Minolta CF910 User Manual [fi]

Kopiokoneen oikea käyttö
Jotta saisit kopiokoneesta mahdollisimman suuren hyödyn, noudata seuraavia ohjeita.
Älä koskaan aseta painavaa esinettä kopiokoneen päälle.
Älä koskaan kolhi kopiokonetta.
Älä koskaan avaa kopiokoneen luukkuja tai katkaise koneesta virtaa kopioinnin aikana.
Älä koskaan tuo kopiokoneen lähelle magneettisia esineitä.
Älä koskaan käytä kopiokoneen lähellä tulenarkoja sumuttimia, nesteitä tai kaasuja.
Älä koskaan muuntele kopiokonetta, koska se saattaa aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Älä koskaan irrota kiinnitettyä paneelia tai kantta. Kopiokoneessa on korkeajännitteisiä osia, jotka saattavat aiheuttaa sähköiskuja.
Älä koskaan käsittele lasermallien lasermekanismia, koska se voi sokeuttaa tai muuten vammauttaa.
Älä koskaan pudota paperiliittimiä, niittejä tai muita pieniä metalliesineitä kopiokoneen venttiileihin tai muihin aukkoihin, koska tämä voi j ohtaa tulipaloon tai sähköiskuihin.
Älä koskaan aseta nesteitä sisältäviä astioita kopiokoneen päälle. Jos kopiokoneeseen pääsee nestettä, se voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun. Jos kopiokoneeseen joutuu metallinpala tai mitään nestettä, käännä kone välittömästi pois päältä, irrota virtajohto ja soita tekniselle edustajallesi. Jos kopiokonetta käytetään sen jälkeen, kun siihen on joutunut metallipala tai nestettä, se voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Älä koskaan jätä kopiokonetta päälle, jos se kuumenee epätavallisen paljon, tai jos havaitset savua, epätavallisen hajun tai äänen. Jos havaitset mitään yllämainituista, ota kopiokone välittömästi pois päältä, irrota virtajohto ja soita tekniselle edustajallesi. Jos kopiokone jätetään niin, että se on sähköverkkoon liitettynä, se voi johtaa sähköiskuun ylläolevissa tapauksissa.
Kytke aina verkkojohto kunnolla pistorasiaan.
Varmista aina, että pistorasia on näkyvissä, eikä kopiokoneen tai aluskaapin peitossa.
Varmista aina, että ilmastointi on hyvä kun otat suuria kopiomääriä.
Älä koskaan vedä virtajohdosta, pitele aina pistokkeesta virtajohtoa irrottaessasi. V ioittunut johto voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Älä koskaan irrota virtajohtoa märin käsin, se voi aiheuttaa sähköiskun.
Irrota virtajohto aina, kun siirrät kopiokonetta. Jos kopiokonetta siirretäään virtajohdon ollessa yhdistettynä, se voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Irrota virtajohto aina, kun kopiokonetta ei aiota käyttää pitkään aikaan.
Älä koskaan aseta painavia esineitä virtajohdon päälle tai vedä tai taivuta sitä, sillä se voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Varmista aina, että kopiokone ei ole tai siirry virtajohdon tai muun sähkölaitteen johdon päälle, sillä tämä voi johtaa käyttöhäiriöihin tai tulipaloon.
Kopiokone en oikea käyttö
Varmista aina, että kopiokoneen virtajohto tai muun sähkölaitteen johto ei jää puristuksiin koneen mekanismeihin, sillä tämä voi johtaa käyttöhäiriöihin tai tulipaloon.
Käytä aina oikeaa sähköjännitettä, sillä väärän jännitteen käyttö voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
•Älä koskaan käytä pistorasian haaroitetta, sillä se voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Jos virtajohto vahingoittuu, käännä kopiokone välittömästi pois päältä, irrota virtajohto pistorasiasta ja soita tekniselle edustajallesi. Vahingoittunut virtajohto voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Jos tarvitset jatkojohtoa, käytä johtoa, jonka kapasiteetti on suurempi kuin kopiokoneen maksimivirtavaatimus. Jos käytät jatkojohtoa, jonka kapasiteetti on alle kopiokoneen maksimivirtavaatimuksen, se voi johtaa ylikuumenemiseen tai tulipaloon.
Irrota kopiokone aina verkosta, jos sen käytön aikana havaitaan jotain epätavallista. Varmista aina, että pistorasia on lähellä, eikä kopiokoneen tai kalusteiden peitossa.
Huom! = Sijoita kopiokone hyvin ilmastoituun tilaan = Normaalin kopioinnin yhteydessä ilmaan erittyy pieniä määriä otsonia. Jos kopiointitila on huonosti ilmastoitu ja kopioita otetaan paljon, ilmassa saattaa tuntua epämiellyttävää hajua. Mukavan, terveellisen ja turvallisen työympäristön takaamiseksi suosittelemme, että kopiointitilaan järjestetään tehokas ilmastointi.
CF910
Te rvetuloa Minolta-kopiokoneen käyttäjäksi. Tässä käyttäjän käs iki rja ssa selvite tään miten värikopiokone toimii ja miten tarvikkeita lisätään. Se
sisältää myös vianmääritysvinkkejä ja yleisiä turvaohjeita, jotka on otettava huomioon värikopiokonetta käytettäessä.
Tutustu tähän käsikirjaan huole llisesti, jotta tuntisit kopiokoneen toiminnan ja ominaisuu det ja jotta varmista isit sen parhaan ja tuottoisimman toiminnan. Luet tuasi käsikirjan, pidä se helposti saatavilla tulevaa tarvetta varten. Käsikirjaa voi myös käyttää nopeana ja kätevänä viiteoppaana, jo sta löytyy selitys kopioinnin aikana esiin tuleviin kysymyksiin.
CE Merkintä (Declaration of Conformity)
Vakuutamme ja otamme täyden vastuun siitä että ko. kopiokone on alla olevan erittelyn mukainen. Tämä vakuutus on voimassa ainoastaa n Euroopan unioniin (EU) kuuluvissa maissa.
Tuotetyyppi Digitaalinen täysvärikopiokone Tuotenimi CF910 Tulostinohjain (Fiery) X2e, X2 Lisälaitteet AFR-12, ST-103, S-105, C-101, AD-7, E-2D, E-2M, D-102 , DT-104, Osastolaskin
*1
*2
: EN 60 950 / 1992 (A1:1993, A2:1993, A3:1995, A4:1997)
(Tietotekniikkalaitteistojen turvallisuustiedot, sähköiset konttorik oneet mukaanlukie n ) EN 60825 / 1992 (A11:1996) (Lasertuotteiden säteilyturva llisuus, laitteistoluokitus, vaatimukset ja käyttäjän opas)
: EN 55 022 (Luokka B) / 1994 (A1 : 1995)
(Tietotekniikkalaitteiden radiohäiriöiden ominais piirteiden rajoitukset ja mittaustapa (ITE)) EN61000-3-2/1995 (Sähkömagneettinen yhtee nsopivuus (EMC) - Osa 3: Rajoit ukset Kohta 2: Harmonisten virtasäteilyjen r ajoitukset (laitteen syöttövirta 16A per jakso)) EN61000-3-3/1995 (Sähkömagneettinen yhteensopivuus (EMC) - Osa 3: Rajoitukset Kohta 3: Matalajännitteisten syöttöjärjestelmien jännitteenvaihtelujen ja välkynnän rajoitukset laitteille, joissa on nimellisvirta 16A) EN 50 082-1 / 1992 (Sähkömagneettinen yhteensopivuus - Yleinen suojastandardi Osa 1: Kotitalous, kaupallinen ja kevyt teollisuus)
IEC 801-2 / 1991 (Sähköstaattinen purkausvaatimus) IEC 801-3 / 1984 (Säteilytetyn sähkömagneettisen kentän vaatimus) IEC 801-4 / 1988 (Sähköinen nopeasti liikkuvan / sykäysvaatimus)
normaalissa toimistoympäristössä.
93/68/EEC muk aisesti: 98
Standardit
EC-direktiivit Tur vallisuus : 73 / 23 / EEC ja 93 / 68 / EEC
Turvallisuus
EMC
Huomaa : *1) EMC-suoritus: Tämä tuote on suunniteltu toimima an
*2) Merkinnän ensimmäinen vuosi EC-direktiivien 73/23/EEC ja
EMC : 89 / 336 / EEC ja 93 / 68 / EEC
Sisällysluettelo
Organisointi
Luvuissa 1–3 on perustiedot kopioinnista. Nämä luvut kannattaa lukea ennen kopioinnin aloittamista.
Luku 1
Turvaohjeet
1. Kopiokoneen asennus
Asennuspaikka .............................................................................1- 1
Virtalähde..................................................................................... 1-1
Tilavaatimukset ............................................................................ 1-1
2. Varotoim en pi te et
Käyttöympäristö........................................................................... 1-2
Kopiokoneen oikea käyttö............................................................ 1-2
Siirtäminen ...................................................................................1-2
Tarvikkeiden käsittely.................................................................. 1-2
Kopioiden säilytys........................................................................ 1-3
Kopi o int i a ra jo it t av a t la it ..... ... .. ....... .. .. .............. .. .. .............. .. .. ....1-3
Luku 2
Perustietoja kopiokoneesta
i
1. Yleiskuvaus
Yleiskuvaus..................................................................................2-1
2. Kopiokoneen osat ja lisälaitteet
Kopiokoneen ulkopuoliset osa t............... .......... ...........................2-2
Lisälaitteet.................................................................................... 2-3
Kopiokoneen sisäosat................................................................... 2-4
3. Ohjauspaneelin painikke et ja hipaisunäyttö
Ohjauspaneelin painikke et ja hipaisunäyttö................................. 2-5
4. Hipaisunäyttö
Mikä on hipaisunäyttö?................................................................ 2-7
Eri toimintojen järjestys näytöllä ................................................. 2-7
Hipaisunäytön käyttö....................................................................2-8
5. Virran kytkeminen ja katkais eminen ja alku tila
Virran kytkeminen ja katkaiseminen............................................ 2-9
Kun kopiokoneeseen kytketään virta ........................................... 2-9
Alkutila......................................................................................... 2-9
Huomautus monikopiointiin.........................................................2- 9
6. Lisätoiminnot
Lisätoiminnot ............................................................................. 2-10
ii
Sisällysluettelo
Luku 3
Kopiointi
1. Yleistä peruskopioinnista
Yleistä peruskopioinnista............................................................. 3-1
2. Alkuper äiskappaleiden asettaminen
Alkuperäisten asettaminen kopiointitasolle................................. 3-3
Kääntävän nippusyöttölaitteen käyttö.......................................... 3-5
3. Perustoiminnot
Kopiopaperin koko............. ........................................................ .. 3-9
Kopiointi manuaaliohis yötöstä.................................................. 3-11
Zoomaussuhde........................................................................... 3-13
Kopion tummuus........................................................................ 3-17
Taustan tason säätö: ................................................................... 3-17
Tummuu sas t een s äätö ................................................................ 3-18
4. Syöttö Tulostus
Alkuperäinen Kopiotyypit..................................................... 3-19
Syöttö Tuloste-valinta ........................................................... 3-21
Syötä alkuperäisten lukumäärä.................................................. 3-22
Erikokoisten alkupe räisten tunnistus ................ ........... .............. 3-23
Alkuperäiskappaleiden syöttöohjeet.......................................... 3-24
Viimeistelytilat........................................................................... 3-25
Luku 4
5. Värien säätö (Perussäädöt)
Perussäädön koht eet..... .. .. .............. .. .. .............. .. .. .............. .. .. .... 3-30
Värien säätötoimenpide (Perussäädöt)....................................... 3-31
Alkuperäiskappaleen kuvatyypin valinta........ .................... ....... 3-32
6. Valokuvatila
Kopiointi valokuvasta.......... .. ............................. ....................... 3-33
Peilikuvan asetus Valokuvatilassa............................................. 3-36
Valokuvakoon tallennus muistiin .............. ............................. ... 3-37
Ammattimainen tapa tehdä värikopioita
1. Soveltavien Syöttö Tuloste-toimintojen käyttö
Reunusten poisto................. ............................................. ............ 4- 1
Marginaali.................................................................................... 4-3
Kalvojen välilehditys ................................................................... 4-6
Kansilehti..................................................................................... 4-9
2. Värien säätötoiminto (Ammattimainen)
Ammattimaiset säätövaihtoehdot............................................... 4-11
Värien säätötoiminto
(Ammattimainen: Muut kuin väritasapaino).............................. 4-12
Värien säätö (Väritasapaino)...................................................... 4-13
Luku 5
iii
Sisällysluettelo
3. Digitaalisen muokkauksen toimintojen käyttö
Digitaalimuokkauksen toim innot..................................... ..........4-15
Yksiväriset.................................................................................. 4-17
Taustaväri................................................................................... 4-18
Neg.-Pos. käänteisyys ................................................................ 4-19
Värierottelu................................................................................. 4-20
X/Y zoom ................................................................................... 4-21
Kuvan to i s t o . ...... ... .. ............. ... .. .................... .. ... ............. .. ... ...... 4- 2 3
Monisivu-suurennus ...................................................................4-25
Peilikuva.................................. .................. .................................4-29
Postikortti ................................................................................... 4-31
Käyttäjätilan asetus
1. Oletusasetukset
Oletusasetusten muuttaminen....................................................... 5-1
2. Laskurit
Lasku r e id en tarki s tu s... ... .................... .. .. .............. .. .. .............. .. .. .. 5-2
Näyttöpaneelilla esiintyv ät termit: ....... .............. .. .. .............. .. .. .... 5 -2
Laskuritietojen tulostus........................................................ ........5-2
3. Kopioinnin seuranta
Kopi o se u r an n an a s et u k se t .. .. .............. .. .. ..................... .. .. ............. 5-3
Tunnusnumeron muuttaminen......................................................5-4
Tunnusnumeroiden ohjelmointi...................................................5-5
Eri osastojen kopiointimäärien ta rk i st u s ....................... .. .. ........... 5 -6
Lasku r i en n o ll au s .. ...... ... .. ............. ... .. ............. ... .. ............. ... .. ...... 5-7
Värikopioinnin esto osastoittain................................................... 5-8
Kopiointirajojen asettaminen eri osastoille..................................5-9
Poistotoiminto ............................................................................ 5-10
4. Sävyjen säätö
Sävyjen säätö.............................................................................. 5-11
5. Töiden tallennus ja haku
Työmuistiin syöttö......................................................................5-13
Työn haku muistista ................................................................... 5-14
6. Käyttäjäohjelma
Käyttäjätilan toiminnot.................... ............................. ..............5-15
Käyttäjätilan asetusten muuttaminen .........................................5-16
7. Kuvan keskitys
Keskitystoiminnon käyttöönotto/käytöstä poisto....................... 5-17
iv
Sisällysluettelo
Luku 6
Kun näytöllä näkyy viesti
1. Kun näytöllä näkyy viesti "Laita paperia xxxx -kasettiin"
Paper i n as et taminen ... .. .. .............. .. .. .............. .. .. .............. .. .. ........ 6-1
2. Kun näytöllä näkyy viesti "Lisää väriainetta"
Väriaineen lisääminen.................................................................. 6-3
3. Kun näytöllä näkyy viesti "Niitit loppu"
Niittipatruunan vai htaminen ........................... .............................6-5
4. Kun näytöllä näkyy viesti "Tukos"
Tukoksen sijainnin osoit tavat näytöt ........................................... 6-7
Tukosten selvittäminen................................................................ 6-8
5. Kun näytöllä näkyy viesti "Silikoniöljy lopussa"
Silikoniöljyn lisääminen ............................................................ 6-14
6. Kun näkyy näytöllä
Kun näkyy näytöllä........................................................... 6-17
Luku 7
Luku 8
7. Mitä mikäkin viesti tarkoittaa?
Mitä mik äkin viesti tarkoit t aa? . .............. .. .. .............. .. .. ............. 6-18
Vianmääritys
1. Kun kopiolaadussa on virheellisyyksiä
Kun kopiolaadussa on virheell isyyksiä........................................ 7-1
2. Kopiokone ei toimi oikealla tavalla
Kopi o k one ei toimi oike al la tav a l l a ...... .. .. ....... .. .. .............. .. .. ...... 7-3
Muuta
1. Tekniset tiedot
Tekniset tiedot.............................................................................. 8-1
2. Kopiokoneen kunnossapito
Puhdistus...................................................................................... 8-7
3. Toimintojen yhdistelytaulukko
Toimintojen yhdistelyta ulukko ................ ........... ......................... 8-9
Varoituksia värien säädön aset u k si s t a ........... ............. .. ... .......... 8-10
4. Kopiopaperikoon ja zoomaussuhdetaulukon kuvaus
Kopiopaperikoon ja zoomaussuhdetaulukon kuvaus................. 8-11
5. Hakemisto
Hakemisto .................................................................................. 8-12

Alkuperäiskappa leiden ja kopiopaperilaadun termit ja symbolit

Käsikirjassa on käytetty tiettyjä merki ntätapoja ja graafisia symboleja kuva am aan alkuper äiskappaleiden ja kopiopapereiden laatuja. Nämä termit ja symbolit on selvitetään tällä sivulla .

Syöttösuunta (kopiopaperin kulku)

Tässä kopiokoneessa kopiopaperit lähtevät kopiokoneen vasemmalta puolelta ja kulkevat koneessa oikealle, kunnes tulevat kuvapuoli alaspäin ulostulotasolle. Allaolevassa kuvassa nuolet osoittavat paperin kulkus uunnan, jota kutsut aan "syöttösuunnaksi".
v

"Leveys" ja "Pitu us"

1139O1610A

Termit ja s ymbolit

1139O1610A
1154O001AA
Kun puhumme alkuperäiskappaleen tai kopi on koosta, sivu A on "leveys" ja sivu B "pituus".
A: Leveys B: Pituus
< Pitkittäin > Kun alkuperäiska ppaleen tai kopion " pituus" on suurempi kuin sen "leveys", se on "pitkittäin" ja sen symboli on " L" tai " ".
< Poikittain > Kun alkuperäiska ppaleen tai kopion " pituus" on pienempi kui n sen "leveys", s e on "poikittain" ja sen symboli on "C" tai " ".
1139O1620A
vi

Käsikirjan käyttö

TURVALLISUUSTIETOA
Tämä on digitaalinen kopiokone jonka toiminta a ohjaa laserlaite. Minkäänlaista vaaraa laserlait e ei aiheut a, ed ellytt äen että kopiokonetta käytetään tässä oppaassa olevien ohjeiden mukaisesti. Koska laserista lähtevä säteily on täysin eris tetty suojaaviin säiliöihin, lasersäde ei voi missään käyttötilanteessa päästä koneesta ulos. Tämä kopiokone on luokiteltu luokan 1 laserlaitteeksi. Tämä tarkoitta a ettei kopiokone tuota vaarallis ta lasersäteilyä.
LUOKAN 1 LASERLAITE KLASS 1 LASER APPARAT
VAROITUS
Jos muita kuin tässä käyttöoppaassa mainittuj a ohjausla itteita , säätöjä tai käyttötoimenpiteitä käytetään, saattaa se johtaa altistumiseen varalliselle säteilylle. Siksi s uosittelemme, että käytät kopiokonetta vain tässä oppaassa olevie n ohjeiden mukaan.

For United States Users;

[Laser Safety]
This copy machine is certified as a Cla ss 1 Laser product under the U.S.Department of Health and Human Services (DHHS) Radiation Performance Standard according to the Radiati on Control for Health and Safety Act of 1968. This means that the copy machine does not produce hazardous laser radiation.
[CDRH Regulations]
The Center for Devices and Radiological Health (CDRH) of the U.S.Food and Drug Administration implemented regula tions for laser products on August 2, 1976. Compliance is man datory for products marketed in the United States. The label shown below indicates compliance wit h the CDRH regulations and must be attached to laser produc ts marketed in the Unite d St ates.
Warning
Use of controls, adjustments or performance of procedures other than thos e s pec ified in this manual may re sult in ha z a r dous r adiat io n expo sure .
[Internal Laser Radiation]
Maximum Radiation Po wer: 8 mW Wave Length: 780 nm
Käsiki rj an käyttö

For E u rope a n User s;

Warning
Use of controls, adjustments or performance of procedures other than thos e s pec ified in this manual may re sult in ha z a r dous r adiat io n expo sure .
This is a semiconduc tor laser. The maximum power of the lase r diode is 8 mW and the wavelength is 780 nm.

For Denmar k U s e r s;

ADVARSEL
Usynlig lasers tråling ved åbning, når sikkerhedsafbrydere er ude af funktion. Undgå udsµttelse for stråling.
Klasse 1 laser produk t der opfylder IEC825 sikkerheds kravene.
vii

Käyttäjille Suomes s a ja Ruotsissa;

VAROITUS
Laitte en Käyttäminen muulla kuin tässä käyttöohjeessa mainitulla tavalla saattaa altistaa käyttäjän turvallisuusluokan 1 ylittävälle näkymättömälle la s e r s äteiylle.
VARNING
Om apparaten an vänds på annat sätt än i denna bruksanvisning specif icera ts, kan användaren utsättas för osynlig la serstrålning, som överskrider gränsen för laser klass 1.

For Norway Users;

ADVERSEL
Dersom apparatet brukes på annen måte enn spesifisert i denne bruksanvisning, kan brukeren utsettes for unsynlig la serstråling som overskrider gren sen for laser klasse 1.
Dette en halvleder laser. Maksimal ef f eckt till las erdiode er 8 mW og bφlgelengde er 780 nm.
viii
Käsiki rj an käyttö

Laserturvallisuustarrat

[Kopiokoneen kuoressa oleva tarra]
Laserturval lisuute en viitta ava tarra on kiinnite tty kopi okoneen ulkok uoreen all aolevan kuvan o soittam aan paikkaan.
Euroopassa
N XP [U»i
CLASS 1 LASER PRODUCT LASER KLASSE 1 NACH IEC825
1144O643AB

Luku 1

Turvaohjeet
Turvaohjeet Luku 1
1-1

1. Kopiokon een a sennus

Asennuspaikka

Turvallisen käytön varmistamiseksi ja mahdol listen häiriöiden välttämiseksi, asenna k opio kone pa ik kaan, joka täyttää seuraava t vaatimukset.
Lähellä ei saa olla verhoja tai muita helposti
syttyviä materiaaleja.
Paikkaan, jossa kone ei joudu alttiiksi veden tai
Turvaohjeet Luku 1
jonkin muun nestee n ro is keille.
Paikkaan, jossa kone ei joudu alttiiksi suoralle
auringonvalolle .
Paikkaan, jossa kone ei joudu suoraan
ilmanvaihtolaitteesta, lämmittimestä tai tuulettimesta tulevan ilmavirran eteen.
Paikan on oltava hyvin ilmastoitu.
Paikan on oltava kuiva.
Paikan on oltava mahdollisimman pölytön.
Paikan on oltava suhteellisen tärinätön.
Paikan on oltava vakaa ja tasainen.
Paikkaan, jos sa ei synny ammonia kki- tai muita
orgaanisia kaasuja.
Paikkaan, jossa käyttäjä ei joudu suoraan alttiiksi
kopiokoneen pois toilmalle.
Paikkaan, joka ei ole lähellä mitään
lämmityslaitetta.

Virtalähde

Virtalähteen vaatimukset ovat seuraavat.
Virtalähteessä ei saa olla suuria jännitevaihteluja.
Jännitevaihtelu : ± 10% Taajuusvaihtelu : ± 0,3%

Tilavaatimukset

Kopioinnin , tarvikkeiden vaihdon sekä ylläpito- ja huoltotoimenpiteiden helpottamiseksi suosittelemme, että asennuspaikka täyttää seuraavat vaatimukset. * Varmista, että kopiokoneen taakse jää 150 mm tai enemmän vapaata tilaa, sillä tuuletin sijaitsee
koneen takaosassa.
622 921
1.543
1.086 640
1.276
Asteikko: mm
765511
1.476
1.119
1154O026AA

2. Varotoimenpi teet

Käyttöympäristö

Kopiokoneen käyttöympäristön on täytettävä seuraavat vaatimukset.
Lämpötila : 10°C – 30°C vaihtelu enintään 10°C tunnissa. Kosteus : 25% – 85% vaihtelu enintään 20% tunnissa.
1-2

Kopiokoneen oikea käyttö

Jotta saisit kopiokoneesta mahdollisimman suuren hyödyn, noudata seuraavia ohjeita.
ÄLÄ koskaan aseta kopiokoneen päälle painavaa esinettä äläkä kolhi konetta.
ÄLÄ koskaan avaa kopiokoneen luukkuja tai katkaise koneesta virta a kopioinnin aikan a.
ÄLÄ koskaan tuo kopiokoneen lähelle magneettisia esineitä ta i tu lena r ko j a sumutt i m i a.
ÄLÄ koskaan muuta kopiokoneen kokoonpanoa, sillä se saatta a ai heutta a tu li palon tai sähköiskun.
Kytke AINA verkkojohto kunnolla pistorasiaan.
Varmista AINA, että pistorasia on näkyvissä, eikä kopiokoneen tai aluskaapin peitossa.
Varmista AINA, että ilmastointi on hyvä kun otat suuria kopiomääriä.
HUOM!
= Sijoita kopiokone hyvin ilmastoituun huoneeseen = Tämän kopiokoneen normaalissa käytössä syntyy pieni määrä otsonia. Jos kopiointitila on huonosti ilmastoitu ja kopioita otetaan paljon, ilmassa saattaa tuntua epämiellyttävää hajua. Mukavan, terveellisen ja turval lisen työympäri stön takaamiseksi suosittele mme, että kopiointitilaan järjestetään tehokas ilmastointi.

Siirtäminen

Jos joudut siirtämään kopiokonetta pidempiä matkoja, pyydä aina ohjeet MINOLTA-huollosta.
Turvaohjeet Luku 1

Tarvikkeiden käsittely

Ota huomioon seuraavat seikat käsitellessäsi kopiokonetarvikkeita (väriai n etta, pap er i a jn e. ) .
Älä säilytä paperia, väriainetta ja muita tarvikkeita suorassa auringonvalossa tai lämmityslaitteiden
läheisyydessä. Säilytä tarvikkeet kuivassa, puhtaassa tilassa.
Säilytä avatun paperipakkauksen käyttämättä jääneet arkit muoviin käärittynä viileässä ja pimeässä
paikassa.
Säilytä tarvikkeita lasten ulottumattomissa.
Jos saat väriainetta käsill esi, pese se he ti poi s vedel lä ja saippualla.
1-3
2. Varotoimenpiteet

Kopioiden säilytys

Jos kopioita säilytetään pit k i ä aikoj a, säilytä niitä suojassa valolta haalistumisen estämiseksi.
Jos liuotinta sisältävää liimaa (esim . aer oso lil ii ma) käytetään kopioiden liittämiseen, kopioiden väriaine
voi sulaa.
Värikopioiden värikerros on paksumpi kuin normaalien mustavalkoi sten kopioiden. Kun värikopio tait- etaan, väriaine voi halkeilla taitoskohdassa.
HUOM!
Turvaohjeet Luku 1
Kopiokoneess a on väärennöksiä estävä toiminto, joka voi aiheuttaa lieviä muutoksia k opioitu un ku vaan.
Vihje
Aktivoimal la laitteen tarjoaman Kopioseuran tatoiminnon, kopiokonetta voidaan käyttää vain syöttämällä tunnusnumero, joka on jokaisella käyttäjällä erilainen. Tämä auttaa välttämään kopiokoneen epärehellistä käyttöä.

Kopiointia rajoittavat lait

Joitain asia kirjatyyppejä ei koskaan saa kopioida tarkoituksenaan käyttää kopioita alkuperäisen sijasta. Seuraava lista ei ole täydellinen vaan se on tarkoite ttu ohjeeksi vastuuntuntoiseen kopiointiin.
Taloudelliset asiakirjat
Henkilökohtaiset sekit
Matkasekit
Maksumääräykset
Talletustodistukset
Obligaatiot ta i muut velkakirjat
Osakkeet
Lakiasiakirjat
Ruokalipukkeet
Postimerkit (käytetyt tai käyttämättömät)
Valtion laitosten asettamat sekit tai ve kselit
Veromerkit (käytetyt ta i k äyttämättömät)
Passit
Maahanmuuttoasiakirjat
Autojen rekisteriotteet
Kiinteisöjen omistus- ja hallinta-asiakirjat
Yleiset
Henkilöllisyyspaperit, virka- ja arvomerkit
Tekijänoikeudella s uojatut teokset, ilman oikeuden haltijan lupaa
Lisäksi sekä kotimai s ten et tä ulko mais ten ra hojen lupaa on kiell etty kaikissa tapauksissa.
ja taidet eost en kopioi nti il man teki jänoike uden ha lt ijan
Jos et ole varma asia kirjan laadusta, kysy neuvoa lakimiehe ltä.

Luku 2

Perustietoja kopiokoneesta
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
2-1

1. Yleiskuvaus

Yleiskuvaus
1139O0020A
Lajittelija S-105/Nitova lajittelija ST-103 <Lisälaite>
Mahdollistaa peräti 10 kopios arjan tai -nipun autom aattisen lajittelun tai ryhmittelyn. Lisäksi nitova lajittelija nitoo automaattisesti lajitellut tai ryhmitellyt sarjat tai ni p u t .
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
1151O007AA
Kääntävä nippusyöttölaite AFR-12 <Lisälaite>
Syöttää alkuperäiskappaleet yksi kerrallaan ja kääntää sen lisäksi automaattisesti alkuperäis- kappaleen t ehtäessä kopioita 2-puoleisi sta alkuperäiskappaleista.
1138O525AA
Tiedonohjain D-102 <Lisälaite>
Valvoo ja ohjaa er i t yyppi stä tietoa, kute n otettuja kopiomääriä, kopiointi kustannuksia ja eri osasto j a erityis te n magneettikorttien avulla.
1144O184AA
Kakspuoleisyksikk ö AD-7 <Lisälaite>
Kääntää ympäri automaattisesti 1-puoliset kop iot tehdäkseen 2-puolisia kop ioita.
1154O028AA
Suurikapasiteettinen paperikasetti <Lisälaite>
Jopa 1 000 arkkia A4C-kopiopaperia (80 g/m
1144O003AB
1144O642AA
Värinäytön editori E-2 <Lisälaite>
Mahdollistaa kuvien käsittelyn näytöllä erittäin luovaan kopiointiin.
1144y008AA
Tulostinohjain Fiery X2e/Fiery X2 <Lisälaite>
Mahdollistaa kopiokoneen käytön väritulostimena ja -skannerina
2
tietokoneverkkoon liitettynä.
).
Katso yksityiskohdat e rillisestä
TM
Fiery
-käsikirjasta. Fi ery on Electronics for Imagings, Inc: in tavaramerkki.
Editointilevy E-2M <Lisälaite>
Voit v ärittää merkkejä ja kaavioita merkitsemällä ne värikynin mustavalk o is een alkuperäiskappaleeseen.
4467U008AA

2. Kopiokoneen osat ja lisälaitteet

Ks.
esimerkki

Kopiokoneen ulkopu olis et os at

2-2
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
1144O004AA
Ulostulotaso: Valmiit kopiot tulevat tälle taso lle. Ohisyöttötaso: Käytetään kopiopaperin manuaaliseen syöttöön. s. 3-11 Ylempi ja alempi kasetti: Kuhunkin mahtuu 500 arkkia kopiopaperia. s. 6-1 Keskikasetti (Yleiskasetti): Yleiskasett iin mahtuu 250 arkkia kopiopaperia. s. 6-1 Etuluukku: Avaa kun poistat tukosta tai lisäät väriainetta. ss. 6-3, 6-9 Ohjauspaneeli: Paneelilla tehdään kopiointitöiden asetukset ja käynnistetään
kopiointi.
Ohjauspaneelin painikkeet ja hipaisunäyttö. s. 2-5
Kopiointitason lasi: Aseta al ku p e räiskappaleesi lasille kuvapuoli alas. s. 3-3 Valotuskansi: Pitää alkuperäiskappaleen pai kallaan. Virtakytkin: Kopiokoneen virran kytkemiseen ja katkai semiseen. s. 2-9
2-3
2. Kopiokoneen osat ja lisälaitteet

Lisälaitteet

Kakspuoleisyksikkö
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
1154O046AA
Tiedonohjain
Yksityiskohdat, katso tiedonohjaimen Käyttäjän käsikirja.
Kääntävä nippusyöttölaite
Alkuperäiskappaleiden syöttöalusta:
Alkuperäisten ulostulotaso: Kääntävästä nippusyöttölait teesta saapuvat kopio t.
Aseta al ku p e räiskappaleet alustalle kop ioitava puoli ylöspäin. s. 3-6
Lajittelija/ Nitova Lajittelija
Nitojan luukku: Avaa kun olet vaihtamassa niittikasettia. s. 6-5 Lajittelulokerot: Lajitellut ja ryhmitellyt kopiot tulevat näihin lokeroihin, joiden
kapasiteett i on 25 arkkia/lokero.
Suurikapasiteet tinen paperikasetti:
Paperitason alaslaskupainiketta:
Paperikasetin luukku: Ava a kun poistat tukosta tai lisäät paperia. Paperikasetin
vapautusvipu:
Paina paperitason laskemiseksi.
Käytä paperikasetin vapa utt amisek si, ku n poist at tuko sta t ai su oritat muuta huoltotyötä.

Kopiokoneen sisäosat

2-4
2. Kopiokoneen osat ja lisälaitteet
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Väriainesuppilon kansi: Avaa kun lisäät väriainetta. s. 6-3 M1 ~ M9: Käännä näistä selvi ttäessäsi paperitukosta. s. 6-7
(Selityksiä edell isen sivun kuvaan)
Tulostinohjain (Fiery)
Yksityiskohdat, katso tulostinohjaim en K äyttäjän käsikirja.
Värinäytön editori
Yksityiskohd at, katso Värinäytön editorin Käyttäjän käsikirja.
1144O005AA
2-5

3. Ohjauspaneelin painikkeet ja hipai su näyttö

Ohjauspaneelin painikkeet ja hipaisunäyttö

Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Hipaisunäyttö
Näytöllä näkyvät valintaruudut ja viestit.
Ks.
esimerkki
Hipaisunäyttö s. 2-7
Näytön kontrastin säädin
Käytä hipaisunäytön kirkkauden säätöön.
Toimintonäppäin
Paina kun haluat valita toimintotilan valin­taruudun.
Käyt tä j ä ti lan toi m i n no t
Perusasetukset
Laskurit
Pääkäyttäjäntila
Ks.
esimerkki
Käyttäjätilan asetus s. 5-1
Työmuistiin syöttö
Käyttäjätila
Kuva n ke s kitys
Työn haku-painike
Paina kun haluat esii n työn haku-n äytön, jolla voit hakea muistista kopio intityön, joka on sinne aiemmin tallennettu.
Ks.
esimerkki
Työn haku muistista s. 5-14
Autom.väri/Täysväri/Musta-painikkeet
Kun valitaan Autom.väri, kopiokone tarkista a ja määritte l ee au t o m a at tisesti onko alkuperäinen värillinen tai mustavalkoine n ja te kee täysvärikopion tai mustavalkokopion alkuperäisen mukaisesti.
Kun valitaan täysväri, kopiokone tekee täysvärikopion, myös mustavalkoisesta alk­uperäiskappaleesta.
Kun valitaan musta, kopiokone tekee mus­tavalkoisen kopion, myös värillisestä alku­peräisestä.
Käynnistyspainike (Start)
Paina, kun aloitat kopioinnin. s. 3-2
Jos painat painik etta kopiokoneen vielä
lämmetessä, se käynnistää Automaattise n kopioinnin aloitustoiminnon. s. 2-10
2-6
3. Ohjauspaneelin painikkeet ja hipaisunäyttö
1154P505CA
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Stop-painike
Paina kun pysäytät sarjakopioinnin.
s. 3-2
Nollauspainike
Paina kun:
haluat palauttaa kopiomäärän yhteen.
s. 3-2
haluat nollata zoomaussuht een, jonka olet asettanut num eronäppäimin.
Palautus alkutilaan -painike
Paina, kun haluat palauttaa koneen alkuti­laan, jolloin kaikki asetu kset palautuvat oletusasetuksiin. s. 2-10
HUOM!
Tämä ei nollaa juuri ennen keskeytystilaa tehtyjä asetuksia.
Keskeytyspainike
Paina, kun haluat keskeyttää meneillä ole-
van työn kiire ellisemmän työn t akia. Paina toistamiseen kun haluat palata alkuperäi- seen ty öhön. s. 2-10
Energiansäästöpainike
Paina, kun haluat asettaa koneen energian-
säästötilaan. s. 2-10
Tunnusnumeron käyttöpainike
Kun olet lopettanu t kopioinnin, paina tätä palataksesi "Tunnus #"-näyttöruutuun.
HUOM!
Lisätietoja ks. kohta 6. Lisätoiminnot. s. 2-11
Numeronäppäimet
Paina kun:
syötät kopioiden luku määrän
annat käytettävän zoomaussuh teen
haluat syöttää alkuperäisten määrän
Valokuvatila-painike
Paina kun haluat asettaa kopiokoneen valokuvatilaan. s. 3-33
2-7

4. Hipais unäyttö

Mikä on hipaisunäyttö?

Kun käynnistät kopiokoneen, näyttöruudulla näkyy perusnäyttö, ks. kuva alla. Hipaisunäytöllä näkyy suurin osa ti edoista, kuten viestit ja käytössä olevat toiminnot, valittavat toiminnot ja kopiokoneen tila.
*Jotkin Käyttäjän käsikirjassa n äkyvät hipaisupaneelin ruu dut saattavat olla erilaisia kuin ne, jotka n äet
itse kopiokoneessa.

Eri toimintojen järjestys näytöllä

(1) Lisäfunktiopainikkeet
Digitaalinen muokkaus-, värien säätö-, syöttö tuloste- ja perusasetusp ainikkeet ova t näkyvillä. Kun painat mitä tahansa näistä painik- keista, vastaava apuruutu tulee näkyviin.
Perusasetus-painiketta painamalla pääset takais in perusnäyttöön.
(2) Viestinäyttö (3) Perusasetus/Painikenäyttö
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
(2)Viestinäyttö
Esimerkki: Li sää paperia
(3) Perusasetus/Painikenäyttö
(4) Asetettujen toimintojen näyttö
1154P236CA
Osoittaa kop iokoneen tämänhetkisen tilan, kertoo toimintaohjeita, varoituksia ja antaa muuta tietoa, kuten valitun kopiomäärän.
1154P233DA
Näyttää perusasetuspainikkeet ja niitä va staavat tämänhetkiset valinnat. Perusasetuspainikkeen painaminen tuo esille vastaavan apuruudun. *Painikkeen sis ällä näkyvä arvo on tämänhetkinen valinta.
Esimerkki: Zo om
1154P148DA
2-8
Digit. muokkaus
4. Hipaisunäyttö
(4) Asetettujen toimintojen näyttö Näyttää graafisesti asetetut toiminnot, jotka poikkeavat perustoiminnoista, myös
Syöttö tuloste
ja -valinnat.
1144O040AA 1144O041AA 1144O042AA
1144O043AA
1144O046AA
1144O049AA
1144O051AA 1144O052AA 1144O053AA
1 2 2 1 2 2
1 2 in 1 1 2 (2 in 1) Kirja 1
1144O044AA
Kirja 2 Lajittelu Ryhmittely
Lajittel u ja nidonta Reunusten poisto
Marginaalin teko-painiketta
Kansilehti
1144O045AA
1144O047AA1144O048AA
1144O050AA
Tausta
1144O054AA 1144O055AA 1144O056AA
Yksiväriset
Väri
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Kalvo
Neg. ÷ Po s. käänteisyys

Hipaisunäytön käyttö

Sinun ei tarvitse kuin koskettaa kevyesti näytöllä näkyvää painiketta, kun valitset tai aktivoit painikkeen osoittaman toiminnon.
HUOM!
ÄLÄ koskaan paina hipaisunäyttöä voimakkaas ti tai käytä kovia tai te räviä esineitä sen painamiseen , koska se voi vahingoittaa näyttöä.
Värierottelu
1144O057AA
1144O060AA 1144O061AA
1144O062AA
(3-väri)
Kuvan toisto
Peilikuva
1144O058AA
Värierottelu (4-väri)
1144O059AA
X/Y zoom
Monisivusuurennus
2-9

5. Virran kytkeminen ja katk ais eminen ja alkutila

Virran kytkeminen ja katkaiseminen

Kytkeminen: Paina käynnistyspainike (ON) asentoon.
Katkaiseminen: Paina käynnistyspainike (OFF) asentoon.
1144O006AA

Kun kopiokoneeseen kytketään virta

Kun virtakytkin käännetään ON-asentoon, näytölle tulee viesti "Lämpeämässä. Esiohjelmoi työ" ja automaattinen kopioinnin aloitustoim into kytkeytyy päälle. Automaattinen kopioinnin aloitustoiminto s. 2-10 Käynnistyspainikkeen painaminen tässä vaiheessa ei aloita kopiointia. Lämpeämisaika noin 9 minuuttia (ympäröivän lämpötilan ollessa 20°C/68°F).
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2

Alkutila

Kun koneeseen kytketään virta, hipaisunäytöllä näkyy alkutila . Tämän näyttöruudun asetukset ovat perusasetuk sia. Näyttö toimii perusnäyttönä kaikille myöhemmin te ht äville asetuksille.
1154P541CA
Valittu kopiomäärä: 1 Zoom : × 1.000 Paperi: Autom. paperi Tummuus: Manuaalivalotus Syöttö tuloste: 1 1 Viimeistely: Ei-lajittelua
Vihje
Alkutilaa voidaan muuttaa. Lisätietoja, ks. Käyttäjätilan asetus. s. 5-1

Huomautu s mo nikopioint iin

Jos kiinnit tymislämpötila laskee huomattavasti m onikopioinnin aikana, kopiointinopeus saattaa laskea. Kopiointinopeus palautuu normaaliksi, kun kiinnittymislämpötila on nouss ut tarpeeksi korkeal le hyvän kiinnittymisen varmistamiseksi.

6. Lisätoiminnot

2-10

Lisätoiminnot

Paneelin palautus alkutilaan
Paneelin noll auspa inike palaut taa ohjaus -panee lin asetukset oletusarvoiksi, myös kopio-määrän ja zoomaussuhteen. * Jos kakspuoleiskopioinnin syöttöalustaa
käytetään, lasille asetettu alkuperäiskappale syöttyy ulos kopiokoneesta automaattisesti.
Vihjeitä
Palauttamalla paneelin alkutilan voit kätevästi peruuttaa ka ikki aiemmat asetuks et.
Vältyt myös hukkakopioilta kun painat painiketta ennen kuin syötät omat as e t u kses i koneelle.
Painikkeen painaminen ei peruuta keskeytystilaa.
Paneelin autom. palautus alkutilaan
Jollei ohjauspaneelin painikkeita paineta kopioinnin tai asetusten syöttämisen jälkeen viiden minuutin kuluessa, kopiokone palautuu automaattisesti alkutilaan.
Vihje
Paneelin aut omaattisen alkutilaan palautuksen palautusaik a voidaan muut taa käyttäjäohjelman avulla 1 – 9 minuuttii n. Pa neelin automaatt inen palautus alk utilaan voidaan poistaa käytöstä käyttäjäohjelman avulla. s. 5-15
Energiansäästötila
Jos kopiokone sammutetaan siksi aikaa kun se ei ole käytössä, sen kestää noin 9 minuut tia lämmetä uudelleen. Virran poiskytkemisen sij as ta on järkevää käyttää energiansäästötilaa. Tässä tilassa olevan koneen lämpeneminen kestää vain noin 60 sekuntia.
Energiansäästötila aktivo i tuu automaattis esti määrätyn ajan kuluttua siitä kun konee seen viimeksi on koskettu. Oletusarvona on 1 5 min .
Energiansäästöpainiketta painamalla asetetaan kone energiansäästötilaan.
Poistuaksesi energiansäästötila sta, paina mit ä tahansa ohjau sp an e el in pa i ni k et ta, esim. käynnistyspainik etta (Start).
Vihje
Energiansäästötilan akti voitumisaika voidaan vali ta 1– 240 min. välillä käyttäjävalintojen avulla. ☞ s. 5-15
Automaattinen kopioinnin aloitus
Jopa kopiokoneen lämpenemisen ai ka n a kopiokone asetetaan autom aattiseen kopioinnin aloitukseen as ettamalla alkuperäiset K ääntävään nippusyöttölaitteeseen ja painamalla Start­painiketta. Tämä toiminto mahdollista a kopiointiprosessin alkamisen heti kone en lämmettyä (noin 9 min. kuluttua).
Keskeytystila
Keskeytyst ila on toiminto jonka avulla voi t keskeyttää meneillään olevan kopiointityön jos kiireis empi työ on tehtävä ensin. Keskeytys­painiketta pa inamalla kone siirt yy kes keytys­tilaan. Painamalla painiketta toistamiseen kone pala a ta kaisin ai empiin asetuks i in .
HUOM!
Keskeytys-painikkeen painaminen palauttaa kaikki asetukset alkutilaan. Lisätietoja, ks. "Oletusasetukset". s. 5-1
Jotkut ennen keskeytystilaa asetet ut toiminnot estävät keskeytyskopioinnin. Lisäksi, kun kopiokone on keskeytystilassa, se estää joidenkin to i m in toje n a setukse n. Lisätietoja, ks. "Toimintojen y hdistely matriisi" . s. 8-9
Voit peruuttaa keske ytyskopioinnin painamalla keskeytys-pai niketta. Paneel in alkut ila -pa inike tai automaattinen paneelin palautus -tila eivät peruuta keskeytyskopiointia.
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
2-11
123
456
789
0C
6. Lisätoiminnot
Tunnusnumero
Jos kopioseuranta on otettu käyttöön, vain määrätyt henkilöt pääsevät käyttämään kopiokonetta tai esimerkiksi eri osastojen kopiointimääriä voidaan seurata.
HUOM!
Jos kopioseuranta on käytössä ja tunnusnumero tallennettu, kopiointi on mahdollista vain käyttäjätunnuksen syöttämisen jälkeen.
< "Tunnus #"-näyttöruutu >
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Ennenkuin voit käyttää tätä toimintoa, sinu n on ensin käännettävä kopiointiseuranta päälle (ON) hallintatilassa, joka on käyttäjätila- valikossa. s. 5-3
1154P449CA
Näyttöruutu siirtyy "Tunnus #"-tilasta
2
perusnäyttöön. Voit nyt a loittaa kopioinnin. Ota tarvits emasi kopiot.
Kun olet lopetta nut kopioinnin, paina
3
tunnusnumer on käyttöpainiketta päästäksesi "Tunnus #"-näyttöön.
Tunnus numeron syöttö
Syötä 4-numeroinen tunnusnum erokoodi ja
1
paina sitten OK.
HUOM!
Jos näppäilet 4-numeroise n tunnuksesi väärin, paina C (Clear) -näppäintä ja syötä sitten numero uudelleen.
1154O401
Kopiokoneen käyttö kirjoittimena Siirtorummun puhdistus
2-12
6. Lisätoiminnot
Kun tulostinohjainlisälaite (FieryTM) on liitetty kopiokoneeseen*, kopiokone tta voidaan käyttää tietokonee n väritulostimena.
* Kytkentä vaatii erillisen Interface-liitännän.
Yksityiskohdat, katso tulostinohjaimen Käyttäjän käsikirja.
Säilyttääkseen optimaalisen kopiolaadun tämä kopiokone siirtyy automaattisesti siirtorummun puhdistustilaan seuraavin aikavälein.
Puhdistus kestää noin 40 sekuntia.
Väritila Aikaväli
Neliväri Yksiväri
Mustavalkoinen
*Aikaväli vaihtelee valitun paperikoon ja
muiden asetusten mukaisesti.
24 tai 48* kopiota monikopiotilassa.
56 tai 112* kopiota monikopiotilassa.
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
2-13
6. Lisätoiminnot
Värinäytön editori (Lisälaite) Editointilevy (Lisälaite)
Kun kopiokoneeseen yhdistetään Värinäytön editor i li s älaitteena, kuvaa voidaan käsitellä ja editoida entistä monipuolisemmin. Siinä on värilline n n est ekiden äyttö, missä alkuperäinen kuva näkyy ja mikä näyttää kynällä tehtyjen muu tos ten tulokset.
Tärkeimmät ominaisuudet: Alkuperäisen väritys
Taustan väritys (väri, kuvio, liukuväri, pintakuvio), rajaus, tekstin editointi (väritys, ääriviivaistus, kaiverrus), viivapiirrustus
Huopakynäeditointi
Taustan väritys (väri, kuvio, liukuväri, pintakuvio), rajaus, tekstin editointi (väritys, ääriviivaistus, kaiverrus)
Perustietoja kopiokon eesta Luku 2
Värieditointi
Yksiväri, värinmuutos, ne g./pos. käännös, värisuodatin, pintakuvio, poispyyhintä
Trimmaus
Trimma us suorakulmiolla (box), radius­kulmasuorakulmiolla (R-box) ja vapaa muodolla (trace) sekä niiden yhdistelmillä
Kun kiinnität lisälaitteena saatavan editointilevyn kopiokoneeseen, voit värittää merkkejä ja kaavioita värikynällä merkitsemällä mustavalkoiseen alkuperäiskappaleeseen.
Päätoiminnot: Värikynävalikoima
Kuusi väriä (p un aine n, vihr eä, sininen, syaani, magenta, keltainen)
Huopakynäeditointi
Taustan väritys, merkkien editointi (te kstin väritys, tekstin ääriviivat, kovertaminen)
Katso käyttötiedot erikseen toimitetusta Editointile vyn Käyttäjän käsikirjasta.
Kerrostus
Upotustyö, ta ustan peitto, teksti alueen peitto, läpinäkyvä upotus
Katso käyttötiedot erikseen toimitetusta Värinäytön editorin Käytt äjän käsikirj asta.
Loading...
+ 128 hidden pages