Medtronic VL2615DB Instructions for Use

Reliant™
Blyant med tryk knapomskifter belagt blad hylster
  
VL2615 VL2615DB VL2615E
da
da
Reliant™
VL2615 Blyant med tryk
knapomskifter belagt blad hylster
3 m (10')
VL2615DB Blyant med tryk
knapomskifter belagt blad hylster
4,6 m (15')
VL2615E Blyant med tryk
knapomskifter belagt blad hylster
4,6 m (15')
Til brug med en maks. spidsspænding på 4600 V. VL2615E er beregnet til brug med ERBE™* generatoren.
Ikke fremstillet af naturligt gummilatex.
Må ikke anvendes, hvis emballagen har været åbnet eller er beskadiget.
Håndskiftende
Indikationer
De belagte elektroder er beregnet som et alternativ til ubelagte elektroder af rustfrit stål eller "slip-let"-belagte elektroder til brug med traditionelt monopolært elektrokirurgisk tilbehør. De belagte elektroder er beregnet til brug i situationer, hvor der normalt bruges monopolære, elektrokirurgiske snit og koagulation.
Advarsel
Dette produkt kan ikke, af brugere, rengøres og/eller steriliseres tilstrækkeligt til sikker genbrug, og derfor er det kun beregnet til engangsbrug. Forsøg på at rengøre eller sterilisere disse instrumenter kan medføre risici for bioinkompatibiltet, infektion eller produktsvigt for patienten.
Advarsel
Brandfare Anbring ikke aktivt tilbehør
i nærheden af eller i kontakt med brandfarlige materialer, såsom gaze eller afdækningsstykker.
Elektrokirurgisk tilbehør, som er aktiveret eller varmt pga. anvendelse, kan forårsage brand. Brug et hylster til at holde elektrokirurgiske penciler og lignende tilbehør på sikker afstand af patienter, personale og afdækningsstykker.
Når det aktiverede tilbehør ikke bruges, skal det anbringes i et hylster eller på et rent, tørt, ikke-ledende og yderst synligt sted, som ikke er i kontakt med patienten. Utilsigtet kontakt med patienten kan forårsage forbrændinger.
Bekræft, at den elektrokirurgiske generators indstillinger er korrekte, inden der fortsættes med den kirurgiske procedure. Retningslinjer til strømindstilling kan variere pga. forskelle i kirurgiske teknikker, patienter, elektroder og kirurgisk opsætning. Anvend de lavest mulige effektindstillinger, der opnår den ønskede kirurgiske virkning. (Det er vigtigt pga. potentialet for utilsigtet forbrænding ved høje spændinger).
Aktiver kun elektroden, når den er klar at levere elektrokirurgisk strøm, og når den aktive spids er synlig (især, hvis du ser gennem et endoskop). En fuld forståelse af principperne for monopolære, elektrokirurgiske procedurer er nødvendig for at undgå, at patienten får stød eller forbrændinger.
Brand/Eksplosionsfare Følgende substanser vil medvirke til øget brand- og eksplosionsfare på operationsstuen:
• Brandfarlige anæstetika
• Brandfarlige stoffer, såsom spritbaserede midler til hudklargøring samt tinkturer
• Naturligt forekommende brandfarlige gasser, der kan samle sig i kropshuler, såsom i tarmen
• Oxygenrige atmosfærer
• Oxiderende midler, såsom omgivelser med dinitrogenoxid (N2O) atmosfære)
Gnister og varme i forbindelse med elektrokirurgi kan udgøre en antændelseskilde. Vær opmærksom på advarsler om brand på alle tidspunkter. Ved brug af elektrokirurgi i det samme rum som disse substanser eller gasarter, forhindres deres akkumulation eller samling under afdækningsstykker, eller inden for det område, hvor elektrokirurgi udføres.
2
Loading...
+ 4 hidden pages