maycom EM 27 User Manual

INTRUKCJA OBSŁUGI
RADIOTELEFONU CB
MAYCOM EM-27
Maycom polska s.c.
33-300 Nowy Sącz
ul. Grottgera 3
e-mail: maycom@maycom.pl
PANEL PRZEDNI
1. Regulacja głośności
2. Squelch – blokada szumów
3. Włączanie/ wyłączanie
4. Wyświetlacz LCD
5. Przełącznik kanałów
6. Gniazdo mikrofonowe
PRZYCISKI FUNKCYJNE
FUNKCJA 1 FUNKCJA 2 FUNKCJA 3
7. RECALL PAMIĘĆ ---
8. PAMIĘĆ 1 FUNKCYJNY ---
9. PAMIĘĆ 2 AM/FM STAN BATERII
10. PAMIĘĆ 3 SCAN DUAL WATCH
11. PAMIĘĆ 4 AUTO- Q ---
12. PAMIĘĆ 5 MONITOR LOCK
13. RF GAIN ---- ---
14. PAMIĘĆ 7 EMERGENCY ---
15. PAMIĘĆ 6 BEEP
UWAGA!!!
Funkcja przełączanie 0/5.
Naciskamy przycisk M1 i trzymając naciskamy M6.
2
OPIS GAŁEK I PRZYCISKÓW
1. Gałka regulacji głośności
2. Squelch - blokada szumów. Dla uzyskania maksymalnej czułości
odbiornika, zaleca się ustawienie poziomu squelch w miejscu, gdzie znikają zakłócenia.
3. Przycisk włączanie/wyłączanie radiotelefonu
4. WYŚWIETLACZ LCD
5. GAŁKA PRZEŁĄCZNIKA KANAŁÓW – przełączanie kanałów „w
górę” – należy przekręcać gałkę w prawo; „w dół” – przekręcać gałkę w lewo. Kanały można również zmieniać przyciskami []/[] w mikrofonie.
6. GNIAZDO MIKROFONOWE – służy do podłączenia mikrofonu.
7. PRZYCISK RECALL/ MEMORY (R/M)
(1) RECALL
Jest to przycisk służący do wywoływania kanałów z pamięci. Aktywacja przycisków pamięci następuje przez naciśnięcie [R/M]. Na wyświetlaczu pojawi się w prawym górnym rogu „M”. Naciśnij żądany przycisk pamięci - na wyświetlaczu pojawi się zaprogramowany numer kanału.
(2) MEMORY – PAMIĘĆ
Jest to funkcja służąca do zapisywania w pamięci radiotelefonu najczęściej używanych kanałów, do których dzięki temu jest szybki dostęp. Dostępnych jest siedem kanałów pamięci, w każdym z nich można zaprogramować dowolny kanał.
PROGRAMOWANIE PAMIĘCI
Aby wprowadzić kanał do pamięci wybierz go przełącznikiem kanałów lub przy pomocy przycisków []/[] w mikrofonie. Przyciśnij i przytrzymaj przez ok.
1.5 sek. [R/M]. Na wyświetlaczu pojawi się migająca litera „M”. Przyciśnij przycisk pamięci (M1 - M7) – następuje wprowadzenie kanału i częstotliwości do pamięci pod wybranym numerem. Jeśli użytkownik chce zapisać inny kanał po tym przyciskiem to nowy kanał będzie nadpisywany na starym, wcześniej wprowadzonym
.
3
8. M1 (1) MEMORY (PAMIĘĆ) 1
Po przyciśnięciu [R/M] i pojawieniu się M na wyświetlaczu, przycisk M1 jest używany do zapisania kanału w pamięci lub wywołania go.
(2) FUNCTION (FUNKCYJNY)
Jest to przycisk, który używany w połączeniu z innym przyciskiem umożliwia dostęp do funkcji dodatkowych każdego przycisku. Radiotelefon EM – 27 ma fabrycznie zaprogramowaną pierwotną funkcję. Po włączeniu radiotelefonu „AM/FM, SCAN, AUTO-1, MON, BEEP, EMG” pojawia się na wyświetlaczu. Aby mieć dostęp do dodatkowych funkcji przycisków przyciśnij ponownie „M1” – na wyświetlaczu pojawią się symbole funkcji: „BATT, DW, , LOCK,”.
9. M2 (1) MEMORY (PAMIĘĆ) 2
Jest to przycisk przeznaczony do zapisu kanału w pamięci lub wybrania kanału w funkcji pamięci M
(2) AM/FM
Umożliwia wybór modulacji pracy AM lub FM. Aby aktywować tą funkcję należy najpierw przycisnąć M1. Na wyświetlaczu pojawi się „AM/FM, SCAN, AUTO-1, MON, BEEP, EMG”. Następnie przyciśnij M2 – na wyświetlaczu pojawi się wskaźnik AM lub FM w zależności od dokonanego wyboru.
(3) BATTERY
Jest to funkcja umożliwiająca wyświetlanie wartości napięcia dostarczanego przez źródło zasilania do radiotelefonu. Przyciśnij M1 aż do pojawienia się „, BATT, DW, ,LOCK, ,”, po czym przyciśnij i przytrzymaj M2 – na wyświetlaczu pojawi się wartość napięcia zasiania.
10. M3 (1) MEMORY (PAMIĘĆ) 3
Jest to przycisk przeznaczony do zapisu kanału w pamięci lub wybrania kanału w funkcji pamięci M
(2) SCAN
Jest to funkcja automatycznego przeszukiwania wszystkich 40 kanałów w sprawdzaniu ich aktywności. Funkcja jest zatrzymywana na zajętym kanale na
4
okres 5 sekund i pozostaje na nim, jeśli rozpocznie się komunikacja.Pięć sekund po zakończeniu rozmowy na kanale skanowanie jest ponownie uruchamiane. W niektórych przypadkach skanowanie może zostać zatrzymane na kanałach, na których pojawiają się zakłócenia i radiotelefon zinterpretuje to jako kanał zajęty. Aktywacja skanowania: Przyciśnij M1, na wyświetlaczu pojawi się „AM/FM, SCAN, AUTO-1, MON, BEEP, EMG”. Przyciśnij M3; na wyświetlaczu pojawi się napis „SCAN” w górnej linii wyświetlacza i zacznie się automatyczne skanowanie pasma w górę. Jeśli chcesz zatrzymać skanowanie po prostu przyciśnij M3. Jeśli radiotelefon w trakcie skanowania zatrzyma się na kanale i chcesz uzyskać łączność z tym kanałem to po prostu przyciśnij przycisk PTT w mikrofonie i zacznij rozmowę. Zatrzyma to skanowanie a zacznie nadawanie. Aby zmienić kierunek skanowanie (w dół) , przekręć pokrętło przełącznika kanałów w lewo lub przyciśnij przycisk [] w mikrofonie.
(2)SKANOWANIE PAMIĘCI
Funkcja skanowania pamięci umożliwia automatyczne sprawdzenie aktywności 7 kanałów zapisanych w pamięci. Aktywacja następuje po wejściu do pracy w pamięci przyciskiem [R/M] i przyciśnięciu [M3].
(3) DUAL WATCH
Funkcja Dual Watch umożliwia użytkownikowi monitorowanie i komunikację na dwóch kanałach „równolegle”. Zastosowanie tej funkcji może być takie: użytkownik chce komunikować się na kanale cichym (np. 28), podczas gdy równocześnie monitorować rozmowę prowadzoną na bardzo „aktywnym” kanale (np. 19).
Praca z Dual Watch:
1) Przyciśnij M1 – na wyświetlaczu pojawią się funkcje: „BATT, DW, LOCK
UEK/EU”.
2) Wprowadź kanał, który chcesz monitorować a który określimy jako „kanał
obserwacyjny”.
3) Przyciśnij M3 – na wyświetlaczu na górze pojawi się wskaźnik „DW”.
4) Przy pomocy przycisków []/[] wybierz inny kanał, który chcesz monitorować. W ciągu 3 sekund po wprowadzeniu tego kanału radiotelefon uruchomi funkcję Dual Watch.
Jeśli zostanie odebrany sygnał na „kanale obserwacyjnym” radiotelefon natychmiast przełączy się na ten kanał. Jeśli przyciśniesz PTT w mikrofonie to sygnał jest odbierany na tym kanale i funkcja Dual Watch jest wyłączana. Jeśli natomiast przyciśniesz PTT na drugim kanale – funkcja Dual Watch nie wyłączy się. Aby wyłączyć DW po prostu przyciśnij M3 – z wyświetlacza
5
Loading...
+ 11 hidden pages