Mastercook KGE 3468ZB DYN, KGE 3468ZX DYN Instruction Manual

PL
RU
EN
INSTRUKCJA MONTA¯U I U¯YTKOWANIA
INSTRUCTION MANUAL
KGE 3468ZB DYN KGE 3468ZX DYN
1
6.8.1
6.8.2
6.6.1
1.1.1
2.6.1
7.4.1
8.1.1
2
10.1.1
10.2.1
10.4.1
10.7.1 10.7.2
11.1.1
11.6.2
11.7.211.7.1
10.3.1
10.3.2
10.3.3
10.3.4
11.3.1
11.2.1
11.7.3
11.8.1
11.8.2
11.6.1
3
11.8.3 11.8.4
12.2.1
12.3.1
12.4.1
12.5.1
12.5.2
12.5.3
12.5.4
4
PL
2.1 Przeznaczenie
Kuchnia jest przeznaczona do przygotowywania
potraw wyłącznie w gospodarstwie domowym.
Stosowanie jej do innych celów jest niedozwo­lone.
2.2 Klasa urządzenia – 1 (wolnostojące)
2.3 Kategoria gazu - II 2ELwLs3B/P
2.4 Moc znamionowa palników:
Palnik mały – 1,0 kW Palnik średni – 1,75 kW Palnik duży – 3,0 kW
2.5 Opis elementów kuchni (1.1.1)
1 – płyta grzejna
2 – piekarnik elektryczny 3 – panel sterujący 4 – drzwi piekarnika 5 – pokrywa 6 – pojemnik na naczynia lub osłona 7 – palnik mały 8 – palnik średni 9 – palnik duży 10 – ruszt płyty grzejnej 11 – blacha do pieczenia 12 – ruszt do pieczenia
2.6 Panel sterujący (2.6.1)
1 – pokrętła do palników gazowych 2 – pokrętło wyboru funkcji piekarnika 3 – pokrętło regulatora temperatury 4 – lampka kontrolna pracy piekarnika 5 – lampka kontrolna regulatora temperatury
Na rysunku 1.1.1 pokazano urządzenie, które Pań-
stwo posiadacie.
Niniejszy sprzęt nie jest przeznaczony do 1. użytkowania przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonej zdolności zycznej, czuciowej lub psychicznej, lub osoby nie mające do­świadczenia lub znajomości sprzętu, chyba że odbywa się to pod nadzorem lub zgodnie z instrukcją użytkowania sprzętu, przekazanej przez osoby odpowiadające za ich bezpie­czeństwo. Należy zwracać uwagę na dzieci, aby nie bawiły się sprzętem. Kuchnię należy zainstalować zgodnie z obo-2. wiązującymi przepisami i użytkować tylko w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu. Elementy opakowania prosimy trzymać z dala 3. od dzieci, ponieważ mogą być dla nich nie­bezpieczne. Wyrób należy instalować po 8 godzinach se-4. zonowania w pomieszczeniu kuchennym. Przed zainstalowaniem urządzenia upewnić 5. się, czy lokalne warunki dystrybucji (rodzaj i ciśnienie gazu) i nastawy są odpowiednie. Warunki nastawy urządzenia są podane na ta­bliczce znamionowej. Urządzenie to nie jest podłączane do prze-6. wodów odprowadzających spaliny. Powinno być ono zainstalowane i przyłączone zgodnie z aktualnymi przepisami instalacyjnymi. W szczególności należy uwzględnić odpowied­nie wymagania dotyczące wentylacji. Podłączenie kuchni do wewnętrznej instalacji 7. gazowej lub do butli z gazem płynnym oraz jej regulację powinien wykonać wyłącznie uprawniony instalator urządzeń gazowych lub technik autoryzowanego zakładu serwiso­wego, co winno być potwierdzone na karcie gwarancyjnej wyrobu. Brak takiego potwier­dzenia unieważnia gwarancję. W przypadku awarii urządzenia, zwłaszcza 8. przy ulatnianiu się gazu lub wystąpieniu zwar­cia, urządzenie należy wyłączyć i niezwłocznie
Kuchnie spełniają wymagania następujących dyrektyw: 2006/95/WE – Niskonapięciowe wyroby elektryczne 2004/108/WE – Kompatybilność elektromagnetyczna 90/396/EEC – Zasadnicze wymagania dla urządzeń spalających paliwa gazowe [GAD]
WAŻNE ! Przed zainstalowaniem i użytkowaniem kuchni prosimy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Instrukcja zawiera ilustracje a numery ilustracji odpowiadają numeracji punktów w tekście.
5
PL
skontaktować się z autoryzowanym zakładem serwisowym. Uszkodzonej kuchni nie wolno użytkować. Producent nie ponosi odpowiedzialności za 9. obrażenia lub uszkodzenia spowodowane przez nieprawidłowe zainstalowanie urządze­nia, podłączenie do niesprawnej instalacji ga­zowej lub elektrycznej lub jego nieprawidłowe użytkowanie. Nie zezwala się na wykonywanie we własnym 10. zakresie jakichkolwiek napraw z wyjątkiem wymiany oświetlenia piekarnika, pod rygo­rem utraty uprawnień gwarancyjnych. Kuchni nie wolno podnosić za uchwyt drzwi 11.
piekarnika . Producent zastrzega sobie możliwość wpro-12. wadzania zmian w celu unowocześniania wyrobu i stałego polepszania jakości, bez uprzedniego powiadomienia użytkowników. Zmiany te jednak nie będą stwarzały trudno­ści przy obsłudze.
Podczas użytkowania kuchnia staje się gorąca. • Zaleca się zachować ostrożność i unikać dotykania gorących elementów wewnątrz piekarnika. Szcze­gólną uwagę prosimy zwrócić na dzieci.
Przewody przyłączeniowe zmechanizowanego • sprzętu gospodarstwa domowego używanego w pobliżu włączonej kuchni, powinny być z dala od jej gorących elementów. Należy zwrócić uwagę, aby przewody te nie zostały przyciśnięte gorącymi drzwiami piekarnika.
Do zestawiania potraw z płyty grzejnej i wyjmowa-• nia form z piekarnika należy używać suchych ręka-
wic ochronnych.
Nie pozostawiać bez nadzoru urządzenia z zapa-• lonymi palnikami, zwłaszcza podczas smażenia, gdyż przegrzany tłuszcz może się zapalić.
Przedmioty łatwopalne przechowywać z dala od
palników.
W piekarniku i w pojemniku na naczynia nie prze-• chowywać przedmiotów łatwopalnych i wrażliwych na działanie podwyższonej temperatury.
Nie przeciążać otwartych drzwi piekarnika. Nie • wolno na nich siadać ani stawać.
Przed otwarciem drzwi piekarnika należy się od • niego odsunąć, aby nagromadzone gorące powie­trze mogło sie rozproszyć.
Na płycie grzejnej nie używać naczyń kuchennych, • które wystają poza jej brzegi.
Użytkowanie urządzenia do gotowania i piecze-• nia powoduje wydzielanie się ciepła i wilgoci w pomieszczeniu, w którym jest ono zainstalowane. Należy upewnić się, czy pomieszczenie kuchen­ne jest dobrze przewietrzane. Należy utrzymywać otwarte naturalne otwory wentylacyjne lub zainsta­lować środki wentylacji mechanicznej (okap z me­chanicznym wyciągiem).
Długotrwałe intensywne użytkowanie urządzenia • może wymagać dodatkowego przewietrzania, na przykład otwarcia okna lub bardziej skutecznej wentylacji, np. zwiększenia wydajności wentylacji mechanicznej, jeśli jest stosowana.
Przed otwarciem pokrywy zaleca się oczyszczenie • jej z wszelkich zanieczyszczeń.
Zaleca się ostudzenie powierzchni płyty grzejnej • przed jej zamknięciem pokrywą.
Przed zamknięciem pokrywy należy wyłączyć
wszystkie palniki . Szklana pokrywa, po na­grzaniu może pęknąć.
Zabrania się samowolnie dokonywać przeróbek • kuchni na inny rodzaj gazu, dokonywać zmian w instalacji gazowej i elektrycznej urządzenia.
Urządzenia nie wykorzystywać do ogrzewania po-• mieszczeń.
W przypadku ulatniania się gazu należy na-
tychmiast zamknąć zawór na instalacji ga­zowej lub na butli z gazem, dokładnie prze­wietrzyć pomieszczenie i wezwać pogotowie gazowe. W tym czasie nie wolno zapalać zapa­łek, palić papierosów, włączać bądź wyłączać odbiorników elektrycznych (radio, dzwonek, włącznik oświetlenia) lub mechanicznych po­wodujących iskrzenie.
W przypadku zapalenia się gazu uchodzącego
z nieszczelnego zaworu butli z gazem należy zarzucić na butlę mokry koc, w celu ostudze­nia butli i zakręcić zawór na butli. Zabrania się używania uszkodzonej butli !
Na rusztach nie stawiać zdeformowanych lub – niestabilnych naczyń, gdyż mogą się przewrócić i zalać palniki. Nie stawiać pustych naczyń nad włączonym pal- – nikiem. Przed zdjęciem naczyń z palników należy zmniej-
szyć płomień lub zgasić go całkowicie. Palniki utrzymywać w należytej czystości. Nie – dopuszczać do wykipienia potraw i zalewania
6
PL
palników.
6.1.Po rozpakowaniu urządzenia sprawdzić, czy nie ma ono widocznych uszkodzeń. Jeśli kuchnia została uszkodzona podczas transportu nie wol­no jej podłączać.
6.2 Z kuchni usunąć ewentualne naklejki i dokładnie umyć ją z resztek kleju po naklejkach.
6.3 Pomieszczenie kuchenne powinno być suche i powinno mieć dobrą wentylację.
6.4 Ustawienie urządzenia powinno gwarantować swobodny dostęp do wszystkich elementów ste­rowania. Nie zaleca się ustawiania kuchni na
podstawie.
6.5 Urządzenie powinno być zainstalowane z dala od materiałów łatwopalnych. Ściana pomieszczenia przylegająca do kuchni powinna być wykonana z materiałów niepalnych.
6.6 Nad kuchnią powinna być wolna przestrzeń dla odpływu oparów kuchennych. Najlepiej zamon­tować okap nadkuchenny, który będzie absor­bować lub odprowadzać te opary. Odległość po­między okapem i płytą grzejną powinna wynosić co najmniej 650mm (6.6.1).
6.7 Nie wolno zawieszać górnych szafek kuchen­nych bezpośrednio nad kuchnią.
6.8 Kuchnia jest wyposażona w regulowane nóżki służące do jej poziomowania. Nóżki są dostęp­ne po przechyleniu kuchni (6.8.1) lub po wyjęciu pojemnika na naczynia (6.8.2). Nóżki obracać w jedną lub drugą stronę, zależnie od potrzeby.
Kuchnia jest zaopatrzona w rurowy króciec z • gwintem G½”. Do króćca podłączyć gaz z zasto­sowaniem odpowiedniego osprzętu. Kuchnię można podłączyć do wewnętrznej insta-• lacji domowej lub do butli z gazem płynnym. Przed przystąpieniem do czynności podłączania • kurek gazowy powinien być zamknięty. Połączenie zaleca się uszczelnić taśmą teono-• wą.
7.1 Podłączenie do gazu ziemnego
Kuchnię można podłączyć do instalacji gazowej • na sztywno lub za pomocą elastycznego przewo­du metalowego, mającego certykat. Maksymalna długość przewodu elastycznego nie
powinna przekraczać 2,0m. Przewód nie powi­nien stykać się z żadnymi częściami ruchomymi i nie powinien przechodzić przez przestrzeń, w której nie ma wystarczająco dużo miejsca. Przy podłączaniu do sztywnej instalacji rurowej • należy zwrócić uwagę, aby nie wywołać naprę­żeń w żadnym punkcie instalacji ani w żadnej części urządzenia.
7.2 Podłączenie do gazu płynnego
Jeżeli użytkownik zamierza korzystać z butli z • gazem, kuchni nie należy instalować w piwnicy lub w innym pomieszczeniu, w którym podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza i zbiera się na poziomie podłogi. Do podłączenia urządzenia z butlą należy zasto-• sować przewód gumowy, posiadający certykat. Do podłączenia kuchni z przewodem gumowym • należy zastosować rurę stalową o długości co najmniej 0,5m. Przewód gumowy nie powinien być dłuższy niż • 1,5m. Po podłączeniu, z obu stron powinien on być zabezpieczony opaskami zaciskowymi. Przewód nie powinien mieć załamań ani przewę-• żeń i na całej długości powinien być dostępny. Przewodu nie należy prowadzić w pobliżu źródeł • wysokiej temperatury (maks. 500C). Przewód nieszczelny powinien być natychmiast • wymieniony. Zabrania się napraw nieszczelnego
przewodu.
Po każdorazowym podłączeniu kuchni do butli z ga­zem należy sprawdzić szczelność zaworu na butli i połączenie reduktora z butlą oraz jego działanie.
UWAGA !
Niedopuszczalne jest sprawdzanie szczel-1. ności za pomocą otwartego płomienia (np. zapałką lub świecą). Grozi to wybuchem! Do sprawdzenia szczelności można użyć wody z mydłem. Okresowo należy sprawdzać stan przewodu i 2. szczelność połączenia, zgodnie z obowiązu­jącymi przepisami. Przewód gumowy nie powinien dotykać gorą-3. cych elementów kuchni.
7.3 Wymiana dysz
W razie konieczności dostosowania kuchni do zasi­lania innym rodzajem gazu, należy wymienić dysze i wypełnić etykietę zmiany gazu, która znajduje się w woreczku z instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną. Po opisaniu, do jakiego rodzaju gazu kuchnia została przystosowana, etykietę przykleić na urządzeniu.
7
PL
8.1 Kuchnie wyposażone w przewód zasilający z wtyczką powinny być podłączone do gniazd­ka sieciowego wyposażonego w prawidłowo podłączony bolec ochronny (8.1.1)
8.2 W kuchniach wyposażonych w przewód zasi­lający bez wtyczki należy podłączyć wtyczkę. Przewód podłączyć do wtyczki z prawidło­wym uziemieniem. Przed podłączeniem do sieci należy sprawdzić czy:
napięcie w sieci odpowiada napięciu podanemu – na tabliczce znamionowej urządzenia, sieć elektryczna, do której ma być podłączona – kuchnia ma wystarczającą moc w porównaniu z maksymalną mocą pobieraną przez kuchnię, po­daną na tabliczce znamionowej urządzenia.
Gniazdo wtykowe powinno być łatwo dostęp-• ne dla użytkownika.
Prosimy zwrócić uwagę, aby przewód zasila-• jący nie dotykał gorących elementów kuch­ni.
Powierzchnie emaliowane i szklane przetrzeć • miękką, wilgotną ściereczką.
Sprawdzić poprawność ułożenia poszczególnych • elementów palników.
Z piekarnika wyjąć wyposażenie, zdjąć z niego fo-• lię i umyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Przed pierwszym użyciem kuchni należy zamknąć • drzwi piekarnika i uruchomić go na ok. 30 minut. Piekarnik powinien być pusty. Pokrętło wyboru
funkcji ustawić na pozycji lub , a pokrętłem regulatora temperatury ustawić 2500C. Powstający
Tabela 1 Oznaczenia dysz
Wymiana dysz:
zamknąć kurek odcinający instalację gazową lub – butlę od kuchni, zamknąć wszystkie kurki w kuchni, – zdjąć ruszty oraz nakrywki i kołpaki palników. – odkręcić dotychczasowe dysze i wymienić je na – nowe wg tabeli 1, założyć kołpaki i nakrywki palników, – wyregulować kurki palników, – sprawdzić szczelność połączeń.
7.4 Regulacja kurków
Regulacja kurka gazowego polega na ustawieniu
płomienia oszczędnościowego palnika.
Regulacja kurków:
pokrętłem otworzyć przepływ gazu i zapalić re- – gulowany palnik, pokrętło ustawić na pozycji – płomień oszczęd­nościowy, a następnie nie zmieniając tej pozycji zdjąć je z trzpienia kurka i obserwować płomień palnika, śrubę regulacyjną „ A” (7.4.1) obracać i obserwo­wać płomień; płomień ustawić na taką wysokość, aby nie zgasł przy lekkim przeciągu oraz przy szybkim przestawieniu kurka z płomienia pełne­go na oszczędnościowy i odwrotnie, regulację można uznać za prawidłową, gdy jądro – płomienia ma kształt stożka koloru zielono-nie­bieskiego o wysokości ok. 2 – 4mm, jeżeli w instalacji doprowadzającej gaz wystę- – pują widoczne zmiany ciśnienia gazu (zmiana wielkości płomienia przy pełnym przepływie), płomień oszczędnościowy należy ustawić przy niskim ciśnieniu w instalacji tak, aby palnik nie zgasł podczas jego normalnego użytkowania, po wyregulowaniu kurków, założyć pokrętło i – zgasić płomień.
Zużycie gazu przy płomieniu minimalnym stanowi ok. 25% zużycia przy płomieniu pełnym.
2Ls-G2.350 13mbar 2E-G20 20mbar 2Lw-G27 20mbar 3B/P-G30 37mbar
Palnik mały Y100 X072 X080 047
Palnik sredni Y124 Z097 Z105 062
Palnik duży F2 160 Y118 Y130 080
Rozmieszczenie dysz na płycie
grzejnej
8
PL
przy tym dym i zapach są nieznaczne, jeśli zadba się o wystarczającą wentylację pomieszczenia, np. przez otwarcie okien. Po ostudzeniu, piekarnik wyczyścić zgodnie z instrukcjami podanymi w roz­dziale „Czyszczenie i konserwacja”.
10.1 Palniki gazowe (10.1.1)
A - zapalacz
B - końcówka termopary (zabezpieczenie prze-
ciwwypływowe)
10.2 Pokrętła.
Przepływ gazu w palnikach reguluje się pokrętła­mi kurków gazowych. Przed włączeniem palnika należy upewnić się, czy pokrętło, które zamie­rzamy uruchomić odpowiada palnikowi, który chcemy zapalić. Przyporządkowanie palników do pokręteł pokazano na rys. (10.2.1).
10.3 Dobór płomienia.
Płomień nie powinien wychodzić poza dno na-
czynia. Wielkość płomienia zależy od pozycji po­krętła (10.3.1; 10.3.2; 10.3.3).
0 - palnik zgaszony (przepływ gazu zamknięty)
- płomień duży
- płomień mały (oszczędnościowy)
Płomienia dużego (10.3.2) należy używać do czasu zagotowania potrawy, a do dalszego go­towania należy go zmniejszyć i najlepiej ustawić na pozycji płomień oszczędnościowy (10.3.3). Wielkość płomienia należy regulować tylko w
zakresie pomiędzy pozycją i (10.3.4).
10.4 Zapalanie palników
Kuchnie są wyposażone w urządzenie odcinające dopływ gazu do palnika po zaniku płomienia np. po zalaniu palnika potrawą.
Pokrętło wybranego palnika nacisnąć. obrócić
przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zega-
ra i przytrzymać je wciśnięte do oporu tak długo, aż zapali się gaz (10.4.1), Po zapaleniu gazu pokrętło trzymać wciśnięte – do oporu jeszcze ok. 5 sek. celem zadziałania zabezpieczenia, zwolnić nacisk na pokrętło i ustawić żądaną wiel- – kość płomienia.
W razie przypadkowego zaniku płomienia za­mknąć kurek palnika i nie ponawiać próby zapło­nu przez co najmniej 1 minutę.
10.5 Gaszenie palników
Pokrętło obrócić zgodnie z kierunkiem ruchu wska­zówek zegara i ustawić je na pozycji „0”.
10.6 Zapalanie palników przy zasilaniu gazem płynnym z butli
Przed zapaleniem pierwszego palnika, otworzyć za­wór na butli gazowej a następnie zapalić gaz jak po­dano powyżej.
Przy zamykaniu dopływu gazu, przed zgaszeniem ostatniego palnika należy:
zamknąć zawór na butli gazowej, – po zgaszeniu płomienia zamknąć kurek tego pal-
nika.
W czasie gdy kuchnia nie jest używana, zawór butli gazowej powinien być zamknięty.
10.7 Dobór naczyń
Średnica dna naczynia powinna być 2,5 – 3 razy • większa od korony palnika (10.7.1). Naczynia nie powinny wystawać poza ruszt a płomień nie powi­nien wychodzić poza dno naczynia (10.7.2).
Naczynia zawsze powinny być czyste i suche, po-• nieważ wtedy dobrze przewodzą i zatrzymują cie­pło.
W czasie gotowania naczynia powinny być przy-• kryte pokrywkami, co zapobiegnie gromadzeniu się nadmiernej ilości oparów w pomieszczeniu ku­chennym.
Minimalne wymiary naczyń:
Dla palnika małego - f 90mm Dla palnika średniego - f 160mm Dla palnika dużego - f 200mm
Podczas użytkowania piekarnika, aby uniknąć za­brudzenia pokrywy, zaleca się demontaż pokrywy (wg pktu 12.2), jeżeli kuchnia ją posiada.
11.1 Elementy piekarnika (11.1.1)
[1], [2], [3], [4], [5] – poziomy prowadnic 1 – grzałka górna 2 – grzałka opiekacza 3 – grzałka dolna 4 – grzałka kołowa 5 – lampka oświetlenia piekarnika 6 – perforowana osłona 7 – czujnik temperatury
11.2 Pokrętło wyboru funkcji (11.2.1) umożliwia wybranie najbardziej odpowiedniej funkcji dla danej potrawy. Można je obracać w obie strony.
9
PL
Poniżej są opisane funkcje piekarnika.
BOOSTER (pracuje grzałka opiekacza i grzał-
ka kołowa oraz wentylator).
Funkcja umożliwiająca szybkie rozgrzanie pie­karnika. Piekarnik po 4 minutach osiąga tem­peraturę 1600C, a po ok. 5 minutach 1800C itd. Niższe lub wyższe temperatury piekarnik osiąga w czasie krótszym lub dłuższym.
Sposób korzystania z funkcji:
Z piekarnika usunąć wszystkie blachy i forem- – ki, Pokrętło wyboru funkcji ustawić na pozycji
Pokrętłem regulatora temperatury wybrać żą- – daną temperaturę, Gdy piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę, – gaśnie czerwona lampka kontrolna, Do piekarnika włożyć potrawę, – Pokrętłem wyboru funkcji wybrać sposób ogrze-
wania piekarnika np. i rozpocząć właściwe pieczenie, Na programatorze można ustawić czas piecze-
nia.
Pieczenie tradycyjne
Przy tej funkcji ciepło dochodzi od góry i od dołu. Potrawy należy umieszczać na jednym pozio­mie, najlepiej w centralnym miejscu piekarnika. Doskonale nadaje się do pieczenia ciast, mięsa, ryb, chleba, pizzy itp.
Pieczenie tradycyjne z wentylatorem
Wentylator wymusza cyrkulację gorącego po­wietrza wokół potrawy. Przy tej metodzie wybrać temperaturę niższą niż przy pieczeniu tradycyj­nym.
Opiekanie tradycyjne
Funkcja przeznaczona do opiekania potraw o
małych rozmiarach (steki, szaszłyki, kiełbaski, ryby, tosty, grzanki, zapiekanki itp.). Potrawę należy umieścić na blasze lub ruszcie, w środkowej części. Czas opiekania przyjmuje się orientacyjnie od 8–10 minut na każdy centymetr grubości. Pie­karnik powinno się wstępnie rozgrzać przy mak­symalnej temperaturze. Opiekane porcje, po upływie połowy czasu powinno się przewrócić na drugą stronę. Przy opiekaniu mięsa na ruszcie zaleca się na niższym poziomie umieścić blachę do zbiera­nia ociekającego tłuszczu i wlać do niej ok. 0,5l
wody.
Opiekanie z wentylatorem
Funkcja umożliwiająca opiekanie z równomier­nym rozprowadzaniem ciepła przez wentylator.
Ogrzewanie od dołu z wentylatorem
Wentylator równomiernie rozprowadza ciepło wytwarzane w dolnej części piekarnika.
Termoobieg (włączona grzałka kołowa i wen-
tylator).
Ta funkcja doskonale nadaje się jednoczesnego pieczenia dwóch potraw tego samego (lub po­dobnego) rodzaju, umieszczonych na różnych poziomach, przy czym potrawy te powinny wy­magać zbliżonej temperatury pieczenia. Przy pieczeniu dwóch potraw, temperatura powinna być nieco wyższa od zalecanej, a czas dłuższy niż przy pieczeniu jednej potrawy. Pod koniec pieczenia foremkę z ciastem najle­piej obrócić tyłem do przodu.
Termoobieg i dogrzewanie z dołu
Potrawa jest równomiernie ogrzewana z każdej strony a grzałka dolna dodatkowo dogrzewa po­trawę od spodu.
Rozmrażanie
Przy tej funkcji jest włączony wentylator, któ­ry wymusza obieg powietrza wokół potrawy. W ten sposób uzyskuje się jednorodne rozmraża­nie produktów spożywczych. Tę metodę można stosować do wszystkich zamrożonych potraw. Mrożone warzywa można piec od razu, bez roz­mrażania.
11.3 Pokrętło regulatora temperatury (11.3.1)
Regulator temperatury umożliwia ustawienie i automatyczne utrzymywanie temperatury w pie­karniku na zadanym poziomie. Na pokrętle oznaczono nastawy, które odpowia­dają temperaturom w piekarniku (po nagrzaniu).
Ustawienie temperatury – pokrętło obrócić w prawo i ustawić na żądanej pozycji z zakresu 50–2500C. Po zakończeniu pieczenia – pokrętło obrócić w lewo i ustawić je na pozycji zerowej „•”.
11.4 Lampki kontrolne (2.6.1)
Lampka kontrolna pomarańczowa sygnalizuje
pracę piekarnika. Lampka włącza się zawsze po wybraniu dowolnej funkcji piekarnika, a gaśnie po ustawieniu pokrętła wyboru funkcji na pozycji „0”.
Lampka kontrolna czerwona sygnalizuje dzia-
łanie regulatora temperatury. Lampka włącza się
10
PL
po ustawieniu dowolnej temperatury a gaśnie po uzyskaniu ustawionej temperatury. Następnie będzie się zapalać i gasnąć w trakcie pieczenia, sygnalizując włączanie i wyłączanie grzałek w celu utrzymania temperatury.
11.5 Lampka oświetlenia piekarnika
Dla Państwa bezpieczeństwa i wygody, w piekarniku podczas pieczenia jest włączona lampka. Lampka włącza się po wybraniu dowolnej funkcji piekarnika. Po wyłączeniu piekarnika lampka gaśnie.
11.6 Akcesoria
Kuchnie są standardowo wyposażone w dwie blachy (11.6.1) i ruszt do pieczenia (11.6.2). Ruszt służy do stawiania na nim wszelkich naczyń z potrawą przeznaczoną do pieczenia lub zapiekania. Można na nim również kłaść niektóre potrawy np. mięso, kiełbaski, ryby. W takim przypadku pod rusz­tem należy umieścić blachę na ociekający tłuszcz i wlać do niej ok. 0,5l wody, wtedy piekarnik pozosta-
nie czysty.
11.7 Działanie piekarnika
1. Rozgrzać piekarnik a następnie potrawę umieścić w naczyniu na odpowiednim poziomie piekarnika (11.7.1).
2. Pokrętłem wyboru funkcji wybrać sposób ogrze­wania piekarnika, np. (11.7.2).
3. Pokrętłem regulatora temperatury ustawić tem­peraturę odpowiednią dla potrawy, np. 2000C (11.7.3).
4. W kuchniach z programatorem można zaprogra­mować pracę piekarnika.
5. Po zakończeniu pieczenia pokrętło wyboru funkcji i pokrętło regulatora temperatury ustawić na po-
zycji zerowej.
Uwaga !
1. Podczas użytkowania piekarnika, nie należy pozostawiać go bez nadzoru. Dostępne części kuchni stają się gorące. Nie dopuszczać do nich dzieci !
2. Potraw nie należy umieszczać na najwyższej [5] prowadnicy.
11.8 Eksploatacja piekarnika
Do pieczenia ciast można używać tradycyjnych • foremek blaszanych a także powlekanych teo­nem, ceramicznych, szklanych i z folii aluminiowej (11.8.1). Ze względu na różnorodność kształtów i możliwość zastosowań najbardziej uniwersalne są foremki blaszane. Przed pierwszym użyciem nową formę blaszaną powinno się wypiec w silnie roz-
grzanym piekarniku, aby utraciła swój zapach. Foremki należy wypełniać ciastem do 2/3 wysoko-
ści, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca do wyrośnięcia.
Do pieczenia mięsa można używać naczyń cera-• micznych, szklanych, stalowych emaliowanych i żeliwnych, z uchwytami odpornymi na działanie wysokich temperatur (11.8.2).
Potrawy powinny być wkładane do nagrzanego
piekarnika.
Podczas pieczenia, ciasto powinno być równo-• miernie ogrzewane. Ten warunek jest spełniony po
wybraniu funkcji lub . Jeżeli wierzch ciasta jest zbyt ciemny, to następ-
nym razem foremkę z ciastem należy wsunąć na niższy poziom piekarnika i wybrać niższą tempera­turę, lecz nieco dłużej piec.
Jeśli spód ciasta jest zbyt ciemny, to w przyszłości • wsunąć je wyżej i wybrać niższą temperaturę.
Przy pieczeniu, należy wystrzegać się temperatury • zbyt wysokiej, ponieważ ciasto nie wyrośnie i może powstać zakalec. Natomiast zbyt długie trzymanie ciasta w nagrzanym piekarniku może spowodować jego przypalenie i wyschnięcie.
Przy doborze temperatury i czasu pieczenia należy • uwzględnić masę i konsystencję pieczonego cia-
sta.
Naczynia z potrawami należy umieszczać na od-• powiednim poziomie piekarnika.
Użytkownik kierując się swoimi spostrzeżeniami i • doświadczeniem sam powinien dobrać najbardziej optymalny poziom ułożenia potraw oraz tempera­turę i tryb pracy piekarnika.
Przy pierwszym pieczeniu najlepiej zaczynać od • średnich wartości temperatur podanych w receptu­rach, a w razie potrzeby następnym razem ustawić temperaturę wyższą lub niższą. Niższa tempera­tura powoduje bardziej równomierne zrumienienie
wypieku.
Aby sprawdzić, czy wypiek jest gotowy, należy • na kilka minut przed wyłączeniem piekarnika wło­żyć do niego drewniany patyczek. Jeśli ciasto nie przykleja się do patyczka – wypiek jest gotowy. Po upieczeniu, ciasto pozostawić w piekarniku jesz­cze ok. 5 minut.
Podczas użytkowania piekarnika należy przestrze-• gać poniższych zaleceń:
nie trzymać w piekarniku niepotrzebnego wy- – posażenia, formy do ciast i zapiekanek oraz naczynia – do pieczenia mięsa stawiać na ruszcie a nie na blasze, w centralnym miejscu piekarnika (11.8.3 i 11.8.4), przy wybieraniu parametrów pieczenia należy
11
PL
uwzględnić rodzaj naczynia; naczynia w za­leżności od rodzaju materiału, grubości ścian i barwy mają różne przewodnictwo cieplne.
Pieczenie mięsa w sosie własnym, najlepiej udaje się
po zastosowaniu funkcji , szczególnie dla mięsa chudego. Inne gatunki mięsa, w tym również mielone
i drób można piec przy funkcji .
Pizza
W piekarniku można upiec pizzę przygotowaną sa­modzielnie lub pizzę mrożoną. Zalecamy wstępnie
rozgrzać piekarnik korzystając z funkcji , a na­stępnie pizzę piec po wybraniu funkcji lub w
temperaturze ok. 2000C. Przy tych funkcjach ciepło rozchodzi się głównie z dołu. Potrawę umieścić na jednym, najlepiej na [2] poziomie piekarnika. Pizza
upieczona przy funkcji jest bardziej wilgotna,
zaś przy funkcji ma spód bardziej kruchy. Piz­zę zamrożoną można wkładać bezpośrednio do na­grzanego piekarnika i piec jak powyżej.
W przypadku zaobserwowania silnego parowania w trakcie pieczenia mocno wilgotnych potraw, zaleca się przykrycie naczynia pokrywą i zdjęcie jej w końcowej fazie w celu przyrumienienia po­trawy,
Ważne ! Poniżej w tabelach podano orientacyjne tempe­ratury i czasy pieczenia dla różnych potraw. W praktyce mogą występować różnice, które użyt­kownik powinien skorygować na podstawie wła­snych doświadczeń. Najlepiej wykonać kilka prób dla poszczególnych potraw, a następnie zanoto­wać optymalny czas i temperaturę.
Wypieki metodą tradycyjną
Tabela 2
Rodzaj wypieku Temperatura [0C] Czas pieczenia [godz:min]
Babka piaskowa 160 - 175 1:15 - 1:20 Babka drożdżowa 175 - 190 0:50 - 1:00 Biszkopt 170 - 180 0:30 - 0:40 Spód pod owoce na kruchym cieście Rozgrzany piekarnik 210 - 220 0:10 - 0:25 Chałka drożdżowa 190 - 200 0:30 - 0:40 Strucla (z jabłkami) 220 0:40 - 0;50 Placek z owocami 200 - 210 0:25 - 0:50 Placek z kruszonką 200 - 220 0;20 - 0;30
Tabela 3
Pieczenie mięsa metodą tradycyjną
Rodzaj mięsa Ilość [kg] Temperatura [0C] Czas pieczenia [godz:min]
Wołowina 1 220 - 250 2:00 - 2:30 Wieprzowina 1 210 - 225 1:30 - 2:00 Cielęcina 1 210 - 225 1:45 - 2:00 Baranina 1 210 - 225 1:30 - 2:00 Dziczyzna (zając) 2 Rozgrzany piekarnik 210 - 230 1:00 - 1:50 Kurczak 1 225 - 250 0:45 - 1:00 Ryby 1 210 - 225 0:45 - 1:00
Pieczenie i duszenie mięsa z wykorzystaniem nawiewu
Tabela 4
Rodzaj mięsa Ilość [kg] Temperatura [0C] Czas pieczenia [godz:min]
Kurczaki 1 180 0:50 - 1:00 Dziczyzna 1 - 1,5 160 2:00 - 2:20
Cielęcina 1 160 1:40 - 2:20 Wieprzowina 1 175 1:50 - 2:00 Wołowina 1 160 2:00 - 2:30 Gęś, kaczka - 175 w zależności od wagi
12
PL
Wypieki z wykorzystaniem nawiewu
Tabela 5
Rodzaj wypieku Temperatura [0C] Czas pieczenia [godz:min]
Bezy 100 1:00 - 1:10 Babka piaskowa 160 1:05 - 1:10 Babka drożdżowa 160 1:00 - 1:10 Ciasto drożdżowe 175 0:40 - 0:45 Placek z kruszonką 175 0:20 - 0:30 Placek z owocami 175 0:40 - 0:55 Biszkopt 160 0:30 - 0:40
Opiekanie na ruszcie
Tabela 6
Rodzaj potrawy
Czas opiekania [min]
1 strona 2 strona
Kotlet i sznycel wieprzowy 8 - 10 6 - 10
Sztuka mięsa wieprzowego 10 - 12 6 - 8 Kiełbaski 8 - 10 6 - 8 Szaszłyki 7 - 8 5 - 6 Stek wołowy 6 - 7 5 - 6 Sztuka mięsa wołowego 10 - 12 10 - 12 Kotlet cielęcy 6 - 8 6 - 8 Stek cielęcy 6 - 7 5 - 6 Kotlet barani 8 - 10 6 - 8 Kurczak - połówka 10 - 15 (strona wewn.) 10 - 12 (strona zewn.) Filet z ryby 6 - 7 4 - 5 Pstrąg 4 - 7 6 Grzanki 2 - 3 2 - 3
Tosty 3 - 5 2 - 3
UWAGA ! Przed przystąpieniem do czyszczenia, kuchnię odłączyć od sieci elektrycznej.
12.1 Uwagi ogólne
Kuchnię należy systematycznie czyścić. Do • czyszczenia nie należy stosować gruboziarni­stych środków rysujących powierzchnie, drucia­nych gąbek, agresywnych środków chemicznych i ostrych przedmiotów. Części z blachy nierdzewnej, pokrętła i tablicę • rozdzielczą czyścić łagodnymi płynami, nie za­wierającymi środków ściernych. Powierzchnie emaliowane czyścić miękką ście-• reczką lub gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie z de­likatnym detergentem, unikając nadmiaru wody. Silne zabrudzenia usuwać specjalnymi środkami
do czyszczenia kuchni.
Nie używać szorstkich środków czyszczących • lub metalowych przedmiotów do czyszczenia po­wierzchni szklanych, gdyż mogą je porysować, co może doprowadzić do popękania szkła. Powierzchnia płyty wokół palników zawsze powin-• na być czysta, gdyż zanieczyszczenia pogarsza­ją spalanie mieszanki gazowej. Przy czyszczeniu płyty grzejnej nie dopuszczać do przedostania się wody pod płytę. Palniki i zapalacze zawsze powinny być czyste i • suche, co zapewni ich prawidłowe działanie. Zanieczyszczone ruszty zdjąć z płyty grzejnej, • wymoczyć je w ciepłej wodzie z detergentem, a następnie umyć i osuszyć. Blachy i foremki do pieczywa oraz blachy do • pieczenia mięsa i brytfanny, zaraz po użyciu wy­moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń kuchennych, starannie je umyć i wytrzeć do sucha. Prosimy kontrolować czystość uszczelki drzwi
piekarnika.
13
PL
12.2 Czyszczenie pokrywy
Aby ułatwić czyszczenie kuchni, można zdemonto­wać pokrywę.
Demontaż:
pokrywę całkowicie otworzyć, – chwycić ją oburącz za boki, unieść w górę i wy- – ciągnąć z kuchni (12.2.1).
Pokrywę umyć miękką ściereczką z dodatkiem de­tergentu, opłukać, wytrzeć do sucha i odstawić na bok.
12.3 Czyszczenie palników
UWAGA ! Palniki i zapalacze należy czyścić po każdorazo­wym zalaniu potrawą a także okresowo, usuwa­jąc z nich naloty i zanieczyszczenia.
Elementy palnika (12.3.1) 1 – nakrywka 4 – dysza 2 – kołpak 5 – zapalacz 3 – korpus 6 – termopara
Zdjąć nakrywki i kołpaki palników, wymoczyć je w • ciepłej wodzie z detergentem, a następnie każdą część palnika osobno umyć.
Elementy palników można myć gąbką lub szczo-• teczką, a do przetykania otworów płomieniowych można użyć stalowego drucika. Po umyciu spraw­dzić, czy otwory płomieniowe są drożne.
Kołpaki należy myć po każdym zabrudzeniu aby • uniknąć trwałych plam.
Korpus w pobliżu dyszy zawsze powinien być czy-• sty. Brud gromadzący się w pobliżu dyszy może spowodować jej zatykanie się a palniki mogą palić się słabym płomieniem lub w ogóle nie będą się palić.
Dysze przetrzeć pędzelkiem zwilżonym w rozpusz-
czalniku.
Czyste elementy palników dokładnie osuszyć, • gdyż zawilgocone mogą utrudnić zapalenie gazu lub spowodować jego nieprawidłowe spalanie. Po osuszeniu elementy palników założyć w odwrotnej kolejności jak przy zdejmowaniu, zwracając przy tym uwagę, aby nie uszkodzić zapalaczy.
12.4 Czyszczenie płyty grzejnej
Płyty emaliowane należy czyścić dostępnymi na • rynku środkami do czyszczenia kuchni (12.4.1)
12.5 Czyszczenie piekarnika
Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy po-• czekać aż piekarnik ostygnie. Gorące grzałki grożą poparzeniem.
Piekarnik najlepiej czyścić po każdorazowym uży-• ciu, aby nie dopuścić do ponownego zapiekania resztek potraw i odprysków z tłuszczu.
Na dno piekarnika nie należy wlewać wody, ponie-• waż może ona przedostać się do grzałki dolnej.
Podczas mycia górnej ściany piekarnika należy • zwrócić uwagę na znajdujące się tam grzałki elek­tryczne, czujnik temperatury oraz lampkę oświe­tlenia piekarnika. Nie naruszyć pozycji osadzenia
czujnika.
Aby ułatwić czyszczenie piekarnika, można wyjąć
drzwi.
Demontaż drzwi piekarnika
Drzwi całkowicie otworzyć, – Unieruchomić oba zawiasy (12.5.1) po obu stro- – nach drzwi przez założenie obejmy 1 na zaczep 2 pałąka 3 zawiasu (12.5.2), Następnie drzwi chwycić oburącz, powoli je ob- – racać w kierunku zamykania o kąt 450 i wycią­gnąć zawiasy z gniazd (12.5.3).
UWAGA !
1. Pałąk zawiasu jest napięty ze znaczną siłą i dlatego podczas wyjmowania drzwi piekarnika należy zachować ostrożność, aby nie przyciąć sobie palców.
2. Zabrania się czyścić piekarnik urządzeniami do wytwarzania pary pod ciśnieniem.
W przypadku zabrudzenia klosza lampki piekar­nika należy go wykręcić, umyć i wytrzeć do sucha (12.5.4).
Piekarniki są pokryte emalią ceramiczną.• Piekarnik czyścić środkami do czyszczenia kuch-
ni.
Do czyszczenia trudnych do usunięcia zapieczeń • można użyć specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia piekarników. Preparaty te są jed­nak żrące i dlatego należy ich używać minimalnie i bardzo ostrożnie, przestrzegając zaleceń produ­centa tych środków.
UWAGA ! Przed przystąpieniem do usuwania usterek, aby uniknąć możliwości porażenia prądem elektrycz­nym, kuchnię odłączyć od sieci elektrycznej.
W okresie gwarancji wszelkie naprawy poza niżej • wymienionymi powinien wykonać upoważniony Zakład Usługowy.
Loading...
+ 30 hidden pages