Mastercook C5D64Z2 S, C5D32 S, C5D64Z2 X User Manual

A FAGOR GROUP COMPANY
FagorMastercook S.A. 51-130 WROCŁAW, ul. Żmigrodzka 143
Infolinia 0703103131
CZ5701735 008652101 08/13
PL
INSTRUKCJA OBS¸UGI
EN
RU
x2
PL
POLSKI
EN
ENGLISH
RU
polski
Instrukcja obs³ugi
Bardzo wa¿ne: Przed przyst¹pieniem do u¿ytkowania p³yty kuchennej nale¿y przeczytaæ w ca³ości niniejsz¹ instrukcjê obs³ugi.
Jej uk³ad grafi czny umo¿liwia lekturê tekstu wraz z odnosz¹cymi siê do niego ilustracjami.
Zalecenia dotycz¹ce bezpieczeñstwa
Wa¿ne
Zachowaæ instrukcjê obs³ugi urz¹dzenia. W przypadku sprzeda¿y lub
przekazania go innej osobie, nale¿y upewniæ siê, ¿e instrukcja zosta³a do niego do³¹czona. Przed zainstalowaniem i u¿ytkowaniem p³yty kuchennej nale¿y uwa¿nie przeczytaæ niniejsze zalecenia. Zosta³y one opracowane z myśl¹ o bezpieczeñstwie u¿ytkownika i innych domowników.
• Zasilanie elektryczne piekarnika powinno byæ wyposa¿one w wy³¹czniki bezpieczeñstwa spe³niaj¹ce wymogi obowi¹zuj¹cych lokalnie przepisów instalacyjnych.
• Monta¿u i pod³¹czenia urz¹dzenia mo¿e dokonaæ wy³¹cznie uprawniony instalator, przestrzegaj¹c przy tym zaleceñ producenta i do³¹czonych do zestawu schematów.
• Nale¿y upewniæ siê, ¿e moc instalacji elektrycznej odpowiada maksymalnej wartości podanej na tabliczce znamionowej, a gniazdo s³u¿¹ce do pod³¹czenia urz¹dzenia jest odpowiednio uziemione zgodnie z obowi¹zuj¹cymi przepisami.
• W przypadku uszkodzenia kabla, aby unikn¹æ potencjalnego zagro¿enia, jego wymiany powinien dokonaæ producent, jego serwis posprzeda¿owy lub odpowiednio wykwalifi kowany personel.
• OSTRZE¯ENIE: Je¿eli stwierdzimy istnienie na powierzchni szk³a pêkniêcia lub szczeliny, nale¿y natychmiast wy³¹czyæ urz¹dzenie z sieci ze wzglêdu na ryzyko pora¿enia pr¹dem elektrycznym.
• Ponownie u¿ytkowanie p³yty kuchennej jest mo¿liwe dopiero po wymianie szk³a, która powinna zostaæ przeprowadzona przez serwis posprzeda¿owy lub wykwalifi kowany personel (4.1.1).
• Nie nale¿y umieszczaæ rozgrzanych garnków czy patelni na przyciskach dotykowych, grozi to bowiem uszkodzeniem obwodu elektronicznego (4.1.3).
• OSTRZE¯ENIE: W trakcie dzia³ania urz¹dzenia, jego zewnêtrzne czêści
1
polski
mog¹ byæ rozgrzane. Powinniśmy staraæ siê nie dotykaæ elementów grzejnych. Nie nale¿y dopuszczaæ do urz¹dzenia dzieci poni¿ej 8 roku ¿ycia, o ile nie znajduj¹ siê one pod sta³ym nadzorem.
• Je¿eli pod p³yt¹ kuchenn¹ znajduje siê szafka, nie nale¿y w niej przechowywaæ ³atwopalnych przedmiotów. Urz¹dzenie mo¿e byæ u¿ytkowane przez dzieci w wieku od 8 lat oraz osoby,
• których zdolności fi zyczne, sensoryczne lub umys³owe s¹ ograniczone, a tak¿e przez osoby bez doświadczenia lub wystarczaj¹cej wiedzy, jeśli zosta³y przeszkolone w zakresie bezpiecznej obs³ugi urz¹dzenia i zrozumia³y zwi¹zane z nim zagro¿enia. Nie zezwalaæ dzieciom na zabawê urz¹dzeniem. Czyszczenie i konserwacja nie powinny byæ wykonywane przez dzieci bez nadzoru.
• OSTRZE¯ENIE: Podczas sma¿eniu na oleju lub t³uszczu, nie nale¿y pozostawiaæ p³yty bez nadzoru ze wzglêdu na ryzyko powstania po¿aru. Nie nale¿y NIGDY gasiæ po¿aru wod¹, lecz wy³¹czyæ urz¹dzenie i przykryæ p³omieñ np. pokrywk¹ lub ognioodpornym kocem.
• OSTRZE¯ENIE: Zagro¿enie po¿arowe: nie nale¿y przechowywaæ przedmiotów na przeznaczonej do gotowania powierzchni.
• W ¿adnym wypadku nie stosowaæ w odniesieniu do p³yty kuchennej urz¹dzeñ do czyszczenia par¹.
• Urz¹dzenie nie jest przystosowane do obs³ugi za pomoc¹ zewnêtrznego programatora czasu ani systemu zdalnego sterowania.
Elektroniczne modele:
• przez dwie sekundy przycisk (
Aby wy³¹czyæ p³ytê, nale¿y wcisn¹æ i przytrzymaæ
). Us³yszymy d³ugi sygna³ dźwiêkowy i jednocześnie zgaśnie wyświetlacz cyfrowy, co oznacza, ¿e urz¹dzenie zosta³o wy³¹czone.
Modele z pokręteł:
Aby wy³¹czyæ dany element, nale¿y ustawiæ regulator
w pozycji “0”.
• Nale¿y unikaæ uderzania naczyniami o p³ytê.
• Niewskazane jest w³¹czanie pól grzejnych bez umieszczonych na nich naczyñ.
• Urz¹dzenie przeznaczone jest wy³¹cznie do gotowania ¿ywności. Niedopuszczalne jest u¿ywanie p³yty jako blatu kuchennego.
• W ¿adnym wypadku nie nale¿y wylewaæ zimnej wody na rozgrzan¹ p³ytê.
• OSTRZE¯ENIE: Nale¿y stosowaæ wy³¹cznie zabezpieczenia p³yty zaprojektowane przez jej producenta, wskazane przez niego jako odpowiednie w instrukcji obs³ugi lub stanowi¹ce wyposa¿enie urz¹dzenia. U¿ywanie nieprawid³owych zabezpieczeñ mo¿e doprowadziæ do wypadku.
2
0
Proszę zidentyfi kować model Państwa płyty (“a”, “b”, “c”, “d”, “e”, “f”, “g”, “h”, “i”, “j”, “k”, “l”, “m”, “n”, “o”) porównując liczbę i
układ pól grzejnych urządzenia z pokazanymi na rysunkach.
Identyfi kacja
polski
To urządzenie jest zgodne z normami europejskimi 73/23/EEC i 89/336/EEC
Zalecenie: Płyta musi być zainstalowana przez instalatora z uprawnieniami, który powinien przestrzegać instrukcji i schematów producenta.
2
Użytkowanie
1
1.1 Rozpakowanie. Usunąć wszelkie materiały
1.2 Zabudowa w blacie kuchennym. Zawsze
1.3. Podłączenie do instalacji elektrycznej.
Instalacja
zabezpieczające.
należy wziąć pod uwagę dane na tabliczce znamionowej (1.2.1) oraz wymiary mebla, w który płyta będzie zabudowana (1.2.2,
1.2.3). Jeśli nie zamierzają Państwo instalować piekarnika pod płytą, należy zainstalować panel zabezpieczający zgodny ze wskazanymi wymiarami (1.2.4). Przykleić piankową uszczelkę wzdłuż zewnętrznego brzegu płyty aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń (1.2.5). Obrócić z powrotem płytę i wstawić w wykonany otwór (1.2.6). Przymocować do blatu przy pomocy do (1.2.7). Nie należy używać materiałów nieusuwalnych, takich jak silikon.
Przygotowanie dla płyty na 220-240V~.
(1.3.2)
Przygotowanie dla płyty 220-240V~: patrz
tabela. (1.3.3)
Moc całkowita: Płyta 60cm 6,8kW, P łyta >60cm 7,8kW
220-240V~ Płyta 60 cm 30 A
Płyta >60cm 34 A
Przy instalacji 380-415V 2N~ wykonać
podłączenie zgodnie ze schematem (1.3.4).
380-415V 2N~
Płyta 60 cm 16 A Płyta >60cm 19 A
łączonych zacisków
Wyłącznik dla wszystkich faz
Wyłącznik dla wszystkich faz
Na płytach ceramicznych mogą być używane naczynia ceramiczne, miedziane lub ze stali nierdzewnej. Naczynia aluminiowe nie są zalecane, gdyż mogą barwić szkło ceramiczne płyty.
2.1 Wybór pola grzejnego. Mają Państwo do wyboru różne pola grzejne, na których można ustawiać naczynia. Należy wybrać pole zależnie od wymiaru naczynia.
2.2 Włączenie płyty. Naciskać sekundy aby włączyć płytę, włączą się 0 przy różnych polach grzejnych.
Uwaga: Jeśli zostało włączone
zabezpieczenie przed dziećmi, należy wyłączyć je naciskając przez 3 sekundy przycisk
2.3 Włączanie pola grzejnego. Włączyć pole grzejne, na którym zostało umieszczone naczynie naciskając odpowiedni przycisk
naciskając
Uwaga: Jeśli przez ponad 5 sekund nie
zostanie włączone żadne pole grzejne, płyta wyłączy się automatycznie, co jest środkiem bezpieczeństwa.
2.4 Wybór mocy grzania. Ustawić przesuwając palec wzdłuż paska (2.4.1) lub naciskając
lub (2.4.2, 2.4.3).
POLA SPECJALNE
2.5 Pole podwójne, Pole potrójne. Po
wybraniu mocy grzania, nacisnąć co włączy podwójny element grzejny (2.5.1,
2.5.3). Po ponownym naciśnięciu (2.5.2) lub potrójny. Aby wyłączyć nacisnąć ( , , ).
(2.13).
,
(2.3.1, 2.3.2). lub
(2.4.2)
(2.5.4) włączy się element
przez 3
,
,
3
polski
2.6 Pole owalne. To pole może być uzywane w formie okrągłej połączonej, jako duże pole
aby je włączyć i nacisnąć ponownie
aby wyłączyć.
Zalecenie: w modelach z polami halogenowymi, świecenie jest tak instensywne, że zaleca się unikać wpatrywania w nie, gdy nie są na nich postawione naczynia.
FUNKCJE MINUTNIKA
2.7 Ustawienie czasu
płyty, cyfry na wyświetlaczu będą migać i pokażą przyciskami czynność za każdym razem gdy płyta zostanie odłączona lub zaniknie zasilanie elektryczne.
Aby zmienić ustawioną godzinę naciskać
przez 5 sekund przycisk Czas na wyświetlaczu zacznie migać oraz rozlegnie sie sygnał dźwiękowy, ustawić czas przyciskami
2.8 Ustawianie czasu.
Modele abc: Po włączeniu pola grzejnego i
ustawieniu mocy, macie Państwo 5 sekund na naciśnięcie przycisku Ustawić czas działania pola naciskając
minutnik jest ustawiony i wyświetlany jest czas łącznie z podświetloną kropką pod symbolem ustawionego pola grzejnego (2.8.3). Aby zmienić lub zobaczyć pozostały czas, nacisnąć przycisk ustawionego pola grzejnego (2.8.4). Aby skasować programowanie, nacisnąć równocześnie przyciski
Modele dfghkmo: Po włączeniu pola
grzejnego i ustawieniu mocy, nacisnąć przycisk pojawi się 00 i
zaprogramowane i (2.8.7). Ustawić czas przyciskami minutnika (2.8.8). Po 5 sekundach czas będzie ustawiony i przy zaprogramowanym polu na przemian będzie wyświetlana moc i sygnał dźwiękowy i będzie migać anulować ustawienie minutnika, nacisnąć
przy minutniku
, (2.8.2). Po pięciu sekundach
, (2.8.5).
minutnika. Przy każdym polu
przy polu grzejnym, które ma być
. Gdy minie ustawiony czas, zabrzmi
lub w formie
. Po podłączeniu
(2.7.1). Ustawić czas
, (2.7.2). Powtórzyć
, .
(2.8.6). Nacisnąć
zacznie migać
. Nacisnąć
(2.7.3).
(2.8.1).
00
aż pojawi się 00 .
,
. Aby
Uwaga: Minutnik wyłączy się automatycznie
jeśli ustawianie zajmie więcej niż 10 sekund.
Modele e: Po włączeniu pola grzejnego
i ustawieniu mocy, nacisnąć ponownie przycisk wyboru pola grzejnego, które będzie programowane, pojawi się (2.8.11). Ustawić czas przyciskami , (2.8.12) i zatwierdzić naciskając ponownie przycisk ustawianego pola (2.8.13). Moc będzie wyświetlana razem z kropką sygnalizującą zaprogramowanie pola. Sygnał dźwiękowy zabrzmi i pojawi się wskazując, że minął ustawiony czas (2.8.14). Nacisnąć dowolny przycisk, aby wyłączyć dźwięk.
Uwaga: Minutnik wyłączy się automatycznie
jeśli ustawianie zajmie więcej niż 10 sekund.
Wskazówki dotyczące minutnika: Jeśli poziom mocy jest ustawiony na 9, maksymalny czas minutnika wyniesie 60 min. W innym przypadku maksymalny czas wyniesie 99 min.
Po minięciu ustawionego czasu będzie się rozlegał sygnał dźwiękowy, dopóki nie zostanie naciśnięty dowolny przycisk
FUNKCJE PROGRAMOWANIA
2.9 Szybkie nagrzewanie. Osiąga szybko
maksymalną temperaturę, a następnie automatycznie zmniejsza moc aby podtrzymywać temperaturę.
Modele abc: Włączyć pole grzejne i
przesunąć palec na pasku do maksymalnej mocy. Nacisnąć wyświetlaczu wybranego pola (2.9.1). Macie Państwo 5 sekund, aby wybrać pożądany poziom mocy, zaleca się poziomy mocy pomiędzy 3 a 6 (2.9.2). Po 5 sekundach szybkie nagrzewanie będzie ustawione a na wyświetlaczu na przemian będzie się pojawiać Po osiągnięciu maksymalnej temperatury
zniknie, a na wyświetlaczu pozostanie na stałe ustawiona moc. Pole będzie kontynuować działanie w standardowy sposób. Jeśli chcą Państwo anulować szybkie nagrzewanie, należy nacisnąć przycisk zaprogramowanego pola i ustawić nową moc.
Modele dfghjklmo: Włączyć pole grzejne i
ustawić je na maksymalną moc naciskając
i pojawi się
i ustawiona moc.
.
na
4
polski
aż będzie wyświetlane 9 i kropka
2.9.3). Ustawić moc naciskając zalecana jest moc między 3 a 6 (2.9.4). Po 5 sekundach, szybkie nagrzewanie będzie ustawione i będzie wyświetlana moc razem z kropką (2.9.5). Po osiągnięciu maksymalnej temperatury, kropka zniknie z wyświetlacza a pole będzie kontynuować działanie w sposób standardowy. Aby wyłączyć szybki nagrzew, nacisnąć przycisk zaprogramowanego pola i wybrać nową moc.
2.10 Płyty z pokrętłami. Należy się upewnić,
że pole które będzie włączone, jest tym,
które chce się użyć (2.10.1). Obrócić pokrętło na wybraną pozycję i zapali się lampka kontrolna (2.10.2), która oznacza również, że pole jest wciąż gorące po jego wyłączeniu.
W modelach z polem podwójnym lub polem
owalnym, obrócenie pokrętła w lewo ustawi
ęści pola a obrócenie w prawo
moc cz ustawi całe pole (2.10.3).
2.11 Wyłączenie pola grzejnego. Wybrać moc
na polu, które ma być wyłączone.
0
2.12 Wskaźnik ciepła resztkowego. Po
użyciu płyty pola grzejne pozostaną gorące przez pewien czas, który będzie zależał od ustawionej mocy; przy polach, które wciąż są gorące będzie wyświetlane lub kropka.
poparzenia.
Uwaga: Jeśli zasilanie elektryczne zostanie
odcięte, po jego ponownym podłączeniu, wskaźnik pole będzie wciąż gorące. Ważne, aby o tym pamiętać.
2.13 Funkcja blokady. Aby zapobiec manipulowaniu urządzeniem przez dzieci. Naciskać przez 3 sekundy przycisk , blokada zostanie włączona. Aby odblokować, powtórzyć procedurę.
Zalecenia:
Unikać uderzania naczyniami o szkło płyty.
Naczynia aluminiowe nie są zalecane,
ponieważ mogą brudzić szkło, chyba, że mają dno wykonane ze stali nierdzewnej.
Nie dotykać tych pól – ryzyko
nie będzie wyświetlany nawet gdy
;
i
Dno naczynia powinno być płaskie i suche.
Należy zadbać aby średnice naczyń
były większe lub równe średnicom pól grzejnych, które będą użyte; naczynia należy umieszczać pośrodku stref grzejnych.
Unikać przesuwania naczyń po płycie, gdyż może to powodować powstawanie rys na szkle.
Urządzenie może być używane tylko do gotowania żywności. Nie używać płyty jako blatu roboczego.
Nie wylewać zimnej wody bezpośrednio na płytę, gdy jest ona gorąca.
Uwaga: Przerywana praca pól grzejnych oznacza ich prawidłowe działanie. Funkcjonują one w dłuższych lub krótszych okresach włączenia i wyłączenia w zależności od ustawionej mocy.
Utrzymanie i
3
Nie używać urządzeń czyszczących parą.
Czyścić powierzchnię płyty regularnie, zaraz
Raz na tydzień czyścić dokładnie przy użyciu
Przywarte zabrudzenia mogą być usunięte
Jeśli na płycie przypadkowo zostanie
Używać ostrza skrobaka tylko, gdy jest
czyszczenie
jak tylko się ochłodzi. Nie używać ściernych środków lub myjek. Myć miękką szmatką
nasączoną wodą z łagodnym detergentem (3.1.1).
produktów przeznaczonych specjalnie dla płyt ceramicznych.
przy użyciu metalowego skrobaka (3.1.2).
stopiony cukier, produkty z cukru lub tworzywo sztuczne, należy usunąć je jak najszybciej póki są jeszcze gorące. W przeciwnym wypadku na płycie mogą pozostać trwałe ślady.
w dobrym stanie; wymienić jeśli ulegnie uszkodzeniu.
Nie należy włączać pól grzejnych bez postawionych na nich naczyń.
5
Loading...
+ 15 hidden pages