Master WA 33 C User Manual [ru]

НАРЪЧНИК ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ И ПОДДРЪЖКА
BG
MCS Italy S.p.A.
Via Tione, 12 - 37010
Pastrengo (VR) - Italy
info@mcsitaly.it
MCS Central Europe Sp. z o.o
ul. Magazynowa 5A, 62-023
ofce@mcs-ce.pl
PŘÍRUČKA PRO POUŽITÍ A ÚDRŽBU
USER AND MAINTENANCE BOOK
HASZNÁLATI ÉS KARBANTARTÁSI KÉZIKÖNYV
INSTRUKCJA OBSŁUGI I KONSERWACJI
LIVRET DE UTILIZARE SI ÎNTREŢINERE
РУКОВОДСТВО ПО ЭКСПЛУАТАЦИИ И ТЕХНИЧЕСКОМУ ОБСЛУЖИВАНИЮ
CZ
GB
HU
PL
RO
RU
MCS China LTD
Unit 11, No. 198, Changjian Rd.,
Shanghai, China
ofce@mcs-china.cn
Edition 12 - Rev. 1
WA 33C
Fig. 1
BG
CZ
GB
HU
PL
RO
RU
Fig. 2
BG
CZ
GB
1
HU
PL
RO
RU
2
3
456
Fig. 3
Fig. 4
BG
CZ
GB
HU
PL
RO
RU
Fig. 5
BG
1... ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
FI
СЪДЪРЖАНИЕ
2... УСЛОВИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ
FR
3... УСЛОВИЯ ЗА УПОТРЕБА
4... ФУНКЦИИ НА УПРАВЛЯВАЩИЯ ПАНЕЛ
GB
5... БЕЗОПАСНОСТ И СИГУРНОСТ
HR
6... КОНСТРУКЦИЯ НА УПРАВЛЯВАЩИЯ ПАНЕЛ
7... ИНСТАЛИРАНЕ НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
NO
8... ОПИСАНИЕ НА ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
PL
9... ОБСЛУЖВАНЕ НА НАГРЕВАТЕЛЯ
10... РЕМОНТ НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
RU
11... ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
SE
ЗА ДА СЕ ГАРАНТИРА ПРАВИЛНОТО ИЗПОЛЗ-
ВАНЕ И БЕЗАВАРИЙНА РАБОТА НА НАГРЕВАТЕ-
SE
ЛЯ ТРЯБВА ПОДРОБНО ДА СЕ ЗАПОЗНАЕТЕ С ТАЗИ ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА.
SI
1. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Нагревателят на универсално масло е предназначен за ото-
SK
пление на промишлени помещения, без система за централ­но отопление (работилници, гаражи, складове, промишлени сгради, сградите за животни, мазета, гаражи и др.). Пещта може да работи на повечето масла, с минерален и растите­лен произход, като моторни масла, течни горива, трансми­сионни масла, хидравлични масла при температура 15 °C, с температура на възпламеняване не по-ниска от 56 °C и с плътност не по-малко от 890 kg/ m3.
НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТРАНСФОРМАТОРНО МАС­ЛО. ТО МОЖЕ ДА СЪДЪРЖА ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА ЗА РАБОТАТА НА НАГРЕВАТЕЛЯ.
► 2. УСЛОВИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ
Нагревателят на универсално масло трябва да се съхраня­ва при следните условия:
температура -20 - +85°C
относителната влажност на въздуха 5-85%
налягане 800-1200hPa
места с малка концентрация на прах
среда без химически примеси
3. УСЛОВИЯ НА УПОТРЕБА
Нагревателят на универсално масло трябва да се употребя­ва при следните условия:
температура 0 - 30°C относителната влажност на въздуха 5-85%
налягане 800-1200hPa степен на защита от околната
среда добра вентилация на отопляваното
помещение
4. ФУНКЦИИ НА УПРАВЛЯВАЩИЯ ПАНЕЛ
► възможност за регулиране на мощността на нагревателя
в скала 17 и 33 kW,
► защита от прегряване на пещта, ► защита от преливане на маслото в пещта, ► автоматично запазване на настройките при авария в за-
хранващата мрежа.
IP21
5. БЕЗОПАСНОСТ И СИГУРНОСТ
► Нагревателят на универсално масло се захранва от мре­жа с променлив ток 230V/50Hz. ► Нагревателят на универсално масло е оборудван с две биметални датчици (термични), за да се гарантира безопас­ната и ефективна работа на уреда. ► Биметалния термичен сензор (FIG4/п1), разположен на горивната камера реагира с контактно затваряне, когато температурата на пещта надвишава 40 °C и контактно отва­ряне, когато температурата спадне под 35 °C. ► Вторият биметален сензор (FIG4/п2) се намира в близост до вентилатора за въздуха, и максималната му темпера­тура е 90 ° C. Отваряне на контактите в резултат на преви­шаване на прага на температурата предизвиква незабавен преход на пещта в режим на Прегряване (p8). ► Нагревателят също е снабден със сензор за тежестта по­ставен под горивната камера (FIG4/п3). ► Препълване на купата предизвиква незабавен преход на пеща в режим на Прегряване (p8). ► Свързването на контролния панел на нагревателя с други системни компоненти (сензори, помпа, вентилатор) се из­вършва в завода (фабрично). При нормална експлоатация, от гледна точка на осигуряване на безопасност и сигурност, не се позволява каквато и да е намеса в покритата и плом­бирана част на контролния модул на пещта и нарушаване на целостта на тръбите. Всяко действие на неупълномо­щено лице може да причини токов удар (230V AC, 50Hz) и изгаряне.
► 6. КОНСТРУКЦИЯ НА УПРАВЛЯВАЩИЯ ПА-
НЕЛ
► Fig. 1 Строеж на нагревателя
7. ИНСТАЛИРАНЕ НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
При инсталиране на устройството, спазвайте всички местни закони, включително разпоредбите, свързани с национални­те стандарти и европейските стандарти ► Поставете нагревателя на плоска бетонена повърхност. ► Нивелирайте съоръжението. За да проверите дали на­гревателя е нивелиран, поставете купата на пещта в дъното на горивната камера и налейте малко количество дизелово гориво. Горивото трябва да се намира точно в средата на купата ► Инсталирайте стабилизатора за извличане на дим на тръбата излизаща от горивната камера, за да се осигури стабилно извличане на дима по време на експлоатация на нагревателя. ► За да се гарантира оптимално изтегляне на дима инста­лирайте най-малко 5 метра дълга, гладка, устойчива на ви­сока температура вертикална тръба комин (не алуминиева). ► Проверете всички връзки за течове, ако е необходимо, използвайте изолационна лента.
► Уверете се, че тавата на горивната камера е поставена в центъра на горивната камера (FIG5/п2). ► Поставете горния пръстен във вътрешността на горивна­та камера, с изпъкналата част в средата на пръстена нагоре и монтирайте на него цилиндъра (тръбата за горещ въздух) (FIG5/п2). ► Проверете захранващото напрежение (230V/50Hz) и свържете щепсела на нагревателя към електрическата мре­жа. Вентилатора и помпата не би трябвало да работят, тъй като пещта не работи и не се произвежда топлина. ► Запазете безопасно разстояние от лесно горими матери­али.
МОНТИРАНЕ НА КОМИНА ЗА ДИМ
За да се гарантира правилното изгаряне е нужна правилно направена инсталация на комина. При нейното изпълнение, следвайте следващите указания: ► Минималният диаметър на тръбата - 150 mm ► Проверете херметичността на връзките между елемен­тите на комина. ► Минимална височина на комина - 5 м. ► Външната част на комина трябва да бъде изолирана(двойна стена). ► Вятърът трябва свободно да вее около изхода на комина от всички посоки (края на тръбата на комина трябва да се намира над покрива). ► Ако е възможно, всички раздели на комина трябва да бъдат вертикални - хоризонтални участъци, както и завои на тръбата на комина, трябва да се избягват, Ако са необ­ходими (например, два завои в тръбата, преминаваща през стената или прозореца), тогава максималният ъгъл на пре­чупване е 45 °C, а минималната височина на комина трябва да се увеличи до 6 м.
ЗАБЕЛЕЖКА! ИЗХОДА НА КОМИНА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПО-ВИ­СОК ОТ ВЪРХА НА ПОКРИВА. МЕСТАТА, КЪДЕТО ТРЪБИТЕ ПРЕМИНАВАТ ПРЕЗ ТАВАНА, СТЕНА ИЛИ ПОКРИВ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ИЗОЛИРАНИ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОПАСНОСТ ОТ ПОЖАР. ПРЕПОРЪЧВАМЕ ВИ ДА ИЗПОЛЗВАТЕ ТОПЛОИЗОЛАЦИОННИ ТРЪБИ ЗА КОМИН С ДВОЕН СЛОЙ, ТАМ КЪДЕТО ИМА ВЕРО­ЯТНОСТ ЗА ДОКОСВАНЕ НА ТРЪБАТА И ИЗВЪН СГРАДАТА, ЗА ДА СЕ ОСИГУРИ ДОБРО ИЗВЛИЧА­НЕ И ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА КОНДЕНЗАЦИ­ЯТА. НЕ ПОСТАВЯЙТЕ НИКАКВИ МАТЕРИАЛИ В БЛИЗОСТ ДО ПЕЧКАТА, ДОРИ НЕ ЛЕСНО ГОРИ­МИ. ОСИГУРЕТЕ ПОСТОЯНЕН ДОСТЪП НА ВЪЗ­ДУХ , НЕОБХОДИМ ЗА ПРАВИЛНОТО ИЗГАРЯНЕ.
► Fig. 2 Инсталиране на комина
► 8. ОПИСАНИЕ НА ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОРЪ- ЖЕНИЕТО УПРАВЛЯВАЩ ПАНЕЛ
Управляващият панел на нагревателя на универсално мас­ло е оборудван с два бутона (START, STOP) потенциометър (мин. 17kW, макс. 33kW), която позволява на потребителя да контролира работата на нагревателя и 3 светодиода, по­казващи състоянието на уреда.
► Fig. 3 Преден панел на контролния модул на нагревателя на универсално масло.
1. Индикатор за прегряване на пещта (термостат STB)
2. Индикатор за препълване на резервоара
3. Индикатор за работата на нагревателя
4. Бутон за изключване на уреда
5. Регулиране на ефективността на нагревателя
6. Бутон за включване на уреда
Работата на уреда се характеризира със следните състоя­ния:
STOP СТОП Уреда е готов за стартиране ЗАПАЛВАНЕ началната фаза на работа на съоръжението РАБОТА правилно функциониране на устройството ИЗГАСВАНЕ изключване на съоръжението ПРЕГРЯВАНЕ аварийно изключване ПРЕЛИВАНЕ
НА ТАВАТА НА ГОРИВНАТА КАМЕРА
► Топлината се произвежда от изгарянето на газ, който се получава при нагряване до висока температура на маслото. Когато устройството се включва към мрежата, то е в режим на готовност (Стоп) и топлината не се произвежда, не ра­ботят нито вентилатора нито помпата Натискането на старт бутона води до запалване на зелена диода LED и прехода във фаза на разпалване След загряване на пещта при тем­пература 40 °C се задейства термостата, намиращ се в го­ривната камера и се включват маслената помпа, подаваща масло и вентилатора. Това се сигнализира със запалване на жълт светодиод на контролния панел. Необходимо е мал­ко количество гориво при стартиране, поне 30 минути след включване на вентилатора и помпата, докато горелката за­грее, машината ще работи на минимална мощност (17kW). По това време помпата на пещта подава около 1,46кг / ч масло. След тридесет минути работа, можете да включи­те максималната мощност (33 kW). По време на работа на максималната мощност на пещта се подава около 2,8 кг / ч масло.
► нагревателят се изключва чрез натискане на бутона Стоп на контролния панел. В този момент, се изключва. Вентилаторът работи, докато температурата на пещта не спадне под 35 °C (изгасване). След достигане на темпера­тура по-ниска от 35 °C, пещта преминава към фаза Стоп.
► Изключване на пещта може да настъпи автоматично по­ради прегряване на горивната камера или преливане.
► сигналът за прегряване се генерира от биметални термо сензори, поставен в близост до вентилатора. Те сигнализи­рат надвишаване на стойността на прага температура. Сис­темата за управление изключва помпата (изгасва индикато­ра за работа на помпата зеления светодиода). Прегряването се сигнализира със запалването на червен светодиод на па­нела за контрол. Вентилаторът работи, докато температу­рата на пещта не спадне под 35 °C. След достигане на тем­пература по-ниска от 35 °C, пещта се връща до фаза Стор.
► Когато премине във фаза Стоп (дори и след изключване на захранването и отново включване) сигнала за прегрява­не не изгасва. Това позволява на потребителя да определи причината за изключване на пещта.
► За да изключите сигнализацията за прегряване и да се върнете към нормален режим на работа, изчакайте, докато пещта изстине (вентилатора се изключва) и натиснете бу­тона намиращ се на корпуса на биметалния термо сензор. След това натиснете бутона „Старт“, което ще доведе до изгасване на диода сигнализиращ прегряване. Пещта може да бъде рестартирана.
► сигналът за преливане се генерира от механичен сензор, поставен под резервоара за препълване. Индикатора сигна­лизира препълване на резервоара. В същото време се из­ключва помпата - изгасва индикатора за работа на помпата (зеления диода) и светва съответния червен светодиод сиг­нализиращ преливане. Вентилаторът работи, докато темпе­ратурата на пещта не спадне под 35 °C. След достигане на температура по-ниска от 35 °C, пещта преминава към фаза Стоп. Изпразнете резервоара за преливане, и след това на­тиснете бутона „Старт“, което ще доведе до изгасване на диода сигнализиращ преливане (червен). Пещта може да бъде рестартирана.
аварийно изключване
BG
FI
FR
GB
HR
NO
PL
RU
SE
SE
SI
SK
► Fig. 4 Разположение на предпазните елементи на отоп-
BG
лителя
1.Термостати в близост до горивната камера
2.Защита срещу прегряване
FI
3.Преливен клапан
FR
► 9. ОБСЛУЖВАНЕ НА НАГРЕВАТЕЛЯ
GB
ЗАБЕЛЕЖКА! НЕ СЕ РАЗРЕШАВА ДОЛИВАНЕ НА МАСЛО В ПЕ­ЩТА И РАЗПАЛВАНЕ, КОГАТО КАМЕРАТА ИЛИ
HR
ПЕЩТА СА ВСЕ ОЩЕ ГОРЕЩИ! ВИНАГИ ИЗЧАК­ВАЙТЕ ДО НАПЪЛНО ИЗСТИВАНЕ НА ТАВАТА НА
NO
ПЕЩТА. НЕСПАЗВАНЕТО НА ПО ГОРЕ НАПИСА­НОТО НОСИ РИСК ОТ НЕКОНТРОЛИРАНО ЗАПАЛ­ВАНЕ НА ПАРИТЕ НА МАСЛОТО И ИЗГАРЯНИЯ!
PL
► Fig. 5 Горивна камера
1.Капак на камерата
RU
2.Цилиндер
3.Горен ринг
4.Свързващ ринг
SE
5.Горивна камера – тяло
6.Преливна тръба за гориво
SE
7. Съд
8.Основа на камерата
SI
СТАРТИРАНЕ НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
► След включване на нагревателя той преминава в съот-
SK
ветните състояния на работа, в зависимост от настройките), въведени от потребителя и получената информация от сен­зорите, свързани с контролния панел.
► Ако е необходимо, излейте водата от резервоара и го
напълнете с масло.
► Включете щепсела на захранващия кабел в контакта на
мрежата (230V/50Hz).
► Отклонете горната част на нагревателя и свалете капа­ка на горивната камера, след това извадете цилиндъра и пръстена (ако е необходимо, старателно почистете горивна­та купа и основата, на която е поставена тя, както и цялата камера за горене заедно с маншона и пръстена).
► Проверете дали купата на пещта е студена и чиста, след което излейте върху нея около 250 мл масло или дизелово гориво.
► Инсталирайте пръстена и цилиндъра.
► Запалете маслото, като за целта използвайте парче смачкана хартия на топка, която подпалете и след това пус­нете на купата на пещта.
► Сложете капака на горивната камера, затворете горната част на корпуса на нагревателя.
► Натиснете бутона „Старт” на контролния панел (ще све­тне зелен диод).
► След около 10-15 минути, в зависимост от темпера­турата в помещението, ще се включи горивната помпа и вентилатора, пещта ще работи на мин. мощност. 17kW, горене 1,46 кг / ч. След 30 минути можете да регулирате мощността от потенциометъра. В случай, че потенциометъ­рът е настроен на позиция различна от минимална мощност при стартиране, след 30 минути отоплителя ще заработи на позицията, на която е настроен.
► Всеки път, когато натиснете бутона Стоп и стартирате бу­тона „Старт“ по време на работа на уреда, това ще доведе отново до режим на разпалване на нагревателя.
ИЗКЛЮЧВАНЕ НА УРЕДА
► На контролния панел, натиснете бутона Stop (изгасва зеления диодa), помпата престава да дава гориво за го­ривната камера, вентилаторът работи, докато не изстине нагревателя.
►Не изключвайте устройството от захранването, когато вентилаторът работи. Изчакайте, докато изстине нагрева­теля. Изключването на нагревателя настъпва автоматично. Моля, обърнете внимание, че след изключване на устрой­ството чугунената тава поддържа по-висока температура за
определен период от време (в зависимост от температурата на околната среда) и не можете отново да запалите пещта, докато не се охлади.
ПОДДРЪЖКА
► Нагревателят не изисква много действия по поддръж­ката. Съблюдаването на инструкциите на производителя в това отношение ще гарантира безпроблемна и безопасна работа на съоръжението.
► Всекидневно чистете купата (тавата) на пещта, и частите на горивната камера.
► Проверете проходимостта на преливника (FIG5/п6).
► Най-малко веднъж седмично почиствайте основата на пещта в горивната камера (елемента под тавата на пещта).
► Проверете дали не са блокирани въздушните отвори в долната и горната част на горивната камера.
► Веднъж седмично почиствайте тръбата за подаване на масло на тавата на пещта. Максималното работно време без почистване на тавата на пещта е около 7-14 часа (в за­висимост от маслото, използвано за горене).
► По време на отоплителния сезон, чистете резервоара за гориво и филтъра на маслената помпа.
► Ако нагревателя ще е изключен за продължителен пе­риод от време, трябва старателно да се почисти горивната камера и резервоара, да се предпазят от корозия чрез нана­сяне на тънък слой масло.
ПРЕПОРЪЧВА СЕ ИЗВЪРШВАНЕТО НА СЕЗОН-
НАТА ПОДДРЪЖКА В ОТОРИЗИРАН СЕРВИЗ
► 10. РЕМОНТ НА СЪОРЪЖЕНИЕТО
В случай на авария списъка по-долу може да ви помогне да намерите проблема. Като цяло, това е лесно да се премах­не. Най-честите проблеми са изброени по-долу. Цифрите показват възможните причини. Поредица от цифри показва вероятността за аварията.
ЗАБЕЛЕЖКА! ПРЕДИ ДА ИЗВЪРШИТЕ КАКВОТО И ДА Е ДЕЙСТ­ВИЕ, ИЗКЛЮЧЕТЕ ЩЕПСЕЛА ОТ КОНТАКТА.
ПРОБЛЕМ ПРИЧИНА
Помпата не се стартира и индикатора за работа на помпата не свети 6 - 3 - 7 Пламъкът изгасва а помпата продължава да работи 2 - 5 - 9 - 10 - 12 Горивната камера тътни 10 - 11 - 12 В горивната камера и комина се появяват сажди 8 - 9 - 10 - 11 - 12 На плочата за изгаряне остава не изгорял мазут или прекалено много масло при стартиране 8 - 9 - 11 - 12
NR
ПРИЧИНА НАЧИН НА ПРЕМАХВАНЕ
1
Липса на захранване. Уверете се, че щепселът е в контакта и проверете предпазителите
2
Вода или утайка в резервоара. Почистете резервоара и филтъра
3
Мотора на помпата не се включва Проверете STB и защитата за преливане
4
Мотора и помпата не работят Горивото е прекалено гъсто или прекалено студено. Разредете с дизел, Проверете
5
Маркуча е запушен, маслото се връща в резервоара с маркуча за връщане
6
Термостата за контрол на работата на помпата не е достигнало необходимата температура
7
Защитата от преливане е пълно Изчистете го
8
Защитният термостат (STB) не работи правилно или не работи изобщо
9
Недостатъчно количество на въздуха за горене Почистете отворите на горивната камера Проверете правилната работа на вентилатора
10
Неправилно извличане на дима Уверете се, че тръбата за дим е инсталирана в съответствие с препоръките в ”Монтаж на
11
Извличането през комина е твърде силно или твърде променливо
12
Тягата на комина е твърде слаба Проверете всички връзки Намалете броя на завоите Удължете комина
термостата за контрол на работата на помпата и го заменете, ако е необходимо. Проверете мотора и вижте дали помпата не е замърсен от вътре. Проверете STB и защитата за преливане
Изчистена маркуча на горивото или, ако е необходимо - сменете
Изчакайте, докато нагревателя се охлади и рестартирайте. Сменете термостата
Нулирайте термостата, Сменете
димните проводници” Проверете херметичността на комина, ако е необходимо, изчистете
Инсталирайте стабилизатор и го настройте на мин. 2 mm W.C. (16 Pa).
Изолирайте тръбата на комина от външната страна на сградата Вижте цялата информация за димните инсталации в ръководството
11. ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
Минимална топлинна ефективност kW 17 Максимална топлинна ефективност kW 33 Минимална консумация на масло kg\h 1,46 Максимална консумация на масло kg\h 2,8 Поток на топъл въздух m3/h 1000 Захранване V\Hz 230/50 Консумация на енергия A 0,8 Диаметър на тръбата на комина mm 150 Ширина cm 54 Височина cm 137 Дължина cm 85 Тегл о kg 90
BG
FI
FR
GB
HR
NO
PL
RU
SE
SE
SI
SK
BG
1... URČENÍ
CZ
OBSAH
2... SKLADOVACÍ PODMÍNKY
FR
3... PROVOZNÍ PODMÍNKY
4... CHARAKTERISTICKÉ VLASTNOSTI ŘÍDICÍ JEDNOTKY
GB
5... BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
HR
6... KONSTRUKCE ŘÍDICÍ JEDNOTKY
7... INSTALACE ZAŘÍZENÍ
NO
8... POPIS FUNKCE ZAŘÍZENÍ
PL
9... OBSLUHA KAMEN
10... ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
RU
11... TECHNICKÉ PARAMETRY
SE
PRO ZAJIŠTĚNÍ SPRÁVNÉHO POUŽÍVÁNÍ A BEZ-
PORUCHOVÉHO PROVOZU KAMEN SE DŮKLADNĚ
SE
SEZNAMTE S TÍMTO NÁVODEM.
SI
1. URČENÍ
Olejová kamna na univerzální olej jsou určena k vytápění prů­myslových, nebytových prostor bez systému ústředního topení
SK
(dílny, autoservisy, průmyslové haly, sklady, jiné budovy patřící k inventáři, sklepy, garáže apod.). Kamna mohou spalovat většinu olejů minerálního a rostlinného původu - např. motorové, topné, převodové a hydraulické oleje při teplotě 15°C, s bodem vzpla­nutí min. 56°C a hustotou alespoň 890 kg/m3.
NEPOUŽÍVEJTE TRANSFORMÁTOROVÉ OLEJE. MOHOU OBSAHOVAT LÁTKY, KTERÉ JSOU ŠKODLI­VÉ PRO FUNKCI KAMEN.
► 2. SKLADOVACÍ PODMÍNKY
Olejová kamna je nutno skladovat v následujících podmínkách:
teplota -20 - +85°C
relativní vlhkost 5-85%
tlak 800-1200hPa
nezaprášené prostředí
prostředí bez chemických nečistot
3. PROVOZNÍ PODMÍNKY
Olejová kamna je nutno používat v následujících podmínkách:
teplota 0 - 30°C relativní vlhkost 5-85%
tlak 800-1200hPa stupeň ochrany
před vlivem okolního prostředí dobré větrání vytápěné místnosti
► 4. CHARAKTERISTICKÉ VLASTNOSTI ŘÍDICÍ
JEDNOTKY
► možnost regulace výkonu kamen v rozsahu 17 a 33 kW, ► ochrana proti přehřátí topeniště, ► ochrana proti přelití oleje v topeništi, ► automatické uložení nastavení při výpadku elektrického
proudu.
IP21
5. BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY
► Olejová kamna jsou napájena z elektrické sítě střídavého napětí 230V/50Hz. ► Olejová kamna jsou vybavena dvěma bimetalovými snímači, které zajišťují bezpečný a úsporný provoz zařízení. ► Bimetalový snímač (FIG4/p1) umístěný na spalovací komoře reaguje sevřením kontaktů, když teplota topeniště překročí 40°C a rozevřením kontaktů, pokud teplota klesne pod 35°C. ► Druhý bimetalový snímač (FIG4/p2) je umístěn v blízkosti ventilátoru pro přívod vzduchu - jeho mezní teplota je 90°C. Při překročení mezní teploty dojde k rozevření jeho kontaktu a kam­na okamžitě přecházejí do režimu Přehřátí (p8). ► Kamna jsou vybavena také snímačem hmotnosti umístěným pod spalovací komorou (FIG4/p3). ► Při naplnění misky přejdou kamna okamžitě do režimu Přelití (p8). ► Ovládací panel je s jinými prvky systému (snímače, čerpadlo, ventilátor) propojen již od výrobce. Za normálního provozu je z důvodu bezpečnosti obsluhy zakázáno jakkoli zasahovat do kryté části řídicí jednotky kamen a narušovat integritu kabelů. Jakékoli zasahování nekvalikované osoby do konstrukce ka­men může způsobit úraz elektrickým proudem (230V AC, 50Hz) a popálení.
6. KONSTRUKCE ŘÍDICÍ JEDNOTKY
► Fig. 1 Řídicí jednotka kamen
7. INSTALACE ZAŘÍZENÍ
Při instalaci zařízení musí být splněny veškeré místní předpisy, včetně předpisů, které se vztahují na státní a evropské normy ► Postavte kamna na rovný betonový podklad. ► Vyrovnejte zařízení. Pro kontrolu, zda kamna stojí rovně, umístěte misku topeniště do dolní části spalovací komory a vy­lijte na ni malé množství motorové nafty. Nafta by se měla rozlít přesně uprostřed misky. ► Upevněte stabilizátor tahu na trubku, která vede ze spalovací komory, abyste při práci kamen zajistili stabilní tah uvnitř této trubky. ► Pro zajištění optimálního tahu instalujte alespoň 5 metrovou hladkou, kolmou komínovou rouru, odolnou proti vysokým tep­lotám (nehliníkovou). ► Zkontrolujte těsnost všech spojů, v případě potřeby je utěs­něte izolační páskou. ► Ujistěte se, že miska na spalování je umístěna uprostřed spa­lovací komory (FIG5/p3). ► Umístěte horní kroužek uvnitř spalovací komory tak, aby vý­pusť uprostřed kroužku směrovala nahoru a za něj přimontujte válec dodatečného spalovače (roura horkého vzduchu) (FIG5/ p2).
► Zkontrolujte síťové napětí (230V/50Hz) a připojte kamna k elektrické síti. Ventilátor a čerpadlo by se neměly zapnout, pro­tože kamna ještě nejsou zapnuta a nebylo vyrobeno žádné teplo ► Dodržujte bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů.
MONTÁŽ KOMÍNOVÉHO VEDENÍ
Pro zajištění správného spalování je nezbytná správně prove­dená komínová instalace. Při její montáži dodržujte následující pokyny: ► Minimální průměr roury - 150mm. ► Kontrolujte těsnost spojů mezi elementy komínového vedení. ► Minimální výška komína - 5m. ► Venkovní část komína musí být izolována (dvojitá stěna). ► Vítr musí volně foukat na výstup z komína ze všech směrů (konec komínového vedení musí být výše než střešní štít). ► Je-li to možné, všechny úseky komínového vedení musí být kolmé, vyhněte se vodorovným úsekům a ohybům komínové roury. Je-li nutné provést ohyby (např. dva ohyby v případě ve­dení roury přes stěnu nebo okno), jejich maximální úhel může být max. 45°C a minimální výška komína je v tomto případě 6m.
POZOR! MÍSTA, KDE KOMÍNOVÉ VEDENÍ PROCHÁZÍ STRO­PEM, STĚNOU NEBO STŘECHOU MUSÍ BÝT IZO­LOVÁNA, ABY SE ZABRÁNILO RIZIKU POŽÁRU. JE DOPORUČENO POUŽÍT DVOUVRSTVOU IZOLO­VANOU KOMÍNOVOU ROURU VŠUDE TAM, KDE SE LZE ROURY DOTKNOUT A TAKÉ VE VENKOVNÍM ÚSEKU PRO ZAJIŠTĚNÍ STÁLÉHO DOBRÉHO TAHU A ZAMEZENÍ KONDENZACI. DO BLÍZKOSTI KAMEN NEDÁVEJTE ŽÁDNÉ MATERIÁLY, ANI NEHOŘLAVÉ. ZAJISTĚTE STÁLÝ PŘÍVOD VZDUCHU NEZBYTNÉ­HO PRO SPRÁVNÝ PROCES SPALOVÁNÍ.
► Fig. 2 Komínová instalace
► 8. POPIS FUNKCE ZAŘÍZENÍ
OVLÁDACÍ PANEL
Řídicí jednotka olejových kamen je vybavena dvěma tlačítky (START, STOP), potenciometrem (min. 17kW, max. 33kW), které umožňují ovládat provoz kamen, a také 3 diodami, které signalizují provozní stavy zařízení.
► Fig. 3 Pohled na přední panel řídicího modulu olejových
kamen.
1. Signalizace přehřátí kamen (termostat STB)
2. Signalizace přeplnění přepadové misky
3. Signalizace práci kamen
4. Vypínání kamen
5. Regulace výkonu kamen
6. Zapínání kamen
Provoz zařízení charakterizují následující stavy:
STOP zařízení je připraveno k zapnutí
ROZEHŘÍVÁNÍ vstupní fáze provozu zařízení PROVOZ normální provoz zařízení ZHÁŠENÍ vypínání kamen PŘEHŘÁTÍ nouzové vypnutí PŘELITÍ SPALOVACÍ
KOMORY
►Proces výroby tepla probíhá prostřednictvím spalování plynů, které uvolňuje olej nahřátý na vysokou teplotu. Po zapojení ka­men do elektrické sítě se přístroj nachází ve stavu pohotovosti (Stop) a neprodukuje žádné teplo, jelikož nepracuje ventilátor ani čerpadlo. Po stisknutí tlačítka Start se rozsvítí zelená dioda
nouzové vypnutí
a kamna přecházejí do fáze rozehřívání. Po rozehřátí topeniště na 40° C dojde k sepnutí kontaktů termostatu u spalovací komo­ry a zapnutí čerpadla podávajícího olej a také ventilátoru¨. Tento proces je signalizován rozsvícením žluté kontrolky na ovláda­cím panelu. Z důvodu menší spotřeby oleje při nerozehřátém topeništi, po zapnutí ventilátoru a olejové pumpy, budou kamna alespoň 30 minut pracovat na minimální výkon (17 kW). Během této doby čerpadlo podává do topeniště olej rychlostí cca 1,46 kg/hod. Po třiceti minutách lze přepnout kamna na max. výkon (33 kW). Při provozu na maximální výkon je do topeniště přivá­děn olej rychlostí cca 2,8 kg/hod.
► Kamna se vypínají stisknutím tlačítka Stop na ovládacím panelu. Po stisknutí tlačítka dojde k vypnutí. Ventilátor pracu­je, dokud teplota topeniště neklesne pod 35°C (Zhášení). Po dosažení teploty nižší než 35°C se kamna vracejí do fáze Stop.
► K vypnutí kamen může dojít automaticky v důsledku přehřátí spalovací komory nebo přelití.
► Signál přehřátí generuje bimetalový snímač umístěný vedle ventilátoru. Rozevření kontaktů signalizuje překročení mezní hodnoty teploty. Řídicí systém vypíná čerpadlo (zhasne sig­nalizace provozu čerpadla - zelená kontrolka). Stav přehřátí je signalizován rozsvícením červené diody na ovládacím panelu. Ventilátor pracuje, dokud teplota topeniště neklesne pod 35°C. Po dosažení teploty nižší než 35°C se kamna vracejí do fáze Stop.
► Po přejití do fáze Stop (dokonce i po vypnutí a opětovném zapnutí napájení) signalizace přehřátí nezhasne. To umožňuje uživateli zjistit příčinu vypnutí pece.
► Pro resetování signalizace přehřátí a návrat k normálnímu provozu je potřeba vyčkat až do chvíle vychladnutí kamen (vy­pnutí ventilátoru) a stisknout tlačítko na krytu bimetalového sní­mače. Poté stisknout tlačítko Start, což způsobí zhasnutí diody signalizující přehřátí. Kamna lze znovu spustit.
► Signál přelití je generován mechanickým snímačem umístě­ným pod přepadovou nádržkou. Rozevření kontaktů signalizuje přeplnění nádržky. Zároveň se vypíná čerpadlo - zhasne signa­lizace provozu čerpadla (zelená kontrolka) a rozsvítí se červená kontrolka signalizující přeplnění. Ventilátor pracuje, dokud tep­lota topeniště neklesne pod 35°C. Po dosažení teploty nižší než 35°C se kamna vracejí do fáze Stop. V tomto případě je potřeba vyprázdnit přepadovou nádržku a poté stisknout tlačítko Start, což způsobí zhasnutí diody signalizující přehřátí (červené). Kamna lze znovu spustit.
Fig. 4 Rozmístění zabezpečovacích prvků na kamnech
1. Termostaty vedle spalovací komory.
2. Ochrana před přehřátím.
3. Pojistka před přelitím spalovací pánve.
► 9. OBSLUHA KAMEN
POZOR! JE ZAKÁZÁNO DOLÉVAT OLEJ DO TOPENIŠTĚ A ROZTÁPĚT KAMNA, JE-LI KOMORA NEBO MISKA TOPENIŠTĚ JEŠTĚ HORKÁ!!! VŽDY JE NUTNO PO­ČKAT AŽ DO ÚPLNÉHO ZCHLADNUTÍ SPALOVACÍ MISKY. PŘI NEDODRŽENÍ TOHOTO POKYNU HROZÍ NEKONTROLOVATELNÉ ZAPÁLENÍ OLEJOVÝCH VÝ­PARŮ A POPÁLENÍ!!!
► Fig. 5 Spalovací komora
1.Víko spalovací komory
2.Válec
3.vložka
4.Ocelový kroužek
5.Těleso spalovací komory
6.Přepouštěcí trubka
7.Odpařovací pánev
8.Základna spalovací komory
BG
CZ
FR
GB
HR
NO
PL
RU
SE
SE
SI
SK
SPUŠTĚNÍ ZAŘÍZENÍ
BG
► Po spuštění přecházejí kamna do příslušných provozních
stavů v závislosti na nastavení uživatele a signálech vysílaných
CZ
příslušnými snímači.
► V případě potřeby odstraňte vodu z palivové nádrže a naplň-
te ji použitým olejem.
FR
► Kabel elektrického napájení zapojte do elektrické zásuvky
(230V/50Hz).
GB
► Odklopte horní část krytu kamen a sundejte víko spalovací komory, poté vyjměte válec a kroužek (v případě nutnosti dů­kladně vyčistěte spalovací misku a podstavec, na němž je umís-
HR
těna a také celou spalovací komoru i s pouzdrem a kroužkem).
► Zkontrolujte, zda je miska topeniště studená a čistá, poté na
NO
ni vylijte cca 250 ml topného oleje nebo motorové nafty.
► Namontujte kroužek a válec.
► Zapalte olej zmačkanou kuličkou papíru - nejdříve ji zapalte
PL
a pak vhoďte na misku topeniště.
► Nasaďte víko spalovací komory a zavřete horní část krytu kamen.
RU
► Stiskněte tlačítko Start na ovládacím panelu (rozsvítí se ze­lená kontrolka).
SE
► Po cca 10-15 minutách, v závislosti na teplotě místnosti, se zapne palivové čerpadlo a ventilátor, kamna začínají pracovat na minimální výkon: 17kW, spalování 1,46 kg/h. Po 30ti minu-
SE
tách provozu se může regulovat výkon hoření potenciometrem. Při jeho nastavení na jinou polohu než minimální, budou po 30ti
SI
minutách kamna zapnuta na tuto nastavenou hodnotu.
► Každé stisknutí tlačítka Stop a opětovné zapnutí tlačítkem Start během práce kamen způsobí opětovné přepnutí kamen
SK
do fáze rozehřívání.
VYPNUTÍ KAMEN
► Na ovládacím panelu stiskněte tlačítko Stop (zhasne zele­ná kontrolka), čerpadlo přestane podávat palivo na spalovací misku, ventilátor zůstává v provozu až do vychladnutí kamen.
► Nevypojujte kamna z elektrické zásuvky, pokud pracuje ven­tilátor. Je potřeba počkat, dokud kamna nevychladnou. K vypnu­tí kamen dojde automaticky. Pamatujte, že po vypnutí kamen je litinová miska ještě chvíli horká (v závislosti na teplotě okolí) a v kamnech nelze znovu zapálit, dokud úplně nezchladnou.
ÚDRŽBA
► Kamna vyžadují jen minimum údržby. Při dodržení pokynů výrobce v této oblasti je zaručena bezporuchová a bezpečná práce zařízení.
► Každý den čistěte misku topeniště a jednotlivé díly spalovací komory.
► Zkontrolujte průchodnost přepadové hadičky (FIG5/p6)
► Alespoň jednou týdně čistěte podstavec topeniště ve spalo­vací komoře (element pod miskou topeniště).
► Kontrolujte, zda jsou otvory pro přívod vzduchu v dolní a hor­ná části komory plně průchodné.
► Jednou týdně čistěte hadičku pro přívod oleje na misku to­peniště. Maximální doba provozu bez čištění misky topeniště je cca 7 - 14 hodin (v závislosti na oleji použitém ke spalování).
► V topné sezóně čistěte palivovou nádrž a ltr olejového čer­padla.
► Budou-li kamna delší dobu v nečinnosti, pečlivě vyčistěte spalovací komoru a nádrž a zabezpečte je proti korozi nanese­ním tenké vrstvy oleje.
POZOR! PŘED ZAHÁJENÍM JAKÝCHKOLI ČINNOSTÍ VYPOJ­TE KAMNA Z ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY.
DOPORUČUJEME PROVÁDĚT SEZÓNNÍ PRO-
HLÍDKY V AUTORIZOVANÉM SERVISU
► 10. ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
V případě poruchy zařízení vám při hledání chyby může pomo­ci následující seznam. Odstranění problému je většinou velmi jednoduché. V následujícím seznamu uvádíme nejčastější pro­blémy: Číslice označují možné příčiny. Pořadí číslic vyjadřuje pravděpodobnost výskytu problému.
Loading...
+ 24 hidden pages