LG DP571T User manual [sv]

ANVÄNDARHANDBOK
Bärbar DVD spelare
Var vänlig och läs denna användarhandbok innan du sätter igång att använda apparaten och behåll den för framtida användning.
MODELL
DP570T DP571T
P/NO : MFL64940815
Säkerhetsåtgärder
VARNING
RISK FÖR ELEKTRISK STÖT
ÖPPNA INTE
VARNING: FÖR ATT MINSKA RIKEN FÖR
ELEKTRISKA STÖTAR. TA INTE BORT HÖLJET (ELLER BAKSIDAN). DET FINNS INGA DELAR INUTI SOM KAN SERVAS AV ANVÄNDAREN. LÅT BEHÖRIG SERVICEPERSONAL UTFÖRA SERVICEARBETET.
Blixtsymbolen med pilspets inuti en liksidig triangel varnar användaren angående icke­isolerad farlig spänning inuti produktens hölje och att den är tillräcklig för att utgöra en risk för elektriska stötar.
Utropstecknet inuti en liksidig triangel drar användarens uppmärksamhet till viktiga funktions- och underhållsinstruktioner (service) i de trycksaker som medföljer apparaten.
VARNING: FÖR ATT FÖRHINDRA RISK FÖR BRAND ELLER ELEKTRISKA STÖTAR, SKA MAN INTE UTSÄTTA DENNA PRODUKT FÖR REGN ELLER FUKT.
VARNING: Installera inte denna utrustning i ett begränsat utrymme, t.ex. bokhylla eller motsvarande.
VARNING: Blockera inte några ventilationshål. Installera enligt tillverkarens anvisningar. Hål och öppningar i höljet är avsedda för ventilation, för att säkerställa tillförlitlig användning av produkten och för att skydda den från överhettning. Öppningarna får aldrig blockeras genom att man placerar produkten på en säng, soffa, matta eller liknande yta. Produkten får aldrig byggas in, t ex i en bokhylla eller stativ om inte riktig ventilation
tillhandahålles och tillverkarens anvisningar följs.
VARNING: Den här produkten använder ett lasersystem. För att säkerställa att du använder produkten på rätt sätt, ska du läsa bruksanvisningen noga och spara den som framtida referens. Om enheten kräver underhåll ska du kontakta ett auktoriserat servicecenter. Användning av kontroller, justeringar eller andra förfaranden än de som beskrivs häri kan leda till exponering för farlig strålning. För att undvika att man direkt utsätts för laserstrålen, bör man inte försöka öppna höljet. Synlig laserstrålning när höljet är öppet. TITTA INTE IN I STRÅLEN.
VARNING: Apparaten får inte utsättas för vatten (dropp eller stänk) och inga föremål fyllda med vätska, t.ex. vaser, får placeras på apparaten.
VARNING!
• Ventilationen ska inte förhindras genom att du täcker över ventilationsöppningar med tidningar, dukar, draperier m.m.
• Inga föremål med öppna lågor, som t ex tända ljus ska placeras på apparaten.
• Använda batterier ska kasseras på säkert sätt och inte förbrännas. Uppmärksamhet ska visas till miljöaspekter vid kassering av batterier.
• För högt ljud i hörlurar kan orsaka förlust av hörsel.
• Batterierna ska inte utsättas för stark värme, som t ex solsken, brand eller liknande.
• Avlägsna inte inbyggt batteri från produkten, för din egen säkerhet. Om du behöver ersätta batteriet, tag med produkten till närmaste auktoriserad LG Elektronics kundtjänst
eller¨återförsäljare för hjälp.
VIKTIG anmärkning beträffande nätsladden För de flesta apparater rekommenderas att de
placeras på en dedikerad krets;
Det vill säga en enda krets som strömmatar endast den apparaten och som inte är kopplad till några andra utgångar eller förgreningar. Kontrollera sidan med specifikationer i bruksanvisningen om du är osäker om vad som gäller. Överbelasta inte vägguttag. Överbelastade vägguttag, lösa eller skadade vägguttag, förlängningssladdar, slitna nätsladdar eller skadad eller sprucken sladdisolering är farligt. Vilket som av dessa tillstånd kan resultera i elektriska stötar eller brand. Undersök regelbundet apparatens elsladd. Om sladden verkar skadad eller sliten ska du koppla ur den, sluta använda apparaten och få sladden utbytt mot exakt rätt typ av sladd av en auktoriserad servicetekniker. Skydda elsladden från fysisk eller mekanisk felanvändning, t ex att böja, slå knutor på, klämma, klämma i dörrar eller gå på sladden. Ägna extra uppmärksamhet åt kontakter, vägguttag och de punkter där sladden går ut från apparatens hölje. För att koppla bort enheten från nätström, dra ut nätsladdskontakten. Se till att kontakten är lättåtkomlig på den plats där du installerar produkten.
Denna enhet är utrustad med ett bärbart batteri och laddningsaggregat.
Ta ut batteriet försiktigt ur enheten.
Ta ur det gamla batteriet eller batterisatsen och följ anvisningarna - gör tvärtom jämfört med då du tog ur det. För att förhindra nedsmutsning av miljön och möjlig fara för människor och djur skall du se till att det gamla batteriet kommer till en för ändamålet avsedd uppsamlingsplats. Gör dig inte av med batteriet i hushållsavfallet. Vi rekommenderar dig att använda system för utbyte av batterier och laddningsaggregat.
2
Varning angående utbyte av litiumbatteri
• Det finns risk för explosion vid felaktigt batteribyte.
• Byt endast ut batteriet mot ett av samma typ.
• Ytterligare varningar finns bredvid batteriet om det är avsett att bytas ut av användare.
Kassering av din gamla apparat
1. När den här symbolen med en överkryssad soptunna på hjul sitter på en produkt innebär det att den regleras av Europadirektiv 2002/96/EC.
2. Alla elektriska och elektroniska produkter bör kasseras via andra vägar än de som finns för hushållsavfall, helst via för ändamålet avsedda uppsamlingsanläggningar som myndigheterna upprättar.
3. Rätt bortskaffande av din gamla apparat hjälper till att förhindra eventuella negativa konsekvenser för miljön och människors hälsa.
4. För mer detaljerad information om bortskaffning av din gamla apparat kontaktar du kommunen, renhållningsverket eller affären där du köpte produkten.
LG Electronics förklarar härmed att denna/dessa produkt(-er) är tillverkade i enlighet med de huvudsakliga kraven och andra relevanta bestämmelser i Directive 2004/108/EC, 2006/95/EC and 2009/125/ EC.
Europeiskt ombud: LG Electronics Service Europe B.V. Veluwezoom 15, 1327 AE Almere, The Netherlands (Tel : +31–(0)36–547–8888)
Tillverkad på licens från Dolby Laboratories. ”Dolby” och symbolen med dubbla-D är varumärken som tillhör Dolby Laboratories.
“DVD Logo” är DVD Format/Logo Licensing Corporation’s varumärke.
DivX är ett inregistrerat varumärke för DivX, Inc. och används under licens.
Inledning
Om symbolen
“ ” kan visas på TV:n under användning och indikerar att funktionen som beskrivs i bruksanvisningen inte är tillgänglig för den skivan.
Regionkoder
Den här enheten har en regionskod tryckt på baksidan av enheten. Den här enheten kan endast spela DVD-skivor med samma märkning som på baksidan av enheten eller med märkningen “ALL”.
• De flesta DVD-skivor har en väl synlig märkning på fodralet med en jordglob med ett eller flera nummer. Detta nummer måste matcha enhetens regionskod, annars kan inte skivan spelas upp.
• Om du försöker spela en DVD-skiva med en annan regionskod visas meddelandet “Check regional code” på tv-skärmen.
Copyright
Det är enligt lag förbjudet att kopiera, sända, visa, sända via kabel, spela inför publik eller hyra ut copyrightskyddat material utan tillstånd. Denna produkt är försedd med copyrightskydd som utvecklats av Macrovision. Signaler för kopieringsskydd har spelats in på vissa skivor. När man spelar in och spelar upp bilderna från dessa skivor på en enhet blir bilden brusig. Denna product innehåller teknologi som är copyright skyddad av US’ och andra länders lagar om ”Immaterial-rätter”. För att använda sig av denna skyddade teknologi måste tillstånd inhämtas från Macrovision och är avsett för användning i hemmet och andra likande, begränsade användningsområden, Andra användningsområden måste auktoriseras av Macrovision. Tekniska ändringar eller demontering av enheten är förbjudna.
Symboler som används i denna handbok
Ett avsnitt vars titel har en av följande symboler är endast tillämplig för skivor eller filer som representeras av symbolen.
ALL
DVD
DivX
ACD
MP3
WMA
Alla skivor och filer
DVD-Video, DVD±R/RW med Video inställning eller stängd VR inställning
DivX-filer
Ljud CD-skivor
MP3-filer
WMA-filer
3
Innehållsförteckning
Säkerhetsåtgärder ...................................................................................2
Inledning ..................................................................................................3
Innehållsförteckning ................................................................................4
Olika slags spelbara skivor .....................................................................4
Huvudenhet .............................................................................................5
Fjärrkontroll .............................................................................................6
Anslutning till el .......................................................................................7
Insättning av batterier ..............................................................................8
Uppladdningsbart batteri .........................................................................8
Öppnar LCD panelen ..............................................................................8
Ansluta enheten ................................................................................ 9-10
Välja funktionsinställning .......................................................................10
Visa skivinformation ..............................................................................11
Anpassa språkinställningarna ..........................................................11-12
Spela en skiva ................................................................................. 13-14
Spela en DivX-videofil ...........................................................................15
Lyssna på musikskivor eller filer ...........................................................15
Visa foto-filer .........................................................................................16
Använda en USB Flash-enhet ...............................................................16
USB Direktinspelning ............................................................................17
Justera DVB-T eller DAB inställningarna - mer du kan göra .......... 17-19
Språkkoder ............................................................................................20
Landskoder ............................................................................................20
Felsökning .............................................................................................21
Tekniska data ........................................................................................21
Använda i en bil på ett huvudstöd .........................................................22
Installation av konsol för att hindra LCD panelen från att skaka ...........23
Olika slags spelbara skivor
DVD-VIDEO (8 cm/12 cm skiva) Filmskivor som kan köpas eller hyras.
DVD±R (8 cm/12 cm skiva) – Videoinställning och stängd enbart – Stöder även 2-skiktsskiva – DVD±R skivor som innehåller fi lm, musik och fotofi ler.
DVD-RW (8 cm/12 cm skiva) – VR-, Video-inställning och stängda enbart – DVD-RW skivor som innehåller fi lm, musik eller fotofi ler.
DVD+RW (8 cm/12 cm skiva) – Videoinställning enbart – DVD+RW skivor som innehåller fi lm, musik eller fotofi ler.
Ljud CD (8 cm/12 skiva)
CD-R/RW (8 cm/12 cm skiva) CD-R/RW skivor som innehåller ljudtitlar, fi lm, musik eller fotofi ler.
4
Huvudenhet
LISTLIST
/
DVB-TDVB-T
LCD-skärm
a
Menyknappar
b
ENTER: Bekräftar menyval.
b B vV (vänster/höger/upp/ner): Väljer ett alternativ i menyn.
Uppspelningsknappar
c
N / X (Play/Pause): Startar uppspelning. Pausar tillfälligt uppspelning,
• tryck igen för att lämna pausläget. x (Stop): Stoppar uppspelning.
• . (Skip): Söka bakåt* eller återgå till början av aktuellt kapitel eller
• spår eller till föregående kapitel eller spår. > (Skip): Söka framåt* eller gå till nästa kapitel eller spår.
* Tryck och håll knappen i ca. två sekunder.
Indikator för batteriladdning och ström
d
Laddningslampan blir röd under uppladdningen och kommer att släckas
• när uppladdningen är klar. (Mer information fi nns på sidan 8.) Indikatorlampan lyser grönt när adaptern är påslagen.
Funktionsknappar
e
SETUP(INSTÄLLNINGAR): Tryck för att få upp eller gå ur
• inställningsmenyn. DISPLAY(SKÄRM): Tryck för att få upp 'On-Screen Display' (visning på
• skärmen). TITLE/LIST: Tryck för att ta fram titelmenyn.
• Visar kanalförteckningen. MODE: Växlar uppspelningssätt (DVB-T, DAB eller Disc).
• COLOR/BRIGHT: Tryck för att visa menyn för inställning av ljusstyrka och
• färg i LCD displayen.
* För att justera LCD-skärmens färg eller ljusstyrka trycker du flera gånger
på COLOR/BRIGHT på huvudenheten för att visa ljusstyrke- eller färgmenyn och använd därefter b B för att ställa in värdet. Tryck på
ENTER för att bekräfta inställningen.
Fjärrsensor: Peka här med fjärrkontrollen. För att styra enheten med hjälp
f
av fjärrkontrollen, vik inte ner LCD panelen.
Skivlucka
g
.
CD OPEN
h
Högtalare
i
DVB-T: Anslut en extern antenn eller RF-kabeladaptern.
j
USB Port: Anslut en USB-fl ashenhet.
k
1/I (Power): Tryck på ON eller OFF för att sätta på eller stänga av enheten.
l
w VOL (Volume): Använd för att ställa in ljudvolymen i de inbyggda
m
: Öppnar skivluckan.
högtalarna och i hörlurar.
i (Hörlurar): Anslut hörlurar.
n
AV OUT: Koppla till en TV med video- och audioingång.
o
DC 12V IN: Anslut nätadaptern eller biladaptern.
p
5
zl{|w
mh}
mh}
jslhy
kpzwsh
ylwlh{
tp
hGGGGGi
puklVvvt
jo
joUGspz{
wyvnU
yhukvt
thyrly
zlhyjo
{l{
R
R
T
T
m/M
Fjärrkontroll
jo
zl{|w
mh}
thyrly
ylwlh{
hGGGGGi
wyvnU
yhukvt
l l l l l l l a l l l l l l l
POWER (1): Slår på och stänger av enheten. AUDIO (
): Väljer språk för ljudspåret eller en
ljudkanal.
SUBTITLE ( ANGLE (
): Väljer språk för textremsa.
): Väljer en DVD-kameravinkel om
tillgänglig. SKIP (. / >): Gå till nästa eller föregående
kapitel eller spår.
kpzwsh
zlhyjo
puklVvvt
joUGspz{
mh}
jslhy
{l{
tp
a
b
c
d
SCAN (
l l l l l l l b l l l l l l l
SETUP: Tar fram eller lämnar Setup-menyn.
): Söka bakåt eller framåt.
MENU: Visar DVD-menyn. CH (+/-): Söker ned genom de sparade kanalerna. CH. LIST: Visar kanalförteckningen. vV b B: Navigera i menyerna. FAV (+/-): Ställer in dina favoritkanaler. ENTER (
): Bekräftar menyval.
RETURN (O): Tryck för att gå bakåt i menyn eller
lämna menyn. DISPLAY: Tar fram skärmvisningen.
l l l l l l l c l l l l l l l
PAUSE/STEP (X): Pausar uppspelningen tillfälligt / tryck upprepade gånger för uppspelning bildruta för bildruta.
PLAY (N): Startar uppspelning. STOP (x): Stoppar uppspelning. Sifferknappar: Väljer numrerade alternativ i
menyn.
MODE: Växlar inställning CLEAR: Tar bort ett spårnummer i Program-listan.
l l l l l l l d l l l l l l l
TITLE: Visar skivans titelmeny. MARKER: Markerar en punkt under uppspelning. SEARCH: Visar menyn [Marker Search].
TEXT
( ): Växlar mellan teletext läge och normal
TV bild.
REPEAT: Upprepar kapitel, spår, titel eller alla. A-B: Upprepar ett avsnitt.
INDEX/ZOOM
( ): Går till index bilden eller till
sidan 100 i teletext läge. Förstorar videobild i skiv­läge.
( ): Visar teletextsidor ovanpå TV bilden.
MIX PROG.: Tryck för att redigera program. RANDOM: Spelar upp spår i slumpvis ordning. VIRTUAL SURROUND: Tryck upprepade
gånger på knappen för att byta mellan de olika ljudeffekterna. (Hänvisning till sidan 14)
Sätta in batteriet i fjärrkontrollen
Kläm ihop batterihållaren och dra i fliken för att ta ur batterihållaren. Sätt i batteriet och se till att + på batteriet överensstämmer med märkningen + i batterihållaren. Sätt tillbaka batterihållaren med batteriet i fjärrkontrollen och se till att den är helt insatt.
• Ersätt fjärrkontrollens batteri med ett 3 V litium knappcellsbatteri tex CR. 2025 eller liknande.
• Bortskaffa batteriet i överensstämmelse med lokala lagar. Försök inte bränna batteriet.
Varning : Batteriet som används i denna apparat kan orsaka brand eller kemisk brännskada om det hanteras på fel sätt. Ladda inte upp, nedmontera inte, förbränn inte och värm inte till över 100 °C. Ersätt batteriet endast med Matsushita Elec. Ind. Co., Ltd. (Panasonic), reservdelsnr CR. 2025. Om du använder ett annat batteri kan leda till risk för brand eller explosion. Kassera använda bat­terier. Håll batterierna borta från barn. Plocka inte isär och försök inte bränna.
6
Anslutning till el
Inkoppling av växelströmsadapter
Koppla den medföljande växelströmsadaptern från apparaten till ett vägguttag.
Anslut till bilens uttag för cigarettändare.
Ansluts till strömkällan.
Anslut till DC 12 V IN-uttaget.
Strömkabelns
frigöringsknapp
* Faktisk produkt kan skilja sig från den som visas i bilden.
Nätadapter
• Denna nätadapter drivs med 100 - 240 V växelström, 1.0 A, 50 / 60 Hz.
• Kontakta en återförsäljare av elektriska produkter för hjälp med att välja en lämplig nätadapter eller strömkabel.
• Tillverkad av NANJING WANLIDA TECHNOLOGY CO., LTD.
Anslut biladaptern
Denna enhet och dess biladapter är konstruerade för att användas i fordon med 8,5 - 15 V negativ jordning. Detta är standard för de flesta fordon. Om ditt fordon har en annan typ av elsystem så kan det inte användas.
Biladapter
• Denna biladapter fungerar med 8,5 - 15 V likström.
• Kontakta en återförsäljare av elektriska produkter för hjälp med att välja en lämplig biladapter.
• Tillverkad av GRAND POWER ELECTRONIC TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD.
Varning!
• För att förhindra elstötar och möjlig skada på enheten eller fordonet ska du alltid koppla bort biladaptern från uttaget för cigarettändare innan du tar bort kontakten från enheten.
• En 3 A, 250 V säkring finns installerad i biladaptern som skydd.
• Se till att biladaptern är bortkopplad från bilens uttag för cigarettändare, medan du startar motorn.
• Använd inte enheten när bilbatteriet är urladdat. Strömspikar från bilgeneratorn kan göra att likströmssäkringen går.
• Om fordonets matarspänning sjunker under cirka 10 volt, fungerar eventuellt inte enheten på rätt sätt.
• Lämna inte enheten på en plats där temperaturen överstiger 40 °C (104 °F), pickup-enheten kan i så fall skadas.
Exempel inkluderar:
- Inuti en bil med stängda fönster och i direkt solljus.
- Nära en uppvärmningsanordning.
7
Insättning av batterier
Följande bild visar hur du sätter in eller tar ur batterierna. Du kan sätta in eller ta ur batterierna som följer
Sätta in / ta ur
Uppladdningsbart batteri
• Dess inbyggda uppladdningsbara batteri ger dig friheten att skicka runt den och spela upp filerna utan strömkabel.
• Det invändiga, uppladdningsbara batteriet börjar laddas först när adapter är ansluten till nätspänning.
• Batteriernas driftstid är:
- ca 2 timmar 30 minuter (endast DP570T)
- ca 4 timmar (endast DP571T)
• Maximal speltid:
- ca 3 timmar (endast DP570T)
- ca 5 timmar (endast DP571T)
• Batteriernas laddningstid:
- ca 2 timmar (endast DP570T)
- ca 2 timmar 30 minuter (endast DP571T)
• Användningstid på batteri kan variera beroende på batterikondition, användn­ingssätt och omgivande förhållanden.
• Batteriindikatorn lyser rött under laddning. När batteriet är fulladdade lyser indikatorn med grönt ljus.
• När återstående batteritid är under 5 sekunder, kommer “ (kontrollera batteri) att visas på skärmen.
Check Battery”
Öppnar LCD panelen
För att öppna LCD panelen placera spelaren på ett stabilt underlag och gör följande.
Ställ LCD panelen i vertikalt läge och dra sedan LCD panelen framåt. Ställ sedan ner den med önskad vinkel på skärmlocket.
• När du slutat använda enheten, ställ tillbaka LCD panelen i sitt ursprungliga läge.
• Lämna inte LCD panelen i uppåtvänt läge då plötsliga stötar kan skada densamma.
8
Ansluta enheten
DVB-T
Audio och Video Anslutningar på din TV
Anslut AV-uttaget på din enhet till motsvarande ingång på din TV enligt anvisning nedan.
Audio/Video kabel (medföljer icke)
Audio/Video Adapter
Antennanslutning
Anslut TV antennen till DVB-T uttaget på spelaren efter att ha valt ett mellan A och B som visas nedan.
A: Anslut inomhusantennkabeln och använd en RF hub, som medföljer. B: Anslut en medföljande extern antennkabel.
Antenn Antenn
TV kabel för
vägguttag
Plattledning
(300Ω)
300 / 75Ω Adapter
(medföljer inte)
ELLER ELLER
Anslut till AV OUT-uttaget.
Extern antennkabel
RF kabelhub
DVB-T
9
Allmänt om digital utsändning
Bild och ljud
Digital TV har en transmissionsteknologi som ersätter den traditionella analoga tekniken. Detta betyder att flera TV kanaler, radiokanaler och andra digitala tjänster kan sändas på samma utrymme som bara rymde en kanal tidigare. Som konsument får du tillgång till många fler kanaler och tjänster än tidigare samtidigt som de tas emot med perfekt bild och ljudkvalitet.
Täckning
Innan du köper denna produkt utgår vi ifrån att du har underrättat dig om vilka digitala utsändningar som täcker din region.
Antenn / Signalkälla
Beroende på mottagningsförhållandena kan din enhet anslutas till en enkel inomhusantenn eller till ett befintligt utomhusantennsystem. Om du bor i en våning bör du kontrollera att de markbundna digitala signalerna kommer fram till ditt antennuttag i väggen. Om du har ett eget antennsystem måste du säkerstäl­la att det är utrustad med antenner, filter och/eller förstärkare som kan hantera de frekvenser som de digitala kanalerna sänder på.
Kabel-TV
Observera att denna enhet inte är byggd för att ta emot vanliga digitala kabel­TV-signaler (QAM-signal). Trots detta kan operatörer i mindre kabelnätverk ha valt att distribuera den digitala marksignalen (COFDM-signal) i nätverket. I detta fall kan apparaten mycket väl användas. Kontrollera med din hyresvärd om du är osäker på typen av TV-signal som kom­mer till ditt vägguttag.
Välja funktionsinställning
Du måste välja ett av driftslägena före användning. Tryck på MODE upprepade gånger för att ändra inställning bland DVB-T, DAB eller Disc.
Disc (skiva): Du bör välja skivläge innan du använder uppspelningsfunktion- erna eller skivinställning.
DVB-T: Du bör välja DVB-T läget innan du ser på TV kanaler eller använder TV inställningen.
DAB: Du bör välja DAB läget innan du lyssnar på radio eller använder radio inställningen.
10
Visa skivinformation
FJÄRRKONTROLL
1 Tryck på DISPLAY under uppspelning: DISPLAY 2 Välj en post: 3 Justera inställningarna för visningsmeny:
4 För att återgå: DISPLAY
Visa skivinformation – fler funktioner du kan använda
Du kan välja ett alternative genom att trycka vV, byta eller välja inställning genom att trycka b B eller använda nummerknapparna (0-9).
Aktuell titel nummer/totalt antal titlar
Aktuellt kapitelnummer/totalt antal kapitel Förfluten uppspelningstid
Vald totaltid aktuell title/fil
Valt språk för ljudspår eller kanal
Vald undertext
Vald vinkel/totalt antal vinklar
v V b B / ENTER
Anpassa språkinställningarna
FJÄRRKONTROLL
1 Visar setup-menyn: SETUP 2 Välj ett önskat alternativ på den första
nivån: 3 Gå till andra nivån: 4 Välj ett önskat alternativ på den andra
nivån: 5 Gå till tredje nivån: 6 Ändra inställningen:
Justera inställningarna – fler inställningar du kan använda
När du sätter på enheten första gången (tillval)
Menyn för språkval visas när du sätter på enheten första gången. Du måste välja ett språk för att använda enheten. Använd vV b B för att välja ett språk och tryck därefter på ENTER. Därefter visas bekräftelsemenyn. Använd b B för att välja [Ange] och tryck därefter på ENTER.
Anpassa språkinställningarna
Menyspråk – Välj ett språk för inställningsmenyn och skärmvisningen. Skivljud/Disk Subtitel/Skivmeny – Välj ett språk för skivljud, textremsa eller
meny.
[Original]: Syftar på originalspråket som skivan spelades i. [Övriga]: För att välja ett annat språk, trycker du på sifferknapparna och
därefter på ENTER för att ange motsvarande 4-siffriga nummer enligt språk­kodlistan. (se sidan 20) Om du gör ett misstag medan du anger ett nummer trycker du på CLEAR flera gånger för att radera siffrorna en efter en och sedan korrigera.
[Av] (för skivans textremsa): Stänga av textremsa.
v V
B
v V
B v V / ENTER
11
Anpassa visningsinställningarna
TV-bildformat – Välja bildformat baserat på Tv-skärmens format.
[4:3]: Välj när en standard 4:3 TV är ansluten. [16:9]: Välj när en 16:9 bredbilds-TV är ansluten
Visningsläge – Om du valde 4:3, måste du definiera hur du vill att bredbildsprogram och -filmer ska visas på TV-skärmen.
[Letterbox]: En widescreen-bild visas med svarta band överst och underst på skärmen. [Panscan]: Med detta alternativ fylls hela 4:3-skärmen, och bilden klipps av så som krävs.
Justera ljudinställningarna
DRC (Dynamic Range Control) – Gör ljudet tydligt när volymen är nerskruvad
(endast Dolby Digital). Ställ in [På] för att få denna effekt. Vocal – Ställ endast på On när en flerkanalskaraoke-DVD spelas. Karaoke-
kanalerna på skivan mixas till normalt stereoljud.
Justera låsinställningarna
Du måste ställa in alternativet [Områdeskod] för att använda låsalternativen. Välj alternativet [Områdeskod] och tryck därefter på B. Ange ett fyrsiffrigt lösenord och tryck därefter på ENTER. Ange det igen och tryck på ENTER för att bekräfta. Om du gör ett misstag när du skriver in numret, trycker du på CLEAR för att korrigera det. Om du har glömt ditt lösenord kan du återställa det. Ta först bort skivan från enheten. Välj “Lock”-ikonen i “Setup” menyn. Skriv in det sexsiffriga numret ”210499” och lösenordet kommer att tas bort.
Klassificering – Välj en klassificeringsnivå. Ju lägre nivå, desto striktare klassificering. Välj [Unlock] för att inaktivera klassificeringen.
Lösenord – Ställer in och ändrar lösenord för låsinställningarna.
[Ny]: Mata in ett nytt 4-siffrigt lösenord med sifferknapparna och tryck på ENTER. Mata in lösenordet igen för att bekräfta.
[Byta]: Mata in det nya lösenordet två gånger efter att du angett det befintliga lösenordet.
Områdeskod – Välj en kod för det geografiska området som klassificeringsnivå för uppspelning. Detta avgör vilka områdesstandarder som används för att klas­sificera DVD-skivor som styrs av barnspärr. (Se sidan 20)
Justera andra inställningar
Inspelnings Kvalité – Du kan välja bit-hastighet för USB-direktinspelning.
Högre bit-hastighet ger bättre ljud men använder mer utrymme på USB­Flashenheten. För USB-direktinspelning, se sidan 17.
DivX VOD
Om DIVX VIDEO: DivX® är ett digital videoformat skapat av DivX,Inc. Detta är en DivX Certifierad enhet som spelar upp DivX video. Besök www.divx.com för ytterligare information och mjukvaruverktyg för att konvertera dina DivX videor. OM DIVX VIDEO-ON-DEMAND (Video på begäran): Denna DivX Certified ® enhet måste registreras för att spela DivX Video-on-Demand (VOD) innehåll. För att generera en registreringskod, leta rätt på DivX VOD avsnittet i “Setup” menyn. Gå till vod.divx.com med denna kod för att slutföra registreringsprocessen och för att lära dig mer om DivX VOD.
[Registrera]: Visar spelaren registreringskod. [Avregistrera]: Deaktivera din spelare och visa deaktiveringskoden.
12
Spela en skiva
FJÄRRKONTROLL
1 Sätt i en skiva: ­2 Starta uppspelning:
3 Stoppa uppspelning:
Spela en skiva – fler inställningar du kan använda
Avbryter uppspelningen
Tryck på STOP (x) för att stoppa uppspelning, enheten spelar in stoppunkten beroende på skivan. “ Xx ” visas kort på skärmen. Tryck på PLAY (N) för att fortsätta spela upp (från stopp-punkten). Om du trycker på STOP (x) igen eller matar ut skivan (“ x ” visas på skärmen) så raderas stopp-punkten. (Xx =Återuppta från stopp, x =fullständigt stopp) Den punkt där du fortsätter att spela upp från kan tas bort om du trycker på en knapp (t.ex. POWER, OPEN osv.).
Spela en DVD-skiva som har en meny
De flesta DVD-skivor har numera menyer som laddas först innan filmen börjar spelas. Du kan navigera dessa menyer med hjälp av vV b B eller sifferknap­parna för att markera ett alternativ. Tryck på ENTER för att välja.
Spela en DVD VR-skiva
Apparaten spelar DVD-RW-skivor som är inspelade med formatet Video Recording (VR). När du sätter i en DVD VR-skiva, visas menyn på skärmen. Använd vV för att välja en titel och tryck därefter på PLAY (N). För att visa DVD-VR-menyn, trycker du på MENU eller TITLE. Vissa DVD-VR-skivor har gjorts med CPRM-data med DVD-RECORDER. Enheten stöder inte denna typ av skivor.
.
DVD
N PLAY
x STOP
DivX
DivX
DivX
DivX
ALL
ACD
ACD
WMA
MP3
Hoppa till nästa/föregående kapitel/spår/fil
Tryck på SKIP (>) för att gå till nästa kapitel/spår/fil. Tryck på SKIP (.) Återvända till början av aktuellt kapitel/spår/fil. Tryck på SKIP (.) kort två gånger för att gå tillbaka till föregående kapitel/ spår/fil.
Pausa en uppspelning
Tryck på PAUSE/STEP (X) för att pausa uppspelning. Tryck på PLAY (N) för att fortsätta uppspelning.
Uppspelning bildruta för bildruta
Tryck på PAUSE/STEP (X) flera gånger för att spela upp bildruta för bildruta.
Spela upp upprepade gånger
Tryck på REPEAT flera gånger för att välja ett alternativ som ska repeteras. Den aktuella titeln, kapitlet eller spåret spelas upp upprepade gånger. För att återgå till normal uppspelning trycker du på REPEAT flera gånger för att välja [Av].
Snabbspolning framåt eller bakåt
Tryck på SCAN (m eller M) för att spela snabbt framåt eller bakåt under uppspelning. Du kan ändra de olika uppspelningshastigheterna genom att trycka på SCAN (m eller M) upprepade gånger. Tryck på PLAY ( N) för att fortsätta uppspelning vid normal hastighet.
- DVD, DivX:
- ACD, WMA, MP3: mx8 P mx4 P mx2 / Mx2 p Mx4 p Mx8
mmb P mm P mb P m / M p MB p MM p MMB
Upprepa ett visst avsnitt (A-B)
Tryck på A-B i början av det avsnitt som du vill upprepa och en gång till i slutet av avsnittet. Ditt valda avsnitt spelas upp kontinuerligt. För att återgå till normal uppspelning, trycker du på A-B för att välja [Av].
Välja ett språk för textremsa.
Under uppspelning, tryck flera gånger på SUBTITLE ( ) för att välja önskat språk för undertexten.
Titta från en annan vinkel
Om vinkelindikatorn visas en kort stund på skärmen, kan du välja en annan kameravinkel genom att trycka upprepade gånger på ANGLE ( ).
ALL
DVD
DVD
ALL
DVD
DVD
DVD
13
DivX
Lyssna på annorlunda ljud
Under uppspelning, tryck flera gånger på AUDIO ( ) för att växla mellan tillgängliga ljudspråk, kanaler eller kodningsmetoder.
Visa titelmenyn
Tryck på TITLE för att visa skivans titelmeny om en sådan finns tillgänglig.
Visa DVD-menyn
Tryck på MENU för att visa skivmenyn om en sådan finns tillgänglig.
DVD
DVD
Sakta ner uppspelningshastigheten
Medan uppspelning är pausad trycker du på SCAN (M) för att spela upp långsammare bakåt eller framåt. Genom att trycka flera gångar på SCAN (M) kan du ändra de olika uppspelningshastigheterna. Tryck på PLAY ( N) för att fortsätta spela upp med normal hastighet.
Visa en förstorad videobild
Under uppspelning eller pausläge, tryck på ZOOM flera gånger för att välja zoomläge. Du kan flytta runt i den inzoomade bilden med hjälp av knapparna vVb B. Tryck på CLEAR för att avsluta. (100 % p 200 % p 300 % p 400 % p 100 %)
Starta uppspelning från den valda tiden
Söker efter startpunkten för den angivna tidskoden. Tryck på DISPLAY och välj därefter klockikonen. Ange en tid och tryck därefter på ENTER. För att t ex hitta en scen vid 1 timme, 10 minuter och 20 sekunder, anger du "11020" och trycker på ENTER. Om du av misstag anger fel nummer trycker du på CLEAR för att ange siffrorna på nytt.
Spelar upp i slumpvis ordning
Under uppspelning eller i stoppläge, tryck på RANDOM för uppspelning i slumpmässig ordning. Tryck på RANDOM en gång till för att återgå till normal uppspelning.
Markera en favoritscen
Du kan markera en position på en skiva så du kan återvända till den. Tryck på MARKER vi den önskade positionen. Makeringsikonen visas på kort på skärmen. Upprepa för att göra upp till nio markeringar. Du kan även återkalla eller radera alla positioner. Tryck på SEARCH och menyn [Marker Search]. Använd b eller B för att välja önskad markering på menyn, tryck därefter på ENTER för att återkalla den eller på CLEAR för att radera den.
DVD
DVD
DivX
DVD
DVD
ACD
DivX
DivX
DVD
WMA
(framåt enbart
DivX
MP3
)
ACD
Minne för senaste bildsekvens
Enheten lagrar i minnet den sista bildsekvensen från den senaste skivan som visats. Den senaste bildsekvensen förblir i minnet även om du tar ur skivan eller stänger av enheten. Om du laddar en skiva som innehåller den lagrade bildsekvensen så återkallas den sekvensen automatiskt.
DVD
Skärmsläckare
Skärmsläckaren visas när du lämnar enheten i stoppläge under ca 5 minuter. Om skärmsläckaren visas i 5 minuter stänger enheten automatiskt av sig själv.
Virtual Surround
Du kan njuta av de olika surround-ljuden helt enkelt genom att välja någon av de förprogrammerade ljudprofilerna i enlighet med programmet du vill lyssna på. Varje gång du trycker på VIRTUAL SURROUND kommer ljusläget att ändras enligt. (Normal t Concert t Hall t Arena)
Blandad skiva eller USB-enhet – DivX, MP3/WMA och JPEG
När du spelar en skiva eller ett USB-minne som innehåller DivX-, MP3/WMA­och JPEG-filer tillsammans, kan du välja vilka menyer eller filer du vill spela genom att trycka på TITLE.
14
Spela en DivX-videofil
FJÄRRKONTROLL
1 Sätt i en skiva: ­2 Välj en videofil från menyn:
För att gå direkt till en fil och spela upp den, skriv in filnumret med nummerknapparna (0-9).
3 Starta uppspelning:
4 Stoppa uppspelning:
Spela en DivX-videofil – fler inställningar du kan använda
Ändra teckenuppsättningen så att DivX®-undertexten visas korrekt.
Tryck och håll ner SUBTITLE ca 3 sekund under uppspelning. Språkkoden visas. Tryck på b B för att välja en annan språkkod tills textremsan visas som den ska och tryck därefter på ENTER.
Krav på DivX-filer
DivX-filers kompatibilitet med denna spelare begränsas på följande sätt:
• Tillgänglig upplösning: 720 x 576 (B x H) pixlar.
• Filnamnet för DivX och textremsa kan vara max 20 tecken långt.
• Filnamnstillägg för DivX: ”.avi”, ”.mpg”, ”.mpeg”
• Spelbar DivX-textremsa: SubRip (.srt / .txt), SAMI (.smi), SubStation Alpha (.ssa/.txt), MicroDVD (.sub/.txt), VobSub (.sub), SubViewer 2.0 (.sub/.txt), TMPlayer (.txt), DVD Subtitle System (.txt)
• Spelbara Codec-format: ”DIVX3.xx”, ”DIVX4.xx”, ”DIVX5.xx”, ”MP43”, ”3IVX”
• Endast uppspelningsfunktionen stöds med DivX 6.0 i enheten.
• Spelbara Audio-format: ”Dolby Digital”, ”PCM”, ”MP3”, ”WMA”
• Samplingsfrekvens: Inom 8 till 48 kHz (MP3), Inom 32 till 48 kHz (WMA)
• Bithastighet: Iinom 8 till 320 kbps (MP3), Inom 32 till 192 kbps (WMA), mindre än 4 MB/sek (DivX-fil)
• CD-R/RW-, DVD±R/RW-format: ISO 9660
• Maximum Filer/Mappar: Mindre än 600 (totalt antal filer och mappar)
• Denna spelare stödjer inte filer som är inspelade på GMC*1 eller Qpel*2.
Dessa är videokodningstekniker i MPEG4 standard som DivX har. *1 GMC- “Global Motion Compensation” (global rörelsekompensation) *2 Qpel - “Quarter pixel” (kvartspixel)
v V, MENU
N PLAY
x STOP
Lyssna på musikskivor eller filer
FJÄRRKONTROLL
1
Sätt i en skiva:
2
Välj en musikfil från menyn:
För att gå direkt till spår/fil and spela upp, skriv
in spår-/filnummer med hjälp av de numrerade
knapparna (0-9).
3
Starta uppspelning:
4
Stoppa uppspelning:
Lyssna på musikskivor eller filer – fler funk­tioner du kan använda
Skapa ett eget program
Du kan spela upp innehållet på en skiva i den ordning som du önskar genom att ordna om musiken i en annan sekvens. För att lägga till musikfiler till programlistan, trycker du på PROG. för att gå in i programmets redigeringsläge (markeringen E visas på menyn). Välj ett musikspår på [Lista] och tryck på ENTER för att placera det valda spåret i programlistan. Välj en låt från programlistan och tryck på ENTER för att starta programmerad uppspelning. För att rensa en låt från programlistan, väljer du den musik du vill ta bort och trycker på CLEAR i programredigeringsläge. För att rensa alla låtar från programlistan, väljer du [Radera alla] och trycker på ENTER i programredigeringsläge. Programmen tas bort när strömmen stängs av eller skivan tas ur.
Visa filinformation (ID3 TAG)
När du spelar en MP3-fil som innehåller filinformation kan du visa informationen genom att trycka upprepade gånger på DISPLAY.
Krav på MP3/WMA-musikfiler
MP3/WMA-filers kompatibilitet med denna enhet begränsas på följande sätt:
• Filnamnstillägg: ”.mp3”, ”.wma”
• Samplingsfrekvens: Inom 8 till 48 kHz (MP3), Inom 32 till 48 kHz (WMA)
• Bithastighet: Inom 8 till 320 kbps (MP3), Inom 32 till 192 kbps (WMA)
• CD-R/RW-, DVD±R/RW-format: ISO 9660
• Maximum Filer/Mappar: Mindre än 600 (totalt antal filer och mappar)
-
v V, MENU
N PLAY
x STOP
15
Visa foto-filer
FJÄRRKONTROLL
1 Sätt i en skiva: -
Välj en fotofil från menyn:
2
För att gå direkt till en fil och spela upp den, skriv in filnumret med nummerknapparna (0-9).
Visa den valda filen över hela skärmen:
3
Fotoinformation visas direkt på skärmen. Om du vill dölja den, tryck RETURN(O)
4 Återgå till menyn:
Visa fotofiler – fler funktioner du kan använda
Visa fotofiler som bildspel
Använd vV b B för att markera ikonen ( ) och tryck därefter på ENTER för att starta bildspelet. Du kan ändra bildspelets hastighet genom att använda b B när ikonen ( ) är markerad.
Hoppa till nästa/föregående foto
Tryck på SKIP (. eller >) för att visa föregående eller nästa foto.
Rotera ett foto
Använd vV för att rotera fotot på helskärm, moturs eller medurs, medan du visar fotot över hela skärmen.
Pausa ett bildspel
Tryck på PAUSE/STEP (X) för att pausa ett bildspel. Tryck på PLAY (N) för att fortsätta bildspelet.
Lyssna på musik under bildspelet.
Du kan lyssna på musik under bildspelet, om skivan innehåller musik- och fotofiler tillsammans. Använd vV b B för att markera ikonen ( ) och tryck därefter på ENTER för att starta bildspelet.
Krav på fotofiler
JPEG-filers kompatibilitet med denna enhet begränsas på följande sätt:
• Filnamnstillägg: ”.jpg”
• Fotostorlek: Mindre än 2 MB rekommenderas
• CD-R/RW-, DVD±R/RW-format: ISO 9660
• Maximum Filer/Mappar: Mindre än 600 (totalt antal filer och mappar)
v V, MENU
N PLAY
x STOP
Använda en USB Flash-enhet
Du kan spela MP3/WMA/JPEG/DivX filer i ”USB Flash Drive” med version
2.0 / 1.1.
FJÄRRKONTROLL
Anslut USB-enheten till enhetens
1
USB-port: 2 Visar menyn för val av USB funktion: MODE 3 Välj [USB]: 4 Välj en fil eller map: 5 Spela upp filen eller mappen:
6 Ta bort USB Flash-enheten: -
Om USB-minne
• Du kan växla mellan [DISC], [TV] och[USB] inställning med hjälp av MODE
knappen.
• Ta inte bort USB-enheten när den används.
• Det krävs säkerhetskopiering för att förhindra att data förloras.
• Vi rekommenderar att du säkerhetskopierar viktiga filer i USB flash-enheten för att skydda mot oavsiktlig förlust.
• Musikfiler (MP3/WMA), bildfiler (JPEG) och Divx-filer kan spelas. Detaljerad information om varje alternativ finns på relevanta sidor.
• Max. antal filer per USB Flash-enhet: Mindre än 600 (totalt antal filer och mappar)
• Den här enhetens USB-funktion stödjer inte alla typer av USB-enheter.
• Digitalkameror och mobiltelefoner stöds inte.
• Enhetens USB port kan anslutas till PC. Enheten kan inte användas för lagring av data.
-
b B, ENTER v V, MENU N PLAY
16
USB Direktinspelning
Anslut USB-enheten till enheten före inspelning. Ställ in [Inspelnings Kvalité] så som önskas. (Se sidan 12)
FJÄRRKONTROLL
1 Sätt i en Audio CD: -
Välj ett spår:
För att gå direkt till ett spår och spela upp den,
2
skriv in filnumret med nummerknapparna (0-9).
3 Starta inspelning: 4 Stoppa inspelning:
Inspelningsbart läge
Du kan spela in önskat spår eller alla spåren på en Audio CD på USB Flashenheten.
• För inspelning av spår: Tryck in AUDIO Play, paus eller stoppinställning.
• För inspelning av skiva: Tryck in AUDIO för stopp.
• För inspelning av lista i stoppläge: Tryck in AUDIO efter att ha valt ett spår
på programförteckningen.
Att observera vid USB direktinspelning
• Inspelningsmöjligheten är tillgänglig enbart för Audio CD spår.
• Om Du använder denna funktion, skapas en "CD Audiomapp" (“CD_REC” ) automatiskt i USB-enheten när musikfilerna sparas.
• Om Du tar bort USB-enhet eller stänger av apparaten medan Du spelar in, kan detta förorsaka tekniskt fel.
• Om det återstående utrymmet på USB-enheten är otillräckligt har inspelningen misslyckats. För att öka det fria utrymmet, radera filer genom att använda Din PC.
• CD-G skivor och Audio CD's kodade i DTS kan inte användas för inspelning.
• Extern HDD, Multi-Card läsare, USB med flera partitions, låsta enheter och MP3 spelare stöds inte.
• Du kan ställa in inspelningshastigheten genom att trycka på AUDIO under USB-direktinspelningen.
- X1 Track: Normal inspelningshastighet, du kan lyssna på musiken.
- X4 Track: 4X normal inspelningshastighet, du kan inte lyssna på musiken.
• Inspelningsformat: MP3 file
Kodningsbithastighet: 128 Kbps / 160 Kbps / 192 Kbps / 256 Kbps / 320 Kbps
• Maximum Filer/Mappar: Mindre än 600 (totalt antal filer och mappar)
v V, MENU
AUDIO
x STOP
Att göra icke auktoriserade kopior av kopierings-skyddat material, inklusive
dataprogram, filer, radioutsändningar och ljudinspelningar, kan vara att göra
intrång på copyright och utgöra ett brottsligt förfarande.
Denna utrustning bör inte användas för sådana ändamål.
Var ansvarig
Respektera copyright
Inställning av DVB-T eller DAB
FJÄRRKONTROLL
1 Välj DVB-T eller DAB inställning:
När du sätter på enheten första gången kommer “First time installation” menyn att visas. Välj [YES] och tryck på ENTER för automatisk kanalsökning. (se "Auto Scan" nedan för detaljer)
2 Visa DVB-T eller DAB setup meny: SETUP 3 Välj önskat alternativ på första nivån: 4 Gå till andra nivån: 5 Välj önskat alternativ på andra nivån: 6 Gå till tredje nivån: 7 Ändra inställningen: 8 Gå tillbaka till föregående nivå:
Justera DVB-T eller DAB inställningarna - mer du kan göra
Ändra inprogrammerade kanaler Autosökning – Detta alternativ söker automatiskt av och ställer in tillgängliga
kanaler. Aktuellt valt läge (TV eller Radio) kommer inte att ändras efter en Auto kanalsökning.
[Land]: Använd b B för att välja land där du använder den här enheten. [Autosökning]: Använd V b B för att välja [JA] och tryck sedan på ENTER
för att starta kanalsökningen.
MODE
v V B v V
B v V / ENTER b
17
TV Kanal / Radio Kanal – Visar förteckning över TV eller Radiokanaler. Använd
B för att välja [Välj] och tryck sedan på ENTER för att visa kanalförteckningen. Du kan också visa kanallistan genom att trycka på CH. LIST medan du är i DVB-T eller DAB läge. Under tiden du visar kanalförteckningen, tryck på för att visa förteckning över favoritkanaler (se sidan 19).
Kanalklass – Channel Class – Med hjälp av detta alternativ kan du ställa in din favoritkanal. Använd v V för att välja en kanal och tryck på ENTER för att ställa in favoritklass för varje kanal. (Visar Fav. ikon överst till höger på skärmen)
v V
Visa kanal – Detta alternativ låter dig redigera kanalerna. [Addera]: Detta alternativ låter dig lägga till en ny kanal. Använd v V för att
välja en kanal och tryck på
ENTER för att lägga till den valda kanalen.
[Välj]: Denna möjlighet gör det möjligt för dig att radera eller gå till förvalda kanaler.
Använd b B för att [Flytta] eller [Ta bort] kolumnen. För att gå till den förinställda kanalen använd v V för att markera kanalen
som du flytta till [Flytta] kolumnen och tryck ENTER. Använd v V för att flytta den valda kanalen till den önskade platsen och tryck sedan på ENTER för att slutföra förflyttningen. För att ta bort den förinställda kanalen använd v V för att markera kanalen som du vill ta bort i [Ta bort] kolumnen och tryck sedan på ENTER. Den x markerade kanalen kommer inte att visas i kanallistan. Tryck på ENTER igen för att ta bort x markeringen.
Bildförhållande – Väljer bildformatet på den anslutna TV:n. [4:3 LB]: Väljer denna vid anslutning till en standard TV med 4:3 skärm och
vid skär bort de delar av en bred bild som inte får plats på skärmen. [4:3 PS]: Välj detta vid anslutning till en TV med standardskärm och vid
bredbild visas en bild med band upptill och nedtill på skärmen. [16:9]: Välj denna inställning vid anslutning till en bredbilds TV.
Gör tidsinställningar
Välj kanalen som sänder klocksignal och klockan kommer att ställas in automatiskt. Om den automatiska inställningen skiljer sig från din lokala klocka, kan du justera tiden genom att använda [Tidsskillnad] (Exempelvis vid omställning till sommartid eller vice versa). Tryck på B för att välja [Tidsskillnad]. Tryck på v V för att välja värde och tryck sedan ENTER (Av +/-30 min, +/-60 min, +/-90 min, +/-120 min). Välj “Off”om klockan som är automatiskt inställd stämmer överens med din lokala klocka.
Ändra låsningsinställningar
För åtkomst av Ändring av PIN, kanallås, föräldralås, måste du mata in ett 4­siffrigt lösenord. Om du inte har matat in ett lösenord uppmanas du att göra detta. Mata in ett 4-siffrigt lösenord. Mata in det igen för att bekräfta. Om du gör fel när du matar in lösenordet, tryck CLEAR för att radera nummer. Om du glömt ditt lösenord, kan du ställa om det. Visa SETUP menyn. Skriv in "210499" och tryck på ENTER. Lösenordet har nu raderats.
Byt PIN-kod – Ändrar lösenordet. Mata in ett nytt lösenord två gånger efter att ha matat in nuvarande lösenord.
Kanallåsning – Du kan låsa visa olämpliga kanaler för att förhindra att barn kan använda dem, använd v V för att välja kanal som du vill låsa och tyck sedan
ENTER för att låsa kanalen. Om du vill se en låst kanal. Mata in lösenordet.
Guide för föräldrar – Föräldrakontroll, blockerar TV program som du eller din
familj inte vill se, baserat på ett inställt klassningsschema. Välj en gradering och tryck sedan ENTER.
[3 år] - [18 år]: Grad [3 år] har de flesta restriktionerna och grad [18 år] minst restriktioner.
[Blockering AV]: Tillåter alla program.
18
Ändra andra inställningar
OTA (Over the Air) – Din enhet kan hålla den inbyggda mottagaren uppdaterad
med den senaste programvaran. Enheten uppdaterar automatiskt med regelbundna intervaller. Medan enheter håller på med uppdatering kan det bli avbrott i mottagningen under några timmar. Mottagningen återgår till normalt läge när uppdateringen är klar. Enheten måste vara ansluten till elnätet för att ta emot uppdateringar. Stäng inte av enheten under pågående uppdatering.
[PÅ] : Uppdaterar programvaran när enheten är påslagen. [AV] : Välj detta om du inte vill använda denna funktion.
Grundinställning – Du kan återställa grundinställningarna från fabrik. Tryck ENTER medan knappen [Välj] är vald. Välj [Ja] i popup meddelandet för att
återgå till grundinställningarna.
Visning av kanalinformation
I DVB-T eller DAB läge tryck på DISPLAY för att visa information om kanalnummer, kanalnamn och tid som visas på skärmen. Om du trycker
DISPLAY två gånger, kommer signalstyrka och kvalitet att visas på skärmen.
Byte av kanal
Använd CH - / + på fjärrkontrollen för att ändra kanalen i minnet för att kunna välja kanal direkt.
Använd kanalförteckningen för att byta kanal
Du kan visa kanallistan genom att trycka på CH. LIST knappen och växla till annan kanal i listan. I DVB-T eller DAB läge, tryck på CH. LIST för att visa kanallistan. Välj din önskade kanal genom att använda v V och tryck på ENTER för att ändra till annan kanal. Du kan växla kanallistan till "All" eller "Favorite" genom att trycka på b B.
Teletext service
Teletext är en gratis service från några TV stationer, som lämnar en uppdaterad minut-aktuell information om nyheter, väder, TV program, aktiepriser och mycket annan information. Enheten förser dig med tillgång till teletext som är mycket förbättrad vad avser text och grafik. Denna teletext ges åtkomst genom speciella teletexttjänster och specifika tjänster som sänder teletext. I DVB-T läge använd sifferknapparna (0-9) eller CH - / + på fjärrkontrollen för att ändra till kanal som sänder teletext. Tryck TEXT för att ta fram teletexten. Följ instruktionerna på teletext och flytta till nästa eller föregående steg genom att trycka på v V knapparna. Tryck på TEXT eller RETURN (O) för att stänga av teletext och återgå till att se på TV
Val av teletextsida
Mata in önskat sidonummer i form av ett tresiffrigt nummer ned nummerknapparna. Om du under val trycker in fel nummer, måste du fortsätta mata in det tresiffriga namnet och sedan det rätta sidonummret igen. Använd Röd/gröna knapparna för att bläddra upp och ned bland sidorna.
Speciella teletextfunktioner
MIX knappen – Visar teletextsidor ovanpå TV bilden.
För att ta bort TV bilden tryck på denna knapp igen. INDEX/ZOOM knappen – Teletext sidorna är färgkodade nedtill på skärmen och
väljs genom att trycka på motsvarande färgknapp.
19
Språkkoder
Använd denna lista för att mata in önskat språk för följande startinställningar: Disc Audio, Disc Subtitle, Disc Menu.
Språk Kod
Afar 6565 Afrikaans 6570 Albanska 8381 Amehariska 6577 Arabiska 6582 Armenska 7289 Assamesiska 6583 Aymara 6588 Azerbadzjanska 6590 Bashkir 6665 Baskiska 6985 Bengaliska, Bangla Bhutani 6890 Bihari 6672 Bretonska 6682 Bulgariska 6671 Burmesiska 7789 Vitryska 6669 Kinesiska 9072
6678
Språk Kod
Kroatiska 7282 Tjeckiska 6783 Danska 6865 Holländska 7876 Engelska 6978 Esperanto 6979 Estländska 6984 Färöiska 7079 Fiji 7074 Finska 7073 Franska 7082 Frisiska 7089 Galiska 7176 Georgiska 7565 Tyska 6869 Grekiska 6976 Grönländska 7576 Guarani 7178 Gujarati 7185
Språk Kod
Hausa 7265 Hebreiska 7387 Hindi 7273 Ungerska 7285 Isländska 7383 Indonesiska 7378 Interlingua 7365 Irländska 7165 Italienska 7384 Japanska 7465 Kannada 7578 Kashmiri 7583 Kazakstanska 7575 Kirghisiska 7589 Koreanska 7579 Kurdish 7585 Laotiska 7679 Latin 7665 Lettiska 7686
Språk Kod
Lingala 7678 Litauiska 7684 Makedonska 7775 Malagasy 7771 Malajiska 7783 Malayalam 7776 Maoriska 7773 Marathiska 7782 Moldaviska 7779 Mongoliska 7778 Nauru 7865 Nepalesiska 7869 Norska 7879 Oriya 7982 Panjabi 8065 Pashto, Pushto 8083 Persiska 7065 Polska 8076 Portugisiska 8084
Landskoder
Välj en landskod från listan.
Land Kod
Afghanistan AF Argentina AR Australien AU Österrike AT Belgien BE Bhutan BT Bolivia BO Brasilien BR Kambodja KH Kanada CA Chile CL Kina CN Colombia CO Kongo CG
Land Kod
Costa Rica CR Kroatien HR Tjeckiska republiken CZ Danmark DK Equador EC Egypten EG El Salvador SV Etiopien ET Fiji FJ Finland FI Frankrike FR Tyskland DE Storbritannien GB Grekland GR
Land Kod
Grönland GL Hong Kong HK Ungern HU Indien IN Indonesien ID Israel IL Italien IT Jamaica JM Japan JP Kenya KE Kuwait KW Libyen LY Luxemburg LU Malaysia MY
Land Kod
Maldiverna MV Mexiko MX Monaco MC Mongoliet MN Marocko MA Nepal NP Nederländerna NL Nederländska Antillerna Nya Zeeland NZ Nigeria NG Norge NO Oman OM Pakistan PK Panama PA
AN
Språk Kod
Quechua 8185 Rätro-romanska 8277 Rumänska 8279 Ryska 8285 Samoanska 8377 Sanskrit 8365 Skotsk gaeliska 7168 Serbiska 8382 Serbokroatiska 8372 Shona 8378 Sindhi 8368 Singalesiska 8373 Slovakiska 8375 Slovenska 8376 Spanska 6983 Sudanesiska 8385 Swahili 8387 Svenska 8386 Tagalog 8476
Land Kod
Paraguay PY Filippinerna PH Polen PL Portugal PT Romänien RO Ryssland RU Saudiarabien SA Senegal SN Singaporee SG Slovakien SK Slovenien SI Sydafrika ZA Sydkorea KR Spanien ES
Språk Kod
Tajik 8471 Tamil 8465 Telugu 8469 Thailändska 8472 Tonga 8479 Turkiska 8482 Turkmeniska 8475 Twi 8487 Ukrainska 8575 Urdu 8582 Uzbekistanska 8590 Vietnamesiska 8673 Volapük 8679 Walesiska 6789 Wolof 8779 Xhosa 8872 Jiddish 7473 Yoruba 8979 Zulu 9085
Land Kod
Sri Lanka LK Sverige SE Schweiz CH Taiwan TW Thailand TH Turkiet TR Uganda UG Ukraina UA USA US Uruguay UY Uzbekistan UZ Vietnam VN Zimbabwe ZW
20
Felsökning
Fel Orsak Åtgärd
Ingen ström. Nätsladden är bortkopplad. Se till att nätsladden är
Batteriet är urladdat. Ladda batteriet.
Strömmen är på men enheten fungerar inte.
Igen bild. TV:n är inte inställd för att ta
Inget ljud. Utrustningen som är ansluten
Enheten startar inte uppspelning.
Fjärrkontrollen fungerar inte som den ska
Ingen skiva sitter i. Sätt i en skiva.
emot signalen från enheten. Videokabeln sitter inte i ordentligt. Anslut videokabeln ordentligt.
med ljudkabeln är inte inställd för att ta emot signalen från enheten.
Volymen är inställd på minimum.
AUDIO-alternativen står i fel läge. Sätt AUDIO-inställningar i rätt
En skiva som inte kan spelas har satts in.
Klassificeringsnivån är inställd. Ändra klassificeringsnivå. Fjärrkontrollen är inte riktad mot
enhetens fjärrsensor. Fjärrkontrollen befinner sig för
långt från enheten.
Utformning och specifikationer kan komma att ändras utan föregående meddelande.
ordentligt ansluten till vägguttaget.
Välj lämpligt läge för videoinmatning på TV:n.w
Välj rätt ingångsläge på ljudförstärkaren.
Använd volymkontrollen för att ställa in volymen.
läge. Sätt i en skiva som kan spelas
upp. (Kontrollera skivtyp och regionskod.)
Rikta fjärrkontrollen mot enhetens fjärrkontroll.
Använd fjärrkontrollen närmare enheten.
Tekniska data
Allmänt
Effektkrav 12 V 2.0 A Dimensioner (cirkamått) (237 x 54 x 149) mm (B x H x D) Net Weight (Approx.) DP570T : 1.1 kg (Med batteri) DP571T : 1.2 kg Driftstemperatur 0 °C till 40 °C Fuktighet vid användning 5 % till 90 % Laser Standardöverensstämmelse TV system Signalsystem PAL
Kontakter
Ljud-/bildutgång ø 3,5 mm mini-uttag x 1
- Video: 1,0 V (p-p), 75 Ω, negativ synk
- Audio: 1,5 Vrms (1 kHz, 0 dB) Hörlursanslutning ø 3,5 mm stereo mini-uttag x 2
Indatan
USB IN 4 pin (USB 2.0 / 1.1 standard) Busström 5 V 500 mA
Antenningång 75 Ω (VHF / UHF)
Bildskärm med flytande kristaller
Panelens storlek 17,8 cm (diagonal) Projektionssystem R.G.B-linjer Drivsystem Aktiv TFT-matris Upplösning 480 x 234 (WQVGA)
Tillbehör
• Ljud/Video adapter
• Nätadapter (MPA-630)
• Biladapter
• Fjärrkontroll
• Batteri för fjärrkontroll (litiumbatteri)
• Batterier
• RF kabelhub
• Extern antennkabel
• Bärväska
• Fäste för bil
DVB-T Standardöverensstämmelse
21
Använda i en bil på ett huvudstöd
Du kan titta på video i baksätet genom att fästa enheten på baksidan av framsätet.
Varning!
• Föraren får inte kontrollera enheten under körning. Använd inte denna enhet där den kan ses av föraren. Om föraren kontrollerar eller tittar på denna enhet medan han kör fordonet, leder detta till distraktioner som kan orsaka allvarliga olyckor och personska­dor eller andra skador.
• Montera eller demontera inte medan du kör, och montera inte på följande platser, eftersom det kan leda till skador eller trafikolyckor: – på alla andra platser än på baksidan
av framsätet.
– på platser som stör förarens sikt eller
hans styrning av bilen.
– på platser som stör användning av
luftkudden.
– på platser som stör användning av
bilens instrument.
• På vissa typer huvudstöd går det inte att fästa fästet.
Separat nackstöd. (Hänvisning till bilens användarhandbok.)
Montera hållaren som framgår av bilden.
Obs: Om du inte kan montera nackstödshållaren på grund av rörtjockleken i nackstödet, förläng fästet genom att lossa på skruvarna och dra fast igen.
Fästrattar
a bd
Fastsättningsskruvar
Vertikal inställningsskruv
Horisontell inställningsskruv
Montera konsol på nackstöd och sätt in enheten i hållaren.
c
Ställa in horisontella och vertikala vinklar som du önskar för att kunna se filmerna.
22
22 cm
eller
mindre
Sätt fästkonsol för nackstöd på baksidan och sätt fast den med fastsättningsskruvarna.
Obs: Innan konsolen sätts fast, sätt in batterierna.
Obs: När du ställer in vinklarna, lossa på inställningsskruvarna. Använd inte våld då detta kan förorsaka skada inuti nackstödsfästet.
Installation av konsol för att hindra LCD panelen från att skaka
Om enheten är installerad i nackstödet på ett bilsäte, måste en konsol installeras för att förhindra att LCD panelen skakar, se nedan.
a
b
Sätt in konsolen ena sida på LCD panelen enligt bild.
Efter montering av enheten på nackstödet, lyft upp LCD panelen maximalt, se bilden.
Om du vill ta bort konsolen
Om du vill ta bort konsolen använd frikopplings-knoppen på baksidan.
Dra ner LCD panelen för att montera andra sidan på konsolen tills spärren klickar på plats, konstolmonteringen är klar.
23
LG Customer Information Center
(Asiakaspalvelu / Kundeservice / Kundtjänst)
Denmark / Danmark
Finland / Sumoi
Norway / Norge
Sweden / Sverige
LG Website
www.lg.com
8088 57 58
0800 0 LG LG
(0800 0 54 54)
800 187 40
0770 LG LG LG
(0770 54 54 54)
Loading...