Mastercook TG 5201ZSB Instruction Manual

PL
RU
EN
INSTRUKCJA MONTA¯U I U¯YTKOWANIA
INSTRUCTION MANUAL
TG 5201ZSB
ИНСТРУКЦИЯ ПО OБСЛУЖИВАНИЮ И ЭКСПЛУАТАЦИИ
1
6.4.1
7.4.1
1.1.1
7.2.1
2
9.2.1
8.1.1
8.2.1 8.2.2 8.2.3
8.2.4
8.3.1
8.6.1
8.7.1 8.7.2
PL
3
Na rys. 1.1.1 znajduje się rysunek kuchenki, którą Państwo posiadacie.
2.1 Kuchenka jest przeznaczona do przygotowywa­nia potraw wyłącznie w gospodarstwie domo­wym. Stosowanie jej do innych celów jest niedo­zwolone.
2.2 Klasa urządzenia – 1 (wolnostojące).
2.3 Kategoria gazu - II 2ELwLs3B/P
2.4 Moc znamionowa palników:
Palnik mały – 1,0 kW Palnik średni – 1,75 kW Palnik duży – 3,0 kW
2.5 Opis elementów kuchenki (1.1.1)
1 – płyta grzejna 2 – panel sterujący 3 – pokrywa 4 – palnik mały 5 – palnik średni 6 – palnik duży 7 – ruszt
Niniejszy sprzęt nie jest przeznaczony do 1. użytkowania przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonej zdolności zycznej, czuciowej lub psychicznej, lub osoby nie mające do­świadczenia lub znajomości sprzętu, chyba że odbywa się to pod nadzorem lub zgodnie
Kuchenki spełniają wymagania następujących dyrektyw: 90/396/EEC – Zasadnicze wymagania dla urządzeń spalających paliwa gazowe [GAD]
WAŻNE ! Przed zainstalowaniem i użytkowaniem kuchenki prosimy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Instrukcja zawiera ilustracje a numery ilustracji odpowiadają numeracji punktów w tekście.
z instrukcją użytkowania sprzętu, przekaza­nej przez osoby odpowiadające za ich bezpie­czeństwo. Należy zwracać uwagę na dzieci, aby nie bawiły się sprzętem. Urządzenie to należy zainstalować zgodnie z 2. obowiązującymi przepisami i użytkować tylko w odpowiednio wentylowanym pomieszcze­niu. Elementy opakowania prosimy trzymać z dala 3. od dzieci, ponieważ mogą być dla nich nie­bezpieczne. Wyrób należy instalować po 8 godzinach se-4. zonowania w pomieszczeniu kuchennym. Przed zainstalowaniem urządzenia upewnić 5. się, czy lokalne warunki dystrybucji (rodzaj i ciśnienie gazu) i nastawy są zgodne. Warun­ki nastawy urządzenia są podane na tabliczce znamionowej. Podłączenie kuchenki do wewnętrznej insta-6. lacji gazowej lub do butli z gazem płynnym oraz jej regulację powinien wykonać wyłącz­nie uprawniony instalator urządzeń gazowych lub technik autoryzowanego zakładu serwiso­wego, co winno być potwierdzone na karcie gwarancyjnej wyrobu. Brak takiego potwier­dzenia unieważnia gwarancję. W przypadku awarii urządzenia, zwłaszcza 7. przy ulatnianiu się gazu, urządzenie należy wyłączyć i niezwłocznie skontaktować się z autoryzowanym zakładem serwisowym. Uszkodzonej kuchenki nie wolno użytkować. Producent nie ponosi odpowiedzialności za 8. obrażenia lub uszkodzenia spowodowane przez nieprawidłowe zainstalowanie urządze­nia lub jego nieprawidłowe użytkowanie. Nie zezwala się na wykonywanie we własnym 9. zakresie jakichkolwiek napraw, pod rygorem utraty uprawnień gwarancyjnych.
Producent zastrzega sobie możliwość wpro-10. wadzania zmian w celu unowocześniania wyrobu i stałego polepszania jakości, bez uprzedniego powiadomienia użytkowników. Zmiany te jednak nie będą stwarzały trudno­ści przy obsłudze.
PL
4
W przypadku zapalenia się gazu uchodzą­cego z nieszczelnego zaworu butli z gazem należy zarzucić na butlę mokry koc, w celu ostudzenia butli i zakręcić zawór na butli. Za­brania się używania uszkodzonej butli !
1. Po rozpakowaniu urządzenia sprawdzić, czy nie ma ono widocznych uszkodzeń. Jeśli kuchenka została uszkodzona podczas transportu nie wolno jej podłączać.
2. Z kuchenki usunąć wszystkie naklejki i dokładnie umyć ją z resztek kleju po naklejkach.
3. Powierzchnie emaliowane i szklane przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką.
4. Sprawdzić poprawność ułożenia poszczególnych elementów palników.
Pomieszczenie kuchenne powinno być suche i po-• winno mieć dobrą wentylację. Ustawienie urządzenia powinno gwarantować • swobodny dostęp do wszystkich elementów stero­wania. Kuchenka powinna być ustawiona na płaskiej, sta-• bilnej powierzchni, z dala od materiałów łatwopal­nych i wrażliwych na działanie podwyższonej tem­peratury. Materiał blatu lub stołu, na którym będzie stać kuchenka powinien być odporny na długotrwa­łe działanie podwyższonej temperatury. Najlepiej postawić ją na podstawce izolacyjnej, wykonanej z materiałów niepalnych. Urządzenie powinno być zainstalowane z dala od • materiałów łatwopalnych. Ściana pomieszczenia przylegająca do kuchenki powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Nad kuchenką powinna być wolna przestrzeń dla • odpływu oparów kuchennych. Najlepiej zamonto­wać okap nadkuchenny, który będzie absorbować lub odprowadzać te opary. Odległość pomiędzy okapem i płytą grzejną powinna wynosić co naj­mniej 650mm (6.4.1). Nie wolno zawieszać górnych szafek kuchennych • bezpośrednio nad kuchenką.
Podczas użytkowania kuchenka staje się gorąca. • Szczególną uwagę prosimy zwrócić na dzieci. Przewody przyłączeniowe zmechanizowanego • sprzętu gospodarstwa domowego używanego w pobliżu włączonej kuchenki, powinny być z dala od jej gorących elementów. Do zestawiania potraw z płyty grzejnej należy uży-• wać suchych rękawic ochronnych. Nie pozostawiać bez nadzoru urządzenia z zapa-• lonymi palnikami, zwłaszcza podczas smażenia, gdyż przegrzany tłuszcz może się zapalić. Przedmioty łatwopalne przechowywać z dala od • palników. Na rusztach nie stawiać zdeformowanych lub nie-• stabilnych naczyń, gdyż mogą się przewrócić i za­lać palniki. Nie stawiać pustych naczyń nad włączonym pal-• nikiem. Na płycie grzejnej nie używać naczyń kuchennych, • które wystają poza jej brzegi. Przed zdjęciem naczyń z palników należy zmniej-• szyć płomień lub zgasić go całkowicie. Użytkowanie urządzenia do gotowania i piecze-• nia powoduje wydzielanie się ciepła i wilgoci w pomieszczeniu, w którym jest ono zainstalowane. Należy upewnić się, czy pomieszczenie kuchen­ne jest dobrze przewietrzane. Należy utrzymywać otwarte naturalne otwory wentylacyjne lub zainsta­lować środki wentylacji mechanicznej (okap z me­chanicznym wyciągiem). Długotrwałe intensywne użytkowanie urządzenia • może wymagać dodatkowego przewietrzania, na przykład otwarcia okna lub bardziej skutecznej wentylacji, np. zwiększenia wydajności wentylacji mechanicznej, jeśli jest stosowana. Zabrania się samowolnie dokonywać przeróbek • kuchni na inny rodzaj gazu i dokonywać zmian w instalacji gazowej urządzenia. Urządzenia nie wykorzystywać do ogrzewania po-• mieszczeń.
W przypadku ulatniania się gazu należy natychmiast zamknąć zawór na instalacji ga­zowej lub na butli z gazem, dokładnie prze­wietrzyć pomieszczenie i wezwać pogotowie gazowe. W tym czasie nie wolno zapalać zapa­łek, palić papierosów, włączać bądź wyłączać odbiorników elektrycznych (radio, dzwonek, włącznik oświetlenia) lub mechanicznych po­wodujących iskrzenie.
PL
5
przewodu.
Po każdorazowym podłączeniu kuchenki do butli z gazem należy sprawdzić szczelność zaworu na butli
i połączenie reduktora z butlą oraz jego działanie.
UWAGA ! Niedopuszczalne jest sprawdzanie szczel-1. ności za pomocą otwartego płomienia (np. zapałką lub świecą). Grozi to wybuchem! Do sprawdzenia szczelności można użyć wody z mydłem. Okresowo należy sprawdzać stan przewodu i 2. szczelność połączenia, zgodnie z obowiązu­jącymi przepisami. Przewód gumowy nie powinien dotykać gorą-3.
cych elementów kuchenki.
7.3 Wymiana dysz
W razie konieczności dostosowania kuchenki do za­silania innym rodzajem gazu, należy wymienić dysze i wypełnić etykietę zmiany gazu, która znajduje się w woreczku z instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną. Po opisaniu, do jakiego rodzaju gazu kuchenka została przystosowana, etykietę przykleić na urządzeniu.
Wymiana dysz:
zamknąć kurek odcinający instalację gazową lub – butlę od kuchenki, zamknąć wszystkie kurki w kuchence, – zdjąć ruszty oraz nakrywki i kołpaki palników. – odkręcić dotychczasowe dysze i wymienić je na – nowe wg tabeli 1, założyć kołpaki i nakrywki palników, – wyregulować kurki palników płyty grzejnej – sprawdzić szczelność połączeń.
7.4 Regulacja kurków
Regulacja kurka gazowego polega na ustawieniu płomienia oszczędnościowego palnika.
Regulacja kurków:
pokrętłem otworzyć przepływ gazu i zapalić regu- – lowany palnik, pokrętło ustawić na pozycji – płomień oszczęd­nościowy, a następnie nie zmieniając tej pozycji zdjąć je z trzpienia kurka i obserwować płomień palnika, śrubę regulacyjną „ A” (7.4.1) obracać i obserwo­wać płomień; płomień ustawić na taką wysokość, aby nie zgasł przy lekkim przeciągu oraz przy szybkim przestawieniu kurka z płomienia pełne­go na oszczędnościowy i odwrotnie, regulację można uznać za prawidłową, gdy jądro – płomienia ma kształt stożka koloru zielono-nie-
Urządzenie to nie jest podłączane do przewodów • odprowadzających spaliny. Powinno być zainsta­lowane i podłączone zgodnie z aktualnymi prze­pisami instalacyjnymi. W szczególności należy uwzględnić odpowiednie wymagania dotyczące wentylacji. Kuchenka jest zaopatrzona w rurowy króciec z • gwintem G½”. Do króćca podłączyć gaz z zastoso­waniem odpowiedniego osprzętu. Kuchenkę można podłączyć do wewnętrznej insta-• lacji domowej lub do butli z gazem płynnym. Przed przystąpieniem do czynności podłączania • kurek gazowy powinien być zamknięty. Połączenie zaleca się uszczelnić taśmą teono-• wą.
7.1 Podłączenie do gazu ziemnego
Kuchenkę można podłączyć do instalacji gazowej • na sztywno lub za pomocą elastycznego przewodu metalowego, mającego certykat. Maksymalna długość przewodu elastycznego nie • powinna przekraczać 2,0m. Przewód nie powinien stykać się z żadnymi częściami ruchomymi i nie powinien przechodzić przez przestrzeń, w której nie ma wystarczająco dużo miejsca. Przy podłączeniu do sztywnej instalacji gazowej • należy zwrócić uwagę, aby nie wywołać naprężeń w żadnym punkcie instalacji ani w żadnej części urządzenia.
7.2 Podłączenie do gazu płynnego
Jeżeli użytkownik zamierza korzystać z butli z ga-• zem, kuchenki nie należy instalować w piwnicy lub w innym pomieszczeniu, w którym podłoga znajdu­je się poniżej poziomu terenu, ponieważ gaz płyn­ny jest cięższy od powietrza i zbiera się na pozio­mie podłogi. Do podłączenia urządzenia z butlą należy zastoso-• wać przewód gumowy, posiadający certykat. Do podłączenia kuchnenki z przewodem gumo-• wym należy zastosować rurę stalową o długości co najmniej 0,5m (7.2.1). Przewód gumowy nie powinien być dłuższy niż • 1,5m (7.2.1). Po podłączeniu, z obu stron powinien on być zabezpieczony opaskami zaciskowymi. Przewód nie powinien mieć załamań ani przewę-• żeń i na całej długości powinien być dostępny. Przewodu nie należy prowadzić w pobliżu źródeł • wysokiej temperatury (maks. 500C). Przewód nieszczelny powinien być natychmiast • wymieniony. Zabrania się napraw nieszczelnego
PL
6
Tabela 1 Cechy dysz
2Ls-G2.350 13mbar 2E-G20- 20mbar 2Lw-G27 20mbar 3B/P-G30 37mbar Palnik mały Y100 X072 X080 047 Palnik sredni Y124 Z097 Z105 062 Palnik duży F2 160 Y118 Y130 080
Rozmieszczenie dysz na płycie grzejnej
bieskiego o wysokości ok. 2 – 4mm, jeżeli w instalacji doprowadzającej gaz występują – widoczne zmiany ciśnienia gazu (zmiana wielko­ści płomienia przy pełnym przepływie), płomień oszczędnościowy należy ustawić przy niskim ci­śnieniu w instalacji tak, aby palnik nie zgasł pod­czas jego normalnego użytkowania, po wyregulowaniu kurków, założyć pokrętło i zga-
sić płomień. Zużycie gazu przy płomieniu minimalnym stanowi ok. 25% zużycia przy płomieniu pełnym.
8.1 Pokrętła. Przepływ gazu w palnikach reguluje się
pokrętłami kurków gazowych. Przed włączeniem palnika należy upewnić się, czy pokrętło, które zamierzamy uruchomić odpowiada palnikowi, który chcemy zapalić. Przyporządkowanie palni-
ków do pokręteł pokazano na rys. (8.1.1).
8.2 Dobór płomienia. Płomień nie powinien wycho-
dzić poza dno naczynia. Wielkość płomienia za­leży od pozycji pokrętła (8.2.1; 8.2.2; 8.2.3).
0 – palnik zgaszony (przepływ gazu zamknięty)
– płomień duży
– płomień mały (oszczędnościowy)
Płomienia dużego (8.2.2) należy używać do cza­su zagotowania potrawy, a do dalszego gotowa­nia należy go zmniejszyć i najlepiej ustawić na pozycji płomień oszczędnościowy (8.2.3). Wiel­kość płomienia należy regulować tylko w zakre-
sie A, pomiędzy pozycją i (8.2.4).
8.3 Zapalanie palników (8.3.1)
Kuchenka jest wyposażona w urządzenie odcinające dopływ gazu do palnika po zaniku pomienia np. po zalaniu potrawą.
Pokrętło wybranego palnika nacisnąć, obrócić
przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara
i trzymając je wciśnięte równocześnie przyłożyć
zapaloną zapałkę, Po zapaleniu gazu pokrętło trzymać wciśnięte do – oporu jeszcze ok. 5 sek. celem zadziałania za­bezpieczenia, Zwolnić nacisk na pokrętło i ustawić żądaną wiel- – kość płomienia.
W razie przypadkowego zaniku płomienia za­mknąć kurek palnika i nie ponawiać próby zapło­nu przez co najmniej 1 minutę.
8.4 Gaszenie palników
Pokrętło obrócić zgodnie z kierunkiem ruchu wska­zówek zegara i ustawić je na pozycji „0”.
8.5 Zapalanie palników przy zasilaniu gazem płynnym z butli
Przed zapaleniem pierwszego palnika, otworzyć za­wór na butli gazowej a następnie postępować jak po­dano wyżej.
Przy zamykaniu dopływu gazu, przed zgaszeniem ostatniego palnika należy:
zamknąć zawór na butli gazowej, – po zgaszeniu płomienia zamknąć kurek tego pal- – nika.
W czasie, gdy kuchenka nie jest używana, zawór bu­tli powinien być zamknięty.
8.6 Palniki (8.6.1)
B - końcówka termopary
8.7 Dobór naczyń
Średnica dna naczynia powinna być 2,5 – 3 razy • większa od korony palnika (8.7.1). Naczynia nie powinny wystawać poza ruszt a płomień nie powi­nien wychodzić poza dno naczynia (8.7.2). Naczynia zawsze powinny być czyste i suche, po-• nieważ wtedy dobrze przewodzą i zatrzymują cie­pło. W czasie gotowania naczynia powinny być przy-• kryte pokrywkami, co zapobiegnie gromadzeniu się nadmiernej ilości oparów w pomieszczeniu ku­chennym.
PL
7
9.1 Uwagi ogólne
Kuchenkę należy systematycznie czyścić. Do • czyszczenia nie należy stosować gruboziarnistych środków rysujących powierzchnie, drucianych gą­bek, agresywnych środków chemicznych i ostrych przedmiotów. Części z blachy nierdzewnej, pokrętła i tablicę roz-• dzielczą czyścić łagodnymi płynami, nie zawierają­cymi środków ściernych. Części emaliowane czyścić miękką ściereczką lub • gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie z delikatnym de­tergentem, unikając nadmiaru wody. Silne zabru­dzenia usuwać specjalnymi środkami do czyszcze­nia kuchni. Przy czyszczeniu płyty grzejnej nie dopuszczać • do przedostania się wody pod płytę. Powierzchnia płyty wokół palników zawsze powinna być czysta, gdyż zanieczyszczenia pogarszają spalanie mie­szanki gazowej. Palniki zawsze powinny być czyste i suche, co za-• pewni ich prawidłowe działanie. Należy je czyścić po każdorazowym zalaniu potrawą i okresowo, usuwając z nich naloty i zanieczyszczenia. Zanieczyszczone ruszty zdjąć z płyty grzejnej, wy-• moczyć je w ciepłej wodzie z detergentem, a na­stępnie umyć i osuszyć.
9.2 Czyszczenie palników gazowych
Elementy palnika (9.2.1)
1 – nakrywka 2 – kołpak
3 – korpus 4 – dysza 5 – termopara
Zdjąć nakrywki i kołpaki palników, wymoczyć je w • ciepłej wodzie z detergentem, a następnie każdą część palnika osobno umyć. Elementy palników można myć gąbką lub miękką • szczoteczką, a do przetykania otworów płomienio­wych można użyć stalowego drucika. Po umyciu sprawdzić, czy otwory płomieniowe są drożne. Kołpaki należy myć po każdym zabrudzeniu, aby • uniknąć trwałych plam.
Korpus w pobliżu dyszy zawsze powinien być czy-• sty. Brud gromadzący się w pobliżu dyszy może spowodować jej zatykanie się a palniki mogą palić się słabym płomieniem lub w ogóle nie będą się palić. Dysze przetrzeć pędzelkiem zwilżonym w rozpusz-• czalniku. Następnie wszystkie elementy palników dokładnie • osuszyć, gdyż zawilgocone mogą utrudnić zapale­nie gazu lub spowodować jego nieprawidłowe spa­lanie. Czyste i suche palniki założyć w odwrotnej kolejności jak przy zdejmowaniu.
W okresie gwarancji wszelkie naprawy poza niżej • wymienionymi powinien wykonać upoważniony Zakład Usługowy. Jeżeli podczas użytkowania urządzenia wystąpią • zakłócenia, należy sprawdzić na podstawie niżej podanych wskazówek, czy mogą Państwo samo-
dzielnie usunąć usterkę.
Problem Rozwiązanie
Gaz w palniku nie zapala się Sprawdź, czy nie doszło do zgniecenia przewodu gumowego, przy za-
silaniu gazem płynnym z butli. Sprawdź, czy główny zawór gazu jest otwarty. – Sprawdź, czy butla gazowa nie jest pusta. – Jeżeli zainstalowano nową kuchnię lub wymieniono butlę z gazem na
nową, wówczas należy powtarzać procedurę zapalania do momentu
aż gaz dotrze do palnika. Sprawdź, czy dysza lub otwory płomieniowe w palniku nie są zanie-
czyszczone lub zalane. Jeżeli tak, przeczyść otwór dyszy używając
szpilki lub igły. Do czyszczenia otworów w palniku użyj szczoteczki.
Następnie wszystkie elementy osusz.
Niestabilny płomień Sprawdź, czy elementy palnika są czyste, suche i czy są prawidłowo
założone.
Minimalne wymiary naczyń: Dla palnika małego - f 90mm Dla palnika średniego - f 160mm Dla palnika dużego - f 200mm
Loading...
+ 16 hidden pages