... FRONT 3 ... 13 ...
4 ... 14 ...
5 ... 15 ...
..... ......
Programnummer Foretrukket
Det er mulig å endre det navnet som er lagret i hukommelsen eller å gi et navn til TV-stasjoner som ennå ikke er tastet inn. Programnumrene 0 til 99 kan tildeles navn på inntil 5 bokstaver eller sifre. For eksempel SUPER, BBC1... Mellom 99 og 0, i kolonnen i midten, kan du også navngi tilkoblet utvendig utstyr.
& Velg Navngi i Installasjon-menyen og trykk på den blå OK tasten. é Velg programnummeret. “ Trykk på den blå OK tasten. ‘ Velg tall med EF tasten. ( Velg neste posisjon med CD tasten.
§ Velg neste tall. è Trykk inn den blå tasten OK når du er klar. ! Trykk den røde
MENU tasten for å vende tilbake til Installasjon-menyen.
Mellomrom, sifre og andre spesielle tegn befinner seg mellom Z og A.
NAVNGI
90
EXT1 0 91 EXT2 1 BBC1 92 EXT3 2 BBC2
93 FRONT 3 ....
94 4 ....
95 5 ....
96 .......
97 98 99
Inntasting av et programnavn
Etter installasjonen kan man gå raskt gjennom TV-stasjonene ved å holde R inne. Kun de TV-stasjonene som forekommer i listen over foretrukne stasjoner vises nå på skjermen. Ikke-foretrukne sendere kan fortsatt velges med siffertastene.
& Velg Foretrukne programmer i Installasjon-menyen og trykk på den blå
OK tasten.
é Velg foretrukket programnummer.Velg Foretrukket.Velg Ja eller Nei. ( Gjenta skritt é til for hver TV-stasjon du ønsker å forandre til en
foretrukket eller ikke-foretrukket TV-stasjon.
§ Trykk den røde
MENU tasten for å vende tilbake til Installasjon-menyen.
Hvis TV-apparatet er koblet til en videomaskin som er utrustet med EasyLink­funksjonen, vil TV-apparatet automatisk sende de omordnede eller endrede TV-kanalene til videomaskinen. Beskjeden EasyLink : Laster ned forvalgene ... vises nederst på skjermen. Videomaskins programliste er igjen den samme for TV-apparatets.
Menspråk Land Automatisk installasjon Manuel installasjon
Navngi
Omgjøre Foretrukne programmer Stilling
INSTALLASJON
Page 7
7
Innstilling av stilling
& Bruk B tastene for å velge en meny-innstilling. é Bruk den blå tasten OK for å aktivere.Bruk den røde tasten
MENU for å vende tilbake eller for å slå av.
CD-i /Foto CD
Se Tilkobling av tilleggsutstyr, TV og CD-i/Foto CD, s. 16.
Bestemme programnumre for dekoder/omformer
Hvis en dekoder eller omformer er tilkoblet, se s. 15, kan et eller flere programnumre forbeholdes stasjoner som mottas via dekoderen.
Trykk på CD tasten for å velge Av, EXT1 eller EXT2, eurokontakten som
dekoderen er koblet til.
Velg Av hvis det valgte programnummeret ikke skal være et dekoder-
programnummer.
Hvis TV-apparatet er koblet til en videomaskin som er utrustet med EasyLink-
funksjonen, vil beskjeden EasyLink: Laster ned forvalgene.... vises nederst på
skjermen. Videomaskins programliste er igjen den samme som TV-apparatets.
Informasjonslinje
Etter valg av TV kanal eller etter at knappen i på fjernkontrollen er trykket inn, kan kanalens eller programmets navn vises en kort stund i informasjonslinjen dersom denne kanalen sender teletekst. Når Av er valgt, vil informasjonslinjen bare vises når knappen i trykkes inn, og ikke etter valg av TV kanal.
For å forlate menyen
Trykk på den røde MENU tasten.
STILLING
CD-i/Foto CD Dekoder Informasjonslinje
DEKODER
Program Dekoder Status
Hvis fjernkontrollen blir borte eller er defekt, er det fortsatt mulig å endre noen av basisinnstillingene for bilde og lyd med tasten foran på TV-apparatet.
Trykk gjentatte ganger på MENU-tasten for å velge Lydstyrke, Lysstyrke,
Farge, Kontrast, Diskant eller Bass.
Trykk på tasten - eller + for justering av den valgte innstillingen. Hvis den justerte menyen ikke vises, gjør - og + tastene det mulig å velge TV­stasjoner.
Den valgte instilling kobles automatisk ut hvis ingen handlinger er blitt utført innen 10 sekunder.
Menspråk Land Automatisk installasjon Manuel installasjon Navngi Omgjøre Foretrukne programmer
Stilling
INSTALLASJON
Tasten foran på TV-apparatet
MENU
--
+
Page 8
8
Bruk av fjernkontrollen
B Ventestilling
TV-apparatet er slått på og den røde
lampen tennes.
For å skru på TV-apparatet igjen, trykk på
R
eller på siffertastene.
TV-apparatet bruker energi i ventestillingen.
Energiforbruk bidrar til forurensning av luft og
vann. Vi anbefaler derfor at man slår av T
V-apparatet om natten og ikke lar det stå i
ventestilling. Derved spares energi.
P
Valg av TV-stasjoner
For å bla gjennom TV-stasjonene som er aktivert i menyen Foretrukne Programmer. Se s. 6.
aa
Lydstyrken
Se menyen Opsjoner, Lagre PP, s. 11 for lagring av samme lydinnstilling for alle de lagrede TV­stasjonene.
0 / 9 Siffertasten
For å velge en TV-kanal. Hvis programnumret er to-sifret, må siste siffer tastes inn innen 2 sekunder.
¬ Dempe-tast
Lyden blir midlertidig utkoblet eller gjenopprettet.
0 Forrige program
Den forrige valgte TV-stasjon vises. Indikasjonen er for en videospillerfunksjon.
m Wide stereo
I
MONO-lydsystem gir denne egenskapen (når
den er på) deg muligheten til å høre em
romvirkning eller en romlig lyd.
Når Wide stereo På velges i
STEREO-lydsystem, virker det som om det er
større avstand mellom høyttalerne.
q Wide Screen
For å velge wide screen bildeformat.
Det er svarte striper øverst og nederst på
skjermen.
TV-apparatet har automatisk velgerfunksjon.
Videomaskiner eller programmer som
inneholder spesielle signaler vil automatisk sette
TV-apparatet til riktig skjermformat.
S Bildefrysing
For å aktivere/deaktivere stillbildet.
a M Smart Controls-tasten
For å velge forhåndsinstilling av bilde og lyd. Bilde (a tast) Hver gang den trykkes inn, blir det valgt en annen bildeinnstilling, som er i samsvar med en spesiell forhåndsinnstilling av Kontrast, Farge, Skarphet og Utvidet Kontrast. Lyd (M tast) Hver gang den trykkes inn, blir det valgt en annen lydinnstilling, som er i samsvar med en spesiell forhåndsinnstilling av Diskant, Bass og Loudness. Idealinnstilling henviser til ens egne foretrukne innstillinger av bilde og lyd, som kan lagres med Lagre PP i Opsjoner-menyen, s. 11. Bilde- og lydinnstillingerne er i stilling Manuell inntil endringene er lagret.
1
23 456 789
MENU
jiX
u
hUdf
s
o
®
Ò
π
F
®
b
OK
p
œ
π
P
V
- +
-+
m
0
0
¬
q
S
B
a
M
SMART CONTROLS
Page 9
9
u Velg tilleggsutstyr
Trykk flere ganger på denne tasten for å velge
EXT1-CVBS, EXT2- Y/C, EXT3-CVBS eller
FRONT-Y/C, avhengig av hvor du har tilkoblet
ditt tilleggsutstyr (se s. 17).
X
Tospråkvalg og lydvag
Trykk inn disse tastene
for å gå fra Stereo til Mono ved overføring i stereo, eller fra Digital lyd til Digital lyd
tilgjengelig dersom det er en digital
overføring;
for å velge mellom Språk Y (Dual Y) eller Språk Z (Dual Z) ved tospråkvalg.
Innstillingen lagres separat for hver enkelt
TV-stasjon.
s Foretrukne innstillinger
Gjenopprett innstillinger for bilde og lyd, som
er lagret i Opsjoner-menyen (se s. 11).
P DNR
For å redusere støyen ved svake signaler, og
på den måten forbedre bildekvaliteten.
Trykk på disse tastene for å velge
DNR På
eller
DNR Av.
DNR kan justeres separat for hver enkelt
kanal.
i Blivende programnummer
Informasjon på skjermen
Trykk i 5 sekunder for å aktivere/deaktivere kontinuerlig display av programnummeret. Trykk kort for å vise informasjon om den valgte TV-stasjon og program, lydgjengivelse, valgt DNR­innstilling og bildeformat, samt resterende tid som er innstilt med det tidsinnstilte avslaget.
U
Klokkeslett
Klokkeslettet, som kommer via den TV-stasjonen (med Tekst-TV) som er lagret på programnummer 1 eller under laveste favorittprogramnummer, vises i hjørnet øverst til venstre på skjermen.
Dette er ikke mulig når kontinuerlig teksting står på (se side 14).
Mosaikk-skjerm
En menylinje,
MOSAIKK SKJ. vises.
Velg med CD tasten den ønskede funksjonen og trykk på den blå OK tasten. Scan/Avsøking: de lagrede TV-stasjoner fra listen over foretrukne stasjoner avsøkes. I det siste feltet vises direkte bilder av det aktuelle programmet. Trykk inn den blå OK-tasten igjen for å få en fortsettelse av listen.
Målfoto: hovedbildet vises på skjermen som en rekke stillbilder. Trykk inn den blå OK-tasten igjen for å få en ny sekvens av stillbilder. Strobe: Bilde for bilde gjengis. Trykk inn den blå OK-tasten igjen for å få større fart. Trykk på for å slå av mosaikk-skjermen.
Utfør aldri en avsøking mens et TV-program tas opp med en videomaskin som tar opp fra
EXTERNAL 1 eller 2,
ettersom avsøkingen da vil bli tatt opp
u
X
o
p
œ
MENU
®
-+
Ò
-+
1
OK
456
j
hdf
Ú
y
s
π
P
V
23
i
U
B
u
X
y
o
p
œ
MENU
®
-+
Ò
-+
1
OK
456
π
m
789
F
b
¬
q
S
®
j
i
hdf
U
Ú
s
B
π
P
V
23
0
0
a
SMART CONTROLS
M
Page 10
10
HODE­TELEFON
Lydstyrke To språk Y-Z
BILDE
Kontrast
Lysstyrke Farge Skarphet Fargebalanse Vanlig/Varm/Kjølig Utividet Kontrast På/Av
LYD
Lydstyrke
Balanse Diskant Bass Loudness På/Av Hodetelefon
Bruk av menyene
& Trykk den røde, grønne eller gule tasten for å vise/annullere menyen BILDE,
LYD eller OPSJONER.
é Bruk B tastene for å velge en meny-innstilling.Bruk den blå tasten OK for å aktivere.
Menyen Bilde
Når man ser på en TV-stasjon i NTSC-systemet, eller hvis NTSC-tilbehør er koblet til en av eurokontaktene, vises også valgmuligheten Hue (Fargenyanse) og denne kan også justeres.
Skarphet
Skarpheten kan justeres separat for hver enkelt kanal.
Fargebalanse
Velge fargetemperatur: Vanlig, Varm eller Kjølig. Utvidet kontrast
Hvis man vil ha sterkere kontrast mellom mørke og lyse deler av bildet, kan man slå På Utvidet Kontrast. Noen ganger kan det være ønskelig å slå Av Utvidet Kontrast.
Lagre den nye innstillingen av Kontrast, Lysstyrke, Farge, Fargebalanse og
Utvidet kontrast for alle TV-stasjonene med Lagre PP i
OPSJONER-menyen.
Menyen Lyd
Skru Loudness på eller av
Når Loudness På velges, forsterkes de lave og høye frekvensene slik at det gjenoppstår en naturlig balanse når man hører på lav-volum lyd. Den valgte innstillingen av Loudness er lagret for alle TV-stasjonene.
Hodetelefon
Se Tilkobling av tilleggsutstyr, s. 16 for tilkobling av hodetelefonen, hvis man
ønsker å bruke den.
Velg To språk for å velge enten det ettersynkroniserte eller det opprinnelige
språket hvis TV-kanalen sender ut på to språk.
Lagre den nye innstillingen av Lydstyrke, Balanse, Diskant og Bass for alle TV-
stasjonene med Lagre PP i
OPSJONER-menyen.
For å forlate menyen
Trykk den tilsvarende røde, grønne eller gule tasten.
OPSJONER
Lagre PP
Programmer Tidsinnstillt avslag Budskap Barnesikring På/Av
MENU
o
p
œ
π
OK
Velg justeringer
Menyen Bilde
Menyen Lyd
Menyen Opsjoner
Aktivere
Page 11
11
Menyen Opsjoner
& Trykk den gule tasten for å vise/annullere menyen OPSJONER. é Bruk B tastene for å velge en meny-innstilling.Bruk den blå tasten OK for å aktivere.
Lagre PP
Innstillingene av Kontrast, Lysstyrke, Farge og Utvidet Kontrast som ble gjort i bildemenyen og innstillingene av Lydstyrke, Balanse, Diskant, Bass og Loudness i lydmenyen, er lagret i hukommelsen for alle de lagrede TV-stasjonene.
Valg av programliste
Programnumre fra listen over foretrukne programmer er hvite. Programnumrene som ikke forekommer på listen over foretrukne programmer er svarte. TV-stasjonen som vises på skjermen for øyeblikket, står i en svart rute.
Trykk på CD tasten for å velge en av programlistens andre kolonner.
Trykk på den blå OK tasten for å velge ønsket TV-stasjon.
Tidsinnstillt avslag
Ved hjelp av det tidsinnstilte avslaget kan TV-apparatet slås av og gå over til ventestilling etter en innstilt tid. Telleren går fra Av til 180 min. eller fra 180 min. til Av. Hvis det er innstilt en tid, vises det resterende minuttet automatisk på skjermen sammen med budskapet God natt ett minutt før TV-apparatet slås av. Det er alltid mulig å slå av apparatet tidligere eller å forandre det innstilte tidspunktet.
Barnesikring
Hvis barnesikringen er på, kan TV-apparatet bare slås på med fjernkontrollen. Tastene - og + oppe på TV-apparatet virker ikke for å velge en TV-stasjon. På denne måten kan man hindre uønsket bruk av TV-apparatet. Hvis budskapet Barnesikring På vises, må barnesikringen slås av før tastene
- og + på TV-apparatet kan brukes for å velge en TV-stasjon.
OPSJONER
Lagre PP
Programmer Tidsinnstillt avslag Budskap Barnesikring På/Av
God natt
MENU
o
p
œ
π
OK
Velg justeringer
Menyen Bilde
Menyen Lyd
Menyen Opsjoner
Aktivere
Page 12
12
Budskap
Med denne funksjonen kan man taste inn en personlig budskap som vises automatisk når apparatet skrus på fra ventestillingen. F. eks. Jeg kommer sent hjem i kveld. Ikke vent med middagen.
Forandre budskap
Velg med EF tasten bokstaven eller sifferet som skal tastes inn.
Velg neste posisjon med D tasten.
Trykk på den blå OK tasten når hele budskapet er tastet inn.
Oppheve budskap
Trykk på den blå OK tasten for å fjerne forrige budskap.
Budskapstype
Trykk på CD tasten for å velg hvordan budskapet skal vises : Wipe, Slide,
Fallende eller Gradvis.
Starte budskap
Trykk på CD tasten for å velge visningsfrekvens : Kontinuerlig, En gang
eller Nei.
Vise budskap
Sett TV-apparatet i ventestilling.
Budskapet vises på skjermen så snart TV-apparatet skrus på igjen. Hvis man har valgt En gang, forsvinner budskapet fra skjermen etter 30 sekunder. Hvis man har valgt Kontinuerlig, blir budskapet på skjermen til displayfrekvensen slås av i menyen Budskap. Budskapet vises IKKE når Kontinuerlig teksting står På. Se Tekst-TV, s. 14.
OPSJONER
Lagre PP
Programmer Tidsinnstillt avslag
Budskap
Barnesikring På/Av
Budskap.....................
..............................
..............................
BUDSKAP
Forandre budskap Oppheve budskap Budskaptype Starte budskap
Page 13
13
Enkelt tekst-TV-system
Det enkle tekst-TV-systemet skaffer deg en betydelig redusert ventetid (på betingelse av at denne spesielle stasjonens tekst-TV-overføring har stått på i minst et halvt minutt) ved :
raskt og direkte valg av de forrige og neste sidene som sendes
direkte valg av de sidene det henvises til på valglinjen
en liste over de mest viste sidene: de sidene som ofte er i bruk settes på en liste over foretrukne sider, slik at de er øyeblikkelig tilgjengelige senere
lagring av de sidetallene det henvises til på den viste siden
lagringen av alle undersider kan kontrolleres av tekst-TV-brukeren..
Tekst-TV på/av
Trykk på b for å slå på tekst-TV.
Siden med den generelle innholdsfortegnelsen vises sammen med to informasjonslinjer øverst og en valglinje nederst på skjermen.
Valg av en Tekst-TV-side
Med siffertastene
Tast inn det ønskede sidenummeret med siffertastene.
Sidetellerverket leter frem siden, eller siden vises øyeblikkelig hvis sidenummeret er lagret i hukommelsen.
En melding vises hvis et ikke-eksisterende eller et feil sidenummer er blitt inntastet. Det eksisterer ikke sidenumre som begynner på 0 eller 9. Tast inn riktig sidetall.
Med valglinje
Velg emnet du ønsker med fargetastene som svarer til fargeangivelsene nederst
på skjermen.
Hurtig gjennomgang av tekst-TV-sidene
Trykk på EF for gjennomgang av de forrige eller neste sidene.
V alg a v f orrig e tekst-TV-side
Trykk på 0 tasten.
Valg av tekst-TV-innholsfortegnelsen
Trykk på den hvite fargetasten for å vise den generelle innholdsfortegnelsen
(vanligvis s.100).
Kun for T.O.P Tekst-TV-sendinger :
T.O.P ordner sidene i kategorier og tilføyer andre muligheter for enklere bruk.
Trykk på i. En T.O.P.-oversikt over de tilgjengelige tekst-TV-emnene vises.
Ikke alle TV-stasjoner overfører T.O.P.tekst-TV. Hvis tekst-TV-systemet ikke er T.O.P. tekst-TV, vises et budskap øverst på skjermen.
Velg ønsket emne og sidetall med B tasten og trykk på den blå OK tasten.
Tekst-TV
De fleste TV-stasjoner sender informasjon via tekst-TV. Alle TV-stasjoner som sender tekst-TV, overfører en side med en veiledning om bruken av tekst-TV­systemet. Se tekst-TV-siden med den generelle innholdsfortegnelsen (vanligvis s.100).Noen ganger tekstes TV-programmer for hørselshemmede.
De forskjellige TV-stasjonene bruker ulike systemer til overføring av tekst-TV. Fargene i valglinjen er de samme som fargene på fargetastene på fjernkontrollen.
1
23 456 789
0
MENU
SMART CONTROLS
P
jX
u
hdf
B
o
p
œ
π
®
Ò
F
V
-+
-+
¬
q
S
a
M
®
OK
s
i
0
k
b
0
U
π
m
i
b
13
Page 14
14
Valg av undersider
Når en valgt tekst-TV-side består av flere undersider, vises en av undersidene på skjermen. Det fargede nummeret på den første informasjonslinjen henviser til den viste undersiden. De andre undersidene kan velges på 2 måter :
1. Med CD tasten.
De andre underside-numerene vises i hvitt så snart utsendingen har funnet dem, og de lagres i hukommelsen slik at de er tilgjengelige mens tekst-TV-siden står på skjermen.
Velg forrige eller neste underside med CD tasten.
2. Ved å taste inn en underkode.
Trykk på U. Tast inn ønsket underside med siffertastene. F. eks. 3 for den
tredje av 7 undersider. TV-apparatet leter frem den valgte undersiden. Automatisk rotasjon av undersider :
Trykk på U igjen for å oppheve underkoden. De undersidene blir skiftet
automatisk.
Trykk på U igjen. Informasjonslinjen med de tilgjengelige undersidene vises.
Velg undersiden med CD tasten.
Valg av kontinuerlig teksting
TV-stasjoner som sender tekst-TV, overfører ofte visse tekstede programmer. Noen ganger finnes det mer enn én tekstside. For hver TV-stasjon kan man lagre en tekstside som vises kontinuerlig hvis programmet som overføres er tekstet.
Trykk på b for å slå på tekst-TV, og velg riktig tekstside.
Den valgte tekstsiden vises, og også tekstingen hvis programmet som overføres er tekstet.
Trykk på j. Budskapet Undertekst lagret vises.
rykk på b for å slå av tekst-TV.
Hver gang den valgte TV-stasjonen overfører et tekstet program, er tekstingen tilgjengelig. Når det ikke er noen teksting, vises kun b på skjermen.
Trykk på j for å slå undertekst på eller av.
Budskapet Undertekst På eller Av vises. Tekstsiden må lagres separat for hver enkelt TV-stasjon.
Valg av spesielle tekst-TV-funksjoner
Blanding / Avbrytning
Trykk inn d for å legge Tekst-TV-siden over TV-programmet.
Trykk inn d igjen for å deaktivere skjermoverlegget.
b øverst på skjermen viser at tekst-TV fortsatt er aktivert. Man kan velge et sidenummer. Etter at siden er blitt funnet, vises sidetall på skjermen.
Trykk inn d igjen for å vise Tekst-TV-siden.
Forstørrelse
Trykk inn h flere ganger for å vise øvre del, nedre del og etterpå gå tilbake til
vanlig sidestørrelse. Når den øverste del vises, kan du rulle teksten opp eller nedover linje etter linje ved hjelp av EF tastene.
Skjulte opplysninger
Trykk på f for å få frem/fjerne skjulte opplysninger, som f.eks. svar på gåter
og spill.
f d
b
u
X i
s
o
p
œ
MENU
®
-+
Ò
-+
1
OK
456
π
m
789
F
b
¬
q
S
®
j
hdfU
B
π
P
V
23
0
0
a
SMART CONTROLS
M
j h U
Page 15
15
Mye forskjellig audio- og video-tilleggsutstyr kan kobles til TV-apparatet. Følgende koblingsskjema angir hvor forskjellig slags utstyr skal tilkobles på TV-apparatet.
Videomaskin
Antennekablene 1 og 2 tilkobles som vist på tegningen ved siden av.
Bildekvaliteten kan forbedres hvis man også tikobler en eurokabel 3.
Om din videomaskin er utrustet med EasyLink-funksjonen, skal den medleverte eurokabelen kobles til
EXTERNAL 2 for å ha full nytte av EasyLink-funksjonen.
Bare hvis du ikke har tilkoblet eurokontakt 3, må du gjøre følgende :
Søking og lagring av videomaskinens prøvesignal
Ta antennekabelen 1 ut av antenneinntaket x på videomaskinen.
lå på TV-apparatet og innstill videomaskinen på prøvesignal. (Se håndboken for
videomaskinen.)
Søk prøvesignalet for videomaskinen på samme måte som man søkte og lagret
TV-signaler. Se Installasjon, Søking og lagring av TV-stasjoner, Manuell installasjon, s. 5.
Prøvesignalet lagres enten under programnummer 0 eller mellom 50 og 99.
Sett antennekabelen tilbake i antenneinntaket x på videomaskinen etter at
prøvesignalet er lagret.
Dekoder og videomaskin
En eurokabel 4 kobles til eurokontakten på dekoderen og til den spesielle
eurokontakten på videomaskinen.Se også håndboken som følger med videomaskinen. Se også Bestemme programnumre for dekoder/omformer, s. 7. Du kan også koble din dekoder direkte til
EXTERNAL 1 med en eurokabel eller
med en antennekabel til antenneingangen x til ditt TV-apparat.
Videomaskin og annet tilleggsutstyr (unntatt CD-i/Foto CD)
Antennekablene 1, 2 og 3 tilkobles som vist på tegningen ved siden av.
Bildekvaliteten kan forbedres hvis man også kobler eurokabel 5 til
EXTERNAL 2 og eurokabel 4 til EXTERNAL 1 eller3.
Søk prøvesignalet for tilleggsutstyr på samme måte som for videomaskinen.
Når en videomaskin er koblet til
EXTERNAL 1, kan man bare ta opp
programmer fra TV-apparatet. Bare når videomaskinen er koblet til
EXTERNAL 2 er det mulig å ta opp
programmer både fra TV-apparatet og fra annet tilkoblet utstyr. Se Opptak med videomaskin, s. 18.
Tilkobling av tilleggsutstyr
CABLE
2
EXTERNAL
123
4
CABLE
1
2
5
2
3
4
1
EXTERNAL
Page 16
16
Kameraopptaker og videokamera
Kameraopptaker eller videokamera kobles til på forsiden av TV-apparatet.
Monoutstyr kobles til VIDEO 2og AUDIO L 1.
Trykk gjentatte ganger på tasten X under lokket på fjernkontrollen for å velge
lyden som kommer fra en eller begge høyttalerne på TV-apparatet.
Stereoutstyr kobles også til AUDIO R 1.
S- VHS kvalitet fra et S-VHS videokamera oppnås ved å koble S-VHS kablene
til
S-VHS inngangen 3 og til AUDIO inngangene 1.
Annet utstyr
Eurokabel 1 kobles til EXTERNAL 1 som vist på tegningen ved siden av.
Bare for CD-i og Foto CD :
Trykk samtidig på de to tastene f og U.
Velg CD-i/Foto CD Tilgjengelig i Stilling-menyen av INSTALLASJON menyen.
Slik oppnås optimal bildekvalitet med CD-i eller Foto CD-utstyre.
Hold den røde MENU-tasten inne for å fjerne alle menyene fra skjermen.
Audioutstyr
Audiokablene kobles til audio-inngangen på audioutstyret og til AUDIO L og R
bak på TV-apparatet. TV-lyden kan høres via audioutstyr.
Hodetelefon
Sett støpselet i hodetelefoninntaket L på TV-apparatets forside.
Trykk på ¬ fjernkontrollen for å skru av TV-apparatets interne høyttalere.
Hodetelefoninntaket har en impedans på mellom 8 og 4000 Ohm og er av 3,5 mm jack-typen.
Velg Hodetelefon i menyen
LYD for å justere hodetelefonens lydstyrke og
for å velge ettersynkronisert eller opprinnelig språk (hvis TV-kanalen sender ut på to språk) for hodetelefonlyden. Se s. 10.
Spør forhandleren hvis mer tilleggsutstyr skal kobles til TV-apparatet.
AUDIO
n
STILLING
CD-i/Foto CD Tilgjengelig
Dekoder Informasjonslinje
Menspråk Land Automatisk installasjon Manuel installasjon Navngi Omgjøre Foretrukne programmer
Stilling
INSTALLASJON
1
1
EXTERNAL
SVHS
VIDEO
AUDIO
L
R
21 3
Page 17
1717
For å velge tilkoblet tilleggsutstyr
Hvis TV-apparatet er tilkoblet en videomaskin med EasyLink-funksjonen, vil apparatet i noen tilfeller slå seg på, selv om det sto i standby (f. eks. ved avspilling av båndet...). Dette er ikke mulig når du velger Barnesikring På.
Utstyr som bare er tilkoblet med en antennekabel :
Velg det programnummeret som prøvesignalet er lagret under med
siffertastene.
Utstyr som er tilkoblet med en eurokabel eller foran på TV-apparatet
• Trykk gjentatte ganger på u til betegnelsen EXT1, EXT2, EXT3 eller FRONT
vises på skjermen, alt etter som hvor bak eller foran på TV-apparatet utstyret er tilkoblet.
OBS: Det meste utstyret (dekoder, videomaskin) sørger selv for omstillingen.
Hvis man ønsker å se på TV ?
Tast inn programnummeret på ønsket TV-stasjon med siffertastene.
Det meste videoutstyret i vårt produktutvalg kan betjenes med TV-apparatets fjernkontroll.
Videomaskintaster
Hold VCR-tasten nede og trykk samtidig på :
® k tasten for opptak, Ò k tasten for tilbakespoling,k tasten for fremspoling,k tasten for stopp, π k tasten for avspilling, Fbtasten for timer (på visse modeller), 3 0 for å velge ett- eller tosifrete programnumre på videomaskinen,
R for rask gjennomgang av TV-stasjonene fra videomaskinens
tuner,
0til 9 for valg av TV-stasjoner fra videomaskinens tuner,
B for midlertidig utkobling av videomaskinen.
Disse tastene virker med videomaskinen som anvender RC5 signalstandard.
Hvis din videomaskin har EasyLink-funksjonen, kan tastene ®S og ‡q for opptak og stopp styres i TV-modus.
1
23
456 789
0
MENU
jiX
u
hUdf
s
o
SMART CONTROLS
V
-+
¬
a
M
p
œ
π
®
Ò
π
F
®
®
Ò
π
F
B
B
P
-
+
- P +
q
S
®
Y
u
u
f U
MENU
®
jX
hd
s
o
π
p
œ
-+
P
i
B
Page 18
18
Opptak med videomaskin uten EasyLink
For å ta opp S-VHS kvalitet, bør du tilkople en S-VHS ytre enhet direkte til videomaskinen.
1. Opptak av et TV-program
bare med antennekabel
Velg programnummer på videomaskinen.
Sett videomaskinen på opptak.
(Se håndboken for videomaskinen.)
Skifting mellom programnumrene på din TV vil ikke forstyrre opptaket !
Opptak med videomaskin som har EasyLink
Om du har tilkoplet en S-VHS videomaskin som er utrustet med EasyLink-funksjonen, kan du ta opp S-VHS kvalitet fra en S-VHS ytre enhet som er koplet til forside av TV­apparatet (f. eks. fra en S-VHS kameraopptaker).
Det er mulig å starte et direkte opptak av programmet som vises på TV-skjermen.
Hold VCR-tasten på fjernkontrollens venstre side nede og trykk samtidig på
®S-tasten. Videomaskinen slår seg på hvis den var i ”standby” og det vises en beskjed nederst på skjermen som angir hva som blir tatt opp. Videomaskinen begynner med å ta opp det valgte TV-programmet.
Trykk på ‡q-tasten for å stanse opptaket.
Om du tar opp et program fra en ytre enhet som er koplet til
EXTERNAL 1, 3 eller
FRONT, er det ikke tillatt å velge et annet TV-program på skjermen.
Dersom man ønsker å se på TV igjen, trykk programnummeret på ønsket TV stasjon to ganger. Dermed stoppes opptaket og videospilleren slår seg av. Om du setter apparatet i standby mens du tar opp et program fra en ytre enhet som er tilkoplet
EXTERNAL 1, 3 eller FRONT, vil det røde blinklyset på forsiden av ditt
TV-apparat angi at opptaket fremdeles pågår. Lyset vil ikke blinke mer når opptaket er ferdig.
med en eurokabel tilkoblet eurokontakten
EXTERNAL 2
Hvis videomaskinen er tilkoblet EXTERNAL 2 er det mulig å ta opp programmer både fra TV-apparatet og fra annet tilkoblet utstyr.
Velg programnummer på TV-apparatet.
Velg riktige tilkopling på din videomaskinen.
Sett videomaskinen på opptak.
Du tar opp det som du ser på skjermen.
Skift ikke mellom programnumre og slå ikke av TV’n mens du tar opp !
med en eurokabel tilkoblet eurokontakten
EXTERNAL 1
Hvis videomaskinen er tilkoblet EXTERNAL 1 er det bare mulig å ta opp programmer fra TV-apparatet.
Velg programnummer på TV-apparatet.
Sett videomaskinen på opptak.
Opptaket forstyrres ikke om du skifter til et program fra tilkoblet ytre utrustning.
2. Opptak av programmer på din videomaskin tilkoblet til
EXTERNAL 2
fra audio-/videoutstyr tilkoblet
EXTERNAL 1, EXTERNAL 3 eller FRONT
Slå på utstyret.
Velg riktig tilkopling på din videomaskin.
Sett videomaskinen på opptak.
Du tar opp det som du ser på skjermen.
Skift ikke mellom programnumre og slå ikke av TV’n mens du tar opp ! Dersom man ønsker å se på TV igjen, trykk programnummeret på ønsket TV stasjon
to ganger. Dermed stoppes opptaket og videospilleren slår seg av.
Page 19
19
Vedlikehold av skjermen
Rengjør TV-apparatet med en litt fuktig, myk klut. Bruk ikke aggressive løsemidler som kan skade TV-skjermens beskyttelseslag.
Dårlig bilde
Er det valgt riktig TV-system? Er TV-apparatet eller husantennen plassert for nær høyttalerne, ujordet audioutstyr, neonlys e.l.? Fjell eller høye bygninger kan forårsake dobbeltbilder eller skygger. Noen ganger kan bildekvaliteten forbedres ved å forandre retningen på uteantennen. Er bildet eller tekst-TV ugjenkjennelig ? Kontroller om det er tastet inn riktig frekvens. Se Installasjon, s. 5. Er lysstyrke og kontrast feil innstilt? Trykk på s tasten. Dårlig billedkvalitet kan forekomme dersom et påslått S-VHS kamera eller kamera er tilkoblet inngangen på apparatets forside samtidig som en annen kilde er koblet til
EXTERNAL 1 eller
EXTERNAL 2. Dersom dette er tilfelle,
skru av en av de andre kildene.
Ikke bilde
Er antennen ordentlig tilkoblet? Sitter støpslene godt fast i antenneinntaket? Er antennekabelen intakt og har den riktige støpsler? Er koblingsutstyret som går til et eventuelt annet TV-apparat i orden? Ved tvil, ta kontakt med forhandleren. Ikke bilde betyr at tilleggsutstyret ikke overfører noe bilde. Er barnesikringen slått av? Se Opsjoner, s. 11)
Fjernkontroll
Om TVn ikke mer reagerer på fjernkontrollen, kan det hende at batteriene er tomme. Menu-tasten eller
-/+ tasten foran på apparatet kan fortsatt brukes.
Meny
Har man valgt feil meny? Trykk på samme tast en gang til for å forlate menyen.
Ingen løsning
Slå TV-apparatet av og på igjen.
Forsøk aldri å reparere et defekt TV­apparat på egen hånd.
Spør forhandleren eller ring en TV­reparatør ved tvilstilfeller.
Forskrifter når TV-apparatet ikke skal brukes lenger
Det nye TV-apparatet inneholder materialer som kan resirkuleres og brukes på nytt. Spesialiserte bedrifter demonterer det kasserte TV-apparatet slik at de fortsatt brukbare materialdelene samles. På denne måten reduseres avfallsmaterialene til et minimum. Vennligst sørg for å overholde lokale forskrifter angående behandling av gamle TV­apparater.
Hvordan behandle utbrukte batterier?
Philips-batteriene som følger med inneholder ikke tungmetallene kvikksølv og kadmium. Likevel er det i mange land ikke tillatt å kaste utbrukte batterier i husholdningsavfallet. Vennligst undersøk selv hvordan de lokale forskriftene er angående behandling av utbrukte batterier.
Tips
a audioutstyr, 25
automatisk installasjon, 5 avbrytning af lyden, 11
b balanse, 14
barnesikring, 16 bass, 14 bilde, 12 blivende programnummer, 18 budskap, 17
c camcorder, 25
CD-i / Foto CD, 25
d dekoder, 10
digital, 15 diskant, 14 DNR, 21
e enkelt tekst-TV-system, 21
eurokabel, 24
f farge, 12
fargebalanse, 13 fargenyanse, 12 fjernkontroll, 3 foretrukne programmer, 9 frekvens, 7 fryse, 19
h hodetelefon, 25
i ideal lyd/bilde, 18
informasjon på skjermen, 18 informasjonslinje, 10 instillingsvalg, 6 installasjon, 5
k klanginnstilling, 14
klokkeslet, 18 kontrast, 12
l lagre PP, 16
lagring av TV-stasjoner, 5 land, 4 loudness, 14 lyd, 14 lydstyrken, 11
m manuell installasjon, 6
målfoto, 20 menyspråk, 4 mono, 15 mosaikk-skjerm, 20
n navngi, 8 o omgjøre, 8
opptak, 28 opsjoner, 16
p programliste, 16 s S-VHS, 28
skarphet, 12 slå på TV-apparatet, 11 smart controls, 12, 14 søking av TV-stasjoner, 6 spesielle tekst-TV-funksjoner, 23 språk, 4 stereo, 15 stilling, 10 strobe, 20 søking av TV-stasjoner, 6
t tale, 4
tekst-TV, 21 teksting, 23 tidsinnstilt avslag, 16 tilleggsutstyr, 24 tospråkelig overføring, 18
u undersider tekst-TV, 22
utkobling av lyden, 11 utvidet kontrast, 13
v valg av TV-system, 6
valg av TV-stasjoner, 11 ventestilling, 11 vertikal sammentrykking, 19 videomaskin, 30
w wide stereo, 15
Indeks
Page 20
20
Ordliste
100 Hz
Teknologi som gjør TV-tittingen mer behagelig for øyene. I en vanlig TV vises bildet 50 ganger i sekundet. Resultatet er at det menneskelige øye oppfatter en forstyrrende flimring, særlig i store, lyse bildeflater. Med 100 Hz-teknologi vises hvert bilde 100 ganger i sekundet. Det fjerner den såkalte feltflimringen.
Automatisk kanalinstallering (ACI)
Er lik automatisk installering av kanaler installerer alle TV-kanaler i samme rekkefølge som de tilbys i fra kabelselskapet, selvfølgelig forutsatt at dataene overføres. Tar også med programnummer og -navn automatisk. Med ACI-funksjonen blir installeringen av kanaler helautomatisk, enkel og ferdig på få sekunder.
Elektronisk lås
Også kalt foreldrelås. Funksjon som hindrer at barn kan se uønsket TV. TV blokkeres og åpnes igjen ved hjelp av fjernkontrollen.
DNR
Digital støyreduksjon som gjør det mulig å fjerne bildestøy. Ved å justere DNR­innstillingen, vil bildestøy bli borte, slik at du kan oppleve klare og naturtro bilder.
Easy Link
Digital intelligent ESI buss-system mellom audiokomponentene og mellom TV og videoopptaker. Kildevalg og kontroll styres med en enkelt knapp.
Easy Text
Tekst-TV-minne som husker dine favorittsider fra tekst-TV og gir deg rask tilgang til dem.
Eurokontakt
Et 21-pins kontaktsystem som gjør at du enkelt kan koble sammen forskjellige typer audio/video- og datautstyr.
Incredible sound
Funksjon som perfeksjonerer lydytelsen fra TV-apparatet eller stereoanlegget. Forbedrer stereoeffekten ved å gi inntrykk av at høyttalerne er plassert mye lenger fra hverandre enn de faktisk er.
Menu
Visning av funksjoner og innstillinger i en lettfattelig oversikt, som du kan velge i ved å bevege en markør med fjernkontrollen.
NTSC-avspilling
En videoopptaker med denne funksjonen kan avspille bånd som er tatt opp med NTSC-systemet (f.eks. bånd fra USA).
Smart Control
Taster på fjernkontrollen for å velge forhåndsinnstillinger av bilde og lyd.
Tidsinnstillt avslag (Sleeptimer)
Ved hjelp av det tidsinnstillte avslaget kan TV-apparatet slås av og gå over til ventestilling etter en innstillt tid.
Frysing av bilde
TV-innstilling som gjør at du kan fryse enkelt-bilder for å studere f.eks. en bildedetalj nærmere, eller for å notere visse typer programinformasjon, som telefonnummer osv.
Teletext
Se også Easy Text
WST: World Standard Teletext. FLOF: Full Level one Features. System som
benyttes av enkelte stasjoner som gir hurtig tilgang til teletekst sidene.
TOP: Table of (Teletext) Pages. Tysk system for lett tilgang til teletekst sidene.
Tint (eller Hue i NTSC)
Funksjon for å endre den generelle fargebalansen mellom varm og kjølig etter din egen smak.
Loading...