Mastercook IGD22 S User Manual [pl]

Płyta do zabudowy
IGD22S
Spis treści
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa 5
Opis Państwa płyty kuchennej 6
Prosta instalacja płyty 7
alecenia montażowe 7
P
odłączenie do siecielektrycznej 11
P
odłączenie do instalacjigazowej 12
miana rodzaju gazu 14
Zasady użytkowania płyty kuchennej 16
J
ak korzystać zpalnikówgazowych? 17
N
aczynia przystosowane do gotowania na gazie 19
Zasada indukcji 20 J
ak korzystać z pól indukcyjnych? 21
J
ak korzystać zminutnika ? 22
N
aczynia przystosowane do gotowania na indukcji
– bezpieczeństwo indukcji 24
Konserwacja i czyszczenie płytykuchennej 27
Usuwanie drobnych problemów 28
PL
Zalecenia dotyczące gotowania na gazie
Zalecenia dotyczące gotowania na polach indukcyjnych 30
W niniejszej instrukcji znak
oznacza zalecenia w zakresie bezpiecznego użytkowania sprzętu
oznacza praktyczne porady i wskazówki
29
3
Mając na uwadze nasze nieustanne dążenie do udoskonalania naszych produktów, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian technicznych, mających wpływ na właściwości techniczne i funkcjonalne oraz wygląd oferowanych przez nas produktów.
Ważne:
Przed zainstalowaniem i rozpoczęciem użytkowania urządzenia należy starannie przeczytać niniejszą instrukcję instalacji i obsługi, co umożliwi szybkie zapoznanie się z działaniem tego urządzenia.
4
Bezpieczne użytkowanie płyty kuchennej
Jak bezpiecznie użytkować płytę kuchenną
Nasz produkt został zaprojektowany do wyłącznego użytku domowego. W związku z ciągłym ulepszaniem naszych produktów, firma zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w specyfikacjach technicznych, funkcjonalnych oraz wzornictwie produktu. Zakupiona przez Państwa płyta kuchenna przeznaczona jest wyłącznie do przygotowywania posiłków i napojów gorących. W naszych produktach nie występują żadne elementy zawierające azbest lub jego pochodne. W trakcie gotowania nie należy pozostawiać czynnej płyty bez nadzoru. Przed montażem i rozpoczęciem użytkowania urządzenia, prosimy zapoznać się z załączoną instrukcją.
Jeżeli na szybie płyty kuchennej pojawi się pęknięcie, należy natychmiast odłączyć urządzenie od zasilania i skontaktować się z Działem Obsługi Posprzedażnej.
Ochrona środowiska naturalnego
Wszystkie materiały użyte do wykonania opakowania można recyklingować. Prosimy o umieszczanie ich tylko w kontenerach na odpadki przetwarzalne do tego przeznaczonych, ponieważ w ten sposób przyczyniacie się Państwo do ochrony środowiska naturalnego.
Urządzenie zakupione przez Państwo również zawiera materiały przetwarzalne w związku, z czym oznaczone jest powyższym symbolem, który oznacza, że urządzenia nie
można traktować jako zwykłe odpady gospodarstwa domowego. Oddając zużyte urządzenie do specjalnych
Nigdy nie należy przechowywać środków
CZYSZCZĄCYCH ŁATWOPALNYCH
szafkach lub szufladach znajdujących się pod płytą kuchenną (aerozole lub inne pojemniki ciśnieniowe, papier, książki kucharskie itp.). Użytkowanie gazowej płyty kuchennej powoduje wydzielanie ciepła i pary wodnej w pomieszczeniu, gdzie zainstalowane jest urządzenie. Zaleca się zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia kuchennego: Przed podjęciem jakichkolwiek czynności serwisowych lub konserwacyjnych należy odłączyć urządzenie od sieci elektrycznej i gazowej. Ze względów bezpieczeństwa, nie należy zapominać o zakręceniu zaworu na przyłączu do sieci gazowniczej lub zaworu na podłączonej do płyty kuchennej butli gazowej. Jeżeli któreś z pokręteł stawia opór,
NALEŻY OBRACAĆ GO NA SIŁĘ
Należy skontaktować się z instalatorem. Wszystkie płyty oznaczone są znakiem zgodności .
punktów recyklingu powołanych przez producentów AGD, postępujecie Państwo zgodnie z zaleceniami Dyrektywy Europejskiej 2002/96/EC, mówiącej o postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących recyklingu urządzeń AGD, należy się skontaktować z organami administracji w swoim miejscu zamieszkania, z jednostkami prowadzącymi zbiórkę zużytego sprzętu, lub też ze sklepem AGD, gdzie urządzenie zostało nabyte. Serdecznie Państwu dziękujemy za Wasze zrozumienie i pomoc w ochronie środowiska naturalnego
EC
lub w
NIE
PŁYTA KUCHENNA JEST FABRYCZNIE USTAWIONA DO ZASILANIA GAZEM
NATURALNYM Z SIECI GAZOWNICZEJ.
5
Opis Państwa płyty kuchennej
Typ płyty: 2 palniki gazowe oraz 2 pola indukcyjne
Nakrywka palnika
Korpus palnika
Dysza
6
Iskrownik zapalacza
Termopara
Pokrętło
Uszczelka
Zawór
Prosta instalacja płyty
Zalecenia montażowe
Szerokość Długość Wysokość
Wycięcie
Wymiary zewnętrzne nad powierzchnią roboczą
Wymiary zewnętrzne pod powierzchnią roboczą
56 cm
60 cm
55 cm
Urządzenie powinno być instalowane przez wykwalifikowanego technika/instalatora.
Przed przystąpieniem do podłączenia należy upewnić się czy lokalne warunki dostaw gazu (rodzaj i ciśnienie gazu) odpowiadają tym, do których płyta została fabrycznie przystosowana.
Urządzenie to musi być zainstalowane zgodnie z obowiązującymi normami oraz użytkowane jedynie w pomieszczeniach posiadających sprawną wentylację. Przed przystąpieniem do instalacji i użytkowania urządzenia należy szczegółowo zapoznać się niniejszą instrukcją obsługi. Szczegóły dotyczące Państwa płyty oraz jej fabrycznych ustawień, znajdują się na etykiecie znajdującej się w woreczku z instrukcjami obsługi, lub też na tabliczce znamionowej.
Urządzenie to nie jest podłączone do żadnej instalacji wentylacyjnej, służącej usuwaniu produktów spalania, dlatego też należy ją zainstalować i podłączyć zgodnie z obowiązującymi przepisami,
48 cm
51,2 cm
47 cm
W zależności
od sgrubo ci blatu
5cm
6,6 cm
zwracając szczególna uwagę na zalecenia dotyczące wentylacji. W związku z powyższym, spalanie możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki tlenowi zawartemu w powietrzu. Niezbędne jest, aby zapewnić ciągły dopływ świeżego powietrza w trakcie gotowania, tak, aby wszystkie produkty spalania zostały wydalone z pomieszczenia kuchennego (wymagany jest dopływ minimum 2 m3/h powietrza na każdy kW energii wytworzonej przez spalany gaz).
Na przykład: Model o szerokości 60 cm, z dwoma palnikami gazowymi:
Moc całkowita: 3,1 + 1,5 = 4,6 kW. 4,6kWx2=9,2m/hminimalnego
3
przepływu powietrza.
Zakupiona przez Państwo płyta kuchenna jest zgodna z normą EN 60335-2-6 dotyczącą nagrzewania mebli oraz wymogami klasy 3 w zakresie montażu (zgodnie z normą EN 30-1-1).
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy czy ingerencji w urządzenie należy je najpierw odłączyć od źródeł zasilania w energię elektryczną i gaz.
7
Zalecenia montażowe (cd.)
Płyta kuchenna musi być wbudowana w blat roboczy szafki nośnej. Grubość tego blatu musi wynosić, co najmniej 3 cm i musi on być wykonany z materiału odpornego na wysokie temperatury lub innego materiału pokrytego powłoką odporną na wysokie temperatury. Po obu stronach płyty kuchennej należy zapewnić, co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni, w celu umożliwienia swobodnej manipulacji garnkami i innymi naczyniami kuchennymi. Jeżeli pod płytą kuchenną ma znajdować się pozioma płaszczyzna działowa, musi ona być umieszczona w odległości 100 - 150 mm od powierzchni roboczej płyty. W żadnym wypadku nie wolno przechowywać pojemników ciśnieniowych i aerozoli w przestrzeni bezpośrednio pod płytą kuchenną.
● Przed przystąpieniem do instalacji
Państwa urządzenia oraz w celu zapobieżenia przedostawaniu się zanieczyszczeń między obudowę płyty a blat, należy przykleić piankową uszczelkę, która dołączona jest do woreczka z zestawem montażowym. 1 - Z płyty zdjąć ruszty, nakrywki oraz kołpaki palników i zapamiętując ich pozycję odłożyć je na bok. 2 - Następnie odwrócić płytę i ostrożnie umieścić ją nad wycięciem w blacie roboczym, zwracając uwagę na to, by nie uszkodzić pokręteł regulacyjnych, czujników termopar i końcówek zapalaczy elektroiskrowych. 3 - Przykleić piankową uszczelkę dołączoną do urządzenia wzdłuż zewnętrznego obwodu płyty. Uszczelka zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń między płytę szklaną a blat.
Odwrócić powtórnie płytę i umieścić ją ostrożnie
w blacie roboczym, zwracając szczególną uwagę, aby płyta idealnie leżała na brzegach otworu.
Ustawić z powrotem na płycie ruszty, nakrywki
oraz kołpaki palników.
Następnie podłączyć kabel zasilający płyty do
instalacji elektrycznej znajdującej się w Państwa kuchni (patrz rozdział „
elektrycznej
- Na końcu podłączyć urządzenie do instalacji gazowej (patrz rozdział „
instalacji gazowej
W razie potrzeby, można unieruchomić płytę w odpowiednim położeniu przy użyciu załączonych uchwytów ze śrubami (patrz załączony schemat podłączenia), przykręcanych w narożnikach urządzenia.
”).
Podłączenie do sieci
Podłączenie do
”).
Prosta instalacja płyty
Powierzchnia blatu
Uchwyt mocujący
Otwory mocujące
W tym celu należy korzystać jedynie z przewidzianych do tego fabrycznych otworów. Kiedy uchwyt zaczyna się wyginać, należy przerwać dokręcanie śrub mocujących. Nie należy używać elektrycznych wkrętarek.
Wkręt
8
Prosta instalacja płyty
Zalecenia montażowe (cd.)
Przypadek zabudowy płyty kuchennej nad meblami z drzwiczkami lub szufladą (Rys. 1).
Musi być zapewniona szczelina wentylacyjna z przodu - min. 5 mm. na całej szerokości oraz 8 cm z tyłu szafki..
Otwór min. 0,5 cm na całej szerokości płyty
Cyrkulacja otaczającego powietrza Cyrkulacja ciepłego powietrza
Rys. 1
Przypadek zabudowy płyty kuchennej nad piekarnikiem (Rys. 2).
Zabudowa musi być wykonana w pozycji obniżonej.
Z przodu płyty musi być zapewniona szczelin wentylacyjna – min.5 mm na całej szerokości. Musi być zapewniony taki dopływ powietrza, aby wentylator mógł skutecznie chłodzić
Wycięcie o przekroju
2
30 cm z prawej lub lewej strony
Otwór min. 0,5 cm na całej szerokości płyty
Otwór o przekroju min. 100 cm
2
Cyrkulacja otaczającego powietrza Cyrkulacja ciepłego powietrza
Rys. 2
9
Zalecenia montażowe (cd.)
Prosta instalacja płyty
elektroniczne komponenty płyty. Zalecane jest wykonanie specjalnego otworu w boku szafki płyty o minimalnym przekroju ok. 30 cm .
2
Jeżeli piekarnik nie jest wyposażony w wymuszony system chłodzenia obudowy z otworem wyrzutowym powietrza z frontu, musi być zastosowany zestaw izolacyjny pomiędzy płytą a piekarnikiem. Jeżeli piekarnik posiada funkcję „Pirolizy”, nigdy nie używaj płyty podczas czyszczenia pirolitycznego!
Przypadek zabudowy płyty nad
zmywarką (Rys. 3)
Płyta może być zabudowana nad zmywarką, jeżeli spełnione są następujące
Wycięcie o przekroju
2
30 cm z prawej lub lewej strony
warunki:
- Wysokość blatu roboczego wynosi min. 90 cm
- Góra zmywarki musi być przykryta płytą izolacyjną tak, aby zapobiec wciąganiu przez wentylator drobin izolacji zmywarki.
- Musi być zapewniony taki dopływ powietrza, aby wentylator mógł skutecznie chłodzić elektroniczne komponenty płyty. Zalecane jest wykonanie specjalnego otworu w boku szafki płyty o minimalnym przekroju ok. 30 cm ( Rys.3)
2
Cyrkulacja otaczającego powietrza Cyrkulacja ciepłego powietrza
Rys. 3
Proszę się upewnić czy siatka wentylatora znajdującego się pod Państwa płytą kuchenną pozostaje zawsze drożna. Nie wolno zapominać o tym, ze Państwa płyta indukcyjna wymaga dobrej wentylacji.
- Przy zachowaniu powyższych środków ostrożności dotyczących przepływu powietrza i chłodzenia, opisanych powyżej, Państwa płyta kuchenna może być zamontowana praktycznie pod każdym urządzeniem gospodarstwa domowego.
10
Podłączenie do sieci elektrycznej
Prosta instalacja płyty
Zakupiona przez Państwo płyta kuchenna wyposażona jest w kabel zasilający (typ H05VVF przekrój 1,5 mm2) z trzema żyłami (1 służąca uziemieniu: żółto-zielona). Żyły te powinny zostać podłączone do źródła zasilania za pomocą standardowej, znormalizowanej wtyczki faza + uziemienie + zero CEI 60083 lub jednobiegunowego stycznika, charakteryzującego się odległością otwarcia, co najmniej 3,5 mm.
Podłączenie przewodów do instalacji, w zależności od koloru przewodu (proszę zwrócić uwagę na znajdujący się obok schemat).
SPECYFIKACJA KABLA ZASILAJĄCEGO
Kabel trójżyłowy H05VVF
Przekrój żył przewodnika, w
2
mm
Bezpiecznik
3 żyły, z czego jedna
uziemiona
Przewód niebieski
Przewód czarny, brązowy
Przewód żółto-zielony
lub czerwony
Zero
Faza
Uziem-
nienie
Przewód ochronny (żółto-zielony) podłączony jest do zacisku uziemienia
płyty w związku, z czym musi być również połączony z zewnętrznym zaciskiem uziemienia instalacji elektrycznej. Jeżeli kabel ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić z pomocą Działu Obsługi Posprzedażnej producenta urządzenia, lub też z pomocą wykwalifikowanego technika, w celu uniknięcia zagrożenia porażenia prądem. Prawidłowe podłączenie kabla wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W przypadku użytkowania urządzenia, które nie będzie posiadało podłączenia do uziemienia, lub też, w którym wtyczka lub kabel zasilający będą uszkodzone, producent zastrzega, że nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności w przypadku porażenia prądem elektrycznym lub innego wypadku spowodowanego przez nie dopełnienie tego zalecenia.
11
Podłączenie do instalacji gazowej
Uwagi wstępne
Jeżeli płyta jest instalowana nad lub w pobliżu innych urządzeń wydzielających ciepło, które mogłoby spowodować nagrzewanie przewodu przyłączeniowego, niezbędne jest zastosowanie przyłącza sztywnego. Jeżeli do podłączenia użyty został wąż lub przewód elastyczny (przypadek zasilania propanem-butanem), nie może on być w kontakcie z elementami ruchomymi urządzenia ani przechodzić przez miejsca, w których mógłby zostać zaciśnięty.
Możliwe warianty zasilania
Prosta instalacja płyty
rys. A rys. B
Podłączenie do instalacji gazowej musi spełniać obowiązujące wymogi i przepisy kraju, w którym urządzenie jest instalowane.
GAZ MIEJSKI (ZIEMNY)
Dla bezpieczeństwa użytkownika, warianty podłączenia do instalacji gazowej ograniczone są do poniższych trzech rozwiązań:
- Podłączenie sztywnym przewodem
wykonanym ze stalowej lub miedzianej rurki, z mechanicznymi złączkami. Przyłączyć zasilanie gazem bezpośrednio do kolanka wlotowego urządzenia.
- Podłączenie elastycznym przewodem metalowym złączkami mechanicznymi
przewody przyłączeniowe nie mają określonej daty przydatności .
- Przyłączenie zbrojonym wężem gumowym mechanicznymi złączkami
żywotność wynosi 10 lat .
(stal nierdzewna) ze
. Tego rodzaju
(rys. A)
z nakręcanymi
, którego
(rys. B)
Jeżeli przy podłączaniu urządzenia do instalacji gazowej konieczne jest odwrócenie kolanka przyłączeniowego:
Należy zmienić uszczelkę (załączona w zestawie montażowym woreczek foliowy) Dokręcić nakrętkę mocującą kolanka przyłączeniowego z siłą nie przekraczającą
17 Nm.
Metalowy przewód elastyczny z końcówkami nakręcanymi
Gaz ziemny
Gaz
Licznik
Elastyczny wąż z końcówkami nakręcanymi
12
Podłączenie do instalacji gazowej (cd.)
Prosta instalacja płyty
Możliwe warianty zasilania
GAZ Z BUTLI LUB ZBIORNIKA
(PROPAN/BUTAN)
Dla bezpieczeństwa użytkownika, warianty podłączenia do instalacji gazowej ograniczone są do poniższych trzech rozwiązań:
- Podłączenie sztywnym przewodem
wykonanym miedzianej rurki, z mechanicznymi złączkami. Przyłączyć zasilanie gazem bezpośrednio do kolanka wlotowego urządzenia.
- Podłączenie elastycznym przewodem metalowym
złączkami mechanicznymi. Tego rodzaju przewody przyłączeniowe nie mają określonej daty przydatności .
- Przyłączenie zbrojonym wężem gumowym
złączkami, którego żywotność wynosi 10 lat .
(rys. B)
W istniejących instalacjach dopuszczalne jest użycie zbrojonego węża elastycznego z pierścieniami zaciskowymi. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie , przy czym nie należy zapominać o zastosowaniu między adapterem a kolankiem przyłączeniowym urządzenia ( ). Adapter należy dokręcać momentem nie przekraczającym 25 Nm. Adapter i podkładka uszczelniająca dostępne są w Dziale Obsługi Posprzedażnej.
ze stalowej lub
(stal nierdzewna) ze
(rys. A)
z nakręcanymi mechanicznymi
adaptera przejściowego
podkładki uszczelniającej
rys. C
PROPAN/BUTAN Obowiązkowy reduktor ciśnienia
propan butan butan
Rys. A Rys. B Rys. C
Elastyczny
ze złączkami
mechanicznymi
przewód metalowy
ze złączkami
mechanicznymi
Podłączenie wę-
żem elastycznym
wężem
Podłączenie
elastycznym,
Podkładka uszczelniająca (nie załączona w zestawie mont.)
Adapter (nie załączony w zestawie montażowym)
Zacisk (nie załączony w zestawie montażowym)
zbrojonym
Wszystkie przewody elastyczne i rury o ograniczonym okresie eksploatacji muszą mieć długość poniżej 2 metrów, a ich montaż musi zapewniać dostęp do całej
długości przewodu. Przewody te muszą być wymieniane przed upływem terminu ich przydatności (zaznaczonego na przewodzie). Niezależnie od wybranego typu podłączenia, zaleca się sprawdzenie szczelności połączeń za pomocą wodnego roztworu mydła. Przewód musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa "CE".
13
Zmiana rodzaju gazu
Zalecenia ogólne
Prosta instalacja płyty
Zakupione przez Państwa urządzenie posiada ustawienie fabryczne do pracy z gazem ziemnym.
Niezbędne do pracy z propanem/butanem dysze zostały dołączone do woreczka z zestawem montażowym zawierającym również niniejszą instrukcję obsługi. Proszę zapoznać się również z rozdziałem „
instalacji gazowej
instrukcji.
Podłączenie do
” zawartym w niniejszej
Zmiana z zasilania gazem ziemnym na propan-butan
Aby przeprowadzić zmianę rodzaju gazu, należy kolejno:
1
Przystosować przyłącze gazowe
2
Zmienić dysze palników Skorygować ustawienie minimalnego
3
płomienia kurka przy pokrętłach regulacyjnych palników.
1
PRZYSTOSOWANIE PRZYŁĄCZA PŁYTY do
nowych parametrów zasilania gazem. Prosimy zapoznać się z treścią rozdziału pt. „Podłączenie do instalacji gazowej”.
2
ZMIANA DYSZ
następujących czynności:
Zdjąć ruszt, nakrywki i kołpaki palników.
Za pomocą załączonego do urządzenia
klucza wykręcić dysze, znajdujące się w podstawach palników i wyjąć je ).
Zastąpić je dyszami dostarczonymi w
zestawie montażowym, dobranymi zgodnie z tabelą specyfikacji gazów, zamieszczoną na końcu tego rozdziału, wykonując następujące czynności:
Wkręcić dysze ręcznie, do momentu
wyczucia oporu.
Dokładnie założyć końcówkę klucza na
dyszę.
Używając ołówka, narysować na podstawie
palnika linię (patrz ).
Obrócić klucz w kierunku zgodnym z
wymaga wykonania
rys. 1
rys. 2
kierunkiem ruchu wskazówek zegara do momentu, aż linia pojawi się po drugiej stronie klucza ( .rys. 3)
Ostrzeżenie: Nie należy przekraczać tej granicy obrotu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie palnika.
Ruszt
Nakrywka palnika
Kołpak palnika
Podstawa palnika
Rys. 1
Linia
Rys. 2
Płyta szklana
Klucz
Rys. 3
Linia Klucz
14
Zmiana rodzaju gazu (cd.)
Zmiana z zasilania gazem ziemnym na propan-butan (cd.)
3
R
EGULACJA MINIMALNEGO PŁOMIENIA
PALNIKA
pokrętłami regulacyjnymi. Należy wykonać następujące czynności:
je ku górze .
całkowicie dokręcić
regulacyjną (żółta) ( )
zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara
uszczelniające i pokrętła, uważając, aby każde pokrętło znalazło się na swoim miejscu. Sprawdzić położenie pokręteł regulacyjnych kurków przed ich ponownym montażem. Upewnić się, że pokrętła są maksymalnie wciśnięte na miejsce.
kołpaki, nakrywki palników i ruszty na miejsce.
śrubą regulacyjną umieszczoną pod
Regulować kolejno po jednym kurku.
pokrętła regulacyjne, pociągając
Zdjąć
()Rys. 4
Używając małego śrubokręta,
mosiężną śrubę
Rys. 5 w kierunku
.
Z powrotem zamontować pierścienie
Zamontować z powrotem wszystkie
Prosta instalacja płyty
Pokrętło
Pierścień uszczelniający
Zawór
Rys. 4
Śruba regulacyjna
Oś kurka
Rys. 5
15
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Opis płyty gazowo-indukcyjnej
Pole indukcyjne Palnik średni - 1500 W (*) Palnik duży - 3100 W (*) Pole indukcyjne 180 - 2800 W
(*) Moc dla gazu ziemnego
16
180 - 2800 W
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Jak korzystać z palników gazowych?
Aby skompensować działanie systemu zabezpieczającego,
płomienia przytrzymać pokrętło kurka w pozycji wciśniętej przez kilka sekund.
Każdy z palników wyposażony jest w kurek posiadający , który w przypadku nagłego, niekontrolowanego zgaśnięcia płomienia spowodowanego na przykład wykipieniem gotowanej potrawy lub też przeciągiem, szybko i automatycznie odetnie dopływ gazu do palnika, w którym zgasł płomień.
Za bezpieczeństwo palnika odpowiada
mały metalowy element (termopara), który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie płomienia.
W przypadku awarii w dostawie prądu elektrycznego możliwe jest odpalenie płomienia przy palniku za pomocą zapalonej zapałki. Należy ją przesunąć bezpośrednio do palnika i przekręcić pokrętło odpowiadające temu palnikowi.
Zakupiona przez Państwo płyta
wyposażona została w automatyczny zapalacz palnika, który został zintegrowany z pokrętłami.
po zapaleniu się
system bezpieczeństwa
Proszę wybrać palnik, na którym chcecie Państwo przygotować potrawę,, kierując się symbolami, usytuowanymi koło pokręteł (przykład obok: palnik tylni prawy).
Aby zapalić palnik:
w kierunku
Ustawić
pokrętło kurka i
pożądaną
Wcisnąć obrócić
przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, do pozycji maksymalnego płomienia. Zapalacz elektroiskrowy będzie działał tak długo, jak długo pokrętło kurka jest wciśnięte.
wysokość płomienia.
Kurek gazu jest zamknięty wtedy, gdy znajduje się w położeniu „ ”.
- W wypadku przypadkowego zaniku płomienia zamknąć kurek palnika i nie ponawiać próby zapłonu przez conajmniej 1 minutę.
- Płomienie palnika są mniejsze w okolicy wsporników rusztu, aby uniknąć uszkodzenia emalii.
- Hałas wydzielany przez niektóre palniki jest wynikiem ich mocy i spalania w nich gazu i nie ma żadnego wpływu na jakość procesu gotowania.
17
Parametry gazów
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Urządzenie przeznaczone do zainstalowania w:
................................kat:
PL II2E3B/P
Zużycie godzinowe poniżej:
O
Przy 15 C pod 1013 mbar
Szybki duży palnik
Oznaczenie na dyszy Nominalne moc cieplna
Strumień gazu (g/h) Strumień gazu
Palnik pół-szybki
Oznaczenie na dyszy Nominalne moc cieplna
Strumień gazu (g/h) Strumień gazu
Płyta z 2 palnikami gazowymi
Całkowita moc cieplna Maksymalny strumień gazu (g/h)
(kW) (kW)Zmniejszone obciążenie cieplne
(l/h)
(kW) (kW)Zmniejszone obciążenie cieplne
(l/h)
(kW)
(l/h)
P-B
G30
37 mbar
80
3,10 3,10
1,000 0,870
225
57
1,50 1,50
0,800 0,615
109
4,60 4,60
334
Napięcie 220-240V~-50Hz Całkowita zużywana moc elektryczna W
2800
Wymiary płyty:
- Szerokość 600 mm
- Głębokość 512 mm
Masa:
14,0 kg
Wymiary zabudowy:
- Szerokość 560 mm
- Wysokość 66 mm
- Głębokość 490 mm
Gaz
ziemny
2E-G20
20 mbar
137
295
94
143
438
(1)
Podana moc grzania ma
(1)
jedynie wartość orientacyjną. Zależna jest od budowy, kształtu i materiałów, z jakich zrobione jest naczynie, w którym przygotowują Państwo potrawy. Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia modyfikacji.
W poniższej tabeli pokazana jest pozycja dysz w płycie, w zależności od rodzaju stosowanego gazu. Numer oznaczony jest na każdej z dysz.
OZNACZENIE DYSZ
Gaz ziemny
Gaz P-B
57
80
18
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Jakie naczynia są najlepiej przystosowane do gotowania
na palniku gazowym?
Zalecane średnice naczyń
Duży palnik szybki Mały palnik pół-szybki
18 do 28 cm
Smażenie,
doprowadzanie do wrzenia
Ustawić wysokość płomienia tak, by nie obejmował on boków naczynia.
Nie używać
wklęsłym dnem.
Nie zostawiać zapalonego palnika
pustym naczyniem.
Nie używać
częściowo przysłaniać pokrętła regulacyjne kurków.
Nie należy używać
tosterów, metalowych rusztów do grilowania mięsa lub podstawek pod naczynia, stawianych na szklanej płycie kuchni.
naczyń z wypukłym lub
pod
naczyń, których uchwyty mogą
podkładek izolacyjnych,
12 do 20 cm
Sosy,
Odgrzewanie
PRAWIDŁOWO
WYPUKŁE WKLĘSŁE
NIEPRAWIDŁOWO
Wszystkie otwory wentylacyjne powinny być otwarte albo należy wyposażyć kuchnię w system wentylacji wymuszonej (okap z wyciągiem mechanicznym).
W przypadku długotrwałego, intensywnego korzystania z płyty kuchennej może zaistnieć potrzeba zapewnienia dodatkowej wentylacji, na przykład przez otwarcie okna lub zwiększenie przepływu w istniejącym urządzeniu wyciągowym (wymagany jest dopływ minimum 2 m /h powietrza na każdy kW energii wytworzonej przez spalany gaz). Na przykład: dla płyty o szerokości 60 cm, z dwoma palnikami gazowymi Moc całkowita: 1,5 + 3,1 = 4,6 kW.
3
4,6kWx2=9,2m3/h minimalnego przepływu powietrza
19
Zasada indukcji
Zasady użytkowania płyty kuchennej
20
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Jak korzystać z pól indukcyjnych ?
W celu uruchomienia pola indukcyjnego...
Należy postawić palec dokładnie na środku wybranego przycisku uruchamiającego pole i przytrzymać go w tej pozycji aż do momentu, kiedy na wyświetlaczu pojawią się nowe ustawienia.
Jak włączyć i wyregulować żądaną moc ?
Zakupione przez Państwo urządzenie wyposażone zostało w moc grzania od 50 W do 2800 W podzieloną na pozycje mieszczące się w zakresie między1a12.
Proszę
uruchamiający urządzenie.
Następnie proszę wybrać
- Przyciśnięciem przycisku , który wybiera pozycję mocy (zagotowanie).
- Przyciśnięciem przycisków + lub -, za pomocą których można ustawić żądaną moc grzania w zależności od indywidualnych potrzeb.
Ostatnie ustawienie jest zawsze nadrzędne.
nacisnąć na przycisk
pomiędzy:
Równoczesne użytkowanie dwóch pól indukcyjnych
Obydwa pola posiadają
grzania 2800 W
pomiędzy prawym przednim i lewym przednim polem.
Sprawia to, że użytkowanie jednego z pół na maksymalnej mocy powoduje automatyczne dopasowanie się pozostałej do wykorzystania mocy drugiego z pól.
, automatycznie podzieloną
całkowitą moc
Państwa płyta indukcyjna daje możliwość zablokowania panelu sterowania:
- przy wyłączonej płycie, do wykonania czynności związanych z utrzymaniem czystości,
- bądź w trakcie użytkowania (zaprogramowane gotowanie odbywa się, a wyświetlane ustawienia pozostają aktywne). Jednakże w pozycji blokady panelu sterowania, ze względów bezpieczeństwa, przycisk zatrzymania jest nadrzędny i odcina zasilanie urządzenia.
sekund. Na wyświetlaczu pojawi się , a następnie zniknie po kilku sekundach. Jeśli zostanie naciśnięty jakikolwiek przycisk, symbol blokady pojawi się ponownie.
ODBLOKOWYWANIE:
sekund. Z wyświetlacza zniknie .
Zabezpieczenie przeciw ingerencji dzieci
Nacisnąć
Nacisnąć
i przytrzymać przez 3 do 4
i przytrzymać przez 3 do 4
W celu uzyskania jeszcze szybszego programowania, proszę pozostawić wciśnięty wybrany przycisk dłużej niż przy pojedynczym naciśnięciu.
21
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Opis przycisków
Przycisk uruchomienia / zatrzymania
Przyciski regulacji mocy
Przyciski minutnika
URUCHOMIENIE
Nacisnąć przycisk odpowiadający wybranemu polu grzejnemu. Na wyświetlaczu pojawi się migające a krótki sygnał dźwiękowy poinformuje o włączeniu pola grzejnego. Można następnie wybrać poziom mocy. Jeśli żaden poziom mocy nie zostanie wybrany, pole grzejne wyłączy się automatycznie.
ZATRZYMANIE POLA GRZEJNEGO
Nacisnąć przycisk odpowiadający używanemu polu grzejnemu lub przycisk – aż wyświetlacz pokaże .
0
REGULACJA MOCY
Nacisnąć przycisk – lub + aby ustawić poziom mocy od 1 do (maksymalna moc = ). Jeśli urządzenie jest włączone, można uzyskać maksymalną moc przez naciśnięcie przycisku –.
Użycie maksymalnej mocy w jednym polu grzejnym powoduje automatycz­ne zmniejszenie mocy w drugim polu, widoczne na wyświetlaczu.
0
PROGRAMOWANIE MINUTNIKA
Każde pole grzejne posiada odpowiadający mu minutnik, pozwalający na ustawienie czasu gotowania.
Kolejne naciskanie przycisku spowoduje wybranie strefy gotowania, do jakiej chcecie Państwo zastosować minutnik. Dioda będzie się zapalać jedynie dla działających stref grzejnych.
W celu użycia minutnika
– Włączyć pole grzejne, którego chcecie Państwo używać oraz ustawić moc. – Ustawić symbol minutnika na tej wybranej strefie do gotowania. – Ustawić czas gotowania naciskając na przyciski - lub +. Na wyświetlaczu zapali się kropka, jako potwierdzenie tej operacji. Minutnik rozpocznie odliczanie tylko jeśli na polu grzejnym będzie się znajdować naczynie. Na koniec gotowania strefa się wyłączy, minutnik będzie wskazywał 0 oraz zabrzmi sygnał akustyczny.
- Nacisnąć na przyciski – lub + minutnika, aby wyłączyć sygnał dźwiękowy.
W celu modyfikacji ustawień
minutnika:
– Nacisnąć na przyciski minutnika - lub +.
Aby zatrzymać minutnik:
-
Nacisnąć jednocześnie na przyciski-i+ minutnika lub naciskać na przycisk aż do uzyskania 0 na wyświetlaczu
Aby zmienić pole grzejne, do którego
przypisany jest minutnik:
- Zatrzymać aktualny minutnik
- Przypisać minutnik do nowego pracującego pola grzejnego poprzez kolejne naciskanie przycisku .
-
.
22
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Opis przycisków
FUNKCJA TEMPO
Funkcja ta umożliwia wyświetlenie czasu, który upłynął od ostatniej zmiany mocy na wybranym polu grzejnym. W celu skorzystania z tej funkcji, należy nacisnąć na przycisk . Wartość czasu, który upłynął, będzie migać na wyświetlaczu minutnika. Jeśli życzą sobie Państwo, by gotowanie skończyło się po upływie określonego czasu, należy nacisnąć na przycisk , a następnie, w okresie 5 sekund, naciskać na przycisk + minutnika w celu wydłużenia czasu gotowania, jaki chcemy uzyskać. Wybrany czas wyświetla się nieruchomo przez 3 sekundy, a następnie pojawia się wartość czasu pozostałego do końca gotowania. Sygnał dźwiękowy potwierdza dokonany wybór. Ta funkcja działa wraz z funkcją minutnika lub bez niej.
Uwaga:
wyświetlona na minutniku, nie można jej zmienić w trakcie 5 sekund po naciśnięciu na .
Gdy upłynie wspomniane 5 sekund, stanie się możliwa zmiana pożądanego czasu gotowania.
Jeśli jakaś wartość czasu jest
23
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Naczynia przystosowane do gotowania na indukcji
– bezpieczeństwo indukcji
Jakie są naczynia najlepiej przystosowa­ne do działania na polach indukcyjnych ?
Z całą pewnością posiadacie już Państwo naczynia przystosowane do działania na polach indukcyjnych.
Naczynia ze stali emaliowanej z lub bez
powłoki przeciw przyleganiu:
Frytownice, patelnie, żelazne rondelki, patelnie do grilowania mięsa.
Naczynia z żeliwa:
zarysowań szyby Państwa płyty, proszę unikać przesuwania tego typu naczyń po jej powierzchni lub też proszę wybierać naczynia o emaliowanym dnie.
Naczynia ze stali nierdzewnej przystosowane do pracy na polu indukcyjnym:
wykonanych ze stali nierdzewnej jest przystosowanych do pracy na polu indukcyjnym (garnki, rondelki, garnki do wszystkiego, patelnie, frytownice).
Naczynia aluminiowe o specjalnym
proszę wybierać naczynia o cienkim
dnie:
dnie, które zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła w trakcie gotowania (ciepło jest lepiej rozkładane)
Kupując naczynia, które są oznaczone logo
będziecie Państwo pewni, że będą one idealnie współpracować z Państwa płytą indukcyjną przy normalnych warunkach użytkowania.
większość naczyń
w celu uniknięcia
Wskaźnik ciepła resztkowego
Po intensywnym użytkowaniu, którejś ze stref gotowania, pozostanie ona przez kilka minut gorąca. W tym czasie na wyświetlaczu pojawi się symbol „ ”. Prosimy zwracać uwagę, aby podczas tych kilku minut nie dotykać stref.
H
Które z materiałów nie współpracują z indukcją ?
Naczynia szklane, ceramiczne lub kamionkowe, aluminiowe, które nie posiadają specjalnego dna, miedziane oraz niektóre naczynia ze stali nierdzewnej, nie magnetycznej.
Automatyczna regulacja pól grzejnych
Regulacja pól grzejnych następuje automatycznie. Pola włączają się i wyłączają w celu utrzymania wybranej mocy. Częstotliwość regulacji zmienia się w zależności od wybranej mocy.
Test „naczynia”
Dzięki zaprezentowanemu poniżej testowi, zakupiona przez Państwo płyta indukcyjna jest w stanie rozpoznać w większości przypadków czy Państwa naczynia kuchenne są odpowiednie do pracy z indukcją. Aby sprawdzić czy dane naczynie nadaje się do używania go na polu indukcyjnym należy:
Umieścić naczynie na polu indukcyjnym z regulacją mocy na pozycji 4.
- Jeśli wyświetlacz nie miga, oznacza to, że naczynie .
- Jeśli wyświetlacz zaczyna migać, oznacza to, iż naczynie być wykorzystywane z płytą indukcyjną.
Nawet w przypadku naczyń o dnie lekko wypukłym, mogą one współpracować z polem indukcyjnym jeśli nie są zbyt zdeformowane.
jest kompatybilne
nie może
System automatycznego wyłączenia Auto-Stop
Zakupione przez Państwo urządzenie zostało wyposażone w funkcję wyłączania – bezpieczeństwa. Jeśli zapomnielibyście państwo wyłączyć pole po zakończeniu jego użytkowania, Wasza płyta kuchenna wyposażona jest w funkcję bezpieczeństwa „System automatycznego wyłączania”, która automatycznie odłącza zapomniane pole do
24
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Naczynia przystosowane do gotowania na indukcji
– bezpieczeństwo indukcji
gotowania po wcześniej ustalonym czasie gotowania:
Moc używana do gotowania, między
1....7
8...11 ponad 12
W przypadku zadziałania tego zabezpieczenia odcięcie zasilania mocy do pola grzejnego sygnalizowane jest na wyświetlaczu poprzez pojawienie się napisu „ ” przy strefie przycisków oraz przez
AS
sygnał dźwiękowy emitowany przez około 2 minuty. Jeśli chcemy go wyłączyć wystarczy nacisnąć na przycisk wyboru tego pola.
Podwójny sygnał dźwiękowy potwierdzi wykonaną operację
Płyta wyłącza się automatycznie po upływie
8
godzin
2
godziny
1
godzina
Zalecenia dotyczące użytkowania
W przypadku, kiedy używacie Państwo naczynie kuchenne, posiadające wewnętrzne pokrycie zapobiegające przyleganiu potraw (na przykład teflon), bez lub jedynie z niewielką ilością tłuszczu, proszę wstępnie podgrzać naczynie na pozycji 9 lub 10. Nigdy nie należy używać pozycji 11, 12 lub więcej, gdyż może to spowodować uszkodzenie naczynia.
Proszę nigdy nie podgrzewać zamkniętej puszki z jedzeniem, ponieważ grozi to jej wybuchem (ostrzeżenie to dotyczy wszystkich sposobów i trybów przygotowywania posiłków).
Proszę nie kłaść narzędzi kuchennych (łyżki, widelca, pokrywki, itd.), na działające pole indukcyjne, ponieważ będą się nagrzewały razem ze znajdującym się tam naczyniem i powodowały ryzyko poparzeń.
Jeśli na płycie zostanie przypadkowo stopiony cukier (lub inna słodka substancja) lub tworzywo sztuczne (np. pod ogrzewanym naczyniem), należy natychmiast usunąć zabrudzenie przy użyciu skrobaka, gdy wciąż
jest gorące. Jeśli się tego nie zrobi, na płycie może zostać trwały ślad.
Płyta kuchenna nigdy nie powinna służyć jako miejsce do odkładania niepotrzebnych w danym momencie przedmiotów.
Nigdy nie należy gotować żywności w folii aluminiowej. Nie należy nigdy stawiać żywności opakowanej w folię aluminiową lub w tackach aluminiowych na państwa płycie do gotowania, ponieważ podgrzane aluminium stopi się i definitywnie uszkodzi Państwa urządzenie.
Zabezpieczenie „elektroniczne”
Jeśli nastąpi przegrzanie przewodów elektronicznych płyty, spowodowane jej długotrwałym użytkowaniem, zabezpieczenie to automatycznie obniży moc grzania płyty.
Zabezpieczenie przeciw „pustym naczyniom”
Wszystkie pola grzewcze wyposażone są w czujniki mierzące w sposób ciągły temperaturę dna naczynia uszkodzeniu płyty grzejnej w przypadku, kiedy przez zapomnienie pozostawimy naczynie.
na włączonym polu puste
zapobiegając
. Jest to przydatne
25
Zasady użytkowania płyty kuchennej
Naczynia przystosowane do gotowania na indukcji
– bezpieczeństwo indukcji
Użytkowanie pól indukcyjnych w zależności od stosowanych naczyń kuchennych.
Różnorodne funkcjeRóżnorodne naczynia
Ta strefa do gotowania:
- Automatycznie dostosowuje się do naczynia.
- Dostarcza optymalną moc grzania.
- Charakteryzuje się doskonałym rozłożeniem ciepła.
- Dostarcza równomierne rozłożenie temperatury, co wiąże się z możliwością idealnego przygotowania naleśników o dużej średnicy, dużych, długich ryb, itd., lub tez dużych ilości małych kawałków potraw, będą one przygotowane
sposób jednorodny
.
w
18
12 ... 22 cm
Jeśli pod Państwa płytą kuchenną znajduje się piekarnik (patrz rozdział „Zabudowa”), zabezpieczenia termiczne Państwa płyty wykluczają jednoczesne używanie tejże
wraz z piekarnikiem włączonym w funkcji pirolizy. W trakcie użytkowania płyty indukcyjnej, proszę pod żadnym pozorem nie kłaść na jej szklanej powierzchni przedmiotów namagnesowanych (np. kart kredytowych, kaset, itd.).
Zalecenia dla użytkowników posiadających wszczepiony rozrusznik serca oraz aktywnymi implantami.
Działanie płyty jest zgodne z obowiązującymi normami dotyczącymi zakłóceń elektromagnetycznych. Kuchenna płyta indukcyjna spełnia całkowicie obowiązujące normy prawne (dyrektywa 89/336/CEE). Aby uniknąć interferencji (nakładania się fal pomiędzy płytą kuchenną a rozrusznikiem serca, musi on spełniać warunki i być zaprogramowany zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi takich przypadków. W tym przypadku nie możemy zagwarantować, że wystarczająca będzie jedynie zgodność z obowiązującymi przepisami i normami oferowanego przez nas produktu. Odnośnie zgodności lub niezgodności rozrusznika serca należy się skonsultować z jego producentem lub z Państwa lekarzem.
26
Jak dbać o płytę kuchenną?
Utrzymanie płyty palnikowej w dobrym stanie jest łatwe wystarczy czyścić ją,
tygnie.
Nie należy jednak czyścić jej w czasie, gdy jest używana do gotowania. Wszystkie pokrętła
zanim całkiem wys-
regulacyjne palników gazowych i płyt elektrycznych muszą być ustawione w położeniu zerowym.
CO ROBIĆ CZEGO UŻYWAĆ
Konserwacja
zapalaczy
elektroiskrowych
I dysz
Konserwacja
rusztów i palników
gazowych
Konserwacja płyty
szklanej
- Jeżeli zapalacze elektroiskrowe ulegną zabrudzeniu, należy czyścić je twardą, niemetalową szczotką.
- Dysze znajdują się w środku każdego z palników. Należy uważać, by w
czasie czyszczenia płyty nie zabrudzić palników, ponieważ może to znacząco pogorszyć ich działanie.
- Trwałe plamy należy usuwać pastą bez dodatku materiałów ściernych. Następnie spłukać czystą wodą. Przed ponownym użyciem płyty należy starannie wysuszyć każdy palnik.
- Myć gorącą wodą i wycierać do sucha. W przypadku trudnych do usunięcia plam używać specjalnego środka do czyszczenia szkła i płyt ceramicznych.
Nakrętka
Termopara
Dysza
Zapalacz elektro­iskrowy
- Mała szczotka z twardym włosiem
- Pasta bez dodatku materiałów ściernych
- Gąbka gospodarcza
- Gąbka gospodarcza
- Specjalne produkty do powierzchni ceramicznych
- Poszczególne elementy płyty palnikowej lepiej myć ręcznie, niż czyścić je w zmywarce do naczyń.
- Do czyszczenia płyty palnikowej nie należy nigdy używać gąbek ściernych.
- Nie należy używać urządzeń do czyszczenia gorącą parą.
- Jeżeli na szybie płyty kuchennej pojawi się pęknięcie, należy natychmiast odłączyć urządzenie od zasilania i skontaktować się z Działem Obsługi Posprzedażnej.
27
Usuwanie drobnych problemów
W razie wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania płyty kuchennej... ......
razu zakładać, że doszło do jakiejś awarii.
JEŻELI STWIERDZONE
Niemniej jednak, należy sprawdzić następujące punkty:
CO NALEŻY ZROBIĆ?
ZOSTANIE
Zapalanie palników: Brak iskry z zapalaczy przy wciśniętych pokrętłach regulacyjnych kurków.
Iskrzenie wszystkich zapalaczy po wciśnięciu jednego z pokręteł kurków.
Zapalacze wytwarzają iskrę, ale palniki nie zapalają się.
Po zapaleniu palnika płomień gaśnie tuż po zwolnieniu pokrętła kurka.
- Sprawdzić połączenia elektryczne płyty kuchennej.
- Sprawdzić, czy zapalacze elektroiskrowe są czyste.
- Sprawdzić, czy palniki są czyste i w odpowiednim położeniu.
- Jeżeli płyta została przykręcona do blatu kuchennego, sprawdzić, czy uchwyty mocujące nie są odkształcone.
- Sprawdzić, czy pierścienie uszczelniające nie uległy przesunięciu.
Jest to normalne zjawisko. System zapalania jest centralny, co powoduje, że wszystkie zapalacze elektroiskrowe uruchamiane są równocześnie.
- Sprawdzić, czy nie doszło do zagniecenia przewodu gazowego.
- Sprawdzić, czy przewód przyłączeniowy gazu jest krótszy niż 2 metry.
- Sprawdzić, czy zawór główny gazu jest otwarty.
- W przypadku stosowania butli lub zbiorników gazu sprawdzić, czy nie są one puste.
- Płyta kuchenna została właśnie zainstalowana albo została podłączona nowa butla z gazem otworzyć kurek palnika na kilka sekund, by gaz mógł dojść do palnika.
- Sprawdzić, czy dysza nie uległa zapchaniu. Jeżeli tak, użyć przetykacza.
- Zapalić palnik przed postawieniem na nim naczynia.
- Wcisnąć do końca pokrętło kurka i przytrzymać je przez kilka sekund, do momentu zapalenia się palnika.
- Sprawdzić, czy wszystkie elementy palnika znajdują się we właściwym położeniu.
- Sprawdzić, czy pierścienie uszczelniające pod pokrętłami kurków nie uległy przesunięciu.
- Unikać mocnych przeciągów w pomieszczeniu kuchennym.
- Zapalić palnik przed postawieniem na nim naczynia.
nie należy od
Przy skręconym do minimum kurku palnika płomienie zanikają lub są zbyt wysokie.
Niestabilny płomień
Pokrętła regulacyjne kurków mocno się nagrzewają w czasie gotowania.
28
- Unikać mocnych przeciągów w pomieszczeniu kuchennym.
- Sprawdzić, czy dysze w palnikach są odpowiednie do stosowanego rodzaju gazu (patrz identyfikacja dysz w rozdziale pt. „ ).
Rodzaj gazu”
Należy pamiętać, że palniki płyty kuchennej są fabrycznie ustawione do spalania gazu ziemnego. Sprawdzić ustawienie śruby regulacyjnej płomienia minimalnego (patrz rozdział pt. ).
- Sprawdzić, czy palniki i dysze zostały właściwie zmontowane.
- Sprawdzić ilość gazu w podłączonej butli.
Używać mniejszych naczyń na palnikach położonych obok pokręteł kurków. Naczynia o dużej średnicy winny być używane na dużych palnikach, oddalonych od pokręteł. Należy dokładnie (centralnie) ustawić naczynie podgrzewane na palniku. Naczynie nie może wystawać ponad pokrętła kurków.
„Zmiana rodzaju gazu”
Zalecenia dotyczące gotowania na gazie
POTRAWY CZAS
ZUPY
RYBY
SOSY
WARZYWA
MIĘSO
SMAŻENIE
DESERY
W celu jak najlepszego ustawienia czasu gotowania, proszę nie wahać się przed przestawieniem garnka lub naczynia, w którym przygotowujecie Państwo swój posiłek z jednego palnika na drugi (na przykład z dużego szybkiego palnika na palnik pół szybki: potrawka z białym sosem lub kotleciki...)
Rosoły Zupa jarzynowa
Krótko gotowane Smażone
Holenderski, berneński, beszamelowy, aurora
Szparagi, szpinak Groszek w sosie Pomidory prowansalskie Smażone ziemniaki Makarony
Stek Potrawka z białym sosem, kotleciki z kością, Smażone eskalopki Mięso pieczone
Frytki Pączki
Pudding ryżowy Owoce w kompocie Naleśniki
Budyń
8-10 minut
8-10 minut 8-10 minut
10 minut
25-30 minut 15-20 minut
90 minut
10-12 minut
10 minut
5 minut
3-4 minuty
10 minut
Duży szybki Duży szybki
Duży szybki Duży szybki
Pół szybki Pół szybki
Duży szybki Duży szybki Duży szybki Duży szybki Duży szybki
Duży szybki Duży szybki Duży szybki Duży szybki Duży szybki
Duży szybki Duży szybki
Pół szybki Pół szybki
Duży szybki
Pół szybki Pół szybki
PALNIK
W przypadku smażenia lub opiekania, kiedy niezbędna jest praca na wysokich temperaturach, proszę wybrać palnik duży szybki.
W przypadku przygotowywania delikatnych sosów lub też odgrzewania już przygotowanych dań, proszę użyć palnika pół szybkiego.
29
UTRZY-
MYWANIE
CIEPŁA
21
3
4
NA WOLNYM OGNIU
65
GOTOWANIE/GOTOWANIE
7
OGNIU
98
10
POWTÓRNE GOTOWANIE
GOTOWANIE NA WOLNYM
PIECZENIE/OPIEKANIE
1112
GOTOWANIE
SMAŻENIE
(kiedy zaczyna syczeć)
(kąpiel wodna)
STOPIEŃ MOCY POLA GRZEWCZEGO
PPZEWODNIK KUCHARSKI - INDUKCJA
wolne gotowanie szybkie gotowanie
30
(naczynia żeliwne)
Rosoły
Gęste zupy
ZUPY
Zupy rybne
Ryby mrożone
RYBY
Strączkowe
Cykoria, szpinak
Gotowane ziemniaki
Gęste na bazie mąki
Z masła i jajek
SOSY
(sos holenderski)
Ziemniaki smażone
WARZYWA
zagotowanie, smażenie gotowanie pod przykryciem
Ziemniaki opiekane
Rozmrażanie warzyw
Cienkie kawałki mięsa
MIĘSA
Grilowanie
Frytki zamrożone
Steki smażone
SMAŻONE
Topiona czekolada
Krem angielski
Naleśniki
Kompoty
Frytki świeże
Szybkowar
RÓŻNE
na głębokim oleju
przycisk Boost w niektórych modelach
*
do pieczenia i smażenia
dodawanie składników
Sadzone jajka
Mleko
Konfitury
Makaron
Maksymalne moce zarezerwowane są do smażenia i szybkiego zagotowania
Posiłki dla dzieci w słoikach
Gulasze
Ryż z mlekiem
Ryż kreolski
31
FagorMastercook S.A. 51-130 WROCŁAW, ul. Żmigrodzka 143
Infolinia 0703 10 31 31
www.mastercook.pl
Loading...