Manta MSP4511 User Manual [de]

MANUAL GUIDE / BEDIENUNGSANLEITUNG /
MANUAL DE USUARIO / MANUALE UTENTE /
INSTRUKCJA OBSŁUGI /
UŽIVATELSKÝ MANUÁL /
РУКОВОДСТВО ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ
SSSmmmaaatttppphhhooonnneee CCCooommmeeettt
MSP4511
PL
UWAGA! Konstrukcja produktów i parametry techniczne mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Dotyczy to przede wszystkim parametrów technicznych, oprogramowania, sterowników oraz podręcznika użytkownika. Niniejszy podręcznik użytkownika służy ogólnej orientacji dotyczącej obsługi produk­tów. Produkty oraz akcesoria mogą się różnić od tych opisanych w instrukcji. Producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności tytu­łem odszkodowania za jakiekolwiek nieścisłości wynikające z błę­dów w opisach występujących w niniejszej instrukcji użytkownika.
UWAGA! Ta instrukcja zawiera informacje o ważnych środkach bezpieczeństwa i prawidłowym użytkowaniu wyrobu, pozwalają­cych uniknąć wypadków. Prosimy dokładnie przeczytać tą instruk­cję przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia.
OSTRZEŻENIA I UWAGI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią poniższych zaleceń przed pierwszym uruchomieniem telefonu, aby mieć pewność, że postępujemy prawidłowo i bezpiecznie.
ZALECENIA OGÓLNE
1. W telefonie można stosować wyłącznie baterię i ładowarkę określone przez naszą firmę. Używanie innych typów pro­duktów może spowodować wyciek baterii, jej przegrzanie, zapalenie się, a nawet wybuch.
2. Unikać gwałtownego uderzania, potrząsania lub rzucania telefonem, co może spowodować jego nieprawidłowe działa­nie lub zapalenie się.
3. Nie umieszczać baterii, telefonu lub ładowarki w mikrofalówce lub urządzeniach pracujących pod wysokim ciśnieniem. W przeciwnym wypadku mogą zdarzyć się nieprzewidziane wypadki, np. uszkodzenie zespołu obwodów elektrycznych lub groźba pożaru.
4. Zaleca się nie używanie telefonu w pobliżu miejsc występowania gazów palnych lub wybuchowych, ponieważ może to spowodować nieprawidłową pracę urządzenia lub grozić pożarem.
PL
5. Nie wolno poddawać telefonu działaniu wysokich temperatur, dużej wilgotności lub używać go w miejscach o dużym zapyleniu, ponieważ może to spowodować nieprawidłową pracę urządzenia.
6. Trzymać telefon z dala od miejsc dostępnych dla małych dzieci. Telefon nie jest zabawką. Dzieci mogą zrobić sobie krzywdę.
7. Nie umieszczać telefonu na nierównym lub niestabilnym podłożu, aby zapobiec jego upadkowi, który spowoduje nieprawidłową pracę lub uszkodzenie urządzenia.
ZALECENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA TELEFONU
1. Wyłączaj telefon w miejscach, gdzie jego używanie jest zabronione, np. w samolocie czy w szpitalu. Używanie telefonu w miejscach zabronionych może zakłócać normalną pracę urządzeń elektronicznych i aparatury medycznej. W przypadku konieczności użycia telefonu w takim miejscu zastosuj się do odpowiednich przepisów lokalnych. Twój telefon wyposażono w funkcję automatycznego włączania. Sprawdź ustawienia budzika, aby mieć pewność, że telefon nie włączy się automa­tycznie w czasie lotu samolotem.
2. Zaleca się nie używanie telefonu w pobliżu obszarów o słabym sygnale lub wysoce wyspecjalizowanych urządzeń elektronicz­nych. Częstotliwości radiowe mogą powodować nieprawidło­wą pracę specjalistycznych urządzeń elektronicznych oraz inne zakłócenia. W pobliżu wymienionych niżej urządzeń należy zachować szczególną ostrożność: aparatów słuchowych, rozruszników serca oraz innych elektronicznych urządzeń me­dycznych, czujników ognia, drzwi zamykanych automatycznie oraz innych systemów sterowanych automatycznie. Prosimy o kontakt z producentem lub miejscowym przedstawicielem handlowym sprzedającym dane urządzenie, aby uzyskać informacje o skutkach działania telefonów komórkowych na rozruszniki serca lub inne elektroniczne aparaty medyczne.
3. Nie wolno narażać ekranu LCD na uderzenia lub uderzać nim w inne przedmioty, ponieważ spowoduje to uszkodzenie płytki LCD i wylanie ciekłego kryształu. Wniknięcie ciekłego kryształu do oczu grozi utratą wzroku. W przypadku kontaktu z oczami natychmiast przemyć czystą wodą (pod żadnym
PL
pozorem nie trzeć oczu) i niezwłocznie udać się do szpitalu po specjalistyczną pomoc.
4. Nie wolno rozkładać na części lub modyfikować telefonu, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie, np. wyciek baterii lub awarię obwodów elektrycznych.
5. Do rzadkości należą przypadki, gdy korzystanie z telefonu komórkowego powoduje zakłócenia w pracy urządzeń elektro­nicznych w niektórych modelach samochodów. W wypadku wystąpienia zakłóceń zaleca się nie korzystanie z telefonu dla własnego bezpieczeństwa.
6. Nie używać igieł, końcówek długopisów lub innych ostrych przedmiotów do przyciskania klawiszy ekranowych, ponieważ może to uszkodzić telefon lub spowodować jego wadliwe działanie.
7. Unikać bezpośredniej styczności telefonu z przedmiotami magnetycznymi, np. kartami magnetycznymi, ponieważ generowane przez telefon fale promieniowania mogą wyma­zać informacje zapisane na dyskietkach, kartach płatniczych i kredytowych.
8. Trzymać z dala od odbiornika małe metalowe przedmioty, np. pinezki. W czasie pracy odbiornik emituje pole magnetycz­ne, które może przyciągać małe przedmioty z metalu, co grozi obrażeniami ciała lub uszkodzeniem telefonu.
9. Nie narażać telefonu na kontakt z wodą lub innymi cieczami. Ciecz, która dostanie się do wnętrza telefonu może spowodo­wać spięcie, wyciek baterii lub inne awarie.
ZALECENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA BATERII
1. Bateria w telefonie ma ograniczoną żywotność. Częste ładowanie skraca żywotność baterii. Na całkowite zużycie baterii wskazuje sytuacja, gdy po pełnym naładowaniu bateria jest nadal słaba. W takim wypadku należy ją wymienić na nową.
2. Nie wolno wrzucać starych baterii do odpadów domowych. Zużyte baterie należy wrzucać do specjalnych punktów utylizacji, postępując zgodnie z przepisami dotyczącymi takich odpadów.
3. Zabrania się wrzucania baterii do ognia, ponieważ spowoduje to jej zapalenie się i wybuch.
PL
4. Nie używać siły lub nacisku w czasie instalowania baterii, aby nie doszło do jej wycieku, przegrzania, pęknięcia i zapalenia się.
5. Nie wolno używać drutów, igieł lub innych metalowych przedmiotów, aby wywołać spięcie w baterii. Zabrania się także umieszczania baterii w pobliżu naszyjników lub innych przedmiotów metalowych, aby nie doszło do jej wycieku, przegrzania, pęknięcia i zapalenia się.
6. Nie wolno lutować styków baterii, ponieważ spowoduje to wyciek baterii, jej przegrzanie, pęknięcie i zapalenie się.
7. Dostanie się cieczy zawartej w baterii do oczu grozi oślepieniem. W wypadku kontaktu oczu z cieczą nie wolno pocierać oczu. Należy przemyć je natychmiast czystą wodą i udać się do szpitala po specjalistyczną pomoc.
8. Zabrania się rozmontowywania lub modyfikowania baterii, ponieważ spowoduje to jej wyciek, przegrzanie, pęknięcie i zapalenie się.
9. Nie używać lub nie umieszczać baterii w pobliżu rozgrzanych
miejsc, np. blisko ognia lub naczynia do nagrzewania, ponie­waż spowoduje to jej wyciek, przegrzanie, pęknięcie i zapalenie się.
10. Zaprzestać używania baterii i wymienić ją na nową w przypadku, gdy w toku użytkowania, ładowania czy prze­chowywania dojdzie do przegrzania baterii, lub gdy zmieni ona kolor bądź stanie się zniekształcona.
11. Zetknięcie się cieczy z baterii ze skórą lub ubraniem może
spowodować poparzenie. W takiej sytuacji natychmiast przemyć oparzone miejsce czystą wodą i w razie konieczności skorzystać z porady medycznej.
12. Odsunąć baterię z dala od źródeł otwartego ognia, aby uniknąć ryzyka pożaru czy w ybuchu w przypadku wycieku baterii lub wydzielania z jej środka nietypowego zapachu.
13. Nie dopuszczać do zamoczenia baterii, ponieważ może to spowodować jej przegrzanie i wydzielanie dymu, który spowoduje korozję.
14. Nie umieszczać baterii w miejscach o podwyższonej temperaturze, np. w miejscach nasłonecznionych, ponieważ wywoła to wyciek i przegrzanie baterii, a także zmniejszy jej wydajność i skróci czas przydatności do użytku.
PL
15. Nie należy ładować telefonu nieprzerwanie przez dłużej niż 24 godziny.
ŁADOWANIE TELEFONU
1. Podłączyć końcówkę ładowarki do telefonu. Na ekranie zaświeci się wskaźnik poziomu naładowania. Nawet po wyłą­czeniu telefonu na ekranie nadal widać wskaźnik ładowania, co wskazuje, że proces ładowania baterii trwa nieprzerwanie. Zbyt długotrwałe używanie telefonu przy braku dostateczne­go zasilania może powodować, że po rozpoczęciu ładowania minie więcej czasu, zanim wskaźnik pokaże się na ekranie.
2. Proces ładowania jest uznawany za zakończony, gdy wskaźnik baterii przestanie migać i wskaże symbol pełnego naładowa­nia. Symbol pełnego naładowania pokaże się na ekranie także wtedy, gdy ładowanie odbywa się przy wyłączonym telefonie. Ładowanie trwa zwykle od 3 do 4 godzin. Nagrzewanie się baterii, telefonu i ładowarki to zupełnie normalne zjawisko w czasie trwania ładowania.
3. Po zakończeniu ładowania odłączyć ładowarkę od gniazda zasilania ACAC oraz z gniazdka w telefonie.
UWAGI:
1. W czasie ładowania umieścić telefon w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, w temperaturze od +5°C do +40°C. Stosować wyłącznie ładowarkę dostarczoną przez producenta telefonu. Używanie nieautoryzowanej ładowarki może stanowić zagro­żenie oraz unieważnić postanowienia gwarancyjne przyznane danemu modelowi telefonu.
2. Podany przez producenta czas gotowości i trwania rozmowy telefonicznej obliczono w warunkach idealnego środowiska pracy. W rzeczywistości czas pracy baterii różni się w zależności od parametrów danej sieci, środowiska pracy oraz metody użytkowania.
3. Przed rozpoczęciem ładowania sprawdź, czy bateria została zainstalowana. W czasie ładowania nie zaleca się demontażu baterii.
4. Po zakończeniu ładowania odłączyć ładowarkę od gniazda zasilania oraz z gniazdka w telefonie.
PL
5. Nie odłączenie ładowarki od telefonu i gniazda sieciowego spowoduje, że ładowanie baterii będzie trwać, a po kolejnych 5-8 godzinach poziom jej naładowania zauważalnie spadnie. Zalecamy unikanie powyższej sytuacji, ponieważ przekłada się to na spadek wydajności telefonu i zmniejszenie jego żywotności.
ZALECENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA ŁADOWARKI
1. Korzystaj z zasilania prądu zmiennego 230V. Stosowanie innego napięcia spowoduje wyciek baterii, jej zapalenie i uszkodzenie telefonu oraz ładowarki.
2. Zabrania się doprowadzania do spięcia w ładowarce, co spowoduje porażenie prądem, powstanie dymu i uszkodze­nie ładowarki.
3. Nie wolno używać ładowarki, jeżeli jej przewód został uszkodzony, ponieważ wywoła to porażenie prądem lub zapalenie się ładowarki.
4. Natychmiast wycierać kurz, który zgromadził się na gniazdku elektrycznym.
5. Nie umieszczać naczyń z wodą w pobliżu ładowarki, aby zapobiec rozpryskom wody na ładowarkę, co może wywołać spięcie elektryczne, wyciek lub inne uszkodzenie baterii.
6. W razie zetknięcia się ładowarki z wodą lub inną cieczą natychmiast wyłączyć zasilanie, aby nie doszło to spięcia elektrycznego lub porażenia prądem, pożaru lub uszkodzenia ładowarki.
7. Nie wolno rozmontowywać lub modyfikować ładowarki, ponieważ może to spowodować obrażenia ciała, porażenie prądem, pożar lub uszkodzenie ładowarki.
8. Nie zaleca się korzystania z ładowarki w łazience lub innych miejscach o dużej wilgotności, ponieważ może to doprowa­dzić do porażenia prądem, pożaru lub uszkodzenia ładowarki.
9. Nie zaleca się dotykania ładowarki mokrymi rękami, aby uniknąć porażenia prądem.
10. Nie wolno modyfikować przewodu zasilania lub stawiać na nim ciężkich przedmiotów, ponieważ może to wywołać pora­żenie prądem lub pożar.
11. Odłączyć ładowarkę z gniazdka zasilania przed rozpoczęciem jej czyszczenia lub konserwacji.
PL
12. Nie odłączać ładowarki poprzez pociąganie za przewód, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie oraz pora­żenie prądem lub pożar. W celu odłączenia chwycić mocno za korpus ładowarki.
CZYSZCZENIE I KONSERWACJA
Telefon komórkowy, bateria i ładowarka nie są odporne na działa­nie wody. Nie zaleca się ich używania w łazience lub innych miej­scach o bardzo wysokiej wilgotności, a także unikać zamoczenia w czasie dużych opadów deszczu. Do czyszczenia telefonu, baterii i ładowarki stosować miękką i suchą szmatkę. Do przemywania telefonu nie używać alkoholu, rozcieńczalnika, benzenu lub innych rozpuszczalników. Brudne gniazdko powoduje gorsze przewodzenie prądu, spadek mocy, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia ponowne naładowanie. Zaleca się regularne czyszczenie gniazdka. Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w wyrobie, jego charakterystyce i konstrukcji. Odpowiednie dane mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia. (Smartphone nie jest wodoodporny).
UWAGA! Wszystkie ilustracje w tej instrukcji załączono tylko dla orientacji. Podane informacje mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia.
UWAGI DOTYCZĄCE UTYLIZACJI
Starsze urządzenia, na których znajduje się sym­bol jak pokazano na rysunku, nie można wyrzucić z odpadami domowymi. Należy oddać je do kon­kretnego składowiska (skontaktować się z lokalnymi władzami) lub do sprzedawcy. Te strony zapewnią bezpieczną utylizację bez szkody dla środowiska.
PL
WYGLĄD I PRZYCISKI
1. Przycisk zasila nia - długie
przytrzymanie włączanie / wyłączanie telefonu, krótkie naciśnięcie wygaszenie / włączenie ekranu.
2. Głośnik
3. Ekran dotykowy – na ekranie
można umieszczać widgety, ikony skrótów do wybranych aplikacji.
4. Mikrofon
5. Przycisk ME NU – przywołuje
na ekran menu podręczne
zależne od aktualnej funkcji, czy stanu telefonu.
6. Przycisk HO ME – powrót do ekrany głównego.
7. Przycisk BAC K – powrót do poprzedniego menu.
8. Aparat tylni
9. Lampa błyskowa
10. Gniazdo słuchawek
11. Gniazdo USB/ładowania
12. Przyciski głoś ności
13. Głośnik
PL
PIERWSZE URUCHOMIENIE
UWAGA! Zanim przejdziesz do dalszej części upewnij sie, że
urządzenie jest wyłączone.
OTWIERANIE POKRYWY BATERII
1. Trzymając mocno urządzenie klapką baterii do góry, znajdź
szczelinę i podważ delikatnie klapkę paznokciem.
2. Po usłyszeniu kliknięcia oznaczającego zwolnienie zaczepu,
przesuwaj dalej paznokieć wzdłuż połączenia klapki z korpu­sem telefonu.
3. Kolejne kliknięcia oznaczają zwolnienie następnych zaczepów.
4. Po zwolnieniu wszystkich zaczepów, zdejmij klapkę.
INSTALACJA KARTY SIM
1. Karty SIM1 i SIM2 należy umiemszać złotymi stykami do dołu
w kierunku pokazanym przez strzałki.
2. Zachowaj szczególną ostrożność wkładając karty SIM.
OSTRZEŻENIE: Przed wyjęciem karty SIM należy wyłączyć tele­fon. Nie wolno wkładać i wyjmować karty SIM przy podłączonym zewnętrznym źródle zasilania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie karty.
MONTAŻ BATERII
1. Włóż baterię do wnętrza komory baterii w taki sposób, aby
styki baterii były w kontakcie z gniazdami urządzenia.
2. Wciśnij baterię do dna komory baterii. Czynność ta nie powin
na wymagać dużej siły. W razie wyczucia oporu, wyjmij baterię i sprawdź położenie styków.
ZAMYKANIE POKRYWY BATERII
1. Przyłóż pokrywę baterii do urządzenia.
2. Delikatnie naciskaj pokrywę baterii, aż usłyszysz klik nięcię
oznaczające zamknięcie zaczepu. Wciskaj kolejno na każdym rogu oraz boku urządzenia.
PL
POSTĘPOWANIE Z AKUMULATOREM I ŁADOWANIE
Przed włączeniem po raz pierwszy, należy całkowicie naładować baterię. Wystarczy podłączyć załączoną w zestawie ładowarkę do gniazda USB urządzenia. Dwa pierwsze ładowania powinny trwać zawsze do 100% pojemności baterii.
UWAGA! Załączona w zestawie bateria jest konstrukcji litowo-
-polimerowej. Do ładowania należy używać załączonej ładowarki.
Dopuszcza się stosowanie innych łądowarek o tych samych pa­rametrach. W trakcie ładowania bateria się nagrzewa i nie jest to niebezpieczne dla urządzenia. Podłączenie ładowarki o złych parametrach może spowodować zniszczenie urządzenia, a także jest niebezpieczne dla użytkownika. Po zakończeniu ładowania, ikonka baterii będzie się świecić na zielono i będzie nieruchoma. Dla przedłużenia żywotności zalecamy całkowite rozładowanie akumulatora przed jego ponownym naładowaniem.
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE TELEFONU
Naciśnij i przytrzymaj klawisz ZASILANIA, aby włączyć telefon. Powtórzenie tej czynności przy włączonym telefonie spowoduje jego wyłączenie. Jeżeli telefon został włączony bez zainstalowania karty SIM, po uruchomieniu na ekranie pokaże się przypomnienie o konieczności włożenia karty SIM. Włączenie telefonu z zainsta­lowaną kartą SIM powoduje, że telefon samodzielnie rozpozna dostępną kartę. Następnie na ekranie pokaże się następujący komunikat:
WPROWADŹ PIN1 – jeżeli skonfigurowano hasło do karty SIM. WPROWADŹ HASŁO – jeżeli skonfigurowano hasło dostępu do
telefonu.
WYSZUKAJ SIEĆ – telefon szuka odpowiedniej sieci.
UWAGA: Pojawienie się na ekranie nie znikającego symbolu wy-
krzyknika po włączeniu telefonu oznacza wystąpienie błędu.
10
PL
POŁĄCZENIE PRZEZ PORT USB
Użyj portu USB do połączenia telefonu z komputerem. Pojawi się ikona USB na następującym ekranie:
Przeciągnij pasek statusu z góry na dół i naciśnij Touch for other USB option, po czym pojawi się następujący ekran:
Interfejs pokaże połączenie z komputerem poprzez USB, połą­czenie domyślne to urządzenie multimedialne (MTP). Wybierz odpowiednią dla siebie opcję po czym naciśnij OK.
11
EN
WARNING! Product design and technical parameters can change without notice. Concerns mainly, technical parameters, software, drivers, and user’s manual. This user manual is for general orienta­tion on the handling of products. Products and accessories may differ from those described in the manual. The manufacturer can not be held liable by way of compensation for any inaccuracies resulting from errors in the descriptions found in this manual.
WARNING! This guide contains information about important safety measures and proper use of the product, to avoid accidents. Please read this manual before using the device.
SAFETY GUIDE
1. If your mobile phone is lost or stolen, please contact the telecommunications authorities or a sales agent immediately to have a hold on the phone and the SIM card. This will prevent economic loss caused by unauthorized calls made from your mobile phone.
2. When you contact the telecommunications authorities or a sales agent, they will need to know the IMEI number of our mobile phone (remove battery to expose number located on the label on back of phone). Please copy this number and keep in a safe place for future use.
3. In order to avoid the misuse of your mobile phone please take the following preventative measures:
4. Set the PIN number of your mobile phone’s SIM card and change this number immediately if it becomes known to a third party.
5. Please keep the phone out of sight when leaving it in a vehicle. It is best to carry the phone with you, or lock it in the trunk.
12
EN
SAFETY WARNINGS AND NOTICES
Before using your mobile phone, read and understand the following notices carefully to ensure you will use it safely and properly.
GENERAL ATTENTION
1. Only the battery and battery charger specified by our company should be used in your phone. Other products might result in battery leakage, overheating, fire or explosion.
2. To avoid your phone malfunctioning, or catching fire, please do not violently impact, jolt or throw your phone.
3. Please do not place the battery, mobile phone, or charger in a microwave oven or high-pressure equipment. Otherwise it could lead to unexpected accidents such as damage to the circuitry or fire hazard.
4. Please do not use your phone near flammable or explosive gases, otherwise it could cause malfunction of your phone or fire hazard.
5. Please do not subject your phone to high temperatures, high humidity or dusty places; otherwise this may lead to the malfunction of your phone.
6. Keep your phone out of the reach of small children. Your phone is not a toy. Children could hurt themselves.
7. To avoid your phone falling and malfunctioning or being damaged, please do not place it on uneven or unstable surfaces.
NOTICES WHEN USING YOUR PHONE
1. Turn off your mobile phone where the phone is not allowed, such as, on the airplane or in hospitals. Using the mobile phone in those places may impact the normal operation of electronic devices and medical instruments. Follow relevant regulations when using your mobile phone in those places. Your mobile phone has the auto turn-on feature. Check your alarm clock settings to confirm that your mobile phone will not be turned on automatically during flight.
2. Please do not use your mobile phone near the weak signal or high precision electronic devices. RF interference might
13
Loading...
+ 30 hidden pages