Panasonic DVD-S58, DVD-S38 User Manual [ro]

Instrucţiuni de operare
DVD/CD PLAYER
Nr. Model DVD-S58
DVD-S38
Stimate client
Vă mulţumim că aţi cumpărat acest produs. Pentru performanţe optime şi siguranţă, citiţi cu atenţie aceste instrucţiuni. Înainte de conectarea, utilizarea sau reglarea acestui produs, citiţi în totalitate aceste instrucţiuni. Păstraţi acest manual pentru consultări ulterioare.
Sufixul de număr model “EB” denotă un model destinat pieţei din Marea Britanie.
Precauţii la utilizarea cablului de alimentare
(Pentru Marea Britanie, Republica Irlanda, Arabia Saudită, Kuweit şi Africa)
(Doar model cu cod de zonă "EB" sau "GC")
Pentru siguranţa dumneavoastră, vă rugăm să citiţi cu atenţie următorul text. Acest dispozitiv este furnizat împreună cu o fişă de alimentare turnată cu trei pini pentru siguranţa şi confortul dumneavoastră. În această fişă, este montată o siguranţă de 5 amperi. În cazul în care siguranţa trebuie să fie înlocuită, vă rugăm să vă asiguraţi că siguranţa de înlocuire are o putere nominală de 5 amperi şi că este autoriza- tă de ASTA sau BSI la specificaţiile BS1362.
Verificaţi prezenţa marcajului ASTA marcajului BSI
pe carcasa siguranţei.
sau a
Dacă fişa conţine un capac detaşabil pentru siguranţă, trebuie să
vă asiguraţi că acesta este
montat la loc atunci când este înlocuită siguranţa. Dacă pierdeţi capacul siguranţei, fişa nu trebuie să fie utilizată până în momentul în care obţineţi un capac de rezervă. Un capac de rezervă pentru siguranţă poate fi achi­ziţionat de la distribuitorul dumneavoastră local.
ATENŢIE!
DACĂ FIŞA TURNATĂ MONTATĂ NU ESTE POTRIVITĂ PENTRU PRIZA DE CURENT DIN LOCUINŢA DUMNEAVOASTRĂ, ATUNCI SIGURANŢA TREBUIE SĂ FIE DEMONTATĂ, IAR FIŞA TREBUIE SĂ FIE TĂIATĂ ŞI ELIMINATĂ ÎN SIGURANŢĂ. EXISTĂ PERICOLUL DE ELECTROCUTARE GRAVĂ ÎN CAZUL ÎN CARE FIŞA TĂIATĂ ESTE INTRODUSĂ ÎNTR-O PRIZĂ DE 13 AMPERI.
Dacă urmează să fie montată o nouă fişă, vă rugăm să respectaţi codul de cabluri, după cum este acesta indicat în continuare. Dacă nu sunteţi sigur, vă rugăm să consultaţi un electrician calificat.
IMPORTANT
Firele din acest cablu de alimentare sunt colorate în conformitate cu următorul cod: Albastru: Neutru, Maro: Sub tensiune.
Dacă aceste culori nu corespund cu marcajele colorate care identifică terminalele în fişa dumneavoastră, procedaţi astfel: Firul de culoare albastră trebuie să fie conectat la terminalul care este marcat cu litera
N sau care are culoarea neagră sau albastră. Firul de culoare maro trebuie să fie conectat la terminalul care este marcat cu litera L sau care are culoarea maro sau roşie.
AVERTISMENT: NU CONECTAŢI
NICIUNUL DINTRE ACESTE FIRE LA TERMINALUL PENTRU LEGAREA LA PĂMÂNT CARE ESTE MARCAT CU LITERA
E, CU SIMBOLUL DE LEGARE LA MASĂ SAU CARE ARE CULOAREA VERDE SAU
VERDE/GALBEN.
FIŞA NU ESTE ETANŞĂ–PĂSTRAŢI-O USCATĂ.
Înainte de utilizare
Demontaţi capacul conectorului.
Modul de înlocuire a siguranţei
Locaţia siguranţei diferă în funcţie de tipul de fişă de alimentare cu curent electric (figurile A şi B). Confirmaţi faptul că fişa de alimentare cu curent alternativ este montată, după care urmaţi instrucţiunile de mai jos.
Ilustraţiile pot fi diferite faţă de fişa propriu-zisă de alimentare cu curent alternativ.
1. Deschideţi capacul siguranţei cu o şurubelniţă.
Figura A Figura B
Capac siguranţă
2. Înlocuiţi siguranţa şi închideţi sau montaţi capacul siguranţei.
Figura A Figura B
Siguranţă Siguranţă (5 amperi) (5 amperi)
2
Amplasare
Instalaţi aparatul pe o suprafaţă dreaptă, ferită de lumina directă a soarelui, de temperaturi înalte, de umiditate ridicată sau vibraţii în exces.
Acestea pot avaria carcasa sau alte componente, micşorând astfel durata de viaţă a produsului. Nu aşezaţi obiecte grele pe aparat.
Tensiune
Nu folosiţi surse de alimentare cu tensiune înaltă. Aceasta poate supraîncărca aparatul şi provoca incendii. Nu folosiţi o sursă de alimentare cu curent continuu.
Verificaţi cu atenţie sursa atunci când instalaţi aparatul pe o navă sau în alt loc unde se foloseşte curent continuu.
Protecţia cablului de alimentare în curent alternativ
Asiguraţi-vă că aţi conectat corect cablul de alimentare cu curent alternativ şi că acesta nu este avariat. O conectare greşită sau un cablu avariat pot duce la incendii sau la electrocutări. Nu trageţi, nu îndoiţi şi nu aşezaţi obiecte grele pe cablu.
Apucaţi ferm cablul atunci când îl scoateţi din priză. Scoaterea cablului de alimentare poate provoca electrocutări. Nu manipulaţi fişa cu mâinile ude. Aceasta poate provoca electrocutări.
Măsuri de siguranţă
Corpuri străine
Nu lăsaţi obiecte de metal să cadă în interiorul aparatului. Acest lucru poate provoca electrocutare sau funcţionare defectuoasă.
Nu permiteţi pătrunderea lichidelor în aparat. Acest lucru poate provoca electrocutare sau funcţionare defectuoasă. Dacă se întâmplă acest lucru, deconectaţi aparatul de la sursa de alimentare şi luaţi legătura cu furnizorul dumneavoastră.
Nu pulverizaţi insecticide pe sau în aparat. Acestea conţin gaze inflamabile care se pot aprinde dacă sunt pulverizate în aparat.
Service
Nu încercaţi să reparaţi personal acest aparat. Dacă sunetul este întrerupt, dacă indicatorii luminoşi nu se mai aprind, dacă apar emisii de fum sau orice altă problemă care nu este descrisă în aceste instrucţiuni, deconectaţi cablul de alimentare şi luaţi legătura cu furnizorul dumneavoastră sau cu un centru de depanare autorizat. În cazul în care aparatul este reparat, demontat sau reasamblat de către persoane necalificate, pot apărea electrocutări sau avarieri ale aparatului.
Dacă aparatul nu este folosit pentru o perioadă lungă de timp, prelungiţi viaţa acestuia deconectându-l de la sursa de alimentare.
3
Întreţinerea aparatului şi a discului
Produs sub licenţă Dolby Laboratories. Dolby şi simbolul dublu D sunt mărci înregistrate ale Dolby Laboratories.
Fabricat sub licenţă conform brevetului SUA nr.
5.451.942 şi altor brevete din SUA şi internaþionale emise sau în curs de omologare. DTS şi simbolul sunt mărci comerciale înregistrate, iar logo-urile DTS Digital Out şi DTS sunt mărci comerciale ale DTS, Inc. Produsul include software. © DTS, Inc. Toate drepturile rezervate.
HDMI, logo-ul HDMI şi High-Definition Multimedia Interface sunt mărci comerciale sau mărci înregistrate ale HDMI Licensing LLC în Statele Unite şi în alte ţări.
DivX® este o marcă înregistrată a DivX, Inc. şi este utilizată sub licenţă.
Acest produs încorporează tehnologii protejate prin legislaţia drepturilor de autor şi este protejată de brevete S.U.A. şi de alte drepturi de proprietate intelectuală. Utilizarea acestei tehnologii protejate de drepturile de autor trebuie să fie autorizată de către Rovi Corporation şi este creată pentru a fi utilizată în cadru domestic şi în cadrul altor exploatări cu vizualizare limitată, cu excepţia cazurilor în care nu este stipulat diferit de către Rovi Corporation. Copierea tehnologiei sau demontarea sunt interzise.
REŢINEŢI: În ilustraţii este folosit modelul DVD-S58
pentru Marea Britanie şi Irlanda, cu excepţia cazului în care este menţionat altfel.
Ilustraţiile prezentate pot diferi între modele şi ţări.
Întreţinere
Curăţaţi acest aparat cu o lavetă moale şi uscată
- Nu folosiţi niciodată alcool, diluant sau
benzină pentru a curăţa acest aparat.
- Înainte de a folosi o lavetă tratată chimic, citiţi
cu atenţie instrucţiunile care însoţesc materialul respectiv.
- În general, curăţarea lentilei nu este
necesară, deşi aceasta depinde de mediul de operare.
- Nu folosiţi sisteme comerciale de curăţare a
lentilei, deoarece pot provoca defecţiuni.
Curăţarea discurilor
- Ştergeţi cu o lavetă umedă şi apoi uscaţi.
Măsuri de precauţie la manipularea discurilor
- Ţineţi discurile de margini, pentru a evita
zgârieturi accidentale sau amprente pe disc.
- Nu lipiţi pe discuri etichete sau autocolante.
- Nu folosiţi sprayuri de curăţare a discurilor de
pick-up, benzină, diluant, lichide de prevenire a electricităţii statice sau orice alt solvent.
- Nu folosiţi următoarele discuri:
- Discuri cu adeziv expus în urma
îndepărtării autocolantelor sau a etichetelor (discuri închiriate etc.).
- Discuri grav îndoite sau crăpate.
- Discuri de formă neregulată, cum sunt cele
în formă de inimă.
4
Precauţii la utilizarea
cablului de alimentare...................................... 2
Măsuri de siguranţă.......................................... 3
Amplasare .................................................... 3
Tensiune....................................................... 3
Protecţia cablului de alimentare în curent
alternativ ...................................................... 3
Corpuri străine .............................................. 3
Service ......................................................... 3
Întreţinerea aparatului şi a discului ................ 4
Întreţinere...................................................... 4
Măsuri de precauţie la manipularea discurilor.... 4
Informaţii generale ........................................... 6
Accesorii ....................................................... 6
Coduri de regiune ......................................... 6
Redare de pe disc............................................. 7
Discuri care pot fi redate
şi formate suportate...................................... 7
Prezentarea produsului.................................... 8
Panouri frontale şi posterioare...................... 8
Telecomanda................................................ 9
Introducerea bateriilor................................. 10
Conexiuni ........................................................ 11
Conectarea la televizor............................... 11
Conectarea unui receiver digital audio-video ... 14
Conectarea cablului de alimentare ............. 14
Pregătirea ........................................................ 15
PAS 1:
Selectarea intrării video corecte ................. 15
PAS 2: Configurarea funcţiei de scanare progresivă.. 15 Pas 3:
Selectarea sistemului color compatibil........ 16
Pas 4: Setarea limbii.................................. 16
Funcţii de redare............................................. 18
Iniţierea redării discului............................... 18
Comenzi de redare de bază ....................... 18
Operaţii pentru redare video
(DVD/VCD/SVCD) ...................................... 19
Vizualizarea redării discului
informaţie ................................................... 20
Moduri de redare repetată .......................... 20
Funcţii speciale ......................................... 21
Funcţii VCD şi SVCD speciale.................... 21
Redare MP3/JPEG ..................................... 22
Redarea unui disc DivX®............................ 23
Utilizarea protocolului HDMI CEC............... 24
Opţiuni meniu DVD......................................... 25
Utilizarea meniului de configurare sistem...... 25
Cuprins
Utilizarea meniului de configurare limbă..... 27
Utilizarea meniului de configurare audio .... 27
Utilizarea meniului de configurare video..... 28
Utilizarea meniului de configurare
a altor funcţii .............................................. 28
Specificaţii ...................................................... 30
Ghid de rezolvare a problemelor .................. 31
Glosar.............................................................. 33
5
Informaţii generale
Accesorii
Cablu audio/video (K2KA2BA00003) Telecomanda (N2QAJA000002) Baterii pentru telecomandă
Indicaţii:
- Accesoriile şi forma acestora vor diferi în
funcţie de ţara sau regiunea din care aparatul a fost achiziţionat.
- Numerele de produse sunt valabile începând din
luna februarie 2010. Acestea se pot modifica.
(Pentru clienţii din Marea Britanie şi Republica Irlanda)
Informaţii de vânzări şi asistenţă
Centrul de asistenţă clienţi
- Pentru clienţii din Marea Britanie:
0844 844 3852
- Pentru clienţii din Republica Irlanda:
01 289 8333
- Vizitaţi website-ul nostru pentru informaţii
despre produs www.panasonic.co.uk
- Adresă e-mail:
customer.care@panasonic.co.uk
Vânzări directe la Panasonic Marea Britanie
- Pentru clienţi: 0844 844 3856
- Comandaţi în mod simplu şi sigur accesorii şi
articole consumabile pentru produsul dumneavoastră apelând Centrul nostru de asistenţă clienţi de Luni până Joi, între 9.00 a.m. şi -5 p.m., Vineri, între 9.30 a.m.- 5.30 p.m. (Cu excepţia sărbătorilor legale)
- Sau accesaţi online aplicaţia noastră de
comandă Internet Accessory, la adresa www.pas-europe.com
- Se acceptă majoritatea cardurilor importante
de debit şi de credit.
- Toate solicitările, tranzacţiile şi facilităţile de
distribuţie sunt furnizate direct de către Panasonic UK Ltd.
- Mai simplu nu se poate!
- De asemenea, prin site-ul Internet este
disponibil un serviciu de achiziţionare directă pentru o gamă largă de produse finite; vizitaţi site-ul nostru pentru detalii suplimentare.
.
Coduri de regiune
Acest DVD player este conceput pentru a suporta Sistemul de Management Regiune. Confirmaţi numărul regiunii pentru aparat pe panoul din spate. Verificaţi numărul de cod regional pe ambalajul discului. Dacă numărul nu este compatibil cu numărul de regiune al playerului, acesta nu va putea reda discul.
Indicaţii:
- Este posibil să nu puteţi reda discuri
CD-R/RW sau DVD-R/RW în toate cazurile, acest lucru depinzând de tipul discului sau condiţia înregistrării.
- Dacă întâmpinaţi probleme la redarea unui
anumit disc, scoateţi discul şi încercaţi unul diferit. Discurile formatate incorect nu vor putea fi redate pe acest DVD Player.
Regiune Discuri care pot fi redate
Regiuni din SUA şi Canada
Regiuni din Marea Britanie şi Europa
Asia Pacific, Taiwan
Australia, Noua Zeelandă, America Latină
Regiuni din Rusia şi India
China
6
Redare de pe disc
IMPORTANT!
- Dacă simbolul apare pe ecranul
televizorului la apăsarea unui buton, înseamnă că funcţia nu este disponibilă pentru discul curent sau la ora respectivă.
- Playerele şi discurile DVD sunt concepute
cu restricţii regionale. Înainte de a reda un disc, asiguraţi-vă că discul este destinat aceleiaşi zone ca playerul dumneavoastră.
Discuri care pot fi redate şi formate suportate
Utilizând acest player, puteţi reda următoarele discuri:
DVD Video
Format DVD-Video
DVD-RW
Format DVD-Video*
1
DVD-R DVD-R DL
Format DVD-Video* JPEG* MP3*
2*3*4*5*6
3*7*8*9
, DivX*3*10*11*12*13
1
CD-R
CD-DA, JPEG*
3*7*8*9
MP3* Video CD şi Super Video CD
CD-RW
CD-DA, JPEG*
3*7*8*9
MP3* Video CD şi Super Video CD
CD Audio
CD-DA
2*3*4*5*6
,
, DivX*3*10*11*12*13
2*3*4*5*6
,
DivX*3*10*11*12*13
Video CD
(Formate 1.0, 1.1, 2.0)
Indicaţii: Unele discuri nu pot fi redate pe acest DVD player din cauza configuraţiei şi caracteristicilor
discului sau din cauza condiţiilor de înregistrare şi software-ului de creare utilizat.
Super Video CD
+RW +R +R DL
Video*
*1 Finalizarea este necesară. *2 Extensiile de fişier trebuie să fie '.JPG' sau
*3 Nivel ISO9660 1 sau 2 (cu excepţia
*4 Rezoluţie imagine: între 34 x 34 şi
*5 Număr maxim combinat total de foldere şi
*6 Fişierele care au fost modificate, editate sau
*7 Extensiile de fişier trebuie să fie '.mp3". *8 Rată de comprimare: 32 kbps - 320 kbps
*9 Incompatibilitate cu etichete ID3. *10 Extensiile de fiier trebuie să fie '.DIVX,'
*11 (Pentru Marea Britanie şi Republica Irlanda)
*12 Această unitate poate reda toate versiunile
*13 Număr maxim combinat total de foldere şi
1
'.JPEG'.
formatelor extinse) Acest aparat este compatibil cu sesiunea
multiplă. Aparatul nu este compatibil cu scrierea pachet.
6144 x 4096 pixeli (subeşantionarea este de 4:2:2 sau 4:2:0)
Formatul Motion JPEG nu este suportat.
conţinuturi de imagini care pot fi recunoscute:
9999 conţinuturi de imagini şi 188 foldere.
salvate cu ajutorul unor programe computerizate de editare a imaginilor ar putea să nu fie afişate.
Rată de eşantionare: 44,1 kHz, 48 kHz
'.divx,' '.AVI,' sau '.avi'.
Fişierele cu text de subtitrare sunt suportate. (Pentru altele)
Fişierele cu text de subtitrare nu sunt suportate.
formatului video DivX (inclusiv DivX® 6) cu redare standard a fişierelor media DivX.
Certificat pentru DivX Home Theater Profile V3.0. Formatul GMC (Global Motion Compensation) nu este suportat.
conţinuturi de fişiere care pot fi recunoscute: 9999 fi
şiere şi 188 foldere (inclusiv folderul
rădăcină).
7
Prezentarea produsului
Panouri frontale şi posterioare
Comutator de pornire/standby
- Apăsaţi pentru a trece aparatul din modul
pornit în modul standby şi invers. În modul standby, aparatul continuă să consume o cantitate redusă de energie.
Sertar disc
(Stop)
- Oprire redare
(Redare)
- Porneşte redarea
DESCHIDERE/ÎNCHIDERE
- Deschide / închide sertarul de disc
(Pentru Marea Britanie şi Republica Irlanda)
(Pentru altele)
(Cablu de alimentare)
- Se conectează la o priză de curent standard
IEŞIRE VIDEO
- Se conectează la intrarea video a unui
televizor
IEŞIRE VIDEO PE COMPONENTE(YP
- Se conectează la intrarea video pe
BPR)
componente a unui televizor
IEŞIRE AUDIO DIGITALĂ
(PCM/ BITSTREAM) (COAXIAL)
- Se conectează la intrarea audio coaxială a
unui echipament audio digital
IEŞIRE AUDIO (L, R)
- Se conectează la intrarea audio a unui televizor,
amplificator, receiver sau dispozitiv audio stereo
IEŞIRE HDMI AV (Doar DVD-S58)
- Se conectează la intrarea HDMI a unui televizor,
amplificator sau receiver
AV (Doar pentru Marea Britanie
şi Republica Irlanda)
- Se conectează la intrarea scart a unui televizor
8
Telecomanda
Prezentarea produsului
Comutator de pornire/standby - Pentru a porni DVD playerul sau pentru a-l comuta în modul standby
DISPLAY- Afişează informaţii pe ecranul televizorului în
timpul redării
OPEN/CLOSE
Tastatură numerică - Selectează elementele numerotate
într-un meniu SEARCH MODE (Mod de căutare) - Iniţiază selectarea punctului TOP MENU (Meniu principal) - Afişează meniul principal
MENU - Afişează meniul
OK - Confirmă selecţia de meniu SETUP (Configurare) - Accesează sau anulează meniul
de configurare a sistemului
RETURN
SKIP (Salt)
SEARCH (Căutare)
STOP - Opreşte redarea
PLAY/PAUSE
întrerupe redarea
FRAME
REPEAT (Repetare) - Selectează diferite moduri de repetare
A-B REPEAT (Repetare A-B) - Repetă redarea de la punctul
A la punctul B pe un disc
SLOW (Lent) - Iniţiază redarea cu încetinitorul CANCEL (Anulare) - Şterge informaţiile introduse
SUBTITLE (Subtitrare) - Comută între diferite subtitrări ANGLE (Unghi) - Comută unghiul camerei în timpul redării AUDIO - Comută pistele sonore redate ZOOM (Transfocare) - Modifică raportul de transfocare RANDOM (Aleatoriu) - Începe redarea aleatorie PROGRAM - Începe redarea programată
- Butoane cursor pentru deplasare în sus/jos
- Butoane cursor pentru deplasare spre stânga sau spre dreapta
- Salt la titlul / capitolul / piesa anterioară
- Salt la titlul / capitolul / piesa următoare
- Începe căutarea rapidă înapoi
- Începe căutarea rapidă înainte
- Deschide / închide sertarul de disc
(Revenire) - Revenire la un anumit element
(Redare / Pauză) - Începe sau
(Cadru) - Redă imaginea cadru cu cadru
9
Prezentarea produsului
Introducerea bateriilor
Deschide compartimentul de baterii al
telecomenzii.
Introduceţi două tipuri de baterii R03 sau
AAA, urmând indicaţiile (+/-) din interiorul compartimentului.
Închideţi capacul.
ATENŢIE!
- Scoateţi bateriile dacă acestea sunt
consumate sau dacă telecomanda nu este utilizată pentru o lungă perioadă de timp.
- Nu amestecaţi baterii vechi cu baterii
noi sau tipuri diferite de baterii.
- Bateriile conţin substanţe chimice,
drept urmare acestea trebuie depuse la deşeuri în mod corespunzător.
-
Nu încălziţi şi nu expuneţi la flacără.
- Nu lăsaţi bateriile într-un autovehicul
expus la lumină solară directă pentru o perioadă îndelungată, cu portierele şi geamurile închise.
- Nu lăsaţi bateriile AAA R03 la îndemâna
copiilor, pentru a preveni înghiţirea.
ATENŢIE
Pericol de explozie în caz de înlocuire incorectă a bateriei. Se va înlocui numai cu o baterie identică sau de un tip echivalent, recomandată de producător.
Evacuaţi la deşeuri bateriile uzate în conformitate cu instrucţiunile producătorului.
Utilizarea telecomenzii pentru a opera sistemul
Orientaţi telecomanda direct spre senzorul
de telecomandă al panoului frontal.
Nu aşezaţi obiecte între telecomandă şi DVD
player în timpul operării DVD playerului.
10
Conexiuni
- Echipamentele periferice şi cablurile opţionale sunt vândute separat, cu excepţia cazului în care este
menţionat altfel.
- Nu amplasaţi aparatul pe amplificatoare / receivere sau alte echipamente care se pot încălzi puternic.
Căldura poate duce la defectarea aparatului.
- Înainte de a efectua orice conexiuni, vă sugerăm să deconectaţi temporar toate aparatele de la priza
de alimentare cu curent alternativ.
- Nu conectaţi semnale video printr-un video recorder. Din cauza protecţiei la copiere este posibil ca
imaginea să nu fie afişată corect.
Conectarea la televizor
Utilizarea unei conexiuni audio-video (mufă AV)
(Doar pentru Marea Britanie şi Republica Irlanda)
Cablu SCART cu 21 de pini Cablu SCART cu 21 de pini
Treceţi la Opţiuni meniu DVD > {Video}. (Îpagina 25)
Utilizarea unei conexiuni video (mufă VIDEO OUT)
Cablu audio/video Cablu audio/video (inclus) (inclus)
- Conectaţi terminalele de aceeaşi culoare.
11
Loading...
+ 25 hidden pages